Het tapverfeod De Auto-ramp te Saint-issuveur VREEMD GËLOenOüEQUES Een nieuw kindertehuis Nu Thalatta is opgeheven, zal de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose trachten een nieuw te verkrijgen De optocht als propaganda-middel We hebben reeds medegedeeld, da: de Hasrlerosche Vereeniging to: bestrijding der tuberculose niet in de gelegenheid was om Thalalis 't huis in de duinen te Bloemendaal dai het vorige jaar in gericht tvas tot dJgherstel 1 ingsoord. voor kinderen weer in te huren. De vereeniging gevoel: dit gemis heel sterk. Wel worden thans zooveel mogelijk kin deren naar buiten gestuurd, bij boeren, in sanatoria en herstellingsoorden, maar voor het werk der vereeniging is zoo'n daghcrstelhngsoord in de onmiddellijke nabijheid van de stad hoog noodig. Daarom wordt weer gestreefd een nieuw „Thalatta" te verkrijgen. Het oog is gericht op een stuk duin, met bosoh begroeid, aan het begin van den Zeeweg, dat gekocht moet worden of misschien in erfpacht te verkrijgen. Maar daarvoor is geld noodig. Do Vereeniging doet mede aan den tocht op Koninginnedag, our propaga te maken voor het nieuwe Thalatta. Op 'u grooien wagen rol een stuk „Thalatta" worden voorgesteld, hoe d- kinderen in het duin spe'.en. Dan volgt een wagen niet een dik spaa: varken. Zusters zullen daarbij loopen om onder de kijklustigen naar den optoch: te coilecteeren. Ook op ancere wijze zal nog getracht worden geld voor Thalatta te verkrijgen, opdat dit den volgenden zomer geopend zai kunnen worden. De dagen van het fapverbod zijn bepaald op 31 Augustus en 6 September. In de verordening betreffende het iapverhod staat, dat net tapverbod in gevoerd zal worden op de dagen waar op het regeeringsjubilé van li. M. cle Koningin zal worden gevierd. De vereeniging „Onderling Belang" heeft aun B. en \V. gevraagd op welke dagen liet tapverbod zal worden toe gepast, omdat die dagen zich in hoofd zaak bepulen tot 31 Augustus en 6 September. Naar wij vernemen hebben B. en fW. geantwoord, dat 31 Augustus en 6 September als de dagen zijn vastge steld waarop het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zal worden ge vierd. DE VERSIERINGEN. Hier en daar in de stad is men reeds bezig met de voorbereidingen voor de aan staande feestelijkheden. Het houwen van tentjes, het inslaan an palen enz. eischt natuurlijk eenigen arbeid, waarmede niet tot de laatste dagen kan worden gewacht. De school van de stichting Hoorder-kerk en School Het beroep van de gemeente Haarlem ongegrond verklaard In de zitting vaa de afdeeliag geschil len van bestuur van den Raad van Sta te is mededeeling gedaan van een Kon. besluit waarbij ongegrond is verklaard het beroep van de gemeente Haarlem te gen het besluit van Ged, Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van een besluit van den gemeenteraad van Haarlem beslist is, dat de door de stichting Noorderkerk en school te Haarlem gevraagde medewerking tot bet ontvangen van de benoodigde gelden voor het vergrooten en veranderen van bet schoolgebouw aan de Velserstraat aldaar moet worden verleend-. Arr, RbeMSssIc UITSPRAKEN. E- v. d. K., artiste, Ée Amsterdam, gedetineerd, diefstal, 3 maanden ge vangenisstraf met aflrgk preventieve hechtenis. J. L. M. koopman, te Haarlem, ge detineerd. diefstal, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek preventieve hech tenis. A. v. H., kantoorbediende, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, .gedetineerd, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. H. K., los werkman, te Volendam, gedetineerd, diefstal, 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. H. S. los werkman, zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande, gedetineerd, diefstal, 4 inaan- gevangenlsstraf met aftrek preven tieve hechtenis Th. