BUSSINKs koek Buitenlandsch Overzicht Sport es Wedstrijden Bcroorlijke StanS EEN CONFERENTIE TUSSCHEN BALDWIN EN POINCARd DE SLECHTE FINANCIEELE TOESTAND IN DUITSCHLANO. Er wordt in alle landen nog druk nagepleit over ue Fransche no ta aan Engeland. over do Duilsciie quaesties. Wij zullen een overzicht van de voornaamst© perscommentaren ge- yeh. Hoezeer ook de geheele Franocne pers. stijl, toon en duidelijkheid van heb Frausclie antwoord prijst, zoo vindt toch. meer en meer de opmerking tan het „Journal des Debars" weerklank, dat liet geheel de Frausch-EngeUch© samen werkin» wel niet moeilijker maakt, maar toch ook niet gemakke lijker. Een niet minder juiste opmerking maakte de „Echo de Paris". aDt blad en propaganda maar niet een van op- houwende staatsmanskunst. Met be trekking tot de toekomst van het Koergeuied, de vergoedingen en de schulden aau Engeland is de tege moetkoming aan net Engelsclie stand punt gelijk nul. De argumenten, die netrekking hebben op de Iinancleele z.jue van het vraagstuk, onderschei den zich door een voortdurend beroep op gevoels- maar nergens op handels- moraliteit. De „Morning Post" begroet de Fransche nota oin haar toon en zegt dat het stuk heb Fransche standpunt uiteenzet in twee documenten, die hoffelijk zijn van toon, meesterlijk van logica en versterkt door feiten en een beroep op. de gebeurtenissen. Na een lofrede op Frankrijk en een in de hoogte steken der entente wordt zeide n!., dat P-incars niet getracht ia het artikel gezegd: Toen Engeland heeft, glorierijk de bewering een tegenstander te weerleggen, doen dat hij slechts gepoogd heeft een vriend te overtuigen, wiens medewer king waarde heeft. lntusschen za'. men van heide zijde moeten weteu te geven en te nemen. Deze mogelijkheid is denkbaar. Frank rijk zal eeltige concessies moeten en kunnen doen wat de ontruiming van het Roergebied aangaat. Engeland moet aan zijn zijde hetzelfde doen op het gehied der schulden. De Temps" rchrijfi over de schuld kwestie: Indien Engeland gedurende 62 ja ren 740 millioen goudmark wil heb ben, en noch Italië noch Frankrijk uat willen hetalen zonder iets van Duitsch land te krijgen, blijft de hooidhwes- .tie, hoe Engeland dat van Duitscli- jand wil krijgen. 1-let „Journal des Débats" ziet do schuldkwestie optimistischer in: Frankrijk heeft zijn eisch geredu ceerd tot 26 millioen goudmark en. liet is geneigd, met Groot-Brittanuiii tot overeeusteiïunhig te komen ten aanzien van dc vraag, hoe de veertien milliard, welke laatstgenoemd land verlangt, moeten worden geïnd- In de nota's van Juni en Juli zijn hierover reeds nadere bijzonderheden gegeven. De regeering te Londen behoeft dus slechts te verklaren, wat zij wil; zij zal echter dienen af te zien van de kwestie eoner internationale commis sie tot het vaststellen van Duitsch- lands bctalingscapaciteit. Ook moet er niet aan de 26 milliard getornd worden. De goede wil en het politiek besef van de Hritsche regeering w or den hiermede op de proef gesteld. Het oordeel der Britsche pers. De bladen geven met reusachtige opschriften hun meening te klonen. De „Daily News", de „Westéiiuster Gazette" en de „Daily Herald' men met de vroeger reeds door hen gegeven opschriften als: „Poincaré wil geen bakzeil halen", „Poincaré tegen de Engelsche voorstellen", ter wijl de „Morning Post" van zijn vreugde blijk geelt door een: „Frank rijk rechtvaardigt zich" en de „Daily Telegraph" zegt: „Geen wijziging van politiek, het lijdelijk verzet moet ophouden". De diplomatieke medewerker de „Daily News" zegt, dat de eerste lezing van de nota de verwachtingen bevestigt en dat er hoegenaamd geen vooruitgang is te bespeuren, Poincaré stelt zich op het standpunt, waarop hij steeds heeft gestaan, en zegt hij steeds heeft gezegd. De toestand is precies als vroeger, maar niet erger. De nol a is een lang betoog van een advocaat met eenige rake zetten uit een Tedenaarsoogpunt, maar bevat daartegen ook verscheidene in het oogspringende onjuiste beweringen zooals dc-ze, dat de Duitsche regeering zelf gewild heeft dat het Letaal ver mogen van Duitschland tot nul is ge