SPORTBLAD van HAARLEMS DAGBLAD] jtiisjjM str Maandag 27 Augustus 1923 No. 12329 Onder leiding van P. W. PEEREBOOM Verschijnt wekelijks Van een „Hoogvlieger" Eeüige weken geleden heeft de Ver maarde Fransoiie aviateur Sadi .Le- coinfce, die reeds verscheidene malen het snelheidsrecord op zijn naam had, ook het hoogterecord verbeterd en ge bracht op 10.800 meter. X' Auto weet liet een en ander te vertellen over do zorgvuldige voorbereiding die een dergelijke poging, wil er eenige kans op succes zijn, vereischt. Deze voorbereiding omvat een reeks van wetenschappelijke onderzoekingen en proefnemingen van liet hoogste be lang. Eerst moet het toestel ontworpen en geconstrueerd worden, want het moet een zeer bijzonder toestel zijn, dat voor dergelijke prestaties geschikt is. De motor moet eveneens van afwij kende constructie zijn, in zooverre deze geschikt gemaakt moet worden voor liet afwisselend verbruik var. benzol en benzine. Wanneer het zoo ver is, nemen de proefvluchten een aanvang, gevolgd door tnllooze klei ne wijzigingen, die verbeteringen in stiigkraciit, snelheid, stabiliteit enz. bet-eekenen. De schroef bijv. is een zeer voornaam punt. Deze op zichzelf is verantwoordelijk voor tal van proef nemingen Maar het oogeublik komt, dat ook. dit onderdeel naar mensehe- lijke krachten volmaakt is. En dan komt de aviateur zelf aan de beurt. Hij moet in- de eerste plaats ver- trouwd raken met de temperatuur op de groote hoogte, die hij bezoeken gaat en niet minder met de zuurstof apparaten, die de ijlheid van de at mosfeer voor hem zullen moeten nivel- lecren. Een mankement aan deze ap paraten kan de dood voor hem betee kenen. De onlangs doodgevallen "vlie- ger Casale was de eerste, die dergelij ke proefnemingen deed in een z.g. pneumatische klok en Lecoiute heeft dit systeem van hem overgenomen. De aviateur gaat in deze klok zitten en Sport of niet natuurlijk. nthlctick, laugzfimërnanu worat de lucht daar in dunner gemaakt, totdat tenslotte een gelijkwaardige toestand aan dien, welke op 11000 meter hoogte heerscht, bereikt is. Wanneet" liem dit noodig voorkomt (op ongeveer 6000 meter) .stelt de vlieger het apparaat in wer king, dat hem zuurstof in de longen brengt. Tevens bevat de klok een toe stel, dat de temperatuur gaandeweg verlaagt, totdat do vlieger nauwlceu-, rig kan berekenen, welke kleeding hij' zal noodig hebben, out niet te bevrie zen in die hooge luchtlagen. De te genwoordige costuums voor dit doel .worden electrisoh verwarmd. Eerst na dezo voorbereiding kan de vlieger, althans wanneer hij robust van gestel is, met eenige hoop' op suc ces de poging wagen. Waartoe het vliegen tot zulk èen hoogte nuttig is? Hierop moeten wij het- antwoord schuldig Wijven, maar om u niet teleur te stellen, zouden wij moeten zeggen: omdat het eene land het andere dit aviatische record niet gunt.. Een fiets-vliegtuig met zes dekken. Het nieuwste op luchtvaartgebied uit Amerika Wat is sport? Sport zegt onze. veel bedui-inde Dale, met de hem eigen prijzsnswi dige beknoptheid sport is ontspanning in de open lucht, die vaardigheid kracht vordert en bevordert, zooals jagen vissollen, roeien, wielrijden, voetballen, Het moge ons onvolledig voorkómen, nllesheslissende Vraagbaak de erv.idcr van alle snort onder j de enzoovoort rangschik: en verdei de j open lucht als voorwaarde stelt, terwijl toch worstelen en boksen binnenshuis, schermen in een schermlokaal, de zenzwaai aan de rekstok in een gymnas tiekzaal en andere overdekte hclvaai inspanning op het gebied van kracht vaardigheid, lang niet de minsten zijn wat ons het meest ia deze definitie grief', is dc algemeenheid ervan. Want, - ver eischt 50 oi 60 of 10G uur dansen'.ree kracht en is een zelfde periode onafg« broken borden» asschen irn de open lucht, waarom niet zonder een zekere aardigheid klaar te spelen? Maar wij rillen geen kritiek oefenen op hot levens werk van den achtenswaaidigen van Da'e, lceeron ons tegen den waanzin, die a laatste jaren onder de eerevlag der sport bedreven wordt. De voortref felijke van Dale heeft waarschijnlijk in zijn kalmeren tijd niet van dergelijke gedroomd. Alsof het al niet erg log was mot martelende zesdnagschc .'