Oe m uit Maloba HAARLEM'S DAGBLAD HETREGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1923 - TWEEDE BLAD De aanbieding der gelukwenschen van het Permanente Hof van Internationale Justitie Nadere mededeelingen aangaande de ontvangst van de leden der Staten Generaal De huldiging door de Gezanten De Koningin heeft Zaterdagochtend het Permanente Hof van Internatio nale Justitie ontvangen ter aanbie ding zijner gelukwenschen Namens dat Hof sprak do president dr. B. C. J- Loder de Koningin toe. Spr. zeide dat Nederland onder de Begeering der Koningin, getrouw aan zijne tradition, meer gedaan heeft dan eenig ander land, om do hoogste taak te vervullen, die'door lederen Staat moet worden verwezenlijkt, te arbeiden aan het behoud van den vrede en de eensgezindheid tusschen de Staten. En daarna ging hij voort: „Ir. na volging van het voorbeeld door zijn geliefde en vereerde souvereine gege ven, heeft het Nederlandschc volk de harde beproeving der laatste jaren •weten te maken tot een les in recht vaardigheid en menschelijkheid. Be zield door het voorbeeld der Moeder van het land, heeft ganseh de Natie de moederlijke armen geopend voor de rampzalige slachtoffers van den strijd, en, sterk door de toewijding harcr Koningin aan de zaak der recht vaardigheid, heeft zij krachtig gestre den voor het recht en de handhaving van den vrede. Dit Hof is geschapen om in den dienst van de Staten der wereld een werktuig te zijn voor de komst van het rijk der rechU aardigheid tusschen de volkeren. Wat wonder dat de Mogendheden hebben g-wenscht het gevestigd te zien in "Uwer Majesteits Koninkrijk. De gastvrijheid die uwe majesteit in haar gebied aan deze nieuwe instelling heeft geboden wordt door die Staten op haar juiste waar de geschat. De herinnering aan dié keuze op dezen gelukkigen dag is wellicht de meest welsprekende internationale hulde die aan Uwe Majesteit kon ■worden geboden. Het Ilof spreekt zijn diepe erkentelijkheid uit voor de daaraan zoo welwillend geopende mo gelijkheid om van die gevoelens de tolk tc zijn. Moge het den Almachtige beha gen nog lange jaren hierna Uwe Ma jesteit te houden in zijn heilige hoe de, tot geluk van Hare doorluchtige verwanten, en ganseh Haar Volk, en tot heil der zaak die dit Hof geroe pen is- te dienen"- Op deze in het Fransoh gehouden toespraak,, antwoordde de Koningin eveneens in het Fransch Mijnheer de President De woorden welke gij zooeven tot mij hebt gericht en de wenschen wel ke gij hebt geuit namens het Perma nente Hof van Internationale Justi tie hebben mij ten zeerste getroffen. Ik ben zeer gevoelig voor dit blijk van de gevoelens van het Hof te mijnen opzichte en ik dank er .voor van g.ansohor harte. Het Permanente Hof van Inter nationale Justitie dat weinigu jaren geleden slechts een schoono droom kon schijnen is werkelijkheid gewor den en ik ben er trotsch op dat de keuze van den Volkenbond mij in staat heeft gesteld aan- uwe instel ling gastvrijheid aan te bieden. Het gaat er thans om te volharden op den ingeslagen weg voort te gaa-n en een breedere ontwikkeling te geven aan hét werk dat reeds verricht is. Weest verzekerd, r.iijne hecren, van de wenschen welke ik koester voor de toekomst van een instelling, die zich een, zoo verheven taak heeft zien toevertrouwen. Ik zou meenen te kort te doen, zoowel aaii de beste tradities van mijn volle a-ls aan mijn plicht als vorstin, indien ik "iet al mijne krachten aanwendde, om bij te dragen dat de uiteindelijke zege praal van de Internationale gerechtig heid. De ontvangst der Parle mentsleden. De ontvangst van de leden van het Nederlandschc Parlement geschiedde op de ceremonieele wijze waarop ge woonlijk ten paleize de commissies uit Eerste Kamer en Tweede Kamer, belast met het aanbieden van adres sen van antwoord of voordrachten ter benoeming van een voorzitter en der gelijke worden ontvangen. In de