HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. Buitenlandsch Overzicht Heerenhuis te koop, Buitengewone gelegenheid. 'etiillefon De verborgen documenten MAANDAG 10 SEPTEMBER 1923 TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent.) DE ZOMERPERIODE EN DE „HEEL GEWONE" DACELIJKSCHE VOOR. VALLEN. DE ENORME CRIMINALITEIT IN DE DONAUMETROPOOL. „ONBLOEDIGE" STIERENGEVECHT EN TE WEENEN TE VERWACHTEN; ZULLEN DIE DE BUITENLANDERS TREKKEN? We enen, 30 Aug; De -warme zomermaanden vormen de periode van de zeeslang, het beroemde zeemonster, welks verschijnen den ar- men, veelgeplaagdca krantcnschrijvers, die niet weien wat hun lezers vóór ie zet ten, weer slof tot schrijven geeft; ln Noord-Amerika is zoom vervaarlijk dier weer aan de kust waargenomen en de bladen hadden cr kolommen vol over. Ja Oostenrijk zou men eigenlijk^ ook zoo'n zeeslang zeer goed kunnen gebrui ken, die dan natuurlijk dc gedaante van een bergmeerslang, of hoogstens vat} een Donau-monsicr zou moeten aanne men. Want er valt niet veel te berich ten. Vooral voor den buitenlandschen correspondent is het bijwijlen zéér moei lijk hét nieuws samen te garen, dat be langrijk genoeg is om naar zijn bladen te zenden. En toch gebeur: er feitelijk nog genoeg, waaraan in de gewone, drukke tijden weinig of geen attentie ge. schonken wordt. Ik heb hier in de eer ste plaats bijvoorbeeld de zelfmoorden on het oog, welk aantal iederen dag ge. niidöeld zeven a negen bedraagt. Een afzonderlijke rubriek in dc bladen is daaraan gewijd en zéér uiteenloopend zijn de beweegredenen, welke dc ver schillende ongclukkigen tot hun daad. gebracht bobben. Hier is bet een oude vrouw, die onmogelijk van haar klein pensioentje kan rondkomen en haar ver mogen tot een klein breukdeel van het voormalige veranderd zag. Doch zij had an de moeilijke oorlogsjaren den staat willen helpen en op de oorlogsleening ïngeteekend, deels had zij haar kapitaal in Ooslenrijksche kronen belegd. Zij was bij de plotselinge waardevermindering niet in staat haar bezit van den onder gang te redden. Dan is het weer een tengevolge van den grooten „Abbau" werkloos geworden beambte of aange stelde, die niet meer weet, hoe door het leven te komen en die het lijden van zijn vrouw en kinderen niet langer kan aan zien.. In een ander geval heeft men met een vroeger rijken koopman te doen, die niet niet den tijd kon meegaan en die tie groote hem toegebrachte financieele slagen nooit te boven kwam. Velen storten zich uit het venster van een der ihoog gelegen étages, velen werpen zich in den Donau, die hun lichaam in zijn (koele golven opneemt en eerst na een week of langer de menschen teruggeeft. (Velen nemen hun toevlucht tot het pis tool, anderen weer nemen vergift, ter wijl niet weinigen ook den moed vinden zichzelf ongeneeslijke wonden toe brengen. Achteloos loopt dc dagelijksche kran- tenler^i-,,. over de gevallen heen. Hij. leest lie. rubriek door, vandaag achl.mor- gen den gevallen en alleen wanneer het ten békende betreft, voelt hij iets van medegevoel in zijn hart. Een ander dagelijksch verschijnsel in 'de Donaumelropool vormen de elkaar met snelheid opvolgende arrestaties van bankdirecteuren cn van internationale oplichters. De laatste jaren van hoog conjunctuur deden nieuwe banken en bankjes bij honderden verrijzen. Allerwe- ge werden kleine consortiums gevormd en op geweldige schaal werd tijdens den steeds toenemende val van de inheem- sche geldwaarde op de vreemde vahita gewonnen. Het was de tijd, die milliar- (dairs uit den grond stampte. Er kwamen, Öostenrijksche financiers, dié voor en kele jaren nog niets bezaten. Een der sprekendste voorbeelden is wel de multi- milliardair Bosel, een betrekkelijk nog jonge man. van nog niet ver in de dertig, die voor enkele jaren geen sou bezat en die nu algemeen aangezien wordt als de rijkste man van het géhééle land. Nu tijden zich niet