van zijn volk te kunnen bepleiten.J Toen deed de jong© Koningin een daad, die geen andere monarch had durven ondernemen. Een daad van hoogeu moed. Rambaud, de Fransch- man, noemde haar een „heldin voor het recht" en de dichters bezongen haar de X. R. Crt. memoreerde het bij het huwelijk der Koningin: „als de lieflijke, die het gekrookte riet niet verbreekt, de heldhaftige, de eenïge onder de Machten der aarde, die in een wereld van onrecht voor het recht durfde staan". Rij de aankomst van Kriiger te Mar seille zond de president de Koningin een telegram van dank. De Koningin seinde terug: ,,IIot is mij aangenaam geweest ann Uwe Excellentie den kruiser Gelderland aan te bieden en ik hen gelukkig te vernemen, dat gij uwe reis in gezondheid hebt vol bracht". Na zijn komst iu ons vader land werd de President door de Ko ningin in Haar Paleis ontvangen. Het weekblad „de Amsterdammer" gaf in die dagen een plaat, waarop de Ko ningin den president naar prins Wil lem van Oranje verwijst en het legde H. M. deze woorden in den mond: „Wanneer Europa u niet wil helpen, kom dnn hier, en rust uit op de plaats, waar 'n andere Vader des Vaderlands evenmin heeft vertwijfeld als Gij". De Koningin voor deze fiere daad bezongen als „Reine du Monde" deed meer, Zij schreef aan koningin Vic toria een brief om er bij Haar op aan te dringen haar invloed te doen gel den om het Boerenerf met, rust te la ten en om oorlog te vermijden. En de oude president Krüger vond in ons; land een veilige woonstede. tZeggen wij te veel wanneer wij beweren, dat door deze daad de Koningin het hart van Haar volk heeft gestolen, dat zoo zeer medeleefde met de stamverwan te Boeren? En later, toen in ons land de Vre desconferentie plaats had en daarop de Paus niet was genoodigd 't was 'do Telegraaf, die liet eens releveerde was het wederom de Koningin die optrad en aan den Paus een brief schreef, waarin de zedelijke steun van Z. H. werd ingeroepen voor het werk der vredesconferentie. Persoonlijk heeft de Koningin meermalen finan- cieele steun verleend in dagen van ramp en onheil in eenige gedeelten des lands. En heeft zij niet gesteund de kunsten en de wetenschappen; als mede van Haar belangstelling in han del en nijverheid blijk gegeven? Vaai haar vroomheid en religieusen zin gaf de Koningin keer op keer blijk. Zoo toen zij haar treffende toe spraak hield te Parijs bij het monu ment, van Caspard de Coligny, waar in zij den wensch uitte, dat allen „steeds meer waarachtige getuigen des Heeren mogen zijn"; of in de droe ve Decemberdagen van 1914, toen Haar Kerstgroet verscheen., waarin zij het uitsprak: „Laten wij met de Herders gaan in het gebed naar de Kribbe, naar het Kruis met al onze nooden en vragen. Tot tenslotte ons vragen verstomt en ons gebed en ge loof overgaan in aanbidding". En is niet Haar „Ie Christ avani tout" een gevleugeld woord geworden"? Minister PlERSCN. Veel is tijdens Ilaar regeering op wetgevend gebied onder de onderschei dene ministeries tol stand gekomen. Onder het ministerie Pierson een kabinet, waarin ook wijlen de heer J. T. Cremer zitting had en dat de al- schaifing van de plaatsvervanging en den persoonlijken dienstplicht bracht werd met de sociale wetgeving he-' gonnen, die onder volgende ministeries werd voortgezet. Tot stand kwam de Ongevallenwet, ingevoerd werden de Kinderwetten. Dc Gezondheidswet, de Woningwet, do Militiewet llK/1, waar bij o.a. de schutterijen werden afge schaft en de Laudwoerwet. Onder heb ministerie Kuyper, dat