HAARLEM'S DAGBLAD Zandvoortsche Brieven Parijschs Brieven Binnenland Oe stranding van tiet stoom schip „Montterland" Onze laeMtook Brand nabij Zwolierkerspel, Feuille t_o at De verborgen documenten DINSDAG 11 SEPTEMBER 1923 TWEEDE BLAD Allervermajcelijkst is het alweer in do eerste bijeenkomst van den nieuwen Raad gegaan. Wethouders hebben nu eenmaal commissies noodig en nu moesten er benoemd worden drie le den in de finantieele commissie, drie leden in de commissie voor publieke ken, 3 leden in de commissie voor de bedrijven. Voor het .lidmaatschap in de eerste commissie bedankte de digd uui heer Rramson, voor het lidmaatschap Loiigchai: De logeerbelasting. „Op dezelfde gronden", Com missie van Bijstand.. De logeerbelasting voor. populaire dingen moet meneen populairen naam bedenken is afgekon digd. Ik heb dit altijd voor eene on mogelijkheid gehóuden en het herhaal delijk verklaard. Nu past het mij mijn ongelijk te erkennen. Dat de jubileumsvreugd te Zand- voort door deze afkondiging ten top punt is gevoerd zie, dat zou ik niet willen beweren. Een besluit tot heffing van belasting op objecten die er niet zijn, kan maar weinig vreugde baren aan wie het hebben uitgelokt. Even weinig vreugde kan de plicht om het uit te voeren geven aan de nieuwe wethou ders Siegers en Molenaar die er, toen ze nog maar gewoon raadslid waren tegen' stemden. Moest het voorstel nog eens fel komen, dan zouden er ongetwijfeld tégen stemmer, de heeren Gunbers, Driehuizen, Van Voorlhuyzen, Mole naar, Siegers, Geerls, Schaap der Werff dus 8 van de 13. Dit is al een voldoende meerderheid vonnis oni nog eens te informeeren of zich sedert nier hebben bedacht de heeren Groen, Zwaan en Bramson, die immers destijds verklaarden er alléén vóór te zijn om de begrooting sluitend te maken. N'u, de begroo ting is er sluitend mede gemaakt. Maar der ekening ook Men is nu ten Raadhuizc ijverig de weer om de paperassen in orde to maken, die noodig zijn voor de hef fing van de logeerbelasting. Ach araic! Wat zal het opbrengen'! Niet, '1 April had men haar afgekon digd willen zien, die lieve logeerbelas ting. En ze werd afgekondigd September. Zou den hèeren in Den Haag die datum van 1 April soms het hoofd zijn blijven hangen? Het heeft waarlijk veel van een. April mop. Volgens besluit van den Raad zal met do invordering aansto een begin dienen te worden gemaakt. ,W'c zullen toch zeker eerst nog wel 'mogen afwachten totdat de nieuwe belasting-verordening te onzer kennis- se is gebracht. Zo verschilt in.l. van de verordening, zooals die door den Raad was goedgekeurd en een veroor deelde heeft toch zeker wel recht op voorlezing van zijn vonnis in p 1 e- Pe ijver ten Raaclliuize is te bekend dan dat ïüet zou moeten worden ver ondersteld, .dat nu haastig .alle zeilen zullen worden bijgezet. Intusschen is wel zeker, dat de te achterhalen zil vervloot al lang uit zicht is. En het is zeer de vraag of men er nog in sla gen zal ook maar één achter blijvertje te enteren. Als het al iets aanhaalt, de kosten van den drukker niet want er komen natuurlijk weer mooi gedrukte belastingbiljet]es.Het is waar, dat men die aan de reclame zou kunnen dienstbaar maken. Maar geen zaak met gezond verstand zal daar aan 'haar goede geld weggooien. De oplaag "kan verleidelijk hoog zijn, maar aan een reclame in het bureau van den gemeentelijken belastingcon troleur heeft men niet veel. En in de circulatie hoeveel van die dinge tjes zullen er nu housch in circulatie komen 1 Als de heeren Groen en Bramson vrijwillig van hunne wethouderszet waren opgestaan,' dan zou men het niet fraai moeten noemen om hun op volgers met deze gebakken peren te laten zitten. Maar dat zijn,ze niet ze zijn er van verdrev en en 1 is hun schuld niet,'dat zij niet belast zijn met 't uitbroeien van dit late ei. Ik heb me wel eeus laten vertellen, dat er van tegen het najaar