meer zoo leencn tot het Snaken van enorme verdiensten met va- lulaspeculatics, moeten' velen, die hun vroegere inkomsten niet gaarne zien verminderd, hun toevlucht tot bedrog en tot oplichterijen zooken. En zoo komt het, dat telkens weer een nieuwe oneer lijkheid aan het licht komt en iedere week minstens van écn of twee nieuw en tdekte milliardenoplichterijen sprake is. Dan weer zijn vervalschers van bank noten of van chèques ontdekt en hel ziin vooral de Hongaren, die zich hierbij niet onbetuigd laten en een eerste rol spelen. Bedrieglijke transacties worden gemaakt enz. Daarbij komen dan nog de groote hoteldiefstallen, die meest door internationaal gespuis bedreven wor den. Vergeten we ook niet de vele ge heime speelclubs, die allerwegen uit den grond verrijzen. In haast alle badplaatsen Eigenlijk zijn ze verboden, 'doch het kleinste kind in dc plaats kan u er heen brengen. Wccncn is wel het brandpunt van het internationaal misdadigerdom en zoo wordt hier ook veel verwacht van het in ternationale politiecongres, dat binnen enkele dageu zal beginnen en waarbij ook Holland vertegenwoordigd zal zijn en wel door den hoofdcommissaris van politie uit Rotterdam en door den kapi. tein der maréchaussée Van Houten, uit Doorn. In verband met het in Holland te vieren jubileum der Koningin was het helaas niet mogelijk, dat meer politie autoriteiten zich aanmeldden. Dit wordt door president Schober ten zeerste be treurd, daar dc Hollanders bij hem zéér hoog in aanzien staan en het toch ook een landgenoot was. met wien door hem dc éérste correspondentie aangaande een internationaal congres gevoerd is, name lijk kapitein Van Houten.- Naast de voortdurend plaats hebbende criminecle voorvallen, welke op den krantenlezer niet veel meer indruk ma ken dan in Holland de berichten over een naar beneden gevallen glazenwasscher, hebben we niet minder vaak de vecht- schietpartijen tusschen politieke te genstanders op de straat en in verschil lende lokalen. De „Fronlkampfer". dc „Hakcnkreuzler" en de monarchisten aan den eenen kant en dc arbeiders aan den anderen kant. Vaak hebben deze,.Raufe- 2ooals men ze hier noemt, bloe dige gevolgen en de polilie, die steeds mocf ingrijpen, heeft het meestal zwaai te verantwoorden. Bijna altijd zijn de strijdlusligen eenigszin= door wijn of door bier beneveld, waardoor de gemoe deren in opstand geraakt zijn. Méér indruk dan al deze gewone feiten an den dag maakte echter op den Veencrs het gerucht, dat in de goede, iude Donaustad stierengevechten ge houden zouden worden. Eerst deed het erhaal dc ronde, dat Presburg, de nabijgelegen stad over de Tsjechische; grenzen, dit schouwspel binnen haar mu. ren zou opleveren, en wel ter gelegen, heid van zijn groote jaarbeurs. Alles reeds voorbereid, politie en ge- ite hadden reeds hun toestemming gegeven, doch op het laatst is de. regee ring gekomen met het uitdrukkelijke verbod. Géén protest mocht baten, presi dent Masaryk meent liet goed met ziin onderdanen cn vond dergelijke bloedige tooneelen niet geschikt vor de vredige bewoners van zijn land. Doch nu zou Wcencn aan de beurt ko len. Een Italiaansdh gezelschap, dal in het land van Mussolini meermalen voor duizenden en duizenden toeschou wers is opgetreden, is met het bestuur van. de Weensche voetbalclub „First Vienna Football Club" men ziet, dal men hier al even zoo verzot is óp vreem de benamingen als 111 Nederland in onderhandeling getreden over de huur van bet groote voetbalveld der „Hohe Warte", op welk terrein altijd de groote internationale matches'gespeeld worden en waar ook meermalen onze Holland- sche spelers een goal maakten. Het ligt in de bedoeling zoogenaamde „onbloe dige" stierengevechten te geven, waar bij alléén het rund opgehitst en getrei terd wordt.' De matador, die bet woe dende dier aan het eind de rijk versier- „espada" in den nek te steken heeft, bjijft bij dergelijke