SPORTBLAD" HAARLEM S DAGBLAD APROPOS Maandag 10 September 1923 No. 12340 Onder leiding van P. W. PEEREBOOM Verschijnt wekelijks Cricket OM DEX TELEGRAAFBEKER. II. C. C.V. O. C. Gewonnen floor H. C. C, met 10 runs op de le innings. II. C. C. 170. V". 0. C. ICR. Door deze overwinning is II. C. C. wederom winnaar geworden van den Telegranfbeker Paardensport PAPYRUS. Papyrus is een van de beioemdstc ren paarden van hei oogen'blik. Het dici won het vorig jaar den Derby te Epsotn en zijn roem is dus niet zonder reilen, Nu hebben de Amerikanen, in hun eigen oogen althans, altijd van alles hel béste, het mooiste, het grootste, hel snelste. Dus ook hei snelste renpaard-, sneller dan Papyrus. Hél hoeft geen beloog dat de Engelsche populaire meening hier liji recht tegen in gaat. Een dergelijk ve schil van nieening is een zeer gc-tvoc feit lusschen de betd-e groote Angel-Sak sische naties. Beide beweren nu, dal zij hel snelste renpaard bezitten, waarbij zij ook, der gewoonte getrouw, alle andere landen ter wereld negceren. Het gevolg is dat er plannen zijn gemaakt om Pa pyrus naar de Vercenigde Staten te bren gen en het twistpunt te beslechten <V, een wedstrijd. Een dergelijk plan lijkt eenvoudig en dat is het in groote trek ken ook. In détails echter is het zeer moeilijk.- Een renpaard is een edel dier en moet met den zorg, aan edele .we zens gewoonlijk besteed-, behandeld wor den. Al zijn wensdhen moeten als het ware vootkomen worden; het beste is nauwelijks goed genoeg-1 oor Papyrus. Zoo reist de Derby-winner, wanneer hij ergens aan een wedstrijd moet deel nemen, altijd samen, -met een stal- of ruifmakkcr. Want zonder dezen kame raad is het met geen stokken te bewegen in den trein te stappen. Dat is proef ondervindelijk bewezen. De kameraad moet dus ook mee naar Amerika. Maar er zijn andere en belangrijker moeilijkheden te overwinnen. Pajiyrus is gewend aan Britsclien haver en zijn trai ner is bang, dat het Amerikaansche pro duct hem niet zou smaken, of zijn spijs vertering in de war zou -brengen. En ook de spijsvertering van een Derby-winner is een-'kostbaar ding. Geen bezwaar, zult u zeggen, Geef liet dier genoeg' Engel sche haver mee. Jawel, maar volgens de Amcrikaansche wet mag in Amerika geen haver worden ingevoerd. Daarom is nu lach niet een door talrijke sportsmen onderteekende petitie aan do Amcrikaansche regcering onderweg, ver zoekende in dit geval voor Papyrus de wet niet toe te passen. Het edele dier krijgt ook gedurende de training af cn toe bier te drinken. Dit lijkt misschien, vreemd, maar de trainer zal het wel weten. Een flinke pul bier schijnt Papyrus opgewekt en strijdvaar dig te maken. Maar u voelt Ihier de schier onoverkomelijke moeilijkheid Amerika is drooggelegd en heeft dus, al thans officieel, geen bier voor Papy rus. Het mag ook niet ingevoerd worden. Een der Amcrikaansche organisatoren, van den grootcn strijd, heeft voorgesteld het paard cén van de qüasi-bicrsqorten te geven, waarmede-' tegenwoordig de bierdrinkers van vroeger in Amerika wor den gelukkig gemaakt. Natuurlijk is d.t voorstel met hoongelach ontvangen. .Men eet een dergelijk edel wezen g-ecn imi tatie voor. Tenslotte moet er een speciale cabine voor Papyrus gebouwd worden, waar door hij geen last heeft van het schom melen van het schip U gel^bft dit misschien allemaal niet, maar wij verzekeren u, dat het waar is. En komen hierna niet dc veel beschei dener eischcn van comfort cn voeding door menschclijkc athletcn gesteld, cn dikwerf zoo gelaakt, in een ander dag licht te staan?. wenschbo dezen wedstrijd zonder li miet, dat wil chis zeggen, dat degeen, dio liet liet langste volhoudt, de win naar zou zijn. De Fransche zwemmer