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, verzet vervallen verklaard. DE OP STRAAT CEZETTE GEZINNEN. Omtrent de gezinnen T. en de N., Slachthuisstront en Oorkondenlaan, dia Dinsdag gerechtelijk uit de wo ningen zijn ybzet, deelt men ons het. volgende mede: Nadat beide gezinnen den eersten nacht op straat hadden doorgebracht, zijn zo Woensdagmiddag door een aantal werkloozen met de meubelen weer in de woningen gezet. Donderdagmorgen verscheen een opzichter van Bouw en Woningtoe zicht mot cenige politic-agenten en z:'"n de woningen we'ler ontruimd. Sindsdien zï:n vaste politieposten aan wezig, om te voorkomen dat de ge zinhen weder in de woningen zouden gezet worden. Het gezin van ce X. heeft een slaapplaats gekregen in een reeds be woonde. gemeentelijke schuur in de Twijnde'slaan, op den zolder waar van de meubelen zijn opgeborgen. Het- gezin van T heeft heden nacht we der onder den blooten hemel doorge bracht. Bij het huisraad heeft men het ledikant opgesteld waarin 't echt paar den nacht heeft doorgebracht 'Ook 's nachts houdt de politie toe zicht. T. heeft in den loop van den dag zich gewend tot het bureau Bouw- en Woningtoezicht, waar men zeide er niets aan- te kunnen doen. 1-Iij werd verwezen naar den wethou der. don heer Reinalda. De wethouder ontving T. en beloofde hem te doen wat hij kon, hem tevens den raad me- degevende te trachten Kier of daar bij familie, vrienden of kennissen, een kamer, althans een onderdak te zien te krijgen.Heden, Vrijdagochtend, zou T. zich wenden tot den burge meester. De plannen voor een Boschschocl De schoolarts zal nieuwe voorstellen indienen Voorloopig op 100 kinderen berekend Jaren geleden bestonden bij het ge meentebestuur reeds plannen om een Boschschool op te ricliteai. Door de eco nomische malaise is daarvan toen evenwel afgezien. Naar vzij nu evenwel vernemen, heeft de schoolarts, mevrouw Op 't Eynde Siolp nieuwe plannen bij B. en W. asn- inmgig geniaaki. De bedoeling is om voor de Boschschool :n terrein aan den Zeeweg te verkrijgen n ongeveer 4 H.A. Op den grond zullen eanige gebouwen jplaatet worden, opdat de kinderen ook j regenachtig weer onderdak gebracht :anhen worden. Ook is het de bedoeling om eenvoudige douchebaden in te rich ten. omdat het van veel belang is, dat de kinderen rein zijn. Voorloopig" zal de Boschschool voor 100 kinderen berekend zijn. Dit is evenwel nog niet voldoende om te Haarlem in do behoefte te voorzien. Daar toe zullen wel twee van zulke scholen noodig zijn. Naar men ons verzekerde gevoelen verschillende leden van het college vn.n B. en "W. veel voor de Boschschool. ook al zal deze belangrijke offers aan de ge meentekas kosten. "AANSTAANDE REDE VAN STRESKMANN. BERLIJN, kb Aug. (V. D.) De Rijks- kanselier Siresemanu zal heden, vrij dagmiddag, in een kleinen kring van handel en industrie eene groote poli tieke redevoering houden en inzonder heid ook het schadeloosstellingspro- bieem behandelen. Te Munchen ver wacht men, dat Stresamann nog op het einde dezer week naar Mitten walt zal reizen, waar de lieiei'scha minis ter-president von Knilling den zomer doorbrengt, om met dezen eene poli tieke