spelen achterwege. Een kamp dus zonder resultaat, een Spanjaard zou cr m. i. niet tevreden mee zijn, doch een Weener?? In ieder geval is, wanneer de zaak doorgaat, een enor me toeloop te verwachten, doch men is cr aan gewoon op de Hohe Warte eiken Zondagmiddag duizenden en nog eens duizenden te zien verschijnen. Plaatsge brek zal cr ook wel niet voor een druk bezochte arena zijn. Het spreekt van zelf, dat voor de veiligheid van het pu bliek alle mogelijke zorg gedragen zal orden en dat de kampplaats door een tevig rasterwerk omgeven zal worden. Met groote interesse wordt het stand punt, dat de regecring ten opzichte van dit hier nog onbekende volksvermaak zal innemen, tegemoet gezien. Gewezen wordt ook van alle zijden op 'het feit, dat de stierengevechten een groote aantrekkelijkheid voor vreemde lingen moeten hebben en zoo worden de plannen weer in verband 'gebracht met het vraagstuk van de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Vele buitenlanders worden in deze da gen verwachtnog slechts enkele dagen en de „Mcssc" begint weer, die nu al de vijfde jaarbeurs is. Eveneens zal 1 de drukst bezochte bergmeren heeft binnen weinige dagen een international! postzegeltentoonstelling geopend wor den, welke de éérste is, die sedert de omwenteling in Oostenrijk georganiseerd wordt. Zéér belangrijke en waardevolle verzamelingen,welke anders niet voor een ieder te bezichtigen zijn, zullen worden tentoongesteld, terwijl tevens reeds niet meer van kracht zijnde zegelseries ver kocht zullen worden. Uit verschillende landen zijn reeds inzendingen gekomen en te verwachten is het, dat vele philate-t listen uit den vreemde naar Weenen op zullen trekken, W. M. BEKAAR.- INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. MODELMELK KARNEMELK YOG H U.RT HEEMSTEDE - TELEF. 21 r VAN 9 - 15 EN 2-.6.00 .UÜK is FRANKEN'S MELKBROOD HET CRIEKSCH-1TALIAANSCHE CONFLICT. DE NOTA VAN DEN CEZAN TENRAAD AAN GRIEKENLAND. WELKE CENOECDOENING EN SANCTIES VAN CRIEKEN- LAND V/ORDEN GEëlSCHT, EN CELSCHE EN FRAN SCHE PERSSTEMM EN. VERKLARINGEN VAN MUSSOLINI. Het einde van de week bracht een be langrijke mededeehng. Openbaar is gemaakt de nota van den Gezanten- raad aan Griekenland, inzake het Gricksch-Italiaansche con flict. Een nota, die ie Parijs een ontspan, ning heeft teweeggebracht, daar uit den tekst er van blijk:, dat de Gezantenraad de denkbeelden van den Raad van den Volkenbond grootendeels heeft overge nomen. Wat behelst de nota'? Zc begint met op te merken, dat acte is genomen van her Grieksch'e antwoord op de nota van de gezanten over de moorden te Janina en meer in het hij zonder van het feit dat Griekenland, zoo zijn verantwoordelijkheid bewezen wordt, op zich neemt alle vergoeding te geven die de Gezantenraad billijk mocht ach ten, en dat de Grieksche regeering de benoeming voorstelt van een commissie van onderzoek nnet de taak om het onderzoek naar de misdadigers te be spoedigen. Verder' zegt de nota In aanmerking genomen dat de aanslag van 20 Augus tus er een was met een duidelijk poli tiek karakter, dat hij begaan werd op Grieksch gebied en dat de personen die er de slachtoffers van waren, door dén gezantenraad belast waren met een ambtelijke opdracht in overeenstemming •met de Grielcsche regeering, welke hun veiligheid moest verzekeren en dat de slachtoffers allen behoorden tot de Ita liaansche delegatie iri de commissie voorts óverwegende' dat'z'ulké 'aansla gen gepleegd in zulke omstandigheden rechtstreeks-de verantwoordelijkheid van den staat op wiens gebied zij plaats grij pen, in het geding brengt besluit de Gezantenraad van de Griek- schc regecring de volgende genoegdoening en sancties te eischen Ten eerste verontschuldigingen moe ten aangeboden worden door de hoogste militaire autoriteiten aan de diplomatie ke vertegenwoordigers te Athene van de drie geallieerde mogendheden, wier ge delegeerden