HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH Buiteniandsch Overzicht VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1923 - DERDE BLAD DIENST VAN DE Het conflict tusschen Griekenland en Italië (Van onzen Balkan-correspondent.) DE MOORD OP DE ITALIAANSCHE MISSIE. EEN POLITIEKE DAAD. AL3ANEESCHE TYRANNIE. DE GRENSKWESTIE. DES POTISME. HET STANDPUNT VAN DE EPIROTEN. OORLOGS GEVAAR? Van Janina, clat nog: van zijn ouden tyran Ali Pacha dioomt „ce brikant", zooals Napoleon hem placht te noemen, ofschoon hij door zijn Griekschen se cretaris den keizer zeer veel bewonde rende brieven liet schrijven, die ge- woonlijk een verzoek oth munitie be vatten van Ali's Janina, een stad, die thans nog voor het grootste deel Oostersch is, strekt zich een lange, mulle zandweg uit. En wanneer men Noordwaarts is gewandeld en naar 't Noordwesten, langs verschillende bouw vallige dorpen, door bosschen en vel den, komt men na con langen, eenza men tocht in Albanië. Op dezen weg werden de Italiaansche leden van de internationale grensregelingscommis sie vermoord. Wanneer wij aannemen, dat de moordenaars inboorlingen uit deze streek zijn. dus Epiroten, dan kun- Den wij pogen, over hun motieven na te denken, die zeker met diefstal niets te maken hadden de lijken waren niet beroofd maar van polilieken aard waren. De meerderheid van de bevolking aan beide zijden van de tegenwoordige grens behoort tot de Grieksch-ortho- doxe kerk in dit deel van -Europa is de godsdienst dien men belijdt, van pri mair belang en het voornaamste ver schil. dat thans bestaat tusschen hen, die ïn het Noorden wonen en die ten Zuiden van deze lijn verblijf houden is. da: eerstgenoemden er naar verlangen, onder Grieksche heerschappij te ko men, terwijl laatstgenoemden sedert den Balkanoorlog Grieksche onderdanen waren. De orthodoxen in Albanië had den klaarblijkelijk gehoopt, dat de grens opnieuw vastgesteld zou wor den, zoodat zij van de Albaneesche heer schappij bevrijd zouden zijn en hun vrienden ten Zuiden van de grenslijn stonden natuurlijk sympathiek tegen over zulke denkbeelden. Maar men moet^er zidk over verbazen, dat een de zer partijen een greusregelingscommis- sie zou vermoorden in de hoop, dat dit haar zou helpen, het gewenschte doel te bereiken. De Epiroten 2Ïjn, afgezien vac andere eigenschappen, zooals b.v. hun heroïsme, dat Byron bezongen heeft, een zeer gedeprimeerd volk, dal zeker het laatste zou zijn, zulk een d-waze daad ie volbrengen. Aan den anderen leant echter kunnen wellicht de Albaneesche Muzelmannen, die" iets Noordelijker in Argyrpcaslro wonen en die vol angst de mogelijkheid zien naderen van ver lies van de orthodoxe dorpen tusschen hun bergvestingen en de tegenwoordige grens, misschien meer van dezen moord afweten, dan tot dusver is vermoed. Zij kunnen misschien verwacht hebben, dat zulk een gebeurtenis wanneer zij schijnbaar op rekening kwtyn van phil- Helleensche orthodoxen degenen, die d-2 grens regelen of de mogendheden, die achter hen staan, ten gunste der orthodoxen zou beïnvloeden. Janina is de hoofdstad van den Zui-, dclijken Epirus; de beide hoofdsleden van den Noordelijken Epirus zijn Ar- gyrocastro en, ten Noord-Oosten daar van de bloeiende stad Korytza, waar de Franschen tijdens den Europeeschen oorlog een kleine republiek hebben ge sticht. Postzegels werden er uitgegeven en alles had een voortreffelijk verloop, tot men op zekeren dag ontdekte, dat de president, een zekere