vóór-vestibule van het pileis stond, als eerewaoht, een detache ment huzaren met hoornblazer, ender commando van den len luit. dei- huzaren Jhr. von Heyden, kort gele den nog ordonnance-officier van de Koningin. r Onmiddellijk na afloop van de au diëntie aan het Hof van Internatio nale Justitie verleend, kwamen in 11 auto's^ ten paleize aan de voorzitter dor Eerste Kamer, generaal baron van Voorst tot Voorst, do griffier mr. Zillisen" en de commies-griffier jhr. mr. Beelaerts v„n Blokland en het meerendeel der leden van die Kamer. Allen droegen; behalve generaal van Voorst tot Voorst, die zijn groot-ge- neraalstenuo aan had, ambtskleeding of de galakleeding verbonden aan tegenwoordig of vroeger door hen uit geoefende openbare ambten. Slechts één Kamerlid was in rokcostuum. Bij het betreden van liet paleis pre senteerde de eerewacht der huzaren de karabijnen en blies de hoornblazer de eerewacht. Generaal van Voorst tot Voorst bracht het militair saluut. Twee Kamerheeren der Koningin geleidden de leden der E rste Kamer naar de kleine balzaal, waar de ont vangst plaats had in tegenwoordig heid van verschillende hooggeplaatste hofdignitarissen. Ook bij liet vertrek van de Eerste Kamer-leden werden de honneurs bewezen door de voren- gemelde eorewaebten. Op gelijke plechtstatige wijze wer den daarna en corps de leden der Tweede Kamer ontvangen-Dezen kwa men, na zich in het gebouw der Kanier te hebben vereenigd, in een twintig auto's ten paleize. De voor zitter, dr. Kooien, zat in de eerste auto en in de daarop volgende de griffier, mr- dr. baron de Vos van Steenwijk en de commies-griffiers mr. Kesper en mr. Wery. Zeer vele der, stellig wel een ze ventigtal dames en heeren Kamerle den die op deze ontvangst door de Koningin verschenen droegen het ambtsgewaad of het vroegere ambts- costuum. Ook de heer Ter Hall, die anders bij dergelijke gelegenheid in rokcostuum verscheen, droeg thans het ambtsgewaad van Kamerlid. De voorzitter beantwoordde namens de Kamerleden het i erbewijs der mi litairen door langs het -elid te loo- pen met de hand aan den steek. Het aantal leden der Eerste Kamer dat ter audiëntie verscheen kan op een 45-tal, dat der Tweede Kamer op ongeveer 70 geschat worden. Nader wordt gemeld, dat de voor zitter der Eerste Kamer, generaal baron Van Voorst tot Voorst, toen de Koningin haar antwoord had uit jesproken, het sein heeft gegeven tot een Leve de Koningindat door allen geestdriftig werd herhaald. Bij de ontvangst van de leden van de Tweede Kamer geschiedde dit op voorbeeld van het Kamerlid Duymaer Twist, waarna ook Leve de Prins werd geroepen. Huldiging door de gozanten. Bij de audiëntie door de Koningin aan de hoofden der bij I-laar Hof geac crediteerde gezanten met hun echtgcnno- ten v'erleend heeft de deken van het corps diplomatique, de heer Guesaloge, gezant van Argentinië, de Koningin toegespro ken en Haar namens dat corps bloemen aangeboden. De Koningin antwoordde met een in hel Fransch gehouden toespraak, waarin Zij onder meer zeide t „De belangstelling der buitenlandschc missiën in deze na tionale gedenkdagen is voor mij een waardevol getuigenis van de goede be trekkingen, welke zoo gelukkig tusschen Nederland en de andere mogendheden bestaan en welke het mijn streven zal zijn, evenals in het verleden, te verster ken en nog doeltreffender te maken ter verzekering van den voorspoed en he; geluk der volken." Da luchtparads to Helder. In aansluiting mei de parade tor eere van de Koninginaefeesten Vrijdagmorgen door de marine en landmacht op het Sta tionsplein te Heider gehouden, siend op het programma het defilecren van eska der vliegtuigen hoven de op het Stations plein aanwezige autoriteiten. Het eska der bestond uit drie escadrilles, elk van 5 vliegtuigen; elk toestel was voorzien van twee wimpels, die voor elke escadrille een afzonderlijke kleur hadden, n.l. xoode