deel uitmaken van de grens, afbakeningscommissie Ten tweede er moet te Athene een uitvaartdienst gehouden worden ter eere van de slachtoffers in de Katholieke •hoofdkerk in tegenwoordigheid van alle leden der Grieksche regeering Ten derde op den dag van de uit vaart zullen na acht uur 's ochtends oor logsschepen van de drie geallieerde mo gendheden voor Phaleron verschijnen, waarbij een Italiaansche vlootdivisie voorop zal varen. De Grieksche vloot moet de Italiaansche, Brïtsohe en Fran- sche vlaggen groeten in verhouding( van een-en-twintig kanonnen voor elke vlag. Daarna zullen de oorlogsschepen van dc drie mogendheden voor Phaleron het anker uitwerpen. Het saluut zal schot voor schot dooi; de geallieerde schepen beantwoord wor den, onmiddellijk na den uitvaartdienst, gedurende welken de vlaggen der Griek sche vloot en der oorlogsschepen van do drie geallieerde mogendheden halfstok zullen hangen. Ten vierde: militaire eer moet aan de lijken van de slachtoffers bij 'het aan boord brengen te Prevesa bewezen den door een Grieksche eenheid met vaandel. Ten vijfde: de Grieksche regeéring verplicht zich met bekwamen spoed dé voorbecl- mïsdadigers op te sporen ea dig te straffen. Ten zesde een bijzondere commissie, samengesteld uit gedelegeerden van Frankrijk, Engeland, Italië en Japan, onder voorzitterschap van ccn Japansch gedelegeerde, moet toezicht oefenen op het houden van het onderzoek en dc na sporingen te dien einde door de Griek sche regeering te verrichten. Deze ope ratie moe: op haar laatst tegen 27 Sep tember 19:3 uitgevoerd zijn. De commissie moet alle machtsbe voegdheid hebben om bij gezegde opera tics aanwezig te zijn en om van dc Grieksche overheid alle aanvullende on derzoekingen, ondervragingen en naspo- ringen te verlangen. De commissie zal haar verslag en conclusies aan den Ge zantenraad voorleggen. De Grieksche regeering moet op haar gebied de veiligheid van de comanissio verzekeren, haar alle faciliteiten verlee- nen voor het vervullen van haar taak en dc 'kosten dragen. De Raad heeft de Al- bancesche regeering uitgenoodigd de maatregelen te nemen, die dienstig zijn de commissie in staat te stellen zich noodig op Albaneesch gebied te be geven en daar in overleg-met de Alba- neesche autoriteiten over te gaan tot alle nasporingen van dien aard dat zij bet zoeken naar en de bestraffing dei misdadigers gemakkelijker zullen ma ken. Ten zevende de Grieksche regeering neemt op zich aan de Italiaansche re- geering voor den moord op hare gede legeerden een schadevergoeding t,e be- talpn, waarvan het bedrag in summiére procedure moet bepaald worclen door het permanente hof van internationale jus titie in Den Haag, oordeelenda op grond van het verslag van de commissie. Dit verslag zal toegezonden worden aan het hof van justitie door den gezantenraad tegelijk met zijn opmerkingen. De Grieksche regeering moet bij dc Zwitsersche Nationale Bank een cautie van 50 millioen Italiaansche lire stellen. De gezantenraad neemt acte van liet feit dat de Italiaansche regeering beves tigt d-at de bezetting van Korfoe cn van de aangrenzende eilanden geen ander doel 'heeft dan voldoening te verkrijgen voor de eischen welke de regeering ge steld heeft en van het feit dat deze eischen gedekt worden door de voor waarden hierboven door den gezanten raad geformuleerd en noodigt de Griek sche regeering uit, zonder verwijl tege lijkertijd en afzonderlijk aan elk van de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene van de drie bovengenoemde mo gendheden haar algeheele aanneming van de voorafgaande voorwaarden mede te deelen. Tot zoover de openbaargemaakte tekst van de nota, die, gelijk gezegd, ontspan ning bracht. Te Londen is men voldaan over het feit, dat de Gezantenconferentie de vast stelling van de door Griekenland tc be talen schadeloosstelling opdraagt aan hei hof van internationale justitie te Den