Thcanistocles, aan zijn gewone functies die van Oos- lenrijkschea spion had toegevoegd Zijn Excellentie werd daarop door <le Fran schen nog iets hooger geplaatst cn toen hij gestorven was met veel eerbewijzen begraven. Dit bergachtige, zeer vrucht bare gebied wordt door de Grieken als Noord-Epirus, door de Albancczen als Zuid-Albanic beschouwd. Langen tijd streden beide landen om dit gebied en wanneer'men slechts met de nationali teit van de bewoners rekening zou hou den, zou het zeker onder Albaneesche vlag staan. Er zijn wel eenigc Griek sche dorpen, b.v. in de vlakte van Argy- rocaslro, maar van de Christenen is een groot deel van Albaneesche afkomst. Wanneer dc Albaneesche regeeringwat minder ".yranniek was geweest, zouden de bewoners van dit gebied tevreden met haar zijn. Dc meesten, die in Albanië de macht in handen hebben, zijn Moham medanen. gewone Mohammedanen of aanhangers van de Bektaschi-sectie. Zij dwingen dc Albaneesche Christenen hun .openlucht-godsdienstoefeningen zonder voorganger te houden en staan hun niet toe, de door dé orthodoxe kerk voorgeschreven vasten te houden, maar wanneer de P.amadan komt, moeten de Christenen vasten, alsof zij volgelingen van den profeet waren. Dat is slechts een van de vele voor beelden, die doen zien, hoe tyranniek de hecrschappij van de Muzelmannen was. Tc Korytza namen de Mohanrmedaan- sche autoriteiten een groole Christelijke keik in beslag, waarop de Christelijke vrouwen de stad verlieten en naar de dor pen trokken. Onderweg werden zij door de Mohammedaan sche gendarmen ge straft met kastijding. Honderden namen haar toevlucht in het huis van den Joego- slavischen consul, die haar aanried, be tere tijden af te wachten en in eigen huis godsdienstoefening te houden. Een an dere despotische daad de Muzelmannen sloten eenvoudig alle scholen, waar de Grieksche^aal werd onderwezen, zoodat de jongens, die niet naar Korfoe gezon den konden worden, hun opleiding moes- ten afbreken. Jongens van 14 en 16 jaar, die geheel Gricksch waren opgeleid, werd bevolen, de opleiding in de Alba neesche taal voort te zetteneen taal, waarmede men niet overal terécht kan. zelfs in Albanië niet. Tc Korytza is al thans nog een Fransch lyceum ge stichtwaar men niet anders leest danAnatole France. Voor den oorlog poogden, zooals men weet, Italië en Oostenrijk Albanië onder hun invloed te brengen en gedurende den oorlog zoowel als er na, hebben zij niet opgehouden, met wrevel de toeneming te zien van den Jocgoslavisc'nen invloed in het Noorden zoowel als die van den Griekschen invloed in het Zuiden. :'Mr;n zal zich herinneren, dat, toen de mogend heden besloten, de provinciën van Argy- rocastro en Korytza aan Albanië toe te wijzen, de inwoners zelf de zaak ter hand namen en, onder Zographos, een onaf- liackelijken staat van Nord-Epirus maak ten, met het einddoel, dat deze land streek bij Griekenland zou komen. En geland en Frankrijk toonden zich met ongeneigd, aan de wensdhen van de in woners tegemoet te komen, maar Italië wees ze van de hand. Tenslotte kwam er een overeenkomst tot stand, tusschen Tittoni en Venizelos, cn daaruit blijkt, hoe bescheiden de laatste was hij eisch- te niet eens twee districten aan den Zuidkant van 't Achoceroutiangebergte, in Noord-Epirus, daar zij ecnMohammc- daansche meerderheid hadden. Dit ge bergte vormt bijna overal de natuurlij ke grens tusscheu Griekenland en Alba nië cn al zagen de mogendheden ook Italië dit ïn, zij hebben -nochtans be sloten, Noord-Epirus bij Albanië in te lijven. Men kan zeggen, dat Italië zich zelf te beschermen had in dit gedeelte van de Adriatisohe Zee, maar Venizelos had het aanbod gedaan, de zeestraten tusschen Korfoe en oe tegenoverliggen, de kust te neutrali-scercn en in 'net bezit van het eiland- Safeno had Italië abso-. luut niets te vreezen. Het is te begrijpen, clat de Christelijke Epiroten haat togen Italië koesteren en eenige van deze, ccnigszins snel-opslui- vende heeren, zullen het hoofd zoozeer hebben verloren, dat zij de Italiaansche leden van de missie vermoordden. Wan neer hun daad eenigen invloed heef- op de vaststelling van.de grens, dan zal (leze uitwerking juist het tegendeel zijn van hetgeen zij hadden gehoopt. De tegemoetkomende houding van Griekenland sluit zeker 'het bereiken van overeenstemming niet uit. Het is alleen maar de vraag, of Mussolini met zich wil laten praten.... Het Italiaansche volk is reeds door -een nationalistische Ikoorts aangegrepen, waartegen het serum misschien bereid zal dienen te worden door den oppersten geneesheer, die in dergelijke gevallen specialist bc- hooft te zijn.: de Volkenbond. Dr. MA TA JA". Een bijna volmaakt geb ak, is FRANKEN'S Mei kbrood. 1 Adv. a Het conflict tusschen Italië en Griekenland DE CRIEKSCHE VLOOT HEEFT ZICH TERUGGETROKKEN OM BOTSINGEN MET DE ITALIANEN TE VOORKOMEN. ENGELAND WIL ZIJN VLOOT AA N DEN VOLKNEEIOND AANBIE DEN, OM DE ITALIANEN VAN KORFOE EN DE ANDERE GRIEKSCHE EILANDEN TE VERJAGEN. Het conflict tussohen Italië en Griekenland. neemt nu een nog ernstiger karakter aan. Draderdamiddag werd door ons het volgends belangrijk telegram op ons itieuwsboTd gepubliceerd: Yam officieelë zijde wordt uit Londen ge meld, dat Groot-Brittannic zich bereid heeft verklaard, den Volkenbond met zijn geheeie vloot te ondersteunen om Italië eventueel tot ontruiming van Korfoe te dwingen. De Britsche vloot zou, als in strument van den Volkenbond, worden ge steund door Zwesdsehe schepen en wel licht ook door de Nedcrlandsche marine versterkt worden. Frankrijk zal in ieder geval neutraal blijven. Uit Brussel werd or.s geseind: P. Ilojnmans, de Belgische gedelegeerde bij de Volkenbond heeft uit Brussel or ders ontvangen het Engclsehe standpunt inzake het Grieksch Ilaliaansch conflict te steunen. Er komen ook geruchten ovor een Engel- sche vlootdomonstrstie bij Korfoe. Bit Londen word: namelijk geseind: Er gaan hier op het oogeubiik geruch ten dat de Engclsehe regeering zich be reid za' verklaren zoo noodig door een vlootdemonstratic bij Korfoe, Italië te bewegen, zijn houding te matigen. Er worden Nog meer eiland-bezèttin- gen daar do Italianen gemeld. De voltooiing van de bezetting van Paxos cn Anti-Paxos en de verdere be zetting van Samos, Samothraki en Mer- lera zijn Woensdag volbracht. De Itali aansche bezettingstroepen zijn thans in het bezit van den geheelen Korfoe-archi- pel. De bezetting geschiedde door den torpedojager „Pete" en de torpedoboot „Carenc''. Na de landing op de eilanden' stelde -Se Italiaansche commandant zich ïn ver binding met dje burgemeesters en deelde dezen de 'beslissing van de Italiaansche regeering mede. Hij verzekerde evenwel, dat de bezetting van tijdelijken aard was. Daarna dreng hij aan op algeheele ont wapening van de bevolking. De distributie van meel en water, waaraan deze eilanden gebiek hebben, werd door de Italiaansche autoriteiten overgenomen. De Grieksche vloot trekt z zich