HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH De Staatsbegrooting voor 1924 Pers OvsrziGht ^Hanigs yP* Maïzena VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1923 DERDE BLAD DIENST VAN DE Russische Valutakunsten (V311 onzen, bijzonderen correspondent.) Moskou, 7 September. De zeer snelle daling "van de D'uit- solie Mark doet velen,'volgens iheb re cept: „Ex orients lux" het oog rich ten naar het Russische Oosten, waar op het gebied van liet geldwezen een rijke ervaring beslaat en menige .am logie, misschien ook menig precedent is te vinden van hetgeen in Duitsch- land gebeurt en zal gebeuren. Aller eerst oen korte terugblik op de vele valutametamorphoses in Sovjet-Rus land. In het begin van haar optreden vond de eovjetregeering reeds een vrij bonte reeks van geldsoorten, Roma- nowroebel, Doemaroebel, Kerenskiroe bel. De vele territoriale regeeringen, 'die tijdens den Russischen burgeroor log na elkaar ontstonden, vermeerder den dezen rijkdom; aan de reeds ge noemde roebelsoorten werden nog toe gevoegd: de Oekrainsche roebel, de Siberische,- Kawkasische en de Don- roebel. Geheel Rusland vormde als het ware een numismatische collectie, die echter in evenredigheid van de .overwinningen'' van de sovjetregee- ring op 'de buitenlandsche en binnen- landsohe vijanden allengs verminder de. liet eigen geld van deze regeering. de sovjetroebel, ontmoette bij zijn om staan allerwegen wantrouwen. De voortdurende waardedaling versterkte deze 'achterdocht nog meer, maar de machthebbers deden desondanks lan gen tijd niets, om de positie van hun geld te verbeteren. Integendeel, de voortdurende daling van den sovjet- roebel lew am feitelijk geheel en al in hun communistische kraam te pas. Het systeem van rantsoeneering, van loonen in natura en van ruilhandel in allerlei artikelen gaf het denk beeld van totale afschaffing van het geld verder .voedsel. „Nog een halt jaar", zegt kort voor do invoering van de nieuwe economische politiek dé commissaris van de sovjetfinan- ciëil; -Preotoraschenski, „en wij zullen ons van het geld volkomen hebben vrijgemaakt." Deze prognose wérd al zeer spoedig gelooöhenstraft. Kort na de invoering van de nieuwe economi sche politiek verstomde het gepraat over de afschaffing van het papier geld te eenenmale en de emissie van nieuw papiergeld werd al grooter en grootor, de sovjetroebel daalde nog meer en de getallen werden astrono misch. D.an volgt de eerste valutawijziging van de rovjetregeering: de invoering van de Densnaki, schatkistbiljetten v.an 1922, die elk 1000 sovjetroebel van de missie van het voorafga,ande jaar waard zijn. In 1923 volgt de twee de maatregel van hetzelfde genre. Maar tegelijikertijd komt nog- 'n twee de zeer interessante geldhervorming te voorschijn: de invoering vau de Tsohervonez (ducaten), die óp 1 Sep tember 2000 roebel van 1923; d.i. het zelfde aantal millioenen sovjetroebel W-aard is. Deze hervorming wordt door dé Bols jewisten veelal als geniaal geprezen en ten .voorbeeld gesteld aan alle staLen met valutazorgen. Inderdaad, de Tschervonez heeft menig wonder bewerkt; hij heeft zijn waarde niet al leen gehouden, maar is zelfs nog in waarde gestegen. Sedert eenigeu. tijd wordt hij zelfs aan de beurzen va Stockholm en Londen verhandeld, ]i in zijn ontwikkeling heeft hijreeds het eerbiedwekkende Engelsche pond overvleugeld. Op 1 September stond liet pond 1910, de Tschervonez 2Ü0U. Ook naar binnen heeft de Tschervo nez menigte