Buiteniandsch Overzicht OMR'S MOUTBRGQD INGEZONDEN M E D E D EE LI N C EN éi 60 Cts. por regel. HORNE OVER HET SCHADE V ER CO E DIN CSV RA ACST U K. DE DUITSCHE MINISTER SOL LM ANN BEPLEIT EEN TOENADERING .TUSSGHEN FRANKRIJK EN DUITSGHLAND. Iu Berlijn heeft cle rede die Poin.- oaré Zondag hield en die eenigszins als oen antwoord is ,te beschouwen op de door Streeemann te Stuttgart afge legde verklaringen, grooten indruk gemaakt. Berlijnscho autoriteiten oordeelen, dat deze rede de mogelijkheid van Duitsche onderhandelingen met Frankrijk openlaat. Ue Rijkskanselier is van -plan, reeds Woensdagavond op de rede van Poin- oaré te antwoorden en nogmaals klaar en duidelijk uiteen te zetten, op welke wijze volgens zijn mcening, hel; vraag stuk van het herstel zou kunnen wor den geregeld. Do bladen verzekeren, dat de poli tiek van den Rijkskanselier onder steund wordt door het feit, dat cr reeds besprekingen, die echter tot niets verplichten, tusscben Duitsohe en Fransohe personen worden gevoerd. Men houdt zelfs reeds rekening met de mogelijkheid, dat weldra een nieuwe Duitsohe ambassadeur te Parijs, en een nieuwe gezant te Brussel zullen wor den benoemd en het S Dhr Abendblatt voegt daaraan toe, dat vi^r de func tie van ambassadeur te Parijs dr. lier- mes. do gewezeu .rijksminister van fi nanciën, niet meer in aanmerking komt. Volgens hetzelfde blad volgen ook de Berlijnscho neutrale diplomatieke kringen de ontwikkeling met de groot ste belangstelling. De rede van Pom- cars levert mede, meent het blad, het bewijs, dat men te Parijs nog steeds niet in staat is den toestand, waarin Duiitsohl&nd zioh be vindt. juist te beoordeelen. Frankrijk, oordeelt een bekend neutraal diplo maat aldus wordt uit Berlijn aan de N. R. Ct. gemeld. zou verkeerd handelen, indien het de ontruiming van bet Roergebied uitsluitend als een kwestie van prestige zou beschouwen. Niet Duitsch grondgebied, maar Duit sche arbeid is het kostbaarste pand voor Frankrijk. Uit Londen wordt gemeld dat Sir Robert Home, do vroegere Engelsche kanselier van de schatkist iu een door hem gehouden redevoering de gu.ae.s- tie der 1 'Duïtsche schadevergoe dingen. nauwkeurig "nagegaan1 heeft; Sterk werd door hem geprotesteerd tegen de bewering van Poincaré, dat de Britten zich zelf geen 'opofferingen getroost ten, maar hun geallieerden uitnoo- digdeu, opofferingen te doen ia het belang eeuer regeling. Het was, naai- hij verklaarde, volkomen onjuist, het voor te stellen, alsof Groot-Britannië opofferingen vroeg van zijn bondge- nootcu. Al wat het had gevraagd, was, dat de geallieerden het eens zouden werden om een commissie van deskun digen samen te stellen, die zou beslis sen, wat Duitseh'Iand in staat is te be talen, opdat wij door dit voorname punt ie regelen, allen het vooruitzicht zouden kunnen hebben, betaling van schadevergoedingen te krijgen. Groot - Britannië was evenzeer besloten els de andere geallieerden, dat Duitschland alles zou betalen, wat iiet kon en daar het doe] van het Britsche voorstel was te verzekeren, dat zijne schuld eis ch»-s alles zouden krijgen, wat practisch. mogelijk was. was het ongerijmd, liet fe doen voorkomen .alsof Britanniö op offeringen vroeg van de geallieerden. Evenmin was er eenige grond voor 'de bewering, dat Brittannië geen op offeringen deed. De som van 715 mil- lioen pond, dlo Brittannië zdu ontvan gen volgens het plan der betalingen, was alleen voor schadevergoedingen. Zij had geen betrekking on Britan- nië's wettige rechten tegenover zijne bondgenooten wegens het geld, het welk het hun had geleend gedurende den oorlog. De som van 710 millioen pond, welke, het thans heeft aangebo den te aanvaarden, honoreerde niet slechts zijn eisch inzake de schadever goedingen, maar onthief eveneens de landen, die in den oorlog zijn bond- genooten waren geweest, van al hunne verplichtingen. Zij omvatte het af stand doen door het Britsche volk van aansprakenwelke 1200 millioen be droegen. waarvan de interest