terug. Ten einde te voorkomen, dat de Griek sche vloot ia contact zou komen met de Italiaansche vloot wordt nader gemeld, dat de Grieksche regeering aan de ver tegenwoordigers van Italic, Frankrijk en Engeland heeft medegedeeld, dat het Grie ksche eskader bevel beeft gekregen Salamis te verlaten en zich naar de Golf van Volo le begven. De Grieksche regccring verklaarde aan de drie vertegenwoordigers, dat bo vengenoemde matregel noodzakelijk was om elk mjsverstand uit den weg te rui men, dat zou kunnen ontslaan door d-e mogelijkheid, dat enkele lichte Italiaan sche schepen zich naar dc Saronische' golf zouden kunnen begeven en om goed te doen uitkomen, dat ten gevolge van dit bevel Salamis een onbeschermde stad :s. Boycott van den Itallaan- schen handel. Reuter meldt uit Athene, dat dc Grieksche Kamer van Koophandel op een buitengewone vergadering unaniem be sloten heeft, alle handelsbetrekkingen, niet alleen met Italië, maar ook met alle Italiaansdie firma's in Griekenland af te breken. De Volkenbondsraad heeft Donder dagmiddag in een zitting, welke an derhalf uur duurde, een kleinen stap voorwaarts gejJaan in de richting van de oplossing van het Grieksch-Ita- liaans£he conflict De beteekenis van deze zitting ligt niet zoozeer in het zij het ook zon der de stem van den Italiaan Salnn- dra aangenomen besluit, 0111 aan Onze Lachhoek. DE TAND DES TIJDS. Heer, to: eon metselaar, die een ouden muur aan hc: voegen is: Zoo druk aan het werk, Janssent Ja, meneer, ;k plombeer <ten tand des tijds. HET VOORNAAMSTE. En nu, dames, zei eens eon spreek ster op een vergadering voor vrouwen kiesrecht, beu ik bereid uw vragen te beantwoorde 11. Zou u ons dan eerst even willen ver tellen, zei een aandachtige toehoordster, waar u die snoes van 'a hoed gekocht hebt? den Gezanteurnud mede te deden, dat de Yolkenbondsraad op de hoogte weuscht te worden gehouden van de beraadslugiugen vau don raad van ambassadeurs, dan wel in liet feit, dat de Itiiiiaansche gedelegeerde dit besluit van den Raad, in oen zaak, waarin hij do bevoegdheid vun den Raad met erkent, niet lleeft verhin derd. Ue Yoikenl.ondsrnad wenscht aan den Geza'-Uenraad eeu aantal puuten voor te leggen, welke den Gezanten- raad behulpzaam zouden kunnen zijn om, tot een oplossing van liet Grieksch Italiaauschs conflict te komen. Deze punten luiden als volgt: lo- Excuses aan te bieden door de hoogste Grieksche autoriteiten bij de gezanten der drie mogendhecjen, wel ke in do Commissie tot vaststelling der GrieksefijA 1 baneesche grenzen zijn vertegenwoordigd. 2o. Een rouwdienst te Athene ter herdenking van de bij den moord qp do Italiaansche militaire commissie gevallen slachtoffers, zulks in tegen woordigheid van alle leden der Griek sche regeering. 3o. Eeu saluut van de Grieksche vloot aan de Italiaansche, onder na der vast. te stellen voorwaarden. io. Militaire eerbewijzen tegenover Italië. 5o. Aan de Grieksche commissie van onderzoek naar de omstandighe den, welke aan den moord zijn voor afgegaan en onder welke omstandig heden do moord heeft plaats gehad, zal, zooair: de mededeeling van den Gezantcnraad reeds vermeldde: een commissie van vertegenwoordigers van drie geïnteresseerde mogendhe den worden toegevoegd. 60. Benoeming van vertegenwoor digers van den Volkenbond. 6er con- troleeriug van liet reeds door de Griek sche regeering'begonnen onderzoek,- ten einde tot bestraffing der schuldi gen te geraken. 