witte en blauwe wimpels, te zamen vor mende de vaderlandsche vlag. Het gehcele eskader stond onder com mando van den luitenant ter zee-vliege- nier W. H. Tetenburg, welke tevens de middelste escadrille aanvoerde. He beide andere escadrilles stondeü tmder bevel resp. van "de officieren-vliegers 2e fc'. M. F. Eikenbout en H. H. Zeldenrijk. Het was do eerste maal, dat bij een officieele gelegenheid een zoo groote Nederlandsche luchtmacht in eskaderverhand manoeu vreerde. Na een linkerbocht gemaakt te hebben, en na voldoende hoogte gehaald te heb ben, zette het eskader koers naar den Hei der. waar duizenden het imposante schouwspel gade s'oegec. Na bov. Marsdiep te zijn omgedraaid, vlogen de machines nogmaals over het Stationsplein heen en keerden daarna boven het vlieg veld terug, waarna het eskaderverband werd opgelost en elke escadrille afzonder lijk landde. Uit België. De correspondent der N. R. Ct. te Brus sel seint: Onder de eersten, die in het register varn gelukwensch, dat bij don Nederlandsohen gezant was neergelegd, getoekend hebben waren de ministers Jaspar en Franclc. Koning Albert, die zich aan dit hulde betoon had aangesloten door een zijnei hoogwaard iglioidebekloeders te zonden, zal vermoedelijk op 6 September zijn persoon lijke gelukwenschen rechtstreeks aan de Koningin richten'. minister van koloniën, mr. Louis Franok zeide desgevraagd, dat hoewel jubileumfeest als dit in de plaats een familiefeest, een feest v derlanders is. in België niet do tragische dagen van 1914 vergoten kunnen worden, toen zijn Belgische landgenoot,en, speciaal tlio vnin Antwerpen, in Nederland met de broederlijloste en edelmoedigste gastvrij heid ontvangen zijn. Wij hebben, aldus de minister, in de steden en dorpon in de buurt van de grens een bewonderenswaardige toewij ding gezien van de bevolking, de over heid .en het Nederiandsclie leger. En ik weet dat Koningin Wilhelmïna zich per soonlijk geïnteresseerd heeft voor de or ganiser.c van de hulp en de levendigste belangstelling in onze uitgewekenen heeft getoond. Ik t>cn overtuigd°dat dezen nu in gelukkiger tijdon zich de -zoo har telijke en spontane ontvangst in die uren van beproeving zullen herinneren en dat hun wenschen zich vereenigen met die hun Noorderburen zoo terecht voor hun uitste kende vorstin koesteren. Bouw/kunsttentoon stelling. In het nieuwe administratiegebouw voor de gemeentetram te Amsterdam is een bouwkunsttcntoonstclling geopend, die beoogt óe geschiedenis der bouw kunst in de afgeloopcn vijf en r.viutjg jaar it geven. Verschillende bouwmees ters hebben hun medewerking voor deze tentoonstelling verleend. Een geschenk van dienstmeisjes. Als een bewijs dat onder de volks klasse haitclijk meegeleefd wordt met het vorstelijk jubileum, kan dienen, zoo meldt de N. Crt., dat onder de vele ge schenken die in deze dagen voor de Ko ningin te haren Paleize worden bezorgd, er een was van de dienstmeisjes uit Je Parkstraat te Rotterdam en dat bestaat t een fraai handwerk. Uit Frankrijk. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs meldt Haast alle bladen bevatten bij versla gen van de feesten in Den Haag, portret ten van Koningin Wilhelmïna. Het Jour nal spreekt van de populariteit, die ne. Koningin, ook buiten de grenzen van haar land, vooral in Frakrijk verwierf'"èii" prijst in haar, dat ze de voorzichtigheid, en geestkracht van den staatsman kon ontvouwen in soms moeilijke omstandig heden, tot behoud van den vrede voor haar land,vooral in Frankrijk-verwierf en land. Do slag op de Zuiderzee Zaterdag is te Monnikendam nu toch de slag op de Zuiderzee geleverd. Dit- al was cr voldoende water, ofschoon het nog te ondiep was om goed te kun. nen manoeuvreeren. Tegen de dertig schepen namen aan den slag deel. Nog meer jubïloumtentoon stellingen. In het nieuwe gebouw van het Ko loniaal Instituut te Amsterdam is door minister Ruys