41e Jaargang No. 12341 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 September 1923 AEONWEKjIEMTEW per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) t 3.577,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. lil per plaatsing, elke regel meer, 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 P?peereboom 1e«RpW^Sr^BOOM Bijkantoor voor Santpoort, Voisen, Veiserocrd, Wijkeroog, Umuiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 HoofdredacteurJ.c.PEErÊbÓom Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Vefsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden DINSDAG 11 SEPTEMBER. Groote Kerk Kerkconcert 's avonds 8 uur. StadsschouwburgHet Schomvtoo- neel: „Wii groote Mensehen", 8 uur, Frans Halsmuseum Historische ten toonstelling-, gewone museum-uren. Bioscoopvoorstellingen. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van ilaarlemsche schilders. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. Statenzaal Prinsenhof: Vergadering van den Gemeenteraad, half twee. Frans Halsmuseum: Historische ten toonstelling, g:\vone museum-uren. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en -8 "uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2.30 on 8 uur. Ailanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop- voorsteluig 2.30 en 8 uur. Bloemendaal: 1-Iotcl „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsohe schilders.- Benneb roek: Jubileumfees- De machtelooze gemeenteraad De Haarlemsche gemeenteraad besloot te bedanken voor het subsidie aan het Middelbaar Onderwijs, om vrij'te zijn in het bepalen van wat de Raad nuttig en noodig vindt vcqr zijn middelbaar onder-' wijs. Als Gedeputeerde Staten dat besluit niet verwerpen, zullen wij -overwegen het te doen, zegt de Rcgeeririg. Tot tweemaal toe besloot de Haar lemsche gemeenteraad, de dobbelsteenen bij de Groote Hout brug', die het verkeer belemmeren en iedere verbetering ver hinderen, af té breken. Tot tweemaal toe heeft de Regcering dat besluit doen ver nietigen, op onjuiste gronden en voor gelicht met onjuiste argumenten. Het heet, dat aan het hoofd van de gemeente de Raad staat -- in werkelijk heid is de macht van den Raad'aan alle kanten geknot, zelfs in een z-oo zuiver plaatselijke aangelegenheid als het ver»" keer in de gemeente. OSVS ONS HEEN No. 3229 Post-cheque en giro. Centraal NederlandschGo'mité „lamp Japan 1923", Teneinde er blijk van te geven hoe zeer het Nederlandsche Volk meeleeft met de -ontzettende ramp, die Japan trof, vormde zich een Centraal Neder landsch Comité „Ramp Japan 11)23' tot leniging van den nood ontstaan door de jongste aardbeving, waarbij vele tienduizenden, menschenleveiis verloren gmgen, steden en dorpen gi heel of gedeeltelijk verwoest werden en het- economisch leven van een be langrijk deel van Japan zeer zwaar ge troffen werd. De namen van de ledenvan dit Centraal Comité zullen spoedig voltal- lig gepubliceerd worden, maar reeds nu richt het voorloopig Coiuité zich tot het Nederlandsche Volk met het verzoek, bijdragen, groote en kleine, voor het goede doel te geven. Er is een beroep gedaan op do Ne derlandsche dagbladen inschrijvingen te willen openen en de namen der schenkers niet de bedragen regelma tig twee keer per week te willen pu- bliceeren. Enkele dagbladen zeiden] reeds toe voor dit goede doel ruimte beschikbaar te zullen stellen. Ook is verzocht de bedragen van de bij het Comité inkomende giften te .willen pu- bliceete'n. Het Centraal Nederlandsch Comité zal streven, naar samenwerking met andere instellingen, die hetzelfde goe de doel tot sfceunverleening beoogen. In de verwachting dat het Neder landsche Volk, van oudsher bekend om zijn vrijgevigheid en