Als Haarlem grooter wordt. OM ONS HEEN Hoe staat 't met 41e Jaargang No. 12339 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 8 September 1923 HAARUM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar eeii Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'/>. Franco per post door Nederland f3,877>. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat S3, Post-Giro 38310 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIES; Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiifn 'van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel- meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOCM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOCM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AAN ONZE WEEKLEZERS. Wannoer op Maandag of Dinsdag o»izo Couranit-rondbrengers hot Abonne mentsgeld komen innen, is het voor hen van groot belang, dat het gereed ligt; wij verzoeken derhalve vriendelijk om het gereed te houden, ter vergemakkelijking van hun taak en tot verzekering van een regelmatige bezorging. DE ADMINISTRATIE. Ageutia Heden ZATERDAG 8 SEPTEMBER. Frans Halsmuseum: Historische ten toonstelling. Bioscoopvoorstellingen. Concertgebouw „Modern", den gc- iheclcn avond Jubileumsprogramma. Bloemendag 1: 'Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scnilders. ZONDAG o SEPTEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Plas tische Dansmatinée Marjon Gray, half drie. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Het Schouwtooneel met „Het wederzijdsch huwelijksbedrog", S uur. Stadstcnt in den HoutLaatste mid dagconcert H. O. V., half drie. Brongebouw Propaganda-vergadc- ring der Federatie S. D. A. P. en Haarl, Bcstuurdersbond, halt drie. Fiaus Halsmuseum Historische ten toonstelling, io3 uur. Melkinrichting voorheen Van Brug gen (in den Bout' Strijkconcert. Café-Restaurant ..Lion d'Or", Kruis weg 36, Concert van 8—11 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nam. al. Theater „De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling van 2 u. nam. af. Luxor-Tlieater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nam. af. Scala-Theater: Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nam. af- Atlanta-Bioscoop, ZijlstraatBioscoop voorstelling van 3 uur n.m. af. Bloemen daal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. MAANDAG io SEPTEMBER. Frans Halsmuseum Historische ten toonstelling, gewone museum-uren. Luxor-Tlieater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, S uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, S uur. Atlanta-Bioscoöp, Zijlstraat: Bioscoop voorstelling, 8 uur. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. Eenigcn tijd geleden zijn in Haarlem's Dagblad artikelen verschenen onder den naam van plekjes in Haarlem's om streken, die na de annexatie tot Haarlem zullen behoorendeze artikelen waren versierd met teekeningen van den heer H. Jw Wesseling. Deze bijdragen hebben destijds zeer de aandacht getrokken. Van verschillen de zijden is ons gevraagd, of het moge lijk zou zijn, overdrukken van deze teeke- ningen te maken, opdai men die zou kunnen bewaren. Wij hebben daaraan voldaan en een klein albumpje gemaakt, waarvan wij aan onze abonn-és cén exem plaar gratis afgeven, wanneer zij dat aan onze Tijdingzaal of aan. ons bij kantoor te Velsen komen afhalen. Toezending kan ia geen geval ge schieden. De afgifte duurt zoolang de voorraad strekt. Onderstaande bon moet bij de afha ling worden afgegeven. DE ADMINISTRATIE. PpEa, a voor één exemplaar overdruk jHyi J l^j ,,Als Haarlem grooter wordt" GRATIS af te