HAARLEM' UIT DE De verborgen DAGBLAD NATUUR VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1 DUINWANDELING. Een zonnige Zondag iu SeptèrnljT, wat een genot ma al die regenachtige Aage-:-.1 Leek hel, toen Ik mijn vorige wandeling toeschreef wel herfst, mu was het we»* zomer, volop zojner, zoodat je ,i" jas moest uittrekken om toet niet te warm te Ihobhen. En ik koos ditmaal voor mijn tootot de duimen bij Duin- en Kruidborg, waarvoor de eigenaar vroeger de pas overleden neer .1. X. Cremer, aan ieder een toegangs kaart geeft, die roelvt geeft- om over' de wegen en paden te wandelen. Er loopt van deai grindweg naar Velseroord naai de zee een largo, slingerende verharde weg, die overal geschikt is om te fietsen. Bovendien loopen er (nog paden, reotots en links van den grooten weg, die oen prachtig stuik duinlandschap, ook zonder buiten het pad te loopen, voor don wan delaar toegankelijk maken. De Hoofdweg stijgt eerst bussehcr. hoog geboomte en daalt dan weer Lusschen een dubbele rij sparren, die aan den weg en liet landschap een bijna bergachtig ca chet geven. Wijlen do lieer Cremer heeft, nicer dam de meesle andere duineigenaars moeite noch -kosten gespaard om, door -aanplamting vau sparren en dennen hol landsehapssehoon to verhoogen. Het eohle karakter vam „duijilamdsctiap" is daarmee aiiet verloren gegaan. Over de -geheel® op pervlakte zijm vroeger de konijnen uiige- roeid, maar ja-m-iner genoeg is er de hand niet aan gehouden, zoodat een later -uit gevoerde beplanting van Oostenrijksdie dennen door rasterwerk beschermd moet worden. Typisch is het verschil in plan tengroei binnen o;i buiten dio afrastering. Daar binnen hoog gras en weelderig op schietende planten, er buiten alleen wat mos en lage; door de konijnen afgeknaag de planton. Geen wonder dat het steeds mieer moeite kost om de hoog® toppen en hellingen legert verstuiving te beschermen maar hier wordt met dood materiaal als takken e.d. iedere kale plek bedekt. Ook de zeldzame orchideeën-flora, die angstvallig bewaakt werd togen roekeloozc bloemenpïïiikkers, is door dien aanwas -van kan'jnen en door de droge jaren, .welke achter ons liggen, sterk geslonken. Om eens na te gaan wat er nog van over is, ging ik verder naar het Westen, maar de zeereen, die het verst ligt vain de waterleiding en waar voor «enige jaren '1 winters hog groote plassen water stonden. We wandelden langs den golvenden weg, die op de hoogste punten pïaclilige vergezichten-bood over de „blonde dui men", en waarlangs Steele velden waren anet zonnebloemen, met hun stralende schijven, die daar gekweekt worden om het zaad, dat als voedsel - dient voor het vele pluimvee, dal er op Duin en Kruid- berg gevonden wordt. Feitelijk is de cul tuur van zonnebloemen alleen loomend in landen (mét een warmen zomer, zooals Zuid-Rusland. Maar in een beschut dal in de duinen kan heL ook aardig warm zijn, zoodat het hier toch schijnt te geluk ken. Trouwens, vroeger werd er ook nog wel mais gekweekt in do duinen, maar dat zie ik tegenwoordig nooit meer. Behalve gewone zonnebloemen stonden er aard peren, ook een.soort zonnebloem om wild of pluimvee ie voederen. Verder naar liet westen verdwijnen de boschjes. Bij „het Jagertje" is nog een goedgeslaagde dennen- en 6parren-aan- planting, maar alles stevig in het raster werk, want in deze streek is het konijn baas. Troepen van tien stuks „grazen" op de open plekken en lalem zich door ons niet storen in hun maal. Verder naar zee en naar het Hoorden, in de richting -van IJ-muiden. tot over de grens van' Duin en Kruidbérg heen, nemen de konijnen weer sterk af. Zijm hot de stcoopers uit IJmuidah, die- hun roimnenden invloed uitoefenen op de vermeerdering van het konijn óf laat de eigenaar van de dui nen bij I.Tmuiden ze bestrijden met fret ten en door ze uit te graven, te „delven" zooals de teian luidt. 