Onderscheidingen Uit de donkere Amsterdamsche poort-opening stortten zich steeds meer menschen den Heerensingel op. hen rossige feestgloedde schol-Koperen muziek scheurt de avond stille hij het, Zuider Builen Spaurne. Steeds meer volk, steeds meer en thousiasme. Be waliokant zag zwart van de menschen, de-menschen die als een groote eenheid van de eene straat naar de andere straat trokken en er lawuaiende vreugde brachten. Op het Stationsplein aangekomen, om 8 uur, zich we dat een muziek corps de kleurige houten stelling bij het viaduct beklommen heelt. Het is intusschen donker geworden. Honderden gloeilampjes waarmede de Stationsplein-gevels versierd zijn ven een onzeker licht. Als gloeiende roods druppels han gen de lampions. De cafe's zaten stamp- en stamp vol, de kleine tent werd het brand punt van een klankenchaos. Een Wilhelmus uit koperen mon den, klonk langzamerhand boven het zeer luide feestrumoer uit. Er werd een goed programma ge geven. Een groot gedeelte van het pu bliek luisterde toe, een ander pedeelte zong mee. De overige menschen hos ten, hosten in rijen en kringen en „en masse". Het was een waar volksfeest. Op de Botermarkt ging het om on geveer negen uur ook vroolijk toe. Heel Haarlem vierde de verjaardag der Koningin, maar toch had elke plaats van samenkomst zijn geheel eigen karakler. Hier hilig het eenige meters boven het publick een dikke duisternis. Vlak boven de menschen was een flikkerend geel-rood licht. Aan de beide uiteinden dar markt stonden twee groote draaiorgels, die om beurten speelden met- zoo'n en- train dat vele paren begonnen te i,steppen" en te „fox-trotten". Een athleet, of een slangenmensch „werkte" in een plas geel licht, dat royaal uit één der étalagekasten stroomde. Om hem heen stonden de feestvierders. De achteraanstaanden klommen op lantaarnpalen of op de schouders van de voorsten. Boven alles uit schalden de draai- órgeltonen. l'egon half tien werkten we ons door de mensclienmassa's: richting Stationsplein via Groote Markt. In de Kruisstraat roffelden trom mels. Het corps dat op hot Stations plein de lucht had doen trillen, mar cheerde naar de Groote Markt. Daar hadden zich duizenden men schen opgesteld, ecu tooverachtige aanblik! Hoog twinkelden de electri3che licht guirlanden. Weer klonk het al-oude Wilhelmus. Ook hier werd weer een uitgebreid programma ten gchoore gegeven. Ce jool laaide hoog op. Alles leefde mee. Tegen elf uur werd het toch stiller 'op do Markt en in de straten. Niet omdat men de pret moe was, maar omdat een vuurwerk aan den Kinder hui ssingcl afeestoken zoji worden. Toen de elf slagen hoog galmden lag de Groote Houtstraat in alge- heele verlatenheid. Op het feestterrein aan den Kinderhuissingel. Daar was l'.et den goheelen avond (te ongeveer vi«£ uur. na afloop van den optocht, werd het feestterrein opengesteld) bijzonder aardig en ge zellig. Hoe veel beter leent zich dit terrein voor een dergelijk feest dan de veel te kleine tuin van het Ihon- gebouvvWij zouden haast zeggen wat jammer dat bet op den duur be bouwd zal worden Wii hebben In vele jaren den Ko ninginnedag nip' me', zulk een uitste kend geslaagd avondfeest zien cmdi- gen. Het was er stamp- en stampvol, maar de algemcene geest was uitmun tend, geen vanklank werd geboord en liet publiek amuseerde zich koste lijk I Van acht uur tot half elf bezetten de mannen van „Harmonie-Cres cendo" de muziektent. Zij brachten onder de bekende en beproefde lei ding van hun directeur, den lieer H. "W. Hofmeester, een al wisselend en mooi programma ten gelloore, dat na tuurlijk werd ingezet niet de volks liederen, Luid applaus beloonde tel- kene de musici. Velen konden zich nu en dan niet Vreerhouden, in de buurt van de tent een dansje te maken. In de verversohingstent speelde een strijkje en daar was c-cii flinke dans vloer gelegd, waarvan bijzonder druk gebruik werd gemaakt. 