HAARLEM'S DAGBLAD Buiteniandsch Overzicht Stadsnieuws Muziek WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1923 DERDE BLAD WILLEN DE DUITSCHERS HET LIJDELIJK VERZET IN HET ROER GEBIED OPCEVEN? EEN NIEUWE DUITSCHE MUNT. DE CRIEKSCHE VERONTSCHULDIGINGEN AAN ITALIë. Er komt nog weinig schot in de vraag stukken tot regeling van de internatio nale herstelquaestie. Aan - de aanstaande ontmoeting tusschen Baldwin en Poin- caré kent de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" geen groote beteekc- nis toe, omdat heide, staatslieden hébben verklaard geen politieke besprekingen Le wensdhen, tenzij daaraan een voorloopi- ge overeenkomst is voorafgegaan op grond eener diplomatieke gedacluemvis- seling. Er is niets dat er op wijst, dat een der twee de houding, in de jongste nota uitgedrukt, zal hebben gewijzigd. Een verdere/Stap van de Engejsebe re geering is niet waarschijnlijk, vopc in October a.s.- de iijksconferentie de ge- heele buitenlandscbe politiek zal hebben besproken, In Engeland is men nog steeds entovreden ever ris hou ding van Frankrijk. De redevoeringen, die Poincaré Zon dag beeft gehouden, strekken volgens de „Manchester Guardian" tot bevestiging der ergste vrees van Engeland aangaan de de werkelijke 'beieekenis van de Fransdie politiek. Uit die redevoeringen blijkt n:l. 'het streven der Fransohe poli tiek om het Roergebied metterdaad voor altijd te behouden als compensatie voor het niet nakomen van het onvervulbare vredesverdrag. De uitwerking der rede voeringen zou zijn dat de Duitschers er nog meer aan zullen twijfelen, of zij wel iets te winnen hébben door te capi- tulecren. De financieele toestand van Duitschland is wel wanhopig, doch Poin- caré opent geen enkel perspectief daf deze toestand zal verbeteren als Duitsch land het hoofd in den schoot legt, Zullen nu Duitschland en Frankrijk zelfstandig tot elkander komen? Over De FranSoh-Duitsohe onderhandelingen méldt de „Times" uit .Keulen: Het pessimisme in politieke Rtjnlandkrin- gen schijnt toe te nemen en de alge meen e indruk hier is, dat de Fransch- Duitsche besprekingen op niets zullen uitloopen. Het is nog slechts een kwestie van dagen, voordat de geldsteuniugen van Berlijn voor den Roerstrijd zullen op houden toe te stroomen. •Als dit geschiedt zal het -grootsto. gedeelte van het lijdelijk veirzet in. elkander storten en wel automatisch. Dit zal niet geschieden omdat arbei ders „geldpatriotten" zijn, doch om dat zij, zooals iedereen gevoed moe ten worden. Als de Fransche politiek en de fi nancieele toestand dit onmogelijk zal maken, dan zuilen velen gedwongen worden hun brood met werken te ver dienen- Een ander middel zou zijn plunderen en te muiten en zonder twijfel zal een zeker gedeelte van de arbeiders hiertoe overgaan. Hoe groot het aantal zal zijn, dat het gedwon gen werk zal aanpakken, zal van groote waarde.zijn. Het is nu niet meer de vraag boe lang het lijdelijk verzet nog kan wor den volgehouden, doch wat daarop zal volgen. Dit kan als volgt samengevat worden: 1. Het sluiten van een economisch en politiek verbond tusschen Frank rijk en -een geknecht Duitschland met eventueel later een aansluiting van Rusland. 2. Een verklaring' van Duitschland, dat- de inval in het Roergebied onwet tig is en dat hét verdrag van Versail les daarom vervallen is en derhalve de staat van oorlog ontstaat tusschen Frankrijk en België aan den eenen kant en Duitschland aan den anderen. De consequentie hiervan zou zijn, dat de voedselaanvaeren, de post-, telegraaf- en spoorwegverbindingen met de „bezette" gebieden afgesneden zouden worden en de verantwoorde lijkheid voor de voedselvoorziening van de bevolking op de' schouders van de Fransciien zou komen te rusten. Hieronder zou natuurlijk geen ge wapend i tegenstand van Ijuitsch- lancl vallen. De krijgswet zou inge voerd worden en de inwoners zouden te gehoorzamen hebben aan alle Fran sche bevelen. De verdedigers van dit. plan reke nen daarbij op een uitbreiding van de bezetting. Zij voelen echter dat voor dit plan vele politieke voorwaarden aanwezig moeten zijn met als ©enig resultaat een eventueel® onderwerping van Duitschland. 