Stadsnieuws 41e Jaargang No. 12327 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 24 Augustus 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd lil ADVERTENTIES^Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'/i. Franco per post door Nederland f3.87l/i- Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Ijl abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-adverlentiCn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken- f 0.571/»; franco per post f 0.65. |!l per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden VRIJDAG 24 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen S c li o t e nKermisvermakelijk heden od het voormalig Evo-terrein 2—11 uur. Heemstede: „Boscli en Hovên Diner- en Avondconcert. Eveneens schilderijen-tentoonstel ling. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2 en S uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorslelling 2 en 8 uur. Luxor-Tlieater. Groote Houtstraat; Bioscoopvoorstelling 2 en S uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2 en S uur. Atlanta-Bioscooj), Zijlstraat: Bios- Bioscoopvoorstelling 2 en S uur. Schoten: Kennisvermakelijk heden op het voormalig Ilvoterrein. Heemstede. „Bosch en Hoven" middag- cn avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloemendaal:- Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scnilders. OM ONS HEEN No. 3222 Electrische tram en autobus. Dat wij in den laatsten tijd her haaldelijk de autobussen ter sprake krengen is niet zoozeer het gevolg van de zomerslapte met haar schaars te aan onderwerpen, als wel de betoe- kenis van deze zaak voor het alge meen belang. Toen omstreeks een eeuw geleden het vervoer te water door de trekschuit en dat te land door de di ligence werd waargenomen, de meeste menschen hun bestaan vonden in hun .onmiddellijke omgeving e*i daardoor snelle verplaatsing veel minder nou dig was, bestond er eigenlijk geen auaagstuk van vervoer. Naarmate de (vervoermiddelen sneller werden, is de quaestie meer op den voorgrond ge komen en daar zal ze voortaan wel altijd blijven. Het eigenaardige ver schijnsel is dus, dat de mensch, naar mate hij gemakkelijker, sneller, en goedkooper vervoerd wordt, nog ge makkelijker, sneller en goedkooper bediend wezen wil. Daarom is de mo torbus in onzen tijd een interessant verschijnsel, dat meer dan éét bespre king waard is. Zij heeft in den korten tijd van haar bestaan bijvoorbeeld al een ge duchte schade toegebracht aan da stoomtrams. -Blijkbaar heelt iedereen ,wel genoeg van deze waggelendo. vaak benauwde, zelden loopende trein tjes, die daarbij nog niet eens in slaat zjjn, hun passagiers tot in 't midden van de stad te brengen waar zij lieen 'gaan; integendeel, de algemeene nei ging is, hen daaruit te verjagen. Die naar Allernaar vertrok yroeger van het Kennemerplein, die naar Leiden van den Dreef: zij zijn achteruitge dreven naar 4en Schoterweg en de Glip. En het merkwaardige is, dat wanneer tramdirecties zoo'n ver ouderd bedrijf willen opheffen, de Re geering daartegen bezwaren maakt op grond van liet publiek belang ik zeg niet ,',teu onrechte", maar dan toch tegen het belang van de maat schappijen, die aldus redeneeren: „in dien de autoriteiten ons noodzaken aan den eenen, zullen zij ons zeker 'hun bescherming niet onthouden aan den anderen kant". Natuurlijk moet hieraan een gezon de beteckenis worden gehecht. Al kon hij, dan zou toch geen Minister er aan mogen denken, om de autobussen door onmogelijk na te komen bepa lingen van den weg te verdrijven: zij zijn er, zij vervoeren passagiers, zij voorzien dus blijkbaar in 'n bestaande behoefte. Maar wel moet er een zeke re gelijkheid van rechtsbedeeling ont staan. De tramdiensten op eigen haan, dat zijn dus de ondernemingen dis met dikwijls zeergroote moeite ge meentelijke concessies eij