meer dan 1 shilling per pond vertegenwoor digde iu de inkomstenbelasting. Van deze som wa.s Frankrijk 600 millioen, dus de helft, schuldig. Na afloop van een te Dresden gehou den bijeenkomst van het Internationale Vrouiveccomité voor Vrijheid 'en Vrede, werden te Berlijn eenige comitéleden door Salmann„dcn Duitschen Rijksmi nister voor Binncnlandsclie Zaken, ont vangen. De minister deed eenige verklaringen, die de aandacht trokken en waarin dé gedachte van het tot stand komen eencr toenadering tusschen Duitsohland en Frankrijk werd verdedigd,. Komt die toenadering niet tot stand, aldus de minister, dan wordt gansc'i midd-cn-Europa bedreigd. Uit de hou ding van het tegenwoordige kabinet en in het bijzonder uit de verklaringen van den rijkskanselier heeft de wereld kun nen merken, dat de buitenlandsche poli tiek van Duitschland een 'besliste wijzi ging heeft* ondergaan. Wij zijn bereid, ging hij voort, lot elke overeenkomst n-.et Frankrijk, die ons waarborgt, da: het Roergebied en het Rijnland niet van Duitschland zullen worden afgescheiden, maar binnen afzienbaren tijd wee? gchael onder Duitsch beheer zullen terugkee- ren. Wij zien volkomen in, dat dit niet door redevoeringen maar alleen door een groote inspanning van het Duitscbc bedrijfsleven kan worden verkregen.- Wij zijn tot deze inspanning bereid, maar zullen evenmin als welke Duitsché regeering een verbrokkeling van het Duitsche rijk kunnen dulden. Wij willen Frankrijk, behalve herstel, ook wel waar borgen aan den Rijn tegen een niéuwen oorlog' geven. Elk lid van het tegen woordige kabinet is vrij van nationalis me. Wij zijn Duitschers en willen de een heid van liet rijk. Wij bestrijden echter elk chauvinisme. De militaire nederlaag van Duitschland beschouwen wij als een historisch feit, waaruit wij de noodige consequenties trekken. Daarin'willen wij herstellen. De Fransche regeering zou wel 'doen met onzen arbeid niet te be lemmeren en niet door nuttelooze verne deringen ons volk te benacleélen.- De toenadering tusschen beide landen wordt belemmerd door de Fransche rede voeringen, waarin een onvoorwaardelijke capitulatie van Duitschland in het Roer-' gebied wordt gecisclit. Waaróm is dit alles noodig, na de wreede voorwaarden van den wapenstilstand en het vredes verdrag? Het lot van Europa kan afhan gen van woorden als prestige én capi tulatie. Welk voordeel kan Frankrijk ver wachten van de verwarde toestanden, die in Duitschland op til zijn? Allen, die den vrede willen, moeten van de weinige we ken, die nog overblijven, gebruik maken om de Fransche politiek tot toenadering te bewegen. Inzake het GrieUsoh-ltaliaansch inflict vallen weder onderscheidene persstem men te vermelden. Uit (Londen wordt ons bericht: De Britsche bladen brengen hulde aan da te waardesren wijze, waarop de Vol kenbond heeft bijgedragen tot de oplos sing der Italfaamsch-Giieksche crisis. Be Daily Chronicle merkt op, dat de leden van den bond er nota van zullen nemen, dat .Britamrie, eenigszins ten koste van zijne bijzonder vriendschappelijke gevoe lens tegenover Italië, gedurende het ge- heele verloop der zaak de loyaliteit aan "net gezag van den bond nauwgezet heeft betracht. De Daily News zegt, ara te hebben opge merkt, dat het besluit der gezanten in derdaad volgens de adviezen .van den Bondsraad is genomen: „Het is ten min- ,sbe bijna zeker, dat, indien de Bond niet bestaain bad, de bezetting van Gorfoe on middellijk een oorlog zóu hebben' uitge lokt tusschen Italië en Griekenland en dat do andere Balkanstateu spoedig aan den strijd zouden hebben deelgenomen." De Daily Telegraph is van meening, dat de krachtige houding, door Lord Ro bert Cecil te Genëve aangenomen en bet- voortdurend aandringen der Britsche re- gceriing op de onschendbaarheid van het verdrag als onderdeel van vier vredesver dragen veel gedaan hebben om een verzoenenden invloed op Mussolini uit te oefenen. Een andere factor, zegt de Telegraph, was .de algcmesne vereeni- ging