uitgebroe de kuikentjes in den regel niet veel te recht komt. En ik voorspel dit lige belastingkieken ook een akelige jeugd. Logeergasten? Ze zijn nog maar met een kaarsje te zoeken. Ga maar eens kijken aan het strand, waar de stoelen gapen van ledigheid en de badkoetsjes staan te dommelen van» verveling. Ga maar eens zitten in welk café ge wilt. De muziek is den gasten achter na gereisd en ge zit er vast in uw eentje. Kijk maar eens in de hotels, waar de laatste koffers worden gepakt die van het personeel. Loop maar eens door Halte- of Kerkstraat waar het zoo stil is als in de duingedeelten, die prijken met het bordje „Verboden toegang". Men kan nu heuech zoo goed als de logeerbelasting de heropening van liet seizoen afkondigen. Dat zou pre cies evenveel effect hebben. tweede commissie bedankte heer Zwaan en voor het lidmaatschap de derde commissie bedankte do v Van der Plas. Dit laatste bedan ken werd gemotiveerd hiermede, dat de richting, die de commissie voor de bedrijven insloeg, vaak en heftig ia afgekeurd. Spit had er zijn portie van gehad en wilde het lidmaatschap nu gaarne overlaten aan hen, die meenen het beter te kunnen doen. De publieke tribune stond er van vc-rsteld achtereenvolgens 3 wethou ders te zien bedanken voor het lid maatschap eèner raadscommissie. Maar zij zou nog vreemder dingen beleven. Na den heer Van der Plas stond de heer Schaap op om voor het lidmat- schap dei- commissie voor de bedrijven te bedanken op Ge raadt het niet in zessen..,.. „Op dezelfde gr oude n". Ik wil hier niets anders aan toevoe gen dan dat do heer Schaap behoort tot de pas benoemde leden. Elk woord meer ware te veel. En wie zitten er nu wél in. de com missie vcor bijstand? In de finantieele commissie de hee ren Padt, Van der Werff en Driebui zen. In de commissie voor publieke wei- ken de heeren Gunbers, Van Voorthuy- en Van der Werff. de commissie voor de bedrijven de heeren Driehuizen, Geers, Gunberi en Van Voorthuyzen. Vrage: welke finantieele specialiteit it er nu in de finantieele commissie Welke bouwkundige specialiteit zit ér u in de oommissie voor publieke •erken? Welk© gas- of waterleidings- specialiteib of welke specialiteit vooi de bouwbedrijven zit er nu in de com missie voor de gemeentebedrijven? Men kan, met Multatulï, over de specialiteiten lachen en spotten maar ik geloof .toch niet, dab een de zer commissieleden zich beroepen k op ervaring in de zaken, die hij te be hartigen krijgt. Het is waar, dab er over den gang van zaken, toen er „deskundigen" aan het hoofd stonden, ook niet hard ge- oemd werd. En dat de vorige wethou der van .financien doen nu toch 8 leden in de commissie hadden willen brengen wel de begrooting, maai niet de rekening heeft weten sluitend te maken. Er is onder ons een leelijk tekort. JUTTER. ceerd. speciale correspondenten naar Den Haas en Amsterdam gezonden om het Fransche publiek een indruk to geven van de magnifieke feesten en met zichtbaar welgevallen leest men hoe het Nederlandsche volk zijn vorstin toejuicht. Een welgekozen woord van hulde en eerbiedige bewon dering ontbreekt niet. De groote sympabhie, welke men in Parijs voor de Koningin heeft is ver klaarbaar. Ten eerste laat men geen gelegenheid voorbijgaan om haar dank te betuigen voor alles wat zij voor het Vredeswerk heeft gedaan en voor de hulp door haar aan noodlijdenden en- onderdrukten verleendten tweede heeft men grooto bewondering voqr de beminiijke en eenvoudige Koningin die. zich juist door haar eenvoud zoo ge; Jiefd maakt, onverschillig waar zij komt. Ik wil een oud© herinnering opha len. Het was in 1912 toen de Koningin voer het iantot l'an.js bezccht. De heels Nederlandsche Kolonie was uitgenoo- tegenvvoordig te zijn cp een groote parade (Van onzen correspondent). Ook in Parijs is het zilveren Regee- ringsjubileum van Koningin Wilhel- mina niet onopgemerkt voorbij ge gaan. Geen