Rijks ver gunningen hebben verkregen, zijn met allerlei banden' gebonden, waarvan de autobus tot dusverre vrij blijf. Ik bedoel bepalingen omtrent loon, ar beidsduur, pensioenen en zoo meer, waarvan de autobus-ondernemingen zich niets aantrekken. Waren die ook hun op gelegd, dan zou de financiering mis- schien heel anders, het tarief wellicht hooger moeten wezen. Een toppunt van Onbillijkheid is wel, dat de geconcessio- neerde diensten het onderhoud ea< de vernieuwing van bestratingen moeten be- talen, waarvan de autobussen, zonder zelfs dankje te zeggen, kosteloos ge bruik maken. Natuurlijk gaat deze zaak dieper dan 'deze overwegingen, zij loopt feitelijk oyi dit beginsel, of op den duur het publiek goedkooper per electrische tram of per autobus kan worden vervoerd. Als het laatste waar is, zou de tram het veld moeten ruimen. Zoover zijn wij natuurlijk nog lang niet en het is ook twijfelach tig, of het daartoe zou komen. De auto bus-ondernemingen zijn nog jong, hun financieel beheer beiust uit den aard van de zaak nog op geringe ervaring, vooral van onderhoud en afschrijving. Wij moeten ons niet voorstellen, dat dit enkel een vraagstuk is van onderne mingen tegen elkander. Ook het publiek heeft er mee te maken, omdat de veilig heid er bij betrokken is Weinig loonendc ondernemingen .zijn.van zelf geneigd, onderhoud en vernieuwing op een koop je af te doen. Bij de electrische tram is dat anders; zij werd uit ruimer beurs gesticht, beschikt over breed opgezette herstelplaatsen en uitgebreid personeel; zij zal er ook in tijden van magere ont vangsten niet toe komen d-e bezuiniging te zoeken in den toestand van het ma terieel. Dit is bij de. vergelijking een hoogst belangrijk punt. Safety first, vóór alles veiligheid. Wij hebben geen herinnering aan buitenlandsche rampen noochg om te weten, dat ook in onze lage landen een maximum van veiligheid gele verd wordt door de electrische trams, al zou het natuurlijk bangelijk wezen, daarom de voordeden te versmaden van den vrij loopenden motorwagen, die ko men kan ojj plaatsen, waar de electri sche tram geen toegang heeft. Wie de bctcekems van deze zaak niet inziet, be hoeft maar te lellen op den leeftijd van de kinderen, aan wie soms het leven van paar tientallen passagiers is toever trouwd. Ik durf het in deze eeuw van het kind haast niet zeggen: jongens van achttien jaar kunnen mannen zijn. maar in den regel bezitten zij tooh meer den mannelijken durf, dan de mannelijke bezadigdheid. En toch is ook die laatste eigenschap voor een autobus-bestuurder onmisbaar. Dat in den Haag plannen bestaan om voor het autobus-bedrijf voorschriften te ■erpen, hebben wij dezer dagen al meegedeeld. Natuurlijk is dat gewichtig. Alle wetgevende arbeid is gewichtigd. Maar mogen we vriendelijk verzoe- icu om wat sjxad te maken? De zaak .s urgent. Niet om de verhouding tus- schen tram en bus. Die kan pas op. den duur met zekerheid woeden be paald. Maar wel om de veiligheid an 't publiek. Er is ons gezegd, dat verschillende .an de voornaamste .ondernemingen zich zelf tol. de Regeering hebben ge wend, met het verzoek om algemeene oorschriften vast te stellen. Al kan het wel zijn dat dit .geschiedde om kleine concurrenten af te schudden, heb practisch© voordeel is dat deze be langhebbenden op beperkende bepa lingen voorbereid zijn en zich dus of niet of minder daartegen zullen ver zetten. In afwachting daarvan kunnen de gemeentebesturen mei politiemaatre gelen al een en ander doen om avon tuurlijkheden bij de autobus in t- toornen. Opmerkelijk is het, dat in den laat sten tijd, naar wij van deskundig© zijde hebben gehoord, een tusschen- vorm op den voorgrond komt, tus- schen electrische tram en autobus in. Do benzinetram. Nieuw is ze niet. Aanvankelijk werd zij vervaardigd met een benzinemo tor, die kracht! ever de. welke