ï'- en zelfs, hardloopwedstrijden, met athonreces van aan het eindpunt vol- en geradbraakt neervallende atbleten, et mooie sportbegrip in den laat sl en tijd naar omlaag gesleurd door record- dansers. -eters, -rookers, -bordonwasschers •kindc.-wager.sduwers en meer dergelijke» waanzin, waarvan wij hieronder het een en ander willen vertellen. Dit is de tijd van dc records op ieder gebied. Een on schuldig vermaak op zichzelf, maar dat renswaardig wordt, wan neer het een kostbaar bezit van de ischheid, zooals de zuivere sport is, gaat aantasten. jongeman van tegenwoor dig er niet in slaagt op sportgebied als voetballer, paardrijder, schermer of wat dan ook. vermaardheid te verwerven at nood, er staan nog wel andere we en voor hom open. Hij kan nog 24 uur achtereen dansen of liever 4 maal 24 uur, want dit fraaie record staat dp ruim 90 uur. Hij kan, wanneer liem vooraf eenig elorneiitair begrip van muziek is bijgebracht hel lamge-afstands-piauo-record dat than; zoo om en na-bij de 100 uur is, aanvaller! -en trachten te verbeteren. En daarbij be hoeft het allerminst ta-blijvop, Er hem nog vermaardheid te wachten, neer hij langer dan 8 uur onafgebroken fluit, wereldrecord, langer dan weet-ik- hooveel-uren touwtje springt of i zweep klapt. Al deze categorieën hebben wereldrecords. En zij zijn nog niet eens de gekste. Er is een man die in 24 uur bel giooiste aantal oesters opende, een ander, die zich wereldkampioen aardap pelschiller noemt, een derde, die de eer geniet de snelste motenkraakprestatie op zijn naam te hebben. De jongeman kan dan recordeier of recorddrinker worden zijn naam zal in de vier windstreken maard worden. In dezen dwazen tijd. strijden, die niets met sport 'uitstaande 'hebben, een geweldig protest gewekt. Wedstrijden tusselien bovenmatig dikke m on soli on of eenbeenigen komen zelfde categorie, althans wanne geldprijs het lokmiddel is. Geen 21 der of gebrekkige zal voor zijn pli een medaille aan een hardloopwedstrijd deelnemen. Er zijn echter oog wel andere dwaze wedkampen, die onschuldiger aard zijn, hoogstens kwaad doen aan degeuen, die eraan deelnemen. In deze categorie komen de dansrecords. die gedurende de eeiste maanden van dit jaar overal in de wereld gevestigd werden. Allun Riggin. Amerikaan begon ermee. Hij walste 35 Onze vaders dachten niet aan derge lijke buitensporigheden op den zelfkant der sport. Zij beoefenden een gering tal sporten. Minder dan wij en waren daar armer door, maar het feit, dat zij deze al leen beoefenden voor hu-n gezondheid of voor hum plezier inaakie hen rijker. Zij speelden niet voor het publiek en tegen woordig lijkt het er in sommige takken van sport weieons een beetje op, of dit liet eenige doel is. De oorzaak van kwaal is niet ver te zoeken. Wij moeten er voor zijn bij onze overzeesclio buren en leermeesters van sport op bijna elk ge bied, de Engelschen. De tegenwoordige sportuifcwasseu zijn niet zoozeer zelf uit Engeland over komen waaien (gelukkig, dit zij vooropgesteld, is onis landje voorloopig vrij van gebleven) maar geest, die ze geschapen heeft is typisch Engelsch, de geest