daald. In theorie is de nota gezonden uit naam van de Fransche regeering. maar het parlement is op reces en Poincaré trekt zich weinig van do meening van zijn collega's aan. De Engelsche regeerjng heeft te doen met Poincaré persoonlijk en de hoop, die over blijft, is gelegen in het feit, dat bij, wanneer hei parlement in den herfst weer bijeenkomt^ niet kan ver schijnen niet leege handen en een ver broken entente. Misschien dat hij daarom in een particulier onderhoud zich redelijker zou toonen dan in open baro nota's mogelijk is. Niets in de nota weerlegt de bewering, dat zijn •eigenlijke vvensoh is een tot niets lei dende gedachienwisseling aan den gang te houden, totdat Duitschland ineenstort. De diplomatieke medewerker van de „Westminster Gazette" zegt, dat Poincaré gebleven is waar hij was en geen stap wil doen om aan het En gelsche standpunt tegemoet te ko men. Integendeel stampt hij met bei de voeten oj> den grond om Engeland te toonen, dat hij nooit zal wijkon. Het aandaciUtig napluizen der nota van .Curzon is geen diplomatiek ant woord, maar alleen een repliek van een advocaat, die de wereld tracht te overtuigen van het „onmenscaelijk" feit, dat een cliënt om betaling wordt ge\raagd vóór deze heeft geïnd wat men hem schuldig is. Er is in de nota hoegenaamd geen voorstel voor een opbouwend program zooals de Parij- sche pers liec-ft geschetst en klaar blijkelijk bestaat er geen hoop op overeenstemming tusschen de Fran sche en Engelsche politiek en Bald win zou wel eéns tot de overtuiging kunnen komen, dat het nutteloos is de discussie verder voort te zetten. De „Daily Herald" zegt. dat de po litiek van Poincaré niet verandert; hij moet nog loeren dat de rechtma tigheid van de Engc-lscite argumenten mot kon worden weggevaagd op z..lk cvn brute wijze. Zijn redeneering is dikwijls in hat o-cloopend ongezond n nis g'-heel is zij. lcc!i:t niet over tuigend. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt. dat dc rede een "toonbeeld is van advocator:! INCEZONDEN MEDEDEELINCEN h 60 Cts. per regel. r> B I SL 3 3 J DEVENTER ONTBIJT ALOM VERKRIJGBAAR! in 1914 aan do zijde van Frankrijk ging staan was de oorlog gewonnen, als Engeland nu weder op Frankrijks zijde is in 192-9, zal ook de vrede ge ien worden en dit zou dan geen jaar doch misschien niet meor dan vier weken vereischen. De „Manchester Guardian" zegt, dat dc oplossing door Poincaré voor gestaan een papieren oplossing is, die het hoofdprobleem onaangeroerd laat. Do eenige quaestie van belang is welk bedrag kan worden verkregen van een land, dat .schrikbarend achteruit is gegaan door vier jaar oorlog en dat thans zijn belangrijkste industrieel© district bezet ziet. Poincaré heeft een paai' idéés fixes in het hoofd die er uit zijn verdreven is een rede lijke oplossing onmogelijk. Hij is in weerwil van de feiten, die ieder kan zien, overtuigd, dat Duitschland rijk is en weigert in te zien, dat, om te kunnen betalen, Duitschland eerst welvarend moet zijn. Een welvarend Duitschland vreest hij omdat dit een krachtig Duitsch land zou beteekenen. Uit de nota blijkt geen enkele wijziging der po litiek en dus ook geen stap tot ov" oeustemming met Engeland. Wat nu moet gebeuren is niet duidelijk, doch wellicht zal Duitschland worden gedwongen tot een formeele overga- se. Deze zou wel de. trots van Frank- rijk streelen, doch wiij zouden geen stap verder zijn tot een pacificatie van Duitschland of tot het betalen van Frankrijk. Frankrijk blijft kort zichtig en trekt zich van Europa niets aan. Wij kunnen ons die luxe niet permitteereu eu moeten dus voort gaan met liet reddingswerk in het be lang van ons zelf en van geheel Eu ropa. De „Times" vestigt in het bijzon der de aandacht op de uitdrukkelijke verklaring, dat Frankrijk niet den wensch koestert eenig .deel van Duitsch gebied te bezetten en voegt er bij: „Die verklaring, in het openbaar en met zooveel nadruk tegenover de geheele wereld afgelegd, moet ongetwijfeld worden beschouwd als een gelofte. Verder is, in weerwil van het feit, dat Frankrijk tot dusver het-Britsche ontwerp-nota aan Duitschland heeft