op haar beurt .weer (eleccrischen istroöm op wekte, een centraletje in 't klein dus in tien tramwagen zelf. Natuurlijk is dit wat ingewikkeld en zoolang Edi son en andere uitvinders het ideaal van den lichten accumulator nog niet hebben uitgevonden, waarnaar zij al jaren zoeken, zal directe aandrijving van den benzinemotor op de as wel de voorkeur verdienen. Er loopen al van deze wagens in Gelderland en Lim burg. Dit nieuwe systeem zou de on ooglijke en 'Verouderde stoomtrams kunnen vervangen en men schijnt zich in technische kringen daarvjm wel wat voor te stellen, althans de aan dacht op de ontwikkeling van den wagen met benzinemotor gevestigd te houden. Die heeft ook zijn bezwaren. De bedoeling is, dat de wagen loopt op rails. ^loet hij. den strijd aanbin den met de autobus, dan zal hij dub bel spoor moeten hebben voor een in tens verkeer. En dat te zamen vergt zulk een groot aanlegkapitaal, dat er dan ook wel een systeem van draden en palen overheen gebouwd kan wor den, zoorlat zich de lijn ontpopt tot electrische tram! Blijkbaar schuilt dus hierin vrijwat toekomstmuziek. Het onderwerp in zijn geheel is evenwel belangrijk ge noeg om er op te blijven letten. Wij hebben ons zelf aan zoovele vervoers- gemakken gewend, dat wij er niet in eer van kunnen uitscheiden. Om zoo te zeggen: ons vóór onze eigen ver voermiddelen hebben gespannen. Zoo gaat hot met moderne eischen wel meer. Het beste is. dat maar niet al te tragisch op te vatten. KRABBELS EEN CRONDIC ONDERZOEK. Wij hebben reeds gemeld, dat de tramcomniissie Maandagavond nog niet gereed is gekomen met haar ad vies over den eenmanswagen. Dooi' de commissie zal nog een nader onder zoek worden ingesteld hoe liet systeem van den eenmanswag-en elders werkt. Zij is n.l. lot de verrassende ontdek king gekomen, dat er ook ie Amster dam, Utrecht en Arnhem eenmanswa- gens zijn. Wie zegt daar„Dal wisten ze toch al lang1 Een conimissie, meneer, behoeft nooit meer te weten dan ze wil en bahoeft nooit verder te zien dan ze wil. Bovendien: als je een advies moet uitbrengen over een gewichtige zaak, kun je nooit te secuur zijn. Voorts moet streng onderscheid gemaakt wor den tussclieii den „mensch" en om het zoo eens uit te drukken het .commissielid" in dien mensch. Je kunt jaren lid zijn van een commissie, laten wij zeggentot onderzoek van nieuwen brander voor lantaarns on do vraag, wat er in die lan taarns gebrand wordt, antwoorden „Dat is ons, als commissie, nooit of ficieel medegedeeld, maar als mensch meen ik wel te weten, dat er gas in ge brand wordt!" Dit even „entre parentheses". Wii vernemen nog eenige verdere bijzonderheden over het.nader onder zoek, dat do tramcommissie zal in dien De commissie gaat eerst een jaar te Amsterdam wonen, daarna 6en jaar te Utrecht, vervolgens een jaar ie Arn hem. Is in dien tusschentijd de één- manswagen ook in andere -plaatsen in ons land ingevoerd, dan zal de com missie zich ook gedurende een jaar in die plaatsen vestigen. Een korter verblijf zou niet aan liet doel, waarmede de commissie is inge steld, beantwoorden, want er moet na- tuuiiliik onderzocht worden, hoe het rijden per eenmanswagen bevalt in de lente, in den zomer, in den herfst en in den winter. De leden van de com missie zullen eiken dag. dus hij alle weersgesteldheid, met de verschillende ééumanswagens reizen, hij afwisseling zittend in den wagen of staande het achterbalkon. Elk uur zullen zij den pols van don wagenvoerder voe len. Na afloop van diens diensttijd wordt onmiddellijk een uitgebreid on derzoek ingesteld naar zijn ohysieken cn psyohologischen toestand. Een 'ageulijst voor dit doel is in bewer ing drie deskundigen op tramge- Ibied, drie artsen en drie psychiaters dienen van advies bij het samenstel len van deze lijst. Do vragen zoowel als clo antwoorden er op, blijven diep