Kiachtenoverbezorging kiachlenoverbezorging Agenda Stadsnieuws Majesteitschennis 41e Jaargang No. 12329 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 27 Augustus 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) S 3.57'/i. Franco per post door Nederland f 3.877»- Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577:; franco per post f 0.65. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurJ. C. PEEREBOOM Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93. Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag c-n Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De Administratie van Haarlem's Dagblad verzoekt vriendelijk rechtstreeks te richten naar het Bureau Groote Houtstraat 93, Telefoon 724 MAANDAG 27 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede. „Boscli en Hoveu" middag- en avondconcert. Eveneens Échilderiiententoonslelling. Bloemen daal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haai'lemsolie schilders, 0 verveen: Concert door de H. O. V. bij liet ltnadivuis. I DINSDAG 28 AUGUSTUS Luxoi'-Tlieater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en S uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, S uur. Atlanta-Bioscoop. Zijlstraat: Bios coopvoorstelling, 8 uur. Heemstede. „Bosch en Hoven" middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal"; Tentoonstelling werken \an Haarlemsche scüilaers. Twee duizend exemplaren van „De Spelbreker" in beslag genomen. Onlangs maakten wij 'melding van de inbeslagneming te Amsterdam van een in woord en beeld voor de Koningin zeer bcleedigendc courant, getiteld „De Spelbreker", uiigave van het „Comité van actie legen de Oranjelol en de Vlootwet" te Amsterdam. Vrijdag was het reeds bekend aan de politie alhier, dat ook te Haarlem een aantal exemplaren van dit blad zouden verspreid wordendien dag was ook al een exemplaar in hei bezit van den Commissaris van Politie. Voorts was aan de recherche bekend, dat het voor Haarlem bestemde gedeelte van de op laag, 2000 exemplaren, vóór de inbe slagneming te Amsterdam, naar Haar lem was geëxpedieerd. Toen dan ook Zaterdagmorgen twee rechercheurs den voorzitter, van het Haarlemsche Wcrkloozcn Agitatie Co mité, K., op zijn rijwiel een groot pak zagen vervoeren en dit in een woning in een poort van de Gierstraat brengen, achtten zij het oogenblik gekomen om een inval' in die woning te doen. De geheele voorraad, die in pakken onder een kleed lag, werd zonder slag of stoot in beslag genomenverzet wérd niet gepleegd. Tegen IC. kon geen procesverbaal worden opgemaakt, omdat hij de exem plaren nog niet verspreid had. Ingevolge art. 113 van het Wetboek voor Strafrecht weid daarom proces verbaal opgemaakt tegen den Amstcr- damschen verspreider (dus waarschijn lijk den expediteur van het blad). Dil pvoces-vet.baal is naar de Amsterdam- sche Justitie opgezonden, die de zaak verder zal behandelen. De Justitie en de Rechtbank tc Haarlem hebben met de zaak niet tc maken, daar de versprei ding van Amsterdam is uitgegaan. CELUKKICE REDDING. Zaterdagmiddag geraakte de 4-jarige W. C. B., wonende in de Duvenvoorde- straat, al spelende in het water van. de Delft. Zijn zusje die het zag, gilde ang stig om hulp, waarop de groentenkoop- man P. ITuyboom, wonende Nassaulaao 10. die juist met een kar met groenten in de Duvenvoordesiraat was, onmiddel lijk kwam toeschieten. Hij aarzelde ni gekleed te water tc springen, om trachten den kleine te redden. Het w nog juist bijtijds, want het knaapje w reeds in de modder weggezakt. Huy- booin mocht cr nog in slagen den kleine te grijpen. De. heer W. C. Lasschuit die toevallig passeerde, pakte den drenke ling aan. die een weinig bewusteloos was en paste op hem een paar