1) Op een afgerasterd stukje zag ik eén vreemde plant, al geheel uitgebloeid. Hoewel ik het niet zeker kan zeggen, moet het Venkel o-f Dille geweest zijn, een van die kruiden, waarvan het zaad de zelfde reuk en smaak heeft als anijs. En toen ging mij een lielnj, op. anijs wor den de fasainten gelokt -maar men had hier, waarschijnlijk het bij ons gemakkelijker, te -kweeken Dille of Venkelzaad gebruikt. En toen zocht ik ook naar onkruiden, die ik altijd vindt op voederpla-atsen van de fesanten en ik vond er een 'heele serie: Krams-Salie met kransen vam blauwe bloe men, Kattenkruid (Nepeta Cataria) mei sterk aromatisch -blad en kransen van lichtpaarse bloemen een prachtige Toorts soort (Verbascum, Thn-psiforaoe) die ik tot-n-u-toé alleen in Limburg gevonden had en, die'grooter bloemen heeft dam de gewone- Toorts -uit de duinen. Wat een statige planten zijn die Toortsen toch met hun lange aren en vil tig blad. Al die verwilderde 'planten uit- andere streken, zijn soorten die door hun scherpe luoht .en smaak of harig blad beschermd zijn tegen konijnenvraat. Hoeveel vreemdelingen zullen zich niet in oiis duinlandschap feuilleton documenten Naar h e t Eng e l s e ll 'van A. WILSON BARRETT, (Geautoriseerde (Vertaling). 6) „W-eet u mijn naam?'' vroeg hij ver rast. ,,Ik vroeg dien aan juffrouw Bloom" zei tie zij blozend en eten glimlachend. „Ik wilde hem welen; als wij ooit el- jkander weer mochten ontmoeten na, uw vriendelijkheid voor mij in den mist". ,,U waart zoo- plotseling uit Dean Street verdwenen", zeide Charles. „Het was niet uit ondankbaarheid dat ik wegging zonder iels te zeg gen. Maar ik kon'er niets aan doen, ik Ah!" Met een lichten kreet bleef zij in haar wóórden steken, 011 nu staarde zij met wijdgeopende oog-en en Bleek gelaat naar buiten. „Die man! Die man! riep zij. Ontsteld volgde Charles de richting - TWEEDE BLAD - vestin-r.' wanneer de „alleen-heerschap pij" vam bet konijn eens voorbij is! Toen veer verder haar het Noord-Weslen op zoek naar Parmassia, die .prachtige \vit- bloemigc plant vam de moerassige duin valleien bij zee en naar de Wespen-orchis, die haar altijd gezelschap houdt en naar Gentianen-die voor enkele jaren zelfs nog achter Óverveen groeiden en bloeiden. Sn,, resultaat was zeer poovor. Op één plek maar vond ik een tiental bloeiende PiU-nassia's en waL Wespen-orchissen, die echter niet gebloeid hadden. Op een an der plekje, dat voor eenige jaren uiige- sloven moet zijm lot op het grondwater, vond ik een stuk of vijf Parnassia's, -je meeste zorider bloemen. Gentianen weren nergens te vinden en ook geen Muggen orchis, die er in 15120 nog was. Dat was, omdainks den regen in Augustus, (het re siilt-aat van een tocht in een duinstreek, die voor een -vijftal jaren riug een van de rijkste was van onze provincie. Maar een heel enkele fasamtenkuil had wat water. Wil het' tekort aan water van do laatste jaren ingehaald worden, dan moet er in den winter regen vallen en lieel veel. In den zomer verdampt het meeste weer uit de bovenlaag of wqrflt opgenomen door de planten. In dun win ter pas komt hel aan de g-roole waternias- 88)'.u de diepte ton goede, die dam sLij gen kam. Eu liet is juist regen in den winter, die we -de laatste jaren zoo gemist ■liebbem. Zoo w-as de '.meening vam den jachtopziener, die de duinen al een halve eeuw kont. Aan invloed van verhoogde windkracht gelooft hij iniet, dit beverder', wel het verstuiven, wanneer er eenmaal kale plekken omstaan in liet duin. Voor wie niet al te veel let- op den aub- .teruit-gang .vam. den plantengroei, ii to'ii duinwandeling op zoo'.u zonmigen Sep t-eriïberd-ag, een grout genot, Nog een maand verder en we zullen hel- trillen van de luoht in bet warme zonnetje moe ten missen, dan hebben we wel de klem renprnJht v-a-n den Herfst, maar het is dan geen „zomer", zooals September dat nog geven kan. Daarom de laatste zomersche dagen waargenomen en naar buiten! C. SIPKES. 