't Was er netjes en gezellig. De eigenaars der eigenlijke kermis vermakelijkheden hebben waarlijk over dezen eersten avond niet te kla gen! Vooral de stoomcaroussel trok den gelieelen avond tallooze bezoe kers. maar ook het hippodrome, de andere draaimolens, het lachhuis (de minst geslaagde vermakelijkheid en voor hen. oio zich niet goed op de been kunnen houden, dunkt ons, niet geheel zonder gevaar, al :s dan het personeel ook zeer attent), de visch- en schiettenten enz. mochten zich in een zeer druk bezoek verheugen. Om half elf eindigde het concert en Onmiddellijk daarna had gevoegelijk het vuurwerk kunnen beginnen. Waarom eerst bij half twaalf de eerste vuurpijl in de lucht vloog is ons niet bekend, maar wii hebben kunnen oon- stateeren dat het publiek ten laatste (een Hollandsch publiek is tamelijk lijdzaam als er gewacht, moet worden) zeer ongeduldig werd. En met reden. Het programma vermeldde wel niet hoe laat het vuurwerk zou beginnen maar het zal toch wel niet de bedoe ling geweest zijn, dit bij half twaalf te doen plaats hebben Het vuurwerk zelf voldeed wel -Er waren eer.ïge heel mooie stukken b;j, zooals de- fantastische zwermfontein met magnesium slangen, d» Jnpansdhe zon en do girandole, omgeven uoor gouden kransen, overgaande in mag nesium vuren, waarin een gekleurde vlam. Jammer dat de dubbele pyroteek- nïsche telegraaf niet geheel gelukte. Het elotstnk slaagde zeer goed het portret van de Koningin, verlicht door Bengaalsch vuur en omringd door eon stralenkrans. Het werd geflankeerd door palmtakken, die uir-kog?!:? uit i de d'Jizeartk.ipn- ïcu den u.'gang van het j ook uil viool, trompet ea klarinet de fecsitonea lieten schallen als de omsl ders dit wilden bclooacn met en! centen. Hc-t avöndfeest werd b.m. bijge woond door den burgemeester, den heer C. Maarschalk, den gemeente secretaris, Mr. Th. A. Wesstra en den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck. SNIPPERS. De bereden politio was Vrijdag weer druk in actie! Zooals bekend is, bezit do politie zelf geen paaiden, maar op bijzondere dagen worden do bruintjes gehuurd. Opvallend is, dat do verhuurder steeds voor praöht-dio- ï'eu zorgt. De agenten in keurig tenue maken op de viervoeters veel effect. Vroeger werden steeds huzaren ge vraagd om te helpen de orde te be waken, maar nu is dat niet meer noodie. Tijdens de aubade op de Groote Markt stonden onder het publiek ver schillende rechercheurs, om eeu wa kend oog te houden op zakkenrollers. Vroeger is het wel voorgekomen, dat con bende zakkenrollers de feesten te Haarlem bezocht, zoodat vele horloges en portefeuilles gerold werden. Als er rechercheurs ouder het publiek zijn, wagen de zakkenrollers zich niet zoo gemakkelijk aan hun practijken. Af en toe riepen de rechercheurs „past op do zakkenrollers!" In aansluiting op een vorig ar tikel kunnen we mededeelen, dat de prinsenvlag zich 31 Augustus ook hier ter stede heeft vertoond. We merkten liaar o.a. op aan den Schotersingel bij de Maerten van Heemskerkstraat, aan het gebouw der Sb. Jozef gezellen-ver- eeniging Jansstraat, aan dat der Wa terleiding aan het Spoarue, aan eon particulier huis aan heb Spaarne. „Een aardigheid voor jong en oud". Deze woorden werden V rijdagmid dag op den Sehoterweg, bij het Cava- lerieterrein, geroepen door een koop man. Weldra hoorden we de woorden, die hij er aan toevoegde: „Honderd duizend mark voor een dubbeltje!" De man wist zoowaar heel wat van die vrijwel waardelooze papiertjes aan den man te brengen; we kouden dit dan ook mot den besten wil der we reld geen „aardigheidje" vinden. Wanneer er in Haarlem een prijs vraag uitgeschreven werd: „wie is de man van de klok?", dan zou do heer A. J. Meijerink. de voorzitter der com missie voor dén optocht, bijna zeker het grootste aantal stemmen op zich vereenigen. Een kwartier vóór het ver trek liep hij bijna voortdurend met het horloge in de hand en riep: „Denkt er om. dames en heeren, „wij moeten op tijd vertokken!" Hij heeft daar