vorst, geen vorstin is zoo zeer door het Franeche volk bemind als juist onze Koningin, die nog altijd „la petite reine WiLhelmine" is ge bleven, Ja. als we een vergelijking zouden mogen maken, dan willen we constateeren dab de Franschinan met veel meer enthousiasme van onze Ko ningin spreekt dan van de Koningin der Belgen. Oh, la Hollande... et la petite reine. Die combinatie, die ge lukkige combinatie kent iedere Franschinan. Nederland en zijn Ko ningin zijn onafscheidelijk. En meer malen heb ik opgemerkt dat men over ons land en het Oranjehuis sprekend, met eenigo spijtigheid er aan toevoeg de zoo iets moest ons gegeven zijn. Als men het niet zeide, dan dacht men het-. Koningin Wilhelmina is altijd „la petite reine" gebleven. In deze jubi- leumdageu zijn in couranten de her inneringen aan haar bezoeken aan Pa- rooi' de Koningin Dien dag góót het. H. M., omringd door de diverse gezanten, grootwanr- digheidsbekleeders, generaals, allen in groot tenue, had plaats ge-nomen op de tribune en keurig defileerden ondanks den stortregen de piou-pioux. Esrst een brigade infanterie, toen de kurassiers. en eindelijk de artillerie. Voor het eerst kwamen op een parade de nieuwe stukken (ik meen dat het 35 was) uit. Generaal Gouraud maakte r de Koningin opmerkzaam op. Het éfile was afge'.oopen en de troepen stelden zich in front op tegenover de Koninklijke logeen nog altijd viel de regen-bij stroomen neer. Dc Ko ningin stond op en met eer.Mijne heeren. ik zou graag het nieuwe ge schut van naderbij bezichtigen!" stap te zij het doornatte veld op, baggerde door do modder hoen, trots den regen en ging- niiar de batterijen welke een paar honderd' meters verder stonden opgesteld. Even een aarzeling hij de officicelc geiioodigJen. Maar m?n Iron de Koningin toch niet nil één laten gaan. En dan, (het was wel een beetje zuur) waagden allen .zich met hun schitterende uniformen in den klets regen. De Nederlandsche kolonie juichte we hadden onze eenvoudige Koningin gezien, de couranten namen den jubelkreet over: la petite reins Wilhelmine was nog altijd het lieve prinsesje dat mét groote verwonderde cogen het leven in dc Fransche hoofd stad aanzag, 'n Beetje beduusd.... mais olie est encore si jeune!.... Meer dan tien jaren alweer geleden dat we onze Koningin luer hebben mogen zien. Do Nederlandsche kolonie heeft haar echter in dis tien moeilijke, jaren niet vergeten on al is men ver en lang van huis, toch bestaat die lief de nog. de liefde voor Oranje. Dit m dezer dagen, nu men heel Nederland in feestvreugde weet, gebleken. Hol- landers-in-den-vreemdezijn slechte „club-menschen". Men zoekt, elkaar niet en men ziet elkaar niet, men leeft met de Franschen meeen ontwijkt elkaar zelfs, Ais onze ge*ent, de heer Loudon niet zulle een charmant gast heer was en niet elke gelegenheid aan greep om de hier vertoevende Neder landers om zich te verzamelen, aan vrees ik d?t de Nederlanders elk con tact met f lü aar zonden verbreken. Een bepaalde reden is er geenszins voor, maar het ligt nu.eenmant m den ise- clerlandsehen aard. Nie-./hize pagetn, Thans heeftieder, er pru.-ï op geste.d om „onder ous" te zijn, .om samen dankbaarheid te toonen <jat we ui het vaderland onze Koningin herben, en dankbaarheid ook Necierlunaer te .„„„'en zijn. Op verlangen var. ae Ko ningin zou er gelegenheid bestaan om G September een godsdienstoefening te kunnen bijwonen. Morgens vereenigde c.e Nederjancl- sche Kolonie te Parijs zich in de Rue de Rivoli, waar onze gezant, Jln. Dr. Loud-on, een krans neerlegde voor hel standbeeld van admiraal Ga3pard dc Coligny. Nadat men het bloemstuk, een magnifiek bouquet oranje dahlia's, bij eengehouden door een lint waarop Hommage des Hollandais résidants France", had neergelegd, richtte de v'c zitter van het comité, de heer Van het woord tot de aanwezigen herinnerde aan Gaspard de Coligny, den voorvader van onze Koningin. De ge zant antwoordde hierop in het Fransch dankte den vertegenwoordigers van den president van de Republiek en van de Fransche regeering voor hun belang stelling. Daarna vereenigde het comité zich in de consistoriekamer van hel kerkgebouw van het Oratoire. Inmid dels was de kerk gevuld met belangstel lenden. Toen gingen de breede vleugel deuren open en terwijl bet orgel het oude Wilhelmus speelde, schreed het co mité binnen. Ds.