3. Een volledige capitulatie, ge volgd door de ineenstorting van het Rijk, een burger-oorlog met een korte overwinning voor de communisten. Dit zal dan weer gevolgd worden door een Fascistische reactie. Frank rijk zal de wanorde met vaste hand onderdrukken, een Rijnland-Wesfcfaal- sche 'republiek zal worden gesticht, zonder liet volk te raadplegen. Duitschland en het lijdelijk verzet. Uit groote industrieele leringen te Bochum wordt vernomen, dat, in weer wil van den ongunstigen indruk, welke Poincaré's rede op het Duitsche rijkska binet heeft gemaakt, de voorbesprékin- gen op intensiever wijze v.orden voortge zet. Volgens dezelfde bron heeft de rijks regeering door den voorzitter van het garantiecomhéTlaguemin, aan Foincaré de intrekking van de doof de lijksrc- gecring uitgevaardigde verordening, waarin het 'lijdelijk verzet geregeld wordt, en hervatting der reparatiebepalingcn op grond van een voorloopige ovèrecn- komst op de volgende voorwaarden aan geboden Opheffing van de militaire controle in de industrie-bedrijiven opheffing van de afsluiting van de grens tusschen het be zette en 'het onbezette gebied; herstel van de pers- en vergaderingsvrijheid; te rugkeer van de uitgewezenen en invrij heidstelling der gevangenen De rijksregeering verklaarde, dat deze voorwaarden moeten worden beschouwd als de alleruiterste om den weg naar de finitieve onderhandelingen te effenen. Een verklaring van rijks minister Sollmann. De Duitsche minister van Binneniand- sche Zakèn, Sollmann, verstrekte ter ge legenheid van ds opening van het Sta dion te Keulen aan persvertegenwoordi gers inlichtingen, betreffende dén bin- nenlandschen- politieleen toestand en dc houding van de Rüksfe'geering. Hij zeide ondert andere, dat ondc: de'bevolking de overtuiging levend moet worden, dat de beëindiging van den strijd aan de Roer slechts tegen een voor Duitschland har den vrede is te koopen, Pet begin der onderhandelingen wordt veel te lang uit gesteld en het zou gevaarlijk zijn, in dien de Rijnlandsche bevolking zou ge- loovcn, dat met het einde van het Rocr- eonflict een volkomen gezonde toestand zou zijn geschapen. Men moet duidelijk inzien, dat voor dc volgende maanden zoowel van de bevolking van het be zette als van het onbezette Duitschland zeer groote en harde offers zullen wor den gevraagd en de overeenstemming tusschen de „Rheinische Partei" en de economische -organisaties in het Rijn land meer dan ooit noodzakelijk zal ziju. Duitschland gaat oen nieuw betalingsmiddel invoeren. liet Rijiksminislerie van Financiën deelt mede, dat de Werkzaamheden tot het verkrijgen van geld met gewaarborg de waarde zoover gevorderd zijn, dat het ontwerp gereed is. De Rijksbank zal ge heel losgemaakt worden van de Staats financiën en daardoor in staat gesteld, de functiën eener goudfaijjettenbank voor het economische leven volkomen te ver vullen. De Rijks-schatkistbiljetten wor den hij dc Rijksbank niet meer gedis conteerd, zoodat een ongedekte vermeer dering van den omloop van papieren marken niet meer zal plaats vinden. Voor den overgangstijd tot liet in even wicht brengen der Rijdcshuishpuding zal de nieuw op te richten Bank biljetten uitgeven, die door de goudverplichtingen der particuliere economie, van landbouw, industrie, handel en Banken op grond van de waarde hunner weerbijdragen ge waarborgd en wettig betalingsmiddel -worden. De papieren mark zal de pas munt Worden van deze nieuwe'biljetten, waarin zij tegen een bepaalden koers kan