1) Als een lezer iinij hieromtrent eens kan inlichting, dan houd ik mij aambo- Siistóaieaws ONZE POST Eau abonné schrijft ons: In verband met uw artikel „Om ons heen" betreffende de- Post-chècnie en Giro-cliaos, en do daarin voorko mende vermelding van een postamb tenaar, dat het publiek hier verwend zou zijn, is liet misschien niet ondien stig', eenige tarieven der Hollaudscho posterijen te vergelijken met buiten- landsche, en daarvoor te nemen lan den niet een goede valuta, n.l. Ame rika en Engeland. Drukwerk van Amerika en Enge land naar hier beneden 50 gram kost »n Hollandsch geld 2 1/2 cent. Van hiér naar Amerika en Engeland 5 cent. Briefkaarten naar hier 7 1/2 cent, van hier 12 1/2 cent. Brieven naar nier 121/2 cent, van hier 20 cent. Postpakketten van Amerika naar hier kosten per Amerik. pond (455 gram) 30 cent, van hier naar Amerika resp. 1 kilo fl.05, 2 kilo 1' 1.50, 3 kilo f 2, 4 kilo f 2.65, 5 kilo f 3.30. De Engelschs tarieven naar hier zijn mij niet bekend. Een postpakket van 1 kilo kost, van Halfweg naar Haarlem 40 cents, dus 25 cents meer dan vroeger, een post pakket van Dokkum naar Charleroi (Zuiden van België) 45 cents, of 5 cents minder dan voor den oorlog. Wie daar verband in kan vinden is knapper dan ondergeteekendo- In ieder geval behoeven we ons dus niet verwend te gevoelen op neb ge bied der tarieven, temeer niet als we daarbij tellen de millioeuen guldens die uit belasting-opbrengst moet opge bracht- worden om het tekort der J-Iollandsclio posterijen te dekken, ter wijl b.v. do Engeische dienst vorig (jaar een overschot aanwees van 5 1/2 millioen pond sterling. JUBILEUM-ETALAGE W. ALPHE NAAR. Men schrijft ons Naar aanleiding van de jubileumfeesten hier ter stede, liad de Algemeene Muziek handel W. Alphenaar, een speciale étalage j gemaakt. In de étalage was n.l. op zwart j fluweel aangebracht van fijne oranje roosjes een notenbalk imet noten (de aan vang vain het oude Wilhelmus), i Wie nu ,de juiste oplossing van de ge schreven .muziek inzond, kon mededingen aan eenige bekroningen, daartoe welwil lend door de Algemeene Muziekhandel Alphenaar beschikbaar gesteld. Op verzoek van den heer W'. Alphenaar, werd een Jury geconstitueerd bestaande uit Mejuffrouw I'. M. G. Visser, als ont-, werpster van de étalage en de heer A. van vaij haar blik, doch zag niets, wat de oorzaak van haar opwinding kon zijn. Hij zag slechts ©en forsc-heu, wolva- rcndenjieer - ---- f" op liet plaveisel aan dsn overkant staan. Do man scheen het huis waar zij zich bevonden zelfs niet op te merken. „Welke man'? Wat is er? vroeg bij haastig. „Wat doet u zoo ontstellen? Ik zie enkel dien dikken man „Ja, dien bedoel ik juist. O, mijn heer Freek", ging Edith Byron voort, ,,u heeft gezegd, dat u hui en mijn broeder wilde helpen. Dat kunt u o, ik geloof dat u het kunt. U ziet dien man daar. Mij kent hi\ daarom kan ik niets doen, maar u, u kunt ons iislpen". „Ik wil alles ter wereld voor u doen wat ik maar kan", zeide Charles snel. „Zeg mij maar wat ik doen moet!" „Dien man yolgen o. vraag ik te veel? Nagaan, waar hij loopt, met wien hij spreekt en wat lm doet. U weet niet, hoe n ons misschien kunt helpen". „Hem volgen? Dat zal ik zeker doen", zeido Charles lachend. „Nu, dat is niet zoo heel veel gevraagd". Juffrouw Byron ging achteruit, zon dat zij van de straat niet gezien kon worden. „O, maar laat hij niet vermoeden, dat n ons kout, önfc u tot ons in be trekking, staal", verzocht zij. „O, 'Ier Volden, musicus, G. "A. Luitingh, cal-, ligraaf, P. Kuijkan,teekenaaT en H. St-i- nis, voorzitter van de Kruisstraat—Kruis weg Vereeniging. Deze Jury kwam gisterenavond bijeen ter beoordeeling van de ingekomen oplos singen en had een lang niet gemakkelijke taaie; rui-m zestig inzendingen moesten beoordeeld worden en van sommige dezer was veel werk gemaakt: keurige teekeniu- alleraardigste gedichten, muziekcompo sities, borduurwerken en houtsnijwerk wedijverden onderling om de bekronin gen. Ter beoordeeling hiervan werd door de Jury nagegaan de kunstzin van.het inge- zondene, vervolgens de wijze van uitvoe ring en ten slotte \le waarde als reclame- middel. De eerste prijs werd toegekend aan den heer Nico Gerharz, Directeur der H. O. V. voor ecu ingezonden compositie getiteld: Wilhelmus, Oude toonzetting, voor koor soli, en orehesl, vervolgenswerden de