bespreking te houden. SCHEEPSVOLK VAM DE „TREVES SA" TERUG. LONDEN, 23 Aug. (V. D.) Tiental len sirenen aan de kust en aan boord van schepen op de reede en op het fort lieten een luid welkom hooren, toen de overlevenden van de stoom boot „Trevessa" lieden te Tilbury aan kwamen met den stoomer „Goorkha ■an de Union Castle lijn. De „Trevessa" zonk op 3 Juni in het midden van den Indischen Oceaan en liet scheepsvolk bereikte het land na bijna een maand op zee to hebben doorgebracht met weinig levensmid delen en nagenoeg geen water. Do booten hadden, met onstuimige zeeen te kampen maar dank zij de volhar ding, die de mannen aan den dag legden en de tucht, die gehandhaafd Het Advertentlehnrean van Haarlem's Dagblad (van 1383) Groots Houtstraat 93 bclcet zich met de plaatsing van Advertentiënin de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het Algemeen Handelsblad, De Telegraaf, Het Nieuws van dec. Dag, en verder in alle dag-, week - en maandbladen In Binnen- en Buitenland PRIJSOPGAVEN WORDEN GAARNE VERSTREKT. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN Bouwtentoohsteüing te Don Haag. Donderdag is in den Haagsclien Kunstkring geopend de „Tentoonstel ling van Bouwkunst te 's-Gravenhage in de laatste 25 jaren welke tentoon stelling wordt gehouden bij gelegen heid van de 25-jarige Regeering der Koningin. Biimgsksd Het lijk van den leider ge- vonden. Het dagelijksch, bestuur van de Ne- deriunclsclie Reisvereeniging dee)b mee, dat Woensdagavond, laat een te legram van den Nederiandschen con sul te Bayonne is ingekomen, dat er nog twee lijken gevonden zijn. Nadere bijzonderheden omtrent de identifi catie ontbreken. Naar uit Tarbes wordt gemeld, is het lijk van den leider van het Nedèr- landsche reisgezelschap gevonden. In zijn kleeren vond men 23.(AW francs. Vijf lijken zijn nu nog niet ge\ ouden- De uvee lijken, dia Woensdag zijn gevonden, zijn onmiddellijk gekist en naar Lourdes gezonden, waar zij ge plaatst zijn in een voorloopige graf kelder, met de andere slachtoffers. De heer Joh. J. Zelinpfenmng schoon zoon van het slachtoffer den lieer Jon. Verschuur Pzn., te Dordrecht, die zich onmiddellijk na het ongeluk naar de plaats des onheils begeven heeft, heeft aan het Dord. Nbld. gezegd, dat de oorzaak van de ramp besjist ligt in het niet alleen snel maar ook onvoor zichtig rijden. Onder het rijden zong de chauffeur Fransche liedjes, sloeg daarbij de maat bij met zijn linkerhand en stuurde dus met één hand, wat als onverantwoordelijk moet worden be schouwd, verklaarde hij. Het ongeluk is gebeurd even vóór de Porte d'Espagne. De weg is daar zoo breed, dat gemakkelijk twee zware auto's elkaar kunnen passeereu. Hij maakte een lichte kromming, die goed is te overzien. Voor een kalm rijder is er geen sprake van gevaar. Hier lag het ongeluk niet in een klein hoek je, want het hoekje is niet zoo klein. Do t°estand van de geredde. De correspondent van de Maasbode te Lourdes meldt: dab de geredde, de heer kuypers naar Holland is terug gekeerd. Op gevaar af een indiscretie te ple gen moet ik melding maken, voegt hij daaraan toe, van de haltelij ke zorgen, die hij ontvangen heeft van een te St. Sauveur vertoevende Nederlandsclie familie, de familie dr. Meerdink en mej. van Eyken, uit den Haag, waar van ook eerstgenoemde een ware hulp is geweest voor de onder zulke moei lijke omstandigheden zoekende fami lieleden. wier pogingen door verschil lende omstandigheden nog verzwaard :ijn. De geredde