menschUe- vendheid, in deze zijn tradities ge trouw zal blijven, heeft he.t Centraal Nederlandsch Comité reeds Zaterdag 8 September j.l. een bedrag van zes tigduizend gulden naar Japan overge maakt naar het daar op initiatief van het Centraal Comité te vormen uitvoerend comité. Het Centraal Nederlandsch Comité verzoekt om behalve aan do dagbla den gelden te zenden aan defi heer E. D. van Walree, directeur van de Twentsehe Bank, Amsterdam, giro nummer 6269. Namens het voorloopig Comité: Dr. C. J. K. VAN AALST, voorzitter. Mr. G. VISSERING, vice-voorzitter. PIIS. VAN OMMEREN Jr., Rotter dam. A. J. GOUDRIAAN, Rotterdam. J. B. VAN DER HOU VEN VAN OORDT, 's-Gravenhage. Mr. P. J. DE KANTER, 's-Gravenhagc - In aansluiting met het bovenstaande zijn wij bereid, gelden voor bov staand doel aan ons Bureau aan te ne men; de bedragen zullen regelmatig in ons blacl verantwoord en aan den algemeen penningmeester doorgezon den worden. DIRECTIE VAN IIAARLEM's DAGBLAD. Toen indertijd de post- cheque- en girodienst gesticht werd en van allo Kanten kreten van bewondering op gingen over oen openbaren dienst, cue zoo practisch en vlug wist te zijn, heeft een van mijn vrienden daarbij hardnekkig het. hoofd, geschud, llij had er geen vertrouwen in. „Voor mijn zaken" zei hij', „kan ik deza giro niet missen,'maar voor mijzelf onder-- teeken ik nooit de iinmoreole verbin tenis, dat ik nuj onderwerp aan ge nomen' en nog te nemen maatregelen. Zóó dwaas en verkeerd kunnen die maatregelen dus niet zijn, of ik heb ze bij voorbaat goedgekeurd." In dien tijd is hij van formalisme cn overdrijving beschuldigd. Nu krijgt- llij gelijk. De iieéle dienst is in de war en wanneer die er ooit weer uit zal komen, sterker nog: o f die er ooit weet uit zal komen, is een» vraag. „Wie had ook kunnen denken", zsg- gen nu zijn kennissen, die wel aange sloten zijn, „dat een goed werkende dienst plotseling door een onbelcookten maatregel zou worden bedorven!" „Zooiets'zegt dan de wijze man, „was van een particuliere firma niet te verwachten", ze kon alleen opko men in het brein van iemand, die zich bij voorbaat voor al zijn daden in de toekomst, 'verstandige en domme, ge dekt had." En wat toen ook al tot verdedi ging van den dienst tot hem gezegd was: „je kunt er toch altijd weer uit, als je wilt", blijkt nu dan ook niet juist te zijn. Niet dat aan de deelne mers hun géld zou worden "onthouden, -maar hunne aanvragen kunnen niet behandeld worden op t ij d, wat voor duizend©deelnemers ongeveer een even grcot ongerief zal zijn, als wan neer zij het geld :n 't. .geheel .niet meer'bezaten. Uptimisteu zullen zeg gen, dat ook dit weer terechtkomt. Maar tot die opgewekten b'ehoo'rt niet de schrijver wan een artikel .in liet Handelsblad van'.Zaterdag,, die er op wijst, dat fuuLen die vroeger konden worden verbeterd, onder de nieuwe regeling niet zullen worden ontdekt, omdat ér nu alleen met nummers wordt gewerkt. „Geheel afgezien van de fouten, die een gevolg zijn van de overhaaste en ondoordachte wijze, waarop de cen tralisatie is doorgevoerd, zal men dus j onophoudelijk voor het geval komen te staan, dat bij- on afschrijvingen op verkeerde rekeningen worden geboekt. 