in 1901 optrad, werd de sociale wet geving voortgezet. Van de wetten, on der dit ministerie tot stand gekomen vermelden wij de Speetwet, de tie- roepswet (wet tot uitvoering van art. 45 "der Ongevallenwet); de wet tot vaststelling van een wetboek van Mi litair Strafrecht; een wijziging der Drankwet, de motor- en rij wiel v. et; de nieuwe Hooger Onderwijswet, waar- hij o.a. het jus promovendi aan bij zondere universiteiten werd verleeaa en de Polytechnische School te Delft tot Technische Hoogeschool werd ver heven. Na het kabinet do Meester waarvan de heer Goeman Borgesius de forma teur was en dat in Dsesmher 1907 op trad, na de verwerping der oorlogs- begroosing van minister Staal, werd onder net ministerie Heemskerk aan dacht aan de verzekeringswetgevini gewijd. Minister Talma was do groote Kracht van dat ministerie, wiens socia le wetten onder den naam van Talma- wetten beken zijn. Dit ministerie bracht, behalve deze wetten, do wet op het arbeidscontract, een wijziging der Arbeidswet, de Eedswet, de Uc- trooiwet, de Stesnhouwerswet, ae Stuwadoorswet, eeu wijziging der Mi litiewet en de Zedelijkheidswelten. Liet ministerie Cort van der Lin den dat in 1913 optrad en in de jaren van den wereldoorlog een krachtige neutraliteitspolitiek dreef, bracht de pacificatie op onderwijsgebied en gaf het algemeen kiesrecht ;vGrondwets- herzieningj. Het deed wat het kon mr. Treub was eenigen tijd in dit ka binet een figuur van beteeken is om den economischen druk, gevolg van den oorlog, te verzachten. Een voor naam deel van zijn werk was de crisiswetgeving en de regeling der distributie. Eindelijk liet kabinet Ruys do Bee- renbrouck gaf het Vrouwenkiesrecht en den achturigcn arbeidsdag, die daarna in een 8 1/2 urige werd omge zet. Uit deze opsomming blijkt dat' in deze kwart-eeuw van rogeoren van koningin Wilhelmina op wetgevend gebied heel wat is gebeurd. In onze koloniën werd een ethische politiek gevolgd; de pacificatie van Atjeh kwam tot stand en er werd een Volksraad ingesteld, een allereerste be gin tot invoering van zelfbestuur. In den vreemde werd de naam van Ne derland weder-met eere genoemd. In ons land hadden Vredesconferenties plaats, de eerste in Mei 1899, het Vre despaleis werd geopend, en kwam liet ■Ilof van Arbitrage. 1-Iet werd zetel van hel- Hof van Internationale Justitie. In de bange dagen van den wereldkrijg was ons land als van ouds een toevluchtsoord voor de vluchte lingen. Verschillende Staatshoofden bezoch ten ons land president Failliëres; de Schach van Perzic; de koning en ko ningin van België en de koning van Noorwegen. In ons land bad in Septem ber iooi plaats het jde internationale con gres voor crimineele antropologie. Ver der valt nog te vermelden de opening van het sanatorium Oranje Nassau-oord op 26 October [901 en de herdenking van het 25-jarig verblijf van de Koningin- Moeder in ons land in 1904; bij welke laatste gelegenheid dr. G. j. van der Flier, 24 Januari 1904, te Den Haag een predicatie hield „Gods weldaden her dacht". In Haar persoonlijk leven zijn stormen over Haar Hoofd gegaan, maar dank zij een hoogere Macht, die ieders leven en let richt en schikt, is zij daarin niet ten ondergegaan. Ia 1900 had de Koningin in een pro- damiRie aan Haar Volk haar verloving aangekondigd met Hertog Hendrik van MecktcnbuigSchwcrin. Den jden Fe bruari 1901 was het huwelijk in de Groo- Kcrk te Den Haag gesloten door den Hofprediker dr. G. J. van der Flier, die bij deze gelegenheid een toespraak hield