bekroningen toegekend als volgt: 2e prijs, M. M. ïuijl Solluitemaker, 3e pr. J. N. vam Donselanr, 4e pr. Mej. Clir. Daudey, 5e pr. J. Bonarius. Ge pr. \Y. Jansen, 7e pr. Th. van der Erf, 3e pr. P. Halsema, 9e pr.. Mej. C. Copini, 10e pr. M. Smit. Deze bekroningen bestaan uit praehl- boekwerken en diverse muziekpartituren met diploma,'s, do diploma's zijn kunstvol uitgevoerd door den heer G. A. Luitingh. Aam nog een twintigtal der beste andere inzendingen zal een diploma met prijs worden uitgereikt, de bekendmaking hier van geschiedt bij do Algemeene Muziek handel W. Alphenaar. Na afloop van hare beoordeelingen, werd de heer IV. Alphenaar bij monde van den voorzitier der Jury, gelukgewenscht met 'het welslagen vam dezen wedstrijd, hij meende hierin te mogen 'zien de groote Waardeerinig-nlie men voor het streven vam den heer Alphenaar- heeft, wij mogen spre ken - do familie Alphenaar,- Baar ieder óp zijn manier zich beijvert, het den ltoo- pms reu acngenaam mogelijk te maken. Do ':ehr( omde inzendingen zullen vam hedenavond af Ion toon gesteld worden in de étalage vam den Algemeenon Muziekbal) del W. Alphenaar alhier. Kamer van KoophandeS en Fabrieken. Verbindend verklaren der collec tieve arbeidsovereenkomsten. Dondordagavond behandelden in de bovenzaal van „De Kropn" in een door de Kamer van Koophandel on Fabrieken voor Haarlem en Ömsfcre ken'voor ingeschrevenen bij het Han delsregister uitgeschreven bijeen komst de heer S. A. Maas, te Js-Gra- venhage en Mr. Dr. A. A. van Rlujn te Amsterdam het reeds herhaalde lijk in de rubriek „Om ons Heen" en in de Rubriek van den Arbeid in ons blad besproken onderwerp „Verbin dend verklaren der collectieve ar beidsovereenkomsten". De goed bezette vergadering word door den voorzitter, den heer E. li. Krelage, met een kort welkomst woord geopend. Eerste spreker .(pro) was Mr. van Rhijn, die begon met een- historisch overzicht van dc verhouding tusschen werknemer cn werkgever le geven. Vervolgende, zeide spr., dat dc vraag hoe men tegenover hot collectief con tract staat, is in hoofdzaak een vraag van levensbeschouwing. Spr- aülvb het noodig, dat de werk nemers overtuigd worden van de nood zakelijkheid van den een of anderen maatregel; do tijd van „decreteeren" is voorbij. Aan den anderen kant moeten de werkgevers op de hoogte zijn van de nooden en behoeften dei- werknemers. De pogingen om het collectief con tract over het gnheolc bedrijf uit te strekken zijn mislukt. liet verplichte lidmaatschap heeft spr.'é sympathie nietdwang zal een organisatie nooit .kunnen versterken. Het verplichte -lidmaatschap heeftveel meer van dwang in zich dan de bindendverlda- ring van het collectief'arbeidscontract. Bij de laatste zijn geen excessen (trusts, kartels) te vreezen. Spr. zette dan uiteen wat bindend verklaring is de overheid heeft de bevoegdheid, het collectief contract, dat voor de georganiseer-den geldt, oók' voor de ongeorganiseerden bin dend te verklaren. Eenige -bezwaren,, tegen de bindend verklaring geopperd, werden hierna door spr- behandeld. Men zegt dat zij kartelvorming in de hand zal wer ken, dat zij zal leiden tot prijsaf spraak in het economisch leven. Spr. weerlegde deze bezwaren yan zijn standpunt. Ook de bewering,dat 't niet wenschelijk zou zijn de bindend- verklaring in de bouwvakken door te voeren. Het is dwaas, te beweren d-at de bindendvcrklaring handha ving van de te hooge loonen in de bouwvakkon ten gevolge zou hebben, even dwaas .als de bewering dat de vrije economische krachten zouden worden uitgeschakeld wèl zulleu dié krachten door de bind&idverklaring aan banden worden gelegd.. Maar dit is heel iets anders. Overigens: wie van de bindendverklaring niets wil wees voorzichtig, ter wille van u zelf en van ons". „Ik zal 'Voorzichtig zijn", beloofde Charles vroolijk. „Als' ik nu maar buiten kon komen zonder dat hij irfTj zag". „Dat kunt u", viel Edith Byron ving in. „Dit huis heeft een achter deur. Als u hard loopt, kunt n den hoek omslaan eer hij weg is. Hij fluit om den chauffeur". „Om