de Bcörènbrouck geopend een jubileumtentoonstelling 1923 die een beeld geeft van Amster dam's handel, bedrijf en scheep vaart, inzonderheid met betrekking tot de overzeesche gewesten geduren de het thans afgesloten regeerings- lijdiperk- In het Stedelijk Museum is geopend een tentoonstelling van Nederland sche Beeldende Kunsten 18981923 on in het Rijksmuseum een tentoon stelling van de verceniging „Rem brandt", welke iaatste een expositie •an de voornaamste kunstwerken die door medewerking van de veree- niging voor ons land zijn verkregen. Kerkgang der Koningin. De Koningin met de leden der vor stelijke familie woonden Zondagoch tend jn de Groote Kerk te Den Haag de godsdienstoefening bij, waarin de Hofprediker ds. Wetter voorganger was. Deze hield een predicatie naar aanleiding van Psalm 65 6. Na de predicatie, begeleid door het orgel, zongen allen als slotzang het Wilhel- - mus. Na den zegen zette het orgel de melodie in van De Heer zal steeds gadeslaan, dat de menigte aan de Koninklijke familie toezong. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 80 Cts. per regel. GEVESTIGD: K. SLICHT HORLOGEMAKER KORTE SPAARNE 9a Reparation spoedig en billijk Feestelijkheden in Indië. Aneta seint uit Batavia aan 't Ilbld. De feesten ter gelegenheid van het zilveren regecringsjubilcum van do Koningin worden in geheel Indië tpt in de diepe binnenlanden der buiten bezittingen gevierd. Koningnnedag werd ingezet op zeer luisterrijke en enthousiaste wijze en door de inge zetencn van alle landsaarden gevierd. Een enorme, tienduizend koppige menigte woonde de groote parade te Batavia bij, welke door den land voogd werd ge-inspecteerd en bijge woond werd door Hertog Adolf van Mecklenburg. Na de parade volgden een grootsche kinderaubade en plech tige godsdienstoefeningen, 's Avonds en '3 nachts waren vele grootcre en kleinere steden op Java, voorname lijk Batavia, ge-illuminecrd. Het was een ongezien schouwspel van onge telde volksverzamelingen, die spon tane uitbarstingen van geestdrift te -:en gaven. Ondanks do voortreffelijke ver keersregeling waren de hoofdwegen dermate bezet, dat er vaak een uur noodig was voor de passage van één :ijde van het Koningsplein. De aanbieding van het offi cieele gedenkboek. Het Centraal Comité der Huldi jingscommissie 1923 te Amsterdam deeit mede, dat H. M. do Koningin op Donderdag G September a-s. des namiddags te 5 ure een deputatie uit de Huldigingscommissie in een bij zondere audiëntie zal ontvangen, voor de aanbieding van het Officieele Ge denkboek en de Officieele Gedenk penningen. Het Officieel Gedenkboek ver schijnt in vier deelcn (het laatste met een verslag van de feesten, na af loop van de feestelijkheden), waarvan thans drie deelen gereed zijn geko- De exemplaren voor H. M. de Ko- ngin zijn gebonden in wit leer met gouden opdrukde penningen zijn on derscheidenlijk van zilver en brons ■ervaardigd. Uit Paramaribo. De heer P. J. Jager, in Den Hel der, gemachtigde van het comité te Paramaribo voor de huldiging van de Koningin bij haar 25-jarig regee- ringsjubileum, heeft een telegram uit Paramaribo ontvangen, meldende, dat de onthulling op 31 Augustus van het standbeeld voor de Koningin aldaar schitterend is geslaagd. Een brief van Z- H. öen Paus. Tob de gezanten, die 29 Augustus door de Koningin zijn ontvangen tot 't aanbieden van geschenken of brieven, behoorde ook de internuntius, mgr. César Orsenigo, die aan de Koningin een persoonlijken brief van geluk wensch van den Paus neeft overhan digd. Onderscheidingen in de Huisordo van Oranje. De Koningin he'cft de volgende onder scheidingen verleend in dc Huisorde van Oranje I. G. barones Sloot van Maravekl, eer ste hofdame van de Koningin, belas; met de opvoeding van Prinses Juliana, eere-danie G. Oh, baron Snouckaert van Scliauburg, thesaurier-generaal van dc Koningin grootkruis J. H. F. graaf Du