geheim, want een commissie, die geen geheimen heeft, is geen behoorlijko commissie. Hoogstwaarschijnlijk zal deze com missie deze omvangrijke werkzaam heden niet alleen afkunnen (het is te begrijpen, dat het schrijven van de daveliiksche rapporten ook veel lijd zal kosten) en daarom heeft zij de i>e- voegdkeid, zicli sub-commissies to as sume eren. wanneer zij dit voor een of meer onderdeelen van haar onder zoek noodiz acht. ,111 Is het onderzoek m ons land geheel afgeloopen. dan komt het buitenland aan de beurt, in de eerste plaats Ame rika. de bakermat van den eenmans wagen. Wanneer dan de commissie tenslotte haar eindrapport doet verschijnen, zal de eenmanswagen al lang afge schaft zijn, maar in ieder geval zal dan niemand haar kunnen verwijten, dat haar onderzoek niet grondig is geweest. TE WATER. Het 3-jarig zoontje van den schipper A- A'. die met zijn schip in het Spaarne bij de infanterie- kazerne ligt, raakte Donderdagmid dag spelenderwijze te water. De moe der redde het door handreiking. De hulp der reddingsbrigade bleek over bodig. GEVONDEN VOORWERPEN. Jelles, Romolensfcraat S, brocheJ. Sabelis, Nieuwstraat 3, notitieboekje G. Pijnakker, Elswoutslaan 10, ge wichtJ. v. d. Mark, Jan Steenstraat 3, halsband met penning: Ramak, Korte Spaarne 3- herdershond Kennel FaunaWijk, Zuid Polderstraat 24, poes Kennel Fïtuna: v. Amerongen, Zijl weg 30, damesmantelBruggink, Drappenierstraat 18 rood, portretten H- Last, Oranjestraat 193, portemon- naieAV .v. d. Linden. Velserstvaat 42, reticuleJ. Terstal, Zömervaart 18K, sleutelJ. [Vermeren. De Wit- straat 19, schort. Uitgaan J. C. P, DEHEER KUYPERS TE HAARLEM, Naar wij vernemen is de heer Kuy- pers, de eenig-overlevende van do auto-ramp bij St. Sauveur, Donder dagavond, dus een dag vroeger aan verwacht werd, hier ter 'stede aange komen. Hij is zeer vermoeid; en heeft ©enigen tijd rust noodig- CHRISTEL, LETTERKUNDIGEN. Zooals wij reeds meldden zal de Bond v,an Christelijke Letterkundige kringen Zaterdag te Santpoort ver gaderen. Het buiten Bosbeek, is door mei. A. S. van AVickevoort Crommelin te Bloemendaal daarvoor welwillend afgestaan. Opmerkingen uit de Burgerij De lieer J. AL maakt de opmerking, dat door de werkzaamheden aan het Postkantoor de bus aan den voorge vel moeilijk lo bereiken is. Twee per sonen kunnen elkaar op den „vlon der" maar iuist passeer en. Zou het. vraagt de heer AL. geen aanbeveling verdienen, do tijdelijk gesloten bus aan de Raaks, die nu zoo gemakkelijk te bereiken is, weer tijdelijk in gebruik te nemen 1 De heer O. AL. bewoner van het Amstcrdamsche kwartier, heeft er bezwaar tegen, dat bij gelegenheid van de jubileumfeesten op het Hof dijk plein on een of meer dagen een draaiorgel zal s-e'en. Hij vraagt of geen ander eu beter muzikaal genot kan verschaft worden. Zou men niet kunnen onderhandelen met een lief- hotb n-ij-muziekgezelschap Schouwburg Janswo; Zondag 26 Augustus komt de impres sario de lieer Jac. Smits met een spe cialiteiten gezelschap met medewer king van de bekende humoristen Kees Pruis eu Harry Woodward, de koddi ge parodist. Verder de familie Som- mer, de Hougaarsche acróbatentroep, cle wereldberoemde wonderhond Splen do, het toppunt van dressuur. Een be zoek aan den schouwburg zal dus wel de moeite looneu. EEN NIEUW REDDINGSMIDDEL. Op het „stille strund" te Sclieveaingeu zijn eenige nieuwe reddingsmiddelen ge dc-moais'.reerd, o.m. een reddingsbus, een uitvinding van een stadgenoot, deal heer Van Keulen. Het toestel bestaal, naar Het Vader land meldt, uil een platte gebogen bus, voorzien van bevesligÏDgsrïemen en een ruig -voor een reddingsiijn. De redder •neemt het toestel, aameen gordel mede. De reddingsiijn is aan het toestel beves tigd en wordt aan den wal gevierd. Wan neer de redder bij den drenkeling aange komen is, grijpt hij dezen met een