niet te loochenen goede uitwerking gehad: inplaate van zooals in Duitschland, zich uitsluitend naai de vreemde geldsoorten te richten, richtte de Russische speculatie ziek naar de binuenlandsehe ducaten. De ze ducaten verkrijgen in het zaken leven meer en meer burgerrecht en vormen thans in den stroom van Ria - sisch papier een eiland. Velen begin nen zelfs hum spaarpenningen in -ciu- caten is beleggen, zonder voor vn-r- clevermindering bevreesd te zijn. j ten 1 Augustus heeft, volgens de.bereke ning van de „Ekon. Schisn" de emis sie van ducaten in totaal een waar de-van 99.7 millioen goudroebel be reikt, die door geld en buitenlandsche valuta gedekt zijn. Het valt derhalve niet te ontken nen, dat de invoering van den Tscher vonez een buitengewoon en goedge slaagd financieel kunststukje van de sovjet regeering is. Nu echter de keer zijde van de medaille. Onlaugs meldde de „Krasnaja Ga- zette", dat de rijksbank te. Petrograd den verkoop van Tsokervonzy ge staakt lieefl, niet het motief, dat de aankoop veelal met speculatieve be doelingen geschiedt. Het blad voegde cr aan toe, dat deze maatregel „veel geruchten en misverstanden weg- j neemt." Dit bericht geeft een kijk op ee-u reeks van misstanden, die aan, liet bestaan van den Tschervonez in-' haerehfc zijn. In de 'eerste plaats, dat Sovjet-Rusland thans een dubbele standaard heeft-: de Tschervonez en de Sovjet-roebel. De misbruiken, waar toe deze dubbele valuta leidt, zijn gemakkelijk verklaarbaar en worden door de sovjetbladen breed uitgeme ten. Daar alle becijferingen in roebels plaats hébben, bestaat de mogelijk heid ook in staatsbureaux door liet geld vast te houden, dit in duca ten en daarna weer in roebels te ver anderen en zich daardoor ten koste van de staatskas te verrijken. Dank zij de groote afstanden, in Rusland ia verder de Tschervonez alleen in de groote steden ingevoerd, echter niet, op het platteland en zoodoende ont staat natuurlijk de mogelijkheid va,n speculatief bedrog van de bevolking.' Deze dubbele valuta heeft tenslotte j ook een geprononceerde sociale lcleur gekregen: de Tschervonez is het gelei van de Napomannen en een gedeelte van de staatsambtenaren en de intel- lectueelen geworden; het geld van het volk "echter is en blijft de roebel. En daar deze voortdurend daalt, lijdt het volle evenals vroeger onder de in flatie. Dé vrijmoedige -„Eicon. Schisn" maakte dezer dagen op deze omstan digheid met nadruk opmerkzaam. Zij brengt namelijk de volgende ver gelijkende tabel van het aangroeien van de roebelcmissie, den wai'enin- dex en den landbouwindex oter het loopende jaar. Aanwas Aanwas Aanwas roebel- waren- Landb. emissie: index: ind. Januari 100 100 100 Februari 131 130 122 Maart 1G2 178" 154 April 224 231 176 Mei 304 346 226 Juni 353 490 323 Juli 453 723 533 Augustus 622 1217 766 Deze voor deu economischen toe stand van Rusland in het algemeen uiterst instructieve tabel toont in het bijzonder, dat eenerzijds de inflatie onophoudelijk toeneemt, a.an den an deren kant echter hij de nog snellere toeneming van de warenprijzen achter blijft, zoodat de koopkracht der bevol king meer en meer afneemt. De „Ekon. Schisn" merkt naar aanleiding daar van op, dat het'grootste gedeelte van het zaken-leven in papieren roébels wordt- afgewikkeld en dat de arbeids- loonen bijna uitsluitend in roebels worden uitbetaald. Zoo wordt het dui delijk, dat een dusdanig ongelijkmati ge groei van de hoe-veelheid papier geld en d