dan ook voor gezorgd. Selchts zelden hebben we zooveel kooplieden groote en kleine in de stad en ook daarbuiten gezien, die met „levend oranje", namelijk de sier lijke goudsbloemen ventten, als Vrij dag. Vele mensolieu waren dan ook met deze Flora's-kinderen getooid. I Tijdens de muzikale wandelingen der Duitsche musici gaf een man aller :i fantastische dansen ten beste, aardoor telkens-oploopjes ontston den. De man scheen onvermoeibaar en danste maar voort, 1 Het was Vrijdag in onze stad na tuurlijk alles oranje wat de klok sloeg! Ook de lucht werkte daartoe mee. Toen 's avonds ongeveer kwart over achten de zon ter kimme neeg, kreeg de lucht in het- Westen over een heel wijde oppervlakte een prachtige oranje-kleur. Toen de optocht op 't feestterrein aan den Kinderhuissingel ontbonden werd, zei een der brandweermannen tot zijn makkers: „tic heb nog nooit zoo'n last van den dorst gehad als vanmiddag!" Aisof dit het al gesp roken sein was. stonnden alle deelnemen de „Tien"-leden naar de groote ver versohingstent op het terrein. Niet- ingewijden aan den buitenkant zullen niet vermoed hebben, dab deze wed- reta slechts gold om den dorst te les- schen, Hoeveel menschen 's middags den optocht hebben bewonderd? Laten wij aannemen dat dc stoet 10 K.M. heeft afgelegd dus 10.000 meter. Op eiken strekkenden meter stonden ze ker to kijkers (aan beide kanten stonden- de rijen soms 3, 4 of 5 dik) dan komt men t-ot een totaal van100.000. Da; bij moet evenwel bedacht worden, c velen den stoet op twee, misschien wel op dne plaatsen bekeken hebben. Matig ge schat mag men dus wel constateeren, dat 50.000 toeschouwers van den optocht ge noten hebben. Een succes! De politie deed een oogje dicht om de feestvreugde niet te verstoren. Zelfs werd niet aan de Loterijw dacht, bij het feestterrein, waar ook po litie stond, werd een koopman toegelaten die een tombola zonder nieten hield, vooi 5 cent kon men iets winnern Ringetjes vau A cent lot wekkers van 2 gulden toe.. Maar..., het meest waren er rin getjes en dergelijke hecle- of halve cents artikelen. De loterij-man had het druk. De kleine muziektent op het Sta tionsplein deed 's middags tijdens den optocht ook dienst. Niet voor muzikanten maar voor liefhebbers die den optocht van een hooger standpunt wilden be schouwen. Dc tent op dc Groote Markt cvenzoo. Daar hadden een honderd jongens be slag op gelegd. Goed voor de verf was dat niet! Tijdens de aubade op de Groote Markt stonden vele kijkers (gehoord zul len zo wel niets hebben) in de dakgoot van de Groote Kerk. Een waaghals stond zelfs op de balustrade die deze goot om rand. Dat was zeker een schoorstcenve- ger, schilder of loodgieter! Vele luis teraars op de Markt kregen al kippevel als zij enkel naar hem keken. Gevallen is hij gelukkig niet In de stad trokken vele draaiorgel? door de straten, de meeste waren keu rig versierd. Dc optocht heeft het tramverkeer leelijk in de war gestuurd, 's Middags stonden in de Wilhelminastraat 12 één- manswagens op een rij te waahten tot de optocht voorbijgetrokken was, Een Jongen die Vrijdagavond tc on geveer 8 uur op het Stationsplein met vuurwerk speelde, werd daardoor zóó aan zijn oogen verwond, dat hij bijna niets meer zien kon en naar het St. Eli- sabelh's-Gasthuis moest worden overge bracht. De firma Bevnes -had haar groo- ten fabrieksschoorsteen doen verlichten, wat een aardig effect maakte. De buurtcommissie van de Nassau- laan -heeft eer van haar werk. De illumi natie met oranjekleurige lampions gaf .an de Nassaulaaa een schilderachtig aanzien. Aardig was 6e gedachte een muziekkorps door de straat te doen den, dat nu eens hier cn dan daar zich deed hooren en steeds omstuwd was door een dichte menigte, die dan rondedansen uitvoerde. Het was een gezellige drukte, t Deed denken aan het Haarlem van den dag der Julianafeesten, Een van de aardigste nummers van den optocht was zeker het uitgebran de huis. Sommige toeschouwers be weerden, dat de reclame voor de brandweer groot-er zou zijn geweest, wanneer zij een van het vuur totaal gespaard huis hadden vertoond. Haar ae menschen hebben ook altijd wat te zeggen en aan een niet verbrand huis is niets te kijken. Die zien we iederen dag bij niassaas. Interessant was ook dc figuur van de juffrouw, die in 't vernielde huis woonde je hóórde haar zeggen „och mens, mens, al me mooie spulle tjes verbrand en niet verassureerd, moet uwe wete Maar opeens legde de juifrouw haar zwartgeblakerde handen op het raamkozijn en stak een cigaret op. 