aanleiding van Psalm 4:7b: „Ver hef Gij over ons het licht Uws aan- schijns, o I-Ieere".. sen des onheils en verleende zij hulp. Zoo kwamen heerlijk uit haar hulpvaar digheid, haar medevoelen in anderer leed en lot, haar besef, dat het haar plicht en roeping was alles voor allen te zijn. Versch nog ligt ia het geheugen hoe dc Koningin vctlcden jaar bij herden kingsfeesten, eerst in Den Briel cn daar na ook in andere gemeenten, van Haar belangstelling blijk gaf, alsmede bij de onthulling van gedenkteekenen voor hen, die tijdens den oorlog zijn omgeko men. Bekend is hoe Zij verleden jaar, toen aan den Ouden Sclieveniugschen- weg een gcdcnktceken werd opgericht om dc nagedachtenis te huldigen van de omgekomen Scheveningsche visschers, aller hart voor zich innam door de deel nemende woorden, die Zij richtte lol de visschersvrouwcn. In dal alles kwam uit, dat Koningin Wilhelmina het woord dat een Oranje nooit genoeg voor Nederland kan doen, heeft gestand gedaan. Zij, de Vorstinne, die in de toewijding en in de maclH van de dienende liefde ilaar kracht zocht. Er is dan ook reden om nu in een dankbare stemming te zijn; om in dank baarheid terug te zien op deze kwart eeuw van regeeren van Koningin Wil helmina als Vredevorstinne om dit na. lionaal feest te vieren: zij't dan naar het verlangen der Koningin in eenvoud. Want is niet Haar bewind, 2I willen wij dan den onspoed en den druk der tijden, als een nasleep van den wereldoorlog niet vergeten, ons volk tot heil geweest? Zij 't dan in de komende dagen van feest, die waardig moge worden ge vierd Oranje klinkt, Oranje blinkt, Bij Neörland's feestgedcuisch Bij zang, die door de wolken dringt Voor 't dierbaar Vorstenhuis. O kleur, o klank! meld onze trouw! Aan Koningin en Kroon! Weerklink, weerklink, Oranjelied! Stijgt tot des Hoogsicn Troon 1 Niet de bede in ft hart, dat spoedig door de wolk van somberheid der tijden op economisch gebied, de lichtende zon moge doorbreken cn dat Wilhelmina van Oranje lang zegenrijk ons land rnoge regeeren, dat Oranje moge blijven 't middelpunt van onze nationale eenheid, opdat óók jn de toekomst, naar liet woord van Vondel, hel moge zijn „sahgh te duyeken onder den Oranjeboom"! Leve dc Koningin! Leve het Vaderland! Een jaar later werd de Kóningin door een ernstige krankheid (typhus) be zocht, dm gevaar voor Haai leven deed ontstaan. In het begm van Mei 1902 was de toestand hoogst ernstig. Gelukkig had, na die bange dagen, de ziekte een gunstigen loop er. herstelde de Ko ningin. Oc-k in anderen zin bleef Haar het kruis, dat ieder in zijr. leven. Hetzij in meerdere, hetzij in mindere mate: heeft, niet gespaard. Tot tweemaal toe werd de blijde hope, dat opnieuw eqn spruit aan den Oranjeboom komen zou! verijdeld. Het wierp een schaduw van somber heid op het levensgeluk der Koningin als vrouw. MaarGodlof, in 1909 werd een koningskind- geboren Prinses Ju liana. Minister Heemskerk, die er na mens de Koningin van in de Tweede Ka mer mededeeling deed, zeide onder moei Dat het mij vergund is dit heugelijk feit, voor ons vaderland van zoo onbereken baar gewicht, aan de Kamer mede te ueelen, is mij en der ganscire regeering een oorzaak van innige blijdschap en ooi moedigen dank. Moge deze gebeurtenis lot heil van het vaderland- strekken." De voorzitter der Tweede Kamer zei- de in zijn antwoord „Zich levendig ver blijdende over den, zoolaug verbeiden zegen, aan het Koninklijk gezin ten deel gevallen, door welken diens huiselijk ge luk nog zeer wordt