Buitenlandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid. Oarr's Mouibrood StaSsnïEkws VERWACHT WORDT, DAT HET IT ALIAAMSCH-GRIEKSCHE CONFLICT VERDER OP VREDELIEVENDE WIJZE ZAL V/ORDEN CPCELOST. EEN BELANCRIJKE REDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. Er is mog weinig verandering iu het Italiaanscli-Griekscho conflict. De zitting van den Vol'kenböndsraad heeft Maandagmiddag nog geen definitief resultaat in zake het confliot opgeleverd. Na de verklaring van den Ttaliaanschen gedelegeerde Sal and ra, geen instructies te bezitten, heeft de raad toegestemd in een kort uitstel, de hoop uitsprekend, dat beide partijen niets zullen ondernamen, wat den toestand kaïn verergeren. In de wandelgangen van het eonferentiegobouw van den Volkenbond te Genèvc wordt vrij wel algemeen het beroep van Grieken land zeer rationeel gevonden, en Italïe'a houding veroordeeld. Men is vrij pessi mistisch gestemd. Salandra heeft tegenover enkele jour nalisten de zonderlinge verklaring afge legd, dat art. 12 van bet Volkenbondsver drag niet in aanmerking komt, daar niets in de houding van luilië beschouwd kan worden als oorlogsbedreiging. Met niet zeer gunstige vooruitzichten zal dus he den, Dinsdag, het onderzoek door den Raad wel hervat worden. Reuter verneemt nader, dat de Italiaan sche vertegenwoordiger bij den Volken bond instructie heeft ontvangen, zich van iedere verdere discussie aangaande het Grieksch-Ita-lïaansche conflict te onthou den. Volgens de Italiaansche bladen, blijft de Ilaliaansche regeering nog steeds bij haar meening, dat de Volkenbond niet compe tent is een oordeel te vellen in het Ita- liaanseh-Griekscbe confliot, daar dit een kwestie is, welke de eer en de waardig heid van Italië en hel leven van zijn on derdanen betreft. Iintusschen verluidt, dat de Ilaliaan sche regeering niet ongeneigd is, toe te staan, dat, indien hare houding door den Volkenbond niet wordt goedgekeurd, het .Ilof van Intennationele .lustiwe te 's-Gra- venhage met hét onderzoek betreffende «1c competentie van den Volkenbond wordt belast. Uit Athene wordt gemeld: Na afloop van een pleolitigen rouwdienst in de Ka thedraal voor de slachtoffers op Korfoe, hield een groole menigte, met ontplooide banieren, een heftige bctooging tegen Italië. De Italiaansche vlag werd brand. De menigte dreigde de Italiaan sche legatie te bestormen. Het „Jouraul des Débats" slelfc zich op het standpunt, dat liet van geen helang is, of-het verdrag van 1S64 al dan niet van kracht is. Het gaat op het oogenblik niet om teksl-kweslies, doch om het feit, dat It-alië zich op een belangrijk strategisch punt vast gezet heeft. Duurt de bezetting lang, dan zal deze aanslag op het evenwicht van dé Middellandsche Zee een serie staten bedreigen. Wanneer men wil, dat het tegenwoordige conflict g-een ernstige gevaren in de toekomst brengt, dan moet alles nu geregel! worden. Wii mogen niet een Engel- sche of Italiaansche kaart uitspelen, maar een Fransche. Wij moeten het recht, het evenwicht en den vrede verdedigen. Dat is de simpele waar heid. Tot zoover de „Débats" Over het algemeen komt er in een deel van de Fransche pers wel de ging tot uiting, dat Italië wat ont zien moet worden, omdat zijn hou ding Engeland hindert. De politiek» omstandigheden maken dit begrijpe lijk. Maar toch is dit dan tegenover Mussolini moeilijk. De ..Echo de Pa ris" meent, dat Frankrijk troijw moet blijven aan zijn bondgenootschappen, te meer dan het dan elke beschuldi ging kan terugwijzen, dat het de en tente heeft vei broken. Men rekent te Parijs sterk met de mogelijkheid van een Engelsch-Ita- liaansch conflict. Mussolini toont een pijnlijke verachting voor den Volken bond; het groole uur voor den Bond schijnt geslagen; deze zal krachtig moeten doortasten, wil hij niet voor altijd ieder prestige verliezen. Heden wordt ons nog uit Geneve geseind: De optimistische gevoelens omtrent het Grieksch-Italiaansclie conflict 1)1 ij ven onveranderd. De Fransche de legatie heeft instructies ontvangen om het Britsche, of