19°o korting Onderscheidingen DE RAMPJN JAPAN INGEZONDEN MEDEOEEMNCEN a 60 Cts. per regel, Verandering van spijs doet eten. legt spijs doet eten. legt v het spreekwoord. Eiken, dag een anderen Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maizena, geeft een aangenameafwisse-^-B» ling bij de maaltijden. Honig's Hf Puddinöen a Het Regeeringsjubüeum der Koningin. De Nederlanders In den vreemde. De Nederlanders in liet. Buitenland hebben overal met luister en plechtig heid het jubileum der Koningin her dacht, In Brussel hadden godsdienst-oefe ningen plaats en een feest voorstelling in den Vlaamschen schouwburg. In Krisiiania vereenigdo de Neder landsen© zaakgelastigde de daar wo nende Nederlanders met hun dames aan een maaltijd. Verschillende toe spraken werden gehouden en een te legram werd aan de Koningin gezon den. De Nederlandsche consul-generaal te Genua, de heer J. M. Hosang, had ter gelegenheid van het jubileum van de Koningin, de te Genua levende Ne derlanders uitgenoodigd tot een auto tocht van Genua naar Poriofino Kulm, vanwaar naar Sant Frufuoso gewan deld werd, waar gemaaltijd werd. De te Londen wonende Nederlan ders hebben een feest gehad in de Dier gaarde. De gasten er waren er ruim tweeduizend werden ontvar door den Nederlandsciien gezant. Een koor van dames, geleid door de daines De Graaf en Moyjc-fen mevr. Cecil Brenner, zongen Nederlandsche liede ren. Vrouwen voerden in nationaal costunm oud-Zceuwsciie dansen uit. In Zwitserland had te Davos een feest plaats in de gebouwen van het Nederlandsche sanatorium. De Neder landsche consul voerde het woord en er werd een telegram van hulde aan Hare Majesteit gezonden. Tenslotte gaf ds.' L. Aalders een geschenk in geld voor het vrijibed van het sana torium, als resultaat van een inzanie- ling onder de Nederlanders. Te Parijs begonnen dc feestelijkhe den met een kraiislegging aan het standbeeld van Caspard de Coligny; bij welke plechtigheid de Fransche Regeering vertegenwoordigd was, Daarna had een godsdienstoefening in de Protestantsche kerk plaats, waar ds. W. Boissevain, predikant te Lei den sprak en een in andere kerken. Er volgde nog een receptie in de wo ning van den gezant en een avond feest Huldiging dcor land- erj zeemacht. Aan het- défilé voor de Koningin op Maandag 17 September op de heide hij Soesierberg zullen deelnemen de gehe&le vierde divisie, het regiment genietroepen, een lichte brigade der cavalerie en een dito der koloniale re serve en een van de Koninklijke mari ne, alsmede een afdc-eling vliegtui gen. Bovendien zullen alle corpsen van de landmacht vertegenwoordigd zijn door deputaties. Tal van militaire auto riteiten zullen aanwezig zijn. De Koningin komt om 11 uur 56 min. aan hei station Amersfoort aan, gaat dan eerst een stuk per auto en vervol gens in een calèche langs de straat weg Amersfoort—Soesterberg en een landweg naar de plaats van het défilé, nabij de Stompert, waar zij om 12 uur 45 min. zal aankomen. Na afloop van het défilé, ongeveer 3 uur, zal H.M. in haar calèche rijden naar den viersprong te Soesterberg, aldaar overstappen in de aulo en dan rijden naar het station Utrecht. De toeschouwers moeten zich opstel len ten Noorden van een lijn, loopen- de ongeveer 700 M. ten Noorden van en ongeveer evenwijdig aan den kunst weg AmersfoortUtrecht. Cratie-verleenlng. Bij K.B. van 3 September is ter ge legenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum der Koningin gratie ver leend vao veroordeelingen op grond der wetten van 3 Aug; 1914 en 31 De cember 1915, zooals deze laatstelijk gewijzigd -zijn. Volgens dit.besluit is aan alle Ne derlanders' en aan de vreemdelingen voor zoover zij ingezetenen zijn van het Rijk op den datum van dagteeke- ning van dit toesluit, onherroepelijk veroordeeld ter zalte van overtreding der wet, houdende verbod tot uit- en vervoer van sommige artikelen en der wet, houidende tijdelijke bepalingen betreffende het vervoer en de ned er- lage van goederen, gepleegd na 1 Ja nuari. 