mij!' zeide Charles. „Nu, hij kan mij krijgen. Vaarwel. Ik kom u later alles vertellen. Welken wes"/ Daarheen? Dank u, ik zal gauw voort maken". In een oogwenk was hij het huis uit en vloog den hoek om. Do dikke heer, rood van woede, wilde zicii reeds iu verontwaardiging omkeeren, tot groot vermaak van een paar kleine jongens, die er bij ston den en hard mee floten om den koet sier te waarschuwen. Toen do vertoornde man de voet stappen van Charles hoorde, kwam hij terug. „Waar heb je gezeten, voor den drommel?" vroeg hij, Charles? een woedenden ljlik toewerpend. ,,ïk heb iels gedronken zcido Cha-les z"ch(. „Ja, dat doe jullie allemaal", ant woordde do dikke heer. „Weet je hos dat komt, vriend? .Tullis verdient te veel gcl.l! Als wij je niet noodig weten behoeft haar niet aan te vra- gen. Spr. deed vervolgens nog eenige mededeelingen betreffende de bin dendverklaring in Duitschland, waar zij wordt aangevraagd, in de meeste gevallen, door werkgevers en werk nemers te zamen. Tenslotte werden door Mr- Van Rhijn de. twee richtingen uiteengezet, die ten opzichte van de bindendver kla- ring bestaandie van hen die willen dat de staatstaak zieli beperke tot ve'rwijdering van sociale misstanden cn socialistische richting, die wette lijke regeling van het bedrijfsleven Tegen dit laatste moet naar spr.'s meemng stelling genomen worden. Hierna was het woord aan den heer Maas (contra). Van de bindendverklaring is, zoo meende deze spr., geen groot sociaal effect te verwachten, geen herstel van het economisch evenwicht. Spr. acht het streven tot vermin dering van de inspanning van alle menschelijke kracht hoogst gevaarlijk en dat streven, waardoor de drang om zich in te spannen afneemt, wordt bevorderd door de bindendverklaring. Men late zich toch niet paaien door voorspiegeling van een door de bin dendverldaring te bereiken socialen vrede Do bindendvorklaring zou de ware vrijheid befceelcenen'l Spr. klinkt dit .parodoxa-al in de ooren- Sprekende over het collectief ar beidseontract zeide de hcor Maas, dat dit niet noodig is, om besprekingen tusschen werkgever en werknemer te bevorderen. Die besprekingen kunnen toch plaat3 hebben. De vloek van hot collectief arbeidscontract is, dat men niet spreekt met personen, maar met de organisaties die voor of ach ter die personen staan. De heer Van Rhijn i-. te optimis tisch als hij meent, dat het collectief arbeidscontract zoo kan worden be perkt dat men zich bepaalt uitslui tend tot de arbeidsvoorwaarden. De -bindendverklaring zal tot gevolg hebbenopzetting der prijzen, want men zal niet over de arbeidsvoorwaar den alleen blijven spreken. Het lijkt overigens spr. een gevaar lijke onderneming, de economisclie krachten aan banden te leggen, zooals de heer Van Rhijn met zijn bindend verklaring wil doen. Het zal hopeloos zijn experimenten te nemen met nieu we dingen waarmede men zich stelt boven Goddelijke kracht. Dc bin dendverklaring zal oen - destructieve in plaats van een constructieve wer king liebben. Van de- gelegenheid tot het stellen van vragen werd gébruik gemaakt door de heer.en Van Hardenbroek en De Roos- De heer Van Rhijn beant woordde de vragen. In zijn repliek aan. den neer Maas verklaarde de heer Van Rhijn zich teleurgesteld, omdat de heer Maas zich bijna geheel bepaald had tot al eemeene beschouwingen over liet col lectief arbeidscontract en slechts zeer weinig had gezegd over de bindend- verklaring, zoodat de discussie- weinig vruchtdragend was geworden. In zijn dupliek sprak de heer Ma-as nog als zijn meening uit dat de bin dendverklaring niet een factor van beteekenis zal ziin voor liet econo misch herstel. Spr. ziet in de bin dendverklaring juist een rem voor een zoo groot en zoo goedkoop mo gelijke productie. De bindendverkla ring zal de prijzen opzetten en de aandacht van den producent afleiden van een zoo groot en zoo goedkoop mogelijke productie. De voorzitter dankte de beide spre kers voor hun boeiende uiteenzettin gen en sloot daarna de vergadering. MEVROUW WALLER-VAN MAR KEN. Jn den ouderdom van 80 jaar is te Amsterdam overleden rnevrousv Wnllei'-van Marken, de weduwe van mr, A. S. Waller, in leven oud-wet houder der gemeente Haarlem. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de weck van 2 tot en met S Sep tember kwamen voor te Ve'.sen 1 geval van roodvonk en te Zandvoort 1 geval van roodvonk. GEVONDEN VOORWIERPEN. Terug te bekomen bij: C. Burggraaf, Hageetraat 38, broche. Terst-al, Zo- mervaart 1SK, dasspeld. I-Iardeibeld, L. Annastraat 35 rood, gewicht, v. Zu'tpii-en, Oranjeboomstraat 135, her dershond. Schunselaar, Z. B. Spaa-r- ne 20, grijze herdershond. A. Cornet, Gr. Willemstraat 12, hond (Dob. Pin cher). J. v. Dijk, Zocherstraat 55, geel hondje. Kennel Fauna, Parklaan herdershond, een zwarte en een grijze kat. A. Burger, Nassaulaan 67, grijze jas, Pekela, Pielerstraat 3 zware; Kerkboekje. Lubbers, L. Heerenvest 67 rd., l'Oberijbrieje. Moeskops, Ted. v. DerlUioutet-raat 36, kindermantel tje. Brouekman, Oranjebooms!»'. 97 z. kindermuts. Pielage, Coornhertstr..35 manchetknoop. Rutte, Bakkerstraat 43 bruine lieerenportemonnaie. R. Kramer, 2e Voorn ïtgangstr. 68, kin- derpoi't-emonnaie. D. Smit, Esschilder-, straat 19 rd., zw. heerenportemonnaie hebben, rijd je ons den heelen dag voor de voeten, en moeten wij je heb ben; clan is er geen van jullie te 'vin den. Allemaa.1 in de kroeg, om te drin ken. Daar heb ik nu bijna tien minu ten gewacht, totdat je er uit komt, nadat ik een halve mijl langs Edgwa- re Road heb gewandeld, zonder' een van jullie te zien". „Het spijt mij werkelijk erg, mijn heer''', zeide Charles. i„ü begrijpt, mijnheer, het is heb uur voor de lunch". „Lunch! Ik denk dat hèt eer het drinkuur is", antwoordde de dikke hoer, terwijl hij tot blijdscha.p van Charles in d-s taxi stapte. „Vooruit nu! Hard rijden". „.Ta, mijnheer, waarheen, mijn heer?" vroeg Charles, met een zijde- liugschen blik naar het raam num mer 10 en tot zijn geruststelling op merkend, dat zijn passagier het huis zelfs niet aankeek. De dikke heer aarzelde. „Ik moet in een winkel voor tVveëde- handsmeubelen wezen", zeide hij ein delijk. „Jawel, mijnheer, langs Edgware Road zijn er verscheidene", antwoord de Charles, haastig. „Daar beu :k al geweest", zeide de dikke lieer. „Tn Fleet Street is er onk een", hernam Chnries. „en in Waterloo Road cu Tottenham Court Road, en B. Rietman, Harmenjanssfcraat? 63, i bruine damcsportemonnaie. N. I-Ierm- sen, Raamgracht 19e, bruine 'dames- portemonnaie. v. Calker, Tempeliers- straat 56 rd., pakje haakwerk. II. Duiff, W, Heerenstraat 45, Rijwiel gereedschap. J. D. Stover, Oranje-, straal 44, rozenkrans. Leewis, Regu- liersh'aat 19, sierspeld. W. Rentenaar Papentorenvest 8 a, wit kindersclioen- tje. Verzijlberg, Gasthuisstraat 42, sleutelring inet mes. Meyer, KI. Hout straat 22, sleutel. J. Luyte, Z. B. Spaarne 152, voetbal; Kolk, Tulpenstr. 17 rd., zweep. Blnasiland Beschouwingen van Prof. Mr. M. W. F. ïreub over fled. Indië. Hoe Mr. Treub ever de Indische belastingen denkt. Over do Inflatie van den gulden De vooruitzichten voor onze jonge mannen in onze Koloniën. Prof. mr. M. W. F. Treub, die, ge lijk bekend een reis in Ned. Indic ge daan heeft, was bereid aan het week blad „Middenkoers" eenige algemeene beschouwingen over Ned. Indië mede te deelcn. O.m. verklaarde hij ten op zichte van het belastingstelsel in In dië: „Afgezien van alle andere fouten, Iieerscht bij de Indische belastingen een ontzaggelijke achterstand. Ver schillende aanslagen voor de Oorlogs- winsfcbelastir.g over 1914 zijn nog niet vastgesteld, D meerderheid der aan slagen zijn nog niet. tot 19:19 gevor derd. Met dc andere belastingen is het haast, even truerig gesteld, De armsla gen komen jaren te laat zoodat in vele gevallen hel geld daarvoor niet meer aanwezig is na een interventie van eeu periode van malaise. Bij deze ongelukkige administratie komt dan dat liet- aantal ordonnan-' tiën zoo groot is en zoo gecompliceerd,' dut het voor den leek vrijwel onmoge lijk is een berekening te maken van wat hij aan belasting schuldig zul wor