- Boissevain hield daarop 'in 't Ne- derlandsch een preek, waarin hij de ge voelens van dankbaarheid vertolk! alle aanwezigen en de weldaden rele veerde welke onze Koningin aan Ne derland heeft bewezen. Daarna had in de kerk Saint-Germain- l'Auxerrois de plechtige Roouisch-Ka- tholieke eeredienst plaats, waar pastoor Kamerbeek voorging in het gebed. .clitische dienst. synagoge in de Rue Chasseloup— Laubat. s Middags ontving Jhr. Loudon In het gezantschapsgebouw in de. Rue de Crenelle. De heer Van Ilemert bood den gezant de oorkonde aan, Vervaardigd door den schilder Kees Hoovers, om aan H. M. te overhandigen. Het is de uit drukkelijke wensch van de Koningin ge weest, dat de gelden, bijeengebracht om H. M. een geschenk aan te bieden, aan gewend zouden worden ten bate van noodlijdende Nederlandsche onderdanen jn Frankrijk. De penningmeester van hei comité, de heer Asscher, deelde mede, dat bet comité daarom een bedrag van 44.000 francs ter beschikking van den gezant stelde. Daverend applaus volgde op deze mededceling. Tot zoover de officieele huldiging. Er heerschte een prettige, opgewekte geest aan het diner dat in Hotel Luletia werd gegeven en de vroolijkheid steeg ten top toen daarna een bal werd geopend, een bal „ii la. Hollandaise'', waar goed werd gedanst. Het was zoo'n zeldzame dag dat men weer eens in Nederland was geweest, zonder Frankrijk te verlaten, Daarom zal voor de Nederlandsche kolonie in Parijs het feest van de Koningin, hoe beschei den we het hier ook gevierd hebben, „onvergetelijk'' blijven. HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs, 7 September. Vijf Hollandsche zeelieden verdronken. Uit Rotterdam wordt aan Het Volle gemeld: Bij de directie van den Koninklijken Ilollandschen Lloyd is telegrafisch bo- rlcht ingekomen van den kapitein van het stoomschip „Móntferland", dat ongeveer G weken geleden in de nabij heid van Montevideo gestrand is, dat een sloep met vijf opvarenden van dit stoomschip is omgeslagen, waarbij alle? vijf Hollandsche zeelieden jam merlijk verdronken. De sloep keerde terug van een uitstapje, dat do man- gebracht hadden aan een ander gestrand schip£ VEREENIGING VOOR GEMEEN TEBELANGEN. De algemeens ver- gadering van de Nederlandsche Ver- ceniging voor Gemeentebelangen, zal, oiuler voorzitterschap van mr, dr. 3. Wijtema, Burgemeester van Rotter dam, gehouden worden ten stadhuize e Nijmegen op Vrijdagavond 21 Sep tember, en zoo noodig op Zaterdag morgen 22 September. De heer mr. G. A. van Poelje, te 's-Gravenhage, zal daarin een voordracht houden over de autonomie van de gemeenten, theoretisch ideaal en practische wer kelijkheid. DE VOETGANGERS. Vader, wat zijn voetgangers? Voetgangers, mijn jongen, zijn menscWn, die altijd op den weg ge vonden worden vlak voor auto's en motorrijtuigen ONDER VRIENDINNEN. Mary: De man, dien ik zal trou« wen, moet onverschrokken en stout moedig zijn. Kitty:, Ja, dat m o e i hij wel zijn! Oe koningin te Amster dam 6 Een dankbetuiging van de Koningin. Isu'uat de Koningin jl. Zaterdag avond vóór' naar vertreic aan don uouiaCDinmissaris van jtolitie, den hoer A. J. Maruusse, Haar waardee- ring nau te Kennen gegeven voor de uitnemende maatregelen van orde, vour ae feestuagen, door hem getrot- len en voor de zeer verdienstelijke wijze, waarop door poiitie-amblena- reu, onverschillig van welken ue orde werd geuancUiaafd, heeft Ua- ïe Majesteit m net daarop \oigend