1915 en vóór 1920, gratie ver leend van de hun opgelegde hoofd straffen, wrelko nog geheel of gedeel telijk moeten worden onderga,au. In stand worden gehouden de bij Jleze veroordeelingen mede uitgespro ken bijkomende straffen. De gratie strekt zich niet uit tot straffen, welke tevens ter zake van andere strafbare feiten dan bovengenoemde wetsover tredingen zijn opgelegd. Voer Behoeftige Nederlar.-' ders in België. De Koningin heeft een deputatie van den Bond van Nederlandsche ver- eehlgmgen eh lichamen ïn Belgic op het paleis te Amsterdam in audiëntie ontvangen. De heer Hugo Andriesse, voorzitter, overhandigde de Koningin-een bedrag van 20.166 fi'ancs, door de Nederlan ders in België bijeengebracht. Daarbij was een album gevoegd, bevattende ongeveer 800 namen van deelnemers aan dit geschenk. Do Koningin heeft besloten deze som ie gebruiken voor ondersteuning van behoeftige Nederlanders in België. Het huldeblijk van den vrijwilligen landstorm. De Koningin heeft op 6 Sepember, bij de aanbieding van het huldeblijk van den bijzouderen vrijwilligen land storm, op verzoek van den voorzitter der nationale landsboraicommissie toe gezegd, dat er van Haar een portret zal worden vervaardigd, speciaal be stemd om to worden geplaatst op de gedenkplaat, die aan de vrijwilligere van den bijzonderen landstorm zal w-orden uitgereikt ter herinnering aan bet regeeringsjubüeum en het ^dooi den bijzondeven vrijwilligen landstorm aan Hare Majesteit aangeboden jubi leum-album. Een Poolscho onderschei ding aan de Koningin. Aan het Iltold. wordt uit Berlijn ge meld, dat volgens berichten uit War schau aan Koningin Wilhelmina de Orde van den Witten Adelaar van Polen is verleend. Celukwenschen van Bramwell Boot, Naar de Tel. verneemt heeft Bram well Boot, do generaal van het Lc-ger des Ileils, de Koningin ter gelegenheid van haar regeeringsjubüeum een hul- detelegram gezonden. DE KONINGIN-MOEDER IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. De Koningin-Moeder heeft Zaterdag in het stedelijk museum te Amster dam de tentoonstelling van Nederland sche Beeldende Kunsten 1S981923 be zichtigd. Herhaaldelijk gaf, meldt het Hbld. de Koningin-Moeder haar bewonde ring te kennen voor betgeen men in de zalen van het Stedelijk Museum bijeen had welen te brengen „Ik kan het niet vast beloven", zei- de de hooge gast o.a., „maar indien liet eenigszins mogelijk is, hoop ik binnenkort nog eens naar Amsterdam te komen om wat hier tentoongesteld is, nog eens meer op mijn gemak te bekijken". En toen de commissieleden de vorstin dankten voor dit blijk van waardeering. zeide zij: „Ik ben er van overtuigd, dat ik zooveel mooie din gen nooit meer te zien krijg". Ruim een uur duurde liet bezoek. De hooge gast kon slechts noode schei den. Een der kamerheeren kwam zelfs boven mot de vermaning: „Majesteit, we zijn al een kwartier over den tijd". Ook bij het afscheid verklaarde de 'orstin nog eens, dat zij van dit be zoek zeer had genoten. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft Vrijdagmid dag aan boord van de „Zaandam 1" aan den voorzitter van d6 Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging te Amster dam aangeboden haar portret' met Jmndbeekening, om dat te plaatsen aan lioord van de „Hollands I-Iope", een van de bekende 6 M. jachten. Zaterdag heeft de Prinses in den Paleiskoepel de hoofdstad in oogen- schouvv genomen. Van dit hooge punt bezien bood Amsterdam, vriendelijk door de zon beschenen, een praehti- gen aanblik. DE DIAMANTDIEFSTAL TE ANT WERPEN. B_elga meldt uit Brussel. Naar aanleiding van den onlangs het station Antwerpen gepleegden diefstal van diamanten, waarvan een Nedprlandsch diamanthandelaar iet slachtoffer vvas, heeft de politie ver scheidene individuen gepakt, bchoo- rende tot een internationale nende, waarvan de leden tal van geruchtma kende diefstallen hebben gepleegd in liet bijzonder te Parijs en te Antwer pen of betrokken zijn bij diefstallen in banken. .Ook worden ziï verdacht van een onlangs op c-en wissel-agent ge- pleegden moord. HET KAMERLID KOLKMAN. Oud-minister mr. M. J. C. M. Kolk man is naar „De Rsb." meldt, door een lichte ongesteldheid verhinderd zijn werkzaamheden te verrichten. BLOEDIGE TWIST. Te Oss werd zekere P. y. d. G., uit de Kromstraat bij een twist zoodanig met een mes aan borst en hals ver wond. dat overbrenging naar het zie kenhuis noodig bleek. De vermoede lijke dader, zekere B. werd in hechte nis genomen. De ruzie ontstond over het ter loen vragen van vijf cents. MERKWAARDIG. He'É vorig jaar werden de Breda- sche belastingbetalers verheugd door de mededeeling. dat f 300.000 door de gemeente zou w-orden teruggegeven. Thans, ruim een jaar later, na her haalde oproepingen ligt nog een f 80.000 bii don ontvanger onafge haald. HET MOORDHUIS TE HOUT DORP. De Tel. meldt: Het „moordhuis", zooals het ge woonlijk door de bewoners der omstre ken wordt genoemd, is. na den ver- schrikkel ijken moord van Lijeje Pater en Rikje Bouwers, door de erven pu bliek .verkocht. De heer Pieters van Harderwijk, die het geheele perceel aankocht, wilde aanvankelijk het huis met land verhuren, doch alle huurders schrokken voor de griezelige kamers waar beide vrouwen zijn vermoord. Thans is' liet door P. ingericht voor kantoor en is op het omliggende ter rein een naar de ei6chen des tijds in gerichte kuiken fokker ij met broed- centrale verrezen. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Volgens do wet bestaat het bestuur der Rijksverzkeriugsbank uit drie le den. Nu de taak van het bestuur door de decentralisatie der Ongevallenver zekering is ingekrompen, heeft de re- geering een wijziging der wet voor gesteld. die"het haar mogelijk maakt om liet aantal bestuursleden te ver minderen. Van advertenties op belastingbiljetten. Het Kamerlid Ter Hall vraagt den minister van Financiën inlichtingen. Het Tweede Kamerlid Ter Hall heefteden minister van Financiën ge vraagd: 1. Is het den minister bekend, dat op de aanslagbiljetten der Rijksin- komsbenbelasting van de gemeente Amsterdam een advertentie voorkomt van een belasting-adviesbureau? 2. Is de minister bereid mede te dee- len, op welke wijze advertenties op aanslagbiljetten plegen geplaatst te worden, bijzonderlijk of zulks ge schiedt met medewelen van het de partement van financiën? 3. Indien dit laatste niet het geval is, is de minister dan niet van oor deel, daE het aanbeveling verdient, dat geen advertentie'wordt opgeno men zonder kennisneming door het de partement, aangezien immers anders de zonderlinge toesband zich zou kun nen voordoen, dat. eventueel van een vanwege 't departement als onbetrouw haar gesignaleerd adviesbureau of accountautskantoorop aanslagbiljetten aanbevelingen voorkomen? BRAND. Vermoedelijk tengevol ge van het ontploffen van een petro- leum-gaskachel is brand uitgebroken in het houten restauratiegebouw op het V.O.C. voetbalterrein te Rotter dam. Het gebouw is geneel uitgebrand. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend: le. op hun aanvrage aan: adju dant in buitengewonen dienst geue- raal-inajoor W. I.. F. C. ridder van Rappard, commandant der IVe divisie; generaal-majoor \YH. C- Boellaard, inspecteur der infanterie; kolonel van den plaatselijken staf W. Laatsman. plaatselijke commandant te 'sGia- venluige; kolonel W. de Laet, com mandant der Vile infanteriebrigade; kolonel T. Rutgers, inspecteur van de militaire administratie; luitenant-ko lonel C. Sandt van Nooten, van liet wapen der cavalerie; luitenant-kolonel C. A. H. W. G- Eyken, van het wapen der artillerie; luitenant-kolonel T. G. E. Bolorney, commandant van de 5de divisie Kon. marecnaussee: luitenant- kolonel G. C. H. Hendricks, van het dienstvak der militaire administratie; '2e aan: generaal-majoor J. F. B. Ivalff, commandant der Ille divisie; generaal-majoor van den staf der ar tillerie J. L. en Bosch, inspecteur van den vrijwilligen landstorm; kolonel op non-activiteit T. L. S. Nedermeyer ridder van Rosenthal, van liet wapen der cavalerie; kolonel G. T. M. Onger- boer, commandant der He infanterie brigade; kolonel II. J. Furstner, com mandant der Ie artillerie-brigade; ko lonel-titulair C. E. M. de Bruyn, com mandant van 't remonbedepöt; majoor P. van Asselt, van het wapen der ar tillerie, en kapitein 11. A. Stork, van het le regiment infanterie, allen ter zake van langdurigen diens!.; 3e op aanvrage, aan majoor A. J. Y. de Rooy, van net 17e regiment in fanterie. Aan kolonel. '\V. 'Laatsman, voor noemd, is met ingang van 1 October de titulaire rang, van generaal-ma joor verleepd. Aan den adjudant in buitengewo- nen dienst generaal-majoor ridder van Rappard, alsmede de generaal-mn- 'joors Boellaard. Kalff en Ten Bosch, allen voornoemd, is dank betuigd voor do veeljarige en belangrijke diensten door hen aan den lande bewezen, GENEESKUNDIGE BEHADNELINC VAN OP WACHTCELD CESTELDE OFFICIEREN EN ONDER OFFICIEREN. Men meldt ons: De minister van oorlog heeft als overgangsmaatregel ten aanzien van de vrije geneeskundige behande ling van de on wachtgeld geste.de of ficieren en onderofficieren bepaald 1. Een geneeskundige behandeling ook soooialistisehe welke op het oogenblik der opwachtgeldstelling reeds was aangevangen, kan voor Rijksrekening worden voortgezet to', een maximum van een maand. 2 Medo kunnen gedurende» even bedoelden ter mijn. na den datum van op v-aclit- geldstelüng. de reiskosten bii specialis tische behandeling, welke reeds vroe ger is aangevangen, overeenkomstig de bestaande bepalingen ten laste van het Riik worden gebracht. Een op den datum van opwacht- geldstelling reeds aangevangen zieken- huisverplegiug van gezinsleden, kan voor Rijksrekening woorden voortgezet tot den 60en dag der verpleging. 4. Voor de militairen zelf gelden de bepalingen van het hospitaalregle ment ten aanzien van militairen, die tijdens hunne verpleging in een zieken- inriohting worden gepensionneer.l, welke bepalingen zullen worden aan gevuld. 5. Een reeds aangevangen sanato rium verpleging voor militairen kan eveneens worden voortgezet, doch niet langer, dan gedurende een vooraf toe- ges banen. v qrpfegmgst-dimiju. (Vervolg A i$ verleend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranjë-Nassau in zilver aan A. van der Kaay, voorheen chef op dc sigarenfabriek van de Erven de Wedu we J. van Nelle, te Kampen A. Husken, spinner bij de firma Van Heek en Co., te Enschedé W.' Berkenvclder, hoofdbaas bij de naamlooze vennootschap Katoenspinnerij „Bamshoeve" te Enschedé G. J. Leppink, weversbaas bij dc firma Gebroeders van Heek, te Enschedé; J.