der weddenschappen. Engelschen wedden overal en op alles. Het ,zit hun in het bloed. Iedere Engclsch- man wedt op paardenraces, geregeld, ook al bezoekt hij de renbaan slechts enkele maal of zelfs nooit. Hij wedt op de® uilslag van bokskampen, van meter wedstrijden, voetbalmatches, ook al wor den daar de bookmakers geweerd. Dit is alles indirecte geldwedderij. Maar zij houden ook allerlei wedstrijden met een weddenschap als inzet. "Wedstrijden waar ;un zij zelf deelnemen, dus op welks uit ing zij invloed kunnen uitoefenen. Wod en is een manier van bij uitstek Engel schen aard. Men herinnert zich den schandelijken wedstrijd tussohen kinderwagon-duwende dors op den 84 K.M. langen afstand tusselien Londen en Brighton. Bij die ge legenheid hebben wij gememoreerd van •elke dwaze weddenschappen en wedstrij den deze vermaarde heïrweg in den loop dor jaren het tooneel is geweest, Wat te zeggen van de moeders, die om een kans en geldprijs luwi kinderen en zichzelf dergelijke overmatige inspanning blootstellen? Stakkers? Goed, maar wat ie zeggen van de menschen, die zulk een wedstrijd organiseeren? Maniakken is wel, wat al tc vriendelijk, maar laat ons het daarbij maar laten, In ieder geval heeft ileze vertooning toch ook in Engeland, ge eend als men daar is aan vreemde wed- een siuk. Wereldrecord". Hij had gewod (natuurlijk, datxhoorde er bij) dat zijn pianist het niet zou uithouden. Maar tokkelde nog lustig door, toen de dilhser er genoeg van had. Twee wereldrecords dus. Toen dit betreurenswaardige beeld eenmaal gegeven was, was het hek don dam. Het record werd telken; telkens weer verbeterd. De politie greep in, maar men danste door. Een paar, door de sterke hand uit een New- Yorksohe balzaal verwijderd dansle naar oen verhuiswagen en werd al dansend' naar een ander lokaal gebracht, wua pret nog een tijd werd voortgezet, Weer politie, weer een .verhuiswagen, een derde lokaal. Tot het record verbeterd was. ders In Amerika werd een danser krank zinnig, -een ander pleegde zelfmoord, juffrouw werd kreupel, misschien haar leven. Maar er waren weer records verbeterd. Andere scène. Op eenige stoelen z dwazen, die een wedstrijd in het wakker blijven houden. Onbewegelijk zitten en luisteren zoo weinig mogelijk naa lonen van de muziek, die hun, om nog wat lastiger te maken, onafgebroken slaapwijsjes en treurmarschen speelt. Tot er slechts oen. hol van kaak. lulldood van slaap, overblijft. Wereld- Hebt gij. waarde -lezer, wel etuis een rookwedstrijd bijgewoond? Hopelijk niet. een van de- oudere „sporlati" sommige kringen van Westfnlen en Bel gië populair. Wereldrecords: een groote sigaar in twee minuten zeven seconden. pijp in een minui 57 seconden. En de aseli was niet van de sigaar afgevallen. Sport is gezondheid heeft iemand eens juist gezegd. Maar het is niet alles I, wat dien naam krijgt, it afstands-rookrecord, als wij liet zoo mogen noemen staat op naam den Amerikaan Lee, die 50 sigaren achter een rookie zonder een druppel to drinken. Mnar de vindingrijkheid der wedders, is nog veel grooler. Een tijdje geleden staken twee Fransehen de geheclo Plage de l'Opéra ie Parijs over, loopendc op hum hamden. Eenige jaren voor den log liep een bewoner van het slelier U'icL les Landes op zijn stelten van rijs naar Berlijn, zonder een oogeublik den grond te raken. Hij sliep des nachts op zijn stelien, het lichaam geleund to gen een muur. Een Amerikaan is hou der van het wereldreoord touwtjesprin gen met 2000 sprongen in een kwartier. Een handig^ wielrijder legde 50 K.M, rij dende af zonder zijn stuur aan tc raken een bil)Jrdk3mpioen won een partij van 500 punten met zijn paraplu