hand cn knijpt met de andere hand even c-en gesp open, gooit dan de reddingsbus voor den drenkeling, die het toestel on middellijk grijpt en dadelijk met de schou ders boven het water uitkomt. De redder gespt do riemen achter den drenkeling vast, grijpt een breeden riem, die voor aan de reddingsbus bevestigd is en geeft een teekeu tot inhalen der reddingsiijn. Zoowel drenkeling als redder blijven boven water, ook al wordt er vlug ingehaald. Het verwekte algemeen bewondering, schrijft hel genoemde blad, hoe snel het toestel aan den drenkeling werd beves tigd en veleu oordeelden, dat de nieuwe vinding een groote verbetering was; het gevaar voor den redder wordt tot een mi nimum beperkt. De heer A. Hofsclireuder begaf zich met eenige leden der reddingsbrigade zee en bleef dank zij het toestel goed zichtbaar op het. water drijven. Zelfs bleef het toestel goed boven water, to personen op óón bus dreven. zoover het verslag in Het Vader land. Naar wij vernemen zal op een nader te bepalen tijdstip de heer A. Wans Jr. diplomeerd zweminstTUCteur bij de ge- uelijke zwem- en badinrichting aan de Hout vaart, die de boven beschreven de: stratie bijwoonde, het toestel zoowel op het Zandvoortsche als op het Bloe- mendaalsche strand demonstreeren. Gaanne verschaft de heer Waps (Hol- steijnstraat 25 rood) nadere inlichtingen aan belangstellenden. PERSONALIA. 1ste luitenant 'X. A. D. R. AVynoldy— Daniels van het cavalerie paardendepot is it ingang van 1 October a.s. overge plaatst van Haarlem naar het 4de half- regiment huzaren ie Deventer. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: ALrijdagavonddienst bij <len Ingang te 7 uur. Ochtenddienst te S uur. iliddagdienst te 11/2 uur. Avonddienst te 3.48 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondags to 7 1/2 uur. Middag- en Avond diensten to 7 uur. Talmood Toxah: Sabbath! to 121/2 uur. Werkdagen! Gedurende een half uur na do Middag- en Avonddiensten. De Middag- en Avonddiensten op de AVorkdagen, alsmede Talmoed Torali, worden in het Gemeentcgobouw ver richt. DE SPELDJESDAG ALAN -„HER- AVONNEN LEVENSKRACHT". Na de gehouden telling Reeft de speld jesdag ten bate van Herwonnen Le venskracht opgebracht 2007.09',-E Aan allen die hiertoe bijgedragen hebben brengt, de commissie een woord van dank voor de steun a ze t.b.c.-lijders verleend. EXAMENS HOOFDAKTE-. Haar lem. Geëxamineerd 16 candidaten; af gewezen 10; geslaagd de dames M. van der Kaay, Julianadorp; J. M. Es- sed, Amsterdam: NL Hoeksema, Am sterdam: A. M. Beuzemaker, Amster- daf en II. A. A. Dnmave, Haarlem, en do heer H. J. Dooremaker, Volcn- De Feesten Tijdens de feestweek te Haarlem zal de impressario Jac. Smits een Lunapark organiscercn op -hel terrein aan den Kin- derhuissingcl. 31 Augustus wordt dit feestterrein ge opend, dc sluiting heeft 6 September plaats. Op het terrein komen te staan: Stoom- carousscl, lachbuis, Ilvpodrome met le vende paarden, AVesselings Poffertjes kraam, De Nies' Oliebollen- en Parijsche Wafelsalon, een schiettent, vischtcnt, Nogatkraam, een vliegmolcn, een kinder draaimolen, een ververschingstent. enz. Prof. Cododorus komt met een koek- tent. Hij zal koek cn ook prentbriefkaar ten verkoopen ten voordcele van de Haarlemsche verccniging tot bestrijding der tuberculose. Het volgende programma is vastge steld: 3r Augustus: Concert en groot vuur werk. 1 September: Concert.- 2 September: Concert. 3 September: Concert en luchtballon opstijging. 4 September: Concert en Attractie. 5 September: Concert en acrobatiek. 