't Was een verkleede man Onder de vele vlaggen waren er, die het rood vervangen hadden door oranje zoo was de oude vlag oran- je-blanje-bleu weer teruggekomen. Missehien is 't een quaestie van smaak, maar ons leek de combinatie mooierhet oranje is teerder, dan het altijd wat harde rood en do sa menvoeging is elegant. Er werkte laat ons maar zeggen „ergens" een strijkje mee van ama teurs, die zich welwillend bereid ver klaard hadden. Dat is mooi. Maar dan moet je 't ook goed doen. Niet luidruchtig praten en lachen en niet vergeten, tusscheu het eerste en tweede bedrijf te spe len en niet een belangstellenden vriend meenemen, die hardop tot den man- dolinist, midden onder 't spelen, zegt: „je smokkelt!" en niét stemmen, ter wijl op 't tooneel gesproken wordt (dat kan ook buiten de zaal gebeuren) en niet vergeten vóór je optreedt nog wat te oefenen, want het samenspel was niet prima. Niettemin kreeg het strijkje in de pauze een krans. Missehien een goede aansporing vcor de toekomst- Voor een nieuw Thalatta werd ge collecteerd. Je zat rustig voor net open raam te kijken en krijgt plot seling een zakje aan een langen stok onder je neus. Ook van den wagen zelf wordt op deze manier gehengeld wij hopen, dat de hengelaarstcrs vaak beet hebben gekregensnoeken van rijksdaalders, baarzen van gul dens en ook veel kleine witvisch van kwartjes en dubbeltjes hebben opge haald. Een man, die nuchter geweest was kwam met een dito kameraad aange- zwaaid. Hij verloor zijn sigaar eu een voorbijganger zag, dat het brandende stukje tabak juist in zijn zak gevallen was, Hij wees den man -hierop, die zeer dankbaar was en het een „mirakel toe val" vond. Eén uit duizend. „Het had me de jas kunnen kosten, en dat een arm werkman als ik." Waarom dan te veel drinken? De voetzoekers en andere knalwerk- tuigen spelen weer een voorname rol.- We vragen ons af, waarom die dingeu verboden worden. Na de aubade van gemengde zang- vereenigingen op Vrijdagmorgen heeft het bestuur van de vereeniging „Ko ninginnedag" een bezoek gebracht aan de tijdelijke inrichting in het oude Trou-gcbouw, aan het feestterrein, dat daarmee als 't ware geopend werd en aan de linde op 't Nassauplein, die 25 jaar geleden bij de troonsbestij ging van onze Koningin geplant werd. Hier legde do voorzitter Dr. Sterck een krans neer. De bereden politie maakte een zeer goeden indruk en deed ook goed werk. Zoowel 's morgens bij de auba de, als 's middags iD den optocht. Dat de ruiters boven de menigte uit steken, is een psychologisch voordeel en ais er iets afgezet moet worden, is zoo'n stevig paardenlijf op vier pooten een prachtige barrière. Aaa dc woning ran wethouder Mr. J. N. J. E. Ileerkens Thijssen, aan het Plein, is een fraaie en smaakvolle ver siering aangebracht. Er hangen mooie slingers van groen en voor een der ra men prijkte een groot bloemstuk, dat te recht de algemeene bewondering wekte. Een paar jongens staan „gijntjes"' te verkoopen bij de aubade. „Wat een prachtige grafstemmen!" spot er een. Geen wonder,Ji antwoordt de ander, Kerkuof(f) dirigeert!'' Overal was er muziek in de stad, :elfs ia de buitenwijken. Allereerst de wandelende muziekkorp sen, die zich'aan een vastgestelde route hielden. Verder dc wcrkloozenkorpsen en het Duitsche muziekkorps. Alle bliezen tol do deelnemers bijna geen adem ineer hadden. Adem bcteekende muziek en .'as nu geld. Dan dc vele ann- ur-korpsjes van drie of De eerste dag van de foe?tv;eek tvclgeslaagd genoemd worden. „als cr e Een man staat onder de duizenden, die vachten op hei vuurwerk. Hij heeft twee groote koeken onder den arm, getrokken op de kermis, bij de koeklotcrij. Wij prijzen hem gelukkig, dat het lol hem zoo gunstig is geweest. „Noemt u het maar gelukkigl" zegt hij, „ik vind het een straf!" Én hij verneemt de rcuzenkoekeri eens, Dan zien we, dat zijn vrouw óók al twee koeken torst 1 - Voor het vuurwerk was als altijd enorme belangstelling. Honderden waren naar d-e Kinderhuisvest gegaan om er daarnaar te kijken en wachttci) daar gedulclig af. Verscheidenen hadden op het gras langs den walkant plaats genomen. Hoewel niet veel meer dan vuurpijlen, luchtslangen en zwermfontei- ncn waren te zien, bleef de goede stem ming er in, die er trouwens den gehee- len dag is geweest. Geen wanklank is Vrijdag De Groote Markt had Vrijdagavond tc omstreeks half acht het aanzien van een balzaal in de open lucht. Jongens cn meisjes dansten er lustig rond op de maa: van de muziek van een straatmv- ziekkozps. Door de mannen, die Vrijdig in den optocht den wagen van het Gemeen telijk Gasbedrijf voortbewogen, wer den aardige reclame-plaatjes aan dq. voorbijgangers uitgereikt- Op één er van staan afbeeldingen van kippen, hanen, duiven.' ganzen, schapen, ko nijnen, herten en koeien, die bij een schutting hebben post gevat, waarop de woorden„Wij willen op gas ge braden worden Het luiden van dc klokken in de Groote Kerk Vrijdagochtend geschied de door de kerkvoogden de heeren Joh. de Breuk, A. J. H. Graaf van Lijnden, J. van Marie, H. Franken Jr. en S. Crommelin. Bij de Wilhelniïnalinde in 1S9S vol gens besluit van den gemeenteraad, geplant in het plantsoen op de Nas- saulaan is Vrijdagochtend half twaalf door het bestuur van do vereeniging „Koninginnedag" een krans gelegd. Zelfs de paarden van de bereden politie waren Vrijdag met oranje ge tooid- Tijdens de aubade werd een paard van <le bereden politie op de Groote Markt schichtig, 1 et gleed uit op de keien en viel met zijn berijder, die zich gelukkig niet bezeerde en gehol pen door een paardenkenner uit de omstanders, binnen tien tellen weer op zijn paard zat. De „boeienkoningen" waren weer druk aan het werk. Op de Boter markt stonden er 's avonds twee die zich door het publiek met dikke tou wen en kettingen aan elkaar lieten binden. Zoo solide konden ze even wel niet geboden worden of ze waren in hoogstens 10 minuten weer los. Zij gaven evenwel geen voorstelling voor tie omstanders 5 of 6 gulden op het tapijt gedeponeerd hadden. _Met dubbeltjes en centen kwam net bij el- kaar. De boeienkoningen zeienwij lij den pijn en dat moet betaald worden! Volgens het politierapport van he denochtend hebben zich Vrijdag geen gevallen van openbare dronkenschap oorgedaan. Hoewel ditmaal niet, zooals an ders wel eens in dagen van groote drukte, met borden „past op voor de zakkenrollers" werd rondgegaan, wer den volgens het politierapport geen aangiften van zakkenrollerij gedaan. Op Donderdag den zesden Sep tember. den laatsten dag van de fees ten, zal een merkwaardige voetbal wedstrijd gehouden worden, belioo- rende tot net feestprogramma, name lijk tusschen een Haariemsch.eljtal en een elftal, geheel bestaande uit En- gesche oefenmeesiers in den lande. Natuurlijk zullen dezen, om een goed figuur te maken tegenover hun ne pupillen, het beste beentje voor zetten. De Haarlemschc voetballers zullen er een speciaal genoegen in vinden, hun onderrichters eens te kioopen gevojg is, dat wij een le- vendigen wedstrijd mogen verwacht-en- Natuurlijk zijn er van het oorspron kelijke programma ook p.annen afge nomen, die bij nadere overweging niet konden worden uitgevoerd. Bijvoorbeeld de electrisehe verlich ting van den toren van de Groote Kerk. Toen de heer Joh. de Breuk, pre sident-kerkvoogd, daarvan hoorde, heeft hij dadelijk