der kleinere natiën ter verdedi ging van hum colleotievo rechten. De Westminster Gazette zegt, dat „de Eoaid in omstandigheden van werkelijk gevaar voor Europa een zeer krachtig le ven is begonnen. Te Genève werd op zeer opmerkelijke wijze het grootste verlangen aan den dag gelegd, dat geen natie, hoe zeer zij ook beleedigd mocht zijin, op c-igen initiatief tot den aanval zou over gaan. en zonder aan de internationale en pacifistische krachten, dio in den bond zijin geconcentreerd, do gelegenheid te geven, do partijen tot een billijke rege ling te leiden. Deze betooging kan van de grootste waarde zijn in de toekomst. Ds thans ontworpen regeling heeft plaats volgens de lijnen, door den Bond aangeraden, en de aan Italië veVschul- drgdo schadeloosstelling zal worden vast gesteld door het Hof van den hond. Wij kunnen niet weten, wat er geheurd zou zijn, als er geen bond geweest was, maar wij weten, dat een regeling blijkbaar is' vergemakkelijkt door hetgeen te Genève is voorgevallen en. dat het zeer zeker geen deel van. de werkzaamheden vaxi den bond vormt, cenig uitzicht, om uit een gevaar lijken .toestand te geraken, te belemme- De Manchester Guardian ke-nt den Bond de verdienste toe. den vrede te hebben bewaard. Hij hoeft het algomeene gevoel voor moraliteit in de wereld doen gel den en het mogelijk gemaakt of genood zaakt, 'dat een intcmationalo beslissing zou worden gevonden. Uit Rome wordt gemeld dat de Ita- liaansche bladen de nota door de Ita- liaansche regeering aan de gezanteneon- ferentie gericht, publiceeren en tevens de officieele regeeringsverklaring. Zij be schouwen laatstgenoemde als een be wijs, dat het Grieksck-Italiaanscli ge schil principieel geregeld is en legden er den naclrulc op, dut de eischen van de Gezantenconferentie practisch geheel de zelfde zijn, die Mussolini in den beginne heeft gesteld en welke toen door ver schillende buitenlandsche .organen als bewijs eener imperialistische gezindheid zijn uitgekreten en afgekeurd. 'Nu cle gezanteneonferentie feitelijk precies hetzelfde vraagt, zal de wereld: naar de pers in Italië hoopt, inzien met hoeveel gematigdheid Italië aanstonds is. opgetreden en hoe ongegrond de gedane verwijten zijn geweest. De eisch, in enkele Engelsche bladen geopperd, dat Italië aan den Volkenbond verontschuldigingen zou moeten maken wegens liet bezetten van Korfoe, wordt als een laatste restant der animositeit ten opzichte van Ronie beschouwd en, men vcrivach; hier algemeen, dat zulk een eisch niet zal worden gesteld, vooral nu Italië zich wederom bereid heeft ver- klaard het eiland onmiddellijk terug te geven, nadat voldaan is aan dc eischen. De aangewezen boterham voor bloedarmoedigen. Verspreid nieuws JAFAN EN DE QUAESTIE VAN DEN STILLEN OCEAAN. Men verwacht, zegt een lI.N.-be- richt uit Londen, dat de ramp die ,'a- pan heeft getroffen niet zonder xi.it- werking zal blijven op do Eugelsohe Rijkseonferenlie, waar de verdediging der Dominions en de kwestie van den Stillen Oceaan oen groote plaats zou den hebben ingenomen. Nu Japan al thans voor eenige jaren nauwelijks meer als gevaarlijk mededinger op ma ritiem. gebied kan worden beschouwd en vermoedelijk langen tijd al het be- schikharo geld zal noodig hebben voor het herstel der geleden verliezen, wordt liet waarschijnlijk geacht dat de Britsohe. regeering evenals de pre miers der Dominions voorloopig hun verdedigingsplannen belangrijk zul len kunnen beperken. Deze politiek die reeds terstond na liet ongeluk door den Manchester Guardian- als wensche- lijk is a au geduid, zal natuurlijk doorde Engelsche zakenwereld worden toege juicht omdat' daardoor de uitgaven voor cla defensie o.a. iu verband met de'uitbreiding der, havenwerken te Singapore gevoegelijk van het programma kunnen verdwijnen^ TURKIJE EN CRIEKENLAND. Een nota van het Turkschc ministerie van Buitenlandsche Zaken protesteert te gen dc bezetting van het eilandje Sjoem- roek in den mond der Maritza door Grieksche troepen, IJSLAND EN DE VOLKENBOND. De zesde commissie van den Volken bond heeft besloten aan de vergadering van den Bond voor te stellen den vrijen staat IJsland tot den bond toe te laten.