1 Voortdurend zullen hierdoor men- sciien, wier saldo schijnbaar uitgeput i is," worden gedupeerd en de deur zal tevens wagenwijd worden opengezet voor oneerlijkheid van 'minder scru- puleuzé rekeninghouders, die blij wor- den gemaakt met overschrijvingen te hunnen gunste, welke hun niet toe- Zoo zegt de man van het ïrandels- blad, die zich tot. de directie heeft gewend en ten antwoord gekregen, I dat men daar werkt „als paarden", om door den achterstand heen te ko- i men. Terecht zegt de schrijver dat liet j voor 'Ij publiek van niet de minste be- tsekenis is, of men op- het Centraal 'Girokantoor lanterfant of hard werkt, j maar alleen of er spoedig een einde zal komen aan den onhoudbaren toe- I stand. „Wij kregen den indruk, dat hiervan geen sprake zal zijn", be toogt de schrijver cursief en over deze uitspraak mogen wij, gelukkige aan geslotenen, maar eens nadenken. Natuurlijk zijn de officieels mede- deeliugen optimistischer. De directeur van eten postcheque- en girodienst hoeft ecu bescuouwing ten beste gegeven over de manier, waarop men tot deze céntralisatie is gekomen, liet kan ons natuurlijk weinig scheien, of de taco-1 lie had uitgemaakt, dat na de eerste dagenvan minder vlot verloopen dér werkzaamheden, de toestand zóó zal worden, dat de Nederlandsche Post- girodienst met naar verhouding, een belangrijk minder aantal ambtenaren zal werken, dan welke andere gelijke dienst in het buitenland. Het eenige wat wij aangeslotenen bij tien dienst erlangen is, dat hij goed werkt en niet eens in de eer ste plaats, dat hij zuinig werkt. Ze- ten ton 's jaars moet er op bespaard kunnen worden. Het is heel mooi, maar beteekent natuurlijk niets in vergelijking mét de belangen, die ge schaad worden door do huidige ont wrichting. En zelfs de optimistische aangeslotene moet wel opmerken, dat de'enkele dagen van stagnatie, waar op de dienst zelf gerekend had, nu al lot weken zijn gegroeid. Blijft liet daarbij? Cf moeien wij ons op maan den prepareerc-n? Of op neen, dut noodlottige woord durven wij niet uit- spreken. Wij zullen er binnenkort wel wat meer van hooren. De Kamerleden Duvs en Van isr.aambeek hebben den Minister van Waterstaai vragen danq en het is niet te veronderstellen, dgt de Kamer genoegen zal nemen niet algemeenheden, zooals die vaak op dergelijke vragen worden ten hosle gegeven. Ue bei do vragers leggen den nadruk met alleen op verbetering van don toestand op dit oogen.bl.ik, maar wenschen ook .terugkeer tot den ouden godeceiltraliseerden toestand. Dat i3 liet voornaamste. Eu wanneer daar niet van komt," dan zal het eenvoudi ge gevolg wezen, dat de dienst-tal van klanten verliest, die overgaan naar het particulier bankbedrijf, dat zijn uiterste bsët aal doen om hen te be houden. Wonderlijk toch, dat de Staat een goed opgezetten dienst niet in orde heelt kunnen houden! Even vreemd, als het antwoord, dat een postman aan een onzer redacteu ren zaf, die hem over de zaak'inter viewde: „het publiek was vprwend! Het publiek was verwend! Omdat het tevreden was met den dienst? Zou een Staatsdienst pas goed zijn, als 't publiek moppert? De post is in ve'o opz'chten ren monopolist,: Hij alleen kan brieven verzenden, pos.20ge.s- wrkoopen of laten verkocen, en zoo meer. Zoo dra hij zich bij ons aandient ais ban-, kier en kassier moet luj rekening hou den met partieuüere concurrentie. Daarom is do cenltulisatic van het cheque- en girobedrijf een flater. De post huci op net particulier bank bede iji. een grouten voorsprong, llij kan gireersn tot in de meest verloren boeken van liet land, omdat hij over al zijn kantoren heeft, hij kan voor corresponuemie betreflende cheque en giro vrijdom van port toestaan, hei geen den particulier natuurlijk on mogelijk was, hij heeft dour een c-n ander in weinig jaren een uitgebreide klandisio gekregv.n, dio welhaast lede ren volwassen Nederlander welke iets met geldzaken heeft uit te staan, zou hebben omvat, daar een girodienst, precies ah de telefoon, steeds groot-er waarde krijgt naarmate het aantal aangeslotenen toene-siut. De dienst heeft deze weelde niet kunnen dragen. In plaats van zich uit sluitend te blijven -afvragen: „hoe dien ik het publiek het snelst en best?" hééft hij zich verdiept in theo