Haag, hetwelk een schepping is van den Volkenbond. Hoe nu de verdere loop van zaken zijn zal? Uit Parijs wordt aan de „N. R. Crt." gemeld dat in d-e kringen het Grieksche gezantschap men over den inhoud van de nota zeer voldaan is. Het lijdt nauwelijks twijfel, zegt men, of de Grieksche regeering aan» vaard: de nota. Immers verbond zij zich bij- voorbaat daartoe. Verheugd stelt men de punten in het licht, waarin zij van dc Italiaan sche eischen afwijkt. De nationale eigen liefde der Grieken speelt hierbij de hoofdrol. Dus stemt het tot blijdschap, dat hun vloot niet de Italiaansche sche pen alleen met kanonnen behoeft te sa- luceren, maar met schoten voor het heclc smaldeel kan volstaan. Dezelfde groet zal aan de Fransche en Britsche bodoms ge bracht worden. Dat de schepen het sa luut zullen beantwoorden, maakt het ge- al minder pijnlijk. Ten opzichte van cc voorbeeldige straf, niet dc doodstraf die door den gezantenraad voor dc schuldigen wordt geëischt, merkt men op, dat deze laatste in Italic niet meer, wel nog in Grieken land bestaat. Dit belette Mussolini niet ze te eischen. Daar echter in Grieken land zelfs ministers gefusilleerd kunnen worden, kan de door den raad ver wachte straf met de doodstraf gelijk ge- steld worden. Deze acht het politieke karakter van den moord ontwijfelbaar. In Griekschcn kring ontkent men dat gewone bandie ten aan het werk kunnen geweest zijn. Wegens de-omstandigheden van den moord is dit onwaarschijnlijk. Men ver klaart den zin in de nota over het Griek sche antwoord dat tegelijk en afzonder lijk aan de drie gezanten tc Athene moet overhandigd worden uit het verlangen van Italic een „papier" in banden tc hebben* In de Engolsche Pers worden reeds ccnige opmerkingen ge daan naar aanleiding van de nota. De beslissing van de gezantenconfc- rcnlic beteekent volgens de ,-Pall Mali Ga zette", dat de gezantenraad de beslis-, sing van het gehcele geschil ter hand heeft genomen. Hierdoor ontstaat dc mogelijkheid van een conflict met den volkenbond, die vasthoudt aan de mcc- ning dat de kwestie van de bezetting van Korfoe speciaal tot zijn competentie be. hoort. De „Evening Standard" meent,' dat de Italiaansche regecring verstandig zal doen, indien zij de beslissing aanneemt. I-Iet staat evenwel te bezien, wat de vol kenbond doen zal en of lord Robert Ce cil zijn politiek, om de interventie van den bond door te zetten, zal vervolgen, zelfs nadat de gezanten hun beslissing hebben geveld. Naar de „Evening News" uit Geneve verneemt, is het niet waarschijnlijk, dat de volkenbond nog een zitting zal wij den aan de kwestie van dc schadeloos stelling inzake het Janina-incident, zoo lang niets bekend is omtrent dc wijze, waarop Athene en Rome op de nota van de gczantenconferenlie reageeren. Daar de van Griekenland geëischte satisfactie practisch overeenkomt met de voorstel len van Politis en van den raad zelf. is het niet waarschijnlijk dat de Grick sche regeering haar toestemming zal weigeren. Fransche persstemmen. De, Temps zegtDe gezantenraad heeft de verwachtingen in één dag ge rechtvaardigd, welke in hem gesteld wa- Hij heeft het Grieksch-Italiaansch geschil geregeld of ten minste een rege ling uitgewerkt die Engeland en Italië aanvaarden, aan welke Frankrijk cn zelfs Japan deelnemen en die dc Grieksche regecring alle reden heeft om uit to voeren. Het beslui 1 Als rncn de gistc- 1» tot ontknooping gebrachte 'crisis in' zijn gedachten voorbij laat gaan, heb ben de Franschcn thet gevoel..dat Poin- cnré de politiek van het land goed be- stuurt! en een dienst aan Europa bewe zen heeft. De Déba'.s legt er nadruk op, dat de Gezantenraad zich heeft laten leiden door de aanbevelingen van den Raad van den Volkenbond. Het blad meent dat dn den Volkenbond veroorloven zal, acte te nemen van de schikking zonder op di recte wijze dc kwestie van haar bevoegd heid in het geding-te brengen. Uit. Geneve