- CRIEKSCH ULTIMATUM AAN ALBANIë. Volgens de te Rome verschijnende bladen zou Griekenland aan Albanië een ultimatum gezonden hebben, waarin het ceii termijn van vijf dagen stelt v.oor de. uitlevering der schuldigen aan den moor.d te Janina. HANDELSVERDRAG TUSSCHEN POLEN EN OOSTENRIJK. Naar uit Weenen wordt gemeld zal de O.ostenrijksche kanselier Dr. Scipel ver moedelijk half September een bezoek bréngen aan Warschau, teneinde eenige economische kwesties te regelen en be sprekingen ia te leiden over het sluiten van een handelsverdrag. DE UITVOERING VAN HET VER DRAG VAN WASHINGTON. Reuter seint uit Washington Het departement van Marine vraagt aanbiedingen voor den koop van een- en-twintig slagschepen en kruisers, wel ke volgens het verdrag van Washington aan de vloot moeten worden onttrokken. Dé lcoopers moeten waarborgen, dat het gekochte schip binnen achttien maanden wordt gesloopt, VERKIEZINGEN IN RUSLAND. Naar uit Warschau bericht wordt, heb ben de communisten bij de verkiezingen te Moskou groote successen behaal-d; in de provinciesteden nemen echter de anti communistische bewegingen' toe. Bsrprlflke stijg SCHOTEN. Bevallen: J. II. Plug-Helsloot, d:; W. Chr. Vink-Sclioork i-\ H- M- Pe ters-P i-eters, z. Ondertrouwd: P. Souwei' en G. hl. van Steen; J. J. P. van Berkum en M. W. de Bondt; W. A. Venhorst en S. E. List; J. A. Metzelaar en P. M. Maas. Overleden: levenloos aangegeven kind van:'B. J. Breemouer en G. J. L. Bos. Gehuwd: H. Schornagel met J. van der ,V.liet'. Famüleherlclitea UIT ANDERE DAGBLADEN Bevallen: 9 September: Mevr. The- mans-Süiiippers, d., Amsterdam; 10 September: mevr. Bosboom-Heertje,' d-, Amsterdam. Overleden: 31 Augustus: C. Pangau, wed. .T. G. Brave, 36 j., Tondauo; 8 September: M. Gompertz-Striiter, 51 j., Parijs; J. M. van Hulsteiju, S9 j-, Hilversum; M. L. Davidson, 83 j., Be verwijk, larktilsiws BEVERWIJK. Noteering van 10 Sept. 1923. Spinazie per kist f 2—2.50, postelein per ben f 0.400.55, andijvie, 100 etr'. f 46, zuring per ben f 0.20, wortelen, 100 bos f 1622, komkommers per 100 f 4 6. augurken per slof f 1.50, aardappe len f 0.06—0.03, id. zand f 0.03, doppers f 0.-30—0.4Ó, capucijnc-rs f 0.40, ruspers f 0.4O—0.45, tuinboon en f 0.10—0.15, snij- boanen f 0.250.40, heerenboor.en. f 0.25 0.50 alles per K.G., roodc kool S10, Sa- voye kool f 10—12, bloemkool f 15—23 per 100, u'ien per K.G. f 0.10, sla per-100 krop f 3—4, rabarber per 100 bos f 57, pieter selie f 0.05, selderie per bos f 0.05, appe len per K.G. 0.16—0.20, peeren per K.G. f 0.16—0.25, ruimen per 100 f 0.32—0.50, druiven f 0.8G-—1,90. Lsitereii ea Kaast NIEUWE UITGAVEN. ENGELSCH WOORDENBOEK. Indertijd bezorgde Dr. F- P. II. Prick van Wely een bewerking van Kramers' Engelsch Woordenboek. Nu is bij de uitgevers G- B. van Goor Zonc-n te Gouda het tweede deel: Nederlandsch-Engelsch van een nieu we en geheel omgewerkte editie van dit woordenboek verschenen, thans onder den eigen naam van Dr. Priek van "Wely. Het uiterlijk van het boek is zeer verzorgd papier, formaat en letter laten niets tc wenschen over i Minder voorkomende woorden zijn weggelaten. Zoo is er plaats vrij gekomen voor neologismen op elk ge bied en tal van idiomatische uitdruk kingen. De 'geheel vernieuwde pho- netische omschrijving houdt ook re kening met varianten in dc uitspraak- Zoo is dit werk geworden tot een zeer betrouwbare vraagbaak, die tot op den allerlaatsten tijd is bijge werkt. "VEREENIG ING „REMBRANDT". - Naar het „H-bld." verneems heeft de heer J. H, van Heek te 's-IIeerenberg aan het bestuur der Vereeniging „Rembrandt" 'doen weien, dnt hij voornemens is in 't verwerven der Italiaansche schilderijen uit de colleotie Oldenburg ten behoeve va.n het Rijksmuseum te Amsterdam bij tc dragen door hetzij „Het interieur met Madonna ea Kind" van Ambrogio Bor- goginone te schonken, heizij liet „Altaar stuk" toegeschreven aam Ricrfrancosco Eloróhtiho, en dat .'hij no.g nader zijne keuze tusschen deze belde kunstwerken bepalen zal. EEN TOOROPTENTOONSTELLING. Bij gelegenheid van de opening der R.