bevindt zich naar om standigheden wel, docii is nog der mate onder den indruk, dat hij de grootste voorzichtigheid moet in acht* nemen Verder meldt de correspondent dat een der gevonden lijken door de aan wezige familieleden is herkend als dat van den heer I-Ienneman, die vroeger in Haarlem gewoond Heeft. De actie tot schadevergoeding. De Nederlandsche Reisvereeniging vin plan een actie tot schadever goeding in te stellen tegen de Garage Central Baudou de Lourdes, aan wel ke onderneming de zeer hoog verze kerde automobiel toebehoorde, waar mede liet noodlottig ongeluk is ge schied. ;r circulaire heeft de Reisvereeni ging thans, volgens do Tel., aan de familieleden der slachtoffers gevraagd of en in hoeverre de overledenen kost winner van een gezin of van familie leden wareiv i Het Riiksbezolditimtis besluit Intrekking van art. 40? De Telegraaf schrijft: Zijn wij ingelicht, dan is de regeering voorne-l mens art. 40 van het bezoldigingsbe- sluit voor de Rijksambtenaren het artikel, waarbij niet-verlaging der traktementen op 1 Juli 1S21 werd ge waarborgd in te trekken. ONGELUK MET EEN VLIEGTUIG. Donderdagmiddag is in een weiland te Noorchvijk liet.-militaire vliegtuig no. 72 een Spiikertoestel, tengevolge 'van een motordefect gedaald. Bij 'de daling kwaru het toestel terecht in een sloot, waardoor de schroef werd ver nield en een Vleugel en het landings- toeotel werden beschadigd. Het toe stel was od weg van Soesterberg naar Rotterdam. De beide inzittenden,- sergeant Var. den Berg en da mecanicien Van Riemsdijk, hebben geen letsel gekre gen® werd door don kapitein van de ..Tre- I vessa" en zijn len officier, die elk eon .boot commandeerden, bleven 32 perso nen in leien, na 12CÜ mijlen over den Oceaan gevaren te hebben. De ver- eeuigingen van zeelieden, de eige naars van liet schip en anderen ontvingen de mannen aan boord van de „Goorkha". PROCES TE LEIPZIC. BERLIJN, 23 Aug. (V.D.) Voor het gerechtshof te Leipzig begón heden het proces tegen den Berlijnschea journa list Walter Ohtne, die van hoogverraad is beschuldigd. Het gcheele proces zal met, gesloten deuren plaats hebben. HET DURE LEVEN IN DUITSCH- LAND. BERLIJN. 2.3 Aug. (V.D.) Het Rijks- mdeiccijier voor de kosten van levenson derhoud bereikte op 20 Aug. 753.733 vou- ó:ge van dat voor den oorlog. De stij ging tegenover de vorige week is 72.5 i per. j VÉRDERE DALINC VAN DEN FRANC VOORSPELD. BERLIJN, 23 Aug. (V.D.) Het Fransch gezinde W'allstrcet blad- te New-York voorspelt een nog lageren koers van den franc dan t'ot heden is bereikt, nl. van 5-70 cl. tcg-en een normalen stand van 10.30. De matte stemming zal eerst ver dwijnen na regeling van het Roer- cn schadeloosstellingsvraagstuk. Tusschèa de groote tenten staan do kleinere kramen, waar je schieten, lo ten. vissollen, ringwerpen en eren en drinken kunt. Vanavond half zeven wordt de ker mis officieel voor het publiek ge opend. Vóór dien tijd wordt reeds een uitgebreid programma afgewerkt. 