wordt gemeld dat het standpunt van de Noderlandsche delegatie bij den Volkenbond inzake het Italiaansch-Grieksche geschil het volgende is Hoe men ook denkeu moge over de verantwoordelijkheid voor den moord, het zou van volkenrechtelijk standpunt hoogst gevaarlijk zijn indien het nemen van landgebied als pand een regel werd. En ten tweede, dat, hoc men ook over dc bevoegdheid van de gezanten- coafcrctUic in dezen moge oordcelen, dc bevoegdheid van den Volkenbond, naar het oordeel der Ncdcrlandsche regeering, buiten twijfel staat. Uit Rome wordt gemeld d-at Mussolini geneigd is, Italië de beslissingen van den raad van gezanten te doen aanvaar den, en dat, indien het onderzoek zou uit wijzen, dat de misdaad is gepleegd door Albaneezen en niet door Grieken, Musso lini bereid zou zijn, andere eischen to stellen. Verspreid nieuws DE DUITSCHE COUDLEENINC. Het Berliner Tageblatt verneemt uit bankkringen, dat zoowel dc inschrijving op dc goudlecning als dc aflevering van INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Wegens plotseling vertrek naar In- dié, is te koop een Heerenhuis nabij het Kenaupark. Het pand bevat: Begane grond: Ruime suite en ser re, vestibule cn gang (marmer), W.C., keuken, kelder. Eerste verd.: Suite mei groot bal- con, kleine kamer, W.C. Tweede verd.: Twee logeerkamers, badkamer, dienstb. kamer en zolder Het perceel Is voorzien van gas, electi'. en waterleiding, geheel ga schilderd, behangen en voor bewoning gereed gemaakt Koopprijs f 11500, vrij op nanm. Te bevragen bij Mej. M. A. VAN EYKERN Pieter Kiesstraat nc. 13, Haarlem. IERLAND EN DE VOLKENBOND. De zesde commissie van den Volken bond heeft eenstemmig besloten aan de Volkcnbondsvergadericg van heden. Maandag, voor te stellen Ierland tot den Volkenbond toe te laten. HET TRADE UNION CONGRES EN DE ROERBEZETTING. Uit Londen seint Reuter: De zitting van het Trade Union Congres eindigde Zaterdag met de aanneming van een re solutie, waarin wordt verklaard, dat de Rocrbeze:ting den nattonalen haai op heftige wijze aanwakkert en den interna tionalen achterdocht verscherpt. De re solutie spoort de Fransche en Belgische arbeiders aan te beseffen, dat de Roer- politiek act doel vernietigt, waarvoor ge durende den oorlog 20 millioen manneu zich hebben opgeofferd. DE LEENING VOOR HONGARIJE. Minister Benesj heeft ia het parle ment medegedeeld, dat de kwestie van de leening voor Hongarije op den ach tergrond geschoven is door het Itali aansch-Grieksche conflict. Toch is de verwerkelijking van het plan waarschijn lijk men er echter niet op kan rekenen voor de naaste toekomst, daar het afhan kelijk moe: worden gemaakt van waar borgen van financieelcn, oeconomischen en politickcn aard, die Hongarije vooraf moe: geven, EEN NIEUW GRIEKSCH-ITALI- AANSCy INCIDENT? Uit Rome wordt gemeld Volgens een bericht van het Giornale d'Itaha hebben Grieken het Italiaansche consulaatsgebouw te Patras in brand ge stoken. De Italiaansche kolonie zou hier tegen opgekomen zijn en er zouden slachtoffers gevallen zijn. ONTPLOFFING. Zaterdagmor gen werd in de bakkerij der firma A. Slegt aau de Nieuwe Haven to Gouda, tijdens do werkzaamheden, oeu ont zettende knal waargenomen die de ge ilede omgeving deed dreunen gevolgd 'floot" hevig gekraak en liet v ail on van - stoenen. Achter in de bakkerij waar twe© boete- hiehtovens zijn opgesteld, word ecu zijmuur van circa 50 vlerk. M. weggeslagen tengevolge waarvan do daarboven gelegen opslagplaats in stortte zonder iemand ernstig letsel te veroorzaken. Een begin van brand, werd door het personeel onmiddellijk afdoende gebluscht. Om verder gevaar te voor komen werden de vuren uit de ovens leeggehaald. Ia do tuintjes van do bewoners der omgeving waren schuttingen omver- geworpen, een schuurtje en kippen hokken Legen den groncl geslagen én alles bezaaid met brokken steen. Veel ruiten zijn gesprongen in de'omge