halen, zoolang de voorraad strekt. Aan niemand wordt meer dan één exemplaar gegeven. DE ADMINISTRATIE. No. 3228 Reisschetsen. Personeel Wie naar Zwitserland reist, weet, dat jiii een dag of wat of een week of wat met groote zorg bediend zal wor den door mannen in zwarte rok en z.varte o f witte das en jonge meisjes in zedige kleeding. met aardige schortjes. Sommigen beweren„de keilner in. Zwitserland bestaat niet meer er is alleen nog maar vrouwenbedienïng,' maar die weten het niet. Het gaat ze ker niet op voor de groote hoiois. Wel heeft de vrouw in Zwitserland een groot aandeel in de bediening, maar den man verdringen kan zij nog niet. En ik ben het ook niet eens met men schen die beweren, dat wouwen-be diening zooveel beter is. dan die van den „onverschilligen brutalen" keil ner ik heb nu al een keer of vier, vijf in Zwitserland gereisd en nog nooit een brutalen keilner ontmoet, wel reizigers, die onhebbelijk waren tegen over den keilner. De menschen zijn niet onaangenaam, ale zij zelf in hun waarde gelaten worden. Er wordt ge- zogd. dat de mannelijke bediende tuk is op fooien. Maar verstaat ook niet de vrouwelijke de kunst, om schijn baar ono'pzettelijk, precies zoolang bij een tafeltje te blijven staan, totdat „das Trinkgold" haar toegeschoven is? In dat opzicht zijn ze precies eender. En wie het hun kwalijk neem», be denkt niet. dat deze menechen, die een vermoeiend leven hebben, daarvoor grootendecls betaling moeten vinden in do fooien van de bezoekers. Laat ons daarover maar ribt mor-a- liseeren. Er is een tijd geweest, dat de instelling van de fooi op sterven scheen te liggen .Ze werd daarna levender en levendiger dan ooit, Niemand wil haar afgeschaft hebben, wie fooien entvan- gon niet, en wie ze geven ook niet. Zoolang er menechen zijn. die leter en sne'ler bediend willen worden dan anderen en daarvoor meer willen be talen dan zij den leverancier feitelijk schuldig zijn, zoolang zullen er men- schen wezen, die daarmee huu stof felijk voordeel doen. Ik disputeer er niet mear over, ik berust er in. En op reis zéker. De zwaarste „Principienreiter" durf ik zeggen, die terwiile van het beginsel geen fooien geeft, geneest, zoodra hij opmerkt, dat bedienden hem evenmin opmerken alsof hij lucht was, als „the invisible man" van Wells, of wanneer zii niet kunnen nalaten on der liet gestrenge oog van een zaalchef zijn bestelling op te nemen, blijkbaar de spier- on geestkracht missen, om die van 't buffet af naar hem toe te dragen. Naar mijn meening is er ven ander bezwaar tegen dec. keilner. Namelijk tegen zijn belachelijk costuuui. Wie durft toch, eens breken met de ctwazo gewoonte om den man liet let-lijkste kleedingstuk te laten aantrekken dat wij bezitten (en dat zegt wat in een mannengarderobe) de zwarte ;ok. En hem daarbij nog te dwingen tot een glanzend overhemd, een stijve boord en een zwarte, soms zelfs een witte das! Is het dan toch waar, ci-it onze dwaaste gc-woontsn het taaiste leven hebben? Of zou het soms zijn, cm den café-restaurant- en hete!bediende te onderscheiden van ds bezoekers Dan bereiken we juist het. tegendeel, vooral bii feestelijke gelegenheden, want dan trekken wij ook het zwarte buisje aan, dat smoking heet of den verfoeilijken rok. beide met een glimmend overhemd. Niémand lijkt meer op een keilner, clan een be roemd diplomaat op een feest, uitge zonderd zij li decoraties. Hoe verwonderd moeten menschen, die nog gevoel voor humor hebben overgehouden, opkijken wanneer zii in een luie hui hun ontbijt op de hötel- kamer hebben besteld en een man zien binnenstappen in cie kleedij. die zij zelf, de gasten. aantrekken b-.i feeste lijke gelegenheden' En als zii ;!.