-K. Universiteit te Nijmegen in de maand Ootöber, zal daar ter stede een Toorop- tentoons'elluig gehouden worden. NATIONALE OPERA. De directie der N.V. Nationale Opera (directeur G. II. Koopman) heeft alsnog geëngageerd voor het-sei- zoen 1923/2-i den heer Gerard Leeu- ders als leu bas,'(de heer Leenders was vroeger verhonden aan do Noord-Ne- derlandsche Opera Henri Maal en Gato Esser en aan de Cocjp, Opera). Voorts zijn geëngageerd de iieeren Martin van Reen, bamton, eu Max L. Blitz als Speel tenor. D.e lieer Alexanders is als 2e regis seur verbonden. PeFS-Ü¥6FZlGl!i DE OPHEFFING VAM DEN LANDSTORM I-Iet bericht omtrent de plannen tot op heffing van den vrijwilligon landstorm heeft evenals zoovele bezuiniglngsberich- ton vele gemoederen in beweging gebracht, schrijft ,,D e Maasbod e". „We behoeven hier mief, te verklaren, dat ook ons deze opheffing zou spijten. Aan gezien wij steèds voorstanders zijn ge weest van de weerbaarniakmg buiten het leger en onze dienstplichtigen het liefst militair geoefend zien in eigen omgeving, begrijpt ieder dat we dezen maatregel ui zeerste betreuren. l-Ioezeer hot ons da,n ook spijt, we roo- en tégen 'dezen bezuinigingsmaatregel 'zoo 'hij' wordt doorgezet niet te hard protestee- ren. Het leger is de school voor militaire oefening en de vrijwillige landstorm vortmt de privaat-les, die riien gedurende twee jaren enkele uren per week in den wapenhandel nemen kan. Het is een on aantastbare waarheid, dat schoolonderwijs 1 goeakooper is dan priv-aattonderricht. de zaken slecht gaan en op het huishouden bezuinigd moet worden, daal ligt het voor de hand, dat privaat-on derricht een van de uitgaven vórmt, waar op bespaard kan worden. Op hot school onderricht zal dan door de ouders meer gelet moeten worden. Gelijk in het huis houden gaat het ook bij de Staatsuitga ven, die in deze tijden groote beperking snoeten ondergaan. Bezuiniging door af schaffing .van den vrijwilligen landstorm, waar ieder afgeleverd geoefend man aan .polderwijs veel duurder komt dan in hei. }legej-,,ligt voor de hand en als zoodanig ■mogen we, hoe gaarne wo 'het ook anders zouden willen, er ons in deze dagen r.iet tegen verzetten." Voor een andere kwestie vraagt het blad eohter aandacht. Het merkt op: „Het militair onderwijs buiten de ka zerne werd mede ingesteld om de jonge mannen te beschermen eu te vrijwaren voor de gevaren van het leven gedurende vele maanden in de kazerne. "Waarneer thans de regeering uit zui nigheidsoverwegingen er toe besluiten moet deze vooroefeningen te staken, dan mogen we eischen de meest volstrekte waarborgen tegen do gevaren, waaraan de dienstplichtigen kunnen worden blootge steld. We erkennen gaarne, dat op dit ge bied de laatste jaren groote vooruitgang .stateeren is, maar heb gevaar 'blijft ii eri de verkregen bezuiniging wordt teniet gedaan door zorg van Rijks wege voor eon aan redelijke eischen vol doend gedwongen kazerneleven. Wordt aaii dien eisch voldaan, dan moeten we, hoe ongaarne ook, maar ge dwongen door do tijdsomstandigheden, ons bij de afschaffing van deh vrijwilli gen landstorm neerleggen en door den zuren appel heen bijten." STEMPLICHT. Mr. H. Verkouteren, schrijft in liet ..Weekblad van het Recht" „Er is een beweging gaande teven gen stemplicht. De zoogenaamde Ra- paiUe-partii is daarmede begonnen, maar andere, partijen zijn gevolgcL ln afwachting zijn de bepalingen over den stemplicht door den minister van -Justitie eenvoudig maar buiten wer king gesteld. Het beweren is nu, dat de maatregel in de groote steden ten minste niet is door te voeren, maar nis de Overheid' niet alles doen kan, dan moet zij ten minste doen wat zij kan. E,r was dus geen reden om ook in kleine steden