de Commissie voor Monumentenzorg in den arm genomen toen het advies van de brandas- •nntie gevraagd. Beide lichamen •protesteerderi. De toren is van hout. zoodat liet risico van brand te groot werd gevonden en bovendien de kerk zelf, omdat de toren er bovenop staat, gevaar zou hebben geloopen. Natuurlijk heeft het hoofdbestuur voor den Koninginnedag, onmiddel lijk toen het bleek, dat er bezwaren tegen het plan bestonden, daarvan afgezien. De groote kanonnen, die door den heer de Breuk in 't vuur waren gebracht, hadden dus wel ach terwege kunnen blijven. Maar dat hij voor zijn geliefd kerkgebouw be zorgd was, strekt hem natuurlijk tot De artistieke lanaarns in de Kleine ■Houtstraat Anegang Ged. Oude Gracht tro'kken onder de versieringen sterk de aandcht. Geen wonde; wij -her* kenden in liet werk de hand van onzen teekenaar-schilder Wesseling. Alleen wat zou liet een prachtig schouwspel zijn geweestAls 't ge kund had! Tijdens de aubade op de Groote Markt werden Vrijdagmorgen eenige personen uit het publiek door het ge drang onwel. Zij werden in het Stad huis binnengedragen om 6oor leden van Snelverband geholpen te worden, Eenige personen moesten per brancard naar, het St. Elisabeths-Gasthuis gebracht worden om daar verder behandeld te worden. De behend-igheidswedstrijden voor motorrijders die Vrijdagmiddag aan de Dreef zou plaats hebben, zijn niet teij einde gebracht. Er was zooveel publiek, dat het moeilijk was voor de rijders vol doende ruime baan te maken. Nadat eenige nummers verreden waren, wer den de pogingen verder opgegeven. Van verreden nummers zal Maandag de slag bekend gemaakt worden. Op het kermisterrein aan den Kin derhuissingel stond ook een koekkraam, koeken verdraaid werden. Coca- dorus had nu zijn chef Jaap gestuurd, maar heden Zaterdag en morgen Zon dag, komt hij zelf. De koeken worden verdraaid ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Jaap had het Vrijdagavond- zeer druk. Hij en zijn „onder-cheffin" hadden han den tekort om de gegadigden aan kaar ten te helpen. De heer Limperg zal lachen. De winkeliers uit de Lange Veer- straat waren Vrijdagavond zelf met 'iad-1 ders aan het sjouwen om dc kaar lichting in hun straat te omsteken. (Vervolg van pas: 2, zcedo blad.) zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: de. D. Bakker, theologisch docenC aan de Kcucheniusschool te Djokja karta E. J. Kerppees, directeur van open bare werken en verkeer in Suriname; mr. S. D. de Vries, lid vau het Hof van Justitie, vonrzittor van de Kolo niale Staten in Suriname; C. van Roggen, majoor-titulair der infanterie van liet leger in Neder- landseh-Indië, commandant der troe pen in Curasao, met bepaling dat het versiersel der orde zal zijn met do zwaarden S. E. L. Madu'i'o, lid van de firma S. E. L. Maduro and Sons. consulair a-gt-ut van Frankrijk in Curacao; W. H. M. Schadc-e. oud-directeur der Deli Spoorweg Maatschappij to Amsterdam Matüana Sultan Mohamad ICasi- moediu. Suitaii van BocOoengan Pangeran Ario Koesoemojoedo, majoor bij den generalen staf van het leger in Nederlandseli-Indië Pangeran Ario Soerjowidjojo, kapi tein bij den eeneralen staf van het leger in Nederlandsch-Indië. met be paling dat. voor wat de twee laatstge noemden betreft, het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden tot ridder in de Órde van Oranje- 1 Nnesau A. Mieremct. griffier bij den raad van juslitio te Batavia: l. G. Pieters. landrechter te Meester-Co: nelis J. W. Ktliaan, translateur voor de Javaansche taal te Soerakorta; Mohamad Rasad gel ar Maharadja Soetane hoofddjaksa bii den landraad t.e Medan Mas Tirtohadikoesoemo, hoofd dinkea bii den landraad te lfemban": M. Sanders, contro'eur bij het bin- nenlandsch bestuur op Java eu Ma- doera, ter beschikking van den resi dent van Soerabaja •T. H. W. van der Miesen, fungee- rend controleur bij het- binnenlandsch bestuur in de Buitengeweston G. J. Meij ;r. commisearis van po litie der 1ste klasse: A. E. van der Lely, chef oer alge meene recherche .