genegeerd, thans qindeüjk een ver klaring in het openbaar afgelegd, welke de Fransche regeering bindt tot een zeer belangrijke wijziging van de bezetting van het Roergebied voor het geval de Duitsche regeering het lijde lijk verzet opgeeft". Het voorstel, dat Duitschland 52 milliard gouden marken zou betalen, waarvan Frankrijk de helft zou ont vangen voor het herstel zijner ver woeste gebieden, terwijl Groot-Brit- tannic een deel van de rest zou kun nen nemen als een middel om te be talen wat het aan Amerika schuldig is, is, zoo gaat de „Times" voort, een, voorstel, dat zorgvuldig onderzoek vereischt. lntusschen dient er op te worden gewezen, dat het een dwaling is aan te nemen, dat het. hoofddoel der politiek, in de jongste Britsche nota geschetst, is in Europa geld te vinden omonze Amerikaansche schuld te betalen. Onze schuld en onze aanspraken zijn duidelijk uiteengezet, omdat dit noodzakelijk was in een algemeen ex posé van het Britsche standpunt. De groote wensch van Engeland is, een redelijke regeling tot stand te bren gen. die den vrede in Europa zal vestigen. Uit Londen wordt ons nog geseind ovci do houding van Engeland De Fransche nota werd in officieele kringen onderzooht. Verscheidene Iers bezochten de woning van den Pre mier, ofschoon er geen kabinetsraad is vastgesteld en dit waarschijnlijk ook zal geschieden Men verwacht, dat het Belgische antwoord op het einde der week te Londen zal inkomen. lntusschen vertrekt Baldwin les Bains. In verband hiermede worden gissingen geuit, of het voorstel van Poin caré tot een vriendschappelijk onderhoud door den Brïtschen Premier zal worden aangenomen. Tot heden heeft men geen bevestiging ontvangen van het vermoeden van sommige bladen, dat de beide Pre miers elkaar willieht zullen ontmoeten, wanneer Baldwin via Parijs van Abc te- Itunsscfaen hebben de bladen verschil lende plaatsen in de nota van Poincaré uitgezocht, zooal5 b.v. het gewaghn van de voorwaarden, waarop Frankrijk bereid «ou zijn het Roergebied te verlaten, die geschikt zijn voor verdere opheldering, hetzij door een nota of in een onder houd, Men denkt, dat de Belgische nota wellicht bc-vonden zal worden licht te verspreiden over deze duistere plaatsen. Aangaande sommige gedeelten der Fransche nota zijn de commentaren der Britsche peis zeer nadrukkelijk. Inzon derheid wordt beweerd, dat het gezegde van Poincaré. dat het 2anbod van Britan- ïiié geen opoffering van deszelfs zijde in houd:. Bru-urniè tastbaar onrecht aan doe'.. He: vraagt slechts om 710 millioen pond en cisch: geen prioriteit dienaan- oar.de. Wanneer men bedenkt, dat de geallieerde $eliuk!c>n aajj Britannic in to taal 1200 inillioo» bedragen, zal men zien, dat hel bereid is, feitelijk af £00 iillioen schulden van zijn deel der schadeloosstellingen. Britannië hoopt, verreweg het grootste deel van deze 710 millioen uit de Duitsche schadeloosstellingen te verkrijgen ep om die reden raadt het een politiek aan, die, maar het denkt, aanzienlijke Duitsche betalingen mogelijk zou maken'. Het zou van de geallieerden naar evenredigheid van hun vermogen om te betalen slechts een betrekkelijk klein bedrag van hunne schuld eischen, hetwelk zijn ontvang sten van Duitschland en ae geallieerden :e samen 710 millioen zou maken, dat de waarde is van zijn schuld aan Amerika, indertijd aangegaan om ie kunnen leenen aan zijn Europeesche bondgenootc-n. Dat Poincaré zich beklaagt met deze handel wijze, die zulke tastbare voordeden biedt aan Frankrijk, een bondgenoot en voormaligen vijand op gelijken voet handelt, wordt hier beschouwd als onedelmoedige verkeerde uitloging der De Star merkt op: „Het óverhoerschen- de Britsche verlangen is niet, den nadruk te leggen op de laatste penny der scha deloosstellingen of op het maxiir drag, wal wij onze schuldenaars kunnen laten betalen, maar om samen te werken aan een algemeen ontwerp, waaraan allen deelnemen, tot het herstel van Europa." Wat het bezwaar van Poincaré betreft, do Duitsche sckadeloosstelling-sverpldob- tingen vast te stellen, kom de Hritsche openbare meening niet begrijpen, Duitschland een voldoend