6 September: Groot slot-vuunverk. PERSONALIA. A'uor bet examen Fransch 1. zijn geslaagd de heeren P. H. Cas- tenmiler te Hillegom en G. A. .van det#Meij to O verveen. NIEUAV KERKORGEL. In den kerkdienst van Zondag 26 dezer zal het nieuwe kerkorgel der Broederge meente, gebouwd door den orgelfabri kant, den heer K. P. van Ingen, wor den ingewijd. Het orgel wordt be speeld door den bekenden musicus, den heer Jau Booda, die als organist aan de gemeente is verbonden en bij de orgelinwijding voor het eerst als zoodanig in functie zal treden. TUINBOUWWINTERCURSUS. Men schrijft ons: Onder leiding hunner onderwijzers maakten ook dit jaar weer een aantal leerlingen van den tuinbouwwinter- lursus te Haarem een excursie. De tocht ging ditmaal naar Naarden- Bussum, waar eerst de boomkweekerij van dcu beer Jurrissèn bezocht werd. Tal van bekende en vele minder be kende boomsoorlen 'werden daar in ■erschillende stadia van ontwikkeling gevonden en geprofiteerd werd van de uitleggingen vau den eigenaar, die niet moe werd te verklaren, hoe de ankweek geschiedt. Door het villa park, waar het gezelschap vaak opge togen voor een aanleg bleef staan, ging het naar de kweekerij van vaste pa.nten en rotspanten. Hier trokken vooral de aandacht de nietige en toch zoo interessante rotsplantjes, die op schralen grond onbemest klein gehou den, toch zich zoo allerliefst vertoon den. De uitleggingen omtrent de be handeling door den beer Reyers in zoo ruime mate gegeven, deden vaak ver wonderd, opzien, daar de kweek wij ze soms zoo veel verschilt van die van onze gewone planten. Na een welkome rust, werd de wandeling voortgezet, nu naar de kweekerij van den heer van Rossen^. Ook deze geleide het gezelschap zelf en hier konden de. jon gelieden op de 35 II.A. groote kwee kerij kennismaken met machinale :rondbewerkiug in de boomkweekerij n zien hoe de werklieden bezig wa ren rozen te veredelen en hoorden ze weer menige nuttige verklaring genoten van de pracht der bloeien de rozen, waaronder weer menig nieuw gewonnen soort. ogen over heb geziene en dank baar aan allen, die bijgedragen had den om dezen tocht mogelijk en leer rijk te maken, keerde het gezelschap 's avonds huiswaarts. Het Regeeringsjubileum der Koningin Het persoonlijk geschenk aan de Koningin Het persoonlijk geschenk, dat door het Comité voor het Nationaal Hul deblijk namens liet Nedetilandsoke volk aan do Koningin z'al worden aan geboden, bestaat uit eeu iu acht dee- len gebonden album, bevattende een verzameling van 217 speciaal voor dit doel door Nederlandsche Kunstenaars vervaardigde afbeeldingen van Neder land. Het album wardt onder leiding van Joh. B. Smits. gebonden door J. Brandt en Zoon, in 't AA'apen van Am- 'sterdam. Geors Rueter ontwierp de bandversieringen eu teekende de op dracht en de titelbladen. J. .van Krimpen schreef de onder schriften, registers, etc. I11 de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zo neu werd het papier vervaardigd. Het kastje waarin het album zal worden geborgen, wordt naar het ontwerp van K. P. C. de Bazel, uitgevoerd door C. Oosscliot op de werkplaats „De Ploeg". Van de schilders die aan dit album hebben medegewerkt vermelden wij die uit do provincie Noord-Holland. -\cM©r de namen is vermMd de -- vervaardigde teekening. De schilders werden daartoe door Let co mité uitgenoodigd op advies van de voorzitter van de schilderszeneot- sokappen „Pulchri Studio", „Artï et .Amicitiac" on „St.-Lukas". Noord-Holland AA". K. Rees, Haarlem, Amsterdam- sol ie Poort; H. F. Boot, Haarlem, Groote MarktG. D. Gratama, Haar lem, Frans H2I9 Museum J. C. Ritse- ma. Haarlem, St.-Elisnieth's hofje; C. Vreedenburgh. Alkmaar, Kaasmarkt; C. M. Garms, EnkhuizenC. Bolding, Hoorn. HoofdtorenA. J. G. folnot, Eergen. Kerk; F. Huysnians, Schoorl; G. F. van Schagen TexelA. J. Guds- hoorn. WormerveerF. Bobeldijk, Zaandam, Oude Mecknolen; Paul Amlzenius, VolendamJ. G. Veld heer. A'ok-udain, Haven; Ed. Karsen.