liever gezegd het Volkenbondsstandpunt, te ondersteu nen. Daarbij moet zij alle mogelijko concessies doen. ten einde de Italiaan sche gevoeligheid te ontzien. Het wachtwoord in Italiaansche kringen is, dat alles goed gaat. Niemand twij felt er aan dat een vriendschappe lijke oplossing van het conflict zal worden bereikt. De eenige vraag, wel ke open blijft is. welke rol de Volkenbond en welke rol de Raad van Ambassadeurs iu deze kwes tie zullen spelen. De Italiaansche beschul digingen. De „Messagero" constateert, dat alle getuigenissen aaruioonen, d-at de moord is voorbereid te Janina. Volgens het blad hebben Venizelistische kringen te Janina den aanslag georganiseerd. Het blad beschuldigt zelfs kolonel Botzaris van den moord-. De „Epoca" verneemt, dat da Grieken in den loop van Augustus geweigerd, hadden, gevolg te geven aan de orders van de commissie om hot betwiste terri- Het Ag. Sief. publiceert een telegram uit Tirana (Albanië), volgens hetwelk de Grieksche kolonel Botzaris enkele dagen voor den moord bedreigingen en belee- digingen ui'.tc aan het adres van kolonel Telini inzake de toewijzing aan .Albanië ven de gemeente Vromonari. Het „Giornale d'Iial.a'' heeft ia een eigen onderzoek ter plaatse bijzonder heden kunnen vaststellen, waaruit blijkt, dat de verantwoordelijkheid val; op dc Grieksche militaire missie. Het blad her innert aan. de geschillen tusschen gene raal Tcllini en kolonel Botzati-, cc. bc- srhuldigt den laa' plichtigheid den mot Grieksch officier belette den Albanee- schen gedelegeerde Beratli, die ongerust werd over heit wegblijven der Italiaan sche delegatie, om zich op tv eg te be geven in de richting van Deviuaki. Eon rode van Stresomann. Een uitvoerig Wolff-telegram maakt melding van de rede, door den rijks kanselier Sfcresemann te Stuttgart ge houden voor talrijke vertegenwoordi gers van Jiandol-, industrie- 011 arbei dersorganisaties. Hij ving aan met te wijzen op den sterken buitenlandsch politieleen druk door de bezetting van het Roergebied en Rijnland op Duitschland geoefend. Iedere Duitsche buirenlandsche po litiek, kan slechts ten doel hebben Duitschland de souvereiniteit en be schikking terug te geven over die se bieden. Wij zijn bereid ook de zwaar ste materïcele lasten op ons te nemen om tot dit doel te geraken. Wij zijn bereid ons te stellen op den grondslag van productieve panden en hebben het riiksbezit en de particuliere „Wirfc- schaft" als panden voor een grond slag- van werkelijke herstelbcfalingen aangeboden. Wanneer Frankrijk's doeleinden niet politiek, maar economisch en fi nancieels zijn, dan geloof ik, dat de waarborg van de Duilsche spoorwe gen en de gehecle Duitsche „Wirt- schaft" minstens gelijkwaardig is aan oenig daaruit genomen onderdeel. Ongetwijfeld zijn alle mogelijkhe den óm tot een oplossing Ie komen op den grondslag van een Duitsch mora torium niet uitgeput: De rijksregee- ring zal elke voortzetting van de ge- dachtenwisseling dankbaar hegroe- ten. De tegenstelling tusschen hetgeen noodig is eu het prestatievermogen is alleen te overbruggen door ecu eco nomisch verbond tusschen de volken, die door hun industrieën op elkaar zijn aangewezen. Een economische ver bondenheid tusschen de volleen, zoo vervolgde Stresemann. is wellicht ook een betere overbrugging van de poli tieke tegenstellingen als politieke for mules kunnen zijn. Duitschland heeft een moratorium noodig om allereerst de rente van zijn hsrstelverplïchtingei te kunnen vol doen. Wil men deze renteverplichtin: kapitaliseeren, dan is dat alleen door een internationale leeuing mogelijk, waarvoor Duitschland productieve panden geeft. In zijn tegenwoordig economisch verval zal Duitschland zulk een leening tot een nauwelijks noemenswaardig bedrog krijgen. Eerst als de wereld zal begrijpen, dat de Beëindiging van het Roercon flict tegelijkertijd den aanvang eener nieuwe vredesaera zal beteekei zullen de geallieerden te zamen met Duitschland de vruag van de leeninj. kunnen oplossen, die ter pacificatie van Europa misschien verkregen