's Middags te 1 uur beginnen voor de kinderen de feestelijkheden met een ommetocht door het kwartier, af- niarsoh te haDf twee in de Generaal de Wetstraat.. Dan trekt de optocht naar het feestterrein. Waar de kinderen ouder leiding van bestuur en commissieleden velschillende attracties te genieten krijgen. Om 5 uur weer opstelling in de Generaal de Wetstraat tot het hou den van een ovatietocht door het kwartier. Om 6 uur gaat da voorzit ter van do vereeniging ..Koninginne dag Schoten", de heer G. J- T. Kap- teyn. over tot liet openen der feest terreinen. welke 6.30 voor het publiek opengesteld worden. Tot elf uur wordt dan feestgevierd. En daar is gelegenheid genoeg voor! In de eerste plaats vermelden we liet geweldige stoom-caroussel van Giezcn- J navier. Een paleis onder de kermis- bouwwerken. Dan is er eenlachhuis niet de beroemde lustige tonnen. Een ïhotor-Turkselie-schop,ecu luchfc- sck'ommel, het circus van Bever, con sumptie-tenten, zweefmolens en draai molens. Duseen ouderwetsche ker mis waar de Haanlemsche en de Schotensche burgerij van profiteered kan. Pit ds öasireien SCHOTEN". DE VOLKSFEESTEN. Niets zoo leutig, fraai en frJscli Als bezem-boere-kerremis. (Réné de Clerq). Donderdagmiddag op Oud-Schoten één en al vreugde. Een kennisnnddagl De kleintjes eu de grooten, alleu doen mee, alles zweeft alles danst, alles maakt muziek.. Want het zijn niet al leen de dappere blazers in de bier tent, die de lucht doen bersten van hun machtig getrompet. Er is daar ook op het podium van den zweefmo len een orgel dat in klankenproductie wedijvert, met de sterke collega's uit de danstent. Ook de kinderjool leek muziek. De kinderen zelf als lange ritsen Oranje klanten behangen met kettinkjes, horloges, broches, beprikt met das- speelden, en veel keurige rozetten, die ze allemaal wonnen uit de loterij zonder nieten. De dubbeltjes komen uit heel kleine portemoiinaietjes en blij geven ze die aan den baas van de loterij om twee pakjes uit den grab belton en dan met zenuwachtig ge doe de blinkende kostelijkheden uit de kreukels san het papiertje te kun nen halen. Dan zeulen ze in trossen naar de danstent, waarvoor de oer oude ringnjderij op de moderne fiets door dames gedemonstreerd wordt. Ze kruipen dan tusschen de beenen van de groots jongens en man nen, die de meisjes staan aan te moe digen door. of wel ze leggen zich plat op den rug van één der weden van de trap die rondom het „zweefver- maak" lcopt. Over allo3 lacht de zon En de opgeschoten jongens en meis jes? Och, al dragen ze niet meer kap en oorijzers en klompen, gebleven is de oude familiaire geest, uo gezonde ■reugd. Zij dansen! Niet de dans van de vorige eeuw, neen er wordt gestept ge-fox-trott en gebostonneerd. Nu hooren we juist dat de hoeren v. d. Port, A. de Boer en C. Vink de eerste drie prijzen voor de ringlij der ij hebben gewonnen. Onder de da- mes hebben zich mej. Rie van Scho ten. mej. Rie Rorst .en mejuffrouw Christina van Duineveld onderschei den. Zoo loopt het feest ten einde in een roes van groot pleizisr. Lang hing nog de cadans van de mimende muziek en het kermisla- vaai in onze oor.n. DE VOLKSVERMAKELIJKHEDEN. Het voormalig I.L.V.O.-terrein werd ...kennis-terrein". Geen luikje is haast onbezet gebleven. AERDENHOÜT. H. O. V. Hedenavond geeft de H. O. "V- het laatste der 3 openlucht- concerten, waardoor Je. overeenkomst nagekomen wordt, welke opgenomen was in het contract dat de gemeente Bloemendaal met de H. O. V. aan- Sing. ZANDVOORT Veiling. Woensdagmiddag om 1 uur hadten overstaan van de notarissen A. Pesk te Hilversum en J Wildschut te Haarlem, in café „Zo- nierlust" aan de Kosterstraat, de vei ling plaats van zes bouwterreinen aande Dr. Joh. Metzgerstraab èn van twee bouwterreinen aan den Paral lelweg alhier. Perceel I-breed aan den weg onge veer 7 meter met een oppervlakte van 146 M.2 voor f 1200. Perceel 2, idem f 1200. Beide perceelen gecombineerd f 2400 Perceel 3 en 4 ieder i 1200,- gecomb. f2400. Perceel 