Georges Michel, die in 1922- en dit jaar eenige fraaie, doch mislukte po gingen deed om van Frankrijk naar Engeland, te zwemmen, heeft deze uit daging aangenomen op voorwaarde ecliter, dat de afstand gelimiteerd zal worden op 50 K.M., of de tijd op 24 uur. Sullivan, houdt zich echter aan zijn eerste voorstel en liet is dus on waarschijnlijk, dat oen strijd tussclien deze heide lange afstandzwemmers tot stand zul komen. Hoewel wij tegenstander zijn op principieel© gronden van al dergelijke overdreven sportuitingen, die slechts nadeelig' voor het lichaam kunnen zijn, kunnen wi j ons nog het best ver- ©enigen met Michel's standpunt. Wat Sullivan voorstelt, zou moordwerk worden en eigenlijk hierop neerko men, dat degeen, die het den langsten tijd in liet water uithoudt, desnoods zonder sneller te zwemmen, dan 10U meter in liet uur, den strijd wint. Zwemmen. Na zijn succesvolleu tocht over het Kanaal heeft de Amerikaanscho zwemmer Sullivan alle zwemmers tor wereld uitgedaagd tot oen wedstrijd op den langen afstand, 'waarbij hij voor zichzelf liet wereldrecord op- eischt door de 26 uur 50 minuten, die hij in het Kanaal doorbracht. Sullivan Wielrennen MOESKOPS BESCHULDIGD. Twee Parijsche bladen, Petit Jour nal en Eche des Sports nemen de ver antwoording op zich, onzen landge noot on wereldkampioen Moeskops de schuld te geven van den zwaren val, die Poulain onlangs te Montceaules- Mines deed. Zij vinden ook plotseling," voorbeelden van zijn ongeoorloofd op treden in vroegere wedstrijden, waar door renners kwamen te vallen. Laten wij er- ons niet druk over ma ken. Poulain is (zoor terecht) een bui tengewone favoriet bij het Fransche publiek. Dat hij stelselmatig de meer derheid van Moeskops moet erkennen is hard voor de Franschen. Dat onze lampioen driemaal achtereen wereld kampioen werd,.is ook iets dat de Franschen moeilijk Verduren kunnen. Zoo lang geen bewijzen geléverd zijn, zoolang Moeskops tot de erkend meest populaire renners, ook onder zijn col lega's behoort, zoolang tenslotte wij in wedstrijden in ons eigen land (ook tegen vreemde renners) nog nooit iets gezien hebben, dat naar oneerlijke practijken van onzen crack zweemde, zullen wij liet heele geval maar met schouderophalen afhandelen. Overi gens heeft Poulain zelf zich niet over Moeskops' rijden beklaagd. Er zijn in den laatsten tijd wel meer aanwijzingen geweest, dat de Franschen op wielrengebied nog wel wat sportiviteit kunnen leeren. Wel licht kunnen Moeskops en zijn land- genooten hun daaraan helpen. Voetbal DE SPLITSING IN HET WESTEN. De indeeling der Westelijke eerste klassers is verricht en wanneer de conipelieleider met zijn programma gereed is gekomen, kan liet seizoen begiiujen. Een seizoen dat voor ons Haarlemmers eau deel van. zijn aan- tiekkelijklieid lieoft verloren. Hoe heb ben wij niet het vorig seizoen met extra" spanning de verrichtingen- van 11. F. C. gevolgd, in het vooruitzicht dat een succes der Spanjaardslaanbe- vvoners onze stad drie eerste klasse- vereenigingen zou geven. Welk een vriendschappelijken strijd zou dat brengen, niet alleen van dé 35 spelers in hun verschillende ontmoetingen, maar van alle leden der "drie clubs-, ja van alle supporters. De vvedstrïj-, den tussclien 11. F. C,, Haarlem en. 11. C. H. zouden voor de Haarlemseiie voetballiefhebbers een competitie in de competitie vormen een soort van kampioenssectie en de club, die in liaar vier wedstrijden tegen Haarlem seiie collega's het grootste succes zou oogsten, zou kampioen, van Haarlem zijn. Met vcm Scheffel: kunnen wij nu zeggen: „Es war' so schön gevvesen Es liab nicht sollen sein". En dat is oen groote teleurstelling. De indeéling is geschied en wij heb ben haar te aanvaarden. H.F.C. en R. C.l-I. zijn in dezelfde afdeeling ge plaatst- Zij zullen huu tegenstanders gaan' opzoeken in den Haag (H.V.V.), Amsterdam (Ajax), Rotterdam (Feyeii- lOord en V.O.C.), Dordrecht (D.F.C.