wordén ingelost. Gelijktijdig zal vol gens het reeds gereed liggende finan cieele plan de sterkste beperking plaats vinden van dc uitgaven der staatshuis houding. In den Volkenbondsraad clie nog te Genève bijeenkomt, is de ber sfcelq uaesttie ter sprake gekomen. Bij de bespreking van het rapport der financieele commisie ie in de tweede commissie de reparatie kwestie ter sprake gekomen. Adat ei, do Japansche gedelegeerde deed hier bij de ui tlating dat hij reden had te gelooven, dat binnenkort de. funda mentele grondslagen van de oplossing gevonden 'zouden zijn. De H'Ollandselie gedelegeerde, -prof. Van Eyeing® sprak zijn voldoening uit over het. feit, dat een zoo bevoegd iemand als Adatci, hoop bad gege ven, dat dc rem van de groote inter nationale schulden binnenkort zou verdwijnen. De Zuid-Afrikaansclie gedelegeerde Slrakosch wildé de reparatiekwestie in een resolutie neerleggen, in 'aan sluiting od de openingsrede van Isji. Toen de Deensehe afgevaardigde zich iete te enthousiast bij dit voorstel aan sloot, verzette zioli eerst de Fransche gedelegeerde. Tenslotte werd beslo ten, dat Strakoscli een ontwerp-reso- lutie zal redigeeren in overleg met de Fransche delegatie, welke dan morgen in behandeling komt. Het I. V. V. heeft aan de Volken bondsvergadering een uitvoerig me morandum in zake de herstelkwestie doen toekomen. In dit memorandum wordt o.a. nog de bezetting van Korfoe scherp ge laaid, terwijl, verder een beroep wordt gedaan op de Amerïkaansche arbei ders, opdat _7.ii zich solidair met hun kameraden in Europa zullen betod- n en. Italië en CiVeUenland. De Grieksclie minister van Oorlog heeft officieel aan de Italiaansche, Fransje en Eiugelsche legaties de ver oiitschiildigingen der Grieksclie regee- rimr aangeboden voor den moord op de leden der Italiaansche missie. De inscheping der lijken van gene raal Tellini en de andere slachtoffers had gisteren plaats. Te Preveza werd door twee compagnieën infanterie en een torpedojager de militaire eer be wezen. Het program voor de pleoh- tiglieid van morgen bij Phaleron is opgemaakt. Over de Flume-kwestie wordt ons uit Rome gemeld Het vertrek van generaal Giardino naar Fiume heeft de onderhandelingen tusschen Italië en Jocgo-Slavië. niet ver broken. De Fiume-voorstellen zijn het onder werp' van directe diplomatieke bespre kingen tusschen de ministeries van Bui- ténland'jo'.ie Zaken te Rome en Bel grado. Deze onderhandelingen schijnen evenwel met tot een «ruchtbaar resul taat te zullen leiden, voordat Ninchich, dc Josgo-Slavische minister van Bui- DE AARDBEVINGEN. 3® VeswUPoffipef/ o.Perkaianum) 30,000 I Vesuv 20,0/70 a /fat/kasus 80.000 I China 100.000 Lissabon -50,000 (I.Aiovemb.) "1 Calabria 100.000 Panama 40.000 Peru 8.0,000 Prakaiau (Java) 40,000 Japan ,20,000 1902 Moni Pelé'Martinique.<32000 1906118. Aprii San Francisko 1000 IQflfi Zê.Dszb. Cahbrienund Siz/1/ë~\ 192319. Jan/ - -einaI SSSgL l 1923M De aardbevingen en vulkaan uitbarstingen, alsmede het aantal dooden, hetwelk zij veroorzaakten, sedert het begin onzer jaartelling. Een picknick zonder FRMEN'S Melkbrood is geen succes tenlandsche Zaken, die uit Genève zou ■ertrek-ken, tijd heeft gehad te Belgrade aan te komen en zijn meening te kennen geven aan dp andere leden van het kabinet. Een bevoegde autoriteit op het Ita liaansche Ministerie van Buitenlandscbe Zaken verklaarde omtrent de werkzaam heden .van generaal Giardino te Fiume, dat deze in twee onderdcelcn zijn te ver deden. In de eerste plaats nioet -hij maatregelen nemen voor de pacificatie de stad en daannaast moet hij drin gend maatregelen riemen voor dc ver betering \an den slechten eeonomisehèn toestand in Fiume. De vijandigheid tusschen de tegen strijdig politieke partijen te -Fiume en 'dien de Italiaansche meerderheid en Slavische minderheid heeft een buitenge