oogen- hlikken clc kunstmatige ademhaling Spoedig kwam het knaapje bij. Het 1 naar de ouderlijke woning gebracht. Naar wij vernemen heeft hel tol heden geen nadcclige gevolgen van het onge luk curW-'orvvvv j Gemeentelijk Laboratorium voor Pathologische Bacteriologie Een huldiging van wijlen den heer Havelaar Da „gezondheicfsgolf" van 1922. Het sterftecijfer, het gunstigt van de laatste 10 jaren Vermindering van het sterftecijfer aan Tuberculose Verschenen is het verslag Over het jaar 1922 van het gemeentelijk laboratonum voor pathologische bacteriologie te Haar lem. Du waarnemende directeur, dr. J. van Konijnenburg schrijft aan het begin er van de volgende waaideerende woorden ter huldiging van de gedachtenis van wij len don heer Havelaar: Het afgeloopen jaar bracht het Labora torium een zeer gioot verlies. Zijn Direc teur overleed den 16aen Juni 1922. In 1910 had de heer Havelaar den stoot gegeven tot oprichting van het Labora torium en daarmede tot het instellen van een gezondheidsdienst. Hoeveel nuttige raadgevingen hij aan talrijke geneeshee- ren gegeven heeft, waag ik niet te becij feren. Hij, de autodidact, de niet-medi- pus, was do vraagbaak voor velen, waar hel de bestrijding van besmettelijke ziek ten gold. Hoo actief trad Havelaar op.bij ■het uitbreken van de vlektyphus in 1919 te Haarlem. Hoo juist wist hij serologisch de diagnose te stellen! Voor hem was liet Laboratorium het troetelkind en toen de fatale leeftijdsgrens van 70 jaar kwam, cp welk een hoogen prijs stelde Havelaar 't besluit w.n Burgemeester en Wethou ders. waarbij de leiding van het Labora torium aan hum bleef toevertrouwd. Tot bet laatst heeft hij kunnen doen, wat zijn hoogste wenseh was, werken voor de ge zondheid van Haarlem. Zoolang liet Laboratorium, Havelaar's werk, zijn zegenrijken arbeid verricht, zoolang zal ook de naam van Havelaar nie: vergeten kunnen worden. Aan de verdere mededeellngen van hel veïslag is het volgende omleend: - Het totaal aantal onderzoekingen be droeg in het nfgeioopen jaar 4012 tegen 5136 in 1921. Voor Haarlem was dit aantal 5532 (43(H); voor de aangesloten gemeen ten 420 (354). Deze vermindering voor Haarlem moet toegeschreven worden aan den „gczondheidsgoli" van 1922, -terwijl voor de buitengemeenten bovendien als belangrijke factor geldt het bedanken van de gemeente Velsen tegen 1 Januari 1922. Er werden 116 gevallen van besmette lijke ziekten aomgegeven tegen 155 in 1921. In het einde van 1921 begon een epide mie van influenza, die ki Januari 1922 haar hoogste punt bereikte, om langzaam te eindig"iTi. Sterfgevallen kwamen in te genstelling met de vorige epidemie betrek kelijk weinig voor. Het sterftecijfer was zelfs het gunstigst van de laatste 10 ja ren. Per 1090 inwoners, zonder de leven loos geborenen, was het in 1922 11.01 te gen 13.24 in 1921, en 15.43 in 1920. Sterfte- gevallen aan mazelen en kinkhoest kwa men in 1522 niet voor. nel aantal levend geborenen bedroeg 1646; het sterftecijfer van kinderen be-ns den het jaar was 192; 'i aantal levenloos geborenen 65. In 1922 zijn meer geboren dan gestorven 693 tegen 749 in 1921. Het aantal huwelijken is ongeveer gelijk aan dat van het vorge jaar. Aon roodvonk kwamen 34 gevallen voor tegen 39 in 1921, aan diphtherias 76 tegen 103 in 1921, aan typhus evenals in 1921 6, In- het geheel werden 238 malariaoiider- zoekimgcii verricht, waarvan 170 voor Haarlem. Bejammerd wordt dat het Rijk de campagne tegen de muggen niet kan voortzetten. Het is nu zaak, aldus het verslag, dat de inwoners en vooral zij die stallen bezitten er op gewezen- worden thans zelf mede te werken in den strijd tegen de malaria. Het sterftecijfer aan tuberculose is minder- dam in het jaar te voren en wel 118 legen 136. 