5 en 6 ieder f1200 gecomb. f2400. De zes perceelen gecomb. voor f 7200. Perceel 1 aan den Parallelweg, breed aan den weg 7 meter 35 C.M. en oppervlakte van ongeveer 117 M.2 voor I 1250. Perceel 2 ieder voor f 1200._ Beide perceelen gecomb. f2450._ Totaal in massa gecomb. f 9650. Aanbesteding. Door B. en W. werd aanbesteed het leggen van rioleeringswerken in en op eeu terrein der gemeente ten Noorden der spoor baan der H.1J.S.M. Ingekomen waren 17 insohrijvings. biljetten, waarvan 1 van onwaarde. Ingeschreven werd door: J. E. Bakker en Co. te Amsterdam, f 213S0; P. J. de Groot en Co. te Heemstede, f 23SS7; A. van Senisdam en W. Zwemmer te Zandvoorb f 23946; S. Priem, Maartensdijk (U.), f 24742; L. ten Broeke, Zandvoort, f 24760; T. Koper, Zandvoort, f 25973; J. Water, Zandvoort, f 26983; H. de Wcers, Haarlem, f 27148; M. Koning, Zand voort, f 27260: C. Boon, Zandvoort, f27448; II. Bakx en IT. Steonkist, Haarlem, f 238S0; Gebr. Kraaijenveld, Haarlem f 29945; N. J. Max, Haarlem, f 31600: J. v. I-Ierp,Amsterdam, f 25600; P. J. Berkhout, Zandvoort, f 27294; P. W. Kockv en W. C. Wardenaar, Velsen, 1 38629. Eigen Telepaaunsn ?an Haarlem's Dagblad STAKING IN FRANKRIJK, PARIJS. 23 Aug. (B. T. A.) Het hoofdbestuur van het arbeiderssyndi- caot voor liet district Parijs heeft een bevel tot algemeene staking uitge vaardigd, wegens de weigering eener gevraagde loonsverhooging. HET INCIDENT TE MALAGA. MADRID. (B.T.A.) Na afloop van do vergadering van liet kabinet deelde de minister-president mede, dal liij zou be raadslagen over hc-t te Malaga voorgeval len incident, waarbij infanterie soldaten moeilijkheden kregen, toen zij zich naar Melila wilden, inschepen. Er worden daar scholen gelost, waar door een officier gedood werd. De rust is nu hersteld en de inscheping zal kunnen plaats hebben. Er zijn sancties locgepust. UIT MAROKKO. MADRID, 23 Aug. (B. T. A.) Vol gens officieele berichten uit Marokko zijn meer dan 250 lijken van opstan delingen gevonden, ter plaatse, waar gisteren gevochten is. TANGER, 23 Aug. (B. T. A.) Vol- :ns berichten uit betrouwbare bron, een troep van 200 inboorlingen', die hun wapens verborgen hielden, giste- re3r Tetcean binnengedrongen. Zij be gonnen in de straten in bet wilde te schieten, tengevolge waarvan tion personen worden gedood cn 34 ge wond. I11 d© stad heerscht een leven dige paniek, BRAND TE NAPELS: ROME, 23 Aug. (B. T. A.) To Na pels is een groote hoeveelheid litho- typografisch materieel der bankbil- jettendrukkerij van de Bank van Na pels door brand verwoest. De schade bedraagt drie millioen. De jplaats waar een aanzienlijke hoeveelheid bankbil jetten lag opgeslagen, kon geisolèerd worden. EEN PROTEST. WILNA, 23 Aug, (Orient). Uil Kovno wordt gemeld, dat de Duitsche vertegen woordiger aldaar aan de regeering van Lilhauen een prolesl-nota -heeft overhan digd, wegens het inbezitnemen van dc spoorwegen te Memel door Lilhauen. UIT JAPAN. TOKIO, 24 A"u>*. Reuter. De Ja- pansche eerste minister Kpto is over leden. UIT RUSLAND LEOPOL, 22 Aug- Orient. V olgens den correspondent van de Gazeta, Lv/onska, zijn de Poolsche katholie ke priesters, die tot vele jaren gevan- iissiraf veroordeeld zijn, blootge steld aan vreeselijk lijden, zoowel gees telijk als pliysiek. De onmenscheüjke behandeling der sovjet-autoriteiten, die hun dikwijls voedsel weigeren, is oorzaak dat er onder hen zeer ernstige ziekten uitbreken en dat anderen, waaronder de geestelijke Rismond volkomen krankzinnig