- W. Romer, hoofdbaas bij de firma Blijdenstein en Co., te Enschedé A. Pieperiet, chef-machinist Ibij de firma Blijdenstein en Co., te Enschedé G. Voogd, weversbaas bij de firma J. F. Scholten en Zonen, te Enschedé D. S. Wifgcnsteincr. reiziger bij de firma N. J. Menka, ic Ensched-é E. J. ter Riet, fabrieksbaas bij de firma J. F. Schollen en Zonen, tc Enschedéi F. Dalenoord, chef in pakkcrij der firma Van Heek en Co., te Enschedé J. Erens, winkelbedien'de-iliuisb'ewaar- der bij de firma H. S. Plaat, te Gronin gen G. Haar, wonende te De Wijk (Drente), voorheen huisbewaarder ten kantore der Nationale Bankvereeniging te Meppel C. Bergholtz, werkmeester in de af- decling „Faienccrie" der naamlooze ven nootschap Société Cérnmiquc te Maas tricht A. G. Gerbracht, chef in de afdee- ling steendrukkerij der N.V. Kantoor boekhandel en Drukkerij voorheen Blik- man en Sartorius, te Amsterdam E. Janse sr,. magazijnchef bij de N.V. Kantoorboekhandel en Drukkerij voorheen Blikman en Satorius te Amsterdam; \Y. F. Swarfcwout do Hoog, procu ratiehouder hij de Export Firma J. G. van den Berg cn Co., te Am sterdam; in brons aan: mejuffrouw H. J. M. S. Bodden, dienstbode hij mevrouw do wpduwe DijksberhuisEerkes te Tilburg; V. Strackx, stoker-machinist hij de naamlootze vennootschap Wollenstof- fenfatoriek André van Spaendoiiclc en Zonen te Tilburg; II. van Wordragen, pakknecht bij C. N. Teuliugs Koninklijke Drukke rijen te 's Hertogenbosch; L. C- F. Vink, boekbinder bij de naamlooze vennootschap Lufckio en Cranenburg's Kautoorboekenfabriek en Papiermaatscfiappij te 's Herto genbosch; J. Verhoeven, damastwever bij de firma P. C. van de Yen te Boxtel; M. de Leeuw, koetsier in dienst van dr. H. G, Laugemeijer te Eindhoven; mejuffrouw J. Tereken, dienstbode bij den heer J. H. J. Bruning te Eindhoven; J. Habraken. sigarenmaker bij dè naamlooze vennootschap: Tabaksin dustrieën Mignot en de Block te Eind hoven; J. Verboeven, voorheen sigarenma ker hij de naamlooie vennootschap: 'Tabaksindustrieën Mignot en de Block te Eiudhoven; mejuffrouw F. van Hapert, voor heen sigarenmaaksteh bijde naamlooze vennootschap: Tabaksindustrieën Mig not en de Block te Eindhoven; mejuffrouw C. A, Koene, voorheen huisbewaarster bij de familie Mignot te Eindhoven: G. Vlamings, voorheen spijkermaker bij de firma Everts en van der Wey- den te Helmond; P. van Kraay, voorheen draadtrek ker bij de firma Everts en van der Weyden te Helmond: Th. van der Linden, smid hij de firma Everts en van der Weyden te Helmond; J. W. Toussaint, letterzetter bij dc finna C. A. Vieweg- en Zoon te Nij- F. A. Geysberts, tabakssorteerder bij de firma Gebroeders Noorduyn te Nijmegen; P. M. Vermeulen, wever in dienst van de naamlooze vennootschap: Arn- liemsche Bandfabriek te Arnhem; H. A. van Oers, wever in dienst van de naamlooze vennootschap: Arn- hemsc-he Bandfabriek te Arnhem; .T. B. van En gen, wever in dienst van de Arnhemschc Bandfabriek te Arnhem; mejuffrouw H. Houtzeel, dienstbode bij mevrouw de weduwe Rieken, geb. Pleyfcé, te .-Arnhem; W. van den Berg, .Chauffeur in dienst van den lieer F. J. Frowein te Arnhem; J. Blom, huisknecht bjj jhr. V. M. van Rijckevorsel van Kessel te Nij megen; mejuffrouw M. Braakhuis, voor heen dienstbode - bij de familie Ba- rendtzen te Gendringen; J. van den Brink, koetsier in dienst van den heer M. Sanders te Ooster beek, gemeente Renkum; J. Klaver, huisknecht bij de familie Schiminelpenninck te Renkum; W. E. de Banck, timmerman bij de firma Bloemendaal en de Wolf te Doesburg; J. B. Bronk, gasfitter in dienst van de firma W. de Liefde, exploitant-s van de gasfabriek te Culemborg: A. Pluim, arbeider bij de naam looze vennootschap: Steenfbrieken, voor hem