als queue. De kampioeneters voor. De Amerikaan Patrick Dives verorberde 2eve.n kilogram biefstuk in een maaltijd en was kampioen „zwaargewicht". In dé rubriek snelheid won een zekere Obram die 3 K.G. in even veel minuten naar binnen schokte. Een Hollander, trotsch denkbeeld, schijnt het wereldrecord voor het eten vam spiegel eieren op zijn naam te hebben, 50 in een uur. Frederick Mackay, gelukkig geen landgenoot, is de snelste oeslereler. Pres tatie: driehonderd in 10 minuten. Do man die de meeste oesters open maakt, de slager, die het snelst een koe in de verschillende leldceriiijen, die het dier ons kam verschaffen, verdeelt, da juffrouw, die de meeste „broodjes-met" in een uur weet ie maken.die allen houden hum wedstrijden nog met e doel, zij bekwamen zich in hun vak. Maar welk doel heeft hei, om uit te maken, wie het langst kan fluiten, of aan het stuurrad van een aulo kan zit ten. Em wie geeft organisatoren van en deelnemers aan dergelijke kampen het recht, hun dwaasheden mc-t den mantel der sport te venraaien? Het kostbaar be zit van alle ware sportmenschen ter we reld is in gevaar, het wordt hoog tijd. dat zij een gemeenschappelijke actie beginnen, dit onkruid uit hun, toeh al aan zoo vele stormen blootstaande lusthof, te ver wijderen. Zwemmen. NEDERLANDSCHE RECORDS VERBETERD. Bij de Zondag 'te Gouda gehouden zwemwedstrijden werden twee Nedar- landsclie records verbeterd. Mej. M. Baron (O. D, Z.) bracht hot record 200 M. schoolslagzwemm'en, dat stond ten na ine van Mej. v. Wielingen met eou tijd van 3 min. 41 sec; op 3 min. 28 sec. Do heer T. F. Senus (Maas) wist 7-ij li eigen record op de 400 M. rug- zwenimen te slaan. 1-Iij bracht- den tijd van 6 min. 41 4/5 sec. op 6 min, 31 3/5 sec. Ook dit jaar is hij dus weer kampioen in zijn afdieling. ZWEMFEEST VAN H. V. C. B. e Waterratten K. van Keulen, H. Ren°ut-, C. H, Vrugt Bruyn Jr. wcnr.en de 4 X 25 Meter Esta fette. cn A, W. de REN EN TOERiSTEN VEREEN I- GING „HAARLEM". Zondagmorgen werden de nitgestel- e wedstrijden voor veteranen en nieuwelingen verreden, waai van die >r veteranen in lijd rijden over KM. en die voor de nieuwe dagen :r 40 K.M. welke laai.:,! on echter .„c'Jjk startten. Hot eerst vertrok ken met een minuut T.iisseheimiimn» veteranen. Er was vooral tusselien den len en 2en komende een zeer spannende strijd. De uitslag was: Ie pri|S W. omar,, tijd 42 min. 43 se:. 2c W. Schoffel', 3e J. Th. do Groot. Horna kwamen er nieuwelingen aan de start, die er maar direct oen zoodanig tempo inzetten, uit »r ai dadelijk achterblijvers waren De eerste van hun 5 ie rijden ronden ging in 13 min. watu na de heeren het een inig kalmer moesten gaan doen. Ooi: hier, evenals bij de veteranen, «lig de strijd hoofdzakelijk tiuischeu 1 en 2 die steeds bij elkander bleven, terwij- de overigen ver waren acuter geraakt. Yalleggia vloog met eenige lengten 'oorsprong op Yoskuyh als eerste ■ver dc streep, een tijd makende -an 1 uur 11 min. 5 sec. 3e W. Sleutel. De uitgestelde wedstrijd voor alle leden, over eene ronde, zal a.s. Woensdagavond worden verreden op de plaats als aangegeven. Voor deze •rit zal prec-ies te uur worden ge: start*-De leden welke voor deze rit alsnog wenschen in te schrijven ge geven hiermede rekening tc houden. In de aankondiging van den wed strijd op 6 September a.s. is door omstandigheden verzuimd te vermel den, dab voor het nummer tusschen ■J. Meijer, J- Oudenaarde, Joh. Zon neveld en G. H. Stouten een fraaie beker is geschonken door den heer Kreek, Zijlstraat alhier. DE HAT-TRICK. Onze cricketmedewerker iieeft het in zijn laatste overzicht gehad over den hat-trick en een lezer vraagt