bedrag" kunnen heffen, of hoe leeningen zouden kunnen worden geplaatst, wanne* specificeerde eischen der geallieerden het land (jnhepaalden tijd boven het hoofd hingen. Niemand behoeft Duitschland verdedigen tegen de criiische opmerkin gen van Poincaré betreffende de infla tie en financieele buitensporigheden. De Birmingham Post is echter van mecning dat zij de zaak van Poincaré bezwaarlijk kunnen bevorderen en voegt er bij: los, die iinen hieruit kan trekken, schijnt te zijn, dat, indien de Britsche voorstel len van Jan. jj. door een financieele uonf trolc der .geallieerden te Berlijn door «leze waron aangenomen, alsdan een einde zou zijn gemaakt aan de roekelooze methoden, diie Poincaré met recht veroordeel:." Terwijl de Duitsch© rechts- en links radicale bladen meenen, dat de nota van Poincaré geen uitzicht biedt op een schikking, schrijft de „Vorwürts", dat de nota geen duidelijke beslissing brengt, maar mogelijkheden daartoe aaugeeft; wellicht is de nota een eer ste stap tot een ontwikkeling van dien toestand, die via een Engelsch-Fran- sche of Duitsch-Fransche overeenstem ming, tot liquideeren van den Roer oorlog voert. De „Voss. Z." komt tot een dergelijk resultaat en raadt de Duitsche politiek de proef te nemen met Poincaré's verzekering, dat Frankrijk geen annexatieplannen heeft. Zoo gezien, zou dan het Roer- vraagstuk binnenkort kunnen worden opgelost door ben, die correct hun be lastingen betalen. De ,,D. Allg. Z." concludeert: een afwachtende houding dient te worden aangenomen ten opzichte van de En- gelscli-Fransche onderhandelingen, in het besef intusschen. dat zij ook voor Duitsche ooren "bestemd z:jn. De Duitsche. bedoelingen zijn duidelijk en zonder bijgedachten. De Duitsche minister va" financiën aan 't woord. De Rijksminister van Financiën, Hil- ferdïng hield in de economische commis sie van den Rijksdag een rede over den fina/ncieelen toestand van Duitsohland. Hij zeide; dat deze bijna vertwijfeld eoheen en het financieel bestuur zich in een ont zetten-den toestand van verwarring be vond, zoodat- de meest energieke maatre gelen noodig waren. Ook de laatste door den Rijksdag ingewilligde zware belas tingen zouden nauwelijks de rijksukga- ven kunnen dekken. Het hoofddoel der regeering was, de inflatie, waar het mo gelijk was, geheel te doen ophouden. Hilferding noemde daarna als oorza ken van het deficit der Rijksfinanciën in do eerste plaats de uiLvoering van het vredesverdrag, waarvoor in Jan. nog 450 milliard voldoende waren, in Juli reeds 4 billiaen noodig waren en men in Aug. op ecu veelvoud van deze som moest reke nen., zoodat de leveringen in natura moesten worden gestaakt. Ook was, het geen de bedrijfsbesturen noodig hadden, buitengewoon veel. Het spoorwegbesiuur zou voor de rest van het financieele jaar tot een deficit van 450 billioen komen. Ten laatste waren ook de kosten der Roeractie zoo ontzaggelijk, dat door middel van be lastingen of met een leening alleen een definitieve oplossing niet te verwachten was. Als verder doel der regeering noemde Hilferding het herkrijgen van do heer schappij over ds deviezenmarkt en eindig de met te verklaren, dat. zonder twijfel niets de buitenlanasche politiek van het Rijk moeielïjker maakte, dan de ver wachting, da; de tijd tegen Duitschland werkte, een ineenstorting onvermijdelijk was on men dientengevolge slechts be hoefde af te wachten, tot Duitschland zou capïtuleeren. Fransche cljfors, Naar de ,,Times"-coirrespond©nt te Parijs meldt, worden cijfers gepu bliceerd om aan te toonen. dat d© or ganisatie van het bezette gebied bevre digende resultaten heeft. De Fransche en Belgische treinen legden 38.000 mijlen af gedurende Juli, tegen 25.000 mijlen in Mei. De regie vervoerde 1.S67.102 passagiers en 430.000 ton goederen, niet. bestemd voor de troe pen. On 1 April waren er 76 Duitsche spoorwegbeambten in dienst. Thans zijn er 7000, tegen ruim 15.000 .Fran- sohen en Belgen. De ontvangsten zijn drie procent minder dan de uitgaven. De douane-ontvangsten, kolenbellas- ting, belasting op in- en uitvoeren, ontvangsten van de bosehexploitatie en de