vermeerderd en ver hoogd, begroet de Kamer met vreugde de geboorte van een Vorstin uit het Ko ninklijk stamhuis, waardoor de banden tusschec Volk en Vorstenhuis bestaande, voor eeuwen in hachelijke tijden geves tigd en hernieuwd, te vaster en te ster ker zijn geworden." En met dank mag worden gestaafd dat de Prinses tot vreugde harer ouderï voorspoedig opgroeide. Zwaar heeft de kroon koningin Wil- hplmïna in de jaren van den wereld oorlog gedrukt. Zie, had J. D. C. van Dokkum gezongen bij Haar kroning Zie, zie, nu gaat komen Heel statig en ernstig Uw Koninklijk leven. Met scepter en kroon. Straks zullen ze nemen In ruil al uw jeugd. En vergen, dat Ge alles Voor allen zult wezen. Dat „straks" was bij het aanbreken van die voor het vaderland zoo .bange dagen in 1914 gekomen. Nu moest de Kouingin ailes voor allen zijn ,,'s Lands Moeder" in den vollen zin des woords. Ze leed met Haar volk cn trok zich mat vorstelijk mededoogen zijn lot aan, haar helpende cn beschermende hand uit strekkende en zoo ten zegen zijnde, ook in dagen van economisclien druk. Maar Haar volk ea dit was Plaar ten kracht en tot sterkte schaarde zich als één man om Haar Troon en in den miaister-jrresident mr. Cort van der Lin den zijn naam worde in dit verband niet dan met eere genoemd en miv Treub evenzeer, vond zij mannen die Haar met wijzen raad steunden. In allerlei opzicht kwam aan den dag dal do Koningin met I-laar volk in zijn economischen nood cn met het ge mobiliseerde leger medeleefde. Overal bezocht zij de militairen, informeerde naar hun lot of sprak zij een bemoedi gend woord. Herinneren wij verder aan de oprichting van het Kon. Nationaal Steuncomité en hoe er aan werd gedacht voor handel en nijverheid een credict ie openen. Tom in 1916 in onze provincie de watersnood.uitbrak, bezocht de Koningin do geteisterde streken, sprak Zij tot de van huis en haard beroofden woorden van t toost en gaf zij giften ter ondersteu ning. Ook tijdens den brand m dc Drent, schc venen in 1917 bezocht zij de plaat- Prinses Juliana in haar prille jeugd. Bezoeken van de Koningin aan Haarlem, Haar eerste bezoek aan Haarlem vergezeld van Haar Moeder, bracht de Koningin den 23en September 1892. In ons blad werd llaur toegezongen: Juich 0 fiero Spaarnestede, touw uw lo:eus hooger op. Laat de fnsscuo driekleur vvaaieü rilij van trans en torentop! Laat uw klo.tken wijd verkonden. Langs uw sirojinen, langs uw strand Neèrlauds Koninginnen konieu in ons dierbaar Eennemerland. Na de ontvangst werd naar het stadhuis gereden. (J.ra. werd daarna een bezoek gebracht aan het. stedelijk niusoUin, de Groote Kerk eu de firma Joh. Enscaedé eu Z11. Op het stadhuis werd dau een dejeuner dinatoire ge bruikt. waaraan, Lehalve de vorstin nen en de leden van den raad vele autoriteiten aanzaten onder wie de Commissaris der Koningin. Aan het einde van den maaltijd sprak de Burgemeester de Koningin nen toe. II. M. de Koningin Regentes beantwoordde die toespraak, waarin zij dank bracht voor de ontvangst in Haarlem. Dan werd een rijtoer door de stad gedaan en door <"e omstre ken, een bezoek aan de firma" Reynes en aan de musea gebracht. Om kwart voor zessen vertrokken It. II. M, M. weder. 