elke strafvervolging to doen staken, ma Ar ook in de groote steden is. met een kleine wetswijzi ging. de stemplicht, zeer goed dcor te voeren. Art. 161 der Grondwet (than? 162. vroeger 156) is nu zoo gewijzigd, d'at invoering der zoogenaamde straf- bevelen mogelijk is, en die strafbevelen zijn liet meest geschikte middel bij vervolgin gen van massa's. I.aat dus do Re geering invoering der strafbevelen voorstellen, zij bet ook voorloopig al leen voor de stemplicht-gevallen. Uit breiding is altijd mogelijk, als de proef bevalt. Zii. die in het algemeen geen voorstanders van strafbevelen zijn, zullen wel toegeven, dat zii nu het meest afdoende redmiddel zijn en dat in elk geval bet mogelijke moet worden beproefd. Evenredig kiesrecht en stemplicht passen bij elkander, zooals een deksel en een doos. 'Het gaat -niet aau iemand tot deelneming aan een verkiezing te dwingen, als-llij vooruit kan narekenen, dat zijn stem toch geen invloed beeft, maar bil even redig kiesrecht zijn er geen verloren stemmen. Dan kan dus. zonder hard heid het 'beginsel worden gehand haafd, dat stemrecht onherroepolijk teveus stemplicht is. Een publiek recht mag niemand ongebruikt 'aten, alsof het een privaat-recht was. De kiezer is .een orgaan van het staatsge zag eu een rad aan de staatsmachine, dat met een straf moet worden ge- "mserd, als het niet wil loopen." Kerk en School NED. HERV. GEMEENTE. Bevoe- pen tc Gorinchcm ds. B. Batlcma, te Hoo- gevoeai; te Róuveen ds. D. Th. Keok, cm. pred. te Woerden. Aangenomen het beroep naar Oudkerkc-n Roodkerk ds. II. A. Enklaar, to Almelo. Bedankt .voor het beroep naar Lage Zwaluwe door ds. "E. Reeser. te Hoogland. EV. 'LUTH. GEM. Beroepen lo Ticl J. N. Bieger, proponent te Vaals. GEREE. KERK.Bedankt voor het beroep inaar Uithuizen ds. H. do Bruijn te Nieuwendsjk (N.B.). CIIR. GEREE. KERK. Beroepen te Maarsscn ds. L. II. v. d. Meiden, te Dord- Ëlïriek mor Irages VRAAG: Mijn dahlia's worden als :t ware door een haast onzichtbaar lliisjè opgegeten. Ik probeer ze roeds met ta-bakswater te verdrijven, wat m© niet gelukt is. Weet u nog een ander middel ANTWOORD: Nc-em uw aftreksel van tabak en spuit dat vooral tegen do onderzijde der bladeren, of Phv- tbróphiline, bij alle handelaren iu tuinhouwartikelen verkrijgbaar. VRAAG: De muurbloem en gras anjers zijn bijna uitgebloeid (zij wer den verleden jaar gezaaid). Bloeien de bloemen nu het volgend jaar eer 1 ANTWOORD:Muurbloemen leun-, :u na de bloei worden opgeruimd- Men zaait ongeveer Juli en deze plan ten bloeien 't volgend jaar. Sommige planten blijven wel leven, doch de bloemen zijn dan van weinig betee- :enis. Grasanjers kunnen verscheidene ja ren worden behouden ze bloeien ieder jaar weer. VRAAG: Kan men Ligustrum stek ken? Hoe moet men dat doen? ANTWOORD: Ligustrum kan heel goed gestekt worden. Neem stuk jes rijp hout waarop 2 4 3 paar knop pen voorkomen,zet deze welke met een sdherp mes schuin moeten worden af gesneden ongeveer de helft van de lengte in den grond. Den grond* goed oqhtig houden. VRAAGHeeft een tweede meisje recht op verval, of is dit voor de keu kenmeid bestemd ANTWOORD Gewoonte is, dat vet- al gelijkelijk verdeeld wemelt tusschen keuken- en tweede meisje, ..ls dit laatsto althans geen dagmeisje is. VRAAGAls werkster bon ik van 6—2 uur gehuurd. Mevrouw wilde b hebben, dat ik met de feestdagen am dock verlangt van mij,'dab ik dezen vrijen tijd per dag inhaal. Ben ik daartoe verplicht? ANTWOORD Wanneer de afzeg ging op die feestdagen door mevrouw geschied is, bent u niet verplicht in dat voorste! toe te stemmen. VRAAG: Sinds 10 jaar ben ik lid der Ned. Hervormde gemeente. Na bevestiging kwam ik mijn verplichtin gen nooit na. Ik huwde onlangs in een andere gemeente waar men mij belasting wil laten betalen. Hoe kan ik van die verplichting ontheven wor den? ANTWOORD Door uw lidmaat schap op te zeggen. VRAAG-; Mijn hond ipl.m. 9 maan den oud (Duitsche herder), trekt ver schrikkelijk, en kan slechts met een