zal kunnen worden, maar die nimnl-.r ter beschikking zal kunnen komen als het slechts gaat om het vernielingswerk voort te zetten. De belangen van de ministers van financiën der staten moeten in dit op zicht al evenzeer samengaan ais de belangen en opvattingen van de groo- te financiers der wereld. Een in zijn souvereiniteit hersteld Duitschland. in bezit van zijn economische hulp bronnen, die het op de aangeboden wijze voor de vergoedingsverplithtin- gen ter beschikking stelt, zou bij hst aanvaarden |vnn deze grondbeginse len, wel in staat zijn de waarborgi- van de rente op te nemen, op welke grondslag een wereldleening voor den Eurcpeeschen vrede zou kunnen wor den verkregen. Bij de bespreking van de door Frank rijk verlangde veiligheidswaarborgen op politieleen grondslag, verklaarde de rijkskanselier, dat Quitschland zich vroeger reeds bereid toonde op dt quaestie der veiligheid in te gaan. Wanneer het er om gaat, dat d< bij den Rijn geïnteresseerde staten zich willen vereenigen om wederzijds de ongeschondenheid van het tegen woordig gebied op nog nader te bepa len tijd te verzekeren, dan zal Duitsch land te allen tijde bereid zijn tot zulk ecu bond toe te treden. En Duitsch land, dat economisch met Frankrijk verbonden zal zijn, zal voor hei door voeren van zulke vrcdesdenkbeolden de grootst mogelijke waarborg bieden. De verbrokkeling van Duitschland of een poging om zijn grensstaten econo misch en vat het verkeer betreft te beheerschen, zal met den geest van zulk een verdra? duurzaam in strijd zijn- Wil Frankrijk nienwe .innovaties, dan heeft het de moeelijkheid om zijn opvatting tot werkelij-.hsi'd te maken. Men wil het openen van officieele onderhandelingen afhankelijk maken van de hervatting van den arbeid in het Roergebied. Teder eerlijk mensch in het Roergebied en Rijnland snakt naar heb uur waarop dit bloeiende Duitsche land weer wordt fcet'tiegege- ven aan den ouden harden arbeid. Dit uur zal zijn aangebroken, wanneer wij de zekerheid, hebben, dat op den basis van Duitsche productieve pan den een zoodanige oplossing van het conflict mogelijk is, welke de bedoe ling van ons lijdelijk verzet was. dat uitsluitend morst dienen om de vrij heid van liet Roergebied weer te ver zekeren- Wij zijn tot zware materieel a offers bereid, maar niet beleid de viij- heid van Duitschen bodem iemand j prijs te geven, (Zeer luido bijval). 1 Het tweede ceel van ziin rede was Hij wees op de dreigende groote werkloosheid en betoogde, dat elke improductieve werkloozensteun demo- ralisecrer.d vverkon moet. Verspreid nieuws DE VOLKENBOND. In de vierde vergadering van den Volkenbond is de Cubaansche gedele geerde Dilla Torriente met 24 van de 25 stemmen tot voorzitter gekozen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Nieuwo sancties vcor geld- versohafflng ten behoeve van de bezettingstroepen. Uit Dusseldorp wordt geseind De Fransche bezeittings-autoriteiten hebben nieuwe sancties uitgevaardigd voor de geldversohaffing voor de bezet tingstroepen. In verband hiermede zal een bedrag van i billioen onder den. naam van .rcquisitic voor de behoeften van het leger worden ingevorderd vpn ós 1700 milliard, die bij de gemeentelijke spaarbanken en bij een drukkerij te Dus- seldorf door de bezo'-tings-auloriteiten in •beslag zijn genomen,, zal ongeveer 700 milliard weer ter beschikking van het gemeentebestuur worden gesteld, echter op de volgende voorwaarden Wekelijks zal de financiecle dienst van het bezet tingsleger tegen vertoon van een requisi- tie-bon in marken de tegenwaarde beta len van 1^5.000 francs deze tegenwaarde moet minstens voor de helft in rijks banknoten en verder in staats- of provin ciaal geld worden betaald. Indien het gemeentebestuur deze voorwaarden aan neemt, zal de commandeerende generaal de inbeslagneming opaeffen onder voor behoud, dat alle gelden, die bestemd zijn om het lijdelijk verzot te steunen, weer in beslag zullen worden genomen. Het gevolg van deze bepaling is, dat de gcldschaarschte ia Dusseldotf zeer ern stige vormen heeft