Monceau, oppcrccremonicmecstcr, grootmeester van het Huis van dc Ko ningin, kanselier der Koninklijke Huis orde grootkruis jhr. V. F.. A. Boreel, hofmaarschalk van de Koningin groot kruis F. Bauduin, adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis van de Ko ningin grootkruis jhr. C. C. Th. Six, intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam commandeur F. M. L. ba ron Van Geen, particulier sccretarjj •an de Koningin commandeur J. W. J. baron Taets van Amerongen, intendan; der Koninkl. Paleizen tc 's-Gravenhage commandeur R. A. baron van I-Iarden- broek van Lookhorst, kameilieer-opper- monicmcestcr van dc Koningin commandeur R. F. C. baron Bentinck, ue-slclmcestcr, diestdoend grootniees- r van het Huis van de Koningin com mandeur jhr. mr. W. F. Rocll, kamer heer in buitengewonen dienst van de Koningin commandeur mevrouw A. NoordewierReddïngius, zangeres, eere- medaille voor kunsten en wetenschappen goudW. Rauwenhoff. chef van den dienst der exploitatie bij de Nederland sche Spoorwegen commandeur mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gra- •enhage commandeur F. van 't Sant, hoofdcommissaris van politie te 's-Gra venhage officier. De beide laatstbedoelde onderscheidin gen aan den burgemeester en aan den hoofdcommissaris verleend, werden door den Prins persoonlijk aan deze heeren overhandigd ten hunnen woonhuize. Ernstige botsing tusschen auto en tram Twee gewonden Maandagochtend ongeveer 10 uur had op dc Brielsche laan te Rotterdam een botsing plaats tusschen een autobus en een stoomtram van ce Rotterdamscht; Stoomtram Mij., komende uit Oost- voorne. De chauffeur, in dienst van dc onder neming „Luxe", welke een dienst oedei- houdt tusschen de Diergaardelaan en Charlois, wilde de rails oversteken, toen een stoomtram met vrij groote snelheid naderde.De locomotief greep den wagen vlak bij dc zitplaats van den chauffeur. De auto werd weggeslingerd, doch bleet gelukkig op dc wielen staan. De wagen werd zwaar beschadigd-. Men meende aanvankelijk, dat e. slachtoffers gevallen waren en derhalve arriveerde al vrij spoedig een tweetal wagens van den Geneeskundigen Dienst. Dc 6o-jarige P. v. D. was vrij ernstig aan de linkerhand gewond, terwijl de 45-jarige H. J. L., wonende in de Plet- teiijstraat te Den Haag, een ernstige hoofdwonde opliep. Beiden werden naar het ziekenhuis tc Rotterdam ■vervoerd. De chauffeur v. D en eenigc passagiers bekwamen slechts lichte ontvellingen. DE BURGEMEESTER VAN ARNHEM ONGESTELD. Naar de Courant ver neemt is de burgemeester van Arnhem, de heer S. J. R. de Conchy plotseling on gesteld geworden. Op raad van r.ijn ge neesheer zal de patiënt eenigen tijd rust HOG EEN SCHEEPSRAMP? Men meld! uit Kakhuizen aan de N. R. Ct.: Zeer waarschijnlijk heeft op de Zuider zee nog een seheepsongeiuk plaats gehad Zaterdag hoeft men binnen de roode ton van hel Enkhuizcr Zand. hoven de koers LommerMarken, een slongmostje aange troffen, dat met vlaggetjes en k'.eine ka trollen boven het water uitstak. TEN NADEELE VAN WERKLOO- 7.EN. Te Rotterdam ia ingebroken iu het kantoor der federatie van me taalbewerkers. Er zijn twee gesloten ijzeren geldkistjes ontvreemd met een gezameulijken inhoud van ongeveer s:0j. Ilot geld was bestemd om als steun te worden uitgekeerd aan werk- loozen. GEDOOD DOOR ELECTRICITEIT. Toen Zondagavond te Goor de 40- jaritje gasfitter Schinkel, de gasilhimi- nat-ïe aan oen huis wilde aanbrengen voor de jubileumfeesten, kwam hij in aanraking met de electrisclie draden. De man leefde nog enkele oogenblik- ken. Toen de geneesheer arriveerde, kon deze slechts den dood consta toeren. De man was vader van vier kinderen. WEDER EEN ERNSTIG MOTOR ONGELUK. Zondagmiddag sprong bij Birkhoven, bij Amersfoort-, de achterband van een motorfiets, tenge volge waarvan de berijder, zekere D. uit Amsterdam, net stuur kwijt raak te, en de motorfiets tegen