7o. Onmiddellijke betaling door Griekenland van een bedrag van 50 millioeu Lire, als garantie voor de te betalen schadevergoedingen. 80. Onderwerping van Griekenland aan de beslissing van het Internatio nale Gerechtshof, dat zich in enge ren zin zal bezighouden met de vaststel ling van het bedrag der schadever goeding, welke Griekenland zal heb ben te betalen. De Italiaan Salandra verklaarde, dat hij op de beide eerste punten na genoeg niets had aan te merken. Daar entegen moest hij zich van stemming onthouden, daar de Raad hier een be- 1 sluit neemt, in een aangelegenheid, waarin de Italiaansche regeering de .VAN TWEE SCHOONE FER- RONNIèRES. Er is een buitengewoon kunstdis- jfunt aan den gang. Buitengewoon be langrijk voor de deskundigen en bui tengewoon origineel voor het groote publiek. Leonardo da Vinei, de groote Italiaansche kunstenaar, die in do I5e on 16c eeuw leefde, heeft, men weet niet precies in wel ken tijd van zijn leven eeu schilderij ge maakt, dat hij, of zijn nage- slacht„La Belle Ferronntère heeft gedoopt-. Deze schooïie ..vrouw met '1 diadeem" is na zooveel eeuwen van rust bezig, even veel inkt te doen vloeien als haar zus- ,ter, die andere da Vinei creatie de Gio- conde. Do kwestie is, men heeft in de Vereenigde Staten een tweede beile fer- ronnière opgediept en betwist met da aanspraken van dit kunstwerk de echt beid van het exemplaar ,dat sinds jaar en dag deel uitmaakt van de. collectie van het Louvre te Parijs. De deskundigen zijn voorzichtig in hun uitlatingen. Dc een vermoedt, dat het Amerikaansche exemplaar een copie is. de ander noemt- het Fransche on echt. E<en derde acht een der heide het werk van een leerling van da Vin ei, sommigen vinden het niet onwaar schijnlijk dat beide van het penseel van den meester zijn. Wie zal het uit maken? Waarschijnlijk niemand, al thans niet met eenige zekerheid. Heb zullen wel vermoedens blijven, maar de vorsokers in de kunstgeschiedenis hebben er een heerlijk kluifje aan en zii trachten thans uit te maken wie ,.de schoone vrouw met het diadeem was en wanneer Leonardo haar ge schilderd heeft. Tenslotte sullen Je Amerikaansche en Fransche eigenaars wel van de authenticiteit van hun eigen exemplaar overtuigd blijven. E11 dat is da 11 ook maar het beste. EEN MILLIARD. Een milliard.... welk een fabelacli- t.irr cijfer was dat eenige jaren gele den. En wat is het nu, met valutas als de Russische en Duif sche? V 11 goochelen er zoo'n beetje mee, t-pelen in onze gesprekken met milliaulen als of het zco niets is. Laat ons daarom, a's was het alleen om tot normaler verhoudingen terug te keereu, het vol gende constateeren. Wanneer wij allo getallen van 1 tot een milliard achter elkaar schrijven, dn zou deze reeks een bibliotheek vor men van' meer dan 100.000 boeken van flink formaat. WH zullen het dus maar niet doen, ook niet omdat wij voor diL werk bij eon arbeidstijd van 12 uur per dao- zonder rut-ten en een Mieiheid van £50 lc!!ergrep',:i per mi nuut, 202 iaar zouden noodig hebben. Laten wii een beetje ontzag bewaren voor een milliard. ("Daily Sketch. Londen.) Zoo Jansen, en, ben je nu ge trouwd? Ja zeker 1 - Met wie? - Met mijn vrouw, natuurlijk Wat eeu antwoord. Heb je ooit gehoord van iemand, die met eon man getrouwd was? Ja zeker. Mijn vrouw bijvoor beeld. In een Amerikaansche krant treffen wij- de volgende advertentie aan Jonge dame, in het bezit van een schoothondje met zij-aclilig zvcgite vacht zoekt een huisknecht met haai en bakkebaarden van dezc-lfdo