aangenomen. SfANJE EN MAROKKO. Bij liet onderzoek door de regeering van de door den generalen staf inge diende voorstellen in verband mot de operaties in Marokko, ontstond een meeningsverschil tusschen de verschil lende ministers, betreffende de strek king en de gevolgen van deze voor stellen. Daar het niet mogelijk was de geschillen bii te leggen, besloot de premier het ontslag van het gehorte kabinet aan den koning aan te bie den, die licrn belastte met de vorming van een nieuw kabinet. DF. VERKIEZINGEN IN IERLAND. Het volledige resultaat del- verkie zingen is: regeoringspartij 63, 1 nnf- bankelijken 16, boeren 15, arbeiders 15, republikeinen 41. Van hier en daar- DE INTREKKING VAN AF.T. 40 VAN HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Aan een perscommuniqué ontleenen wij" liet volgende: Op uilnooiiiging van het Comité ter Be liartig.mg van do Aigemeene belangen Overheidspersoneel (A. C. O. P.) oen 1 September te 's-Gravenhage de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel, het Comité van Neutraal Over heidspersoneel, het Permanent Oomité uit bij het Christelijk Nationaal Vakver bond aangesloten organisaties van per soneel in publiek en dienst, in vergade ring- bijeen, ter bespreking van het bij de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtonaarszakeai ingekomen voorstel tot intrekking van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit, als eersten stap op den weg, welke naai salarisverlaging zal leiden, zoomode van de vraag of tot inwerking zou kunnen worden beslo- Bij de besprekingen kwam de wensehe- lxjkhoid vast te staan, eerst te sproken ivcr eet. in de 7 Sejftember te houden vc-r- :adoring der Centrale Commissie aan te ïcrnen gemeenschappelijke houding en zich pas na die vergadering over even- ie samenwerking te beraden, waar- 1 het 1 C. O. P. ig zal lalen uitgaan. Door het beperkte karakter, hetwelk hierdoor de conferentie kreeg, bleek het raadzaam, a'snog de Centrale Hoogere Rijksambtenaren en den Pcderatieven Bond Personeel in Openbaren Dienst tot bijwoning der vergadering uit te noodi- gen, waaraan door deze Centrales gevolg gegev 1 dc binneulaudsclia poii; discussies toonden aan, dat alle Overbeids-Ceotrales met do allergrootste bevreemding hebben kennis genomen van het voorstel, der regeering, nadat verle den jaar bij de op 11 'Mei 1922 gehouden Interpellatie-Ketelaar op de rneest po sitieve wijze vanwege de regeering is ver klaard,. dat het door haar bij die gelegen heid nieuwr-geredigeerde artikel 40 van liet Bezoldigingsbesluit juist werd ingesteld, orn komenden rogeeringen de gelegen heid te ontnemen aan de salarissen per I Juli 1922 te tornen. Met, aigemeene stommen werd besloten, zich tc-.. sterkste te; intrekking van art. vertegenwoordigrrs der Overheidscec'.rales verder geheel vrij lo laten in de keuze hnnnor argumenten UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Dc hoofdbesturen van den Ned. Textiel arbeidersbond „Unitas" en den Ned. R.-K. Texlielarboiderébond „St.-Lambertus" hc-bben gezamenlijk aan de verbonden fabrrkantenvereeni- ringen een schrijven gezonden waar in zij uiteen zetten afwijzend te moe ten ptaan tegenover de door de fahrï- kanten vereen i gingen gedapo voor stellen. Zij gaan dan voort „Echter is daarna de vraag gesteld of de arbeiders bereid zouden zijn, op eeu andere wijze aan den oogenblik- ikelijk moeilijken toestand der in dustrie te gem0et te willen Komen. Deze vraag is ook door do werkge vers in de conferentie van 9 Augustus aan de vertegenwoordigers der arbei dersorganisaties gesteld. Gerechtigd door de overgroote meerderheid onzer leden kunnen wij u mededeelen, dat de leden der beide genoemde organi satie3 bereid zijn, zooveel mogelijk hmme medewerking te veiieeneu, mits de normale werktijd wordt bepaald op '18 uur en de uur- 011 stuklooneu. niet verlaagd zullen worden. Daar in de tegenwoordige omstan digheden voor de industrie, met het oog od spoedorders of anderzins, van belang is. dat zij kan beschikken Over een aantel weken, waarin langer kin worden gewerkt dan de normale 48 uren per week. zijn de leden der bei de onderteekende organisaties bereidt om onder bepaalde voorwaarden gedu rende 15 weken per jaar overwerk te verrichten tot een maximum van 53 uren per week. De organisaties Uni tas en St.