Buiteniandsch Overzicht FRANSOH - DÜITSD» F.NGELSOI-3 2® 'Ss De Staatsbegrooting voor 1924 HET BLIJKEN BELANGRIJKE CONFERENTIES TE ZIJN GEWEEST. DE ROERAVONTUREN VOLDOEN DE DUITSCKERS NIET MEER. DE BETALINGSMIDDELEN IN DUITSCHLAND. Men hecht te Parijs toch groote be- tcckenis .aan hst onderhoud, dat Bald win en Poincaré Woensdag te Parijs hadden en waarbij ze alle voorname hangende vraags lukken der internationale politiek zouden bespreken, maar waarschijnlijk de meeste aandacht wijden aan het vraagstuk van het herstel. Natuurlijk be greep men wel, dat beide premiers in du eene onderhoud het niet onmiddellijk eens zouden worden, doch verwachtte, dat deze ontmoeting, die de eerste is tusschen de beide s'aatsliedcn, het hare zal doen om te komen tot beter weder» jsijdseh begrip. In Frankrijk as men overtuigd, dat de gebeurtenissen der ko mende dagen liet overtuigend bewijs zullen leveren, dat de Fransch-Belgi- sclie opvattingen inzake de Roer de juis-' te waren en dat Engeland- ongelijk heeft gehad. De Fransche Roer-politiek, zoo oordeelt men te Parijs, zal binnenkort- niet langer betwistbaar blijken. Met het oog daarop moet een algemeene herzie ning van opvattingen tusschen Enge land en Frankrijk plaats hebben en het onderhoud der beide premiers vormt daartoe een prachtige aanleiding.En er zou reeds een uitstekend resultaat ver kregen zijn indien beiden overtuigd wer den van de eerlijkheid van elkanders bedoelingen. Men maakt de beteekenis, die ia weer wil van de officieelc verzekeringen door beide premiers, aan hun onderhoud ge hecht wordt, op uit het -feit, dat Bald win Sir William Tyrrell, den secretaris van het Foreign Office naar Parijs heeft doen komen om hem vóór het onderhoud te spieken, terwijl Poincaré héden, Don derdag, terstond een ministerraad houdt te Ramfaouillet om den president dei republiek op de hoogte te stellen van het besprokene. Zonder dat dit openlijk gezegd wordt (de Quai d'Orsay is den laatsten tijd bijzonder gesloten cn heeft waarschijn lijk bij de voornaamste bladen ook wel op bescheidenheid en matiging aange drongen), verwacht men te Parijs toch blijkbar wel, dat het succes van de Roer- bezetting, hetwelk zich af teekent in het verïoopen van het lijdelijk verzet, Bald win tot meer toenadering ten aanzien van de Fransche opvattingen zal doen neigen, omdat er uit blijken zou, dat Frankrijk het bij het rechte eind heeft gehad. Het volgende officieele communiqué werd te Parijs ui'gegeven ona het de jeuner in het Britsche gezantschapsge bouw, waaraan Baldwin en Poincaré elkaar ontmoetten „Woensdagmiddag had een bijeenkomst plaats tusschen de premiers van Frankrijk en Groot-Brittan- nië, waarvan zij gebruik maakten om over te gaan tot het uitwisselen van hun gedachten over den algemeenen politie leen toestand. Men kan niet verwachten, dat Poincaré en Baldwin in staat waren, in. den loop van één ontmoeting tot een definitieve oplossing te komen, doch zij konden tot hun vreugde vaststellen, dat hun beider meeningen overeenstemden en dat er in geen enkele quaestie eenig verschil van doel of verschil van begin sel is, waardoor de samenwerking der twee landen in gevaar zou kunnen wor den gébracht, waarvan zoozeer de rege ling en de vrede der wereld afhangen'." De toon van dit communiqué heeft zoo wordt uit Londen geseind een goeden indruk gemaakt in politieke kringen te Londen, waar men. het be schouwt als zonder eenigen twijfel be moedigend. Perstelegrammen wijzen uit, dat in Fransche politieke kringen dezelf de voldoening wordt geuit. Baldwin bracht Woensdagnamiddag, vergezeld van den Engelsch.cn gezant, een bezoek aan het kasteel Rambouillet. Nadat hij met den president der repu bliek en mevrouw Millerand thee had ge dronken, had de Engelsche premier met Millerand, in tegenwoordigheid van den Engelse-hen gezant, een gesprek, dat an