evvarenprijzen feitelijk de koopkracht van het volk vermindert en het goederenverkeer kunstmatig samenperst. Üit eovj etkringeri zelf en in de sov jetpers kwamen dan ook in den laat- steu tijd steeds dringender beloogen tot uiting ten gunste van een verdere geldhervorming: afschaffing van de dubbele valuta en .wel door overgang .uitsluitend tot de Tschervonzy, Daar mede hield ook verband de sociaal- politieke eisch, de arbeidsloonen in Tschervonzy uit te betalen. Natuurlijk rijst bij' deze eischen terstond de twijfel: wanneer de Tscher vonez do eenige geldsoort van Sovjet- Rusland wordt en- wanneer in het bijzonder de tot dusver zoo langzame en voorzichtige emissie een sneller tempo aanneemt, moet' hem tenslotte toch hetzelfde lot treffen als zijn on- gelu'kkigen voorganger den sovjet,- roebel? Het laatste besluit van den I-Ioogen Raad voor de Volkswelvaart geeft op deze vraag antwoord en we), dit moet men toegeven, op gelukkige wijze. Dit besluit bevat minutieuze voor schriften over de aanpassing van hec zakenleven en de boekhouding van de ndustrieele ondernemingen op Tschervonezlbasis. Volgens dit besluit wordt een „dpbbele boekhouding" ver plichtend gesteld: alle rekeningen en transacties mueten tegelijkertijd in Tschervonzy en in roebels geboekt worden, ook wanneer zij effectief m roebels plaats hebben. De kasrekenin gen moeten ook d'ulbbel gevoerd' wor den, een rekening in roefeels, omgere kend in Tschervonzy en een rekening in Tseliervouzy. De loonbebaling ge schiedt volgens collectieve overeen komsten in roebels, die volgens den koers van den eersten dag van de naand in Tschervonzy worden omge- 'ékend enz. enz. De dubbele valuta wordt derhalve niet 'afgeschaft, wel echter wordt een nauwgezette contro le over de verhouding van de beide geldsoorten tot elkaar' in het zaken-' en loonverkeer ingevoerd. Voorloopig is derhalve een zekere uitweg ook uit de nieuwe moeilijkheden gevonden. Voor hoe lang is een andere vraag, j Want do Tschervonez is, evenals elk kunstvoorwerp, eeu uiterst gevoelig ding. Nog enkele persstemmen over de Millioenennota. Van de belastingplannen der Regeering. Worden de kleinere en middelbare inkomens ver blijdt met een doode musch? Het opnieuw treffen van het artikel tabak. Van de oorlogsbegrooting. Legerbelangen ten achtergesteld bij de belangen van 'slands financiën Beperking van de begrooting der luchtvaartafdeeling Van de inrichtingen van militair onderwijs. Het V ca d e r 1 a n d houdt ten pleidooi voor een plegen van onderling overleg door den minister van Finan ciën met de linkerzijde. Het blad hoopt, dat hii zich daarvan niet kon afmaken, sterk door een brunt meer derheidsgetal aoliter zioh.'t Spreekt van zelf, zoo laat 't zich uit, dat. men over zoo'n-gewichtige zaak als de nop ui ge ingrijpende bezuiniging is, niet in de riimte kan redeneerenen moet uit gangspunt zijn. En daarom roeenen wij. dat het aanbeveling hac verdiend, om zooals bi] de ziekteverzekei ing- Talma is gedaan, de Kamer oerst «p vraagpunten te hoóren over de hoofd punten van bezuiniging, natuurlijk in de veronderstelling, dat anders dan toen, daarbij wezenlijk sprake zal we zen van gemeenschappelijk overleg. Nu dit niet, is geschied moet het over leg met- de Linkerzijde hij de Bezuini- gingsontwerpen komen, en als dat niet lebeurt. dan zou de R.egee-ring hoog ipel spelen ten opzichte van de rust u het land, en een verantwoordelijk heid op zich nemen, die niemand haar zal benijden. En waarschuwend besluit het: „De Nederlandische natie is in liare zeer groote meerderheid een volk van ge zond verstand, dat weet te bukken •oor den dwang der omstandigheden -, het oorlogstijdperk getuigt daarvan, toen zeer vélen zond-er morren zich .