•Pruimen Letteren bü Knust Rubriek van den Arbeid. INGEZONDEN MEOEOEELINGEN a 60 Cts. por regol. -fact Moi'icnjvla is ren heer* lijk ca geiond nagerecht op' eenvoudige v/ijre te bereiden met Honig'» Maiscna; het zuivere product voor tal van Let op Si sluitUgch ah bewtjs uan.ee/if/iefd. Het Regeeririgsjubiisum der Koningin. Do huldiging der weermacht. Aan da liulde door da Nederland- sclie weermacht Maandag 17 dezer op de Leusdensehe Heide aan do Ko ningin tü brengen, zullen van de Ne- deïlandsche Marino aan het defilee- ren deelnamen: een compagnie mari niers uit Rotterdam met da beschik bare tambours en pijpers; een com pagnie bestaande uit een sectie adel borsten eu drie secties matrozen; en voorts de marine stafmuzielc uit Den Heldor. Telegram van Hongaarsoho hinderen. Uit naam van 6C0 kinderen, die uit Boedapest in ons land zijn nangeko- men en bestemd zijn voor het R.-K. Huis vestingcomité in Den Bosch, is een telegram met gelukwenseheu aan Koningin Wilhelmïna gezonden. Het bezoek van de EissDioppcn. Mgr. H. van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, heeft Donder dagmiddag de volgende toespraak lot de Koningin gehouden Meuo in naam van de hoogwaar dige bisschoppen eu van den hoog- iwaardigen aposlolisclieu dignitaris van Curacao moge ik Uwor Majesteit eerbiedig dunkoare gelultwenschcn aanbieden bij gelegenheid van do her denking van haar t'5-jarig zegenrijk bestuur van ons dierbaar vaderland. Uit millio.-neu harten zijn de vorige week dank- en smeekbeden opgeste gen voor het heil van Uwe Majesteit en voor het vaderland. Mogen die go- beden door God verhoord worden en het Uwe Majesteit gegeven zijn. nog tal van iaren ons vaderland te bestu ren met de kalme vastberadenheid en algeheole toewijding, welke Haar be stuur tot hiertoe hebben gekenmerkt. Wij danken Uwe Majesteit eerbiedig, dat zij ons fiiel de gelegenheid beeit willen geven .deze gelukwenseheu per soonlijk Haar aan te bieden en geven opnieuw uwe Majesteit de verzekering van onze onwankelbare trouw aan Uwe geëerbiedigde persoon en aan Uw Vorstenhuis. Toespraak namens de Sy node der Ned. Herv. Kerk. Het moderamen der Algemeen® Sy node der Ned.. Herv. Kerk is door de Koningin in audiëntie ontvangen. De voorzitter der synode hield lot h.m. do volgende toespraak: „Het heeft Uwe Majesteit behaagd, de Alg. Synode dor Nederlandsen® Hervormde Kerk in de gelegenheid to stellen, persoonlijk den blijden goluk- wensch aan te bieden bii de viering van haar zilveren feest. Zoo valt ons, boodschappers van het Evangelie, de hooge eer te beurt-, de Ned.-Herv. Kerk te vertegenwoordigen, in welker doopregisters meer dan 2 172 millioen Nederlnndsche onderdanen staan inge schreven on in welker lidmatenrol do naam van Uwe Majesteit is gegrift. Is onder Uwer Majesteite regeering het godsdienstig en kerkelijk leven in Nederland in zijn verschillende uitin gen, in al zijne doot' God gewilde stroomingen, beschermd en begun stigd tot heil van ons volk, ook de Ned.-Herv. Kerk heeft de vruchten mogen plukken van den zegen, die op dit zilveren tijdperk heeft se- rust. Daarvoor brengen \yii m deze voor ons heilige «ogenblikken on zen dank. Maar er is nog een andere bijzondere reden van dank voor de Protestantsche Christenen in Neder land. Zii hebben op 5 September in de bedehuizen hun lof- en danklied opge zonden en God gesmpekt, dat Zijn hand Oranje en Nederland moge be- hoedeh. Maar bovenal zijn zij dank baar. omdat zjj weten, dat Xeer- land'6 Koningin schier op eiken dag der verrijzenis zelve in het Huis de? Gobeds het hoofd buigt voor Haren Koning en Heer. Schuilt het geheim van de kracht van zwakke mensclicn in hun geloof. het geloof van de Koningin is immers hare kracht ge weest al deze