11. M. Wilhelmina had bij de be zoeken aan de verschillende inrichtin gen een gunstigen indruk gunaakt. Bij het ontvangen der bouqueUen gaf zij telkens vriendelijk een bandje en toen een der meisjes, die Haar bij de firma Beynes een bouquet overhandig de en ietwat verlegen scheen, zeide de kleine Koningin vriendelijk: „Geef mij een handje. .Te durft me toch wel een handje geven?" Na dien volgden vele andere bezoe ken, Op den 7en April 1894 werd een bezoek gebracht aan de pronkbnkken der firma Krelage. II. M. kwam aan aan het station Vogelenzang en reed vergezeld van Haar Moeder door de omstreken van Haarlem om de bloeiende bloemenvelden in oogen- schoinv te nemen. Op den Zijhveg wer den de pronkbakken van hyarir.then van de firma Krelage bezichtigd. Om 5 uur vertrokken li. II. M. M. van het station te Haarlem, uitgeleide ge daan door Burgemeester Bareel van Ilogelanden. Den Hen Juni 1000 brachten II. M. do Koningin en ITaar Moeder aan Haarlem andermaal een bezoek, thans ter onthulling van het standbeeld voor Frans Hals. Na een rede van den lieer J. Krol H7.11. sprak de Koningin een kort woord. H. M. eindigde: Ik onthul dit monument met den wensch, dat het moge bijdragen de herinne ring aan dezen groeten meester bij het nageslacht steeds levendig te houden. Na de onthulling van het monument volgde eeu rijtoer door de stad, om II. M. do nieuwe stadsgedeelten te doen zien. Dan ging het naar het stadhuis, waar voreenigiugen voor H.I-l.M.M. defileerden. Ei werd ver der een bezoekann de Frans Hals-, zaal in heb stedelijk museurn ge- brucht en een coucerti n do Groote Kerk bïjgcwccnd. In de kerk werd o.m. uitgevoerd een I feestzang aan Frans Hals door den heer NV. Robert gctooudiclit op woor den van dr. E. Laurillard. I5ij 'hefci verlaten van de kerk sprak de Ko ningin den lieer Laurillard toe. Van de Kerk ging heb regelrecht naar liet! station. Up 76 Mei 1910 bezocht de Koningin Haarh'ii:. nu niet meer 111 gezelschap "van de Koningin-Moeder, maar ver gezeld van Prins Hendrik. Heel de stad was iu fec-sttooier was van de versiering bijzonder teel werk ge- (maakt. Luisterrijk was de intocht van hel Koninklijk Echtpaar. Het werd op dezen intocht door de stad naar liet Stadhuis begeleid door een uit de burgerij gevormde eèrewaohfc. Bij do auitkomst van Koningin en Prins op het Stadhuis zong een kin derkoor onder leiding van den heer NV. R :b; ri, Hen ec-nigo liederen toe. Na het zingen word tie heer Iiobert op het bordes ontboden en door de vor stelijke personen hartelijkgecompli menteerd de Pruts dankte hem met een handdruk. In de hal ven bel Stadhuis werd H. NJ. en Z. K. H een lunch aangobo den. Burgemeester Borcel sprak de vorstelijke personen toe. De Koningin dankto 111 liaar antwoord voor de 'schoone en geestdriftige ontvangst en fteiiide vorder„Haarlem heelt op nieuw op zoo ondubbelzinnige wijze getoond, dat, zij de aloude tradities, welke ha-ar ontstaan te danken heb ben aan donkere tijden iri onze ge- schreden is. hooghoudt en >00 moge lijk, de banden, in die dagen gevloch ten. nog nauwer wil toeha'en. Met gro te wasrdeering gedenk Ik de voort durende belangstelling van deze ge meente in Mij en Mijn Huis". Met Haar beste wenschen voor do wel vaart van l-Iaarlem te uiten, eindigde M. M. 's Middags had een groot bloemencorso plants, waaraan vele vereenigingeii deelnamen. Op den Dreef was liet feestterrein. Een aantal jonge dames voerden een blocnieiuians voor het Kon. lichtpaar uit, dat op de midden- tribune had plaats genomen. Daarna defileerden de aan het bloemencorso dednemeuden. Er werd daarna gere den naar de Bloemententoonstelling van Bloembollencultuur langs een om- Toen de tocht genaderd was aan de eerep-oort der gemeente Heemstede, bood het achtjarig zoontje van den Burgemeester. Hugo van T.ennep, aan do