Een rivale voor Mile. Lenglen? DE DAVSS CUP Cricket. Cricket-beschouwingen XVI. HET AANSTAANDE 40-JARIG JUBI LEUM VAN DEN NEDER LAND- SGHEN CRICKETBOND. Om allen, die ons Nederlandsch icricket lot bloei hebben gebracht, vol doende naar voren te brengen, zou zeker het aantal artikels over dit aan staande jubileum met nog een tiental vermeerderd moeten worden, doch daar dit mijn laatste beschouwing over dit onderwerp moet zijn, zal ik mij slechts bepalen tot een zeer be knopt memoreei'en van personen en feilen. Beginnende bij de actieve cricketers nemen do volgende spelers een eere- plaats in, t.w.: C. J. Posthuma, W. II. R. van Ma nen, Mr. A. A. Diemer Kool, J. J. ,r x v,- Swcns, L. van Gogh, allen Rood en W'U XV.O.S. eenige invallers fcelfc kunnen 'doorgaan en nog eeii Serie' oude actieve cricketers kunnen opnoe men, echter moet ik eindigen, doch zal dit slechts doen met een woord van hulde te brengen aan het bestuur van den Nederlandschcn Cricketbond en aan den Secretaris-penningmeester A. de Haan Azn. in het hijzonder. Wat deze laatste in zijn bijna twintigjari ge bestuursfunctie voor de crlclcetlief- hebbers gedaan heeft, is niet te geloo- ven, ik hoop, dan ook het volgende jaar, wanneer hij zijn twintigjarig jubileum als bestuurslid van den N. C. B. zal herdenken, zijn daden in een mijner cricketbeschouwingen aan de vergetelheid te ontrukken. „UMPIRE". Haarlemsche Cricketbond. AVOS WINT VAN ROOD EN WIT. Deze wedstrijd werd door A.V.O.S. met 8 runs on de eerste innings gc-Won- Rood en Wit is vö.'ledi; Wit; Jhr. Mr. C. Feith, A. Fokker, Coops, (allen II. C. C.): Henri van Boo- ven (Hilversum en V.R.A.); J. Rincker J. Hisgcn, J. C. Schroder, W. Gerke, Eigeman (allen V.R.A.) en A. Healy (ITnarlem). Ziedaar een zeer uitgelezen gezel schap met onzen grootsten cricketer aan liet 'hoofd. "Wat de beroemde Rood eii Witter voor hst cricket ii: ons land gedaan heeft, is hier niet m een paar woorden te zeggen. Var 1882 af heeft hij onafgebroken dit schnone spel beoefend en zonder uit zondering steeds èn als bowler én als batsman uitgeblonken. Wie herinnert zich niet den fameuzen off-hrcaikhnl, zijn schitterende lengte, zijn groirlc af wisseling. Ja zelfs in de jaren '9:3, '94 en '95 stouden zeer bekende F.ngel- sche county spelers gewoon mochle- loos togen dezen vermaarden speler. Als batsman wist hij viermaal de drie cijfers te behalen met als hoogste sco re 154 tegen Hercules in 1899 gemankt; bovendien zijn de keeren, dat hij dichtbij de century was, niet te tellen. Als aanvoerder van Rood en Wit en het Nederlandsch elftal hebben wii een man gehad, die zeker zijn weerga niet vindt of het zou den eveneens zeer bekenden cricketer" J.. C. Schro der moeten zijn. Deze laabste'speelde ook reeds in den tachtiger jaren én heeft zich als batsman bijzonder on derscheiden. Niemand kon'vroeger en ook heden ten dage zoo geweldig harrl slaan als Kick, niemand Icon hein als wicketkeoper evenaardon. Ook bowler was hij zeer bruikbaar en vaak heeft hij in combinatie met C. J. hoc- le teams voor een luttel aantal runs aan den kant gezet. Holland's besle batsman is ongetwij feld de sympathieke Haagsche aan voerder Jhr. Mr. C. Feith geweest. Op' en top sportsman, speelde hij het spel om het spel, had een prachtige stijl en onderscheidde zich eveneens als bowler en fielder, Hij heeft de meeste honderden achter zijn naam, om en nabij do twintig, en heeft nog steeds het record voor het grootste aantal runs. Direct na Feith dienen de spelers Hiég-'eii en" RiMCkéï' genoemd te wor den. Beiden spelen ook al een aantal jaren én hun succes was immer groot. Als oude tegenstanders, de eerste Speelde in Volharding, de tweede in 'A. C. C. hebben zijn 't elkaar dikwijls 'lastig genoeg gemaakt, -doch toen de combinatie V.R.A. tot stand kwam, hebben zij èn als bowlers èn als bats- men