vijf-en-twintig jaren lang. Door welke heerlijke prefa tiën zijn wij omringd, ais do Ko ningin en Haar volk gedragen wor den door eenzelfde kracht, voor welke bergen vlak en zeeën droog zijn. Daarom bidden wij. gedachtig aan het woord van den grooteu strijder Paulus. dut het geloof behouden mo eë blijven en ge lachtig aan het psUin hei van deh koninklijken zanger, dat in deze wereld van onzekerheden aan Uwe Majesteit de zekerheid mo ge worden geschonken, dat God de Heer Haar en Haar Huis en Haar Volk zal zegenen met Zijnen vrede".; NEGENDE NEDERLANDSCH® JAARBEURS. I-Iet Gemeentebestuur van Utrecht biedt op Dinsdag 18 dezer aan de deelnemers van do Negende Neder- landsche Jaarbeurs'een avondreceptie aan co het landgoed ..Oog in Al" aan de Leid3chevaart te Utrecht, VERMINDERING VAN HET AANTAL IVISlëN IN HET VELDLEGER. Zooals bekend is, hebben reeds in het begin van dit jaar geruchten de ronde gedaan, dat het voornemen be stond om de organisatie van het leger in dien zin to veranderen, dat er 3 in plaats van 4 diviaiën tot het veldle- er zouden behooren. Op een desbetreffende vraag van het lid van de Tweede Kamer, den lieer Dresselhuys, heeft op 14 April jl. de minister van Oorlog geantwoord dat het niet juist was, dan een der gelijke voorbereiding werd getroffen. Thans vernoemt de Nieuwe Cfc. dat wederom ernstige plannen bestaan om tot deze vermindering over te gann. en zulks zou geschieden onder pressie van het departement van Fi nanciën en de bezuinigingsinspectie. TEHUIS VOOR ALLEENSTAAN DE VROUWEN. Te Amsterdam is een tehuis voor al leenstaande vrouwen geopend. ONDERSCHEIDING. Do heer B. an Haersma Buma, directeur van da Rotterdamsche Bankvereenïgïng, is vanwege aan Frankrijk bewezen diensten benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Spert ea Weflstrfllsa VOETBAL. H. F. C.—EXCELSIOR. In plaats van Blauw Wit, die don- dag liever haar competitiewedstrijd tegen A. S. C. speelt, komt de Rotter damsche eerste-klasser Excelsior a.s. Zondag od het terrein aan de Span- iaardslaan een vriendschappelijken' wedstrijd tegen H. F. C. spelen, STORMVOGELS-O. D. S. Het elftal, waarmede O. D. S. a.s. Zondag iu IJ muiden tegen Stormvo gels speelt, is Straks (doel}Ue Graaf, Schreuctoi (achter); J. Hoorn, Kwak, J. v. cl. Steen (midden), Glimmerveen, Beuk. C. v. d. Merwe, Verhoeven, F- Hemert (voor). JAARVERGADERING VAN V-O.C. V.O.C. heeft haar jaarvergadering gehouden. De vereenïging telt thans 244 wer kende leden. Do bestuursleden, de heeren er. D- j. van Prooye, C. J. Den Held, H. Wisbrun. N. P. Thieme, dr. L G. Ver- steege, E. E. Th. Duifer en G. A. F. Stenger, werden bij acclamatie her kozen. De heer Groosjohan wordt als aan voerder van het eerste elftal herkozen de heer Weidema a's plaatsvervangend laavoerder. NEDERLANDSCHE JACHT- VEREENIGING. In den vroegen morgen van Woens dag 12 September heeft te Amers foort de eerste proefjaebt in het nieu- we seizoen plaats gehad.. De honden waren in uitstekende conditie, goed op adem en toonden veel jachtlust. Als jagermeester treedt voor het sei zoen 1923—24 op de 1ste luitenant der Huzaren Jhr. do Marees van Swinde- ren, terwijl Jhr, Radermach Schorer als whip fungeert. j WATERPOLO. H. P. G. Tc-r gelegenheid van het zwemfeest der Dameszwemclnb .Thetis'" te Koog aan de Zaan speelde H. P. C. van Heem stede tegen Nereus. Met rust was.de stand i. Het einde kwam met ai voor H. P.- C., waarmede zij reeds de vierde medaille in 1923 won. BILJARTEN. OM DEN HEEMSTEDE-PRIJS. Wegens de Jubileumfeesten wordt deze week maar op twee avonden ge speeld. De uitslagen zijn als volgt Maandag MienisX. N. 147150 LeuvenMienis 11S150; P. Kobus N. N. 150145 N. N.Leuven 150—62. Dinsdag VollengaPostma 150139; De Nijs—Mastenbroek 92150; Postraa- Mastenbroek 46—150Mastenbroek- Vollenga 150go.