- MonnikendamA. F. Reicher, Edam; D. H. AA'. Filarski. Egmond aan den Hoef. Kerk Ludolplt Berkeraeïer,- Strandgeziclit Noordzc-e; G. AV. van Blaaderen, Bergen, Duinlandschap; A-Miolée, Bloemendaal.Duinlandschap G. AADijsselhof. Santpoort, Duin landschap; A. Kuypers. Ruïne vart Brederode; F. Engel Jbzn., IJmuiden, Sluizen; A. L Koster, Bloembollen- velden .T. H. AVijsmuller, Heem stede, HoutzaagmolenK. van Leeu wen, Aalsmeer; G. W. Knap. Mtiider- slot; E. Pieters, Huisje in het Gooi; mevr. H. AV. J. Schaapvan der Pek,- Gooisch Landschap: D. J. van Haa- iren, Hilversum, 's-Gra.venlaudsche- weg; Willem AVouters. Havènbuurtje op MarkenJoh. A'isser, Haven te Urk. De Bank van Leening B. en W. willen er een zuiver gemeentelijke instelling van maken Een interview met den president commissaris AVij vernaaien, dat B. en AV. het voor nemen hebben om de Bank van Leerling In verband hiermede hadden wij 1 onderhoud met den president-co ris van d«e instelling, het gemeenteraads lid, den heer W. A. J. van de Kamp. Deze deelde ons mede. dat er onlangs bij het collego van commissarissen een schrijven van B. cn AV. was ingekomen, waarvan de strekking niet duidelijk was. Daarop is aan B. en AV. een nadere toe lichting gevraagd. Danrnan is voldaan', maar dit nieuwe schrijven is nog niet ia ons college liesproke^. Van opheffing der Bank is intussoheri geen sprake. Dat zou de particuliere pand jeshuizen. waar de klanten soms „gesne den" worden, in de band werken. Ook de Bank van Leeniing heeft nog zeer vele weekpanden. Deze worden gebracht door vaste menschen op Maandag en Dinsdag. Het huishoudgeld is dan op en om tot Zaterdag rond te komen wordt een pak of ander voorwerp naar de Bank gebracht. Als op Zaterdag weer geld ontoo/ngen 'wordt, 15 het eerste werk het pand weer in te lossen. De menschen, die dit doem, hebben hetzelfde steeds van moeder en vader ook gezien. Zij schijnen er nu niet meer huiten te kunnen. Het bedrijf van de Bank gaat in den laatsten tijd goed, ik weet althans nies beter. B. en AV. blijken er evenwel meer voor te gevoelen 0:11 van de Bank een zuiver gemeentelijke instelling te maken. Eigenlijk is he'. nu ook wel een gemeen telijke instelling, maar nu zijn de door dc-n raad benoemde commissarissen toch baas. AVordt het een gemeentelijke instelling, dan worden natuurlijk de commissaris sen afgeschaft en gaa: alles op ambte lijke wijze. Persoonlijk gevoel ik zoo vervolgde de heer -van <ie Kamp niets voor uit breiding der gemeen tebediïjven, maar ik ben geen principe-reiter en zsl mij bij de meerderheid neerleggen. Mijn meenir.g is evenwel, dat du B3::k als zuiver gemeen- ieinsteiiing een duurdere exploiiacie zal hebben. Alles wat de gemeente doet is duurder dan wat particulieren doen. Hei college van commissarissen doet thans wc-1 dingen, in het belang van de Bank en in het belang der betrokken menschen die n.et zouden kunnen 'plaats hebben, als het een zuiver-gemeentebedrijf was. Het vorige jans heeft de Bank zich zelf kunnen betalen. Er was geen tekort. Dit zal evenwel anders worden als het een zuiver ambtelijke instelling wordt. Opheffing van de schiet banen te Overveen? Opheffing zou een slag zijn voor de schiefcvereenigingen Naar wij vernemen wordt er door de militaire autoriteiten ernstig over ge dacht om de schietbanen in de duinen t« Overveen op te heffen. De gronden zijn het eigendom van de familie van der Vliet, die ze in erfpacht heeft afgestaan. Nu het ujk te Haarlem geen garnizoen meer heeft, worden de banen niet meer door de soldaten gebruikt. Er word', evenwel nog geschoten door de Burgerwacht, de Vrijwillige Land storm en door vele Haarlemsche schiei- vereenig ingen. Opheffing der banen zou een ernstige slag voor deze verenigingen zijn, omdat buks efend z de zijde :n-:veieen:gingcn tien patronen voor dc schietofeningen gra- tis 'verstrekt, thnns moet er reeds veel moeite gedaan word onom die tegen derf kostenden prijs van het rijk te krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1