-Lambertus doen u daartoo het volgende voorstel. Indien ten genoega van den minister van Arbeid kan worden aangetoond de noodzakelijkheid van eeu ovevwerk- vergunning voor een bepaald bedrijf, zijn de arbeiders, leden van genoem de organisaties, bereid dit overwerk te verrichten onder de volgende voor waarden A. Er zal ten hoogste 15 weken j>er jaar kunnen worden overgewerkt met een maximum aantal werkuren van 53 per week. B. Indien 8 weken achtereen is overgewerkt, zal minstens 1 maand niet langer dan 48 uren per week mo gen gearbeid worden. C. Het overwerk kan niet worden verleend voor personen beneden de 16 jaren. D. Ds uur- en etukloonen moeten gelijk blij ven. E. Dat de werkgevers, zoo noodig met steun van rijk en gemeente ev.i wachtgeld regeling 111 het leven rct- pen. waaruit den arbeiders Ui in krimping vr.n den werktijd uitkecring zal worden verstrekt. DE AFVLOEIING VAN HOOCERE AMBTENAREN. De vercemging van directeuren cn commiezen der P. en T. heeft aan de Tweede Kamer het verzoek gericht, een onderzoek in te stellen naar de wijze waar-op bij het staatsbedrijf de afvloeiing van het tc veel aan hoogere ambtenaren plaats vindt. Volgens de regeling, door de centrale commissie voor georganiseerd overleg inzake het ontslag aan overcompleet Rijkspersoneel ontworpen en door do regeering overgenomen, zou aan alle 6265-jarigen ontslag worden verleend, tenzij hieüiegen uit een oogpunt vat» dienstbelang bezwaar bestond. De be drijfsleiding van P. en T. heeft boven- uitgezonderd de ambtenaren die te beginnen met den rang van directeur, bij' keuze zijn benoemd. Vele ambtenaren, die wèl hun ontslag kregen, achten nu de bij keuze benoemden bevoorrecht. Onbevredigd door een met de bedrijfs- lcid.ng over deze zaak gevoerde bricf- seling, heeft de Vereeniging thans gemeend, het oordeel der Tweede Kamer te moeten vragen. DREICENDE INKOMSTEN VERMIN- DERtNG VAN SPOORWEG PERSONEEL. Woensdag en Donderdag hebben te Utrecht onder leiding van hef. R.-K. Vak bureau besprekingen plaats gehad tus schen het bestuur van dat Vakbureau cn de besturen van den R.-K. Bond van ;poor- en tramwegpersoneel Sl. Raphai-1 en den R.-K. Bond van Overheidsperso neel St. Paulus over de thans voor het spoorweg- cn rijkspersoneel dreigende iukomstcnvermindering. Na'der zullen aatregelen besproken worden ter ver dediging van dc belangen van -hut spoor weg- cn rijkspersoneel. STAKING TEXTIELARBEIDERS TE HILVERSUM. Te Hilversum is Maandagochtend de reeds lang- aangekondigde staking onder de textielarbeiders uitgebroken. Het gaat de door de fabrikanten aangekor. de loonsverlaging en de door de arbeï- verlangde medezeggenschap bij dc bepaling der stuklooncn. Het conflict omvat ccnige honderden arbeiders. Voor don Politierechter Eon onversohill Een onverschillige! Daar stond in het beklaagdenbankje 23-jarige Zaankanter beklaagd van weder- spannigheid. Politierechter: Ben j'e dronken geweest? Bek!.: Dat zal wel. Politierechter: Heb ja verzet gepleegd, toen de politie je zou arresteeren en daarbij een der aeer.ten in de hand ge beten Bekl.Dat kan wel gebeu rvm Meer is uit den man niet te krijgen, 'l Blijkt verder, dat de man ree-is meer. jn. ook wegens 'openbare dronkenschap veroordeeld. Bekl.: Ja, in 1921, maar ik pas goed op. Dam word! de in de hond gebeten poli tieagent gehoord. Doza deelt mede dat hek!, inderdaad in den laatsten lijd goed oppasttc, maar dat een feestje aanleiding is geweest dat de man zich te buiten Politierechter: Maar bekl. had dat nu eens eerder gezegd in plaats van een zoo onverschillige houding aam te memen. Dat kan je ten goede komen. Wanneer daarna de Politierechter den bekl. zijm onderscheidene vonnissen 'onder de oogen brengt, zegt deze van het c- „toen werd ik onschuldig veroordeeld' van het