•root-e ontbering hebben getroost. Maor men spanne de boog niet te sterkhet wil overtuigd, maar niet >gelt worden." Ge on woord en geen poging tot' op bouw. Geen woord over werkverschaf fing. Wii blijven land en volk over leveren aan de valuta- en andere concurrentie van het buitenland, al dus begint „H et Huisgezin'' zijn beschouwingen, waarna het blad dan het volgende erop laat, volgen: ,We zullen op deze manier onze renteniers behouden en het aantal ar men voortdurend vergrooten, echte armen, vermits de werklöozen in liet vervolg onder de Armenwet zullen vallen. Wat ook hard is. is, dat ons onder wijs voor een deel zal moeten uitster ven.' Het zevende leerjaar van de lagere school gaat- naar de maan, en aan niéuwe middelbare scholen zal geen subsidie meer worden gegeven. We weten niet, hoe anderen er over denkeu, maar wii voor ons zijn van oordeel, dat we ons lager onderwijs niet mogen verknoeien en dat we de uitbreiding van ons middelbaar onder wijs niet mogen stopzetten. Als de Staat zegtik kan het niet betalen, dan moeten wij het zelf doen. Doen. hoezeer we zelf gebukt gaan onder clc-n druk der tijden. Wij moe ten ons herinneren, welke oflêrs we in een vroegeren tijd voor ons ou derwijs hebben gebracht, ook veelal gebracht uit kleine middelen. Nog eens, wij mogen ons volksonder wijs niet laten terugzinken (moeten de kinderen met hun twaalfde jaar weer naar de fabrieken de Ar beidswet dan?) en wemogen evenmin liet voortgezet onderwijs voor jaren laten bevriezen. En als de anderen ook vinden dat dit niet kan en "niet mag, dan meet de lieer Colijn maar een anderen weg uit, of op andere onderwijsbezuinigin- gen zinnen; wai hij wil, is wel het meest ongewenscht van al. Maar dit moge vaststaan, dat wij Katholieken, niet bereid zijn, aan de malaise, aan het financieel tekoit of aan wat ook ons onderwijs ten orfei te brengen." „De S t an d a ar d" is van oor deel, dat de ernst van den toestand onbeschroomd onder de oogen wordt gezien. „Er is niet getracht, bestaande te korten weg te redeneeren; evenmin zijn de cijfers te donker gekleurd. Een stijging van Iret tekort van 1923 op 1924 met ruim CO millioen, zal zelfs de vraag kunnen doen rijzen, of een geraamde stijging van 116 oj> 140 milioen tekort voor Jiet jaar 1925, dus slechts 24 millioen meer, niét wat te rooskleurig is; of men dus wel voor zichtig genoeg is geweest met het dek- kingsplan op. 140 millioen te baseeren. Te voorzien is toch, dat. de middelen voor 1925 allicht 15 a 20 millioen la ger zullen zijn dan over 1924 en dan is er niet heel veel voor stijging van uitgaven over. Zal de rekening klop pen ,dan zal wel heel streng gewaakt moeten worden tegen het klimmen der uitgaven. Dat de Regeeriug ten slotte onge veer 1/3 van het te dekken bedrag op de salarissen der ambtenaren denkt te vinden, komt ons niet onredelijk vooiy hoe hard het velen moge toeschijnen. Do inkomens in het vrije bedrijf loo- pen al sinds twee jaren hard aohter- uit. Dat de ambtelijke groep het eeni ge volksdeel zóu zijn, die niet zou er varen, aan wie dit zou mosten voor- hijgaan, kan ons niet op redelijke wijze duidelijk worden gemaakt. Eindelijk wënschen wij er onze vol doening over uit te spreken, dat