1-Iet sterftecijfer -aam long- tuberculose bedroeg 81, terwijl 21 sterf gevallen van tuberculose meningitis voor kwam en 16 'sterfgevallen aa-n een anderen vorm van tuberculosa. Tal van onderzoekingen voor verschil lende doeleinden hadden aiog plaats; o.m. 12 voor de verschillende zwemscholen. De resultaten van deze onderzoekingen waren wal de zwemscholen te Haarlem betreft, zeer bevredigend. KADER LAND STORM, KLAS „HAARLEM". De navolgende korporaals zijn aan gesteld tot sergeant: H. A. J. van den Broek, J. H- Barens, F. L. W. Zuurendonk. P. Hoepermans, J. P. Magre, A. Huisman. H. O. V. Op Woensdag 29 Au gustus a.s- geeft de Haarlemsche Or kestvereniging haar laatste concert van dit seizoen, in „Artis" te Am sterdam. EEN SCHADEPOST. De vorige week kwam een visseher in de Hout- vaart tot de ontdekking dat zijn mooiste en duurste fuik verdwepen was. Dc visseher heeft aangifte van do vermissing bij de politie gedaan. HET RUSTOORD. Bij onderhandsehe aanbesteding is door liet bestuur van het Evangelisch Lut'iiersch Wees- en Armenhuis, aan de N V. Woninginrichting Joh. Ne- ik-rkoorn Zn-, alhier, opgedragen jde mcubileering cn stoffeering van 't nieuwe gebouw „Rust-Oord", de I stichting voor rustbehoevenden aan 't l^pfkorhrvtperJv VEIIEENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Gistermorgen preekte voor deze ge meente ds- W. D. M. Baar, van Alk maar, in het gebouw van den Nederl- Protestantenbond, met als onderwerp Do Ramp te St. Sauveur. Voor zijn tekstwoord had de predikant geko zen de woorden uit het boek Job, hoofdstuk 36, vers 26: „Zie, God is groot en wij begrijpen het niet". Het gebouw was tot op do laatste plaats bezet, en de gemeente volgde met groote aandacht de van diep me degevoel getuigende toespraak. BOTSINC MET EEN AUTOBUS. Eon der talrijke auto-bussen van IJmuiden op Haarlem rijdende, raak- le Zaterdagavond te Santpoort on klaar en kwam met een boom in min der zachte aanraking. Ge-lukkig werd met een matig gangetje gereden, zoo dat ongelukken uitbleven. De moord op den spoor wegarbeider te Giessen-Nieuwkerk. Opsporing verzocht. Namens den Officier van Juslitie te Dordrecht verzoekt de Commissaris vajr Politie te Gorkum te worden bekend ge maakt met de woon- of verblijfplaats van den koopmaai, vermoedelijk een miirkl koopman,die zich op Maandag 23 Juli 23 fles voomiiddags tusschen 10 en 12 ir met zijui kraam te .Gorkum bevond, i-bij. het Postkantoor. Die koopman verkocht messen, mond irmoniea's, aluminium lepels en derge lijke galanterieën. Hij zou tusschen de genoemde uren aam een spoorwegwerker, eeu uniformpet droeg en zijn vrouw bij zich had, een knipmes verkocht hebben 50 cent. Het mes bad een bruin liou- heft en was aan beide zijden voorzien een koperen steunplaat. Hel merk van mes: „Garantie-. Solingen", was on der aan het dikke eind van het lemmet aangebracht. De gezochte is flink van persoon en :ezet, 40 a 50 jaar oud, hij droeg een :warl vilten hoed. Vermoedelijk was hij n gezelschap van een jongen van ongc 'eer 13 jaar. Zijn opsporing wordt ver-, zocht in verband met den op den spoor- .garbeider J. de Jcng te Giesson-Nicuw- kerk gep'.eegden moord. EXAMENS HOOFDACTS. Haarlem. Geëxamineerd 15 mannelijke candidal en geslaagd de heeren J. v. d. Gooi. ÉdaniN. Th. Reindere. AmsterdamP. J. Velsen, AmsterdamF. J. G. Mantel, Am sterdam W. A. Wansink, Amster dam B. J. Scheer. LutiebroekG. C. Tinkeflenberg, Spanbroek; .T. Verbeek, Westeaan en J. Zwarekant, Hoorn. GOD IS MIJN LIED. Met ingang van 3 September 1923, is benoemd tot directeur der Chr. Zanffver. „God is mijn Lied", de heer Jan Bocda. MUZIEK IN DEN HOUT. Programma voor het concert in den Hout te geven door de Haarl. Orkest- ereeniging onder leiding van Willem Knikker op Dinsdag 2-S Augustus des avonds om 8 uur: Duitsc-h-Fransch Programma: 1. „Türkischer Marsch" W. A. Mozart Ouverture „Egmont" L. v. Beethoven. 