retische vraagstukken van centrali satie, gepaara (iaat ons dat ter ver ontschuldiging zeggen) met wenschen of misschien wel voorschriften van bezuiniging. Waarschijnlijk-. lïeeft men toen zoo geredeneerd: ,,wï> heb ben het publiek nu in de hand, de dienst kan wat minder goed worden, do mensehen blijven wel". Neen, de njenschen blijven niet. Het is de fout geweest van .honderddui zenden particuieren, die door ijver en vlijt een goede zaak hadden gesticht en hun inspanning verminderden, zeggend: „ik heb de klanten, zo blij ven wel". Neen, ze blijven niet, ze zoeken een adres waar zij beter be diend worden en draaien onmiddel lijk de post den rug toe, wanneer de particulier hen beter bedient. Daarom is er maar één ding dat den post- cheque- en girodienst kan redden: de rondborstige erkenning, dat er oen fout is begaan en herstel van de decentralisatie op den ouden voet. Hiermee zullen wel eenige ijdel- heden gekwetst worden, maar dit is van* de klanten wel de allerminste 7-org. Het is inderdaad, zooals het Ka merlid Duys vraagt: Is de Minister niet van mee ning, dat Staatsdiensten er zijn voor het publiek en niet omge keerd? Vreemd toch, dab zoo'n onnoozele vraag nog altijd reden van bestaan heeft. J. C. P. RAADSSTUKKEN. Naar aanleiding van een adres de Coöperatieve Woningbouwvere ging „Eig'en Woning" doen B. en den raad een voorstel' tot het aanvaarden van voor openbaren weg bestemden grond, alsmede - tót het verkoopën en aankoopen van grond- aan de Leidsche- vaürt, waardoor deze vvoningbouwver- eenjging in staat zal Worden gesteld uitvoering te geven aan, haar plan lot het bouwen van arbeiderswoningen. De Wagenweg De nieuwe rails In ons nummer van Maandag publi ceerden we reeds, dat met het oprui men der klinkers op denWagenweg tusschen den Koninginneweg en de Hazepaterslaan een begin was ge maakt. Thans kunnen we mededeelen, dat Woensdag een aanvang zal worden gemaakt met het leggen der nieuwe rails. Het doorloopen van de wagen? der Ceintuurbaan zal gedurehde dien tijd worden stopgezet, zoodat de pas sagiers zullen moeten overstappen. HET KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM. I-Iet groote gebouw van het Koloniaal Instituut aan dé Mauritskade, hoek Lin- naeusstraat, te Amsterdam, heeft tijdens de jubileumfeesten en ook daarna, veel belangstelling gelrokken. Hoewel nog bij lange na niet gereed, kou hes hoofd gebouw geopend worden. De werkzaam heden aan de zijvleugels van dit gebouw, dat millioenen zal kosten, zullen nog wel drie of vier jaar voortduren. Het benoodigde kapitaal is door particuliere giften bijeengebracht. Evenals van bui en maakt het gebouw van binnen icen grootschen indruk. De inrichting van het Koloniaal Instituut is onberispelijk aile afdeeiingen zijn gemakkelijk te bereiken. Met een catalogus kan ieder den weg gemakkelijk vinden, he geen in gebouw als dit nog al iets zeggen es namiddags om drie uur wordt het publiek in de gelegenheid gesteld, onder leiding van deskundigen een rond wandeling te maken door het Instituut. Deze zijn niet alleen interessant maat ook bijzonder leerzaam. De tentoonstel ling geeft in de eerste plaats een over zicht van de ontwikkeling en uitbrei ding van Amsterdam, als koop- en als astad gedurende de laatste 25 jaren, .er bijzonder ten aanzien van hare betrekkingen in velerlei zin met de over- che- gewesten. Tot dit doel heeft de grootste medewerking van het gemeentebestuur gehad. Alle diensten m bedrijven hebben het hunne tot de en toonstelling bijgedragen en zoo ziet nen de gehcele gemeentekuishoudiug als het ware in kleinen vorm op de ten toonstelling. De scheepvaart neemt in het Instituut een groo'.c plaats in en alle Amsterdam gevestigde reedeiijen heb ben