vaak heele teams tot wanhoop gebracht. Jammer genoeg heeft Hisgen het afgeloopen seizoen zijn cricket er aan gegeven en het verlies dat hier door aan den King of Sports is toege bracht is onherstelbaar. Tob echter blijft spelen, blijft hard bowlen en ziju succes is nog steeds enorm. De Rood (ju Witters van. Manen, 'Swens, van Gogh en Diemer Kool, waarvan alleen de bweo eersten nog actief aan het spel deelnemen, heb ben oveneens hun lauweren geplukt, wie herinnert zich niet nog de gewel dige score van Rood en Wit tegen -Haarlem, toen van Gogh een schitte rend gespeelde 204 maakte? Nooit werd in Holland een lioogere persoon lijke score gemaakt en tot. op heden is' het nog niemand gelukt deze scorej te overtreffen. Wat vervolgens te zeggen van I-Ienri van Booven, den all-round sportsman, de kracht van de Hilversumsehe C. C., wat van den Ajaxied Eigeman die er dit jaar niet weinig toe heeft bijge dragen om zijn elftal aan den top van de tweede klasse te brengen enz. enz. Ik zou zoo nog een heelen tijd Rood en Wit naat eerst batteu. Het totaal wordt 55 waaronder 19 extra's. Verder .1. de Jonge 15 en L. Nijboef 11. Biemond bowlde uitstekend ter wijl ook IClerk goed bowlde. H. C. Klerk, 4- voor 19, Biemond 6 voor 17. A. V. O. S. slaat er. buiten veler verwachting G3 bij elkaar; A. Vreem 11 en H, C. Klerk oen uitstekende 24. T>anr dit de laatste wedstrijd in den H. C. B. v.'.n 'het seizoen 1923 is la ten we hieronder de volledigs scores volgen Rood en Wit III. H. Adelink l.b.f. Biemond 0 De Jonge bowled Bieinond 15 v. d. Boogaard bowled Klerk 3 Nijboer bowled Biemond 11 A. de Jong bowled Klerk 1 G. de Vries, bowled Klerk 0 Eli as bowled Biemond 0 J. Faber c-. R. Heydeman bowled Biemond 0 Do Kamper bowled Klerk 1 Marchant not out 0 Cleveringn bowled Biemond 0 extra's 19 Totaal 55 r. 2, 2-31, 3—37 7-56 S—47, SCORES: Rootl en Wit ls'te' im Val der 4—40, 5- 9—53 er A. V. Biem Vreem wickets1 - 40, 6'15 '0 voor 55. bowled de Jong 2 ..owfed Faber 11 Brauckman bowled de Jong 2 Ch. Klerk, bowled Faber 0 Twisterling c. Marchant bowled Faber 0 C. J. Kroon c. Adelink bowled de Jong 7 J. Klerk Chzn., c. Elias bowled Faber 0 H. C. Klerk c. Marchant bowied de Jong 24 ,T. K'erk .Tzn., bowled de Jong 2 R. Heydeman bowled Cleveringa 1 O. Heydeman nbt out 1 Extra's *3 Totaal 63 Val der wickets: 111, 2—13. I15, 4—15, 5-20, 6-20, 7—52, ,—58. 9—59, 10—63. Daar A. V. O. S. niet met inmngs dezen wedstrijd van Rood en \V it III won, is de laatste,, door .deze neder laag algeméén Kampioen' vdn dén H. C. B. géworden. Ajax-Rood en Wit Deze wedstrijd eindigde na eenige spanning in een kleine overwinning voor Rood en Wit. 1 Rood en Wit trok het eerst naar de wickets en opende met "Wackwitz eh Van Manen. Eerst op 50 komt de schei ding, als Van Manen gevangen wordt op het bowlen van Linck" (21). Van Bueren verdwijnt 2 runs later, doch met Van Speugler in stijgt de score snel, totdat Wackwitz o-p 62 run out gaat voor een keurige 29. Op 97 valt het wicket van Swens (17)waarna het vrijwel afgeloop-en is. De 6 overige batsmen voegen slechte 17 runs aan liet totaal toe; de innings sluit op '124, waaronder 7 extra's. Hét begin is voor Ajax niet bemoe digend. Reeds in de eerste over neemt Van Spengler liet wicket van Sehild- huyaep. Ook Weinpe maakt het niet lang, doch Linck en Van IJsseldijk houden eenigen tijd stand.Spoedig daarna neemt Reydon de wickets van Janssen en De Laat de Kanter. Eige man en Rico voeren dan de score op; het begint er voor Rood en Wit don ker uit te zien. Toen echter eenigen ijd voor detnee gestopt was, gingen beide batsmen kort na elkaar uit, waarna het pleit spoedig beslecht was. Het totaal werd met 7 extra's 106. E. Wackwitz run out 29 league ziet er nu als volgt uit: W. H. R. v. Manen c du Pon b Linck 21 o P. Lanimerls v. Bueren c Schild- G* >-« j liuysen b. Wcmpe 2 O O j 5 - Jhr. W. v. Spengler b. Rico 31 O O O - r> Ch O J. J. Swens c. Schildntiyson Rico 17 Yorkshire 31 25 1 4 1 133 85.80 B. Davidson b. Rice 5 Notts. 