zijn geworden. Kortgeleden hebben de sovjet-autori teiten ook Kobierski, priester en pre fect van de school te Human en twee andere geestelijke gevangen gezet- OOSTENRIJK EN BEIEREN. WEENEN, 23 Aug. (B. T. A.) De „Abend" deelt mede. dat er een ver drag bestaat tusschen den chef van dc Beierschs nationalistische partij, Hitier en het hoofd der Oostenrijksche nationalisten Riehl. Volgens dit ver drag zou Hitler over een leger van 10.0C0 Oostenrijkschen ationalisten be schikken, om een aanval te doen te gen Noord-Duitschland. 'BRAND. MADRID, 24 (B. T. A.) Te Saint. Sebastien brak in de douane-gebou wen een brand uit, de 3 millio.en pese tas schade aanrichtte. 16.000 postpak ketten konden gered worden. STAKING IN SPANJE. MADRID, 24 Aug. (B. T. A. Dc algemeene staking van 24 uur, die door de communisten en syndicalisten uit solidariteit met de stakende mijn werkers was afgekondigd, is slechts voor een deel geslaagd. D9 stakers trachtten het tramverkeer te verhin deren en losten verscheidene revolve; - schoten, waardoor een wagenbestuur der werd gedood. De politie trad krachtig op en verwondde verscheide ne aanvallers. DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. KONSTANT1NOPBL. (V.D.) De Natio nale Vergadering to Angora heeft met 215 van de 235 stemmen het Verdrag van Lausanne goedgekeurd. De oppositie was gematigder dan wacht was. De meeste kritiek kwam Medjaii-Bey, den afgevaardigde voor rohan, die het Verdrag afkeurde omdat de kwesties der coupons en Mosoul niet zijn opgelost. Hij waarschuwde voor een split sing van de Mosoul-kwestïe van het Verdrag. in zijn antwoord zeide Tewfik Kushd:, lid van de Commissie voor Bultenland- sc'ne Zaken, dat de betaling der coupons noch in goud noch ia sterlings zal plaats hebben. Wat de kweslie van de grens van Irak - betreft, dit probleem zal op vredelievende wijze met de Britscho regeerimg worden opgelost, doch wij verwachten datreke ning zal worden gehouden met onze na tionale aspiraties. DE ONTRUIMING VAN KON- 3TANT1NOPEL. LONDEN. (V.D.) 1-n verband met de ra tificatie van het Verdrag van Lausanne door de Nationale Vergadering te An gora zal beden een aanvang worden ge maakt met de ontruiming van Konsïan- tinopel door de geallieerde troepen. Burgerlijke Staeii HAARLEM. BEVALLEN: 21 Augustus P. Mooij- man—v. Oosterhout, d. 24 Aug. M. S. M. BoerrigterHetcm, z. OVERLEDEN: 23 Aug.: J. R. G., 4 mnd., d. z. E. F. Bruijnsteen, Bartel- jorisstraat. J. v. d. ITorstv. d. Wiele, 26 jaar, Gasthuisvest. Telegrafisch Weerbericht naar wauinemingen, verricht in dun mor gen van 24 Augustus. Medegedeeld door liet Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7G2 m.M. to Memel; laagste 746,1 111.M. to Aberdeen. Verwachting tot don avond van 25 Augustus: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuid-Westelijke tot Noordwesle- I ij ken wind. aanvankelijk zwaarbewolkt met veel kans op regen of onweer; later opklarend en koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM OPGAVE VAN JOH. M!. SCHMIDT, Opticien HAARLEM BARTEUORISSTR. 