en omvang aangenomen. De toe stand- is van dien aard geworden, dat de plaatselijke autoriteiten dezen niet meer. meester konden blijven. Giardino's eerste zorg zal daarom zijn, recht en orde te herstellen, een taak, rvoor hij.uitstekend geschikt is. Hij heeft een reputatie van een ab soluien ril. Fiu.me, welke stad uitsluitend een zee haven is, bestaat geheel van den han del. Tengevolge van den onbestemden politieleen toes land heeft alle verkeer in de haven opgehouden. Generaal Giardino zal dus ook onmid dellijk maatregelen hebben te nemen oor het economische herstel der stad. Hij heeft geen militaire taak en wordt niet vergezeld van troepen. De reoecring van J Ja.go-Slavië be sprak hob aan Mussolini te zenden antwoord. Aan den lïiiïiwfcer van Buitenland- sch-e zaken Niiichich, is opgedragen, de onderhandelingen over do F mine- kwestie te Geneve voort te zetten'. In de 'bladen wordt gewag gemaakt van dn mogelijkheid, dat Poincaré bemid delend zal optreden. Verspreid nieuws STAKINGSBEWEGING OP DEN LINKER RIJNOEVER. Ili het industriegebied op den lin ker Rijnoever is een nieuwe, krachtige stakingsbeweging ontstaan. Behalve op de mijn Diergart is ook op 'een :a! andere mijnen de staking uit gebroken. Op de mijn Friedneh Hein- :h te Linttort eischte het personeel den zesurigen werkdag en onniiddc'lij- ke uitbetaling van 500 millioen mark. De directie der Mannermann Werke Huckingen heeft wegens geweld demonstraties der arbeiders de uit sluiting afgekondigd. Ook te Bochum hebben dé qrbeiders gisteren gede monstreerd naar aanleiding van de geldsehaarsehte en de duhrte der levensmiddelen. De arbeiders van cle mijnen te Bochum trekken in mijn- werkerslcleeding naar het stadhuis. De demonstraties duren nog voort. Op een groot aantal mijnen weigeren de arbeiders te werken. DE SEPARATISTISCHE ACTIE. Via Berlijn wordt gemeldDe Rijn landsche separatisten zijn de laatste dagen in Aken met koortsachtigen r aan het werk. Zondag stond de stad volkomen onder'de terreur dei- separatisten. Deze waren uit het ge- heele Rijnland in groote massa's naar Aken gekomen en trokken mèt vlaggen in de Rijnlandsche kleuren dooi' de stad- Zij waren met revol vers. /pistolen en gummistokken gewa pend en maakten van deze wapens ook rijkelijk gebruik. Toen voor een vergaderlokaal de separatisten den kreet aanhieven: ,,"VVeg met Duitsch land! Weg met Pruisen", begonnen de tegenbetoogers „Deutschland iiber alles" te zingen. Daarna vielen uit de gelederen der separatisten vijf tig a zestig schoten, waardoor onge- ;er zestig menschen. gewond werden, aarvan eenige zwaar. Ten slotte werden twee resoluties aangenomen. De eene spoort de Riju- landers aan, zich aan de verordenin gen der rijksregeering niet meer te storende tweede beveelt de Rijn landcommissie aan, alle organisaties, vakvereenigingen enz., die het lijde lijk verzet steunen, te ontbinden. DE STAATSGREEP IN SPANJE. Generaal Primo de Rivera heeft in antwoord op een schrijven van den afgetreden premier markies de Al- hucemas verklaard, dat hij liem mach tigt naar eigen keuze zijn verblijf plaats te bepalen. Verder geeft de generaal uiting, aan den wensch dat net resultaat van het proces, dat aan hangig js gemaakt tegen de leden van het regime, dat met den dag misda diger werd, zal aantoonen. dat den d-premier geen verantwoordelijk heid treft. Sanchez Guerra, "de leider van de liberale partij heeft crcitiek op den staatsgreep uitgeoefend. Alle leden van den oppersten Oor- jgs en Marineraad steunen dc mili- nre beweging. Kapitein-generaal Primo de Rivera verklaarde in verband met het Marok- knansche vraagstuk, dat do volle aandacht van het directoire heeft, dat de nieuwe commissaris-generaal Aixpuro een rapport zal opstellen be treffende de uitvoering van het mili- lire plan. DE EXPLOITATIE VAN HET ROERGEBIED. Trocquer en Degoutte' bezochten de mijn „iktof", de grootste van Duitsch land, die zes schachten telt, waarvan twee niet geëxploiteerd werden ,ten tijde der bezetting; thans zijn alle in gebruik. Terwijl op 11 Sept. 60 ton werd gedolven, was dit aantal op 26 Sept-.