.Gudsteleden derclub: Een rit 1. Ditraar. 2. Itter, 3. Prinsen. Nieuwelingen: lste serie 1. Kok. 2. Stouten .3. Kotten. 2ae serie. 1- H. Voskuil, 2. Scheffer. 3. Straat hof. 3de serie 1. Hekhuizen, 2. Kat. 3. Sleutel. Demi-finale lste serie. 1. Hekhuizen, 2. Voskuil. 3. Kok. 2de serie. 1. Kat. 2. Scheffer. 3 H. Stouten- Rit om den derden en vierden prijs. 1Voskuil, 2. Scheffer. Finale 1. Hekhuizen, 2. Kat. De clou was <Se wedstrijd van de kampioen Meijer uit Amster dam. Oudenaarde uit Rotterdam, G. H. Stouten u:t Haarlem ©n Zonneveld uit Den Haag. Den eersten rit won Meijer vrij ge makkelijk van Zonneveld Stouten had weinig moeite met Oudenaarde en won met drie lengten. Daarna kwamen Zonneveld etx Ouden aarde tegen elkaar, welke laatste het moest afleggen. Meyer won met moeite van Stouten, 'die hem steeds nabij bleof. Meijer won met een lengte verschil. Zeer spannend was de rit tusschen Zonneveld en Stouten, maar de Haar- lemsche veteraan beet flink van ach af en won. Meijer won van Oudenaarde zooals hij wilde. De Rotterdammer was er to taal uit-. Het totaal klassement is hier. 1. Meijer, 3 punten; 2. G. H. Stou ten. 4 nun ten3. Zonncve'd, 5 punten - 4 Oudenaarde. 6 punten. Na afloop hadden de rijders moeite, hun karretjes tc vinden, want het pu bliek stroomde de baan op. Toen eerst werd het reoht duidelijk welk een groote menigte de races had bijge woond. In het- clublokaal in de Korenbeurs t had dec avonds door den voorzitter, den heer Ruiser, de prijsuitreiking plants. In de eerste plaats herdacht hij het jubileum van H. M. de Ko ningin. Daarna bracht lnj een woord van dank aan de vereeniging „Koning innedag" voor de medewerking bij heb organiseeren dezer wielerwedstrijden. Spreker ging het veroop van de wed strijden na en sprak do prijswinnaars één voor één toe. In hef bijzonder Meijer c-n Stouten, die op zijn leeftijd nog tot zulk een krachtsinspanning iu staat was. Verder ook Oudenaarde en Zonneveld. Met een hartelijk woord werd daar op aan lederen prijswinnaar zijn prijs uitgereikt. De prijzen bestonden uit eenige fraaie zilveren bekers en me dailles. Xa afloop bleef men nog eenigen tiid gezellig bijeen. Voor de Haar- lenische wielersport is het eeu mooie dag geweest. Niet alleen een dag van genoegen, maar ook één vun goede, degelijke propaganda. Zoo kan het niet anders, ot de wielersport komt ook te Haarlem nog eens tot grooten bloei De versieringswedstrijden. De winnaars van de versieringswed strijden verzamelden zich Dondav- dagnainiddag ^egen 6 uur in de bo vpn,voorzaal van ,,dc Kroon" op de Groote Markt. Toen het bestuur en de commissie leden van de vereeniging „Koningin nedag", aanwezig waren, opende do voorzitter, Dr- J. F. M. Sterck, de bijeenkomst met eenige hartelijke woorden. Hij bracht hulde aan al de genen die tot het welslagen der on derneming hadden meegewerkt. De middenstand, hierop legde spreker den nadruk, had keurig werk gele verd. Dr. Sterck had na deze speech een dankbaar applaus in ontvangst te^ nemen. Hij ging toen tot de prijsuitreiking over. Van de straatversiering kwam de eerste prijs met gelukwensch van de jury aan de Groote Markt toe dan volgden respectievelijk als 2e, 3o en 4o prijswinnaar het ecróte deel der 'Kleine Houtstraat, de Zijlstraat en de Barteljorisstraat. De vertegenwoor digers der overige straten ontvin gen diploma's. In de afdeeling gevel- en balcon- versierïng muntte Hotel Royal uit, dat dan ook den eersten prijs ver wierf. Het Weeshuis der Doopsge zinden zag zich de tweede prijs toe- gewezen- De dames Van der Möhlen, van den Wagenweg, ontvingen den derdende heer Leeflang uit de KI. Houtstraat den vierden, en Hotel ,,Lion d'Or" den vijfden prijs. De uitslagen der étalage-wedstrijden luiden als volgt Eereprijs, medaille van Dr. J. F. M- Sterck, firma C. Kuijer, Sigarenma- gazijn Schotersingel. Gebroeders Hart, Kleine Houtstraat en W. J. v.Wouw, Kruisstraat, beiden een eersten prijs. Heenk, Groote Houtstraat en Van Dam Barteljorisstraat, beiden een tweeden prijs. Derde prijs Mej- A. P. Muller, Wagenweg. Vierde