25 15 3 5 2 85 08.00 L. Reydon c. Schildhuyseu b. Lancashire 29 15 2 6 6 87 60.— -Eigeman 2 Surrey 23 11 2 6 4 67 58.26 J. v. Eeghen b, Rico 1 Kent 15 9 0 3 75 55.55 A. de .Tong b- Rico 3 Sussex 30 15 8 2 5 79 52.6'1 Mr. F. A, Davidson c. Wamsteker Hampshire 27 10 8 6 3 62 45.92 b. Eigeman C Middlesex 22 7 7 5 3 45 40.80 G. Kervel not out 0 Somerset 24 9 11 1 3 47 39.16 Extra's 7 Derbyshire 21 4 7 6 4 32 30.47 - Gloueestersh..28 7 16 3 41 29.29 Totaal m Warvvicksh 25 6 12 3 4 36 28.80 Ejgeman 220; Rice 539; kY'empe 1-46: Linde 1—12. Essex Leicestersh. 26 24 6 5 11 13 3 4 6 2 36 27.09 33 27.50 Ajax ls'te inn,: Sc-hildhuysen b. v. Spengler Wou'cestersh.26 16 1 4 27 20.76 0 Glamorgan North ants 24 17 16 2 I 3 3 14 11.66 12 10.90 v. IJsseldijk l.b.w. v. Spengler 16 Wempe b. v. Spengler Linck c. Reydon v. Spengler Janssen b. Reydon de Laat de Kanter b. Reydon Eigeman b. Reydon Rice c. Weckwitz b. v. Spenglo Waiusteker run out Roem run out du Pou not out Extra's 1 7 106 v. Spengler 5—54; Reydon 3— do Jong 08; Wackwitz 05. De Volledige eindstand van :de 2ers(e Roeien. De data, vastgesteld voor de Olym pische roeiwedstrijden op de Seine in 1924 vallen ongeveer samen met de klassieke data van de Henley Regatta. Pogingen van Eugelsche zijde, om de Olympische kampen op andere dagen gesteld te krijgen zijn mislukt, zoodat er weinig of geen mededinging van buitenlandsche zijde te Ilenley wordt verwacht- In de Engelsche bladen vinden wij hot bericht- dat de Amerikaan Hoover en de Canadees Garrett Gilmore op 15 September a.s. een wedstrijd zullen roeien om het wereld-slciffkampioen- sehap amateurs. Wie. geeft dezen roeiers het recht om slechts zichzelf als waardige wereldkampioenen voor te dragen? In de roeisport als elders is een behoorlijke internationale rege ling dringend noodig. De zeventienjarige Helen Wills wint het Amerik. kampioenschap. Overweldi gend spel. Amorikaansciie „humbug". Haar verdere kansen. Zooals wij reeds eenigen tijd gele den meldden heeft Mrs. Mallory hu ar kfunpioenskroon, die Zij acht jaren ge dragen heeft, aan Miss Helen Wills moeten afstaan en de wijze waarop zulks geschied is, wettigt de overtui ging dat men nog heel wat van dit 17- jarig wonderkind verwachten kan. Als tenminste de Amerikaansche bla den, die het voorval in ellenlange ar tikelen beschrijven, niet overdrijven! 'In een Amenkaanech Dagblad ,,The Pilacj,elphie.n Inquirer" vonden wij o.a. het volgende geschreven. „Een nieuwe baandynastie is ge schapen, een nieuw huis regeert het rijk van het dames-tennis in Amerika. Koningin is de 17-jai'ige Helen Wills, wier haar één van kleur is met de zon neschijn van haar geboorteland, wier zenuwen even rustig zijn als de zieh- hoog verheffende toppen van de ber gen, wier oogen bet blauw van do vreedzame Pacific in zich hebben o-p» genomen en wier begaafde Rechterarm' even onweerstaanbaar is als de oucte Boreas, wanneer deze zich aangordt voor een vgrnietigende zege. Het was door een overwinning, dat de jeugdige Koningin haar troon i>e- Bteeg, om voor minstens een jaar, wel licht. voor vele jaren, de scepter te zwaaien over haar mede tennisspeel sters. Met slagveld was de smaragd-kleu rige grond van rle West Side hanen, overvol van traditie, verrijkt met de daden van een Mc Longhlin, Brookes, Wilding, Johnston, Fuldeu en nu om geven door een kolossale menigte in '•s werelds grootste stadion voor ten nis. Geen enkele van de bovengenoemde tennismeesters behaalde ooit een vol maakter en moer verbazingwekkende overwinning dan Miss Helen Wills het deed. Want haar slachtoffer Cricket in Engeland SEIZOEN 1023. De competitie in Engeland is ge ëindigd en zooals reeds iedereen weet, wisten