S. G. van de Pol en Zonen, te Maurik; J. van Asch, arbeider bij de naam looze vennootschap: Tielsclie' Machine fabriek te Tiel; W. A. Schuyl, bankwerker bij de naamlooze vennootschap: Tielsclie Ma chinefabriek te Tiel: mejuffrouw C. Hollander, dienst bode bij de familie van Duynen te Rotterdam; P. L. Bedijn, bediende bij den heer B. van Stolk te Rotterdam; Dïman, bedienden bij den heer A. Ed. Dinger te Rotterdam; A. Admiraal, koetsier bij de firma W. S. van de Wetering en Co. te Rotterdam; G. de Jel handpersdrukker bij dc naamlooze vennootschap Kuhn en Zo- nen's Litografie en Handelsdrukkerij te Rotterdam; J. van Twist de Joug, 'ovenist bij de firma C- Jamiu te Rotterdam; F. Lodder, voorheen pakhuis- en zol derknecht. bij de naamlooze vennoot schap: Koninklijke Nederlandsche Stoomkoffiobiandcrijen, voorheen H. E. van IJsendijk jr.. te Rotterdam: W. P. Taal, kuiper iu dienst van den lieer C. van der Toorn jr. te Scheve-Dingen; mejuffrouw M. van Dijk, dienst bode bij mevrouw do weduwe E. F. van Vloten, geboren A. C. van Braam Blusse, te 's Graveuhage; mejuffrouw II. van Wingerden, dienstbode bij mevrouw de weduwe E. F. van Vloten, geboren A. C. van Braam Blusae, "te 's Gravenhage; B. Kooper, huisknecht-, bij de fami lie Borgsma te 's Gravenhage; J. Poot, chauffeur in dienst van den hei-r mr. O. J. E. baron van Wasse naar van Catwijëk te den Haag. A. D. Knoester, badman bij de Maat schappij Zeebad Sche veilingen. Mejuffrouw M, Amend, dienstbode bij mevrouw de weduwe I-I, Marx te den Haag. J. H. van Puffelen, koetsier-huis knecht bij mevrouw A. L. Koch— van Rappard te den Ilaag. Mejuffrouw M. van der Horst, dienst bode bij mevrouw de weduwe J. B. A. de Josselin do Jong, go-boren do Jon3 van Beuk en Donk te den Haag. Mejuffrouw M. Kalksma, dienstbode bij den heer W. G. de Baas te den Hang. Mejuffrouw J. C. Jongste, wonende ts Schiedam, voorheen dienstbode bij mevrouw de weduwe mr. C. Th. van Deventer, geborenE Maas, te den Haag. C. M. A. Heencman, loodgieter bij de firma \V. P. de Bock to den Haag. A. II. W. van Volkom, letterzetter bij de naamlooze vennootschap Zuid- flollandsciie Boek- en Handelsdrukke rij lo den Haag. D var. Es, koetsier-huisknecht bij den lieer II. van Aken sr. te den Haag. Mejuffrouw L. Verdouw,dienstbode bij mejufrouw M. J. Pijnacker— Hordijk le den Hang. W. Th. Vissers, letterzetter in dienst van de naamlooze vennootschap: De 's Gravenhftagsche Boek- cn Handels drukkerij voorheen Gebroeders Giuuta d'Albam 1c- den Haag. L. van Leeuwen, boekbinder bij de r.aainloozo vennootschap „Esvch: Papierhandel en Kautoorboekenfa briek voorheen Ph. Simons en Co. den Hang; Mejuffrouw E. Venhorst, dienstbode bij do famiÜ6 Kolkman te Dordrecht. W. Uithol, arbeider bij L. IToogen- doorn, klompenmaker te Alphen aan den Rijn; M. van Delft, arbeider bij de firma van Muiswinkel en Zoon le Alphen in den lvijn; A. Kroon sr„ arbeider bij de firma. Sprey en Zonen te Alphen aan rlen Rijn; P. Oosterom arbeider bij de firma Sprey eu Zonen te Alphen aan den Rijn: C. Zwanenburg, arbeider op de pan nenbakker!) van do firma J. en G. Ko ning Panen le Leiderdorp; Jll. Roos, arbeider op de steenfabriek der firma J. J. Koning eh Zonen te Leiderdorp; J. W. Bertram, bloemist bij de fir- ,a Gebroeders den Older te Leiden; INCEZOHDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Bij Fa. ANTON DE ROOIJ ANEGANG 14 HAARLEM a contant, op Teekenbehoeften (Wordt vervolgd.) Koloniën Een politieschandaal te Batavia. Fraude met loonstafen. Een te- kort ioopende in de honderd duizenden. Een hoofdcommissaris gearresteerd Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind: Groot opzien is