derhalf uur duurde. Dit onderhoud was bijzonder hartelijkj Over den indruk te Parijs wordt geseind Het uiterst optimistische communiqué, dat omtrent .de ontmoeting der beide premiers uitgegeven is en dat blijkbaar bij onderling goedvinden is opgesteld, bewijst, dal het voornaamste doel van de bijeenkomst, n.l. van ibeide kanten de overtuig'ing te geven van goede trouw en eerlijke bedoelingen, volkomen be reikt is. De uitwerking van deze ont moeting, die een eeiste contact was tus schen twee staatslieden, wier goede sa menwerking voor de wereld van 'het grootste belang is, kan daardoor niet anders dan zeer gunstig zijn. Dit is al wat voorshands gezegd kan worden, om dat het duidelijk is, dat nu niet in bij zonderheden kon worden afgedaald. In de eerstvolgende weken zal thans moe ten blijken, in hoeverre het mogelijk is. hot hernïèuwe wederzijd- sohe streven naar toenade ring tusschen Engeland en Frankrijk ia practijk te brengen. Maar men mag Verwachten, dat, nu'Baldwin Frank rijks oprechtheid aldus zoo ronduit heeft er kend, er een eind zal komen aan de ver dachtmakingen van de Fransche motie ven, dio den laatsten tijd in een deel van de Engelsche pers schering en in slag waren. En nu bovendien de ver zwakking van den Duitschen weerstand de juistheid van de Fransche inzichten komt bevestigen, mag men hopen, dat de tijd van een betere verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk zal gaan aanbreken. Do meening te Londen. In politieke kringen te Londen leg', men de grootste belangstelling aan den dag voor de besprekingen tusschen Bald win en Poincaré te Parijs,'die negentig minuten hebben geduurd. Het feit, dat de besprekingen zoo lang duurden en bovendien een téte-h-iêtc waren, waarbij alleen een officieele tolk aanwezig was, beschouwt men als een gunstig teelten. Deze indruk wordt versterkt door de mededeeling dat Baldwin besloot niet dadelijk naar Londen terug te keeren. Dit rechtvaardigt de hoop, dat de be sprekingen een bepaald politiek doel hebben en niet een zuiver vriendschappe lijke conversatie zijn, 'zooals eerst werd voorspeld. De Roer-avonturen voldoen de Duit sehers niet meer. Het verzet blijikt niet te helpen. De Pruisische minister I-Iirtsiefer heeft in een v.gadering van de centrumpar tij gesproken.Hij herinnerde er aan, dat Erzbergcr en Wirth het als hun hoofd taak hadden beschouwd, <le slechte mce- ning in de wereld over Duilschland's op rechtheid inzake het herstel te niet te doen, door te volbrengen wat men maar eenigszins kon, en te pogen weder vrien den in de wereld te krijgen. Vandaar ook het Rapallo-verdrag, dat Wirth sloot om het Duitsche .volk op den duur een ge legenheid te geven tot betere verzorging met levensmiddelen. Vervolgens ver klaarde hij, dat men reeds vëel vroeger en afdoender had moeten streven naat een liquidatie van het Roeravontuur. Hij noemde het een groote fout van de tot voor een. maand gevolgde politiek, te hebben geloofd, dat Engeland Duitsch- land uit het moeras zou halen. In lei dende kringen heeft men werkelijk daar aan geloofd. „Het uitkijken naar Enge- land's hulp heeft ons in den/'huldigen toestand gebracht." „Laten wij ons toch niet verbeelden (waarschuwde minister I-Iirtsiefer) dat de wereld niets gewichtigers te doen heeft dan ons uit het Roeravontuur te halen. Het conflict van Italic met Griekenland en Zuid-SIavië interesseert de volken en staatslieden veel meer dan het Roercon- flicf. De oorlog tusschen de volken is nog lang niet ten einde. Voor ons is alleen duidelijk, dat het Roeravontuur door Duitschland niet voortdurend kan worden volgehouden. De groote onpro ductieve uitgaven van 'het rijk voor deze onderneming zijn de grootste oorzaak tan de daling \an de mark. Hoe minder illusies wij ons in deze quaestie maken hoe beter. Blijft het succes uit, dan ligt de schuld niet aan de bevolking, maar