prijs P. A- v. Maaren Jan sen, Kruisstraat. Respectievelijk de 5e, 6e, 7e, Se. Oe en 10e prijs ontvingen in den yor.m van diplomatH. X. Mul, Kruis straat, W. Brake!, Botermarkt, fir ma Ritsema. Groote Houtstraat. M- Worst. Zijlstraat, Z; v. Waveren, Wagenweg, en de K.V. Boekh. de Erven Lcosjes, Groote Houtstraat. De prijzen bestonden uit verguld zilveren, zilveren en bronzen mcaail les, en uit diploma's, ontworpen door den heer J. A. v. d. Boom hem komt zeker nog een woord van lof toe. Hij. toch is ook degene, die in zeer kor ten tijd de omslag van het feestpro gramma verdienstelijk ontwierp- Als extra onderscheiding ontving de heer J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen, een diploma voor zijn -versiering van het stadhuis. Do Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde had al deze prijzen uitgeloofd. Dr. Sterck dankte nogmaals alle aanwezigen voor hun ingespannen ar- heid, meer in het bijzonder de jury. die na herhaalde malen vergaderd te hebben, éindelijk tot een resultaat ge komen was. Spreker bracht het ver dienstelijke werk van de hoeren Boom ca Bouwer nog eer.s naar voren en sloot toen de bijeenkomst. Etaloscvcdstrijd. l.l'iff, dcs.en wij nee den ag1 mede. Aan een communiqué vati de jury De jury, bestaande uit mej. A. Wigman, de heeren J. C. Caderius van Veen, Th. Weill en A. van der Boom, zag rich door de proo;e deelname en door den geheel verschillenden aard van de te bevoordee- len artikelen, voor ccn uiterst moeilijke taak geplaatst. Allereerst w«d de Vraag besproken waaraan een goede étalage moet voldoen. Eenparig was de jury van oordeel da: in iedere behoorlijke étalage de volgende elemantcn aanwezig dienen :e zijn: le. Het juis: naar voren brengen, m.a.w. do mooiste tentoonstelling van he; artikel 2e. Hieraan gepaard de meest dc-eltret- ïende reclame voor „het" of „de arttke- 5c. Een goede verlichting. 4e. Als bijzonder element voor deze fcestweek „de versiering". Verder werd iedere etalage op punten beoordeeld hetgeen noodzakelijk was op- dat een étalage met smaakvol geplaatste sehoensmeerdoosjes denzelfden kans op een prijs behield sis oen voorzien van de meest kostbare artikelen. A! direct moest de jury oonst-ateeren, dat hij vele winkeliers aan het begrip ót-a- leeren nog ai eens iets mankeert. Over 'l algemeen waren tie etalages te vol, te overladen met allerlei artikelen, zoo'dat noch het een oiooh het ander behoorlijk tot zijn reoht komt. Ook hel «iet afsluiten aan de achterzijde werkte meermalen zeer hinderlijk en storend op het rustig beschouwen door de buitenstaanders. S'echts weinig winkeliers vermochten tan hun étalages een doeltreffend eu ar tistiek gehee) te maken, waarbij er nog maals met nadruk op gewezen mag wor den, dat het ar-.istiek uiterlijk eener eta- tale geenszins de mindere verkoopbaar heid van het naar voren gebrachte artikel behoeft ui: te sluiten. Juist het naar alle kanten vaak over en ond«T elkander plaat sen der artikelen, het ontbreken van een bepaald principe in den opbouw zijn de e'emcnten die het meest storend werken. Ook de verlichting gaf vaak aanleiding tot allerlei onrustig aandoende effecten. Over 't algemeen is de aan weerszijden der ramen aangebrachte „indirecte" ver lichting de bes'e en verreweg te verkiezen boven de midden in de etalage hangende lampen met hun onrustige schaduwen. Over 't algemeen is deze wedstrijd een belangrijk succes geweest en is een woord van hulde aan alle deelnemers hier ze ker niet misplaatst. Jammer dat zooveel mooie etalages of te laat of in 't geheel niet waren opgege ven voor deelneming. Zij allen echter hebben ook 't hunne bijgedragen het fees telijk aanzien onzer stad in niet geringe mate te verhoogen. De kinderfeesten- Ook dc Nassaulaan vierde Donder dag weer op waardige w ijze feest. Al was het alleen maar de verlichting, dan kwam deze buurtvereeniging al goed voor den dag. Maar liet bleei aaar met bij. 