ving. De gebruikte kolen ziin door do politie, in beslag genomen. Vermoed wordt dat. de ontploffing is veroor zaakt door een toevoer van gas in de ovenkanalen dat zich op die manier. '11 uitweg heeft gebaand. DE POST-CHèQUE EN GIRODIENST. Het lid der Tweede Kamer dc heer Van Braambeek heeft tot den minis ter van waterstaat de volgende vra gen .gericht: Is de minister op de hoogte van de totale ontwrichting van den post cheque- en girodienst ten gevolge van de centralisatie daarvan? Weet de minister, dat nu al sedert ongeveer 8 dagen vele houders van een rekening niet over hun gelden kunnen beschikken, en overschrijvin gen niet plaats vinden, waardoor ver schillende rekeninghouders in grooten last zijn gekomen? Wil de minister bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk deze dienst weer op de 011de gedecentraliseerde wijze op gang wordt gebracht en niet dan na behoorlijke en doeltreffende voorbe- deviezen reden to: tevredenheid geven, reiuiug wordt gewijzigd? Naar het Engelsch van A. WILSON BARRETT. (Geautoriseerde vertaling). Tot dusverre had de Ham Trust, of eigenlijk het daarmede -verworven geld, Gharles gewoonlijk in staat ge steld. om al zijn wenschen tot werke lijkheid te maken. Vandaar dat hij voor het oogeiiblik den heer Wicks en alle taxi's vergat en voorzichtig af ging op zijn doel eon kijkje te ne men van de trekken der onbekende. I-loe voorzichtig hij echter te werk ging, toch scheen het voorwerp van zijn opmerkzaamheid dit gevoeld ts hebben, want zij begon harder te loe pen om uit zijn nabijheid te komen, wat er op scheen te wijzen, dat ziin bedoeling begrepen was, doch .niet werd goedgekeurd. „Zij schijnt ocigen in haar rug \"- hebben dacht- Charles. ,.lk wil niet hrtuaal zijn, maar haar gezicht moet ik zien". Een oogenblik later kreeg hij zijn zin. Een auto ikwam plotseling den hoek om en dwong het meisje, die juist de straat wilde oversteken, te rug te keerea» om zich in veiligheid te brengen, zoodat Charles haar vlak in het gelaat kon zien. Met een snellen, minachtenden blik vervolgde zij haar weg. Hij kreeg een kleur doch was verrukt, want het was het meisje dat liij op de trap ont moet had, zijn overbuurtje. „Zij is nog mooier dan ik dacht", meende hij. Zonder te letten op de duwen en stooten van de voorbijgangers, bleef hij staan 0111 het bevallige figuurtje in liaa-r net tailleur-costuum na te kijken zoolang hij kon. „Hoe komt zulk een meisje bij juf frouw Bloom to wonen?" vroeg hij zich af. terwijl hij weer verder ging. Had hij echter naar zijn spiegelbeeld gekeken in een van de groote ruiten van Coventry Street, dan bad hij kun nen begrijpen, dat zij, de onbekende, hem evengoed dezelfde vraag had kunnen stellen. Hij"deed dit niet, want hij was niet ijdel. Hij wandelde zoo vroolijk voort, alsof hij nog aandeel had in de op brengst van de Ham-trust, en stapte in een omnibus naar Brixton. III. De heer Wicks ble;k ecu vriende lijke, behulpzame man te zijn, en toen Charles, den verzwakten toestand van ziin financiën vergetend, hem een hal ven sovereign had gegeven, was hij dadelijk bereid, hem in -te wijden in de beginselen van de chauffeurskunst en hem den koristen weg te wijzen om een patent als taxi-bestuurder te krij gen. Ofschoon Charles bijna zijn geheele leveu in Engeland had doorgebracht, bezat hij de aangeboren handigheid van den Amerikaan; hij was een uit stekend chauffeur, en (bovendien -vol komen op de hoogte van de meeste soorten van auto's, daar hij er zelf wel een dozijn in zijn leven had ge had. Hij behoefde dus alle kleinighe den niet meer te leeren voor hij zijn examen deed en kon een groot gedeel te van den dag gebruiken om Londen rond te rijden in een ouderwetsche taxi, om den weg te leeren, wat hij heerlijk vond. Eerst toen het tegen den avond erg begon te misten, zoodat er yah „lee ren" geen sprake meer was, kwam de herinnering aan zijn veranderde