met 'pennen beslagen halsband mee genomen worden- Is hier iets tegen doen ANTWOORD: Ja, maar niet met en met pennen beslagen balsband, dat is wreed. Schaft u zich eens een erkje aan over africhting van den (politie)hond, o.a. De Verdedigings hond, 3e druk, prijs 1. De Speur hond (nieuw) prijs f 1.25 van C. H. Croes. Eigen uitgave. Linkerveerdam 2a, Rotterdam- Africhting Politie hond door Méd. Kossler (Uitgave': de Roes, Zaandam, Zuiddijk 49)- Een goede balsband die niet wreed is, is de Tovqustoband, verkrijgbaar bij Brouwer te Wormerveer, prijs f 0.75. VRAAG: Mijn hond heeft last van ongedierte. Kammen geeft niets. Het zijn vreemde blauwe beestjes. Kan het aan te» vet voedsel liggen Wat moet ik er tegen doen 1 ANTWOORDUw hond lijdt aan huidparasieten, waarschijnlijk lui zen. Behandeling met „Vermex" (ge bruiksaanwijzing op het busje) is af doende. Vermex is verkrijgbaar bij handelaren in tuinbouwartikelen. Voor mensch en dier is het altijd nog ge lukkig dat „vet" voedsel geen luizen geeft. VRAAGMijn katje van 3 weken, heeft ontstoken oogenwasschen baat- niets. Ook heeft het last van ongedierte. Kunt u mij een behan delingwij ze opgeven? ANTWOORDNeen, u diene een dierenarts voor uw kat te raadplegen. VRAAG: Ik was in dienst bij een bouw- m a l eri al eiïh au del, die mij met eon week opzegging aangenomen bad. Aan het per soneel werd gezegd, dat bet. 15 Augustus niet behoefde te werken. Voor dien tijd moest er echter hmder gewerkt worden, om dezen vrijen dag in -te balen. Zoo lmd ik dan ook maar 15 minuten tijd om tc eten en ik k\v:nn eerst 's avonds half 6 thuis. Daar vernam ik dat er 15 Augustus toch. gewerkt zou worden on dat ik cr reeds denzelfden avond op uit moest. Bij mijn weigering werd ik met twee dagen loon ontslagen. Heb ik geen recht o? cca weck loon 1 ANTWOORD: Uw ontslag is onrecht matig; gij kunt deswege eon vordering tot volledige schadeloosstelling indienen bij den rechter. VRAAG: Van een advocaat kreeg mijn aon bericht, dat hij ontslagen was, daar zijn patroon failliet, was gegaan. Loon om ving hij oiiet meer. Op welke wijze kan mijn zoon 'het geld, dat hem toekomt, krijgen? ANTWOORDBij den curator een vor dering imdieneu ter zake van zijn loon be rekend over de onbetaald gebleven dienst en twee weken daarenboven tenzij hij per week werd betaald of aangesteld Bij de maand betaald, wordt het 2 maan- :.en. Vpor het verdiende loon kan hij vragen preferent te worden erkend. VRAAG: ICunt u mij een adres opgeven, waar een advooaat voor minvermogenden zitting houdt." ANTWOORD: Ieder rechtschapen ad vocaat sal U te woord staan, als U op ,d van onvermogen terecht zijn hulp komt inroepen, en U advies geven ock 3! dit gratis moeten worden vérstrekt, idoren Vrijdag; die 0.10 voor de kas der Toynbee-vereenig In het gebouw van de Mij. tot Nul 't Algemeen zitting lioudt. VRAAG: Als iemand werkzaamheden '.r. zijn huis liet verrichten, doch de kos- -n daarvan nu niet kan bolalon, kunnen ju meubelen dan in beslag genomen orden? ANTWOORD: Ja, na toewijzing der ordering ter zake van die werkzaamheden ■gesteld bij den rechter en na deswege verkregen vonnis als executoriale titel -or dat beslag. VRAAG: Heeft, een eeni2 ltind recht op den £©heelen inboedel bij- ovei'liiden dei- ouders? Komen daar 1102 broers en zusters voor in aaumer- kinsr? Als dat niet zoo is, wat moét ik dan doen om dat te voorkomen 1 Zijn daar nop koeten aan verbonden? ANTWOORD lo. la. opliet ?ehee- le vermogen. 2. Neen. 3. Wend u tot een rechtskundige 1 ziit gij inderdaad onvermogend-, da-11 wordt rii kosteloos torzijde ge- staun. VRAAGIs de huurder verplicht ;ebroken ruiten te betalen? Eoo ja. hoo kan ik dan recht ver krijgen? De huurder heoft de wenin? verlaten. ANTWOORD-, lo#Ja, tenzij hij de mondelinge of schriftelijk aangegane huurovereenkomst andere bapalingca mochten zijn gemaakt. 