's Middags 2 uur be gonnen de kinderfeesten, lien groote menschennienigte volgde de vertoo- ïiing. Hummels van 4G jaar, hand m hand. oranje mooi, jongens en meisjes van 6 tot 15 jaar met aardige papieren muisen. stelden zich achter net fanfarekorps van den lieer C. de- Boer op. Dit korps speelde zeer ver dienstelijk. Maar heel aan de spits, in een kod dig pierrot pak, met langen witten sieek, die priemde haast tob aan de lampions, zat op oen hoog-bruin-glim- mend paard, paljas met roode wangen, en den breéden lach, een alles-bverwiiiheuden laoh! Achter liet korps aan gingen ze das, van de kleinsde tot de giootste kinde ren, al maar zingend en lachend, en stappend op de maat vun de blije mu ziek. Zoo trokken ze eenige malen het plein rond. De ieestelijkheidscommissie, be staande uit de lieoren P. van der Laan penningmeester, Molenaar, voorzit ter, Witkamp, secretaris, en Jordaan en Kipshagen, commissarissen, had het kinderfeest uitstekend geregeld en een uitgebreid programma samenge steld. Tonnetje-steken, mastklimmen, sprieüoopen, zakloopen, turfrapen, en nog meer steek-, Joop- en raap- spelen, moesten ben beste gegeven wnr. den. De Nassaulaan-jeugd genoot en de omstanders genoten mede. Horloges, mondorgels, messen, bal len, sigarettenkokers; speeldoozen en nog veel meer sclioone dingen, waren als prijzen uitgeloofd Daar werd hard om gestreden. Maar ook de tiiet-prijs winnaar kreeg zijn deel. Want koek en de populaire lolly's werden rijke lijk onder de kinderen verdeeld. De commissieleden hebben zeker eer, en voldoening van hun werk. Hieronder laten we nog in bcknopten vorm do uitslagen volgen: Mastklimmen: le prijs Botfema, 2e prijs Belleman. Turfrapen: le prijs dim Dam, 2e prijs A. Zwal't. Hardloopeii: le pijs: Zoet, 2e prijs. Kipshagen. Zakloopen: le prijs: Valk, 2e prijs: Zingeling. Sprietloopen: le prijs: Burger, 2e prijs: de Goede. Tonsteken: meisjes: le prijs Gressio, 2e prijs A. Jordaan. Zakloopen: le prijs Dijkstra, 2e pr. Van der Heide. Turfrapen: le prijs: Huyboom, 2e prijs Van Looi. Tonsteken (iongensj: le prijs: H. Stoffels, 2e prijs P. Stoffels. Zakloopen: le prijs: Van Tongeren, 2e prijs: Burrie. Balrapen: le prijs: C. van Dam, 2e prijs Van. Dam. Tonsteken: le prijs: De Goede, 2e prijs: Wynands. De avond bracht ook feest, geen kin derfeest, maar muziek, dans en vuur werk voor de „groote menschen". KruisstraatKruisweg- vereeniging.. Na afloop van de voetbalmatch werd door de Kruistraat—Kruisweg- Vereenïging een receptie géhouden, waarbij tegenwoordig waren 't Hoofd bestuur van „Knoïnginnedag", de Se cretaris der gemeente Mr. Wesstra, de heer A. IJeynes, de heer J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plant soenen. de heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie, de heer Iz. van Campen, architect bij P.ouw- en Woningtoezicht, lm: dagelijksch be stuur van de muziekvereeniging Har monie-Crescendo. Vcrsiermgs-eom- missie cn he: geheeic bestuur van de Kruisstraat-Kruisweg Yereeciging. De lieer ,11. Stinis sprak alle aanwe zigen' het welkom toe. „Maanden lang"; aldus spreker, „had men Voor de jubileumfeesten samengewerkt en nu de feesten ten einde liepen, kun nen wc niet anders zeggen dan dat zij geslaagd zijn. In den regel sterft het enthousiasme uit, de Kruisstraat- Kruisweg Vereeniging heeft juist, ge meend niet van elkaar te mogen gaan zonder een woord van waardeering te hebben uitgesproken. Waardeering en dank voor het hoofdbestuur van „Koninginnedag", die ons financieel krachtdadig bijstond; dank aan het gemeentebestuur en inzonderheid aan den burgemeester voor zijn vriendelij ke welwillende medewerking: dank aan den directeur van Hout en Plant soenen voor de keur van bloemen in onze zuilen aan de Parklnan: dank aan den Commissaris van Polijie voor diens prettige medewerking; dank aan den architect van Bouw- en Wo ningtoezicht voor de geleverde gege vens en de zeer gewaardeerde mede werking* van Openbare Werken, maar ook een woord van hulde en dank aan bestuur eh leden van de muziek ver eeniging „Harmonie Crescendo" dié alle feestdagen hebben bijgedragen aan den luister en prettigen toon, die geheerscht heeft"'. Aan den heer A. Beynes werd in zonderheid een