on- ei'houd met den burgemeester Haar armen dank uitgesproken v meer aan hartelijke ontvangst, welke burgerij' van Amsterdam Haar heeft bereid. Ue Koningin verklaarde zich getroffen door de tallooze bewijzen an aanhankelijkheid en liefde, welke Haar in de algeloopen dagen van de ijde van Amsterdams bevolking wa ren ten deel gevallen, die een blij- venden indruk op Hare Majesteit zul len malton. Met nadruk verzocht d Koningin den burgemeester Haar tolk bij de burgerii te zijn, ten einde'deze jovoelens van erkentelijkheid brengen. i den loop van dien avond zond de Koningin een telegram aan den burgemeester, luidende als volgt- ..Nog geheel onder den indruk van do gvootsciie ontvangst mij door Am sterdam bereid, welke mijn blijde ver wachting nog ver overtroffen heeft, voel ik mij gedrongen tot uiting van de gevoelens, welke mij vervullen. De wijze, waarop .de hoofdstad, dit h denkingsfeest met giij gevierd heeft de taliooze bewijzen van trouw hartelijkheid, mij van alle zijden en zoo ondubbelzinnig geschonken, de in drukwekkende oogenblikken daarbij doorleefd, zullen mij deze ontroerende dagen tot een ouuitwischbare daohtcnis maken, li, mijnheer de bur gemeester, verzoek ik, bij de gansche burgerij do tolk te wezen van mijn grooten en cliopge voelden dank. Wil- hebn'iiia". Db burgemeester voldoet met groote blijdschap aan dit verzoek, door de Kouingiu tot hem gericht. Hij veroorlooft zich, hieraan persoonlijk woord van groote waar deering toe te voegen jegens de bur gerij, die op zoo luisterrijke wijze dit herdenkingsfeest heeft gevierd, en j' gens allen, wier uitnemende vervul ling van hun taak, zoowel ambtelijk als particulier, in zoo ruime mate tot het welslagen heeft bijgedragen. DE INDISCHE PRINSEN EN HET NEDERL. ROODE KRUIS. De prinsen van Solo en Djokjakar ta, vergezeld door den heer Oudeman; en de sultan van Boeloengan, verge zeld door den heer Ziech, hebben Maandag een bezoek gebracht aan het gebouw van het Nederlandsche Rootle Kruis in Den Haag om var belangstelling in den arbeid van deze instelling te doen blijken. Zij werden ontvangen door Prins Hendrik, voor zitter, en de leden van het dagelijksch. bestuur der vereeniging. De heeft hen daarbij met een enkel woord toegesproken en aan ieder der liooge De 1 Indische bezoekers het kruis van ver onder leiding van dienste van het'Nederlandsche Roode OPHEFFING VAN HULPPOST- KANTOREN. liet he:f':uur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft aan den Minister van Waterstaat verzocht de betreffende gemeentebeslui hooren alvorens over te gadn tot op heffing van hulppostkantoren. In antwoord daarop heeft de Minis ter er de aandacht op gevestigd, dat do opheffing van hulppostkantoren beperkt blijft tot die kantoren, welkei voortbestaan door den geringen om vang 'van het verkeer ter plaatse niet wordt gewettigd. De op te heffen in richting voor den post-, respectieve- "ijk den post-, telegraaf- en telefoon- lu'.nct verdwijnt niet zonder meer, doei: wordt slechts vervangen door »ne van meer eenvoudigen aard, tion voor den post-, respectievelijk post-, telegraaf- en telefoondienst ge naamd. Zulk een station geeft gedurende een voldoend aantal uren daags ge legenheid tot aankoop van postwaar- den, verzending van pakketten, aan- getee.L-ende stukken en postwissels, storting van gelden voor den chèqu' en girodienst enz., en biedt eventueel het publiek door zijn in dten regel ruime openstelling voor den telegraal- en telefoondienst aanmerkelijke deel en boven een hulpkantoor. Voorts geschieden, de uitreiking van aangeteekende stukken en de uitbeta ling van postwissels, cheques, quitan- tie afrekeningen en spaarbankgeldjgfi tijdens de bestelling ten huize der gi adresseerden, ook in de kom der ge meente. Het publiek ondervindt derlialv weinig ongerief van de omzetting komt daardoor in verschillende zichten zelfs in gunstiger