21 Thermoraetcrstand 2 4 Augustus Hoogste gisterenF 65 Laagste hedennacht. F 55 Heden 19 uur F. 62 EEN STAD FAILLIET. De stad Swinemtimdo heeft zich bank- ■oet verklaard. TURKIJE EN DE VREDE. De Nationale Vergadering van Angora heeft het verdrag van*Lausanne met over- groote meerderheid van stemmen gerati ficeerd. DE ALGEMEENE STAKING IN GRIEKENLAND. Te Athene is een decreet verschenen, waarbij een groot aantal personen, die tot dc stakcis behooren, voor militairen dienst onder de wapenen worden geroe pen. De bladen kunnen nog steeds niet verschijnen, doch de verzorging met le vensmiddelen gaat vrij geregeld, daar 't stakingscomitc goedvindt, dat de trans porten voedingsmiddelen ongehinderd plaats hebben. SCHIETPARTIJEN EN OVERVAL LEN. Dat het in Ierland nog geert pais en vree is, blijkt uit het feit, dat drie gewapende lieden dezer da- in Killenaule, in het graafschap Tïppevary, het filiaal der Nationale Bank zijn binnengedrongen on er drie honderd pd. sir. hebben geroofd. ""jen eergisteren een gevangeniswa gen de Mountjoy-gevangenis te Dublin met veertien inzittenden verliet, sprong eensklaps een man met een geladen revolver op de treeplank van hel voertuig en verzocht den bewaker, dio achterop zat en niet gewapend yv na, de dein1 te oponeui De' bewaker gehoorzaamde en. do vreemdeling bevrijdde eeu zekeren Janies Gunuing, die wegéns een go- wapenden overval in een handelshuis zou terechtstaan. De beide koiuiuiten verdwenen haastig eu do gevangenis- wagen "vervolgde zijp weg met het- overige vrachtje. DE KRUITKAMER VAN EEN FORT ONTPLOFT. Ten gevolge van het ir.slaaa vaa den bliksem in de kruitkamer van het,fort Se- megaröe bij Exilies (prov. Turijn), wer den drie personen gedood en verscheidene gewond. HET SPAANSCHE OPTREDEN IN MAROKKO. Do minister van Oorlog deelt mede, dat de Spanjaarden bij Tifarouin drie hon derd dooden <ïn gewonden hadden. Do vijand, die hevig bestookt werd en gede moraliseerd was, het talrijke dooden op 't slagveld achter. Het resultaat van de operaties nabij Ti- farcuin is in het geheele land met leven dige geestdrift, begroe'.. De koninklijko familie heef: den troepen in" Marokko haar gelukwenschen doen toekomen. Volgens het jongste communiqué heeft do strijd 3 uur geduurd. De vijand, die 30CO man sterk was, bood hardnekkig weerstand, doch werd ten slotte verstrooid. Hij" liet een aantal dooden gewonden Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. TENTOONSTELLING TE BERLIJN Naar gemeld wordt zal te Berlijn een groote auto-tentoonstelling wor den gehouden. De tentoonstelling heeft plaats van 28 September tot eu met 7 October. De stands zullen zich in het Berlijnscliö „Sportpalust" bevinden. BILJARTEN. Om den Heemstedeprijs. Uitslagen van Donderdag. J. YoIIengaA. Leuven 99—150 .1. Vollenga—P. Huyboom 149150 W. v. Rooden—P. v. Zeil 87—150 P. v. Zeil- P. Huyboom 90—150 Koersen tot hedenmiddag 12 uur BANDIETEN IN CHINA. Een Fransch geestelijke is te Talifeo in het district Yoennan door roovers ge vangen genomen en weggevoerd. BOMMEN ONTPLOFT. Uit Rome wordt ons gernc-ld: Ten ge volge van de ontploffing van een bom, welke zich bevond tusschen gedemon teerde projectielen in de woning van een handelaar in oud ijzer te Scsto Ga lende, zijn vier personen gedood en ne gen anderen gewond. In het munitie-park Passo di Riva bij Vicenza zijn talrijke projectielen onljdofl, waarbij een persoon gedood en twee ge wond werden, (Medegedeeld door Bankvereeniging BILJETTEN Marken (a)...... Kronen Francs (Fransch) Francs (Belgisch) Pond Sterling Dollars CHEQUES Berlijn (a) We Parijs Brussel....,...,. Londen New-York (Cable) (a) Por millioen de Nationale le Haarlem) Vrijrlag var; tot i 1.60—f 1.75 14.20 14.40 11.40 11.55 11.55 11.60 2.50 2.57M f 0.50—i 0.65 0.U034J4- 0.0037 14.15 14.25 11.35 11.50 11.55 11.58y« 2.53J^ 2.54>j

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 2