de kampioenen \an het vorige jaar, ui. Yonts.iire, wederom op ue eei'sie plaats beslag te leggen. Er is reeds genoeg over het spel van deze couniy gezegd, om de schitterends prestatie, welke dit seizoen werd ge leverd, nog eens op te halen, genoeg is het, te vermelden, dat liet team alle records heeft gebroken en met 133 punten en een gemiddelde van 85.80 onbedreigd het „County Champion ship won. Nottinghamshire is, zooals ver wacht werd, als goede tweede goëin- digcl met een average van 68!00. Deze county is overigens de eenige ploeg, die er in geslaagd is, het, elftal dei' „sterren" een voile nederlaag toe te brengen, zij hot dan ook slechts met 3 runs. De derde plaats is nu definitief door Lancas.iire-bezet; wel heeft liet geregeld tusschen deze county en de bewoners van den „Oval" gespannen, doch eenige mooie overwinningen brachten ten slottp de mannen van Makepeace als derde op do ranglijst. De vierde „Leading County is Surrey en hoewel dit loam zich qua batlingcapaciteiten genist kan n.ietcn met Yorkshire en Notts; de zwakke aanval, waarin alleen Surrey's aan voerder P. G. I'l. Fender succes had, was oorzaak van de betrekkelijk be scheiden plaats die dézo ploeg in neemt. Vijfde is Kent, eveneens een sterk verdedigende ploeg, terwijl de aanval mét''.'a''fwisselend' siicces spéélde. Hét'zoo "scb'itt.e'reïide fièlding-lennv Silsséx,; 'diht'. ysvfmkeïljk kampoen»; SÉër-temi'üwouw, Mr,. Mnlloi-y- aspivatiea scheen te hebben, Js BjursWt, achtmaal kimnioenc va, laatste helft van liet mm Amerika. OMMm «li in „straight' atsrtsksl,] mot het gevolg, Jat Je ieta m,t c_, B_, 2ij hn, re.de plaats llaar deel werd. I-tegenstandster letterlijk van de'banen •■'„veegde", heeft, zij hard moeten veen- ten om de Kroon te verwerven, die zij zocht en won, harder en met meer moed dan zij ooit te voren deed. Dit is de tweede maal, (lat de geval- Koningiu een nederlaag leed op. De club van Mead, nl. Hampshire, bracht het ondanks sterk batten nie' hooger dan dc zevende plaats, terwijl de sterkste batting-ploeg, doch tevens het zwakste bowlingteam Middlesex zich met de achtste plaats moest te vreden stelten. Het met de meeste amateurs spelen de Somerset staat precies in liet nnd- den met 47 punten uit .2-; wedstrijden, een Amerikaunsclie baan in tien jaren van strijd. 1919, toen ze niet geheel fit w hetgeen een goede prestatie ntng wol- ™lo°" V™ «r, Je.eup toendert.ja den genoemd Xmdsr.teln na de tweede Tot de r.wn.kke tasje» behooren W'1,'5 g™'" Derbyshire, Gloucestershire, War- If®»*, W«» wjekahire, Esses, Leicestershire, War- "tdd= taw w O» overwin- cestershire. Glamorgan en Northant, jmW» W»»» 111 den snellen lijd van De club van Douglas heeft zich na mjmitcn een zeer slecht, begin eenigszins gere-1 Het was de groote Suzanne Lenglen •habiliteerd, doch slechts zes volls j c\le haai' ondergang bewerkte het vo rig jaar in de finale, te Wimbledon in 129 minuten, waarbij de Noorsche reke-. slechts één game behaalde. Doch inningen uit 26 Wedstrijdi zen echter niet op groote kracht. Nortliauls is het kind van de i nine; met slechts twee gewonnen wed-1 speelde zij thuis op Amerikaansche strijden sluit (leze county dé rij. Dit banen en met do snelle Amerikaan-' team wordt dan ook over het alge-sche bal waaraan zij gewend is en zij meen als het zwakste aangemerkt en verdedigde haar kampioenschap waar met Glamorgan zijn dezo ploegen be-1 aan zij zoo gehecht was. slist de mindere van bijv. het elftal j- Doch alles wat de ex-kampioene pro dat de Free-Foresters onlangs bij het beerde werd door Helen Wills over- bezoek aan ons land hadden samen-1 troffen en zoo gebeurde het, dat do gesteld. uitdaagster „het meisje", uiterlijk zoo koel als een gletscher, doch van bin nen brandend als een vulkaan var verlangen om te winnen, absoluut de situatie bcheerschto. Ilaar optreden