- SCHAKEN. EUWE—KROONE. Ook de tweede partij, j.l. Donder dagavond gespeeld, is door den heer M. Euw'o gewonnen. Die partij was echter al bijzonder spoedig beslist, nl, na 20 zetten. SPIELMANN IN ONS LAND. De beroemde meester Rudolf Spiel- mann .over wien wij bijzonderheden hebben medegedeeld in ons Jubileum nummer van 7 Juli 11., is voornemens in hot begin van October een bezoek aan ons land te brengen tot het geven van simultaan-séancee, het spelen van 'ernstigs ©r< consultatte-partijen of het houden van een voordracht. Dezo grootmeester, die in het on langs gehouden tournooi to Scheyanin- _-en den eersten eu tweeden prijs niet Johner deelde, heeft nog nooit een simultaanvoorstelling in ons land ge seven. hoewel hij als simultaanspeler steeds de beste resultaten heeft be reikt. AMNESTIE. De Nederlander ver heugt er zich over, dat dé Koningin aan verschillende gestraften verminde ring of geheele kwijtschelding van straf heeft verleend. \Y ij hadden echter, voegt het Hbld. daaraan toe, nog iets verwacht, ook in verband met ernstige tekortko ming gedurende deu oorlog. Builen do grenzen van ons Vaderland, vooral iu Amerika, woont oen aantal betrek kelijk nog jonge Nederlaudsche man nen, die tijdens den oorlog nalieten, als landweerman of landstormer, ge hoor te geven aan den oproep zich te meiden bij hun regiment. Het was niet to rechtvaardigen, al was in ine- g geval net gevraagde offer wel zeer zwaar daar het voor sommigen ge lijk stond met vernietiging van alles wat met eenige jaren an hard wer ken was opgebouwd. Over den ernst van do tekortkoming zij echter thans niet meer gesproken; ajlen kunnen liet daar over eens zijn. Maar nu is het reeds 5 jaren vreue. Er zijn onder dezo mannen, eemgen, die er nijar snakken hun vaderland te mogen bezoeken: de een om vader of moeder, omtrent 'wiel' gezondheid de berichten slecht werden, vóór diens dood nog te mogen 7.1011 de ander 0111 althans het graf van moeder te bezoeken, die tijdens haar ziekte te vergeefs naar haar jongen uitzag er zijn er velen, die ds sterkte van den band tusschen hen en het vader land onderschatten, eu nu hunkeren r een kort verblijf op vaderland- schen bodem. Maar, liet. mag niet, liet kan niet: de straffende liand is ge reed hen, bij aankomst iu het vader land, te grijpen. Voor die allen hadden wij gehoopt op eon vergeten en vergeven op een uitwisschen van do aanteekening in het zwarte boek, die tegen hen ge tuigt. Volgens Artikel 6S der Grondwet heeft de Koning het recht van gratie an eenmaal opgelegde straffen. De wetgever heeft het recht van amnestie of abolïtie. De Koningin Jieeft van liaar vorste lijk gennderecht gebruik geniaakt.Van een wetsontwerp tot het teniet-doen der tekortkomingen inzake de opkomst militairen dienst vernamen wij nog niets. ITet is nog niet te laat. Het is nog September 1923; het is nog jubileum- maand. Menig Nederlander ziet in do vreemde met verlangen uit naar liet goede bericht. Menig vader en moeder in Nederland heeft er in stilte op ge hoopt. Zou de verwachte goede lijding nog komen NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is Bij Nijgh cn Van Ditmar's Uitge- versmaats. te Rotterdam Honderd vruchtenrecepten door A- G. Diep- huis en C. M. van Deventer. Bij G. B. van Goor Zonen, Gouda Taalboek ten dienste van scholen, die voorbereiden voor het uitgebreid la- er, het middelbaar cn het gymna- aal onderwijs door E. Vrieze en W. II. Waanders, hoofden van scholen tc :s-Gravenhage. Derde stukje, zesde druk. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgevers- maats. te Rotterdam in de reeks mo nografieën over hedendaagsche sier en nijverheidskunst: De verluchting van het boek door G. H. Pannekoek Jr. Bij G. B. van Goor Zonen, Gouda Beknopte Engelscho Handclsgramma- tica met oefeningen en woordenlijst door H- Jansonius, leeranr aan de Hoogere Handelsschool te Rotterdam. Zestiende onveranderde druk. Bij" G. Naeff te 's-Gravenhage Sui kerziekte, Glycosurie en Insulini door prof. dr. Hugh Maclean. Bij G. Naeff, 's-GravenliageErfe lijkheid bij hoenders dooi' R. C. Punnett- Uit het Engelsch. Bij W. J. Tjeenk Willink, Zwolle in de editie Schuurman en Jordens: Lager Onderwijswet 1920 met de wij zigingswetten. Tweede druk door dr. J. de Lange, Referendaris ter gemeen tesecretarie van Utrecht. Bij J. F. van de Ven te Baarn Nieuwe wandkaart van Nederland voor kantoor, school, studeerkamer, volksuniversiteit en Lyceum met al- phabctisch register. Deze kaart bevat alle kilometcr-afstunden tusschen de plaatsen onderling. Bij P. de Lange te Deventer"VVjj vieren feest. Een klein geschrift ge wijd aan het Rogeeriugsjubileum der Koningin, dat tusschen den tekst in, vele mooie photo's van leden dei- Koninklijke Familie geeft. Wij ontvingen verder het eerste nummer van ..De Dag", Ge-illustreerd weekblad voor Nederland, onder Hoofdredactie van J. J. L. van Zuy- ien en een nationale feestmarsch ter gelegenheid van het jubileum dei- Koningin door M. J. H- Hessels. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „Ons Leger" onderscheidene ar tikelen gewijd aan het Regeeringsjubi- leum der Koningin. Van den onder voorzitter van het Hoofdbestuur der Kon. Ned. Vereen. „Ons Leger" K. E. Oudendijk eenige herinneringen aan de reveu op de Roukumsclie heide in 1898 en een beschouwing ten betoog® dat voor de handhaving van ons on afhankelijk volksbestaan nog langen lijd noodig zal zija „een-zoo sterk mo gelijk leger, uitstekend bewapend en geoefend, en steunend op sympathie der natie." Luitenant-generaal F. do Bas schrijft bij een portret van de Ko ningin-Moeder en een van de Ko ningin een warm-gesteld artikel. „Oud-soldaat" geeft uiting aan zijn gevoelens ten opzichte van Oranje. In „de Vrouw en haar huis" ook verschillende jubiieumbïjdragen. N. Japikse beschouwt de taak der Ko ningin en getuigt „van don ernst en van de hooge opvatting, die de lands vrouwe van hriro roeping toont te be zitten". W. Moll geeft een beschrij ving van de Haagsche paleizen der Koningin. In do serie „Vrouwen van verdienste" geeft A. de Meester— Obreen een schets van de teekenares mevrouw Rje Verkade—Cramer, die met raej. Willcbeek Le Mair een nieu we illustratiekunst ten onzent heeft ingeleid. In „Caecilia" een slotartikel over dc jubileumfeesten van de Bttch-s'.ad Leipzig in liet jaar 1923. Hce te ko men aan een. goed volkslied is een jvraag,'die in een andere bijdrage wordt besproken. Van.het uitschrijven Van. een wedstrijd er voor is liet niet te wachten, oordeelt schrijver. Bij al de bestelde liedoren zal nooit, een goed volkslied te voorschijn komen. Men zal dienen af te wachten tot er eens iemand een lied maakt dat tot aller gemoed spreekt en dus volkslied zal worden. De conclusie is: In onzen tijd is het er slechts één gelukt een lied te schrijven, waaraan do waarde van Volkslied toegekend mag worden: Speenhoff. Zijn ..daar omen de schutters" is ook wat de marschmelodie betreft, oen meester stuk, dat er bij het volk altijd .weer in zal gnan. Laten wij hem, Speen- hoff, allen eens vriendelijk aankijken; misschien gaat hij dan zijn best doen om ons te helpen aan iets waarop ge wacht wordt: een goed feestlied. In „Volksontwikkeling" een ar tikel van A. H. Gerhard „In nieuwe banen", waarin gehandeld wordt over de toekomstige gedaante der school- opvoeding. Verder bijdragen over het onderwijs aan de Tsjechische scholen; de vrij® Volksontwikkeling in Duitsch- land en de Nodcrlandsch-Duitsch-Lu- xemburgsche vacantieschool te Brühl en dc rubriek „Feiten en pogingen" die kleine mededeeliugen van allerlei aard bevat. In „Avicultura" een en ander over Afrikaansche ganzen, d© duiven- teelt in België, kleine griffons en over konijnenteelt. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN h. 60 Cts. per regel. BIJ AANKOOP VAN MINSTENS f2.50 SCHOOLBEHOEFTEN een penkala potlood cadeau met Uw eip naam Fa. ANTON DE ROOIJ ANEGANG 14 HAARLEM fisMsa WV ÏFgpB VRAAG: Iemand heeft een kamer gehuurd zonder pension, doch moest, 11a eenige maanden de kamer be woond te liebhen, onverwachts eindo Augustus naar oen ziekenhuis. Moet hij nu den kamerhuur van September geheel of gedeeltelijk beta len, of valt dit ouder de uitzonde ringsgevallen en is' dus voor Septem ber niets verschuldigd Do kamer werd 25 Augustus opgezegd. ANTWOORD: September moet ook nog betaald worden. Zelfs de „dood" doet de liuur niet eindigen hoeveel minder dan „ziekte". VRAAG: Mijn kostganger is cc-11 week de stad uit, moet hfj nu tijdens zijn afwezigheid, kamerhuur of pen sion betalen? ANTWOORD: De kamerhuur moet door liem betaald worden, zooveel daarenboven als u redelijkerwijze aJs winst pp uw arbeid voor het verschaf fen van pension zoudt kunnen bere kenen; trekt u van de gchccle pension- prijs af wat u moet betalen voor do grondstoffen van levensonderhoud dan is de rest kamerhuur cn winst welke laat-ste u niet door zijn weggaan be hoeft te derven. VRAAG betreffende voogdijschap enzoovoort. ANTWOORD: le Als de vrouw (moeder) niet ook is ontheven of ontzet uit de ouderlijke macht, oefent zij deze uit, anders wordt door de recht bank in de voogdij en toeziende voogdij voorzien. £0. De rechtbank heeft de keuzo tusschen familie van den man en van de vrouw. 3o. Ja, aL de man ontzet op grond van wangedrag of ontheven wegéns ongeschiktheid of onmacht zich 700 gedraagt dat er van een en ander peen sprake meer is. 4o. Hij moet zich wenden tot een rechtskundige als ndvokaten niets geeft (wat ik betwijfel) laat hij net dan eens met een procureur pro- beeren. VRAAG: Te Heemstede zijn 107 Go telingen. Tot welk nummer is een to taling vrij van dienst? ANTWOORD: Het door iedere ge meente te leveren aantal dienstplich tigen lichting 1924 is nog niet ter openbare kennis gebracht. De belang hebbende kan te zijner tijd zulks op 'tiet raadhuis vernemen. VRAAG: Hoewel met overeengeko men. gaf ik mijn Duitscbe dienstbode verlof om naar Duitschland te gaan. Heeft zij nu recht op loon, reis- en kostgeld? Hoe handelt men in derge lijke gevallen? ANTWOORD: Het loon gaat in elk geval rloor; meestal wordt reis- en kostgeld vergoed, zooals men dat met Hollandsclio meisjes gewoon is. Van hier en daar. HET CONFLICT BIJ „LIBERTAS". Omtrent het arbeidsconflict, dat bii de vrije drukkerij „Libertas" ie Amsterdam weer aanhangig is, ver neemt Het Volk nóg het volgende De gezellen, welke na do ontslng- mededeeling do werkplaats verlieten, hebben zich met deze enkele sta- kinssdaad niet. tevreden gesteld. Zij zijn de drukkerij weer binnengedron gen en eiseliten onmiddellijk beta ling van anderhalve week, loon. Dit werd hun niet gegeven waarop ecu vechtpartij ontsTond. Eerst daar na werd aaft hun eiseh voldaan. Men ging echter nog verder, en maakte, om het verschijnen van de „Vrije" ie verhinderen, do machines onklaar. Het is den werkwilligen echter gelukt, deze sabotage ongedaan te maken, zoodat do krant toch gedrukt kon worden. Zij zou echter, althans voor een zeef groot gedeelte haar abonné'3 niet bereiken. De stakende typo's zijn n.l. zoo „vrij" geweest, het over- grootegedeelte der oplaag met geweld uit de handen der expediteurs te ktii- gen en... in het onwelriekende water van