<t niet doen. wanneer bet dwaze van dien thee. harde broodjer. en zacht-'ekookle sieren aanbrengendeu feesteling hen niet treft: dan moeten zij wel Let ge voel van de tegenstellingen verloren hebben. Want bedienende viouweu «•"••ken i ih toch óók niet In bet feest te.let van ilai.ics niet o'oote armen vu een lagen lialsDie zijn V'el wijzer. aarom can Jut dwaze costuuui van lo mannen Gelukkig is de directie van den ecl- wagen in dèlreuien verstandiger. Die verschaft haar personc-el korte donkere huisjes met een vliegend wiel ol' zoo op de kraag, waaraan het. onmiddellijk te herkennen is. En toch oéhooren de bedienden van Jen eetwagen lot de zorgzaameten. Die schuiven den rei ziger zelfs de afgepaste portie op zijn bord: hii behoeft maarte gaan zitten en te eten. Of is er iets verdacht., in clie haast moederlijke zorg? Komt dn niet alleen voort uit de ongesch iktheid van den gast om zicli in een scliok- kenilen. echiuddenden, zwza'.endeii wagen zelf te bedienen? Kwade tangen beweren, dat do maatregel genomen is, om ai tv groote eetlust te matteen. Er is dikwijls zoovéél liefhebberij, het zelfde menu moet soms vier-vijimaal aan nieuwe hongerigen worden opge diend en de bergruimte in het kleine keukentje is beperkt. Als do suggestie niet meewerkte. Als de aanwezigheid van zooveel kau wende menschen om je heen niet den indruk gaf van veel eten en drinken. Als het menu niet zog zwierig c-er. half ei met een augurk „hors dteêuvres" noemde, een beetje bouillon niet- >,po- tago Colbert", de rest niet versierde met ©ven fraaie namen. A's do gast alles wat hii krijgt. Vóóruit cp één bord zag, wat zou hii dan in den regel (er zijn enkele'gunstige uitzonderin gen) het maal karig en duur vinden. Maar ik dwaal af. namelijk van liet personeel naar den eet wagen. En daarin huist een reiziger toch juist heel kort. Meer heeft hij te maken met de bedienden m hotel on café. Peip-oonlijk, zooais ik zei, heb ik mij nooit over deze menschen, die hord werken, een lange dagtaak hebben en als liet druk ie, voortdurend in draf worden gehouden, te beklagen. Het is waar, dat zij soms niet verschijnen. Althans in het hotel. Op de kafoer is een bel. Niet altijd staat erbij, hoe veel keer ie er op drukken moet om den gewensohten bo zien verschijnen. Soms komt het kamermeisje na een maal bellen, soms na twee, ook we!'na drie. zelfs wel na al deze poningen, in liet geheel niet. Desgelijks ook de keilner en de huisknecht. De gebruike lijke volgorde is eenmaal voor den keilner, tweemaal voor het kamer meisje driemaal voor den huisknecht. Ik weet van iemand- die de bel op alle manieren probeerde zonder dat het gewenschte kamermeisje kwam op dagen toen daarna achtereenvolgens zijzelf, huisknecht ©n kelim naar zijn believen kwamen vragen, had hij allang zelf zijn .waterkan uit oen kraan in de gang gevuld. Maar boe kan liet andersElk-3 gast schijnt te denken, dat dit personeel :ofc taak heeft, hem alleen te bedienen en de waarheid is. dat zij een geheele ver dieping. soms meer dan één voor hun rekening hebben en dat al cle gasten hen roepen op ongeveer hetzelfde oogenblik. Een van de merkwaardigste perso nages" onder liet bedienend pnsoneel is de portier 'Wie hem nooit noódig heeft is niet waard in eon hotel te logeereu. Hij weet al'es. kent, de uren van vertrek uit zijn hoofd, weet wanneer musea open en cliclit gaan, telefoneert, en te legrafeert voor de gasten, aanvaardt iedere opdracht, mits die behoorlijk is, praat nooit met den een en gast over den anderen. Als liii in een groot