- W. C. Schalkwijk, leider voor de kolonisatie in da Lampongs; L. Burer, hoofdcommies op het re sidentiekantoor to Semarang; Tenlcoe Amaloedin, Ten koe Besar van Deli Si DjaSr Gelar Datoe Batoeah, distriethoofd van Tilatang. nfdecling Agani, reeidentie Sumatra's 'Aest- kust Said Alim bin Mi ran. bin Hamid Al Gadrie, hoofd met den titulairen rang van kapitein der Arabieren, tevens hoofd der andere vreemde Oosterlin gen. geen Chineezen zijnde, te Pasoe- roean Tjia Tjong Siang. kapitein der Chi neezen te Pontianak .1. D. Winnen, directeur der hoogere kweekschool voor inlaiidecho onder wijzers te Bandoeng mevrouw J. E. Schumann van den Bos. presidente van het Muziek- verbond tc Batavia niej. C. E. Elenbaas, iaatsteliik di rectrice van da normaalschool voor inlandsche hulponderwijzcres-en te Soerakarta, thans met- buiteulandscli verlof H. M. van Haften, leeraar aan de Koning Willem III school te Gata- dr. ,T. Warneck, inspecteur van heb Riinsche ndinggenootschap Ephorus der Balaksche zending P. Vertenten, missionaris bij het Apostolisch Vicariaat van Neder- landsch Nieuw-Guinea W. K. Tehupeiory ,arts te welte vreden Raden Pnerwodhiredjo, gouverne- ments Indisch arts te Pai'ee, residentie Kediri J. Schild, oid-chef van de firma Gebroeders Beth te Padang; J. A. v.Lützow afdeelingschet bij de Cultuur Maatschappij der Vorsten landen; J. Dogtcrom, architect bit den wa terstaat- eu 's Lands burgerlijke open bare werken; W. G. Th. Claasz, technisch hoofd- kaïitoorhoofd bij den dienst der Staatsspoor- en tramwegen; W. Th. H. Veer, hoofdst-ationenoofd bij den dienst der Staatsspoor- en tramwegen P. A. A. Nikyuluw., algemeen ont vanger van 's Lands kas; J. H. P. Prins, hoofdbehoerder bij den Gouvernemqjispandhuisdienet: X. W. Rozenkvanz. gezaghebber bij de Gouvernementsmarine; Leegstra, inspecteur van scheepvaart A'. Lievegoed, lioofdrdactur van „De Locomotief". L. W. Goslings, gepensionneerd ka; pitein der infanterie, werkzaam bij het Departement van Oorlog, met be paling dat het versiersel der orde zal zijn met dc zwaarden: A- de Joode, kapitein der infante rie, met bepaling dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden A. L. Gortmans, 1ste luitenant der infanterie, met bepaling dat het ver siersel der orde zal zijn met de zwaar den J. T. Bijlmer, officier van ge zondheid der 1ste klasse, met bepa ling dat het versiersel der orde zal zijn met dc zwaarden II. A. de Ruiter, stamboekbeheer der Cn. Ponto, zelfbestuurdel van Ta- iena, lid van den Volksraad; Raden Sadjiroen, Patih van Poer- bolinggo, lid van den Volksraad K. Wybrands, journalist J. C. W. Brunings, koloniaal ont vanger en betaalmeester te Parama ribo J. F. Nassy, geneesheer te Para- aribo B. J. Museenden, voorzitter en op- 1 richter van de openbare leeszaal op St- Eustalius I- j J. van der Zee, kapitein der infan- '- tcrie van hel, leger in Nederlandsch- tc Utrecht; 1 Indië, tijdelijk gezaghebber an de j 'eilanden St. Martin, St. Eustatius en Saba, met bepaling dat het %-ersier- sel der orde zal zijn met de zwaar den B. E. van der Veen Zeppenfeldt, lid van den Kolonialen llaad van Cu rasao H. G. J. Smits, gepensionneerd ka pitein der artillerie van het leger ia NederlandschJndié, officier-adjudant bij het Koninklijk Koloniaal Mili tair Invalidenhuis op Bronbeek, met bepaling dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden; J. van Ettinger, hoofdcommies bij het Departement van Koloniën zijn benoemd tot broeder in dc orde van den Nederlandsc-hen Leeuw J. Vader, opzichter der verlichting, schipper aan boord van het stoora- gastransportvaartuig in het 6e dis trict J. W. Janssen, klerk aan het kan toor der invoerrechten te Oldenzaal J. Klijn, kapitein van den post dienst Terschelling—Vlieland—Har- lineen, te Terschelling J. M. Apon, hoofdteekenaar bij den dienst der irrigatie te Madioen