verbeurdverklaring van mark- bedragen zijn acht maal hooger dan de daartoe te maken onkosten. Daarbij komen de inkomsten van den verkoop an kolen, klêurstoffcn enz. (naar het heet zijn cleze laatste alleen henderd millioen frs. waard). Gedurende Maart werden per dag 600 ton cokes -erkregonin Juli 9000 ton cokes per ting; Tj. van der Zee met C. Band. Bevallen: D. Kolk-Houweling, z.; M. M. P. Kimman-Ruyzenaars, d.; H. Mouw-Numinei'dqre d.; A. C. Milatz- Stut, z.; J. H. Westerveld-v. d. Klas horst, d.; E. G. Jansen-Bijl, d.; D. Feeleus-Treffers, d. Overleden: A. Vettewïnkel wed. F. .T. D. Luderus, 52 j-5 M. S. Snooij, IS jaar. Verspreid nieuws UIT DUITSCHLAND. Sluiting dor Berlljnsche particu liere badinrichtingen. Maandag zijn dc particuliere badin richtingen in Berlijn gesloten. Dc Bcr- lijnschc bevolking heeft nu nog slechts de beschikking over zes of zeven ge meentebadhuizen. Een oproep aan het Beierscho volk. Draadloos wordt gemeld, dat de Beicr- sche regeering een manifest heeft uitge vaardigd, waarin op 't volk een beroep wordt gedaan om zich in zijn wanhoops- stemming te beheeischen en geen revo lutionaire bewegingen te steunen, daar het in gevaar verkccrendc vaderland ge red kan worden, noch door communisme en bolsjewisme, no oh. door politieke en economische avonturen. Communistische partijdag ver boden. De regeering van Wurtemberg heeft den communistischen partijdag, die op 25 en 26 Aug. te Stuttgart zou worden gehouden, verboden. Weer 100 milliard In beslag genomen. Te Bochum hebben de Fransclien zich opnieuw meester gemaakt van oen geld zending, bestemd voor het bijkantoor van de Rijksbank. Dictatirialo maatregelen der regeering. Uit mededeelingea omtrent de gehou den bijeenkomst tusschen den rijkskan selier en de leiders van handel, land bouw, bankwezen en nijverheid, waarin de a.s. regeerihgsmaatregelen op finan cieel gebied zijn besproken, blijkt zoo wordt uit Berlijn gemeld dat de regee ring inderdaad voornemens is op dicta toriale wijze op te treden. Vooral geldt dit de maatregelen, die zij denkt te ne-' men om zich in hel bezit tc stellen van buitenlandsche betaalmiddelen, ten einde de leening te doen slagen. Zij zou voor nemens zijn ontduiking der aangifte of l der inlevering met tuchthuis en in som mige -gevallen zelfs met den dood tc straffen. Een conferentie van regeerings presidenten. De oppcr-president van West falen heeft een vergadering geleid, waarin de regeeringspresidenten van Hannover, Saksen, Hessen, Oldenburg cn Lippe- Metmold aanwezig waren, ter bespre king van den algemeenen toestand in hun provincies. Het resultaat dezer be sprekingen en de voorstellen der verga dering zullen héden aan de regeering tc Berlijn worden medegedeeld. De separatistische bev/eging. Volgens de „Arbcilcrz." verdubbelen de syndicalisten in het bezette gebied hun pogingen om te komen tot afschei ding van Rijnland. In Ludwigshafen is een drukbezochte vergadering gehouden. Bij de verspreiding van een manifest der vakvereenigingen, waarin geprotesteerd rd tegen de afscheiding, ontstond voor de vergaderzaal kloppartijen, waarbij ee'i communist geveld werd. De politie beschermde de overvalle nen. Eenige honderden syndicalisten trok ken naar de bureaux van den „Chcmi- schen Industriebond" en vernielden den inventaris. De leider van de beweging ijverde ook xeeds vroeger voor de af- icheióing van de Pfalz. Een getuigenis van generaal Dogoutte. Een vertegenwoordiger van de „Indé- pendainoe Beige" in liet Duitsche bezette gebied heeft een onderhoud gehad met generaal Dgonfcte, en hem gevraagd, hoe de aigcmecne geest van de bevolking ir. het Roergebied is. De generaal zeide hem o.a.; De eigen lijke bevolking van het Roergebied inoet niet verward worden mc-t de saboteurs en de leden der geheime vereenigingen. Zie hier een tastbaar bewjjs van den geest die hier heerscht. Al mijn generaals kun nen zich overal ongehinderd vertoonen, en alleen vergezeld door hun adjudanten op straat wandelen, zoinder dat maar iets gebeurt, of dat zij op de een of andere wijze lastig gevallen worden of onheusch bejegend. Integendeel, indien