de Ruyedaelkade te smijten. Naar Het Volk verneemt, zal op 16 en 17 October a.s. te Amsterdam een internationale conferentie plaats 1 vinden van dc zec-liedenbonden, die bii de I. T. F. zijn aangesloten. De agenda vermeldt o.a. de benoeming van een secretaris voor dien groep eu do bespreking over de middelen, waar mee het zeelieden-program van de I. T. F. kan worden doorgevoerd. DE AMBTENARENSALARISSEN. I11 een vergadering van de afdee- lmg 's-Gravenliage van de Vereoni- giug van directeuren en commiezen der P. eu T. is een motie met alge- xnecne stemmen aangenomen, waann geprotesteerd wordt tegen het voor nemen van do regeering om tot in trekking van art- 40 van liet Bezoldi gingsbesluit over te gaan en om de periodiek® verhoogingen gedurende den tijd van 3 iaren stop te zetten. Af gekeurd werd elke maatregel, waar bij tot vermindering van het tekort op do Staatsbogrooting alleen van de ambtenaren en niet van liet ge heel© Nederlnndscho volk eon offer zal worden gevraagd. SPOORWEGAMBTENAREN. Do Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlaudsche Spoorwe gen houdt Zondag a.s. te Utrecht een congres om den wil van liet spoorwegpersoneel tot uiting te bren gen tot spoedig® invoering der nieuwe pensioenregeling. waarom trent organisaties en directies reeds lang tot ovcroensiemming gekomen zijn. doch waarom tent door de Regee ring nog geen wetsontwerp is inge diend. Uit de Pers. DE V/ERKLOOZENZORC. De lieor Keestra, van den Bosch, die in de Maasbode over werkloozenzorg schrijft, bepleit de gedachte van het verleonen van steun aan de industrie in den vorm van loonbijdragcn als een middel om met huln van de Overheid de werkloosheid te bestrijden. Kan deze vraag stelt hij niet een bijdra ge iu het loon worden gegeven ten be hoeve van de tc werkstelling van tai- loozo werk'pozen in de fabrieken, waarin zij in voren hun arbeid ver richtten Men zal mij toestemmen schrijft hij dat tewerkstelling in het eigen bedrijf hijzonder grooto voordeden biedt. Wanneer die tewerkstelling mo gelijk gemankt wordt, dan botefkent dit, dat er weer beter geconcurreerd kan worden, dat er opleving komt cn dat de welvaart grooter wordt. Da werklieden kunnen dan weer iets meer verdienen dan bii de werkverschaf fing. terwijl lnin arbeid meer in over eenstemming is met hun aanleg en vakkennis. Er zijn zeer zeker ooit bezwaren. In. de eerste plaats kan zoo'11 maatre gel aanleiding geven, dat sommige werkgevers liun personeel ontslaan iu do hoop, dat zij dezelfde of andere werklieden weder terug zullen krij gen met toekenning eeuer bijdrage in het Icon dit is echter gemakkelijk te te voorkomen, door te bepalen üat bijdragen slechts worden verleend voor tewerkstelling van werkloozen boven het aantal arbeiders, dat op het „oogenblik van invoering van den maatregel werkzaam isontslag van personeel in dien tijd, zou dan steeds vermindering van bijdrage te weeg brengen. Een tweede moeilijk heid is de kwestiehoe komt men van zöo'n maatregel weer af? Doch ook dit bezwaar is niet onoverkome lijk, omdat het m.i. zeer wel 10 con- sbateeren valt. op welk moment de overheid haar bijdragen kan vei min deren of doen eindigen, zonder op nieuw het ontslag van personeel In de hand tc werken. De bezwaren zijn er trouwens om ze to overwinnen. Hoofdzaak lijkt mij, dat dcor het verleenen van bijdragen aan de in dustrie voor de tewerkstelling van werkloozen in cicen branche, de uit- voermogelijkheid wordt vergroot, de welvaart wordt vermeerderd, de toe standen meer normaal worden ge maakt en veel ontevredenheid wordt weggenomen. Wanneer wo dat. door wijziging van de methode van tewerk stelling. kunnen bereiken, zelfs zon der verzwaring der lasten van de over heid. dan is er m.i. zeer veel gewon nen. N.V. „DE TIJDGEEST" Trekking van 139 1 !en overstaan van Notaris A. G. Mullé Donderdag 13 Sepferber 1923 ■Prijs van 1590.