ons, wat- hiervan eigenlijk de juiste betee- kenis is. Een bowler verricht den hat trick, wanneer op zijn bowlen met duio achtereenvolgende ballen in één over drio wickets vallen. De veronder stelling als zouden daarvoor alle drie slachtoffers per se clean-bowled moe ten zijn. is onjuist. Wanneer de eer ste gevangen wordt, de tweede stum ped en de derde run-out, dau is de hattrick ook bereikt. Driemaal clean- bovvled is natuurlijk voor den bowler het ideaal,.maar er is ons geen enkel voorbeeld van deze prestatie bekend. Do vertaling van de benaming is woordelijk hoed-truc. De aanduiding is ontstaan, doordat vroeger, in den tijd dei' Engelsche cricketers nog hooge hoeden droegen (ook tijdens den wed strijd), het gewoonte was, dat de be roepsbowler, die drie wickets in drie opeenvolgende ballen veroverd had, met zijn hoed onder het publiek rond ging. Ook thans bestaat deze gewoon te nog, met dit verschil, dat het col lecte eren voor den bowler gedaan w'ordfc. AAAAAAAA A AAAAAAAA Grootheden uit de Sportwereld. Korfbal HOLLAND KLOPT BELGIë. Naar de Crt. mededeelt heeft te Brussel de korfbalwedstrijd België— Holland plaats gehad. De Belgen wer den met 7—0 door dé onzen inge maakt. BOKSEN. De lang verbeide wedstrijd Becket-t- Garpentier is thans definitief vastge steld op 1 October a.s. te Londen/ LUC I EN GAUD1N. Lucien Gau'din is Franschman en amateur-schermer. O.verigena volgens algemeene opinie de beste floret- en degensclienner ter wereld. Geen en kel amaleur en zelfs geen enkel be* roepsschermer kan tegen hem op en hij is reeds sedert 1905 op beide ge noemde wapenen ongeslagen. De Frausclie regeering heeft dit jaar zijn groote verdienste voor de FraiTsche propaganda erkend, door hem den „Grand Prix de l'Académia des Sports"' toe te kennen. Zijn be zoek aan Italic in het vorig jaar wajj een ware triomftocht. Hij sloeg bij de ze gelegenheid den vermaarden Ita- li'aanschen schermer Aldo Na'di, zijn grootsten tegenstander, op zeer beslis te wijze. Gaudin schermt links met een won derlijke gratie en gemak, die de schermkunst kinderspel doet lijken. Dat is liet groote kenteeken van den waren kampioen in iedere sport. Wat moet een man doen? fPATtS QEHEEN KAREL, ;JE PROBEERT OPZETTELIJK (hure laten Winnen frifsPeEL Nier heer, 1 f HET KAN HU HEUJCH'^Y Utó JE ZOO FLAUW ÖENT l NIET SCHELEN. j - V S LOH EENS TE VERLIEZEN J (Tti-Bits) CRICKETVETERANEN. Cricket is een spel dat je langer kunt olhouden dan het feller gespeelde voet. bal.- Ook in ons land gaat dit ten volle op. In Engeland, het geboorteland van beide sporten, gaan beroepsvoefbaiiers soms door tot hun 40ste jaar, maar dan is het ook uit. De cricketers beginnen dan eigenlijk pas goed en er spelen vele eerste klasse krachten, die de vijf tig zeer nabij zijn. Hardstaff van Notts deze mijlpaal zelfs reeds gepasseerd wordt nu door het afscheid van ,\V. G. Quaife de oudste speler in Engelsch eerste klasse cricket, Quaife zal zijn laatsten wedstrijd voor zijn club War- ickshirc spelen op i, 3 ca 4 Septem ber. Dan heeft hij een staat van dienst "e eerste klasse van 32 jaar achter den rug, eerst in Sussex, later in War wickshire. Quaife werd in 1S72 geboren indt het dus op 53-jarigea léeflij/ genoeg. Hij is een zeer sterk batsman, kan af en toe gevaarlijk met den bal gooien en was bepaald beroemd ont zijn capaciteiten op cover-point. In het ge heel scoorde hij meer dan 30.000 runs eerste klasse cricket, waaronder ruim 'ervtig centuries en hij heeft in zijn beste jaren voor Engeland uit en thuis tegen Australië gespeeld,- H.F.C.R.C.H. De Koning en Radsma in actie.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5