woord van hartelijken dank betuigd voor zijn zeer royale medewerking, door belangeloos "ar beidskrachten beschikbaar te stellen en mede te werken aan de versiering, door den schoorsteen der fabriek t» illurcineercn. Een woord van dank werd gebracht aan de versieringscommissie, inzon derheid aan de heeren D. Bruin, aan- nemeer. W. Kuipers, electroteehnikei en J. F. Bekker, bloemist. Spreker, zich bewust van de zeer moeilijke taak van „Koninginnedag", sprak den wenscli uit, dat de burgerij meer en meer zou gaan beseffen hot doel der vereeniging, die de gehecht heid aan Vorstenhuis en vaderland in alle lagen der. bevolking heeft.hoog te houden; moge „Koninginnedag" in groei en bloei toenemen. Dr. J. F. M. Sterck dankte voor du waardeerende woorden, aan het hoofd bestuur van „Koninginnedag" ge- rich", welke zoo juist weergaven de moeilijkheden, waarmede deze ver eeniging te kampen heeft gehad. Aan den middenstand, die vooral zou krachtdadig voor het welslagen vn« deze feesten heeft bijgedragen, bracht spreker hulde. Even vóór het einde der receptie sprak de heer II. Stinis nog een en kel afscheidswoord. Da laatste avend op het feestterrein. Komt feestgangers, dit is de laatste avond van kermisgenot! Laat ons vechten om een plaats m dm heer lijk-wild ronddraaiende hangende bankjes van den zweefmolen en laat ons ïoudzwieren, drie, vier keer ach ter elkaar! Hebt ge er genoeg van? Dan eerst voQr versterking eeu bord je poffertjes of wafelen bij Wesseling of een oliebol of roomsoes „uit liét vuistje" in die andere mooie kraam, die zoo hel verlicht is.! Maar dun pok geen tijd meer verloren! Gaan wij bij het hippodrome staan in de rij, die van voren voortdurend afsmelt als, ifl, laat ons dit nieuwe beeld gebruiken: als sneeuw in de zon, maar van achteren steeds aangroeit Een paar ritjes op de makke rossinan ten belmoren bij de kermis! Nu naar den stoomcaroussel! Dringt binnen, vrienden, 't Is de laatste avond! Ha. wat een beweging en een lawaai, wat een pret en wat een ser pentines! Windt ze om uw hoeden, gooit ze uw mede-fee$tgenooten in 't gelaat. Niemand neemt het u kwa lijk. t Is de laatste avond! Maar past op. dat ge niet verward raakt in de bergen serpentines, die op den grond liggen. Ge zoudt uw evenwicht kun nen verliezen en ouder de voet raken! Want wat is het hier vol, nietwaar? Vooruit, bestijgt de houten paarden, de houten varkens en klimt in al die andere dingen, die ongetwijfeld u en mij onbekende namen hebben, maar die <ille hobbelen en draaien dat het een lieve lust is. Nog eens draaien en nóg eens! 11a, wat gaat het snel op dezen laatsieu avond! Hier blijven wij het langst, hier kunnen wij haast niet scheiden, want dit is toch maar het voornaamste vun de pret, niet waar, dit hobbelen en wentelen, dit schudden en schokken in den onvol prezen stoomcaroussel!? Nu nog even ons gewicht laten ra den, visschen, schieten en'ringen wer pen. Dan even rusten in de verversch'ings tent cn een verfrissching gebruiken. Rusten? t Mocht wat! Als heb goede strijkje „lm Hotel zur grünen Wie- se" speelt- rusten? Onmogelijk! De dansvloer noodt. Vult haar en maakt de schnilelpassen van den modernen dans! Wat is dat? 't Wordt plotseling donker op het terrein! Pang! De eerste vuurpijl van het schitte rend vuurwerk, dat het. feest zal be sluiten. Prachtig op tijd! Ziet. de oranje-magnesiumzon zet het ceheele terrein in een oranje gloed. Ik z-f heb u, de hoofden van die duizenden te tellen! Ge-niet van .da nu volgende nationale zon en van de groote brillant cascade; geniet er van als de kleine enthousiast op vaders schouder, die luide vraagt: „Waar koopen ze dat?" De pyrotechnisehe telegraaf doet het nu prachtig. Wat zegt ge wel van. die o conra- diclio in terminis!) „schitterende ne- velzon". boginnende met gi'oene vu ren in eon rand van goudvuur, over gaande in magnesiumvuren en wier korlstondige pracht eindigt in ette lijke pang-pungs? Daar gaan de vurige dubbele mo lenwieken draaien en dan tot slot het portret van de Koninklijke jubila- resse, verlicht door Bengnalsche vu ren. omringd door draaiende zernen in kleuren eu gekroond door een bou quet van gek!mirde lichtkogels! W.