— 11269 Prijzen van f 90.— (eigen geld) 115 3259 4331 7217 9S33 10769 12421 J43S8 17294 210 3463 5971 52 9357 10311 12539 14691 95 CÓ5 3519 S7 51 92 42 63 15051 93 K78 63 6229 7674 10001 92 I2S0I 15307 17564 233 3649 6332 7714 451092912565 67 17827 1S58 3759 6439 9019 10603 58 13290 15434 18919 :205 88 6547 9114 16 11077 135S9 15836 20010 .544 3331 6723 9259 50 11117 13380 16023 20101 2958 4489 54 9309 10743 11300 87 17152 20343 2088 4634 7C46 67 5011488 13873 61 20420 3223 4712 7151 9503 6511561 13281 17272 20393 kocht. Wij hebben wel nog mooie Chip pendale stoelen, mijnheer, als u De dikke heer was den winkol al uit, Charles liep haastig naar het portier. „Verder", zeide zijn' passagier kort af. „Naar e^n anderen winkel alle maal, één voor één. Die kerel was een gek". I11 den volgenden winkel hadden zij werkelijk een Chippendale schrijfta fel. doch blijkbaar was het niet, do gezochte, en in de volgende winkels was hij ook al niet gelukkiger. T<?ch scheen hij zich niet "te latten ontmoedigen. Integendeel, naarmate de dag verder verstreek, werd hij vu riger en do eene winkel na de ander® stalde voor hem zijn schaliën uit. F.n als zij langs een verkooplokaal gin gen, stapte hij uit, cn snuffelde in 'de lijsten, dio buiten hingen of ging naar binnen eu praatte daar met de men- schen. Hij scheen echter nergens to vinden wat hij zocht en juist toen Charles begon te denken, dat er nu wel geen meubelwinkels meer in Londen zou den zijn, en de schemering reeds be gon to dalen, besloot zijn passagiei' een anderen weg :n to slaan. „Rijd naar Willing's advertentie bureau, chauffeur", riep hij, zijn on»-- vangrijk lichaam uit het raampje naar Charles toe buigend. „Hier vlak bij, aan het Strand, is het'". „Hij geeft de jacht op en gaat ad- verteeren", dacht Charles, aan het bevel gehoorzamend „en ik raak hem kwijt. Jammer genoeg! Hij was een prachtige passagier. Bovendien beo ik nog niet ontdekt, wie hij is". Na bij Willing lang genoeg te zijn gebleven om advertenties te plaatsen in alle couranten van Londen, kwam de dikke heer weer buiten en bleef een oogenblik aarzelend staan. Op dat oogenblik kwam er een man naar hem toe, met eon _zwart.cn kne vel, onrustige oogen on een schitteren de diamanten dasspeld. De dikke heer keerde zich om, en begroette zijn kennis; een oogenblik voerden zij een gesprek, waarvan Charles niets verstond. Toen gingen zij naar het rijtuig. „Eet vanavond om acht unr met mij bij Ritz, dan praten wij er nog eens over. Vraag maar naar mijn ta feltje", zeide do dikke heer, en stapte in, terwijl de ander met zijn keurig gehandechoende hand wuivend, ver- dor ging. Ecu oogenblik daarna stak Charles' passagier liet hoofd uit liet raampje. „Constitutional Club, Northumber land Avcmio", bromde hij. Op dc.aangewezen plaats hield Char les stil, de dikke heer betaalde en ging het gebouw binnen. Toen hij verdwenen was, stapte Charles ook uit, en vroeg aan den por tier, of hij hem den naam ook kon zeggen van den heer, die zoo juist naar binnen was gegaan. „Ik heb er niet op gelet, en ik ken al dc heeren ook niet", zeide hik „Misschien is het wel een nieuw lia- Heeft hij je niet betaald!" Charles ging weer heen, „Vandaag heb ik in ieder geval wat verdiend", dacht hij. „Ut heb in lang niet bij Ritz gegeten. Hij zal er we zen, want hij heeft een tafeltje. Ik ga er ook eten. Misschien ontdek ik het een of ander". In Dean Street verwonderde nie mand zich meer over Charles en zelfs op juffrouw Bloom's gezicht vertoon de zicli nauwelijks een trek van ver bazing, toen hij een beetje later in avondcostuum naar beneden kwam en nu