2q. Wend u tot. eon reohtskmidigo teneinde een rechtsvordering tot eclia- devergoeding tegen den woekeren huurder te doen stellen. VRAAG Jongelui .die bij mij in woonden, zijn verhuisd. Mijn adres staat echter nog op hun auto. Mijn verzoek dat adres van den wa verwijdering eischen en veroordeeling c. Tot wien moet ik mij wenden ont de verwijdering ervan te bewerkstel ligen? ANTWOORDGe kunt in rechte de wijdeling eischen ©n veroordeeling tot schadevergoeding of Dopaling.dat zii voor lederen dag verzuim om bet adres er af te nemen bijv. f 1 zullen hebben te betalen. VRAAGAls van eon Nederlond- sch© etaatsleeniug het eerste percen tage geconverteerd wordt, moeten de houders der stukken zich daar zonder meer bij neerleggen, of krijgen zii ge legenheid aflossing t-e verkiezen? Zno ia. geschiedt deze a pari of tegen een anderen koers? Indien deze vragen niet in li6t al gemeen te bc-antwoorden zijn, welke is dan de regeling ten opzichte van do 6 pet. Ned. Staatsleening 1922? ANTWOORDMet een conversie hebt- gij genoegen te nemen. VRAAG: Bestaat er een wettelijke regeling, waarbij bopaald wordt dab langst levend© van een kinderloos echtpaar al'es erft ANTWOORD Ja.-mits bij testa ment. niet a.ndei's is beschikt, en als cr het geheel geen testament bestaat. VRAAG: Door ziekte ben ik niet meer in staat te werken. Kunnen mijn gehuwde kinderen verplicht worden, mij en mijn gezin te steunen? Zii kun nen het doen, doch zij zijn het niet van' plan. Wij zijn gedwongen dwang maatregelen te nemen, daar de nood hoog is. ANTWOORD Ja. de wet legt hun die verplichting op en wel naar ver houding van eigen behoeften on van wat voor hun levensonderhoud noodig - J. Sch., alhier. De drieledige vraag is inderdaad foutief beaut- 'oord: Op do eerste had het antwoord moeteu luiden: lo. Noen ouders of zusters daar de langstlevende dan alles orft. 2o. Blijft neen. 3o. Ja. N.V. „DE TIJDGEEST" Trekking van 503 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié Maandag 10 Septerber 1323 Prijs van f 2000 745 1500 973 1000 1S097 400 16092 I66S2 200 1120 2906 9605 '13419 19520 100 2217 6602 7034 7061 9512 9655 10023 17765 19S56 Prijzen van f 90.(eigen geld) 70 2138 5951 8537 11S59 13924 15954 17799 IS667 200 61 85 9311904 55 59 17954 19719 327 76 6019 97 31 58 64 89 59 35 2263 31 8713 93 14012 721SC01 83 465 2305 4 2 29 12232 13 16007 25 84 74 50 47 55 38 14 14 31 88 506 82 58 94 67 38 58 33 92 54 2417 59 8805 12310 66 59 45 94 55 31 60 41 19 68 81 71 19811 86 2524 6110 8945 12638 73 84 93 28 802 27 79 75 12715 74 16187 18102 60 11 74 6226 9003 13018 77 162C0 35 92 95 2731 6310 29 66 85 22 37 97 916 82 65 53 80 14123 2318207 19S06 72 3004 6532 60 131C4 14121 29 9 15 1014 3121 80 9142 20 43 S5 20 25 24 3334 6644 53 13204 61 16308 18337 - 28 39 342o 45 54 19 70 35 42 29 57 3502 59 92t9 3714505 87 18405 97 •67 29 62. 9343 38 21 16449 22 99 77 48 74 9432 49 69 C9 18518 20014 1176 82 6707 97 67 71 16572 55 34 1222 85 9 9530 68 75 94 89 37 39 3625 12 9638 13315 14624 16610 18611 42 55 3769- 53 61 20 70 1Ü7U4 20 46 1300 4090 6815 70 36 14708 82 61 88 87 4119 79 S710 39 20 16824 71 90 1434 22 7006 47 55 38 29 18702 20151 35 28 30 53 82 53 94 59 20223 43 4? 32 9958 91 59 16952 6U 77 71 51 5310086 9214813 98 89 fcO 80 c.9 9310181 13402 51 17C03 92 20325 1530 4372 7120 10215 85 14SUI 28 1S948 20412 31 98 28 1613507 39 50 62 21 52 4436 30 10456 45 61 69 66 24 56 47 8210544 - 93 15185 70 19000 42 66 5" 931071713654 15283 71 40 98 73 4541 7621 36 13717 15418 78 48 2C550 96 4714 55 64 18 29 89 57 20760 1608 90 58 10S03 20 95 17170 58 79 33 4808 7609 10948 25 15011 78 73 83 43 9 24 11008 61 73 86 19136 87 72 10 70 30 7015765 172-11 19313 20831 77 11 7S42 11153 7315823 43 19505 - 37 86 25 93 11201 9U 40 61 4-J 74 1718 lö S0ÖS 77 91 49 87 88 77 29 65 826! 86 98 68 17304 92 78 57 1-3 c-1 1134913S09 75 24 94 85 82 5320 3352,11484 23 82 28 19612 2C9I5 1853 5496 „5 1152/ -14 91 54 n 44 80 5820 3302 93 55 58 17402 36 1910 86 52 97 7215926 17512 53 37 <Jj 7211604 77 41 24 59 126 5902 76. 1413915 44 63 U s

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7