Ch. M- Haccou, maandgelder-ma- chinesteller bij bet Marine-Etablisse ment te Soerabaja; Chr. J. Souraokil, commies bij het Departement van Oorlog F. C. A. Buys, bode bij het Depar tement van Koloniën; is verleend de eercmedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan G. de Boe, ouderling van de Gere formeerde Kerk te Bucnos-Aires in zilver aan H- Emmens, bode bij het Departe-- ment van Buitenlandsche Zaken n der Henst, bode bij het De partement van Buitenlandsche Zaken S. L. Nagelsmit, portier van de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika te Buenos-Aires. in goud bij bevordering aan: - L. Marquenie, huismeester bij de strafgevangenis te Breda; H. H. den Heijer, huismeester bij de strafgevangenis te Utrecht in goud aan E- Vega, voorlezer der Port. Israël, gemeente te Amsterdam C. Lans, kamerbewaarder-concierge bij het Hoog Militair Gerechtshof in zilver bij bevordering aan: J. J. Smits, Rijksveldwachter jachtopziener, brigadier-titulair te Hengelo (O.); in zilver aan H. Hoeksema, notarisklerk te Bor ger; E. D. d'Hulst, Rijksklerk le klas- bureelchef ten parkette van de arr-rechtbank te Rotterdam; A. Gielen, Rijksklerk 1ste klasse, bureelchef ter griffie van het kanton gerecht te 's-Hertogenbosch J. Hiücnius, Rijksklerk 1ste klasse, bureelchef ten parkette van het ge rechtshof te Amsterdam D. J. Robbeinondt, organist en voorzanger hij de Ned. Herv. ge meente tc Ravestein, wonende te Ba tenburg (G.); W. Wildschut, J.-Hzn„ Zondae- schoolondcrwijzcr, wonende te T-Jssei- stein J. F A. Voorbij, koster bij de Evang. Luthersche gemeente te Leï- den C. P utze, Rijksveldwachter bn- gedier-majqor te Geldrop Tennissen, Rijksveldwachter-bri gadier majoor te Weert W. Brandes, Rijks veld wacliter-briga- dier-majoor te Ticl; B. Schoemakc.r, Rijksveldwachter-bri gadiermajoor te Lochem P. Vermeulen, Rijks veld wachter-briga dier-majoor te Delft C. op den Brouw, Rijksveidwachter- brigadicr-majoor tc Dordrecht J. Kooy, Rijksveldwachter-brigadier, majoor te Hoorn W. Malthijs, Rijksveldwachter-briga- dier-majoor te Franeker; R. Weelink, Rijksveldwachter-briga- dier-majoor te Winschoten II. Scholtmeijer, Rijksveldwachter-bri gadier te Twello J. Aarts, huismeester bij de strafge vangenis te Alkmaar A. de Jonge, hoofdbewaarder bij de strafgevangenis te Goes; 1'. C. Bultenaar, ambtenaar voor de Kinderwetten van de vereeniging „Pro Juventutc" te Amsterdam Th. Pnstma, reclasseeringsbeambte te Amsterdam J. H. C. Schvvcncke, bode bij den Hoo« gen Raad der Nederlanden te 's-Graven- kage; F. H, Kanitz, bode bij het Departe ment van Justitie in brons aan i II. Wessels, Rijksveldwachter-briga dier-titulair te Apeldoorn W. Taaigen, Rijksveldwachter-briga dier- titulair te Andel Veldhuis, Rij ksveldvvachter-briga- diertitulair te Echten E. Bosch, Rijksvcldwachter-brigadicr- titulair te Amersfoort A. Oudman, bewaarder bij de straf gevangenis te Groningen; W. van Uithoven, bewaarder in het huis van bewaring tc Breda in goud bij bevordering aan C. J. Th. Sarter, portier van den Mi- sterraad in het gebouw van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal te 's-Gra- venhage goud aan'i Boerman, kamerbewaarder cn concierge bij de Eerste Kamer der Sta- ten-Gencraal te 's-Gravenhage tnej. P. C. van Zetten, hoofJverpleeg- er in het gesticht „Bloeracndaal", te Loosduinen in zilver aan G. van der Veoht, bode bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal W; de Bruin, veldwachter te Berghem; J. Dalhuisen, gem, wegenopzchtêr te Zelhem L. Leijendekker, gepens. brugwachter 's-Gravenhage M, C. Budding, J. van Mastrigt, M. Sjouken, J. van Dijk, en W. Nab, allen hoofdagent van politie te Rotter dam Uitcrwljk, havenbeambte te 'Am sterdam j A. G. Schoemaker, bode ter gemeente secretarie van Amsterdam (B. van Zutphen, baas bij de gemeente gasfabriek te Utrecht J- J- dc Vos, hoofdagent van polit:« (Wordt Vfimolcrd V

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10