andere „Dat waj verdiend". De politieagent merkt mog op dat de moeder van den bekl. reeds maanden ziek 15 en dat het daarom gewensctlt is, dat bek!, niet in de gevangenis komt. Het O.M. vordert f 25 of 10 dagen hech tenis. Overeenkomstig dien eiech wordt hckl. veroordeeld. Van een zenuwachtig gestel. De 19-jarige N. J. van F. wontmdo te Oudewetering, die te Alkeniade P. L. een zakje met peper in het gezicht heeft ge worpen, heeft als eenige verontschuldi ging aan te voeren, da; hij van een ze nuwachtig gesiel is! Politiereeciitei: Is do zaak niet aange komen, omdat u boos was, dat L. van een meisje een taschje had ontrukt en heeft' L. woorden had ge kregen hem de peper im het gezicht ge gooid? Beltl.: Dat was niet de eenige aanlei-' ling. Maar de familie L. had mijn vader beleerligd en als je dan vmn een zenuw gestel bent. irecbter: Het is nu goed afgeloo- pen. Maar je had den jongen wel blind ku.ar.en gooien en dan was je in de ge vangenis gekomen. De mishandelde vertelt dat de bekl. iciii, nadat een paar woorden waren ge vallen, het zakje peper in het gezicht had geworpen maar dat er gelukkig weinig peper in de oogen was gekomen en dat be klaagde hem later spijt over het gebeurde had betuigd He! O.M. zegt dat de mishandeling een leeiijk karak'.er draagt, te meer daar bekl. o'e peper var. te voren voor het misdrijf kocht. Hier dient een zware siraf gevor derd. Het O.M. eïseh dam f 30 of 15 da in hechtenis Politierechter: Kan je dat betalen. Bekl.; TV zal dan wel zuinig zijn. Want ik betaal liever boete, dan dat ik de ge- angcuis inga. Het v s luidt I 30 of 15 dagen hech- Om Uit de Pers. De R.-K. „N. Venl. Crt." schrijf." over dc aangekondigde aigemeene rijkssa larisverlaging met 20 pCt. „Voorloopig staan wij nog ongeloovig tegenover de juistheid van deze inlich ting. Dat er offers, en ook groote -offers zullen gebracht moaien worden, is een overtuiging, die zich iederen dag met grooter beslistheid opdringt aan allen. Maar, al erkennen wij de dwingende noodzakelijkheid eener verstandige en billfike salarisherziening, wij willen niet golooven, dat het plompe middel om alle salarissen, die door hei Rijk betaald r, orden, met 20 pCt. te verlagen, ook be hoort tot de bezuinigingsplannen van den nieuwen minister. Dat middel, zooals de ,.N. R. Crt.'' her nu aankondigt als één van Colijns plannen, dc uniforme verlaging n.l. van alle salarissen met 20 pCt., dus zonder progressie of uitzondering is niet ver dedigbaar. - Een zoodanige, hooge korting, ook op de kleinere salarissen, hebben wij inder tijd uitvoerig als onbillijk bestreden. Wij zijn nog van oordeel, dat een salaris van b.v. f 10.000 desnoods tot fSoco terugge bracht kan worden, maar wij gelooven niet, dat het mogelijk is, iemand die f 2000 verdient, te veroordeelen voortaan met een gezin rond te komen met 'f 1600, en hem tevens het recht te ontzeggen over onbillijke behandeling te klagen. Daarom betwijfelen wij de juisLhcid van het bericht, dat het Colijns voorne men is, alle salarissen gelijkelijk met 20 pCt. tc verlagen. In ieder geval zullen honderdduizen den in Nederland mo* spanning afwach ten hoe het den heer Colijn gelukken zal op dc rijkssalarissen 20 niilliocn, zonals men beweert, te bezuinigen en daarbij wij zeggen niet de getroffenen te doen berusten, wat onmogelijk :s dc bil lijkheid niet in 't gedrang te brengen. Dat zijn bezuiniging door salarisver laging zoo eenvoudig zijn zou. als het boven bedoelde dagbladbericht mede- deelt, dat kunnen trij eenvoudig niet gelooven.1' Het natuurlijke versterkingsmiddel der spijsverteringsorganen. Iedere so lide bakker bezorgt het U. drooglijn. Tusschen twee vrouwen te Velseroord it wat. lieu oude vecte. Voortdurend erd getwist. Om er een einde aan te ma ken plaatste buurman op zijn erf eeu sc'liutlimg. Er verliep een tijdje over en er ge beurde niets. Maar daarna luid men 't lieve leventj'e WGder gaande en dat on- daink9 en juist door die schutting of lie ver door een paal van die schutting! Buurvrouw P. Z. had die paal uitgeko zen om er een