-, Hilversum ('t Gooi), Schiedam (S.V.V..) eu Zaandam (Z.F.C.). De statistici stellen er wellicht belang in, dat dit een totaal reistraject is van 424 kilo meter. Haarlem is van haai* st-adgs- nooteu gescheiden, wat de roodbroe- ken ongetwijfeld zal spijten. Zij verte genwoordigen in afdeeling B onze stad alleen. Deze vertegenwoordiging is bij hen in goede handen. Zij moe ten reizen maken naar den Haag (Quicken n.B.S.), Amsterdam (Blauw Wit), Rotterdam (Sparta en Excel sior), Dordrecht (O.D.S.). Utrecht U, V.V.), Leiden (A.V.C.l en I.lmuiden (Stormvogels). Totaal ongeveer 430 ki lometer. Dit komt dus zoo ongeveer overeen uit, met de afstanden, die H.F.C. en R.C-H. hebben af te leggen. Als wij tenslotte de- verdeeling der eerste klassers over de verschillende, steden nagaan, komen wij tob de v ol gende conclusie: Rotterdam vier, ilen Haag drie, Haarlem drie, Amsterdam twee, Dordrecht twee, Utrecht, Hil versum, Schiedam, Leiden, Zaandam en IJihuideh. elk een. DE SCHIETWEDSTRIJDEN TE OVERVEEN. De Olympische Spelen OLYMPISCHE SPORT. Sen „belangstellend lezer" vraagt ons, -Ike takken van «port op het programma der Olympische SpPen staan, en dit is het antwoord: Aanvankelijk werd op de Olympische Speten slechts de lichte en zware athlc- lick in al zijn geledingen verstreden. Sindsdien echter is hét pit-gramma uitge breid met voetbal tennis, roeien; nvom men, wielrennen, schermen, boksen, rugby, hockey, schaatsenrijden, ski-en, zeiten, schieten en paardrijden. Onder atli- Ictick vallen alle nummers hardtoppen cn springen, discus- en banier- en speer werpen, worstelen en gewichtheffen. 03 afdeeling Wintersport. De Olympische Spelen worden nu eenmaal, wat te begrijpen is in het hidden van den zomer gehouden, ter ere van de athletiek, hoofdschotel 'an liet uitgebreide menu. Voetbal en hockey worden daardoor wel wat ge hinderd, maar cTe beoefenaars dezer takken van sport trekken zich van de temperatuur in den regel niet zooveel an. Anders is liet met de afdeeling vintevsport. Deze moet wel als hors d' oeuvre, lang voor de visch en de "est komt, worden gegeven, En daar de spelen altijd bij een wereldstad ge houden worden, moet dit eerste ge recht ook een beetje uit de buurt wor den opgediend. Als datum van aanvang van de wintersport', bekoorende bij de Parij sche Olympiade van 1924 is nu vast gesteld 2ó Januari en de wedstrijden zullen eindigen op 5 Februari. Zij zul len ie Oliamomx plaats vinden. Iedere natie mag vier vertegen woordigers laten deelnemen aan do individueel© wedstrijden, bestaande uit: snelheidswedstrijden, schaatsen rijden 590, 1500, 5000 en 10000 meter. Verder schoon rijden voor dames, hoe ren en paren. De skilcampon zullen zijil:'lange afstand 50" kilometer, mid den afstand 12 tot 18 K-M. en springen. Verder zullen ijshockey of baridy- wedsbrijden gestreden worden, waar bij elk land een negental en negen re serves mag afvaardigen. Voor curling mag elk land vertegenwoordigd zijn door een ploeg van vier met vier re es en voor bobsleigh, een bob niet drie tot zes inzittenden en een zelfde aantal remplacanben. Voor 14 December moet elke natie liebben opgegeven aan welke num mers zij wenscht deel te nemen en voor 15 Januari moeten definitief do na men der deelnemers zijn ingeschreven Zwemmen ZWEEDSCH E ZWEMMERS IN ONS LAND. Twaalf Zweedsche zwemmers, o.a. Ie beroemde Arne Borg,maken :en reis naar Amsterdam, om deel te nemen aan een internationalen zwera- •edstrijd van „Het IJ" op Dinsdag IS