dan ook medewerking verleend om het gchpel iets bijzonder moois ic malcen. lii het klein'zijn de Amsterdam- iclie handelsvloot en vele groote schepen yecrgeg'evcn en als'één dei mooiste noe men we de „Johan de Wit". Een repro ductie, die ongeveer twintigduizend gul den moet hèben gekost. Dan zijn er vele onderdeden, betrekking hebbende op de zorg voor de veilige vaarthet Kon. Ned. Met. Instituut, Radioielegrafic, Red dingswezen en Rijkskustvcrlichting. Behalve de zeevaartscholen cn techni sche scholen neemt de binnenscheepvaart geen geringe piaa'.s in. Ook het Iucht- vnartwezen is vertegenwoordigd. De tentoonstelling geeft verder een overzicht van den vooruitgang van onze koloniën en' de producten van industrie, landbouw, mijnbouw en boschbouw zijn op bijzonder overzichtelijke wijze gerang schikt. Verder worden duidelijk gede monstreerd de - resultaten van weten schappelijke expedities en reizen, d« toenemende kennis van de declen, waar uit die gewesten zijn samengesteld-, ken nis van talen' en gebruiken, kennis var flora en fauna. Een bijzondere inzending heeft betrekking op de verspreiding en de bestrijding der verschillende -ziekten in Oost- en West-Indié. Ook zijn er be langrijke inzendingen betreffende -de volkenkunde en de zeden en gewoo: van de volken in -ons Oost- en V Indië. Afzonderlijke groepeeringen zijn ge wijd aan weefkunst, godsdienst met in begrip van Hindoeïsme en het oudheid kundig onderzoek. Van onze koloniale afdeeling noemen we in het bijzonder nog de foto-afdeeling, die met bijzondere zorg is samengesteld. Ook dient vermeid de schaterende' col lectieve inzending van de Amsterdam- sche diamant-industrie. Men kan de tentoonstelling in drie groote deelen onderscheiden, n.l. Am sterdam, de scheepvaart en de koloniën. Elk van die deelen geeft een beeld den vooruitgang in de laatste 25 jaren ea hier wordt duidelijk aangetoond hot; groot de vlucht is, die de techniek die kwart-eeuw genomen heeft. Dit is heel korte trekken wat er te zien is. Al les nauwkeurig na te gaan zou mins een heelen dag vorderen om te kijken alleen. Dus als dat alles neergeschreven zou moeten worden, kwam er geen eind aan. Ook zouden de menschen dan een droge opsomming krijgen, die in den regel niet gaarne gelezen wordt. Verge ten we niet te melden dat de inhoud van het Koloniaal Museum naar Am sterdam zal worden overgebracht. Dil kan-echter nog wel een paar jaren du ren, daar eerst het gebouw tc Amster dam geheel gereed moet zijn. Een tea room en een orkest zorgen gezamen"" voor gezelligheid. Door dit Instituut ons land een inrichting rijk geworden, zooals er zeker weinig gevonden zullen worden. We gelóoven ook wel dat vel Nederlanders gebruik zullen maken va dere inrichting, die een bezoek alle: zins verdient, Stoomtramdisnst Vslsen-Alkinaar. Opheffing van dezen dienst. De stoomtramd'enst Velseti—Alk maar zal zeer waarschijnlijk op 7 Oc tober, ingevolge het ministerieel be sluit, worden opgeheven. Uitgaan DE MADRIGAAL VEREENICINC. Do vermaalde Madrigaal Vereeni- ■ine onder leiding vaji Sein Dregden, ;eeft door bemiddeling van het Con- ertbureau Alphcnaar op Diasdag 18 !e"ptémb©r een conceit in de Groote Kerk. Dit schitterend© zaugerscovps, uit gen kunstenaars bestaande, hand haaft nog steeds zijn superioriteit op het gebied der vooalo kunst en liet is Madrigaal Vereeniging, die Jen hoorders een volkomen Wedergave der uit to voeren composities bezorgt. De Madrigaal Vereeniging zal wer ken uitvoeren van Palostrina, Vitfo Bai, Sweeinck, Valerius (O Heer, die da-er: Wilt lieden nu treden; Ge- luckig Vaderlandallen gezet door Dresden), Gevaert, Caplet, Guy Ropartz, Bruckner. Tenslotte .volgt- hieronder de snraen- jtelling der Madrigaal