wóschlijn aan vast te binden. Doch telkens werd de lijn door gesneden en dan rolde al liet zoo helder gewasschen goed, tot zelfs do „Zondag- sehe sokken" van buurvrouws man op den grond en in den modder; tot buur- Het gebeurde bij herhaling en huur- maar oiet wie het deed to: op een goeden dag ze bemerkte da: rouw N. D., die niet duidde dat een lijn an oen paai, staande op haar erf astgebonden, de lijn doorsneed. Vrouw Z. werd boos en gaf viou mei een bezem die ze juist in de handen tad een klap; 7.00 werd haar zen :elcgd. Vrouw Z. corrigeert dat ze v met den bezem had weggeduwd Het O.M. dat in 't licht stelt dat hier wel zal gelden „waar twee kijven hebben beiden schuld", maar dat bekl. iets niet t-bnars deed, requireert f5 of 2 dagen. Beltl.: „Daar ga ik aiict mede aecoord. Dun ga ik in hoog er beroep. Ik ben on schuldig." De politierechter veroordeelt hckl. over eenkomstig den eiscb. Van een gc.-oolassoerdo. Dan komt binnen de 20-jarige K. E., timmerman van beroep, thans verpleegde in het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden. Bekl. was in dat gesticht in Augustus 1921 opgenomen en verleden jaar te Zaandam aan een betrekking geholpen. Nadat hij daai eenigen tijd werkzaam was geweest, had hij zicli aan verduistering schuldig gemaakt. In de maand April 1.1. liad hij bij ©er» fietshandelaar te Zaandam een ftels ge huurd, die door hem te Amsterdam was verkocht. Politierechter: Had je dadelijk het plan de fiets le gelde !e maker.. B&kk: Neen; ik huurde de fiets om werk te gaan zoeken. Verder deeli bekl. mede, dat hij bij zijn ouders was en met hen niet kon opschie ten, daar ze niets om hem geven. Het O.M. vorderde 4 maanden gevan De politierechter die zegt dat er weder aan wordt gedacht hek), aan een betrek- king buiten het gesticht le helpen, vor- Uieid in zij,n vonnis. Bekl. wordt veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met e proeftijd van 2 jaar Diefstal. T. T. die van een werk te Zaandam een hout had gestolen weid tol 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. HOOFD/tCTE-EXAMENS TE HAARLEM. Dc examens zijn afgcloopcn. De uit g is geweest, dat geexamineerd z:;n J dag. aigeieele ontheffing geslaagd, 1 waarvan er 61 geslaagd zij: Maandag, ie laat om het nog in ons vorig nummer te kunr.sn medcccclen wij publiceerden het op ons nteuwsbord omvingen wij bericht dat door W. is besloten voor dien dag, voor heden Dinsdag en voor Woensdag cn Donder- bcpa- ijfj hngen der wmkêlaOitir.gsverordening I verkenen. STADS-BIBLIOTilEFK EX LEES ZAAL. Aautal bezoeken in Augus tus 4376 waar va u 9S6 aan de alge meen» leeszaal. Uitgeleend werden 3333 boeken. JUBILEUM. jaar geleden estïgde de heer L. - nber zkh in dc Kamperstraat met den handel in schoenen en lederfournituren. Dat hij in dien langen tijd niet stil gezeten heeft, blijkt uit het feit, dat hij nu een f linken winkel iu de Kl.eine Houtstraat bezit. Nadat hij 23 jaar in de Kamper- straat hard gewelkt heeft, vestigde hij zich daar, zijn zoon als medefir mant in do zaak opnemend. De heer FI'aber heelt altijd met veel voorspoed en genoegen gewerkt, natuurlijk bleven Item do moeilijke oogenblikken niet gespaard. Als hij bijvoorbeeld eens iu gedachte een jaar terug gaat, beseft hij dat hij met den tegenwoordigen stand van zaken héél tevreden Kan zijn. De hoeren F. en iJ. Faber smaak ten het genoegen, veel stoffelijke blij ken van belangstelling van familie, clientele cn leveranciers ie mogen ontvangen. DE JUBILEUMZECELS. Van Zaterdag jl. af zijn de jubï- leumzege's ten postkantore alhier ver krijgbaar gesteld. De voorraad was spoedig uitverkocht, maar er is we«r nieuwe aanvoer gekomen. De Xederlandsche zesels van 5 cent zijn groen, dio vau f 1 rood. die van f 2.50 bruin-grijs en die van f 5 blauw. Deze vier zegels, naar bet ontwerp W. van Konijnenburg, vertoonen alle het beeld van een vorstin met •ijksappel en scepter, een symbool dus der Koninklijke waardigheid. Op 6 September zullen 1 de Neder- landsche zegels voor de andere waar- tien verschijnen, nl. dio van 2, 7i, 10, 50, 25, 35 en 50 Cent. Deze dragon ;een symbool, maar liet portret van de Koningin, en profiel, en hebben i e t het onderschrift: Nederland. De zegels voor Xed.