-1 mac dit vuurwerk ..schitte rend" srenaenirl worden. Nu nop oven Iv.ug naar de kermis tot 1? uur. Dan is de pret voorgoed uit! Laat ons er ec-n blij-eindend feest van maken! De laatste feestavond In de stad. De „Bavaria'-kapel met zijn direc- Leur Pliilipp Schafer, maakt© gedu rende deze dagen, geheel en al deel uit van de Haarlemsche feestelijkhe den. Zij gaf in dien tijd veel goeds te hoof en; de namen Rossini, Waldteii- fel, l'eike, Von Weber, Hall, Brahms, R. Wagner, kwamen alle meer of minder \eelvuldig op de programma's voor. Het is jammer, dat dikwijls do muziek voor de groote massa verloren riing, maar dat neemt toch niet weg, dat „Bavaria" zich zeer verdienstelijk eu onmisbaar gemaakt, heeft. Donderdagavond liet zij zich van S0,15 op liet Stationsplein en van 9,30—10.45 c>p de Groote Markt hoo ien. Na de eerste, uitvoering trokken de leden al spelende door den lans- weg eu de Jansstraat naar de Groote Markt. Een muzikale wandeling is toch wel do moeite waard vooral als" ze loidt, door de Jansstraat, de oranjegloeien- de lansstra at; en de.klanken bij het nainve gedeelte bij. dé Groote Markt,, op 't donker massieve van de Groote Kerk, dood schijnen te loopen. Toen de muziektent op de Groote Markt bestegen was en de eerste to nen zich weer met den féest-lach ver troebelden, viel altijd weer evenals op liet Stationsplein het „toover- nehtigo", van een illuminatie, en een „volksfeest" op. Op het station de lichte gevels, op de Groote Markt il luminatie-guirlandes, eu overal, in flets-bleek schijnsel gezichten van menschen, die mee-jubileeren. Dan de heerlijke straattooneeltjes! Terwijl „Bavaria" aan den gang was, kwamen hossend, dansend en zingend cn troep jongens en meisjes de stilte verbreken, omsingelden twee donker blauwe figuren, eenige die niet mee feesten kunnen de politiemannen, en begonnen, een wilden dans om hen te dansen, 'n snellen rondloop, almaar om die stille twee, die midden in het „schreeuwende" feit stonden, niet wisten wat te doen te lachen, of te negeeren. Maar toch, na een blik van ver standhouding, inééns, dankten zo, lachten ze, maakten buiginkjes, met de uniformpetten in de handen. Eon heel aardig oogenblik! Ach ja, dan speelde „Bavaria" wel „in de rnünte", maar dat duurde dan toch maar kort, want als de al- gemeene rust weer wat daalde, werkte de melodie zich vveer allengs boven 't. stadsgedniisch uit, en hing vveer als één geluid opde zwarte menschenlaag. In dc dagen die nu komen zullen we 's avonds de „Bavaria"-kapel- jnissen, zullen we ook missen de jubi leumfeesten-stemming die Haarlem had bevangen. De afgeloopen feestweek. De feesten in Haarlem zijn 'hiermede afgeloopen. We behoeven voor geen tegenspraak te vreezen. als we beweren, dat ze waar dig. goed geslaagd en ordelijk verloopcn zijn. Gedurende alle feestdagen heeft men een prettige en ongedwongen feeststem ming in onze stad kunnen waarnemen. Het was aan de menschen te zien, dar ze op het oogenblik een stuk Haarlemsch leven meeleefden, dat later een mooi gedeelte Haarlemsche historie zal wor den. De menschen, die wel eens beweren, rlat Haarlemmers stijf zijn en geen feest Kunnen vieren, hebben weer voor de zoo- At els te maal ongelijk gehad. De politie, die natuurlijk een extra zkare taak had, .heeft die met genoegen vervuld, want de menschen maakten het haar niet lastig. Van vechtpartijen 'hebben we niet ge hoord en openbare dronkenschap werd slechts weinig bespeurd. Besluiten we dus ons laatste verslag met een opgewekt„Leve de Ko- n i ngin!"' Snippers Tijdens de rust van den voetbal wedstrijd tusschen het Haarlemsch elf tal en de combinatie van Engelsche trai ners gingen efenige jongens even tegen het ...bruine monster" trappen. Als de kat weg ismetwaar? Een jong- mensch op de overdekte tribune ging dit blijkbaar zeer ter harte. Tenslotte kon hij het niet langer aanzien en riep tot een der controleurs „Zeg, kijk eens nu gaan ze met een Haailem-bal trap pen!". De