-gestegen tot 450 rper dag; tegen 'liet einde van de maand zal het 1000 ton zijn. Minister Le Trocquer ver klaarde, dat liet wegvoeren der voor raden geregeld ging, terwij! de pro ductie normaal geschiedt. Wij zullen t Belgie, zoo verklaarde hij, voort gaan andere mijnen te exploitceren, onder ons te laten weerhouden door le moeilijkheden, tot Duitschland er kennen zal in bet Ruhrgebied overwon hen te zijn. HET OPTREDEN DER SYNDICA LISTEN. 'De „Mannesmannwerke" hebben in de afdeeling Rath bij Dussel'dorf liet geheele bedrijf stilgelegd, alle arbei ders en beambten opgezegd en het grootste deel reeds ontslagen. De ooi- zaak hiervan houdt verband met de dagelijks toenemende terreur der syn dicalistisch gekleurde arbeiders. Bij andere groote fabrieken in bet bezet te gebied staat dezelfde maatregel voor de deur, temeer daar de geweld daden der arbeiders in verband mot de moeilijkheden bij de loonbe-. taling voortdurend toenemen. Het uurloon voor de arbeiders in de metaal- en bouwindustrie zal van he den gemiddeld 16 millioen mark be dragen. DUURTERELLETJES IN DUITSCH LAND. Nadat de duurtedemonstraties, ver gezeld van algeineene staking, te Lör- rach Vrijdag door het toegeven dei- werknemers was bijgelegd, zijn'Maan dagochtend nieuwe communistische onlusten en een algemeene staking uit gebroken. De arbeiders te Lórrach zijn in staking gegaan omdat de werkge vers verklaard hadden dat zij niet i staat zijn de hun afgedwongen beta ling van een boeslag van 50 Zwitser- sehe franken voor eiken arbeider en het vaststellen van het loon op goud basis vol te houden. Er ontstonden botsingen met de Schupo, waarbij de arbeiders de prikkeldraadversperrin gen om de openbare gebouwen be stormden. De aanvallers hadden daar bij drie dooden. en verschillende ge wonden. De .arbeiders der chemische fabrie ken té Grenzach hebben zich om soli- daritcitsredenen bij de algemeene sta- kiug aangesloten, ofschoon zij reeds eeh uurloon van 11.440.000 mark heb- ben., In Plauen, Bremen en Bochum zijn ernstige botsingen tusschen proletari sche Hundertsehaften en Deutsch-V öl- kischen voorgekomen. DE BRITSCHE RIJKSCON FERENTIE. Op 1 Oct zal te Londen zoc jvordt ons gemeld de eerste bij eenkomst der Britsehe Rijksconferen tie plaats vinden. Canada, Australië, Nieuw--Zeeland en Zuid-Afrika zullen worden vertegenwoordigd door hunne Premiers en andere ministers, die ver gezeld zullen worden van een aantal 'deskundige adviseurs. De pas tot stand gekomen unie van den Ierscben Vrijstaat zal eveneens zijne gedele geerden zenden, aan wier hoofd waarschijnlijk president Cosgra-ve zal staan. Viscount Peel, staatssecretaris voor Indié, zal aanwezig zijn namens Indië, vergezeld van vertegenwoordi gers uit Indië zelf. Baldwin zal iu de eerste vergadering bet presidium waarnemen. Bij deze gelegenheid zal de Rijks- conferentie voor de eerste maal een belangrijk aanhangsel hebben in den vorm van eene speciale economische conferentie, zoodat er twee confe- rentiën zullen zijn, waarvan de eene zich met politieke en de andere zich met economische zaken bezig houdt. Wanneer de gedelegeerden bijeenko men, zal moeten worden vastgesteld, of de beide conferentiën gelijktijdig of op verschillende dagen zullen ver gaderen. Ofschoon er nog geen definitief pro gramma is opgemaakt, zijn de En ge Ische rogeering en de dominions het toch reeds eens geworden aan gaande den aard der quaestièn. wel ke zullen worden besproken. Men is voornemens, dc conferentie spoedig oen overzicht voor te legger, van de buitenlandsebe zaken sedert de