zij b.v. naar den weg vragen, beijvert men zich hun van dienst te zijn. te meer opvallend, omdat vóór d log in deze zelfde streek geen soldaat te bekennen was, zoo bang was men voor conflicten met de arbeiders en bevolking, die niets van militairen moet hebben, en hun tegenwoordigheid toen zeker miet zou hebben verdragen. Nu zijn wij er, Fransohen en Belgen, en wij hebben ons niet in het minst over de eigenlijke be volking te beklagen. Onze methodes blij ken succes te hebben. De veilighoid dor bozot- lingstroepen. Generaal Degoutte heeft bevolen, dat het Deutsche Ehren'.egion, welke organi satie een gevaar voor de veiligheid van de bezettingstroepen en voor de openbore orde vormt, moet worden ontbonden. Granaten goworpon. Er zijn zeven nationalistische leiders te Dusseldorp gearresteerd, daar er g; ten geworpen zijn naar een afdeeling Fransche militairen. Een inoidont. Ten Noorden van Worms heeft een pa trouille op drie Duitschers gevuurd, daar dezen, in plaats van gevolg te geven een sommatie om te blijven staan, op do patrouille schoten. Een Duitscher werd gedood. Maatregolen to Dl Te Bucr bezette een sterke Belgische .troepenafdeelimg het raadhuis alhier. Het betrof hier de inming van de boeto 50.000 Fransche franos, welke door de be- zettingsautoriteiten aan de stad Buer en de gemeente Marl was opgelegd .wegens den moord op de wachtpost aan de Lippe. HAARLEMSCHE WATERPOLO- COMPETITIE. 2e Afdeeling. H. V. G. B. Ill—WATERRATTEN- VETERANEN (3-1). Bovenvermelde wedstrijd ioud Don derdagavond plaats in do Gom. Zwem inrichting a. d. Houtvaart, waar we derom een \rij talrijk publiek bewij zen gaf van de toenemende belang stelling voor het waterpolo. De wed strijd, voorafgegaan door een^ pittig gespeelde oefeupartij van H. V. G. B. en Waterratten-spelers, werd in een vlug tempo gespeeld. Het begin is voor H. V. G. B.. docll de achterhoed.© der tegenpartij voor- lcopifc doelpunten en plaatst den hal naajr de voorhoede, flte, dankbaar profiteerend van een onjuiste opstel ling der II. V. G. B.-achterhoede, de gelegenheid benut eu den keeper, die voor zijn doel lag, niet een hoogen bal weet te passeeren. Het onverwachte succesje moedigt de Waterratten-Veteranen aan. htm spel is enthousiast eu de H. V. G. B.- menschen krijgen de handen vol. Langzamerhand evenwel komen de ze er beter in, en na een goed opgo- zietten aanval weet Barende kort voor rust den gelijkmaker m het Vetera nen-doel te deponeeren. (1—1). Na de hervatting blijft de jeugd do- minecren en wordt de strijd voorna melijk op de helft der Veterauen ge- speeld. De keeper is echter in eoede conditie. Een mooi opgebrachte bal van Gaaien brengt den stand op 21. Om aan allen twijfel een einde 1e maken zien we eoen onweerstaanba- ren aanval der II. V. G. B.'ers eindi gen met doelpunt no. 3. Kort hierop is het tijd en hebben do kampioenen ook ditmaal hun superioriteit bewe- Scheidsvechter Molenaar leidde uit stekend. BILJARTEN. OM HET KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE. Zoo behooren ook nu de wedstrijden om het kampioenschap 2e klasse voor Haar lem en omstreken tot het verleden. Er zijn bijna '100 partijen gespeeld animo was er van het begin tot het einde, dit getuigde de trouwe opkomst \i de spelers. I Er is goed spel gegeven, vooral door den kampioen van dit toumooi, den heer Mastenbroek, uit 'Lisse, die inel een ge middelde van 6.20 wist te eindigen. Door elkaar is gespeeld met een algemeen ge middelde van ruim 41'2. Ingewijden in de biljarisport' weten wat dit zeggen wil (eadre 2.50), steeds in 25 beurten 100 ca ramboles ie maken. Zooals de voorzitter terecht opmerkte, zijn enkele spelers be- hun kunnen gebleven, zenuwen en we'dstïijdkoorfcs waren hiervan moeren- deels de oorzaak; We laten even eenige deelnemers de revue passeexen. De heer Mastenbroek, de kampioen, is «niet alleen een vaste speler, doch heeft blijk gegeven tot de oude wedstrijdspelers te behooren, en van zenuwen was bij hem sprake. Hem komt dan ook zeker dc kampioenstitel toe. Tn Heemstede, waar hij ook deelneemt om den Heemstede- zien we hem ook ais no. 1 eindigen. 