een boom reed. De heer D. werd ernstig ver wond en overleed na esn half uur in het ziekenhuis. De •persoon, die op de duozitting zat, kwam met eenige lichte kwetsuron vrij. Er werd gere den met een snelheid van ongeveer 80 K,M. in heb uur. BRUTALE INBRAAK. Plet Land van Ouyk wordt de laatste dagen on veilig gemaakt door een inbrekers- bende vermoedelijk Duitschers. In Vianen, onder Cuyk drongen de ban- Ueten in den nacht van Zaterdag de boerderij van T. binnen; sloegen de vrouw des huizes bewusteloos en zet ten den man tegen den muur onder l>?dreiging hem te zulllen neerschie ten wanneer hij esn vin vp.rroerde. De bandieten namen 1500 gulden mee en verdwenen spoorloos, vermoedelijk ovêr de grens. VERDRONKEN? De visscher A. Roozenboom te Vlaardingen, die Woensdag in den Nieuwen Waterweg is gaan peuren, is lot op heden nog niet in zijn woning teruggekeerd. Door dien zelfden nacht terugkeeren- dc visschers werd wel mededeelïng ge daan van het feit, dat zij toen er storm begon op te komen, in de nabij heid eau plons hoorden en een roei riem op het water zagen drijven. Er was echter niemand te bespeuren. Ver moed wordt dat hij in de golven is omgekomen doordat zijn bootje om sloeg. EEN LUCH7VAARTVERBIHD1NC TUSSCHEN ENGELAND EN DE SCANDINAVISCHE LANDEN. Uit Stockholm wordt gemeld: -Zweden zal deelnemen aan een con ferentie in Den Haag, waarop de mo- gelijkheid zal worden besproken van een luchtvaartverbinding tusschen Engeland en de Scandinavische Jan den via Nederland. Onze Lachhoek. GEEN HOLLANDERS! A3n de stations to Amsterdam! wordt door twee rechercheurs, met het doel ©ngewenoohto vreemdelingen te weren, aan alle het station verla tende reizigers "aar hun nationaliteit gevraagd. „Bont u Hollanders?" Deze vraag werd ook gestold aan een ouden heer en juffrouw. Vóórdat dc oude lieer van zijn ver bazing bekomen was. had do juffrouw al geantwoord oi> een toon van: mij zul ie niet voor den gek houden ,.0f wij Hollanders zijn? Néé, me neer. W>i ziin geen Hollanders! Wij komen uit V I i s s i n g e n De verongelukte bagger molen Een vreeselijke nacht Men meldt uoclcr uit Enkhuizen aan de Maasbode De sleepboot „Zuiderzee" is Vrij dagmorgen na lang on vruchteloos zoeken naar den baggermolen de ha ven van Enkhuizen binnengekomen. De bemanning is diep onder den in druk van het treurig lot hunner male-' sera van den gezonken baggermolen, want men kan bijna als zeker aan nemen, dat dezo vijf mannen, met "wie ze altijd samenwerkten en die als Je- goliike. oppassende meiischen bekend stonden, als offers der zee zijn geval len. Weonend vertelde een der leden van de sleepboot ons. dal kapitein Bakker overal langs de kust inlich tingen neemt, doch tot nog toe zonder eenig bericht. Ook nu was hij er weer op uit. Op onze vraag, waarom hij niet lie ver den baggermolen naar Urlc heeft gesleept, antwoordde onze zegsman, dat het onmogelijk was het zware ge vaarte tegen den storm in voort te sleepen. Men dreef niettegen staande vollen stoom steeds Oost waarts af en vorderde geen duim.- Bovendien kon do molen voor zes an kers eo'.egd wordende bakken heb ben geen anker. Men kon ook op flafc oogenblik niet voorzien, dat de storm zoo zeer in hevigheid zou toenemen, dat het niet meer mogelijk zou zijn, om terugkeerend van Urk. den molen op te halen Toen Urk bereikt was, bleek het onmogelijk de haven binnen te Ioqjxhi en moest men zich onder de htw-.a van het ei'.Mid zien te handhaven. O-k de beide bokken, iu één waarvan zich nog een man bevond do roerganger waren niet meer te houden. Geluk kig bevond de Geusöu zich daar. die onder den w:ud naar de Staart von Urk stoomde en zóó de bakken wist; op te vangen on een menschep leven redde. De Geusau nu is een flinke, sterke boot. die er geheel op iugericlit is hooge zeecn liet hoofd te bieden: Rui men en machinekamer kunnen evonils de kajuiten geheel worden afgesloten. Daardoor