Koningin oen tuil orchideeën aait, waarna Burgemeester .Thr. Mr. D. B. van Lennep de vorstelijke per sonen toesprak. Het een-jarig dochter tje van dr. J. M. E. Sterek, dat ook .Juliana heet en 14 dagen jonger dan rle Prinses is, zon werd iu onze courant medegedeeld, bood. gezeten op rlen arm van haar moeder, de Koningin een bounupfc aan. Na het bezoek aan de tentoonstelling volgde cr ccn aan het Ncd. Herv. Wees huis aan de Oliesïagerslaan; daarna werd een concert in de Groote Kerk bijge woond. O.m. werd ten gehoore gebracht een gedicht van dr. J. B. Schepers s „Welkom aan Hare Majesteit Wilhel mina. Koningin der Nederlanden, meest geëerbiedigde Vrouwe van de Nederland ss Stam". Tijdens een der rijtoeren door de stad bood in dc Jansstraat de 86-jarige incj. Jansje van der Walle dc Koningin een bouquei aan, die de verpleegden in liet Diaconiehuis voor hun-spaarduitjes hadden gekocht. Jansje kreeg van de Koningin een hand met een vriendelijk bedankje. Op een anderen rijtoer werd de Koningin in de Jansstraat namen^ den heer Beekman een bouquet orchi deeën aangebeden door de jongedames Marie Beekman. Lillie Franke, Marie ■an Liemt en Jo. Lembeck. Tegen half vijf verlieten de Koningin en de Prins de stad, uitgeleid door Bur- gemeester Borcel. Daarna hadden in de stad nog verschillende feestelijkheden plaats. Den gelen /\pril 1912 was dc Koningin weder in de stad; maar nu niet om eeu officieel bezoek aan Haarlem te bren gen doch om een tocht langs dc bollen velden te maken. De tocht werd door H, M. met Haar gevolg gedaan in twee auto's van het station te Haarlem af. Reeds om vijf minuten voor negenen was dc Koninklijke trein het station binnengestoomd. Na een tocht naar Blocmendaa! en naar Aalsmeer, werd te Haarlem een be zoek gebracht aan dc inrichting der fir ma E. ri. Krelage cn Zoon en aan de kweekcrijen der firma C. G. van Tuber- gen aan den Koninginneweg. Om 1 uur 7 minuten vertrok de Koningin in den salonwagen, die ingelascht werd in den gewonen trein, naar Den I-Iaag. Dinsdag 12 Mei 1914 weder een nicfc officieel bezoek van de Koningin cn Prins Hendrik. Na dc aankomst om even voor tienen werd naar do Werf Conrad gereden, om daar het bedrijf in vollen omvang aan het werk te De beide directeuren de hee- C. H. Holst cn r- Lugt geleidden de ^Vorstelijke personen. Na het bezoek gingen dc Koningin en de Prins aan boord van een salon boot „Volharding" om een tocht langs het Spaarno te doen. Dc heer A. de Clereq, voorzitter van de Ka mer van Koophandel, gaf op den tocht inlichtingen over de Haarlem- sche industrie, waarvan men op den boottocht het een en ander kon zien. Verder werd een bezoek aan het Frans Halsmuseum gebracht en een rijtoer door het Le-idsche kwartier gedaan cm ann de Koningin een in druk te geven van een Haarlomsche volksbuurt. Tegen vieren vertrokken de Koningin en de Prins weder. Den J_2en Augustus 1916 bezocht de Koningin Bennebroek II. M- kwam per auto van Den JTaag naar Hillegom en steeg daar te paard om naar Bennebroek te rijden. Daar in specteerde. H. M. het instructiebatal jon uit Kampen dat daar gebivak keerd was. TT. M. vertrok weder te paard naar Hillegom en keerde van daar per auto naar Den Haag terug. Ten slotte herinneren wij nog ann bet bezoek dat de Koningin in de Novemberdagen van 191S aan Haar lem bracht: hij welke gelegenheid aan H. M- een grootsch huldebetoon van onderscheidene vereenigingen werd gebracht. Een gelukkige Moeder.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10