-Indie. Cura- .0 en Suriname dragen wel de na men van de Koloniën, waarvoor zij bestemd zijn. Zij bevatten een zeer mooi portret van de Koningin eu fiuv. Voor Ned.-Indié zullen zij verkrijg baar gesteld worden in de vclgemi» waarden: 5. 12). 20. 50 cent en f 1, f 2.50, f 5. voor Curarao van 5. 74, 10 en 20 cent en f 1, f 2.50 eii_f 5 en voor Suriname van 5. 10, 20 en 50 cent en f 1. i 2.50 en f 5. De jubileumzegels voor Ned.-Indië srtoónen dierractievvn on Ier het portret. Op die voor Suriname is het medaillon niet in 't midden van het zegel, de daardoor ontstane oj>en ruimte wordt aangevuld door de tee :ening van een pnlmhooru. LOTING VOOR DEN DIENST PLICHT. De Burgemeester van Haarlem aakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1924 voor deze. gemeente zal plaats hebben in het gebouw „De Doelen"' aan de Gatshuisstraat no. 32. alhier, op: Donderdag, 27 September 1923, des voormiddags 10 uur, voor hen. wier namen aanvangen met een der letters, A, B. C of D: des namiddags 1,30 uur. voor hen, wier namen aanvangen met een der lelteis E. F. G, II, 1 c£ J; Vrijdag, 28 September 1923, des voormiddags 9 uur, voor hen, wier na men aanvangen met d» letter K: des voormiddags 10 uur. voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L, M of X; des voormiddags 11 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters O, P. Q of B- des namiddags 1.39 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters S. T, V. W. X; IJ of Z. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; M. v. Gasteren, KJ. Hout straat 21. armband (been). .T. Beekwïlder, Barrevoetestraat 14, armband. 3. Baars. N, Geldeloozepad 34, broche, Godïer, Kool- steeg 1, bus van carbidlamp, Molcnka-mp Kinderbuissiingel 24b, broche, Politiebu reau, Smedeslr-aat, broche met portret, band van een kir.dervvogon, speld. Dinke. laar, Berckheydeslraat 17rd.. bankbiljet, f. Pieke, Gr. v. Wlcdstraat 21, bril in •tui, G. Kruysvvijk, Moriiuncsteeg 13, col ier, M. Harteers, Franklinstraat 58, cein tuur va.11 regenjas, Nieuwenhuysen, 2e Zuidpóldeistraat 65. gtij?c o.'ir.tuur, H. M. Kuinne. RaveUnesteeg 8rood, tnantel- Koopman, Celebessiraat 10, dop van auto. G. Rnenhorst, Soutmar.- herdershond, K. Foeset, Bioe- mendaalsciiestriatweg No. 70, Bloemen- daai. dameshorloge, M. Milazon, 2e Zuid polderstraat wid groene hondschoen, 1. v. Lijk. A. L. Dyserincketrsat 19, hsis- ke:::ug. Kennel Faur.a. l'ark'.aan: kat, ge- cicor R. Princ, Rftvesleag Ku, ka:, it door L. v. Breemen, Ripperda- park 23, kat, gebracht door M. v. d. Zwaar:, Frans Halsstraat 5Srood, kat, ge bracht door Donie, Brederodestraat 20, kat. gebracht door Roos. Frans Halsstraat 2, Milats, Frans Halsstraat S, medaillon met portret, J. Warning. Klarenbcekstr. 54, medaille (zweinmeu), G. Wien, Hee- rensipgel 129J, medaillon, J. Mooren, Ber kenlaan 10, Heemstede, heeronpnrapiuie, Duraaine, Kruisstraat 37, por'.etnonnase, G. v. H&isen, Gr. Houtstraat 89, grijze pel, v. Keken, Oranjestraat 21, zwarte por- temonmaie, G. Riet, Sehoterweg 47, pakje met blouse, pet etiz., L. Staal, Sehoter weg S4rood, bruine pantoffel, L. Wolf, Rozenhagen straat 55, portefeuille, H. Huneker, B. Ottostraat 8, kinderporte- monnaie, Kloppers, Gr. Houtstraat 140, rozenkrans. Bregonje, Potgieterstroat 44, regenjas, J. Aarts. 2c Zuidpolderstraat 13 rijbewijs (W. J. P.), V'. Romijn, G. O. Gracht 20, ring, B. de Koning, Badhuis straat IS, ring met sleutels. Wasmis. Jan Ste&nïrait 31, kinderschoen'.je (gcet), G, Kruysvvijk. Zochers'.raa! 11, zwart kin- derschoeutje. J. Augusv.n, Air. Lcssjes- straa: 2D,rood, zvt:.:i -.ischje aiet kerk boek enz-, O. J. v. Assems. KI. Houtstraat 40. bruin taschje, De Vreugd, Oranjestr. 155, taschje. Bijkerk. Brkenesscrgracbt SI war-deistok, Govers. Palmstraat 6rw., wa- d), Mobacht, de Clercqs"-ia*5 120,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7