hieraan, dat het hier een poging gold, welke onmogelijk bétere resultaten kon hebben." Het is te betreuren, meende de minis ter, dat men dit niet allang geleden heeft ingezien en getracht heeft de quaestie in een andere richting te brengen. Thans is dit dringend noodzakelijk. Alle maat regelen tot hervorming der. ambtenaren salarissen (zooals men weet is er «ver deze quaestie en wel over <'.e wijze van uitbetaling een heftig conflict uitgebro ken tusschen het iniuisterie van finan ciën en de rijks-ambtenaren en beamb ten) en andere maatregelen van binnen- landsch-politieken aard, helpen niets. Zoolang Duitschland geen geordende „Wirtschaft" heeft. Immers wanneer het hart is uitgeschakeld kan de rest van hetlichaam 'niet leven. De vergadering bleek het volkomen met de zienswijze van den minister eens. De Duitsche Soc.-dent. Rijksdagifractie dringt op onderhandelen met Frank rijk aan. Het bestuur der soc.-dem. Rijksdag fractie heeft een uitvoerige bespreking gehouden over den binnen- en buiten- landschen politieken toestand van Duitschland. Met algemeene stemmen werd beslo ten bij de regeering er op aan te drin gen, alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk met Frankrijk tot on derhandelingen te komen. Uit Berlijn wordt verder geseind De Minister van Arbeid, Braun, is van zijn verlof naar Berlijn teruggeroepen in venband met de besprekingen over het staken van het lijdelijk verzet. Het Rijks kabinet heeft in deze aangelegenheid een zeer belangrijke bespreking gehou den, als basis waarvan de conferenties dienden, die men met de leiders der ar beidersbeweging in het bezette gebied heeft gehad. Bijzonderheden omtrent deze kabinetszitting zijn niet gepubli ceerd. De pogingen cm tot een nieuwe munt in Duitschland te komen worden voortgezet. Uit Berlijn wordt gemeldDe re geering heeft er-zich niet toe be paald, aan de publicatie van het ,,No- tenbank" plan door een sterke inter ventie aan de beurs kracht bij te zet, ten, maar bovendien is men eindelijk eens krachtig opgetreden tegen de 1 INrüjnsciie „Devisen-Sehieber", - zij het voorloopig alleen de kleine. De Devisen-Kommissar", geheim raad Bellinger heeft Dinsdagmiddag een groot aantal lokalen in het cen trum en het Oosten van de stad, waar men wist dat een levendige handel werd gedreven in buiteniandsch geld, laten afzetten en doorzoeken, liij deel de aan de „Voss. Ztg-" over dit eer ste en blijkbaar welgeslaagde hande lend optreden het voigende mede „Het was mij bekend, dat in een groot aantal lokalen in het centrum der stad in gi ooien omvang oniteu- landsch geld werd verhandeld 11c be sloot daarom, deze lokalen onver wacht te laten controleeren en stelde mij voor dit doel iu verbinding met de vedjgheidspolitic en de crimiueeie pó- iitie Tegen vijf uur 'c middags wer den alle lokalen tegelijkertijd omsin geld, terwijl politie Beambten, verge zeld van be.imbri-ji van mijn uf Je id ling, binnendrongen en de gasten over rompelden. terwijl zij druk bezig waren handel to drijven. Ik zelf had |ui„- even voor .het begin van de onderneming naar een dergelijk lokaal begeven, om- de uitwerking van de maatregelen ga de te slaan. Aan de tafeltjes zaten ge woonlijk etiiige Duitsehers en een paar buitenlanders bij elkaar, die d-- bankbiljetten verkochten. Deze han del gebeurde onder de tafel, men ging over het geheel zeer voorzichtig te werk. Zooara de politie in het lokaal verscheen, werden de reeds verkochte bankbiljetten weer aan de buitenlan ders toegeworpen, die ze snel in kun zakken deden verdwijnen. De ver schillende groepjes gingen aan andere tafeltjes zitten en deden of er niets aan de hand was- Daar echter de poli tie goede oogen had, gaf deze vci'too- ning hun nietsze werden zonder par don aangehouden en van hun kostba re bankbiljetten ontlast. Op het oo- genblik is het natuurlijk niet te zeg