hótel een onder- portier en chasseurs onder zijn'beve len heeft, dan is hij een groot man en wil Herr Portier of Hcrr Portjee genoemd worden. Tegenover do gasten doet hii een beetje uit de hoogte, ten zij do gast xegenover hem nog meer uit de hoogte doet, 7ijn voorraad post zegels is nooit uitgeput. Hii do( t alsof hij niet let op de menschen. die voorbii zijn loge komen, maar hii weet meer van hun doen eu laten af. dan zij wel denken. Zijn collega in een klein hotel is eenvoudiger. Als het hötcl heel klem is of slechte rijden beleeft, viegt, hii 's morgens in zijn hemdsmouwem want on zijn mooi gegalonneerde jas ia hii zuinig) de stoeo. Een enkele c> »e tijd heeft om zelf de bagage aan lö geven aan het goederenkantoor, kan zich wel eens vereisen in den vrachtprijs, en dan biet in zijn nadeel- Hii spreekt vers-billende talen, soms (wanneorhii in Nederland gewerkt heeft) ook onze taal. maar met een accent, d.it je do haren te berge doet rijzen. Al deze menschen. die in den zomer in het eeue en 's winters gëwoonbjk in het andere land bolderde miilen ver der. hun broad venttenen, hebber, een m-eilük en v-ma-tenj 'even Het. is onbehoorlijk om tegen hen te snauwen. Eu onverstandig cuV, Als ze een enkele maai een aansporing nood r b ebben, is het kalm ver/ook om den gérant, te spreken. voldoende. Maar in den regel is ook dat onnoo- di.g- Persoonlijk wil 'k verklaren, dat men mij in ons land en in bet buiten land gie-i bedient. Maar zij v ui dat <r-e{ h-n ook -oor men^-h-m aan ziet. En da-.r hebben z? «rtliik iv J. C. P. DE DERDE PONT TE VELSEN ten waren, tenminste niet geregeld. lien tijdlang heeft een Amster- damsch pontje goede diensten ver richt op drukke zomerdagen, maar dat was maar een hulpmiddel. En nti, nadat het drukke seizoen van 1023 voorbij is, ligt dan eindelijk de „Wijkeroog" gereed om te varen. Wie de Amsterdamsche IJponten wel eens heeft gezien zal direct gelij kenis ontdekken, en dan meteen weten dat dit kleintje, dat zal varen tus- schen de beide grootcrc zusters, heel wat kan presteelten met haar beide schroeven. Wij gelooven en hopen dat in den zomer van 1924 niet weer de lange rijen wachtende fietsers en automo bilisten noodig zullen zijn, die op over zetten een half uur of langer moeten wachten- De „Wijkeroog" is een eenvoudige stoompönt. Op het dek is in het mid den een ruimte afgeschoten door twee hekken, daar kunnen voertuigen staan Langs beide zijden kunnen de voet gangers een onderkomen vinden. On derkomen is eigenlijk minder goed ge zegd, want er is geen beschutting te gen regen of kouden wind, alleen de schipper op z'n hooge commandobrug is tegen de grillen van het weer be- Heel goed. De nieuwe derde pont ligt al iu de ponthaven- Er is procf- gestoomd en alles ging uitstekend, maar de bruggen aan weerszijden zijn nc>g niet klaar, dat duurt ten naaste bij nog wel een maand. Wij maken te\ens van de gelegenheid gebruik om eens te laten zien hoe het vroeger was. Eerst de Yelser-voetbrug, na een aanvaring verdwenen, toen de nieu we ponten al klaar waren. De brug was smal en kort, het kanaal was in dien tijd nog niet zoo breed. Daarna volgden de met een glazen kap over dekte ponten. Het waren onhandel bare dingen, op de eerste reis kwam .een der pont.cn halfweg de Bevei- wijksche ipijp aan den wal. Op een der foto's kan men zien hoe de „Ken- nemerland" in het remmingwerk van de vroegere voetbrug vastgeraakt was. Daarna zijn er kettingen ge maakt over de vroegere scheprade ren, de glazen kappen en de com- De eerste pont, vastgeloopen brug over het Kanaal. Men'ziet en de commandobrug, die later, dwenen