om standigheden, aan h»t morsige Soho en zijn vijf-shillingskamer weer bij hem op, 011 begaf hij zich naar huis. Over het geheel was hij bijzonder tevreden, „Buigen of bersten", dacht hij. ..Nu, ik geloof dat het „bersten" mü althans voor een poesje, best zal 'be vallen. Ik heb heel wat duizenden ki lometers ver een auto bestuurd, zon der er iets voor te krijgen. En dik wijls verveelde het mij, te bedenken, waarheen ik zou gaan. Nu zullen an deren voor mij denken. En Soho nu, Soho is nog zoo kwaad niet, voor al wanneer ik zou wel eens willen weten, of ik ooit met „haar" in ken nis zul komen Zijn gedachten waren luchtig ge noeg, maar de mist werd dikker, dat bemerkte hij gauw genoeg. Opeens ontdekte hij, dat hij slechts een paar meter voor zich uit kon zien, en dat hij geen begrip meer had, in welke richting hij moest gaan. „Dat gaat niet voor een taxi-koet- sier", dacht hij en bieef stilstaan. Een oogenblik keek hij om zich den breedeu rug van een politie-agent en een anderen, kleinen man, die wil de gebaren maakte, doch eeu blik op een vrouwengedaante, onder een groote booglamp staande, deed hem opeens z.jn vaart inhouden. „Zij" was het, zijn dame van het porta.ii. Blijkbaar was zij in een moeilijken toestand, haar lief gezicht je was bleek, haar diepe, donkere oogen vlamden, haar handen hield z-.j, sttjf dichtgeknepen tegen zich aange drukt. „Het is een leugen agent", zeide zij driftig. „Ik heb hem niet aangehaakt. Ik heb hem zelfs niet aangekeken. Hij wordt betaald ora ihet mij lastig te maken. Hij is zelf een dief. Hij wilde mijn taschje stelen en toen hij u hoor de aankomen en ik hom bij de pols heen. en trachtte den dichten nevel greep bedacht hij dezen leugen", te doordringen, die als een vochtig la-1 De agent keek beurtelings net jon ken op hem was neergedaald. Opeens hief hij het hoofd op en luisterde, want uit de stilte, die al tijd een zware mist vergezelt, kwam de klank tot hem van een toornige mannenstem, een lichte kreet van ecu. vrouw, en een tweede mannenstem, Frof. diep en bevelend. „Een standje!" dacht Charles vroo lijk. terwijl hij zich bewoog in de richtiug van liet geluid. Het was dichter bü dan hij gedocht had, want niet een paar flinke stap pen was hij bij de twistenden, IIij zag ge meisje aan en den man een lislige knaap van een jaar of twintig, met eeu buitenlandsch voorkomen, donj^- re, onrustige, dicht bij elkaar staaL..e oogsn, eu een brutaal spottend ge laat, „Als u hem niet aangeraakt hebt' zeide de agent, u zijn pols kon ge man, steeds met drukke gebaren, doch zijn zeer onrustige blikken zwier ven naar alle kanten rond. „Ik ik heb een borrel te veel gedronken en met dien mist was ik ec-n beetje in de war, en zij bonsde tegen mij aan, en ik zweer, dat zij mijn zak wilde leeghalen. Kijk maar. er zit geld in", en blufferig haalde hij er een hand vol goudstukken uit. „Dat-Kreeg je, om dit te doen!" zei de het meisje minachtend. De agent durfde geen besluit te ne men en aarzelde, en Charles wien het bloed naar het hoofd steeg, kwam haastig tusschenbeiden. „Hé, agent", zeide hij. „Die kerel liegt. Ziet u dat niet aan zijn gezicht, II ij is volstrekt niet dronken of in de Het meisje en haar aanklager ke ken verbaasd om en do agent die mis schien blij was, dat hij een oogenblik kon overleggen, wierp oeu snellen blik op Charles. „Wat heeft u daarmee te maken?'* vroeg hij. „Heeft u gezien wat er ge beurd is?" Charles keek het jonge meisje aan. beg:ij ik niet. hoe Ha-ir blik smeekte niet: hii was koud. asthouden". toornig minachtend, doch haar trek- „Ik moest mij verdedigen ant woordde het meisje uit de hoogte. „U heeft zijn verhaal gehoord. Ik bedoel, totdat hii trachtte mij te bestelen". „Geloof haar niet", hernam de jon TOl ken waren gespannen en doodsbleek 0:1 haar handen begonnen te beven. Hij loog er lustig op los. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5