3. Balletmusik aus „Rosamnnde" F. Schubert. 4. „Scherzo, Noturno und Hochzeits- marsch aus: „Sommernachtstraum" F. Mendelssohn-Bartholdy. II. 5. Marche militaire frangaise C. Saint-Saëns. G. Ouverture „Mignon" A. Thomas 7. Ballet „Sylvia" L. Delibes. ORGELINWIJDING. In liet kerkgebouw der Broederge meente had zich Zondagmorgen een Hohare van gemeenteleden en be langstellenden verzameld ter bijwo ning valt de Deutsche Festgottesdienst ter gellegenheid der inwijding van het nieuwe, kerkorgel. Een versiering van groen en bloe men bij preekgestoelte- en orgel gaf aan het vriendelijk kerkgebouw een feestelijk aanzien. Toen Pastor Holland den kansel beklom zong het kerkkoorDir. Dir Jehovah will ich singen". van J. S. Bach, waarna door den voorganger een kort woord ter inleiding van den dienst werd gesproken. Pastor Hol land wees hierbij op de groote be- teekenis van het gemeenschappelijk kerkgebouw en de stichting die daar van uitgaat. Het is spreker eeu groote vreugde, dat nu dit nieuw en schoon kerkorgel in gebruik genomen zal worden en hij hoopt van harte, dat liet jaren lang ter eere Gods en tot vreug de der gemeente zich moge doen hoe ren. Dank bracht spreker aan allen, dio aan de voltooiing daarvan hun beste krachten gaven en lioodigda daarna de gemeente uit met het ge zang begeleidt, het orgel Gode te wij- gen König der Eb ren, waarbij Het nieuwe orgel voor het eerst het ge zang begeleid, het orgel Gode te wij den. Dc heer Jan Booda. de" bekende musicus en organist, aanvaardde juist dezen Zendag zijn taak als ke.-korg v nisl dar Broedergemeente en dééd de schoone hoedanigheden van het orgel oi> zijn bekende voortreffelijke wijze uilkomen. Zooals reeds eerder geme'd ie. bovat bet orgel. d*t dc laatste rinding op dit gebied is ge bouwd. twee klavieren, vrij pedaal met pneumatische tract uur (kegel systeem) 11 registers, o nevonregieters on koppeling. De windloevocr wordt door electromotor gedreven. Bij den Liturgisehen dienst waar bij het. gezang van dén voorganger en dat der gemeente elkander afwisselen, bleek eerst goed hoe groot, de aan winst van liet nieuwe instrument is. De zachte begeleiding van de enkele slem afgewisseld door het krachtige spel bii het gemeentegezang was in drukwekkend. Naar aanleiding van Psallm 96 „Zingt den Heere een nieuw lied", hield Pastor Holland nog een korte predikatie, hij ontwikkelde nog eeni- ge gedachten over het kerkelijk go zang en de begeleiding daarvan. Niel a'leen in blijde, doch ook in droeve dagen moet de gemeente Gode zin gen. In dit verband wee; spr. on groote kerkhervormense die juist- in dagen van verdrukking in moeiliike dagen hun schoonste liederen dichtten die van lof en dank jegens God getuig den. Moge dit schoone. nieuwe orgel aldus eindigt spr.. jarenlang in ons kerkgebouw wry-den gehoon', begelei dende het gemeenschappelijk gezang en daarmede vormende een schoone harmenie Goc'e tot- eer. Na den kerkdienst gaf de heer Roo- da een ec-hoone vertolking van Men delsohn's koraal-variafciën ..Het Ge bed des Heeren", bij welke o'-go" bespe ling de virtuositeit van den lieer Boo da te bewonderen viel. Mi'z iik „Crescendo" Spaamdam. x-èóstcóxicert. Ouder algeiu&eue belangstelling o.'u Zaterdagavond op üe Kolk te paai naam een feestconcert gegeven, aarxnee het 1'antarekorps „Crescen do' zijn vijfjarig bestaan herdacht. mooie muziektent der vereeniging was ileurig opgesierd met slingers en lampions, tern ijl een paar prachtige bloemenmonden, geschenk van dames- bestSörsieden aan veieeiuging en di recteur liet