2 is de bij alle Haarlemmers wel bekende Jan de Vries, oud-kampioen van Noord-Holland- Toen we hoerden dat „Jan" ook tot de deelnemers behoorde, meenden we dat aan hot eind van het toumooi hij niet een der eerste plaatsen zou bezetten, doch „Jan" is van het zelfde gehalte als de heer Mastenbroek cn ;eeft zich niet spoedig gewonmen.Dit bracht 11 menige partij voor hem de overwin ning. Mooie partijen hebben we van hem rezien en toen er een paar weken was ge- ipeeld was „Jan" een concurrent gewor- :len voor den kampioenstitel. Hij is dit gebleven tot het einde, zelfs heeft hij de leiding gehad. heeft zich kranig geweerd, deze bijna 70-jarige en we brengen dan ook hulde aan dozen veteraan, waaraan menig jeugdig speler nog een lesje kan nemen. Den heer Verheijde, lid van Vrienden kring, heeft getoond deze plaats waardig te zijn. en hij vond meermalen zijn tegen stander in uitstekende conditie. De heer S. Bootman staat, met zijn moyenne no. 2 doch eindigde op de 4e plaats. Zijn spelkwaliteit was stukken be ter dan in de competitie van den Biljart bond Haarlem en Omstreken. l)e prijzen werden als volgt behaald: 'Kampioensprijs: Mastenbroek; 2e prijs de Vries; 5e prijs Verheijde; 6erieprijs A. Bobiaian; moyehmeprijs S. Booiman; eindserieprijs Hoek of Duivenvoorde, om dezen prijs wordt nog gespeeld. Na de prijsuitreiking was het woord aan den heer Slot, die namens de spelers den heer A. Booiman, spelleider, <*n ge schenk aanbood voor zijn onvermoeiden Een en ander werd met applaus begroet. De eindstand laten we hieronder volgen *ls dag 011 13.000 ton kollen "per dag. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: Mr. F. W. A. de Koele van Leeuwen en M. L. F.van Bentheni van den Bergh. Getrouwd: P. Borst met M. C. Plct- gew ver pnt.beurtgeiTi. Mastenbroek 10 2 1699 274 6.20 De Vries 9 3 1607 324 4.93 Verhoij'-de 9 3 1762 362 4.73 S. Booiman 8 4 1697 297 5.97 Hoek 5 1537 336 4.57 Brauekman 7 5 1515 359 4.23 A. Booiman 6 6 1566 317 4.90 Tabbers 5 7 1581 367 4.31 Van Vliet 5 7 1599 399 4.— Lubbers 4 8 1496 568 4.07 Duivenvoorde 4 8 1495 330 3.99 Lunenburg 2 10 1456 360 0.04 Slot 2 10 1133 365 3.27 HONKBAL. OVERZICHT. Zaterdagmiddag a.s. staan twee le klas se wedstrijden op liet programma en wel Quick IBlauw Wit I en Ajax I—Com oor dia I. De wedstrijd Quick I—BI. Wit I zal het meest interessant zijn. Indien Quick volledig kan uitkomen, zijn beide negentallen vrijwel aan elkaar gewaagd. De vorige ontmoeting eipdïgde in een Ü-A runs overwinning voor BI. Wit, waar bij Quick toen maar met 3 man, waar onder nog 1 invaller, verscheen. Daarom .•.al Quick thans .moeten zorgen volledig uit te komen; dan kunnen wij een span- nenden strijd verwachten op het terrein van de IJsclub te Amsterdam. Wij voor spellen een kleine overwinning voor BI. Wit. De wedstrijd 'Ajax—Concördia cal ïil bet voordeel van Ajax uitloopon, aange zien Concordia in de vier reeds gespeelde eampetitie-wedstrijden nog geen kans lieeft gezien er één te winnen. Haarlemsche Cricketbond. A.V.O.S. KAMPIOEN AFDEELING A'< Het is tenslotte A.V.O.S. gelukt het Kampioenschap Afdeeling A in den H, C. B. te behalen. In haar afdeeling heeft A. V; O. S. 6 wedstrijden gespeeld, waar van 4 werden gewonnen en 2 verloren en wertegen Haarlem 3 A en C. V. H. B, De eerste wedstrijd was al heel ongeluk, kig daar Biemoud afgezet moest worden als bowler daar hij op de toen ter tijd hardè pitch van Haarlem te gevaarlijk was om te bespelen. Een van zijn slachtoffers was van der Polldo twee de wedstrijd, die veilorcn js, werd •erdiend gewonnen door C.V.H.B- De boulerij van A.V.O.S. is goed, het batten slecht te noemen. De bow lers H. C. Klerk. C. J. Kroon, D.: Brauekman, A. Biemond en J. C. Klerk gooiden regelmatig de tegenpar tij uit, terwijl met batten Kroon Sr. Pennings, Brauclcman, H. Cl. Klerk,- Gil. Klerk, en Twisterling liet werk de den. Eigenaardig is het te noemen dat in de le wedstrijden Brauekman en Bio mond hoofdzakelijk de wickets namen, in de tweede helft H- C. Klerk en Kroon Jr., terwijl de changebowler J. Klerk ook eenige wickets uatn. Eenige cijfers zijn wel aardig om te noemen Biemond 2 voor 0, 4 voor 5 II. C- Klerk S vooor 3, C. J. Kroon Jr. 4 voor 1, J. Klerk Chzn. 3 voor 5, A-V.O.S. wacht thans met inspan ning af tegen wie zij moet spelen om het Kampioenschap van den H.C.B. te behalen. In klasse B. zijn twee can- didaten voor het Kampioenschap n.l. Haarlem 3B. (die wel de meeste kans heeft, daar zij drie punten voor staat op No. 2) en Rood en Wit (de tweede op het ranglijstje in afdeeliug B.)