kleur. DE GAEKWAR VAN BARODA. Zooals de lezer reeds weet, is de Engelsch-Tndische vorste de Gaekwar van Baroda op reis van Berlijn naar Londen, in de buurt van Vlissingen plotseling ernstig ziek geworden en nog in den trein overleden. Deze Ma- harajah -was een der mach tigste tin titel althans) van de Eugelsch li dische vorsten. Zijn jaavlijkscii inkomen werd geschat op on geveer 25 mil- lio.en guldèn. •Hij is de held ffe sche ineiden- i|, '-'Ki-i'T -jyv'l ten in de ge- goj. "N sehiedenissen van Eugelsch indië. Toen. in 1S75, de vo rig© Gaekwar door de Engelsche re- geeriiie werd afgezet, was zijn opvol ger nergens te vinden en liet duurde geruimen tijd voor men den thans overledene. toen een jongen van 12 iaar. in een veld ontdekte, waar hij de koeien hoedde. Gedurende den oorlog maakte hij zich verdienstelijk door uit zijn fabel achtig foifcuin belangrijke sommen aan Eu gel sche 'iefciadigo instellingen le schenken, Misschien overwoog lui. dat- liii wal goed te maken had. Althans, toen de tegenwoordig© koning van Engeland in het jaar 1911 zijn Azia tisch keizerrijk bezocht, was deze Gaekwar de eenige, die halsstarrig weigerde den koning-keizer als meer dere de traditioneele eer te bewijzen. Wat toentertijd een niet geringe con sternatie teweeg braoht in Engelsche hofkringen. Het gaat werkelijk in Amerika ge moedelijk toe. De Amerikaansche ge zant te Londen, Harvcy, kreeg genoeg van dit ambt en schreef President Harding in dien geest een brief. Toen Coolidge den gestorven bewindhebber verving, kwani hij bij dezeu nog eens op dit onderwerp terug, waarop do president opmerkte ..George .wij zijn allebei in Ver mont geboren en ik heb een man uit Vermont noodig, um mij in Londen to vertegenwoordigen. Wil jij het doen Waarop Harvey „Calvin, ik ken je gehoorzame dienaar." ALPINISME EN DE DEAAD- LOOZE. In verband met de ongelukken, die nog ieder jaar iu de Alpen voorkomen overweegt de Zwiteersche Alninisten- club de «mogelijkheid, om al haar leden de beschikking t-e geven over een zeer beknopte draadlcoze installatie.' die zii op hun tochten kunnen meene men. Verder zou dan in de laagvlakte een büzonder sterk station worden op gericht. dat ook in constante verbin ding staat met de vele berghutten. Wanneer deze maatregelen verwe zenlijkt worden, zal de veiligheid der touvisten daar ongetwijfeld ten zeerste door worden bevorderd. STAN D AARD W ERKEN. In Engeland, zoowel als ïn Frank- riik houdt men ervan geweldige (stan daardwerken te vervaardigen. E-it bekond voorbeeld is de vermaarde Oxford dietionnaire, die in zijn volle diger! vorm binnenkort zal klaarko men. nadat een aantal deskundigen er meer dan een halve eeuw aan heeft gewerkt. De Académie Fran?aise heeft kortgeleden een aanvang gemaakt met een dergelijk werk. Men heeft uit gerekend, dat dit waarschijnlijk in het begin van de volgende eeuw voltooid zal zijn. Maar dit is nog spoedig ver geleken bij de inventaris van Brit-sehe kunstschatten, waarmee, de Engel sche regeering in 1911 een aanvang lieeft gemaakt. Dit werk dat een op somming moet worden van alle kunst schatten in 39 graafschappen, zal uit meer dan 120 boekwerken bestaan en de volledige uitgave wordt tegen het jaar 2025 tegemoet gezien. VAN EEN PRINSES Eon telegram uit Londen heeft de we reld gemeld,dat prinsesChristof- fel van Grie konland1 na een langdurige ziekte overle den is. Zij was clo vrouw van den Griekschen prins vau dien naam, werd zelf gemeenlijk prinses