conditii erkeeren. Nog deelt de minister mede, dat, ter juiste beoordeeling van bijzondere plaatselijke toestanden en omstandi; heden, den betrokken inspecteurs op gedragen, bij elk onderzoek ter zake overleg te plegen met de plaatselijk autoriteiten alvorens desbetreffende voorstellen in te dienen. De minister vertrouwt, dat uit het voorgaande aan het bestuur dei eeniging duidelijk zal zijn geworden, dat. de bezorgdheid, welke m zijn brie! tot uiting kwam,, ongegrond mag wor den geacht. DE VERONGELUKTE BAGGER MOLEN. De veerboot Enkhuizen- Stavoren rapporteerde Zaterdagmid dag, dat enkele lijken gezien waren in de koers Enkhuizen. Vermoedelijk zijn d^ee lijken van de slachtoffers van den verongelukten baggermolen nabij Enkhuizen. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Te Eindhoven is de 83-jarige hard- hoorige jiiffrouw A. van R., ir Bleekstraat bij het oversteken tramlijn door de stoomtram gegrepen er. overreden. Ze bekwam schedel fractuur en dubbele «beenbreuk. Haar toestand is zeer zorgwekkend., i aan naar Dezoeiten aan jra- „„„„i umusvo van uw ehaald, portretten, gepubü- den rabbijn Saarlouis, bad plaats in de 1 Kruis overhandigd. NIEUWE POSTZEGELS. V-olgens do „Tel." is binnen afzienba re n tijd dc uitgave va;n e.en geheel nieuwe reeks postzegels vaai Nederland te wach ten, die alle thans in omloop zijnde ze gels van ons land zullen vervangen. Re waarden vaal vijf cent en hooger zul len de beeltenis der Koningin dragen, die wordt geieelcend door prof. Jan Veth. De lagere worden uitgevoerd in een cijfer- teokening, waarvoor het ontwerp wordt opgedragen aan den heer Chr. Lebcau. Een bejaard man in de vlammen omgekomen. In den nacht van Zaterdag op Zón- ig is te Ittersum (Zwolierkerspel) afgebrand do woning van de familie Zuntiebeld, een gezin van 6 volwassen personen, bij vvelkg iqwoneud was de gehuwde 56-jarige metselaar Ario Knippenberg. K. was gewend een kleine petro leumlamp 's nachts te laten doorbran den in zijn vertrek, overigens was heb huis electrisch verlicht. Vormoedelijk is deze lamp omgevallen en daar door de brand ontstaan. Ongeveer half een werd de vrouw des huizes wakker. Zo meende iots tó hooren ritselen van het dak. Toen men opstond bemerkte men, dat heb achtergedeelte va.i het huis reeds as uitgebrand. Half gekleed ont vluchtten de bewoners het brandende perse-el, angstig roepend om hulp. Do Kostganger was reeds jammerlijk in de vlammen omgekomen. Blijkbaar heelt do man nog kans gezien de deur van zijn kamer te be- •eikeu, doch deze niet meer open kun nen krijgen; zijn geheel verkoold li chaam werd althans gevonden, lig gende bij de deur met een arm uiiga- atrekt. ïlet lijk werd vervoerd naar het; lijkenhuisjo van 't kerkhof te Win- deshelin. Ondertusschen was de brand an Zwollerkerspel gealarmeerd* ie brandweer ter plaatse was,- bleek liet voornaamste werk reeds ge schied. Door het kranige optreden van de buren, wel 't allermeest van het gezin van Dijk, bleven do belen dende gebouwen gespaard, alsin.ede 'n nieuwe schuur achter het verbrande huis. Het woonhuis van Z. waaraan hef irig jaar een gedeelte is vernieuwd is totaal uitgebrand, alsmede de <ïe- heele inboedel. SYMPATHIEKE WOORDEN VAN MINISTER FRANCK. Een verslaggever van de te Luik ver* schijnende „Meuse", beeft ter gelegen heid vfln bet regeeringsjubileum vaa de Koningin een onderhoud gehad roet den Belgischen minister van Koloniën, den heer Fraack. Deze verklaarde hein o.mi het volgende „Jubilea als het onderhavige, worden •óór alles in 'het eigen land gevierda Belgié vergeet echter de tragische dagen Augustus 1914 niet, toen velen van :e langenooten, evenals in October datzelfde jaar, moesten vluchten en met broederlijke liefde in Nederland wer den ontvangen, om daar een edelmoedi ge gastvrijheid te genieten. In de Hol landsche grensplaatsen heb ik toen ge zien hoe .verknocht het