feescelijk uit-zic-.t uojtver- hoogden. Een feestcommissie, samen gesteld uit de heeren v. d Pol Kok, J. Provo en H. Koeleman had voor een aardige eu nuttige verrassing gezorgd; 'een hunner kwam aaii directeur, be stuur cn leden de gelukwepschen van donateurs, begunstigers en kunstlie- eudo leden aanbieden, en liet die vergezeld gaan van een prachtig ca deau, bestaande uit drie nieuwe in strumenten: twee bugels eu een es- bas. De directeur, de heer F. A. Dekker had voor deze gelegenheid een fraai programma samengesteld, voor het meerendeel uit de concoiirsnummers armeds Crescmdo dezen zomer tot driemaal toe met eere ten prijskamp getogen was. Heel gelukkig slaagde de uitvoering der fantaisio van A. Govaei't „Une soiree d'Automne aux Ardennes". Opmerkelijk was de ge jureerde baspartij in de inleiding, alsmede de tegenzang in de menuet- beweging. Verder liet de solo-bugel zich gced gelden in een juist gearticu leerde cadence, en de piston in een goed gespeelde solo. Het wals-lempo was pittig geryt-hmeerd en in het tus- schengedeelte van het slot-allegro zet ten de bassen hun beste beentje voor. De wals van C. Faust. „Au Sud", met zijn echte Weener allure, had ook heel goede momenten. De fnntaisie op „Maritania" ging voortreffelijk: dit repertoire-nummer zit er in „gebeid". Iu het. Adagio lieten piston- en trom bone-solo een zeer goed samenspel hoo ren. Na de pauze werden de drie ver plichte werken der wedstrijden van dit jaar gespeeld; die zaten er natuur lijk nog best in en verwekten spon tane bijvalsbetuigingen bij het pu bliek. Als ik het huidig prestatievermo gen van „Crescendo" toets aan de herinnering die ik bewaar van wat de 'ereeniging een jaar geleden bij de opening barer muziektent vermocht te realiseeren,- kan ik niet nalaten den ijverigen dirigent F. A. Dekker har telijk gelulc te wenschen met de ver kregen resultaten. De vooruitgang van het korps is zeer opmerkelijk. Na afloop van het concert werd op het eilandje „De Rietpolder'' nog wat vuurwerk afgestoken, waarna de feestelingen zich aan een gezelligen disch vereenigden. waarmee dit eer- s:e lustrum besloten werd. JOS. DE KLERK. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dins dag 28 Augustus 1923, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Praeludïum et Fuga G. gr. t. J. S. Bach. 2. Cinq Pieces A. Samuel. J Tweede Sonate, F. Borowski. Allegro. Andante. Allegro con spirito. 4. Pastorale uit de ls(e Symphonie A. Guilmant. 5. Marche solenneile A. Mailly. PERSONALIA. —De heer A. do Fouw te Heem stede. is met ingang van 16 Uigustus i.l. benoemd tot leoronr aan de Gere formeerde Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. Kerk straat 10', te Amsterdam, Het regeeringsjubileum van de Koningin Tentoonstelling voor letterkunde. Te Den Haag is Zaterdagmiddag ge opend een tentoonstelling voor lcitcr- kunde. Er werd gesproken door mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van Den 1-laag, minister D.e Visser, dr. P. C. Boutens, dr. J. B. Schepers, van Haar den heer Bernard Canter. Dc ten- toonstelling geeft een stuk nationaal :uliuurleveu te aanschouwen. JubileumstichUng in Ncd.-lndië. Aneta seint uit Weltevreden aan het Hbld. Het hoofdcoinilé voor het Koninginnc- jubileum is voornemens, in verband met het verzoek van de Koningin, over te gaan tot de stichting van een Koningin Wilhelmina Jubilcumstichting tot bevor dering van wetenschappelijk onderzoek ïer besnijding von volksziekten. Het ingezameld stamkapitaal bedraagt f 230.C00. De landvoogd benoemt het stichtingbestuur. De regeering verleent haar tusschcnkomst voor de aanbieding :er goedkeuring van de stichlingsacte tan de Koningin, waarna tot de defini- Leve stichting wordt overgegaan. Het