gen, hoeveel deze maatregel heeft oj>- gebracht, maar naar mijn schatting 'zal de hoeveelheid in beslag genomen geld, dat uit geldsoorten van alle lan den bestaat, zeer aanzienlijk zijn- ln do gevallen, waarin het ons gelukt te bewijzen, dat dit geld op onwettige wijze verkregen is, wordt het in be slag genomen in het andere geval wordt het tegen papiermarken of goud leening omgewisseld. In elk geval heb ik de geheele opbrengst onmiddellijk ter beschikking van het rijk gesteld." In den „Lokal Anz." wordt deze re- quisitie nog op andere wijze bespro ken. Daarbij twijfelt de betrokken re dacteur, dio de inbeslagneming bij woonde, cr aan, of dergelijke maatre gelen wel in het belang van bet rijk zijn. Hij was er verwonderd over, schrijft hij, dat ook buitenlanders met veilig waren vooy de inbeslagneming en trachtte hieromtrent van den com- nissaris opheldering te verkrijgen. De- :e verklaarde mij, dat het buiteuland- jche geld van Duitsehers en buiten landers was uitgezonderd, die konden bewijzen, dat ze op de doorreis door Duitschland waren. Overigens werd voor het buitenlandsche geld een waar borg gegeven. 01' de buitenlanders daarmede tevreden zullen zijn, moet echter zeer betwijfelen- Het ver moeden ligt Voor de hand, dat de in Berlijn vertoevende vertegenwoordi gers van buitenlandsche bladen groo te sensatieberichten de wereld in zul len sturen om de menscben in hun va derland te waarschuwen niet naar Duitschland te komen en ons zoodoen de deze laatste bron ontnemen, waar door nog buiteniandsch geld in het land kwam." Er is entstemming in Italië tegen Frankrijk en Engeland- De Romeinsche correspondent van de „Frankf. Ztg." meldt, dat de officieuse "pets te Milaan nog hartstochtelijker dan de Romeinsche bladen haar bittere ont goocheling uit, dat Italië onder den En- gelsch-Fransohen druk een bepaalden termijn voer de ontruiming van Korfoc heeft moeten aangaan. De „Popoio d'Italia" (liet orgaan van Mussolini) ver klaart, dat de traditioneele vriendschap tusschen Italië en Engeland niettegen staande de continentale belangenge meenschap, zond-et' noodzaak Italië bij Griekenland heeft achtergesteld inzake de Middellandsc'he Zee-po]ïlic>k. Volgens de „Secólo" is het Italiaan- schc vertrouwen in Engeland geschokt. De „Gorriere della Sera", die Frank rijk verwijt, Italië in den Volkenbond uit eigen belang gesteund, maar in de am bassadeursconferentie losgelaten te heb ben, gelooft, dat tbans geallieerde sa menwerking veel moeilijker zal gaan. Verspreid nieuws UIT DUITSCHLAND. De broodprijs. Omdat tie meelprijs thans meer dan 1 milliard, is, hebben de Berlijnsche bakkers besloten om den prijs voor brood op 12 millioen te bepalen. De communistische woe lingen in Baden. Naar de draadloozc dienst meldt, breidt de communistische beweging in, het Zuidelijk deel van Baden meL Lör rach als centrum, zich steeds uit. De werkgevers worden mishandeld cn deels als gijzelaars naar Lorraoh gebracht. De Badensche communistische partij spoort aan tot de algemeene werkstaking, welke in Freiburg reeds is afgekondigd. Over velschillende gemeenten, o.a. Lörrach, is de staat van beleg afgekondigd. Volgens berichten tiit Baden is de bekende Berlijnsche communist Eicht- u, die kort vóór de revolutie poliliepresident van Berlijn was se dert eenige dagen in Baden om de arbeiders tol communistische actie aan te sporen. Over den toestand te Freiburg wordt nog nader bericht, dat de geheele be weging thans een politiek karakter draagt, omdat de economische eischen dor arbeiders reeds in een overeen komst met de werkgevers geregeld zijn Na de afkondiging van den staat van beleg is in Boven-Baden de toe-- stand weer rustig. Te Lörrach. legde het personeel bij de electriciteitswerken en de water leiding het werk neer. Te Freiburg werden Lij een de monstratie voor het stadhuis twee Het spoorwegverkeer is zeer belem merd. Van de Bladen die te Freiburg uitkomen, kan alleen de ./Volkswach ter" (soc.