was ze dan ock bereid om zoo vroeg dwars door don storm heez: koers naar Enkhuizen te zetten. Den gc-lieolcn nacht heeft de ..Zui derzee" gepoogd, om weg te komen teneinde de bemanning van den mo len te redden. Maar het was onmo gelijk. net vaartuig stond nu en dan op den kop. maar men tobde zich ver geefs sf. Kapitein Lub van da Rijksbeton- nings- en verliclilïugsboofc, 'heeft ook de heo'e omgeving a'gezocht. Zijn moa ning is, dat het gezonken vaartuig in diep water ligt, daar er niets van te bespeuren ia. Ook is tlians de zee nog hoog wat het zoeken niet vergemak kelijkt. Hij deelde ons mede. dat Vrijdag morgen con scheepskist to Urk 's aan gespoeld. Dit rou doen vermoeden, dab de bemanning bozig is geweest om zich te redden, aangezien zulke kisten ge woonlijk niet op het dek aanwezig zijn- De molen had namelijk een En gel- scha sloep, zoogenaamde aak bii zich, doch het is zoor moeiliik om hij vlie genden storm op een klein vaartuig over té gaan en bii het kapseizen, Ï6 het- geheel onmogelijk. DE NIEUWE R.-K. MIDDEN- STANDSBANK. Naar „Do Telegraaf" verneemt, heeft dc Iuem-so-Bank zich in principe bereid verklaard, hare medewerking te verleouen bij hel herdisconto der credieten. welke de nieuwe R--E- Mid- denstandsbank voor het Zuiden van de in déconfituro zijnde Bossche Han- zebank zou overnemen. DOODSLAG. Zaterdagavond is te Groesbeek de 23-jarige M. W. bij een vechtpartij met een stuk hout zoo- dauig op liet lioofd geslagen, dat hij bewusteloos werd en eenige uren later overleed. De dader is een zekere J. OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmorgen is op den Maliesin gel te Utrecht een oude vrouw door een auto overreden en gedood. Feuilleton Geautoriseerde vertaling naax het Engelsch van OTTVVELL BINNS. 3D „En wolk' besluit is dat dan, Vader BautoekV" vroeg Helen. „Ze gaat weer terug naar Afrika, en wil daar in een weeshuis voor kin deren van inboorlingen, in Lqanda, haar intrek namen en haar leven wij den aim het werk daar". „liet spijt me'dat we lnuvr zullen moeten missen", antwoordde Helen, „maar ik hoop dat u gelijk heeft en dat ze daarin haar geluk zal vinden". „Daar ben ik heclemaal niet bang voor", antwoordde Vader Bantoek en er klonk zooveel vertrouwen in zijn stem dat I-Ielen er van overtuigd was. dat hij gelijk had. „En zullen wc haar likr nooit vv-sev zien?" vroeg Helen na cru 'portie. „Dat lijkt me zeer onwaar c ij ill,ik en het is colt boter dat ~o ginds maar aan liet werk blijft en hier geen cudc herinneringen meer wakker roept". „Maar als u iets van haar hoort-, wilt u het mij dan laten weten, Vader Bantoek?" „Ja", antwoordde hij, „dat beloof ik u". Twee uur later stond Helen in het schemerdonker niet Marie bij den auto, die haar pas gevonden vriendin voor goed uit Dartnell weg zou voe ren. Mario droeg een zware sluier, maar juist toen Vader. Bantoek de deur uit [kwam sloeg ze den sluier weg. „Kus me", zei ze plotseling, I-Ielen kuste haar; y kwamen tra nen in haar oogeu en toen Vader Ban toek dichter bij kwam fluisterde Ma rie: „Ik zal altijd nan u denken en 'aan uw geluk en het zijnel" Vader Bantoek nam ook arscheid en twee minuten later reed de auto weg. Helen keek hen na. Bij fie laat ste bocht waar de auto zichtbaar was zag ze even een zakdoekje uit hei raam waaien en toen verdween !d;a auto uit liet gezicht. Ze wachtte nog even, toen droogde ze haar tranen en liep naar het huis ton Er stonden twre mannen aan het raam van de bibliotheek, de h?er Lam bert en Anthony Dcrfnejl. Toen re het huis binnenkwam, ging dc deur van de bibliotheek open en de heer i Lambert liep de hal door, blijkbaar zonder haar gezien te hebben. Ze hep door naar <le trap. maar met- haar voet op de onderste trede aarzelde ze en keek om. Toen liep zeynaar de bi bliotheek, ging naar binnen, en deed do deur achter zich dicht. Anthony Dartnell stond nog bij het