imponeerde en zij maakte haar tegenstandster verlegen door haar meesterschap niet het racket, maakte zoowel technisch als tactisch geen enkele fout, en sloeg en smaslue zich letterlijk een 'pad naar een schitterende overwinning, zóó indrukwekkend, dat haar beroem de tegenstandster er een slecht figuur bij sloeg. Wallis Myers, de erkende en béken de Engelsche tenuiscriticus, heeft Mile. Lenglen jarenlang gevolgd; doch na afloop verklaarde hij volmon dig, dat geen enkele vrouw ter we reld dien'middag Miss Wills zou heb ben weerstaan. De nieuwe kampioene had alles! Haar service was snel en wol ge plaatst. Haar drives zoowol fore- als backhand waren een klasse beter, dan van haar tegenstandster, die bekend is als de „greatest-woman-driver" ter wereld in het moderne tennis. Zoo se cuur plaatst zij haar drives dat keer op keer de bal neerkwam daar waai zij en baseline samenkomen, daarbij zooveel punten behalend, dat het on waarschijnlijk lijkt tegen een speelster die zooveel „haalt" als Mrs. Mallory. Hier werd een klassieke wedstrijd ge houden, een sport-drama met meer spannende en opwindende momenten, rijker in betooverende phases en een duizendmaal grootere actie ontwikke lend dan twee jaren geleden in de historische, internationale debacle, waarin Mrs. Bjurstedt Mallory Su zanne sloeg en haar deed neerkomen in het' stof, waarvan zij zelf nu de bitterheid kent. Aan de eeue zijde van liet net was alles-overwihriendó jeugd. Aan den an deren kant stond die wonderlijke vrouw, die uit het Noorden kwam om het Amerikaansche tennis te belieei schen. Aan den eenen leant een blond- harig meisje met blauwe oogen, waar dige dochter van Uncle Sam en aan de andere zijde een dochter van een roemrijk volk, dat verre reizen durf de te ondernemen eni te zegevieren, een vrouw gebruind door de duizendc zonnen van de oude wereld en de nieuwe, onder welks hemel zij vrijwil lig haar ïeïïhïé-pi'estlge in 'do waag schaal stelde, een vrouw wier donke re haar en oogen dikwijls de kristal len schittering van Noorwegcn-i fjorden weerkaatsen Zelfs het weer was schitterend. Het was een prachtige dag een Califor- nische dag. Niet zoo'n dog waarop de Noorman nen uitvoeren onder een zwnnrhewolk- ten hemel over een kokende, grijzu zee. „Old sol" scheen vriendelijk neer op het meisje, dat uit het land van de eeuwige zon kwam en aan haar was de triomf. De vrouw met liet vuur van do „vi kings" in zich werd verslagen, „out classed", dodli niet overwonnen. Zij ging ten ouder doch zij ging vechtend ouder en de 8900 van d.e bloem der sportlieden zoowel dames als heecen, erkenden haar grootheid in deze nederlaag, zooals zij ontelbare malen haar toegejuicht hebben na een overwinning, als zij in grootheid van h a a r Waterloo terugkwam met een breedc glimlach, die haar gelaat verlichtte. Doch de groote ovatie was gereser veerd voor de jeugdige Helen. Het was den geheelcn wedstrijd door io zien dat de sympathie van hot pu bliek met de jeugdige speelster was. Steeds weer moest de official het pu bliek verzoeken, zich tijdens do rallies in toom te houden, doch het was nut teloos. Als Helen Wills weer zoo'n wonderlijke 'drive deed, waar Mrs, Mallory naast greep, stond de massa als één man op en juichte het meisje 1oe op eon wijze die duidelijk deed uit komen', dat de mcnscheii dol van enthousiasmo en bewondering waren. a. w. challenger! (Wordt Vervolgd.) Wielrennen DE BATAAF. De H. S. C- „De Bataaf" liet Zon dag een handicap-rit verrijden over. een afstand van pl.rn. 36 K.M. Dc uitslag luidde: I. O. Visbeen, 2. P. Snijders, 3. Th. Wcber. Hieronder volgt ccn gespecificeer de opgaaf der 5 gehouden 60 K-M- reeordvitten der II. S. C. ,,Dc Ba taaf" over de maanden April-Au gustus 1923. Club-recordhouder is N. J. de Jong in 1 uur 46 min. 28 sec. Ie rit: 1- W, Ooms, l uur 49 min. .38 'sec. 2. C. A. Bakker 1.53.30; 3. Chr. Kwaak, 1-55.58; 4. N. J. de Jong, 1.56.50; 2e rit; 1. N. -J. de Jong, 1 uur 51 min. 25 sec-2. W. Ooms, 1.51.28 3.Chr. Kwaak 1.56.12: 4. P. Koene Jr., 1-57.53. 