-dem'.:) verschijnen. Demonstratie van werk loozen te Cross-Gerau. Volgens het „Gioss-Gerauer Tugv blatl' hebben werkloozen, aan wie de I ondersteuningsgelden niet konden worden' uitbetaald, het distrlctsge- boinv bezet. Zij beweerden, dat het geld wel aanwezig was. Voorts verzochten zij de firma Opel te Rüs'selsheim noodgeld te drukken, en toen deze firma dit weigerde, dreig den zi.it naar haar toe te komen en haar tot het drukken van noodgeld dwingen. Een uurloon van 3s millioen. Uit Dusscldorf wordt gemeld De arbeidersorganisaties der verschil lende industrieën heb en, aan cle werk gevers-groepen nieuwe looncischcn ge steld, die neerkomen op het dubbele res pectievelijk drievoudige van de teg woord/ge loonen. In het begin van d week .waren de loonen van gemiddeld 2.7 millioen tot to12 millioen per verhoogd, en thans wordt een uurloon van 3.5 millioen geëischt, met verwijzing naar de loonen der -havenarbeiders, die thans 40 millioen per uur bedragen. De- lóouquaesae heelt overigens den kolenniijtibouw op den linker Rijn oever reeds tot gedeeltelijke stakingen aanleiding gegeven in het geheel zijn 15.000 a 20.000 mijnwerkers in staking, ook in cle door de Franse-hen bezette mijn FrieÜtich Heinrich bij Lörs. Zij eischer. een zesurigen werkdag en een toeslag van '"500 millioen mark. Dc mcening dei communistische pers, dat het gelukker zal de stakingsbeweging lot het geheele Roergebied uit te breiden, moet onjuist worden genoemd, temeer daar cle mijn- directies de looneischen der arbeiders ten volle zullen inwilligen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een contributie. Naar uit Essen wordt gemeld, hebben de Fransche bezettingstroepen aan ver schillende steden in het Roergebied da- griijksche contributies in Fransche va luta opgelegd. Essen moet 20.000 frs„ Gelsenkirchen 10.000 frs., Bochum Sooo frs. betalen. De gemeentebesturen heb ben geweigerd deze sommen op te bren- In Essen hebben cle Franschen Dins dag 1 biljoen M., die bestemd waren voor de ondersteuning der werkloozen, in besiag genomen. In Gelsenkirchen werden S54 milliard, in Dortmund en Duisburg eveneens mil- liaiden in beslag genomen. August Thijssen voor een Belgischen krijgsraad? De bekende groot-industrieel August Thyssen zou dezer dagen voor een Bel gischen krijgsraad terecht staan, omdat hij tijdens het verkeersverbod in Duis burg zich in een wagen had laten rond rijden. Thyssen is S2 jaar oud.. HET CONFLICT TUSSCHEN ITA Llë EN GRIEKENLAND. De genoegdoening van Griekenland aan da Ge allieerden. Woensdag zijn weder eenige van de voorwaarden,door de t Gezantencon ferentie aan Griekenland voorgeschre ven wegens den moord op de Itali- aansche leden van de grensafbake- ningscommissie bij J .hia. op behoor lijke wijze vervuld, 's Morgens loste de Grieksche vloot v:ór Pbaleron 21 uutschoteu in tegenwoordigheid van Britsche, Fransche en Itaiiaansche ooi-logsschepen. Op hetzelfde uur had de 'krithedraal ie 'Athene eeü" 'ge- dönkdienst plaats voor den vermoor den gqneraa! Tellini en 2ijn collega's, weke werd bijgewoond door de leden het Grieksche kabinet en de le den van het diploroatencorps. HET SCHADEVERGÜEDINGS VRAAGSTUK EN DE VOLKEN BOND. In de tweede commissie van den Volkenbond beeft Strakosch het voor stel aan de Assemblee, een resolutie over. de noodzakelijkheid van een op lossing van het herstelprobleem voor te leggen, ingetrokken, daar hij na een onderhoud met do Fransche cn Belgische gedelegeerden vreesde, dat een debat over een delicaat probleem de oplossing ervan bemoeilijken zou Vele anderen keurden de intrekking goed, ook prof. Van Eysinga, volgens wien het er weinig toe deed, of de re solutie aangenomen werd. Het was reeds voldoende, dat het denkbeeld in rapport is