zijn. op liet remmingswerk der vroegere voet- op dit plaatje nog de glazen overkapping toen de ponr. langs kettingen liep, ver schut. Twee groote booglampen kun nen bij avond dienst doen. aan beide zijden. De klappen worden bij het aan leggen neergelaten, het is zoo eenvou dig mogelijk. De tram hoeft er>". Iet over, kan er trouwens niet op staan, dus geeft ook geen vertraging. Over een paar weken gaan wij varen met de nieuwe pont. De derde Pont- De EMskwaekschoo! voor Onderwijzeressen. Het nieuwe gebouw voor 11 Sept. in gebruik genomen. Zooals onze lezers welen, wordt de Nutskiveekschool voor Onderwijzeressen, die nu sinds vier jaar gevestigd is ge weest in de villa van wijlen mejuffrouw Koenen aan het Zuider- Bui'.enspaarne, met het begin van den nieuwen cursus ondergebracht in het fraaie woonhuis van Mevrouw Enschedé.De Wit op de Dreef hoek Hazepaterslaan. ■De Nutskwcekscheol werd in [S71 op gericht en bestaat dus reeds 52 jaar. Zij is langen tijd op de Raaks gevestigd ge l-Iet nieuwe tehuis is belangrijk ver bouwd moeten worden. Er .was bijvoor beeld geen voldoende ruimte voor een teekenzaaldaarom werd tüsschcn twee vertrekken een muur weggebroken, zoo- dat een flinke teekenzaal verkregen werd. De volgende weck wordt een begin gemaakt met den bouw van een gym nastiekzaal in den tuin aan den achter kant tot dusver werd voor de gymnas tiek gebruik gemaakt van het Zander- Instituut, zoodat ook dit weer een be langrijke verbetering zal worden. Behalve de zooeven genoemde leekcn- zaal bezit de school vijf klasse-lokalen, een lokaal voor slojd en handwerken, een lokaal voor natuurkunde, een direc teurs- en een docentenkamer. Voor den concierge is een mooie wo ning in den tuin ingericht. De directeur der school, de heer H. W. Korenstra. ach: dit nieuwe gebouw voor de Nutskwcekschool uitstekend ge schikt. Hij deelde ons tevens mede, dat het aantal leerlingen toenemende is en thans icb bedraag'. Het gebouw van wülen Mejuffrouw Koenen zou dan ook nu reeds :e klein geworder. zijn. Veel meisjes, die oorspronkelijk een kantoor opleiding gcwenschl hadden, kiezen hu weer hei ouderwijs wegens de toenemen de malaise in handel en industrie. Er zijn bijvoorbeeld vijftien nieuwe meisjes als leerlingen aangenomen, die reeds in het bezit waren van een einddiploma M. U. L. O. of H. B. S. met 3-j. c. Voor deze leerlingen wordt een afzonderlijke twee de klasse ingericht. Behalve de dircclcur zijn er veertien leeraren en leeraressen aan de scha cl verbonden. Het nieuwe tehuis wordt Dinsdag 11 September in gebruik genomen. Het Haarlemsche Post-, Telegraaf- en Telephoon- personeel Tegen intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit Door, Je afdeeiing llua: cm van den Céiitialen Bond van Vderl. Posi- Telegrauf- en Telefoonneivj-i is lie den onderstaand telegram. aan de Gen trale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken gezon den. „Bestuur afdeeling Haarlem C. B. P. T. 'i'. protesteert met klem 'teren Rcgeorinpsvoornemcn art. 40 Bezo'di- gingebesluit in t© trekkc-u, evenals te- pen stopzetting periodieke verhoogm- gen on dringt er bij uwe vergadering met kracht op aan zich hiertegen ten sterkste to verzetten. Zij wijst bij voor baat alle verantwoordelijkheic. van zich voor d© gevolgen van liet even- tueel doorvoeren van dit voornemen. Zii is van meening dat wanneer er een te kort gedc-Kt moet worde.1 <ji' te kort nic-t op een gedeelte van liet Xc- derlandscïic. volk i.e. de R-jksaino- lenaron doch op het geheele Xci- r landrche Volk dient tc worden ver haald.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1