vo- ige Eijkscorjferentic van twee jaren „deden, Dit zal leiden tot beraad slaging over dc huidige problemen en de toekomstige politiek. Dé staatslie den der dominions zullen aldus de ge legenheid krijgen» hunne meeningen te kennen te geven aangaande de quaestio der Duitsche schadeloosstel lingen en andero zaken van interna tionale politiek. Men verneemt, dat de Rijksconferentie na de beraadsla gingen over de buitenlahdsehe zaken de problemen van maritieme, mili taire en luchtverdediging zal over wegen. De maritieme toestand, die voortkomt uit hét verdrag van Wash- ington, zal worden nagegaan en de mceningen der bezoekende Premiers zullen worden gevraagd bètreffende regelingen tot toekomstige samenwer king in alle takken der verdediging. In nog eene andere zaak zullen de dominions worden uitgenoodigd tot samenwerking met de Engelsche re geering, nl. het Rijks-luchtvaart-ont- werp, hetwelk in beginsel door dc Britsehe regeering is aangenomen als middel om "mails ~te verzenden en al dus de samenstellende doelen van het Rijk nauwer tot elkaar te brengen. De Rijksconferentie zal dus tot taak hebben, van tijd tot tijd prineipieele quaestièn te bespreken, die baai- worden voorgelegd door de economi sche -conferentie, welke, naar men verwacht, adviezen zal verstrekken iver draadlooze verbinding, Rijkspre ferentie, Rijksregelingen en andere onderwerpen, waarbij politieke over wegingen zijn betrokken. TECEN DE VLOOTWET. I-Iet Plaatselijk Revoiutionnair Anti- Oorlogscomité had Dinsdagavond -in het Brong'ebouw eeu vergadering' be legd, waar het Vlootwet-ontwerp werd behandeld. Ds. N. J. C. Schermerhorn, als jpreker aangekondigd, was verhin derd. Zijn plaats werd vervuld dooi den lieer Giessen, die als eerste spre ker optrad. Spr., secretaris van het Internatio naal antimilitaristisch Bureau, zeide het Vlootontwerp te zullen behande len uit een internationaal standpunt. Brutaal achtte spr. het van de re- geêring, dat zij in dezen tijd van ma laise en ellende een Vlootwet-ontwerp zal durven indienen. Niet alleen bru taal, ook dom. Want de voornaamste wapenen zullen, in de toekomst, toch giftgassen en vliegtuigen zijn. Spr. stelde dan de vraag: Is het niet Colijn, die een vlootuil- Lreiding wil, maar Engeland 1 Colijn is een IIollandsch-Engelsch oliemag- at, dat vergete men niet. Of hebben 'de aandeelhouders van fabrieken van oorlogswerktuigen en hebben scheeps werven er belang bij Zeer zeker. Want het kapitaal voor deze inrich tingen is internationaal. In Duitschland is het- militairismi smeulend. Van Griekenland en Italië taan de kranten vol: op de Balkan s een „nest" van militairisme. Franl; 'ijk is ook al militairistïsch. Er is een Volkenbond en er is een Engelsch militairisme. In Amerika beerscht het chemisch, het onderzecsch militairis- me. Ons Vlootwet-ontwerp is niets dan een dom incident in het interna- tiouaal militairisme. Alle vloten zijn bemand met prole tariërs, behalve het officierscorps, liet proletariaat is. de groote, ontrech- te meerderheid van de menschen, nog niet genoeg gestaald, om een eigen wil te hebben. Tn den b^enwoordi-gen tijd zijn alle st-ateiii roofstaten geworden, Neder land niet- liet minst. Het argument, dat er een legér moet zijn om een roofstaat te tuchtigen, bestaat dus niet meer. Om een einde aan hel litairisme te maken, moeten er i de gebeeie wereld dienstweiger: opstaan in grooten getale, dat is eenige middel. De Vlootwet- moet vallen. Daartoe moet ieder het zijne en het hare bij dragen. I-Ict Vlootwetvoo-rsfel is een leugen, als men zegt, dat- het de be langen 'van het Nederlandsc-he volk zal bevorderen. Het zal in dienst wor den gesteld van het internationaal. mi- En als de Vlootwet toch aangeno men wordt-, dan kan het volk immers altijd weigeren in de fabrieken de nieuwe vloot te werken en munitie te