vastgelegd. EISCHEN DER SOC. DEM. IN DUITSCHLAND. Er is reeds medegedeeld, dat het be stuur der sociaal-democratische Rijks dagfractie van de regeering eischt, dat in de Roei-quaestie ten spoedig ste tot onderhandelingen met Frank rijk wordt overgegaan. Verder is over de besprekingen mede te deelenTen aanzien van do binuenlandsche poli tiek werd van alle zijden gewezen op den grooten ernst van den door do daling der valuta, de prijsstijgingen, de werkloosheid en het gebrek aan ko len en levensmiddelen ontstanen toe stand. Er moesten das maatregelen getroffen worden, waardoor een ver mindering van deze valuta- eu econo mische moeilijkheden mogelijk zou zijn Behalve de door de regeering reeds aangekondigde valuta- en financieel- politieke stappen werd geëischt: Be perking van alle niet bepaald nood zakelijke invoeren, ook van kolen, ge ëischt werd verder, dat de stopzetting van bedrijven door het daarin ken nen van bedrijfsraden en nauwkeurig onderzoek door de demobilisatie-com missarissen zal worden tegengegaan en bij nietgerechtvaardigde stopzet ting de grondstoffen en buitenland sche waarden der betrokken onderne mingen onteigend zullen worden. Aan het fractiebestuur werd opge dragen, zich met de overige partijen in verbinding te stellen over Jiet bij eenroepen van den Rijksdag. IERLAND EN DE VOLKENBOND. Do- diplomatieke mede-werker van de „Daily Chronicle" meldt, dat als vast staand kan worden aangenomen, dat de Britsche regeering zioh krachtig zal ver zetten legen de registratie door den Ier- schen Vrijstaat van het verdrag met Brittannic bij den Volkenbond. Zij zal zich eveneens krachtig verzetten tegen een bèroep van den lerschen Vrijstaat op den. Volkenbond- inzake de grens- quaestie. Hel bezwaar van Groot-Bril- tannië zal gegrond zijn oii een bepa ling in artikel 15 van den Volkenbond, dat wanneer het geschil tusschen par tijen volgens een der twee. en naar he: oordeel van den Raad voortvloeit uit eer aangelegenheid, die volgens het- inter nationale recht uitsluitend lol de binnen INCEZONDEN M E D F.'O EE LI N C E N ii 60 Cts. per regel. I,,. gaarne zoover brengen, dat gij een eenvoudig boek in die talen kunt lezen, gewone gesprekken en cor respondentie kunt voeren. Of ge weet er Iels van en wilt gaarne Uw keu nis uitbreiden. In beide gevallen, vraag Proefnummers van ..ONS STUDIE BLAD", voor olke taal een afzon-derlijk blad. Prijs f 0.60 per maand. Zendt ons onderstaand biljet in open einveloppo met 2 cent postzegel gefraukeerd Naam4. Adres A.F. G. LEIDERITZ—D. H. SCHRl.VK, Hoofdond., Amsteldijk 47, Amsterdam U ontvangt gratis 1 proefnummers. land-sche jurisdictie dier partij behoort, de Raad van den Volkenbond dit zal rap porteeren en geen advies zal uitbrengen ten aanzien der regeling. Het ZuicMerscho parle ment geopend. Het nieuwe Ierscihe parlomemt is Woensdag geopend. Do gekozen repiubli- keinsohe afgevaardigden waren niei; te genwoordig. Cosgravo is zonder togcncanrlidaat- tot president van hel uitvoerend bewind', ge kozen. Hij werd door alle leden, met uit- zondering van de arbeiders, toegejujchl. Een aantal repubbkeinselie vrouwen, die vaandels mc-devoerdon niet inscripties als: „Stel de gevangenen in vrijhcii-dl" trachtte een demonstratie te houden, en de pooh van het parlementsgebouw ie bereiken, doch dit werd liaar door de politie belet. EEN FRANSCHMAN IN RUSLAND ;rER DOOD VEROORDEELD. Uit Moskou wordt gemeld, dat het Hooge Gerechtshof den FianschfflSn De Tourneforl ter dood hoeft veroordeeld. De Tournefort werd in 1922 te Batoetn ge arresteerd en van spion nag e in Franse! :en dienst beschuldigd. U!7 CHINA. Aanslag op oen Japansch en een Engclsch schip., Uit Peking wordt gaseind: Cbineos.che troepen hebben te Fooehow aan den Bo- ven-Yangtse onlangs een Japamseh staarn- sehip Yi Yangniaroo aangevallen. De kapitein en een andere Japanner