3e rit: 1. N. J. de Jong, T uur 46 min. 28 sec. 2. Chr. Kwaak, 1-51.44 3 J. van Kempen 1.53.2S; 4. J- Sluis, 1.53.42. 4e rit: 1. Chr Kwaak, 1 uur 59 min 53 sec-2. J. Sluis, 2.2.15 3. J. v. Kempen, 2.10.5; 4. P. Koene Jr., 2.18.8- 5e rit: 1. Chr. Kwaak, 1 uur, 51 min., 21 sec. 2. J. van Kempen, 1.55.46 3. N. J- de Jong, 1.56.32; 4. J. Sluis 2.1.7. Totaal-uitslag der 5 ritten 1. Chr. Kwaak, 15 punten 2. N. J. do Jong, 11 punten- (record-houder) 3. i W. Corns 7 punten4. J. van Kempen 7 p\mtcn. Hengelen. DE RIETVOORN. Zondao- hield liet visclicollege „De Rietvoorn" met motorschuit een kas- wedstrijd op baars bij (1e Kaa? ;n de Ringvaart, F.r werd met veel animo gevischt en totaal gevangen 96 stuks ba a re. le. prijs L. v. Norde, grootste 34 c.M., 2e nr. J. C. de Geus, dc meeste. 14 stuks; 3e pr. II. Graas, grootste 29 c.M., 4e prijs A. Larson, 11 stuks, 5e pr. li. Vork, '26 1/2 c.M., Ge pr. .T. Prins, 9 stuks, 7e W. Vermond, 25 cM. Drie draagmedailles waren uitge loofd; een verwierf de heer L. z. Norde, voor de grootste, de tweede vooi' de meeste de beer J. C. de Geus en de derde de heer P. de Jong, als troostprijs voor de kleinste, groot 10 1/2 c.M. ROEIEN. Dc Engelsehen altijd op zoek naar sportoriginaliteiten hebben weer wat nieuws bedacht. Ter gelegenheid van een aanstaande liefdadigheidsregatta zullen drie viorriemsgieken tegen el kaar uitkomen die elk bemand zul len zijn door eenvader met zijn vier zoons. De drie vaders zullen allen roeien, in elke boot zal dus een der zoons sturen. LAWNTENNIS EEN STUK TEN NISGESCHIEDENIS. De Vercenigde Staten hebben door een oveiwinning op Australië voor de vierde maal in successie en voor de zevende maal in tot-aal het veelbegeerde kleinood de Davis Cup weer voor een jaar in hun be zit. Nog nooit tevoren is cl- zulk een deelneming voor deze competitie geweest als in het afgeloopen seizoen. Niet minder dan 17 1 noden bevochten elkaar voor de eer om in den eindstrijd to trachten den houders den eerepa'm te ontrooveni. De strijd was af en toe hevig en tenslotte slaagde Australië, winner der Amerikaaai- Gcho zone erin, "Frtmkrijk als primus vam Europa de .nederlaag toe te brengen. Maar de vertegenwoordigers der Ver cenigde Staten, Tilden, Williams on John- 6L011 slaagden erin, zich de pretendenten van het lijf te houden, zij liet na zwaren strijd. Anderson de Australiër, wist Johnston te overwinnen in vijf sets (46, 6—2, 2—6, 6—5, 6—2), maar Tilden sloeg zoowel Anderson als Kavvkcs. De double tusschen Tilden—Williams en Anderson— Hawkes leverde een merkwaardige score op mei ijk 1715, 1115, 50, 63 C2, Het een cm an< van dc Davis Cup licht op zijn p.oats. Vélen zulten met -eeuigo verbazing hooren, dat de Davis Cup •reeds in 1SÜ0 voor dc eerste maal werd verspeeld: Sindsdien -is zij jaarlijks, met een- noodzakelijke onderbreking tijdens den oorlog en verdere uitzonderingen in 1901 en 1910, liet tennisevenemeut geweest. Oorspronkelijk was echter niet dc geheele tenniswereld tot do wedstrijden toegela ten. Toon de Amerikaan Dwight F. Davis thans onderstaatssecretaris van Oorlog m zijn land, in 1900 met zijn beker kwam waren Amerika en Engeland feitelijk de eenige landen waar op eenigszins groote schaal het spel werd beoefend. De beker werd dus als prijs bestemd voor een jaftï- lijksohen wedstrijd tussohen de beste ver tegenwoordigers van d6ze Staten. De eerste drie wedstrijden werden in Amerika gespeeld. De vertegenwoordigers der Sterren en Strepen wonnen in 1900 van do Engelsche spelers Gore, Koper Barret en E. D. Black. De Engelschen waren zeer onder don indruk van de Amerikaansche service, die thans vrijwel universeel is, maar toentertijd in