gchccle Neder landsche volk en zijn Koningin is. Zij interesseerde zich persoonlijk voor de organisatie van de hulpverleening en zij toonde de levendigste belangstelling in het lot van de ongelukkige Belgische vluchtelingen. Ik ben er zeker van, dat geen onzer landgenooten de hartclijha én spontane ontvangst, die bun ten deel viel in de dagen van beproeving, zullen vergeten. Integendeel zij, zullen van harte instemmen met de hulde, die hun Nederlandsche vrienden hun vors:in ter gelegenheid van haar regeeringsjubi leum brengen." Ten slotte zeide de heer Franclc tot den verslaggever „Vergeet u niet tot onze Hollandsche vrienden te zeggen, dat Belgié zich met dankbaarheid den slcu^ herinnert, dien het van het Na tionaal Steuncomité heeft ondervonden. Dc feestviering ui: Holland vindt hier een sympathieken weerklank." VERDRONKEN. De 54-jari?e schipper \V. v. M. van heb in de Rijn haven te Rotterdam liggend© Rijn- schip „Verandering" bad Zondag avond eenige familieleden naar don wal gebracht. Hij roeide terug. Bij het stappen op de van boord hangen de trap gleed de man uit. Hij viel te water en verdween dadelijk in de diepte. 'Na eenige minuten werd hij. levenloos opgehaald. BEN OOG UITGESCHOTEN. Te Middelburg liad een 17-jarige jongen de onvoorzichtigheid een slag op een kogeltje te geven dat afging en een 18-jarigen jongen In zijn oog trof, waaruit hij nu het licht geheel kwijt is. Naar li e t Engelse li A. WILSON BARRETT. (Geautoriseerde vertaling). 3) „ja" zeide hij, „die schurk spreekt onwaarheid. Bovendien ken il: deze dame, Het is natuurlijk geheel buiten kwestie, dat zij iets van dien aard zou geuaan ramen". j_>e politieagent bevochtigde zijn poilooa. ,;\Yil u mij uw naam en adres op geven mijnheer?" vroeg hij. Charles dacht een oogenblik na. Toen haalde hij een gouden visite- bosKje uit den zak, nam er een kaart je uit, en overhandigde ,dif aan den agent. Deze bekeek het, en zijn gelaat ver anderde geheel. Het gouden étui, „Pal Mail en „De Oxford en Cam bridge Club' aan den eenen kant, de listige man met zijn schichtig gelaat aan de andere zijde, en dan liet blee- he mooie gezichtje vim liet mo'sj blijkbaar een dame de keus was niet moeilijk. En ditmaal wendde hij zich ruw tot den aanklager. „Zeg.eens begon hij, doch de aan gesprokene verlangde niet meer te hooren. Hij haalde de schouders op, mompelde een paar woorden, keerde zich om en was in een oogwenk in den mist verdwenen. Charles haalde snel vijf shillings uit zijn zak. „Dank je wel, agent", zeide hij. „Wat een schurk is dat! Gelukkig dat ik hier was. Kom", ging hij voort te gen' het jonge meisje, „ik zal u veilig thuisbrengen". En ook zij waren in een seconde verdwenen, terwijl de agent verbijs terd achterbleef, maar toch'gsnoege- lijk liet zilvergeld betastte, dut Char les hem gegeven had. Na een paar slappen bleef de jon ge man stilstaan en keek acfiter zich. „Ik wou dat ik dieu schurk een pak slaag had gegeven", zeide hij. „O neen", zeide de jonge dame haastig. „O neen, laat hem met rust. llij is het niet waard. De ellendeling wordt betaald voor zijn werk". Charles keek haar even aan. Dat was de tweede ma 1 dat zij die be schuldiging uitsprak. Misschien merkte zij zijn ontstelte nis en zón vragenden blik op, want zij deed e?u stap naar hom toe en reikte hom tie hand. „Ik dank u wel dat u mij te hulp kwam", zeide zij. „Ik ben u zeeg dankbaar". Charles nam het kleine, geil and- schoonde handje en zag neer op liet bleelce, mboie gezichtje, dat zich tot liem wendde, en begon dit hoe langer hoe mooier te vinden. „O. maar u kunt niet alleen naar huis gaan", zeide hij eindelijk, min of meer verlegen, tyoen zij vlug en be slist haar hand uit de zijne terug: trok, „Ik dank u, ik hen nu volkomen veilig", meende het meisje. „Ik denk niet dat die man het 111 ij nu weer lastig zal maken"; en met een kleine buiging maakte zij zich