September- De bekende Amerikaansche zwemster Gertrude Edetic verbeterde liet record vrije slag 500 yards, dal met'6 min. 57 op haar naam s'.ond en 'bracht het op 6 min. 52 seq. Roeien GUNTHER WINT DEN COUPE DE PARIS. De Hollander Gunther won bij de roeiwedstrijden te Parijs den Coupe dn Paris. Lawntennis NEDERLAND—DUITSCHLAND. De Landen wedstrijd tussclien de tennisploegen van Duitscliland eu Nederland te Leipzig is met een spre kende overwinning van dc Duitscliers geëindigd, die van de veertien par tijen er slechts twee verloren. Won den eersten dag de ITollandsche spe ler Timmer van Kreuzer met- 6-4, 1-4, 6-4, op den tweeden adg bleef de hee- rendubbel Timmer-Bryan met 6-3, 6-0 2-6, en 6-3 tegen Rahe-Bergmann in de meerderheid. De overige partijen werden door Duitscliland gewonnen. Lnndmahu sloeg Leembruggen met G-2e 6-1, 3-6, en 6-0 (De CrU 'BEN ZWEMMER IN BRAND. Dit lijkt wel een van de laatste dingen, die gebeuren kunnen. Een zwemmer in brand. En toch heeft de aspirant Kanaal-zwemmer Omer Per reault tijdens Oen poging om zijn ideaal te bereiken bijna liet leven ver loren, doordat liij 111 brand stond. Daar midden op zee tussclien de Fransche en Engelsche kusten Jieeft ich een drama afgespeeld, dat zich Is volgt heeft toegedragen: Perreault een Cauadeésche lange-afstandzwem- was na 10 uur zwemmen tol op 5 K.M. van de Fransche kust gekomen, toen de intense koude hem dwong, on te geven. Hij werd in vrijwel bewus- leloozeu toestand uit. het water ge haald en 111 de kajuit gelégd om bij tc j temen. Aangezien de zwemmer ery leelijk aan toe was, besloot een der matrozen van de sleepboot, die hem vergezeld had, hem stevig te wrijven niet petroleum. De bedoeling was goed, maar het reslutant; vreeselijk. De petroleum vatte vlam door ten brandende lamp, die vlak 111 de nabij heid stond en onmiddellijk stond de zwemmer in lichten laaie. Slechts half bij bewustzijn wankelde liij naar dek door zijn instinct gedreven naar het blussoliende zeewater. I11 zijn toestand zou dat zijn zekeren dood be- teekend hebben. Op de verschansing werd hij tegengehouden en men slaagde erin de vlammen met dekens te doove.i. Daarna werd ook de brand in de kajuit, hoewel niet zonder moei te. bedwongen. Perreault, die van het hoofd tot de voeten met brand wonden bedekt was, ligt thans in het ziekenhuis te Calaisen zijn toestand is niet zonder gevaar van complicaties. Drie andere zwemmers deden nog pogingen om liet kanaal over te zwem men, namelijk de Amerikaan To til, de Engelsohman Perks en de Fyn.iisr.h- man Michel, Allen werdén echter door de koude van liet water en.de ruwe zee tot opgeven gedwongen. Het sei zoen voor kanaalzwemmers is weer voorbij. Het is sensationeel genoeg ge weest. Heb volgend jaar Augustus zal in dit opzicht ongetwijfeld nieuwe sensatie brengen, vooral wanneer de voorgestelde wedstrijd van verscheide ne zwemmers tegelijk doorgaat. EEN LITTERAIR VERSLAGGEVER Een der groote dagbladen tc New- York liceft het origineel© denkbeeld gehad den Engelschcn satirist (en poseur) Bernard Shaw uit te noodigen, een verslag te maken van den wedstrijd Dempsoy-Firpo, die Vrijdag a.s. te New-York zal plaats vinden. Shaw heeft in antwoord op dit verzoek on middellijk getelegrafeerd, dal, hij met de onderscheiding hoogelijk ver eerd was en niet veel genoegen aan de uitnoodiging gevolg zou geven, al thans wanneer zijn condities geaccep teerd werden. Deze wareneen mil- iioen dollar voor het verslag en alle reis- en verblijfkosten afzonderlijk ver goed. De onderhandelingen zijn niet "oortgezet, maar het blad kreeg ge legenheid zijn lezers tc vermaken. YVat wel de bedoeling zal geweest zijn, want Shaw moge een groot schrijver zijn, als boksdeskundige