portret der Kcr.ingin-Mooder. Gemeld wordt dat de Koningin-Moe der Zaterdag voor het laatst geposeerd heeft voor Haar portret van Jan Toorop. dat de Koningin zal worden aangeboden door de d:rcciic cn leden van dc Kon. Kunstzaal Klcykamp. De kunstenaar heeft cr een zwart-en- it tcekenmg van gemaakt. liet is een portret Jkniestuk. in trois quarts). Maan- is hei werk gereed en ei zal dan reproductie van worden vervaardigd, die den deelnemers ter herinnering zal worden aangeboden. Oranjetentocnstellïng. Te Arnhem is een Oranje-tentoonstel ling geopend, georganiseerd d-oor het Arnhemschc Genootschap voor Oudheid kunde le Rotterdam zal er een wor den georganiseerd door het Rottcrdam- sche Leeskabinet. Huldeblijk Indische Offi cierskorps. Namens het Indische officierskorps zal aan H. M. dc Koningin op 31 Augus- hüldcblijk worden aangeboden, bestaande uit een zinnebeeldige voorstel ling van ons koloniaal leger, in kunst- naakhverk uitgevoerd. De fooston te Parijs. Het comité tot herdenking van het jubileum derKoningin te Parijs lieeft. het programma van de plechtigheden en feestelijkheden op 6 September als volgl astgesield g.30 nedcrlegging van een krans voor iet standbeeld van Gaspard de Coligny; 0.1511 uur: Protestantsclie eeredienst n het kerkgebouw van hel Oratoire 1-1512 uur R.-K. ecredjenst in d-3 kerk Saint-Germain-l'Auxertois z.15 uur: Israclieiische eeredienst in d-. ynagoge 3.305.30 uur. Receptie door jhr. dr. J. Loudon in hel gezantschaps gebouw. waar alle in Frankrijk verblij dende Nederlanders welkom zijn. Op deze receptie zullen om half vijf hul deblijk en oorkonde den voorzitter van het Parijsche Tterdcnkings-Comiié, ihr. Loudon, als vertegenwoordiger van Ilarc Majesteit, worden overhandigd. 7.30. Diner en 10.30 Soiré dansante in Hotel Lutciia. H. M. heeft te kennen gegeven de voor een haar aan tc bicden huldeblijk bijeengebrachte gelden te willen bestem men tot leniging van den nood, die door Nederlandsche behoeftigen, zieken cn ouden van dagen, te Parijs geleden wordt. DE KONINGIN WEDER IN DE RESIDENTIE. Zaterdagavond zijn de Koningin en Prinses Juliana van Het Loo in Den Haag teruggekeerd. Reeds een uur voer de aankomst van den Slaatsspoori: om 6 u. 21 min. waren de straten in dc omgeving van het station en vooral de, Rijnstraat zwart van de menschen. Ook' op het perron was het bijzonder 'dras. Er waren geen auioritcucn ter ont vangst aanwezig, zoodat Koningin Prinses, na zich enkele oogenblikken de koninklijke wachtzaal met de mede- gekomen leden van het gevolg te hebben onderhouden, dadelijk in den gereed- staanden open auto stapten. Een luid gejuich ging op dat oogenblik uit de menigte in de Rijnstraat op. En toen auto zich in beweging zette drong m waar men er kans toe zag, r.aar voren op de .hartelijkste wijze d-2 Koningin en haar dochter toe te jubelen cn toe u wuiven. De auto moest in de Rijn straat. en ook langs een gedeelte var den Bezuidenhout zeer langzaam rijden, 'Vriendelijk beantwoordden de Koningin en de Prinses de groenten der menigte, INTERNATIONALE CONFERENTIE ROODE KRUIS. Bij beschikking van den minister var Buitcnlandsche Zaken is aangewezen ah vertegenwoordiger van de Nederlandsche regccring op de 11de internationale con ferentie van het Roode Kruis, welke op 28 Augustus te Geneve zal worden ge- .opend, inr. II. C. Drcssclhuys, Lid de Tweede Kamer, secretaris-generaal van het hoofdbestuur van het Nederland sche Roodc Kruis, RADIO-DIENST NED.