makenDat zal moeilijk zijn, is het dan beter verminkt of gedood te worden. Laat de Kamer de Vloot wet- aanuemen, het volk kan altijd maken, dat zij op papier blijft staan. Dat is directe actie(Applaus). Di recte dienstweigering in kazernes en fabrieken is noodig. Moge er een volkskracht groeien die allen militai- ristischen arbeid weigert en slechts •nuttig'wil produceeren! (Applaus). Hierna sprak Herman Groenendaal Spr. begon met te zeggen dat in den laatsten oorlog 35 millioen men schen van de aarde verdwenen zijn voor een leugen. Die oorlog, zoo heet: te liet, werd gevoerd voor de demo cratie, voor den wereldvrede, voor de rechten der kleine naties. In waarheid ging hét om coramercieele belangen, het is een industrieele oorlog geweest: .De isChuld wordt nu -gegeven aan het militairistische Duitschland, maar de andere landen hadden in de 9 ren vóór den oorlog tezamen 400 mil lioen- méér aan oorlogsvoorbereiding uitgegeven dan Duitschland. De ware reden van den oorlog was de naijver tusschen Engeland en Duitschland. Maar men heeft socialisten, commu nisten en antï-fhüifairistën een rad voor de oogen weten te draaien. En juist zoo gaat het nu weer. Men zegt dat men den vrede wil, maar uit meeledeelingen van den Vol kenbond is gebleken dat Engeland en België een veel hoogere oorlogsbegroo- ting hebben dan in 1913; Frankrijk en Italië daarentegen zijn daar lieden gebleven. En men noemt Frank rijk nog al militairistiséh. Eu Neder land staat aan de .spits van de landen, die de oorlogsbegrooting, van 1913, die 49 millioen was, verre overschreden hebben. Met niet minder dan 48 En waarom nu de Vlootwet in dozen tijd, waarvan de Troonrede zegt dat hij donker is? Omdat er van tijd tot tijd een oor log noodig is oiu de productie stop te kunnen zeilen, zonder dal liet pro letariaat, dan dienend op de vloot en in liet leger, de straat op kan gaan en in verzet komen, liet kapitalistisch stolsel heeft n.l. overproductie t-?n ge volg© en dan is ontlasting noodig. De oorlog geeft die. De oorlog is een factor in het kapifcalislisdh stelsel. Ook Bi-eb lïoerconflict is niets ander= dan een strijd tnsschén Fransch en Belgisch kapitaal aan den ecnen en het Duitsche kapitaal aan den andc- •en kant om de kolendist-ricten. Eu in Duitschland wordt 95 van alle belastingen betaald door arbeiders en ambtenaren en 5 door de kapita listen. Voortgaande zeide spr., dat ieder proletariër, die munitie maakt en in het leger en op de vloot client, ver antwoordelijk is voor den oorlog, maar nog meer is dat het socialisme, dat te veel vastzit aan de goed be taalde zetels en dus ook aan het kapi talisme. De aangewezen weg om aan dit alles oen einde te maken is de iu- dividueele dienstweigering. Deze- is hét hegin: zij, zal langzaam maar zeker de dienstweigering der massa bren- Als het proletariaat zich niet re voiutionnair tegen het militairisme verzet, zal het ondergaan met het kapi talisrne, met cle menschheid. Het ver zet tegen de Vlootwet zal moeten staan in het teeken van de revolutie. Eerst op deze manier kan er een einde komen aan de militaire geldverspil ling. Slechts 'de sociale revolutie zal wereldvrede en broederschap kunnen brengen. (Applaus). Iemand die in debat kwam meende dat oorlog leven is en dat er altijd :trijd is geweest. Als het proletariaat iets zal veroveren, zal dat met wapenen moeten gebeuren. Het zal ook met de wapenen verdedigd moeten worden. De heer Giesen antwoordde o.m. dat er inderdaad altijd oorlog is geweest, r dat er ook altijd menschen zijn geweest, onder wie zeer groote, die den oorlog versmaad hebben. OËZS LaGÈ&GCk TWIJFELACHTIG COMPLIMENT. Uitgever (tot schrijver, wiens laatste boek zeer veel succes heelt) Kuut u binnen vier weken met een ander boek komen? - S?c h r ij v e rWaarom zoo vlug al? Uitgever;: Wij moeten manen, dat