Anustasia ge noemd en heette in werkelijkheid de weduwe M. W. B. Leeds. Prinses Anastasia was namelijk voor Laar hu welijk met den jengelen broer van wij len koning Coiistanlijn gehuwd Ci:- wecsfc met- den Amerikaansche» mil- lio'nair Lewis, die lit'iar een vermogen van ICO inillicen guldon naliet. Met dit geld heeft zii vee! liefdadigheid be tracht. maar ook. volgens de meining althans, den waitkelen trcon van haar zwager opgelapt, de revolutie ce- fmancierd. die tot den val van Veni zelos leidde, den laatsten fatalen veld tocht tegen de Turken betaald en Con- stantijn nogmaals in staat gesteld op ziin troon terug te keeren. Het lijkt onbegrijpelijk, hoe dit alles, zelfs met een fortuin van 100 millioen, moge lijk,kan zijn. Maar hoe dan ook, prinses Anastasia van Griekenland is een van die vrouwen geweest, over wier leven latere geschiedschrijvers ar tikelen zullen pennen onder een titel als „Een merkwaardige vrouw uit 't begin der 20ste eeuw." AMERIKAANSCHE VERMANIN GEN. De Amerikanen houden ervan, om automobilisten op gomoedelijk-origi- ueele manier te wijzen op hun plich ten en de gevaren, waaraan zi: bloot staan. Bekend is het bord. dat bij den toegang van een der Westersche ste den den automobilist als volgt voor de verkeersvorordeningen waar schuwt Rijdt langzaam en 'bekijkt onze prachtige stadrijdt snel en be kijkt, onze prachtige gevangenis." Maar er zijn er meer. Op een gevaar lijk punt, werd het wrak van een daar vroeger verongelukte auto op eeu voetstuk geplaatst met de vermaning „Pas op. Drie menschen hebben hier liet leven verloren." De volgende waarschuwing komt veel voor: „Rijdt langzaam! Het is beter om voorzichtig te zijn dan droe vig." In een van de Oostelijke staten staat aan den kant van den weg een paal, versierd met het doodskop-met- boen.deren embleem en voorzien van de woorden „Afstand naar het clichta- bijzijude ziekenhuis14 mijl." Mr.11 Cincinnati soant in originaliteit de kroon. Daar verheft zich op eer. der toegangswegen een groot, wit kruis, waarc/p do naam is geschilderd van een man. die daar door een auto overreden werd. Daaronder de geschil derde aankondiging, vermeldende dat een beiobning wordt uitgeloofd aan hem, die dc verantwoordelijke per soon 'weêfc op le sporen. Des nvonde is deze waarschuwing verlicht. Een wenk met eenlantaarnpaal^ EEN REUSACHTIG MONUMENT. Amerika weer. Niet tevreden mot het feit dat zii het grootste monument ter wereld reeds hebben iu het ver maarde Vrij heidsbeeld in den New-York- schen haven hun doorFrank- rijk geschon ken) zijn de Amerikanen thans aan een beeldhouwwerk bezig, dat wel langen tijd het wereld record zal be houden. In de staat Georgia wordti maar liefst eeu geheelo steile berg wand gebeeldhouwd met de portret ten van beroemd geworden generaals uit den Vrijheidsoorlog, zooals Robert E-. Lee, ..Stonewall". Jackson en ande ren. ons de herinnering jau den strijd, die door hun namén gerepre senteerd wordt, levendig te houden. Door middel van ecu reusachtige pro- jectielantoavn worden de ontzaggelijk vergroote beeltenissen dezer generaals op de berghelling geprojecteerd én vervolgens door in .een soort van stoe- len-mefc-ttrig hang:ude beeldhouwers in den steen gehakt. Dc berg, die de eer vun dezo bewerking geniet is de •Stone Mountain, ongeveer 550 Met-er hoos en tijdens den Vrijheidsoorlog in 1S64 het looneel van eon der meest verwoede slagen van den veldtocht.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9