zelf een taxi aanriep om hem naar Ritz tc brengen, In zijn rijke dagen had de jonge man daar nog al dikwijls gegeten, en hij was or goed bekend. Daarom kon hij ook een tafeltje krijgen in oeii hóek, waar hij de geheel® zaal koi; overzien, en luj twijfelde er niet aan, of luj zou wel iets belangrijks te we ten kunnen komen omtrent het voor- j werp van juffrouw Byron's nieuws- j -gierigheid, als de man zou komen en| hij hem aan den kellner kon aanwij zen. Hij trof het nog beter dan hij ver dacht had. Naast hem was een tafeltje ledig, en nog eer hij aan zijn soep was be gonnen, werd het ingenomen door twee heeren, de dikke lieer, die alle meubelwinkels afliep en zijn vriend, In het begin was Charles bang dat zijn passagier hem zou herkennen, doch die vrees verdween spoedig. Blijkbaar vermoedde do dikke beer er niets van, dat de keurig gekleeds heer aan het tafeltje naast hem do chauf feur zou zijn, wien hij kort te voren een shilling fooi had gegeven. En wat den ander, zijn metgezel be trof, na een enkelen blik in do rich ting van Charles dacht hij blijkbaar niet meer aan hem, dcch alleen aaa zijn eten cn zijn zuken. Want blijkbaar was het afdoen van zaken het doel van hun gezamenlijk diner, dat begreep Charles al heel spoedig. Do twee mannen spraken tamelijk zacht, maar hij kon toch heel wat van hun gesprek opvangen, dat lieji over offoclcn en uandeelcn op eeu bepaal den koers, en 't oprichten van een nieuwe maatschappij, waarin 'tvlugge mannetje Llijkbaar veel belang stolde terwijl de dikke heer, blijkbaar de voornaamste deelhebber, niet zoo ze ker van zijn zaak scheen. Voor Charles' vader zou hun gesprek waarschijnlijk heel 'duidelijk zijn ge weest, doch zijn jeugdige spruit, die zich nooit met financieels aangelegen heden bemoeid had, begreep ei" niets van en vond liet vervelend. Hij vroeg zich af, wolke betrekking er kon bestaan tusschen dien dikken, alledaagsclien City-man en de mooie, interessante juffrouw Byron. Daar hoorde hij iets, wat zijn aan dacht terugriep tot de twee mannen naast hem. „Jq doet mij denkeu aan Byron, „en fluisterend, dat zij er nooit in zou toe stemmen, stemde zij toe", zeide de jongste van 'de twee togen zijn metge zel met een lachje, dat veel op een spotlach leek. „Ten slotte zul je tochl ook „ja" moeten zeggen". „Byron, Byron! V ut praat je van Byron?" vroeg de dikke heer snel, en Charles zag dat hij bleek werd. Verbaasd keek 't. mannetje zijn vriend aan, blijkbaar begreep hij niets van zijn opgewondenheid. „Byron, do 'dichter, je weet wel", zeide hij; „maar wat scheelt je op eens?" De dikke heer deed zijn best om zich te beheerschen doch ziju wangen hadden hun natuurlijken tint nog niet terug eu zijn adem ging snel. .,0, het is niets", mompelde hij. „Tic slikte bijna een graat door en daar schrikte ik van". De ander keek hem nieuwsgierig aan. „Bij Ritz krijg je geen graten in je kalfszwezerik", zeide hij. „Die graat moet je al lang in je mond gehad heb ben'". Dc ander kreeg een kleur, doch zei de niets; het gesprek liep verder over zaken en Charles verbeeldde zich, dat do dikke heer hem nu en dan oen sellichiigen blik toewierp, alsof hij niet recht wist, of de jonge inan zijn verwarring had opgemerkt, en of hij or zich over verbaasde. Doch Charles, ondanks zijn warme belangstelling, bleef met een stalen gezicht zitten en liet piets blijken. Het was de naam haar naam en die van haar broeder" dacht hij, „dio bom zoo deed ontstellen. Ik zou wel eens willen weten, waarom Verder gebeurde ei echter niets wat hem opheldering gaf, en hij ken niets doen, dan zwijgend opletten en gissen, terwijl zijn buren verder aten, en daarna aan do likeur en de sigaren begonnen (Vordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6