hier gewekt door do ontdekking van een uitgebreid politie- schandual, dat zijn vertakkingen moet hebben over geheel Java. Iu vei'bund met een aantal anonieme brieven werd een onderzoek inge steld naar de administratie bij Je politie. Men vond, dat er ernstige fraude was gepleegd mot de loonsta- teu. Het tekort moet in de Honderd duizenden loopen. Bovendien kwam aan bet licht, dat er in de benedenstad van Batavia een ware politieterrein- hec-rseht- Speel holen hebben zich de medewerking en bescherming van de politie weten te verzekeren. Ook hebben dezelfde schuldigen zich beziggehouden met opiumsmokkelen. De hoofd commissaris Van Rossen is in verband met bovengenoemde feiten gearresteerd en met hem nog eenige ondergeschikten. "(PlB^ENGD.' lN IE UW S Het verhaal van een oog getuige. Een dreigende typhus-epidemie De .,Times"-correspoudent-uit To kio seinde: „Ik maakte een tocht dooi de verwoeste streken van Tokio. De reis per auto was gevaarlijk en on mogelijk, daar de ruinen en overblijf selen van huizen, telegraafpalen en muren den weg onberijdbaar maakten. Alle telegraafdraden in de stad zijn afgeknapt; de palen zijn verkoold en liggen dwars over den weg. Tokio is één groote ruïne van dakpannen, met selwerk en ineengezakte huizen. De algemeene ram is nog verergerd door de enorme hitte, die hier op het oogen blik beei'scht, terwijl aardhe'vingen nog met tusschenpoozen plaats vin den. Opgemerkt dient te worden, dat de meeste huizen te Tokio van hout J waren. Dit is ook de oorzaak, dat de brand zich zoo snel kon uitbreiden en duizenden meiischen om het leven bracht. Honderden huizen en winkels stort ten direct bij den eersten schok ineen, zóodat voor de ongelukkige bewoners geen kans tot ontvluchten meer be stond. Dat gedeelte van de stad, waar de huizen van steen zijn gebouwd, is niet in die male verwoest als de ove rige gedeelten, hoewel ook vele van deze huizen instortten. De schade be reikt een enormen omvang. Sommige gebouwen doorstonden den aardschok, doch werden nader hand w.eder door heb vuur verwoest. Hartroerende tooneelen vonden plaats. Ecfitgenooten werden van hun vrou wen gescheiden, kinden van hun moe ders weggerukt. Ik zag kleine jnris- Jes in nachtjaponnetjes door de stra ten rondloopen, huilende vragend of iemand haar moeder ook had gezien. Het reddingswerk is allerwegen in vollen gang. Bij den eersten aard schok snelden wij ons kantoorgebouw konden niet anders doen.don toezien, hoe de vlammen in korten tijd het geheele gebouw verwoestten» De meeste vluchtelingen zijn hier on dergebracht in het Victoria-hotel, dat voor de ramp gespaard bleef. De Ame- rikaansche ambassade is geheel en al verwoest. Vele ingenieurs zijn bezig de bruggen te herstelion en nieuwe te houwen. Door de gezondheidscommissie to Tokio zijn pamfletten onder heb volk verspreid, waarin .wordt gewaar schuwd voor de toenemende typhus-1 epidemie. Het aantal typhus-gevaL len is sinds ele aardbeving bijna ver dubbeld. Do voedselvoorziening gaat beter; in sommige districten is de wa terleiding weder hersteld. Ik zag in Tokio kristallen fonteinen hun water omhoog snuiten te midden der ver koolde huizen. De droevigste tooneelen doen zich hier voor: zoo zag ik een familie, die voor de aardbeving millioenen bezat, bedelen om een beetje rijst. Overal treft men deelen van meubilair aan. De keizer van Japan, die tijdens de ramp in zijn buitenverblijf te Nikko vertoefde, hoorde in de eerste 24 uur niets van de ramp. Zoodra hij er ech ter van werd verwittigd, steldo hij een som van 10 millioen yen voor hot on- derstouniugswerk beschikbaar. De Ihulpverleening. Uit Londen (V- D.): Naar tot lieden is hekend gemaakt, is voor 50.090 pond bijgedragen tob het fonds van den Lord-mnvo' van Londen ter ondersteuning van .Tapan. Een som van 05.000 pond is reeds over handigd. De tot nog toe gemelde bij- dragon zijn alle srroote sommen ee- wecst, waarvan de minste 500 pond bedroeg. Het hersie? bcgonn en. Londen, S Sept. fV. D.