den. De ondernemer weet niet waar hij aan toe 'is. Hij heeft zich te schik ken naar de uitleggingen van de amb tenaren. Nu is de Indische belastingbetaler evenmin een engel als de Ilollaudsche, maar het verschil in de verhouding tusschen ambtenaren en betalers hier en ginder is hemelsbreed. De verhou ding is hier heilig tegenover 'die daar. In het ambtenaren-corps in Indië be vinden zich vele' elementen wier men taliteit ongeschikt is voor het tot. stand brengen van een betere verhouding, een toestand van meer vertrouwen en samenwerking, omdat zij uit den aard hunner beginselen vijandig staan te genover de groote ondernemingen. De geest ander de amhtenaven is doortrokken van een overtuiging, die- lijnrecht staat tegenover het gevoelen, 'dat bloeiende cultures en ondernemin gen in liet algemeen het land voordeel aanbrengen. Integendeel, is het veler overtuiging, dat het verdwijnen dezer ondernemingen voor het menschdom van meer nut zou zijn dan het voort bestaan ervan in haar tegenwoordigen vorm.' Daar deze ambtenaren en tengevol ge van den achterstand en tengevolge van de onontwarbaar gecompliceerde bela-stingwetten in de gelegenheid ge steld worden hun beginselen in prae- tijk toe te liassen en daarbij in een sterke machtspositie verkeeren is het hoogst moeilijk in belastiugcjuaesties tot overeenstemming te komen. Er blijft strijd ten koste van het geld, de geestkracht en het initiatief der on dernemers. Telkenmale wanneer men een quacstie beëindigd acht, komen er weer nieuwe moeilijkheden. Dit alles heeft een toest-aaid van on zekerheid tengevolge, die nog ve-cl schadelijker werkt dan hooge aansla gen zouden kunnen doen. Mijns in ziens i^ het voor den ondernemer min der fnuikend om, wanneer de staatsfi nanciën zware offers eischen, daar aan te voldoen, wanneer hij m,aar 'met zekerheid weet waarop hij moet reke nen. Wanueer er zekerheid bestaat, zal hij in staat zijn van te voren zijn calculaties te maken, en te weten met welke kosten en lasten hij bij zijn pro ductie rekening moet houden. De el lende van thans echter bestaat er in, dat hij met geen mogelijkheid kan be rekenen welke belastingschulden hem in den loop van het jaar zooal zullen worden opgelegd. Van de Ilerzienings- Commissie voor de belastingen wordt nu verwacht, dat zij het stelsel aan zienlijk zal vereenvoudigen. Kings way „Wij zullen eens rondkijken," zei de de dikke na eenige oogenbiikken. „Begin met Tottenham Court- Road, en ga "dan verder. En ik neem u bij het uur, denk e-r aan!" „Best mijnheer", zeide Charles, en ging op zijn plaats zitten. „Van chauffeur tot detective! Wat zoude oude lieer daar wel van zeg gen als hij 't wist!" dacht hij den weg naar Tottenham Court Road oprij dend. „Maar voor haar zou ik nog veel meer willen doeu!"- VJII. Voor een grooten winkel van twee- dehandsmeiilxilen in Tottenham Court Road hield Charles stil. Zijn passa gier stapte uit. Charles wilde graag eens zién, wat de dikke heer wilde koopon, dat hij reeds in zoovele winkels tevergeefs ge zocht had, en waarnaar- hij bereid scheen nog veel langer te zoeken. Hij kon hem echter moeilijk in den win kel volgen, zoodat hij zich moest ver genoegen met zijn zitplaats te verla ten cn zoo dicht mogelijk bv (le win keldeur te gaan staan. Gthikkie kwam do winkelier, on der don indruk van 's mans welva rend i i;erlijk, bom ijlings tegemoet, ou kon Chi'-i l-'s iie', meeste vernemen wat er besproken werd. Onze LaüSÈosk GOED GESCHAT. Een reizend circus bezocht een dorp Tegen den tijd, waarop do eerst© voorstelling beginnen zou, stonden talrijke vertegenwoordigers van do dorpsjeugd nieuwsgierig bij den in gang. Een heer stond eenigen tijd naar de beweeglijke groep te kijken, ging toen naar den bureaulist en zei de: „Wilt u al deze jongens naar bin nen laten gaan en zo tellen?" Aan zijn verzoek werd met graagte voldaan. „Hoeveel hebt u er?" vroeg do lieer. „Acht en twintig!" antwoordde de bureaulist verheugd. „Dank u. Ik dacht wel dat ik goed geschat had!" En hij ging zijns weegs. GEEN GEVOEL. M e vi'. A.: Mijn man heeft abso luut geen gevoel! M e v i'. Li.: Wat vreeselijk is dat! Mev r. A.: .Ta, ik kan uren aan één stuk huilen zonder een nieuwe japon van hejn te krijgen! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. Op de vraag of mr. Treub bevreesd is voor een inflatie .van den gulden, hier of in Indië, antwoordde hij: „Wanneer niet spoedige- en ingrij pende veranderingen zullen plaats hebben, zou die bijna niet te vermij den zijn. Toch ben ik niet bevreesd. Het is mijn overtuiging en mijn ver trouwen in den Geest van Nederland, (lat de ï'frgeering zich wel gedwongen zal voelen het mes diep i:i de wonde te zetten voor liet te laat is". Na te hebben medegedeeld, dat het behoud van de Poenale Sanctie thans vrijwel vaststaat, en dat volgens hem de houding van de Javasebe Bank, hoewel juridisch sterk, toch niet die is, welke men van een bank, welke zich haar positie als circulatiebank bewust is, zou willen verwachten, zei de mr. Treub ten slotte over 'de voor uitzichten voor onze jonge mannen In onze koloniën het volgende: „Deze zijn niet ingrijpend veran derd. De jongens, die slagen in Indië,- zijn de jongens waar iels iu zit en dio hard willen werken. Er wordt in In dië zeer hard gewerkt, door de men- schen, die er slagen. De kansen zijn er in zooverre ruimer dan in het moe derland, dat de opschuiving er sneller plaats vindt. Het verloop in Indië is heel groot, omdat de menschen, die er een twintig jaar hard gewerkt heb ben, naar Europa gaan, of in ieder ge val bun welverdiende rust gaan genie ten of om gezondheidsredenen zich te rugtrekken, plaats makende voor an deren. De menschen, die er een leiden de positie innemen, zijn er dan ook veel jonger dan in Holland. Gewoon lijk is men er tot het- toppunt van zijn carrière geklommen tusschen zijn der tigste en zijn veertigste jaar. zoowel in Rijksdienst als hij particuliere on dernemingen". DE GHAOS 'BIJ DEN POSTCHèQUE- EN CIROD.tENST, Het lïbld. verneemt dat de direc tie Van den postcheque- eu girodienst iu den Haag de assistentie hóeft inge roepen van den postdienst te Amster dam ten einde zich spoediger door den chaos te kunnen werken. Van heb daargevestigde personeel van de post cheque- en giro zijn Donderdag enkele tientallen naar don Haag vertrokken, in den loop dezer week zullen nog an deren volgen. NA HET GEBEURDE TE KAT WIJK. Het Volk meldt: Naar aan leiding van de mishandeling der A. J. C.'ers t-e Katwijk en de daarmj door de politie aangenomen houding, heeft, liet Tweede Kamerlid Albania aan de ministers van Binnenlandsclie Zaken en Justitie, .schriftelijke vragen gesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is C. W. Valken, secretaris van de Vereeniging de Am bachtschool, te 's-Gravenhage. be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nasean. Met een gebaar maakte de dikke heer spoedig een eind aan de buigin gen van den winkelier, en ging daar na recht op zijn doel af, „Ik zoek naar een Chippendale schrijftafel ziede hij, den winkel rond kijkend. „Zi.i behoorde aan eon vriend van mij, die die uu dood >s en werd bij vergissing verkócht. Zij was omstreeks vier voet zes duim lang en drie voet hoog. Heeft u iets, dat daarop gelijkt?" De winkelier bedacht zich even. - „Ik geloof van ja, miinheer"y zei de hij. „Als u even beneden wilt gaan kijken. Jobu! Chippendale schrijfta fels". Charles zag don dikken heer, ver gezeld van ...Tohn", achler in den winkel verdwijnen. „Een Chippandalc schrijftafel die heefi toebehoord aan een vriend, waar schijnlijk, doch niet zelccr, overleden" dacht hij. „Zou zij daar belang in stellen?" Eenige oogenbiikken later kwam do dikke lieer terug en liep, rood van drift, naar de winkeldeur toe. „Als je wist, wat ie in jo winkel hebt en wat niet, had ik die smerige trappen van jou niet behoeven af en op te loopen", zeide hij toornig. „Het Spiit- mij heel erg, mvnhc<yc": •was het antwoord, „maar ik meende zoo zeker, dat wij nog een schrijftafel hadden. Zij is zeker vanmorgen ver-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5