werden gedood. Nu blijkt, dat deze troepen den Japansohen boofdiïftiebinist en nog an- lioon dollar losgeld'vragen; zij dreigen deze gevangenen te dooden, wanneer de Noordelijke troepen optrekken. De Zuidelijke troepen, die Tsj'nnshe aan vielen, vuurden 57 Sept. op een Japansch stoomschip en gisteren op oen Engelseh schip. Deze laatste boot werd door een kanonneerboot begeleid, die terugvuurde. EEN CONTRA-REVOLUTIE IN BULGARIJE. Volgens berichten ui: Belgrado cn Praag zou er in Bulgarije een oontra-re- volutie uitgebroken zijn. Communisten zouden tezamen met do boeren in vele Jiebben. Een bevost-'ging van deze berichten is nog niet voorhanden. Het Bulgaamche gezantschap te Weencn gelooft, dat deze berichten valsch zijn. DE FIUME-QUAESTIE. De „Keue Freic Piessc" bericht Belgrado, dat een lid der Zuid-Slavkcke regeering, na den ministerraad verklaard hoeft, dat de regeering ie Belgrado be treffende de Fiume-quaestie herhaalde lijk de verzekering heeft ontvangen, dat Italië het verdrag var. lbmlillo a's basis liceft genomen. Italië is besloten om bij de verdere onderhajidciiugen met Zuid- Slavië over Fiuine, geen conflict te krij- zoolang het nog mogelijk is te on derhandelen. PERSSTEMMEN OVER :DE MILLlOENENNOTA. WEDER CELDEN VOOR MUSEU MAANKOOPEN UI TOETROKKEN. VAN DE MARINEBECROOTINC. AANBOUW EN VERKOOP VAN SCHEPEN. DE CRISISWERKLOOSHEID. NADERE MEDEDEELINCEN AANGAANDE DE BELASTINGPLANNEN DER RECEERINC. VOORSTELLEN TOT HEFFING 'VAN RECHTEN OP C E NOT MID D EL E N EN INVOERING EENER RIJWiELBELASTINC? Fsrs-ëïfiraiEöl PERSSTEMMEN OVER DE Mi LL10 EN EN NOTA. De T ij d stipt aan dab het finajur cieel; program der Regeering in de volgende vier hoofdpunten kan wer den sa&mgevat: a. een reorganisatie of inkrimping van staatsdiensten, welke gel ei de rijk zou leiden tot een besparing van on geveer f 50 millioen; b. de mogelijkheid van een and-ere financiering der sociale verzekering; c. de vermindering van den tot&len last der salarissen en loonen met 20 pCt. d. de oplegging van bngeveer millioen aan nieuwe lasten. Ze uit eeii woord Van waar fleering voor deze nota, die h.i. getuigt van een helder inziclït en van ernstig eu moed. En voorts schrijft ze: De tijd, dat men door lapmiddelen den scnoonen schijn trachtte te red den, is nu gelukkig voorbij. De tekor ten op de staatsbedrijven worden niet langer weggedrecreteerd, maar een voudig op den gewonen dienst ge bracht, waar ze thuis hooreu, om zoo spoedig mogelijk te worden wegge werkt door werkelijke vermindering dor uitgaven; en re beginnen met 1U25 zullen, behoudens in liet geval het be treft de liquidatie van vroeger geno men maatregelen, geen posten meer ten laste van den crisisdienst worden gebracht. Aan het afschuifsysteem komt dus ook een ainde en dit heugt ons des te meer, omdat het ver stellen van do cijfers de eerste eisch is om tot een gezonde reorgani satie van onze staatsfinanciën te ko men. Het Hbld. roemt als eem groote verdienste van dit Staatsstuk dat niet langer struisvogelpolitiek wordt ge dreven, maar dat nu eindelijk voor het eerst de zorgwekkende toestand van 's Rijks financiën volkomen open lijk onder de oogen wordt gezien. Het blad geeft dan een beredeneerd overzicht van den inhoud dor nota en doet daarbij opmerken dat geen con versie van Staatsleeningeu in de be doeling ligt cn dat geen protectittnis- lische maatregelen worden aangekon digd; maar ook, dat, zelfs na al de aangekondigde diep-ingrijpende plan nen voorloopig nog geen sprake zal kunnen zijn van eenige verlagin? dei- directe belastingen. Dit laatste, zegt het, is natuurlijk geen critiek op minister Colijn, wien de desolate toestand, waarin o:uz.