controleur bevredigde het jongmensch niet, want hij kreeg ten ant woord „Wel, wat hindert dat nu! Een paar trapjes meer of minder komt er van daag toch zeker niet op aan!" Allemaalneen„nict op de fiets, maar met een wandelstok! Ze waren dan ooit haast voor niets: slechts vijftien cen ten. Het aantal personen, dat in de af geloopen week met zulk een stok „ge wapend" door de stad liep, was ge woonweg nie: te tellen. De verkoopers van deze stokken hadden blijkbaar zulke goede zaken gemaakt, dat ze Donderdag avond in ccn feeststemming geraakten en met z'n vijven een rij vorm'den hos sende en zingende trokken zij, met de bundels stokken hoog boven zich uit zwaaiende, door de Groote Houtstraat. We vernamen, dat de verkoop van deee stokken Donderdagmiddag in Amster dam door de politie verboden werd Toen onze politie het Donderdag morgen noodig achtte, om het trottoir vóór dc firma Karthaus op de Groote Markt tc ontruimen, maakte zij een uit zondering voor een hulpbehoevende dame, die daar in haar wagentje had postgevat. Dit geschiedde met algemeene instemming van het publiek, dat oordeel de dat onze politie tactisch optrad. „Wij gaan niet op zij en laten nici mand doorzong Donderdagavond een, breede rij van feestgangers op den Gasthujssingel. Een nijdige straatterrier dacht er blijkbaar anders over, want op hetzelfde oogenblik rende het dier door de O-becnen van dén rechtsbuiten. Hij sprong verschrikt op zij, in strijd met zijn woorden! De Kleine Houtweg, die anders in het avonduur zoo stil pleeg: te zijn, werd ook Donderdagavond weer door veel stadgeaootea bezocht. De feestverlich ting in den tuin van het Weeshuis der DoifbSoézinden was daarvan dc oorzaak. Die werd algemeen prachtig gevonden. Prof. Cocadoius heeft Donderdag middag op dc Gcd. Oude Gracht in c:a paar uur lijds ruim fgi voor dc T. B. C.-verecniging bij elkaar gepraat. Het resultaat van zijn koekkraam oP het fecsttprrcin is nog niet bc-kend. 1 Onderscheidene artistcn waren Donderda pin Haarlem. Als je ieder een dubbeltje gaf, zou je spoodig ge ruïneerd zijn De Kruisweg, speciaal de Kruis- Lrug. was af en'toe keurig verlicht door Bengaa!scli vuur. Marken-kooplui waren er tevens dep laatsten dag der feesten. 150.000 voor één dubbeltjeWie maar dom genoeg was. om ze te koopen Het wa'ssome zóó druk. Donder dag. dnt de trams niet iloor de men- scheu-menigte konden komen. Bij de op de Dree fgehouden wie lerwedstrijden werden de rijders na af loop op de foto vereeuwigd. Jammer, dat het publiek zoo verschrikkelijk op drong en zoo een goede opstelling be lemmerde. We hebben getracht, het aantal menschen ie schatten, dut de Wieler wedstrijden op de Dreef bijwoonde. De baan was 300 M. lang. Aan weers zijden stonden de menschen in 3 a 4 rijen, dns dat wordt ongeveer 1800 a 2400 menschen. Gemiddeld dus 2100. Bij start en finish stonden ook honder den menschen zoodat naar onze schat ting een drieduizend menschen de wedstrijden bijwoonden Geen gering aantal wanneer men in aanmerking neemt de vele gelegenheden, waar iets te doen was Vanmorgen was men al druk be zig om Haarlem van zijn feesttooi te ontdoen. Op de Groote Markt werd met bekwamen spoed „geruimd". Met paard.en wagen werd lic-t groen weg gehaald. In de Barteljorisstraat lagen langs de trottoirs als lange, witte strooken de palen, die de feest- «uirlandesdroegen. De Kruis straat werd netjes aangeveegd. Aan de voeten der palen en kolommen la gen. op een hoop de vertrapte en verdorde goudsbloemen en geraniums. Een vuilniskarpnard bezag ze wijsgee- rig en zocht lang. maar nauwkeurig, of er nog iels van zijn gading bij w:asToen we het Stationsplein op kwamen. zagen we, dut liet aardige kleine muziek tentje, tot op do tvranje- palen -- nu kale staken verdwenen was. In de zijstraatjes van de Groote Houtstraat waren Donderdagmiddag tolken- kleine oploopjes. Reeds van verre hoorde je uit de menschnwirwar, melodieuze kltyiken opgaan, ufkom- stig van de muzikanten, die liecl ver dienstelijk eeu viool, hannouika eu fluit bespeelden. On een punt in de stad, waar het mooie