Vereeniging Dames: A. Kubbhiga—Burg, H. v. Raalte—Horneman, Joh: v. d. Linde, N. EvekinkBusgors, J. Dresden Dlvont. Ree 1 enJac. v. Kempen, Vine. v. Bers. W. Ravelli, H. Kub- binga. LICHTBEELDENSAMENKOMST. Vanwege de Hciv. Sladszending zal Woensdag 12 September een liclubcel- densamenkomst worden gehouden op de binnenplaats van de Car. School aaa de Bakenessergraclu. Voor zitplaatsen zal gezorgd worden bij ongunstig weder zal de samenkomst in de gymnastiek zaal plaats hebben. Een zangkoor zal istccren, ook 'eenige viooluummers zullen gegeven worden. DE NAGEDACHTENIS VAN DEM KEER J. T. CKEMER GEHULDIGD. lie Kon. 'Lettor!- Vcrèenrglng ,,J. J. Crenièï" 'heeft voor hare donateurs en leden, ongevoerd ..liet Kind van Siaai" doov H. J. Sehinpnel. Alv. ilvoo had ruigheid plants. De voórzit^e r.g U3il voor het, gedoofde voet- herdacht het verscheiden van liaTen Beschermheer, wijlen don heer J. Creiner) Spr. memoreerde welk een groot verlies 5 „Cremer" had geleden en ■erzoch-t in gedachten den droeven stoet e volgen van Duin en Kruidberg naar do laatste rustplaats. De vele aanwezigen ri zich daarop van hun zilplaat- de kapel voerde hc-t „Riiii in Kriede" van Schubert uit, hetgeen een diepen indruk maakte. Aandachtig werd dit lied' gevolgd, waarop de voorzitter nog het woord voerde, er daarbij op nandrin geilde, éénsgezind te blijven, waardoor oen „monument" werd opgericht" tc dachtenis van den onvergetelijk schermheer. KAMER VAN KOOPHANDEL. I)o Kamer van Koophandel hsrin- n?rt de ingeschrevenen 111 hot han delsregister aan de bijeenkomst op Donderdagavond 13 September te Haarlem,-waar door de heeren S. A. Maas (den Haag) en Mr. Dr. A. A. van""Rhijn (Amsterdam) het onder werp: Venbindynd verklaren der col- lectievo arbeidsovereenkomsten, be handeld zal worden. GUNNING. Bij de aanbesteding voor de verbouwing van het „Meu belhuis" Badhuisstraat 9 is dit werk opgedragen aan den aannemer J. G. Nöë. NIEUWE WISSELS. Maandag is men begonnen met het leggen, van een stel nieuwe wissels op het Klokhuisplein van de Jans- straat tot de Damstraat. De passa giers moeten overstappen. DIERENMISHANDELING. Tegen J. Tl. S., 18 jaar, koopman te Haarlem, werd proces-verbaal opgemaakt terzake het op -onnoodig-pijnlijke en kwellende 'ijzc vervoeren van een kalf in een mandje. LAATSTE AVONDGONCERT H. O. V. Op Donderdag 13 September geeft de Haarlemsche Orkestvereeuiging haar laatste avondconcert van dit in de Stadstont in den Hout. HET LAATSTE CONCERT IN DEN HOUT Hel' programma voor het laatste concert in den Hout te geven door de Haa.il. Or- kestver. onder, leiding van Willem Knik ker op Donderdag 13 Sept. om 8 uur, bevat op verzoek Pranschë en 1. Marohe hongroise Faust) H. Berlioz. 2. Ouverture „Mignon' 3. „Sylvia", Bal 4 Grande Fanta (Damnation de 5. Fa: Dalit A. Thomas. L. Délibes. de l'opéia Samson 6. Frngmenii cU-ii' opera iusticana", P. Mascagm. 7. Ouverture dell' opera Cell", G.. Rossini. Buitenland Het vergaan der Anierikaansche Torpedo jagers. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp Een verlies van ruim 9 miflioen dollar De 7 Amerikaausche torpedojagers, e in do onstuimige zee bij Honaa Point., tegenover de kust van Califor nia 'op de rotsen werden geworpen, zijn voigeiis do laatste berichten ge heel vernield," zoo wordt uit Louden an de Tel .gemeld. De mailboot Cuba" ter wier assistentie zij kKa men, werd van te voren 200 M. verder on dezelfde kliopeu te pletter gesla- n. De zeven destroyers waren onder- ?g van San Francisco naar Santiago, Hun namen luidende „Delphi", .Nicholas", „Chaupcry". ..Fuller", .Right „Young" en ,.Lee". Tob Zaterdagavond 9 uur vocreb zij met een snelheid 'van 20 knoopen per uur, toen dc eerste boot, de „Delphi" ot> do rotsen sloee-. waarop de andere 6 booten .die niet meer konden wenden, hetzelfde lot ondergingen. Do schepen •aakten den koers, die door radiohe- ichten werd gegeven, bijster door de ■erwarring van de radioberichten van •n naar de gestrande „Cuba" gezon den, Dat do oorlogsschepen verder uit hun koers tot aan de rotsen werden gedreven, wordt toegeschreven aan eon sterks zeestroomin'g, die samenhangt et de Japansche aardbeving. Voor.zoover bekend, hebben 25 ma trozen het leven gelaten, terwijl een 20-tal gewonden werd gemeld. In liet geheel werden 500 opvarenden gered, waarvan 22 zich na het omslaan van het schip zich zwemmende boven water hadden weten te houden. Gemeld 'dt verder, dat enkele matrozen de „Nicholas" in hun kooi ver dronken. Het meest tragische voorval de ranip is wel het volgende. J£en der matrozen, die in de machinekamer ..erkzaam was. werd door de kokende olie verblind. Zijn kameraden droegen hem naar buiten in.de hogp,„jj&t dij naderhand zou kunnen worden gered, doch de destroyer werd in den nacht in stukken geslagen on de ongeluk kige verdween in dc golven zonder dat iemand hem kon helpen. Acht andere destroyers, die lob hetzelfde eskder .behoorden, konden bij het verncmeu van de ramp nog bij tijds een anderen koers némen. De vergane oorlogsschepen vertegenwoor-' digden een waarde van 1.300.090 dol lar e!k en behoorden tot het type der Forddestroyers, waarvan de AméiT kaansche regeering destijds bij haar oorlogsverklaring aan Duitsehland er 17 van hetzelfde moderne model Met houwen. Alle werden zij door ohemo- toren gedreven. EEN AARDBEVING IN RRITSCH- INDIe. Te Calcutta werden in deu nacht van Zondag op Maandag de be woners uit hun slaap gewekt door een aardbeving, die vele minuten duurde. De bewoners snelden in hun nachtge waad de straten op, en moesten den geheelcn verderen nacht in de open lucht doorbrengen. De aardbeving ging van het Noord-Oosten naar het Zuid-Vesten en do Cd door haar he vigheid de gebouwen dermate schud den, dat groote scheuren in de muren kwamen. De schok weid. over een grooten afstand door verschillende stations waargenomen.' De trillingen van de seismograaf te Singapore waren zoo hevig, dat de aanwijsnaald haar dienst weigerde. De snelheid van den schok be'lroeg gemiddeld 460 K.M. per minuut. NOC EEN ERNSTIC SPOORWEG ONGELUK. Uit Berlijn wordt aan het Ilbld. ge mold: Volgens de bladen is Zaterdag in het Roergebied eer; ernstig spoorweg ongeluk voorgevallen. 20 wagons van een onder Fransche leiding sla and en goederentrein raakten bii bet sl at ion Witerschbliek van don trein los 011 redeii met razende vaart tot aan het station Duisburg, waar zij groote ver woestingen aanrichtten. De Riants van de ramp is door gekleurde troe pen afgezet. TT et anntnl doo'en en ge wonden is neg niet bekend. TEGENSPRAAK. Uit ófficioele Grieksehe bron worden de berichten als zou het Italiaanschei consulaat te Patras door dc Grieken zijn platge brand, tegengesproken. DIUTSCHLAND EN SOWJET-RUS- LAND. Dr. Wirth. dc gewezen Duitsche rijkskanselier, en dr. Haas, democratisch lid van den Rijksdag, zijn van hun reis naar Moskou terug gekeerd, ITet resultaat van deze reis wordt nog geheim gehouden. Vermoe delijk zijn zij er echter in geslaagd, voor Duitsche ondernemingen conces sies te verkrijgen, welke nog door de sowjet-regecring moeten worden ge ratificeerd. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE MOSKOU. - Op do lanrlhr.uwlcnioon- slelhng ie Moskou verklaarde Krassin. dat Rusland rw.~ vpor liet einde van liet jaar een actieve handelsbalans zou herwinnen met een uitvoer-overschot van 200 mil- lloen goeden roeheL

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1