de menschen u niet vergeten I Kork-Gcnccrt Madrigaal- Voreeniging. Er was voor dit optreden der Madrigaal Verecniging veel minder belangstelling dan bij bare vorige concerten in de Groote Kerk of in de concertzaal. Bat had tol ge volg. dat de spanning tusschen het nnn of meer verspreide publiek en de uitvoer ders niet zoo groot was als zij hóeft te wezen om lot intens kunslgenieten mee te werken. Ook op de prestaties van Sem Drsaden's vocaal-ensemble was dit vaai in- vioed, eoodat in menig nummer vergeefs het ahevnoodzakelijkst contact gezocln iverd. Zelfs de tonaliteit bleef enbelè ma len niet vrij van hinderlijke zwevingen. Het sterkst slönd do altpartij, de sopra nen daarentegen kwamen wel eens even- men boven- het loonpeil uitdreven. Doch er waren ook momenten waarop niets de homcreniteit van klank en loonverhovv ding kwam bedervenvooTal was dit bet geval in - - de uitat elcor.de zettingen; van Genaert van drie Fransche voikswijsjes. Het heerlijke Kerstliedje „Entro le boeuf et l'fina gri»" werd met bijzonder vee! distinctie weergegeven. Nog in het teeken der Oranjefeesten stonden de uitgevoerde Valeriiis-ltederen, door Sein Bresden bewerkt, alsmede Swes lunok's Psalm 138, die irn de Nederland- sclie vertaling van Br. .T. P. N. Land gezongen werd. 't Is misschien wel van belang ie weten dat deze vierstemmige psalm behoort tot de verzameling van 50 die in 1626 herdrukt werd (als 2e uit- r l.i\ Davit!) op kosten van David van Hooren- beek' schrijver, ende sang-miester, ende vooisangcr. ende voorlezer in de Groote Kerk to Haarlem; van wie Ampsing in" zijne „Beschrijving van Haerlein" (1623) „Geweldig hiusicijn, geschapen om te (siugen.1 „En wat een stem hij heeft, wie iszer „En hoe voortreffelijk hij zijne plaetz (bekleed?" Bit te weten geeft aan een uitvoering in de Groote Kerk een bijzondere tint. Nu, de Madrigaal verecniging wijdde er hare beste krachten aon, en ik durf niet ver onderstellen, dat David vim Hoorenbeek, de „geweldige musicijn", hem mooier zal gehoord hebben of dat hij zelfs maar heeft kmn-nen droomen welke Jiemelsche klank effecten do „Phoemix der mnsïjkc" in zijn psalmen -verborgen had. Van J. Guy Kopartz hoorde ik voor 't eerst een „Ave Verumstevig gebouwde -muziek, maar die ons niets nieuws brengt Origineeler is A. -Caplct, vooral in het „Ag-mis Dei" zijner mis vuur vrouwen stemmen. waarvan de Madrigsal-Vereeni- ging otns reeds meerdere gedeelten liet Ivooreu. I-k ben erg verlangend om dit werk eens in zijn geheel te booten. „O S.\ lutaris'', "eveneens van C-arilei, en ook voor vrouwenstemmen i», minder oor spronkelijk dan de mis. Maa,r intusschen ■j'-lionk het ons dé' gelegenheid oni de in al hun phazen t.e bewonderen. Anton Brüehner's „Vexilla Kegis", mu ziek vol innerlijke kracht en bezioli/ng. sloot het programma. Weer had de tenorpartij een mutatie on dergaan, de plaats van don heer Van Sob-aik, was ingenomen docff Vincent vaoi Bers. Gehoord hebben wij dezen nieuwen lenor niet, alleen de stem van den hccv Jac. van Kempen was waar te nemen. JOS. DE KLEHK. DE MIODACHOOCTE. De j'aarlfjksclie algemeene vergade ring van De Middaghoogte had tc Den Hr.2g plaats. De hecrcn Jac. Rustige, J. Eigenhuis en dr. C. L. Hooijkaas, werden bij accla- matie als lid van het bond-sbesluur her kozen. Ter voorziening in dc vacature, omstaan door het bedanken van den heer G. H. M. Bos, werd ds. Nauta, uit Leiden, als bestuurslid gokozen. Op voorstel van het -bestuur werd be sloten, bij dc rondzending van geschrif ten enz. van den bond- als toehchting bij de doelstelling ie laten volgen gods dienst en wetenschap worden hier ver staan in den ruim sten zin des woords. Dit wordt den afdeclingen aanbevolen. De volger.de jaarlijksche vergadering- zal tc Haarlem gehouden worden.-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9