heeft bij zijn meerderen. Vrijdag U Sept. a.s, zal te New- York do lang verbeide wedstrijd plaats vinden tussclien Jack Deinpsey, de formidabele wereldkampioen zwaar gewicht cn Luis Angel Firpo, zijn Ar- gentijnsche uitdager. De deskundigen zijn liet er over eens, dal Firpo weinig of geen kans heeft tegen den wereld kampioen. Dempsey zal, of hij wint of verliest, met dit gevecht weer bijna een half millioen gulden verdienen lijn manager een gelijk bedrag. Grootheden uit de Sportwereld. ERNEST BARRY. Ernest Barry skiffeur-om den- broode. Hij doet nu niet meer aan! wedstrijdroeien, maar aangezien hij tot voor kort de grootste skiffeur ter. wereld was, moet hij ja deze galerij nog een plaatsje vinden- In 1912 won hij voor de eerste maal het wereld kampioenschap en dat heeft hij ge houden, tot hij er het vorig jaar vrij willig afstand van deed. Wanneer je 40 jaar geworden bent, is bet als roeier beter, de eer aan anderen te laten. Slechts in bet jaar 1919 moest bij den titel aan den Australiër Fel- ton afstaan, maar in 1920 trok hij naar de Antipoden en bracht liet kampioenschap weer mee terug. Barry js.cen van die stoere Theems- roeiers, die in de wereldstad ben gil de op zichzelf vormen- Een joviaal gilde van pootige. zonverbrande ke rels, die vol anecdoten zitten over de groote roeiers van vroeger en tegen woordig en over de gebeurtenissen bij heb varen niet den koning, ia wiens gala-sloep zij en Hun voorvade ren sijuls onheugelijke tijden de roeiers zijn. vwwwv V V wvvvvv REN- EN TOERISTENVEREENICING „HAARLEM", Opgericht 6 November 1922. Aan gesloten bij de N. W. B- eu F. W.N.1I. Secretariaat: Java- straab 42, Schoten. Nadat de vorige, door liet lid Gr il. St'outen gesohonken, wisselbeker, voor nieuwelingen, driemaal achter een door II. M. Yoskuyl was gewon nen en aldus zijn eigendom is gewor den, werd door Stouten onmiddellijk een andere beker beschikbaar gesteld, waarvoor Zondagmorgen wederom de eerste wedstrijd heeft plaats gehad. De belangstelling was ditmaal zeer matig, wat des te meer opviel, nit liet weer zoo bij uitstek gunstig was; slechts 5 renners verschenen aan den start, van wie W. de Nijs het eerst vertrok niet 100 sec. voorgift. Deze jonge renner, die door verschillende omstandigheden dit seizoen nog maar enkele malen aan wedstrijden heeft deelgenomen, wist zijn voorgift te be houden en als eerste de eindstreep te passeeren in den tijd van 16 min. 23 sec., op den voet gevolgd door W„ Sleutel',80 sec. voorgift); 3e W. J. Scheffel' (70 sec 4e Valleggïa (15 sec)"; terwijl de vorige winner Yoskuyl den strijd had opgegeven. De agejida voor deze maand ver meldt voor a.s. Zondag het kampioen schap van de vereeniging korte af stand; 23 September id. lange afstand; op 30 September zal de tweede half-, jaarlijksoiie handicap- om den wissel beker worden verreden, waarvan de eerste maal \Y. Sleutel winner is ge worden. EEN FOTO VAN DE DEELNEMERS AAN DEN WEDSTRIJD VOOR OUD-ONDEROFFIC 1 EREN, Biljarten. OM DEN H EEMSTE D E-PRtJS. Uitslagen van Donderdag: v. ZeilHerwerden 150—117. Eei-winkel—Mierits 33—150.' C. Kuil—Th. v. d. Kim 150 US. HerwerdenBottelier 106- -150. Uitstegen van Vrijdag. De Nijsolleiiga 138150. 'ih. v -d. EemPostma 150—127. Th. v. d, Etèmde Nijs 59—150. De. Nijs—Postma 150—111. Hoogste begiiiéei'ic 20 op naam va: TL\ T V.°-UL Hie.-bij nos een toto van bet Haarlemsch elftal, dat Donderdagmiddag op bet terrein aan den Schoterweg met 31 van de Engelsche combinatie wen. Ach terste rij van links naar rechts: Van Dam, Dik, Van Beekum, BieShaar, Krom en Boekclaar. Voorste rij: Radsma, VanDaalen, D. Houtkooper, Miezërus en Ben 1 Kcrwey.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7