-INDIë. Wij lezen 111 het Hbld. Naar Aneta uit Batavia seint, vangt de Malabor-radiodienst 27 dezer aan met gedeeltelijke particuliere telegramverzen ding, na het herstel van-(Ie antenne. Uit gezonderd zijn uitgestelde cn perslele- g rammen. Louis Bouwmeester door een auto overreden De toestand ernstig Het persbureau Vas Diaz meldt ons uit Amsterdam: Toen Zondagmiddag do bokendo fcooneelspeler Louis Bouwmeester het café van den heer A. J. Mustevt t.au het Roelof Hnrlpleiu verliet en do straat wilde oversteken, hoorde hij om den hoek heb getoeter van een auto. Voor hij evenwel naar eeu kant van de straat kou uitwijken, werd hij door den auto gegrepen. De wielen gingen hein over de horst. Met een auto van den Geneesk. Dienst werd hij naar de Particnl. Ziekenverpleging; op de Prinsengracht vervoerd en al daar opgenomen. Naar wij des avonds vernamen, was de toestand van den Sl-jarisen too- ueolspeler ernstig; eenige rihben zijn gebroken en hij is ernstig aan een der heenen gewond. De dokter kon nog niet constateeren, of het gebroken was. De patiënt was Zondagavond ge- lieel hij bewustzijn en leed hevige pijn. Gezien den hoogen leeftijd van den acteur, maakt men zich ernstig be zorgd. In de Courant van hedenochtend lezen wij nog: Naar wij nader vernemen, stak de heer Bouwmeester het Roelof Hart- plein over naar de Bronckhorststraat-, om zich naar zijn woning te bege ven- Juist kwam een auto, een Ford, met matige vaart uit de richting van de Ruysdaellende. Het voertuig gaf op 8 M. afstand van Bouwmeester sig naal, waarop hij even bleef staan om onmiddellijk daarop weer terug te gaan in de richting van het café van den lieer Mustert. Deze onverwachte beweging, welke door den chauffeur, die 11a het signaal-achter hem om hacl willen passeeren, niet was voorzien, werd den bejaarden acteur noodlot tig. De auto greep hem bij de jas. waarop Bouwmeester languit onder den wagen kwam te vallen, met het gevolg, dat de vier wielen hem over de borst en beenen reden. Bij informatie vernamen wij, dat het linker onderbeen is gebroken even boven den enkel, waarbij een vleesch- wond is ontstaan, terwijl tevens in de linker Iiehaamshelfc een_ inwendige kneuzing is geconstateerd. Een ooggetuige meldt ons nog, dat- Bouwmeester kwart voor zessen het café van den lieer Mustert op het Roelof Hartplein. verliet. Ilij wilde de straat oversteken, doch werd gegre pen door een particulieren auto, een Ford. welke volgens allen die op het caféterras zaten niet tc snel reed. Het was geheel een ongelukkige sa menloop van omstandigheden, dat Bouwmeester juist vlak voor den au to den weg betrad. De wagen wierp hem neev en de vier wielen gingen over hem heen. Met een bloedende beenwonde bleef Bouwmeester liggen tot groote ontzetting var. het publiek 0.p Het café-terras- De heer Mustert heeft Bouwmeester, die slechts eeu oogenblik zijn bewustzijn verloor, het café binnengedragen, daar kwam hem de zieken-auto halen. Toen wij in den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur aan de Ziekenver pleging naar den toestand van den heer Bouwmeester informeerden, ver namen wij, dat de patiënt rustig sliep, ook zyn pols was rustig. Echter kon men ons, ook met het oog op den hoogen leeftijd van den patiënt, omtrent den verderen loop vooralsnog weinig medèdeelen. De beide zoons van den lieer Bouw meester, Louis Jr. en Raaf, die zeer onder den indruk van het ongeval wa ren. hebben den nacht in de Zieken verpleging doorgebracht. Tot zoover de Courant. Draadloos wordt ons heden ge meld De toestand van Louis Bouwmees ter, welke Zondag door een auto over reden werd is op het oogenblik nog hetzelfde. De patient heeft een goeden nacht doorgebracht. BIJ TIET ZWEMMEN VERDRON KEN. - Zaterdagmiddag is te Vlisain- gen eau 13-jarige jongen bij liet zwem men in zee door den stroom meege sleurd eu verdronken. Het lijk is aan gespoeld. Zijn kameraadje werd tegen 1.Uer geslagen en is gewond.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1