- De laatste moet Zaterdag a.s. op het ter rein aan den Meerweg een wedstrijd spelen tegen C.V.H.B. Wint zij hier van met innings dan moet Rood cn Wit een beslissingswedstrijd spelen om het Kampioenschap met Haarlem 3B. Wint zij daarentegen niet met innings of speelt zij een draw, dan is Haar lem 3B. het aangewezen elftal, om met A.V.O.S. te strijden om den eeretitel. Zaterdag a.s. spelen C.V-H.A.— Rood en Wit III, wat waarschijnlijk wel een 2 punten overwinning voor Rood en Wit III zal opleveren, en VictoriaR.C.H. B. In dezen wed strijd zal R.C.H. wel de overhand ZWEMMEN. DWARS DOOR PARIJS. Zondag zal de zwemwedstrijd Dwars door Parijs in de Seine gehouden wor den. Het bestuur van den Neder!. Zwembond heeft- voor deelneming aan dezen wedstrijd aangewezen J- ter Ilaar uit Zwolle; Kit van Scnus uit Rotterdam en T. Jurgcns uit Schie dam. De lengte van de baan is 8.2 K.M. Verleden jaar heeft Rebeyrol uit Bordeaux den eersten prijs gewon nen met een tijd van 1 uur 57 min. 6 2/5 sec. Voor ons land kwamen toen uit C'. Zegger (inmiddels naar Ameri ka vertrokken), R. van Senus en P. Plantenga, die onderscheidenlijk als 4, 7 en 12 aankwamen van de 55 deel nemers- Zij wonnen den derden laa- denprijs. België en Portugal werden toen niet verplaatst. De tijden waren toen voor C. Zegger 2 uur 1 min. 2/5 sec., R. Senus 2 uur 5 min. 42 sec. en voor P. Plantenga 2 uur 11 min. 3 2/5 sc- Onze zwemmers, die Zondag den' strijd gaan aanbinden, oefenen gere geld en zijn vol goeden moed. De heer 5. de Haafft gaat mee als afgevaardig de van den Nederl Zwembond. Het ver trek is bepaald op morgenochtend 9 uur van het station D. P. te Rotter dam. WIELR1JOEN, 1 WINSCHOTEN—TER A PEL V.V. Onder leiding van den heer W. Lan- dré gedelegeerde voor het Noorden van den N-W.B. zal Zondag 2 Septem ber het kampioenschap van het Noor den worden verreden over liet traject WinschotenTer Apel en terug. AVIATIEK. EEN KRANIGE PRESTATIE. De Franschman Barbot heeft in een vliegtuig zonder motor 211 K.M. afge legd in zes uur en vier minuten. WIELERSPORT. MOESKOPS OP DE PARC DES PRIN- GES EN BUFFALO-BAAN. Zondag a.s. rijdt Moeskops op de Buf. falo-baan te Parijs een revanchc-wed- strijd tegen zijn tegenstanders uit Zu rich o.a. Poulain, Kaufmann cn Spears. Ook de Pare des Princes te Parijs heeft hem geëngageerd voor een wedstrijd op z September a.s, ROEIEN. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Uit Luzcin wordt gemeld, dat de Ne derlanders, die mededingen op de wed strijden voor de Europeesche kampioen schappen, te Luzern zijn aangekomen. VOETBAL. DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN N. V. B. Behalve de reeds door 011s gemelde voorstellen vap den heer Moorman, zullen nog meer voorstellen behan deld worden. Zoo b.v. een voorstel van Dr. W. F. Hesselink te Arnhem. Dit voorstel is te beschouwen als een amendement op voorstel J van den hoer Moorman. NL: „Aan de promo tiewedstrijden als bedoeld in het stel sel Moorman wordt niet slechts door het laatste, maar ook door het voor laatste elftal deelgenomen. Verder zullen voorstellen behandeld worden va.n de heeren J. F. Lamey, A. de Haan Azn. en J, W. Repelius on de heer P. v. Salenstoin, Al deze voorstellen betroffen de competitie-indeel irig. BEYERWIJKSCHE VOETBALVER- EENIGING „KENNEHERS." In de Dinsdagavond gehouden ver gadering dezer vereenigïng werden resp. tot voorzitter en vice-voorzitter tckozen de heeren D. C. Minkcraa en J. A. van Gemeerden. Na langdurige discussie werd bes'o- ten het volgend seizoen niet in den Noord-Hollandschen Voetbalbond uit te komen met de la-gere elftallen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10