( Staatsfinanciën zijn geraakt, aller minst kan worden verweten. Wel ligl er echter een ernstige critiek in lie-, plan, om ouder deze omstandigheden voort te gaan met cle behandeling van de Vlootwet, nu zelfs iemand van het kaliber van den heer Colijn, ondank de meest drastische voorstellen, o. zijn beurt slechts een sluitend budget „in perspectief' in"uitzicht kan stel len. Het gat hierbij waarlijk niet om het eene millioen, waarmede cle vloot- uitgaven in Nederland volgent dit ontwerp per jaar zullen worden verhoogd, maar tevens om de vele mi!- lioenen aan bezuiniging op do militaire uitgaven, welke tengevolge i'au dit ontwerp achterwege zullen moeten blijven in een tijd, waarin alle andere uitgaven tot het .aller uiterste bezuinigd wordt. Do N. R. Cl. betoogt dat in de geven omstandigheden er alles afhangt of de minister van Financiën inderdaad een zeer krachtige fi guur zal toonsn en of hij die minis ters, die er voor in de termen vallen zal weten Le overtuigen, dat de staat van 's lands financiën nu geen andere uitkomst meer biedt dan veel van het geen uenseheJijk eu misschien tot nu toe noodzakelijk werd geacht, op 10 offeren. Aan 't einde van haar bcschou "iugen heet het: M ij zuilen bereid gevonden worden, gelijk wij in de jaren die achter ons liggen bereid zijn gebleken, or.der- scheidenen maatregel _ta aanvaarden, ook ai erkennen wij, dat er groote be zwaren aan verbonden zijn, zoo hij -aar wei-kt in de richting van bezui- gmg. hen grens moeten wij .echter 'tveii stellen en dat is die van bil- -.kheid, iec.it eu goede tróuw, om dat, 11 aar ons inzien, wanneer do soaat daarin met voorgaat, de geeste lijke belangen der bevolking, 'waar van de Troonrede gewaagde, onher stelbaar zullen worden geschaad. Uit een artikel 111 d e M a a s b o - d e nog het volgende: „Wat wij intus- schen m deze Millioenenncta noode hebben gemist, dat is elke zinspeling op eenig plan der regeering, om, voor zoover het iu de macht ligt \an een Hein land, dat veel eer den algemee nen toestand ondergaat dan ilieu 'te ietden, den toestand voor ons land ten goede te koeven. Ze heeft zich gehou den aan den negatieven kant," waar wij ga.Trno hadden gezien, dat ook het positieve werk niet achterwege wars gebleven. D e T e 1 e g 1; a a f merkt opWij gaan dus het nieuwe jaar in met ben vooruitzicht van een gapend tekort, aat voorloopig in de verste verte niet te de.ekcn js. Op de" parlementaire werkzaamheden zal dc vloek van den slechten toestand der staatsfinanciën drukken. Wettelijke regelingen, waar uit- uitgaven voortvloeien, zullen niet tot stand kunnen komen, de arbeid moet op afbraak worden gericht. On begrijpelijk is, dat de regeering alleen voor de Vlootwet een uitzondering wil gemaakt zien. Dit is een psychologi sche fout, die zich wreken zal, nu van ambtenaren en anderen zoo zware of ,iers gevergd worden. Het heilig huis je van het miütairismo is gelieri ont zien, terwijl tal van cultnreele belan gen ten offer worden gebracht. Hier tegen gaat ons verzet. II e t Volk dat met geen der voor- eestelde maatregelen ingenomen is, schrijft onder meer: ..Maar het ergste van al is mis schien nog, dat da geheele steunrege ling voor werkloozen geschrapt wordt. Er mag. zegt de regeering, nu de-zo zorg niet van lijdelijkon aard blijkt, „niet langer afgeweken worden van den weg. dien de Armenwet wijst ter voorziening in de ïioódeu van lien die geen middelen van bestaan hebben" eu dus moet heel de werkloo-iensteun verwezen worden naar de gomeeutelij- ke armenzorg. Met één slag werden, aldus de reeds door de schrapping der nood-uitkeeriug gedupeerde gemeen ten èn dc vele tienduizenden „uitge trokken" werkloozen getroffen, die nu nan de verarmde gemeenten worden ovorgö'at.en ei: tot bedeelden gemaakt. Ivlk sociaal begrip omtrent liet wezen dor vverklfEshcid wordt aldus met voe ten gel reden Met één ruk springen Wij i,-iron en ie.ren terug. Deze maat regel is zoo liondsch, dat wij hem zelfs van Colijn nauwelijks zouden

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7