raam, maar toen zij binnen kwam, keerde hij zich om en liep vlug naar haar toe. „Helen!" zei hij, terwijl hij zijn ar men om haar heen sloeg. „Helen!" Het eerste oogenblik bleef Helen zwij gen, toen zei zo: Marie is weg". „Dat weet ik", antwoordde hij. „Tic heb haar zien gaan!" Zo zei dat ze altijd aan ons en ons geluk zou denken". „En wij zijn gelukkig, is 't niet. Helen?" „Ja, hoewel ik veel verdriet heb om haar", antwoordde Helen, terwijl ze haar gezichtje naar hom op hief. Ik vind eigenlijk dat zij het geluk veel meer verdiend heeft dan ik". „Dat weet ik nog ïiii t", antwoord de Dartnell. „En in ieder geval wor den we niet altijd naar onze verdien sten beloond, anders zou ik ion niet hebben, want ik beu jou heel mus al niet- waard". „Neenl" autwoordde Helen vlug. „Neen! Meneer Lambert heeft me ver teld dat je Daitnell niet hebben wil de, dat je bereid was weg te gaan en het mij te laten, en dat je geweigerd hebt te vertellen waarover je met Ma rie's vader had gesproken omdat je mij hier niet wou verjagen en aau nie mand wilde vertellen, dat jij hier do rechtmatige erfgenaam was". „Dat had meneer Lambert je niet mogen vertellenI" „Ik hen heel blij dab hij liet ge daan heeft", antwoordde Helen, en ze glimlachte doqr haar tranen heen, „want ik vveot nu dat je alles wat Jo o.oit in eigendom zult hebben, ten vol le waard bent zelfs de Priory". „De Priory is niets. Da meeoteresso van de Priory is ulles".. „De Priory heoft geen- moesteres- se". antwoordde zc weer glimlachend. „Alleen een meester, en een heel goo den meester ook". „Maar heel spoedig zal er ook een meesteresse zijn", antvvo rddo hij en kuste haar: en even later vroeg hij: „ïlelen, zullen vvn het oau msneir Lambert gaan vertellen'?'' „Wat kunnen we hem eigenlijk nog vertellen?" vroeg ze plagend. „Niets! lachte hij terug. „Ik ge loof dat hij al alles weet wat we hem kunnen vertellen behalve den da tum van ons huwelijk". „En dien zullen we geheim hou den. Daar sta ik op". „Doe maar wat je wilt, als je maar met mij trouwt", antwoordde» hij op gewekt. „en ik vind liet ook wel pret tig, vvunt ik haat alle drukte" Samen liepen ze naar de deur en in de hal stond de heer Lambert op hen te wachten. Hij keek hen even aan on glimlachte toen. „Mag ik u geluk wenschen?" zei hij, „Van ganscher harte. U heeft het goede gekozen, voor u zelf en voor Dartnell. 'U zult hier heel gelukkig zijn". „Ja, daar ivviifel ik niet nan!" stem de Holen kalm toe. „Maar liet spijt me dat ons geluk is opgebouwd op het verdriet van oen ander". „Neen, juffrouw Raymond, neen. Dat is niet zoo. Uw geluk rust op u zelf en op niemand anders en u moet niet aan zulke dingen denken waar niemand wat aan heeft. Er is helaas genoeg verdriet in do wereld, maar ik ben er van overtuigd dat hel iede's plicht is om zoo ge'uk'iig mogelijk ie. zijn en niet de sombere plekjes op te zoeken; want esn bedroefd gezicht ver mindert het verdriet van do wereld niet eu maakt ons ook niet vroolijker. Ik hoop dat u daar altijd aati zult denken!" „Ik zal het proboeren", zei Helen glimlachend. „En tob niet over dingen, waar u nieis aan doen kunt. Ik weet wel wat u deukt. U denkt dat juffrouw Snl- novo heel ongelukkig Dat kan nu misschien zoo zjjii, maar niet De tijd Heelt allo wonden". Drie jaar later dacht Helen aan deze woorden toen ze een brief van Vader Bantoek Ins. .„Marie voelt zich heel gelukkig in haar werk. Ik heb haar verteld van de kleine Marie die u voortdurend aan haar herinnert, en ze antwoordt dat zij zelf een hcele sorie Marie's heeft zwarte kléine meisjes, die erg vroolijk zijn, maar dat het haar oio zier doet, dat er ook een blank meisje is, dat haar naam draagt. 7e is nog in de wees-inrichting te I.oanda cv ik verzeker u dat. ze keel gelukkig is in dezen werkkring. Zoo ia miin voor-» spelling toch nog uitgekomen....'-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5