oranjelicht rossig op dc men schen viel. werd eeu lievige coir eurrentie-strijd gevoerd tusschen twee o=nanenkoopliedenhun ratelende- woordenvloed viel als een slagregen op de luisteraars, die van de gratis-dialec tische voorstelling genoten. Donderdagmiddag heeft het mu- ziekkorps-Hiarm'Onie-Cresceiido wan delingen gemaakt Jangs Stationsplein, Kruisweg, Kenaupari;, Kruisstraat en Nieuwe Gracht Om half vijf stelde het muziek korps zich onzichtbaar op het dak van hotel Lion d'Or op. De straten in de nabijheid standen vol luisteraars, maar niemand begreep waar de muziek van daan kwam. Dat was aai dig gevon den t O.a. werden de volksliederen ge speeld. 's Avonds y:as er weer muziek op het Stationsplein Tenslotte werden de volksliederen gespeeld on bengaalsch vuur afgestoken. DE ECONOMISCHE TOESTAND. De heer L. J. C. Poppe heeft aan den gemeenteraad de volgende vragen aan geboden niet de raededeeling, dat hij die in «le eerstvolgende vergadering aan Burgemeester en Wethouders zal stel len ie. Hebben Burgemeester en Wethou-' ders het artikel gelezen in Haarlem's Dagblad van Woensdag 29 Augustus 1923 betreffende den economischen toe stand? 2e. Zoo ja, zijn Burgemeester en Wet houders dan van meenlng, dat -het ge- wcnscht is. dat een ambtenaar belast met de sociale taak van armenverzorger, zich op een zoo krenkende en onwaar dige wijze over de werklooze arbeiders en armen uitlaat en meenen ook zij dat „d e oorzaak gezocht moet worden in c'gen schuld, dat zij (de gesteun- den) zich in de tegenwoordige toestan den bevinden" en dat dit „door stapels raiiportcn bewezen wordt"? 3e. Kunnen Burgemeester en Wethou ders mededeelen hoe het Burgerlijk Arm bestuur over de onder sub 2 gestelde vragen denkt, en verder of ook het Burgerlijk Armbestuur meent, dat iet verbetering van dien toestand in „dc eerste plaats alle loonen en salarissen naar omlaag moeten". 4e. Kunnen Burgemeester en Wethou ders mcded.eelen of zij handhaving van een amb"enaar met een zoo uitgesproken arbeidersvijandeliike overtuiging moge lijk achten, of zij althans hem de ge schikte persoon achten om een derge lijke positie als de heer Bouman bekleedt en welke een groot sociaal gevoel en een juist inzicht in cle maatschappelijk^ om standigheden jdcr werklooze arbeiders vereischt, te vervullen. 5e. Achten Burgemeester en Wethou ders, na de jarenlange ervaring met het Burgeilijk Armbestuur, thans niet den lijd gekomen het Burgerlijk Armbestuur op ie heffen cn over le gaan lot -het in stellen van een Dienst voor Maatschap pelijke Zorg? TOEGANG VOOR PERSONEN BENEDEN 16 JAREN IN VERLOFS- LOCALITEITEN. B. ©n W. brengen krachtens artikel 161 der Algemeerio Politieverordening ter openbare kennis lo. dat zij op verzoek van den ver lorhouder de lokalen van het Ge meentelijk Concertgebouw aan de Lan go Begijnestraat 110. 13. waarvoor een verlof is verleend voor den verkoop van alcoholhoudeudeii drank anderen dan sterken drank, aanmerken als ge legenheid waarin als hoofdberoep een ander bedrijf wordt uitgeoefend 2o. dat mitsdien voor bovenbedoelde lokaliteiten «iet geldt de verbodsbepa ling. vervat, in art. 161. eerste alinea der Algemeene Politieverordening echter onder bepaling dat do onthef fing geldt tot wederopzeggens en daar aan geen recht kan worden ontleend om kinderen toe te laten als dit uit anderen hoofde verboden is. Het Advertentiehnrean van Haarlem's Oagbiad (van 1883) Groote houtstraat 93 belast zich met de plaatsing vanAdvertentiénindoNieuwe Rotterdamsche Courant, het Algemeen Handelsblad, De Telegraaf, Het Nieuws van den Dag, en verder in alle dag-, week-en maandbladen in binnen- en Buitenland PRIJSOPGAVEN WORDEN GAARNE VERSTREKT. EYNAGOGEDIENSTEN. NED ISRAèL. GEMEENTE. Vanaf 7 Sept. SABAT'H: Vrijila.g avonddienst bij den Ingang te 7 uur. Ochtenddienst te- 8 uur. Middagdienst to 1.30 uur. Avonddienst Ie 8.15 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst Zon dag te 7 uur. Anders te 6.30 uur. Maandngmiddagdienst 1.30 uur ter Synagoge. Middag- en Avonddiensten te 7 uur. NIEUWJAARSFEEST. MAANDAG: Avonddienst, te 7.45 uur. DINSDAG: Ochtendgebed te 8.30 u. Torahvoorleziug te 8.15 uur. Predikatie te 9 uur. Tekie'at Scholar te 9.15 uur. Middagdienst ie 2 uur. Avonddienst te 8.9 uur. WOENSDAG: Ochtenddienst te 6.30 Torahvoorleziug te 8.30 uur. Tekie'ath Scholar te 9.15 uur. Middagdienst te 2 uur. Avonddienst te 6.7 uur. DONDERDAG: Middagdienst te 7 uur ter Synagoge. TALMOED TOR.VII: Sabbath 12.30. Zondag- Gedurende een half uur na den Middag- en Avonddienst. De Middag- en Avonddienst op Zon dag, alsmede Talmoed Torah, wordt in het Geineentegebouw verricht, Ai- Ie andere diensten vinden ter Synago ge plaats. HET AbBUM VAN NOORD-HOL- LAND. Het album van dc deelnemers van Nooró-IIolland aan de huldebelooging op den Dam, is uitgevoerd door den heer G. A. Luitingh, te Haarlem. De teekenin- gen van Hollandsche stads- en dorpsge zichten zijn gemaakt door de heeren Van der Vossen en Jan Bleys. Van Haarlem naren o.a. geteekend het stadhuis, de toren van dc St. Bavo en de Amsterdara- sche Poort. Noord-Holland was dc eeni ge provincie, die ccn dergelijk album heeft aangeboden. De andere provincies hebben zich tot naamlijsten beperkt. DE HAARLEMSCHE DEELNAME AAN DE HULDICINC TE AMSTERDAM, De volgende Haarlemsch© vereeui- gingen hebben deel genomen aan de huldiging te Amsterdam: Vereeniging Koninginnedag; Kon. Lettert. Vereen. ,T,1. Cremer; Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap; Liedertafel Haarlem's Zangkunst: Chr. Oratorium Vereeni ging; Ned- Giir. Bond in de Kleeding- iudustrie; Vereen, van Clu-..Kantoor- en Handelsbedienden; Haarlemsche Vleeschiiouwersbond; Piot. Ciir. Bond van Spoor- en Trannvegpers.; Haar lemsche Handelsver.; Chr. Nat. Werk mansbond; Ned. Werkl. Verbond Pa trimonium; Tooiieelvereen. Jacob van Lennep; Ned. Chr. Geheelonthouders- vereen.; Hanrl. Varkensslagersvereen.;' Haarl. Bachvereen.; Haarl. Clir. Be- stureubonil: Nationale Chr. Vrouwen- boud; Gemengde Zaugverc-vi.. „Onder Ons"; R.K. Kruisvei'hond; R.K. Bond van Post-, Tel.- en Telef.personeel „S. Petrus"; Alg. R.K. Ambtenaars- vereen.: Chr. Jeugd Organ, v. Ont. „Hoop der Toekomst"; Al gem. Ned. Verbond Groep Nederland: Ned. Bond v. Behangers en Men heipatroons; Kin- der-Oranjebond „Prinses Juliana"; Ned. Chr. Bouwarheidersbond: R.K. Transportarb. Vereen. „St.. Bonifa- cius"; Hanze; R.K. diocesane Vrou wenbond; Jongél.Ver. op Geref. Grond slag „Nathanael"; Rijkskweekschool voor Onderwijzers: St. Mnrthaves; Nutskweekschool van onderwijze ressen. AGITATIE-COMITé TEGEN DE VLOOTWET. Dezer dagen is allüer een comité opgericht als onderdeel van bet Lan delijk Agitatie-comité tegen de Vloot wet en haar gevolgen, hetwelk is sa mengesteld uit het Nationaal Ar- heids-Seeretariaat, Communistische Partij e.n Landelijke Federatie van Sociaal Anarchisten. Door het plaatselijk comité is o.a. besloten een goedkoope reisgelegen heid te organiseeren voor cle deelne mers ahn de op Zondag 23 Sept. te Amsterdam tc houden meeting en demonstratie tegen de Vlootwet, Voor de deelneming aan de goed koope reisgelegenheid gelieve men zich op te geven aan het secretariaat: H. van Alphenstraat 40- OPENING rDIENS E HAARLEM SCHE JEUGDKERK. Men deelt ons mede dat a.s. Zon dag 10 1/2 uur in dc Manische kerk (Begijnehof) za! spreken de heer G. van Basten- Deze samenkomst is be doeld voor jongens en meisjes van 14—18 jaar. PERSONALIA. Aan de Middelbare Technische School is tot amanuensis-machine drijver benoemd de heer J. -P. Ame- lung te Schoten. KANTOORBEDIENDEN. Voor de afdeeli^s Haarlem van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kan toorbedienden zal op oensdag 12 September in een buitengewone le denvergadering, de Bondsvoorzitter de heer G. J. A. Smit Jr. een inlei ding houden over do propaganda in den a.s. winter- KRANIG. Donderdagmorgen S uur green een agent van pr.-ütie een paard, dat te Overveen on hol was gcelagcu. Do wagen was op den Zijlweg tegen een hoon, geslagen en vernie Het paard werd naar den eigenaar te Overveen teruggebracht.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 2