Europa onbekend was. In 1902 won Amerika op. nieuw, hu van Doherty en Puil maar liet jaar daarop brachten do vermaalde- ge broeders Doherty de Cup in triomf naar Engeland. Tusschen de bedrijven'door be haalden deze kranige gebroeders ook nog de enkel- en dubbeispoiku.mpiocnschappen van Amerika, waarvoor de inschrijving internationaal was on thans ook" nog is. Na 1803 werden ook andere landen uït- ge-uoodigd tot mededinging. België sloeg Frankrijk in 1904 In de uitilagiiigsfina'e met 3—2, 'ia-nar moest buigen voor de hou ders in den eindstrijd. Engeland won overtuigend met 5—0. De jaren 1905 en 1906 br-aehten opnieuw Engelsche over winningen. In het eerstgenoemde jam- sloeg Amerika Australië met 5—0, maar verloor van Engeland mot dezelfde cij fers, Overweldigende cijfers, dio geen in druk kunnen geven van den gewéldigen strijd, die dezo kampen opleverden. De gebroeders Doherly echter, toen op het hoogtepunt van hun tenniscarrière, had den beiden vijf sc-ts noodig om hun en kelspelen te winnen. Amerika was toen. Vertegenwoordigd door Ward, Wright en' Darned. In dc heerendubbel wonnen de Dohertys met 8—10, 6—2, 6—2, 4—6, 8—6. In de laatste set werd het pleit beslecht door onfortuinlijkheid van don Ameri kaan Ward, die bij het doorzwaaicn na een smash met zijn racquet hot net even aanraakte. In '1906 trokken de Dohertys zich uit het internationale tennis terug. Zij waren in de Cavis Cup ongeslagen gebleven. Het volgende jour zag een verdere uit breidimg in de deelnoming aam deze, steeds, in populariteit winnende wedstrij den. Australië wem nu en wel tegen de- zélfde Engelse-bon, die het in 1900 uier tegen Amerika hndde-.i kunnen bolwor- m Koper Bar 3—2, hetzelfde bad .islraliü eerst Amerika bevochten. De winnaars waren vertegenwoordigd door de uvec vermaardheden Anthony Wilding, die later in den norlog bet leven verloor oil Norman E. Brookes, wellicht de groot ste tacticus, dien hel spel ooit gekend neeft. Wilding was (oen nog niet de kracht, die hij luier zou worden. Zoo kwam liet dat Brookes cn Wilding in de partij togen Amerika verloren van Beals Wriglu en Karl Behr, teVwijl Wilding zijn single van -Wright verloor. .Van Belir won hij echter na'"groote moeite en Brocikes won zijn beide enkelspelen. Tegen de Engelsche houders kregen de Australiërs het ook hard te verantwoor den. Gore en Roper Barrett waren we! niet van de kracht der gobroedors Doher ty, maar zij bleken niet van zins te zijn .hun huid goedkoop to vorkoopen. Gore sloeg Wilding en de Australiër wist slechts niet de grootste moeite Koper Bar rett eronder te houden., De doubles-match vormt een aparte bladzijde i-n de geschie denis van het oentre-court te Wimbledon. De Australiërs wonnen vrij gemakkelijk de beide eerste sets. lm de derde werd 'net 5—4 in iiun voordeel en op een gegeven oogenblik kon Brookes door een welge plaatste service het pleit beslechten en de Davis Cup naar Australië voeren. Het Engélselie publiek wachtte ademloos van spanning op het vonnis. Maar do Enge! schen wonnen den slag, de game en de set; verzekerden zieh daarna met her nieuwd zelfvertrouwen van de vierde set en wisten zoowaar, onder onbeschrij felijk enthousiasme vnm het publiek ook de .vijfde set nog met 13—11 uit het vuur te sleepen. De wedstrijden van 1903 brachten een zelfde dramatisch incident in den chftl- lenge-round toen lloper Barrett en Dixon nog slechts oen slag te winnen hadden om het reöhi te krijgen de Cup uit Austra lië te- tradition terug te halen. Me. Lougb lim en Hacked, de Amerikaansche tegen standers, wisten echter op hun beurt den belangrijken slag cn later den match te winnen. Zij kwamen echter later mei leege banden uil- Australië terug. Brookes en Wilding wonnen te Melbourne met 5—2. De glorietijd der Australiërs was ira aangebroken. Niet tevreden met hun sue cesser, in 1907 cn 1903, wisten zii de Cup ook met goed gevolg le verdedigen in 1909 on 1911- In 1910 werden, zooals reeds geoiegd de wedstrijden niet gehouden. Het "verloop va-n 1903 tot 1511 was vrij eentonig. Telkens stuurde Engeland een ploeg -naar Amerika, die even vault on- .