ï: Het herstellingswerk in de verwoes te gebieden van Japan is reeds begon nen. Het snoorwegvtvkeer is gedeM- leliiiï herifeld, evenals de toleer-Mi-' sche verbinding. De banken te Tokio zijn geonend. De belaneriiksfe r>o=fc "'ordt ner vliegtuigen aauEevoerd. Tn fL verwoeste gebieden is een morato rium voor dertig dagen afgekondigd.- Een geheime organisatie in Duitschland De moordenaar van Erzberger gearresteerd? Uit Berlijn wordt aan de N. R. Cty gemeld: Te Gotlia heeft de politie een ge heime organisatie ontdekt, die als een voortzetting is to beschouwen van de bekende organisatie Consul. Reeds zijn er 36 personen in hechtenis genomen. Eenige hunner verklaarden dat de or-» ganisatie hetzelfde doel beoogde als de organisatie Consul. Iu het. belang van het onderzoek in deze zaak wor den de namen van de gearresteerde personen niet genoemd. Alleen wordt verzekerd, dat verschillende personen een rol hebben gespeeld in de zaken Rat.henau en Erzberger. Verschillen de bekendo politieke personen zouden door deze organisatie sterk worden, gecompromitteerd. Ook verluidt, dnt de moordenaar van Erzberger onder de gearresteerden zou zijn. DE OOGST IN RUSLAND. Een bericht uit Riga meldt, dnt de oogst van dit jaar slechts ten deele aan de verwachtingen beantwoordt, die de Russische regeering er van had gekoesterd. In verschillende streken heeft het koren zeer vee! vau de sprinkhanen en andere schadelijke in secten geleden. Ook dezen winter zal de broodvoorziening een der voornaam ste kwesties zijn, waarmee de Sovjet- regeering zich zal hebben bezig 10 houden. DE TOESTAND VAN LEN IN. In een vergadering van den Mos- kouschen raad heeft Kaminef meege deeld. dat de gezondheidstoestand van Ler.in vooruitgaat, in enkele opzichten zelfs in belangrijker mate dan de. ge- neesheoren hadden verwacht, l^nin lijdt echter aan een zeer hardnekkige ziekte, zoodat men veel geduld zal moeten hebben. Hij moet zich veel in de open lucht ophouden. Men hoopt echter, dat ziin gestel op den duur do ziekt© te boven zal komen. GENERAAL SMUTS NAAR LONDEN. Smuts is met de Zuid- Afrikaansclie delegatie voor de -iiksconferentie aan boord van de Arundel Casle naar Lon den vertrokken. DE MTJNWER.KERSSTAKING IN AMERIKA. Uit Harrisburg wordt gemeld De mijnwerkers en mijneigenaars zijn hedenavond overeengekomen de onderhandelingen te hervatten op de onlangs voorgestelde ha-sis door gou verneur Pmelvot, wiens voorstellen zii in beginsel hebben aanvaard. Pin- chot had voorgesteld, dat de loonen met 10 pet. zouden worden verhoogd- MADRID ZONDER ELECTRTCI- TE1T. Doordat er in de electrische centrale te Madrid brand was uitgebroken, die groote schade aanrichtte, zit de stad zonder electrischen stroom. De meeste theaters en hotels, het grootste deel der particuliere woningen, do trom en de dagbladen moeten liet nu zonder licht en kracht stellen. MUITERIJ IN HET ROODS LE GER. Heb te Helsingfors verschij nende Russische blad „Roeskaja" ver neemt, dat te Pebrograd 2000 roodo gardisten, die wegeus desertie waren gevangen gezet, aan het muiten sloe gen, -hun bewakers doodden en zich in iie straten der' stad verspreidden. Troo pen van de Tsjeka slaagden er in, neb grootste gedeelte der muiters te ar- resteeren; 300 hunner zouden zijn ge fusilleerd. (B.T.A.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6