gereed oio verder ie gaan. „Nu, dan zal ik u moeten volgen, of vooruit loopen", zeide Charles glimlachend, doelt in zijn hart wan hopig. Verbaasd keek zij op en bleef aar zelend staan. „Wat bedoelt u?" vroeg zij. ;„Ik verzeker u, dat ik best in staat ben, om veilig thuis te komen. U is heel vriendelijk voor mij geweest, maar" „O. dat is het niet," zei ie Charles, bij zichzelf besluitend, g.lijk niet haar op te wandelen. „Maar daar w.j toch denzelfden weg o,> moeten" „Dcnzelfden weg?Verbaasd keek hel jonge meisje .hem aan. „Weel u dan werkelijk wie ik ben?" „Volstrekt niet", antwoordde Char les, „ofschoon ik wel hoop, dat u het mij zult vertellen. Neen, dat weet ik niet, maar ik weet wel, waar u woont, want toevallig woon ik daar zelf ook!" Nu zette het meisje groote oogen op. „Woont u daar?" bracht zij uit. „Ja, in Dean Street", zeide Char les. „Ik heb u op de trap ontmoet. Zóó ben ik het te weten gekomen". Het jong« meisje scheen een oogen blik na te denken; zij nam Charles eeus goed op, met zijn knap gelaat en zijn uiterlijk van een man var. de we reld; misschien dacht zij ook wel aan het kaartje, en het gouden visite- boekje. Charles raadde haar gedachten, en glimla'chte. „Het is een heel gewone buurt om te wonen, nietwaar?" zeide hij. Het meisje trok den mond in een minachtende plooi. „Vind u?" vroeg zij. „En juffrouw Bloom schijnt een goede oude ziel, alleen soms een beitje verbaasd". 'Ditmaal moest zij toch giiinl ichon. „En dis ivoren haarborstels?" zeide zij.; Charles lachte. Iiecft zij u dat vertild? vroeg hij. „Ja. Ik kende-u niet maar ik hoor-' de van die haarborstels. Die zijn ze ker heel wat bijzonders!" Beiden lachten, liet ijs was gebro ken. „Nu, als het daar op aan komt, moet zij zich ook wel verbazen over u", zeide Charles. „Want u Woont daar even' goed als liet meisje zuchtte en keek nu ern stig. „11c moet wel", zeide ze bedaard- „liet is er goedkoop en gemakkelijk en er zijn nog andere redenen". „De lage prijzen trokken mij ook aan", zeide Charles, pijnlijk gevoe lend, terwijl hij sprak, dat het ge laat van het meisje dezelfde uitdruk king van twijfel vertoonde, als het breede gezicht van juffrouw Bloom. „En daar kwam bij, dat Soho de eeni- ge goedkoope wijk in de buurt van Londen is, die ik ken, ofschoon ik denk dat ik er bij gelegenheid wel meer zal loeren kennen". ,,U zegt dat erg opgeruimd", meen de het meisje met een lichten glim lach. ,',lk voel mij vanavond bijzonder opgeruimd", antwoordde Charles. „Men beweert wel eens. dat wan neer.men blijde is zonder er reden voor te hebben, ons een ongeluk dreigt". „Ik geloof niet, dut dit bij mij het geval kan zijn", hernam Charles. „Kort geleden werd ik getroffen door. een aardbeving, eu mij dunkt dat ik nu wél tegen verdere schokken bevei ligd zal zijn. Bovendien heb ik wer kelijk een reden om opgeruimd te zijn. Nu ik u gezien heb op'' „Goeden avond", herhaalde zij. dit maal met een glimlach, en weg was zij. Charles zag haar de donkere trap opgaan, en keerde zich om, zonder in huis te komen. „Zulk een verbijsterenden dag heb ik in geen jaren gehad", dacht hij. „Ik heb geld uitgegeven als water laat eens kijken, wel bijna een pond, maar nu 'zal jk nog bovendien in het Oriental gaan eten voor twee shillings. Morgen ga ik sparen". Vandaag begon ni.j zeker nog niet te sparen, want bij zijn eten naiu hij een flesch Bourgogne van drie shil lings, en een uur lang waren zijn droomeu zoo kleurig als de wijn. „Wel...!" mompelde hij, toen hij het kleine restaurant verliet „daar geef ik den kelluer een halve kroon! N11, ik kan het geld niet gaan terug vragen. Ik kan mam niet onthouden, dat de zaken andei's staan dan vroe ger; dat zal misschien wel komen als ik geen cent meer rijk ben. Maar wat doet het er ook tos'? 1): heb zoo lekker gegeten als een verstandiginenscli

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5