-erricliieizake terugkeerde. Waarop de Amerikanen naar Australië trokken 1 onveranderlijk op hun beurt met do kous op den kop naar eigen land terugkeerden. I-n 1908 wen Australië met de maximum score van 5—0. Het enkelspel, in 1908, losselien den Amerikaan Wright en den Australiër Brookes verdient extra vermel ding. Er werd gespeeld in een tempera tuur van 102 graden Fahrenheit, niet zeer bevorderlijk voor goed spel. Moer ook de Amerikanen zijn aivn dergelijke tempera turen gewend en het werd dus een bittere strijd. Niet in den aanvang. Alles scheen Wright voor den wind te gaan. De twee eerste sets werden 6—2, .6—1 in zijn voor deel, Toen zwenkte de fortuin. Brookes verzekerde zich met 75 van de der de set en won de vierde met S—2. Toch werd het tenslotte oen Amerikaan sebe overwinning toen Wright door meer der uithoudingsvermogen dan zijn tegen stander 1210 wist te forcéeren. Den dag tevoren had Wilding in de doubles, beide partijen twee sots hadden ge lien en het in don 5en 5—4 en 40—15 Australië stond, het publiek tot wanhoop gebracht door double fault te serveeren. Nog vier slagen werden gewonnen en ver loren alvorens de Australiërs deze partij Ini 1912 werd een einde gemaakt aan de Australische overmacht en Engeland deed het. Nadat Frankrijk was geslagen met 41 trok de Engelsche ploeg naar de an dere zijde van den aardbol zonder eenige hoop op succes. Op papier was zij dan ook niet sterk. J. C'. Purke, die Ier was de sier en.verder waren er Dixon. Beamish (nu beroepsspeler) baalde al dadelijk winning'op Brookes Hel jaar 1315 zag de deelneming weer vergroot. De Aniurilunnsobe ploeg be haalde tcn=io;te de overwinning. Zij sloe gen eerst Australië te New-York, daarna Duitsc'kland te Nottingham, ve ;ugui;s Lowe. Parite i schil terende t legde daarm Canada te Wimbledon en dan eindelijk Engcl.-wid op dezelfde plaats. Toon in 1914 de uitdagersvondc tusschen Engeland en Australië te Boston gespeeld werd, hing reeds de wolk Het he- ei-kelijk" speuren, dat de spelers de lieid vain (lezen Sportleven strijd i gelijking met de bolaoi-grijke gebeurte nissen, dio op til waren, voelden. Dc En gelschen verloven en Australië wist ten slotte Amerika in don eindstrijd te over winnen.- Maar dG beker ging niet naar Melbourne, liet werd. ciu de oorlog was uitgebroken, veiliger geacht bet kostbare kleinood in een Amerika.msohe kluis le bewaren. En het internationale tennis werd tot nader order opgeschort. Over de wedstrijden na den wereldkrijg kunnen Wij kort zijn. Zij liggen nog versoh in het geheugen van de tenislief- hebbers. Australië won mol 41 te Syd ney van Engeland, nadat de Engelschen Frankrijk met 3—2 te Deauvil.lo hadden klein gekregen. Nederland bereikte in .1920 de laatste ronde maar trok zich voor Amerika terug. Onze spelers konden zieh dergelijke la-ngo reizen en den daartoe benoodigden tijd niet veronvlooven. Ame rika won tenslotte den Beker met 5-0 van Australië te Auckland, hi 1921 kwa men de Japanners voor de eerste maal m de finale. Zij sloegen Australië mei 4—1. maar moesten tegen dén houder met 3—0 het onderspit delven. Ook 1922 zag don beker in Amerika blijven. Weer was hot Australië dat hem trachtte terug le win nen, maar de Dosimr mislukte, tiet werd 4—1. Tenslole heeft ook dit jaar in de ver blijfplaats van den Beker geen veninde. ruig gebracht en het is niet gewaagd Ie voorspellen, dat Amerika nog ,\vl eenigen tijd de primus zal blijven. Engeland is voorloopig uitgeschakeld. Frankrijk heeft evenmin vee! kans, Australië en Japan

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9