de Regeeriug, naar verluidt, de 30 mil lioen belastingen nagenoeg geheel uit INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN a 60 cents per regel. en heerlijken gezond nagerecht. Het Is nu tijd om het te probceren. Let op het slultzcgel, waar- de heffing op hét gebruik van genot middelen denkt te vinden." Do Gelderlander schrijft: I-Iet is niet gemakkelijk over deze plannen een meening te vormen, welke men verantwoorden kan voor zich zelf liét vaderland. Eenerzijds moet heb feit der algemeene verarming au Europa, wartoe ook Nederland be hoort worden aanvaard met al de gevolgen ervan; het zou dwaas zijn dit feit te willen ontkennen of te pogen de gevolgen ervan af te weren; heb feit is er en de gevolgen vreten in allo verhoudingen van het maatschappe lijk leven in, niet enkel in die van an deren, maar ook in de onze. Gij en ik wij allen zullen de gevolgen der alge meene verarming moor of minder moe ten dragen en de klacht der slechte en moeilijke en zware tijden gaat aan niemand voorbij. Van den anderen kant moge toege zien, dab de moeilijkheden zooveel mo gelijk door allen gezamenlijk en gelijk matig worden gedragen en dat er rechtvaardigheid zij betracht bij de algemeene versobering, welke, naar ieders inzicht, niet ïtan ontweken. Het zou derhalve even lichtzinnig en op pervlakkig en waardeloos zijn de voor stellen der Regeering met, één penne- kras af te keureu, nis ze stuk voor stuk toe te juichen. Een ernstig onder zoek, zoo onbevooroordeeld mogelijk, zij derhalve aanbevelen, waarbij voor alles dient" vast te staan, dat wij met liet verwerpen der Regeerings- planuen niet verder komen, omdat het verarmingsproces, zouden er geen ingrijpende - maatregelen genomen, zich toch voortzet, maar dan in liet vilde weg, zonder toom of teugel. En wat er dan zal geleaen worden, is zeker erger dan nu. Het Centrum zegt dat het éë-j ding lieefcf getroffen, en wel dat de minister ziju bezuinigingen bok niet op een ander gebied heeft gezocht en dan merkt het op: „Verleden jaar zeide de heer Coli.in bij de behandeling der Staatsbegroo ting, dat. de financiéele omstandig heden ertoe noopten, ook op de depar tementen van Defensie te bezuinigen. Zonder dit zou men het beoogde doel nieb-kunnen bereiken. Deze opvatting vond bij velen in stemming. TACTIEK. Het Imdianen-op- perhooftl Deska&ed, "i wiens portret wij :i hierbij afbeelden, in S al de glorie van zijn romantisch krijgs- costunm-is onlangs te Genève aangeko men, om er d© be langen van zijn ras- genooten voor den Volkenbond ta be pleiten. De india krijgshaftig ras, als de hoeken van Aymard en Karl May o.s. wisten te verhalen en slechtpussende colberlje-s zijn in deze da gen voor hen gewoner dracht dan de vee- ren kroon. De strijdbijl is voorgoed begra- ven, de vredespijp' wordt onafgebroken gerookt. Het is slechts enkele jaren geleden, dat eeu ander Indianen opperhoofd zich tot den Engelschen schrijver Robert Barr richtte met de vraag, hoe hij zich het beste tot het Engelsche parlement kon wenden om voorspraak voor het instand houden van- zijn snel verdwijnende stam. Het antwoord luidde:- „Ik kan niets voor u doen, wanneer u dat confectiepalkje blijft dragen. Trek uw oorlogsuitrusting aan, zet uw veerenkroon op 'het- hoofd, schilder uw geziekt al sot gij op het oor logspad waart. Dan zal ik u bij het parle ment brengen en iedereen zal zich voor u interesseeren. De Indiaan volgde deze raad op en had zooveel succes, dat de tactische schrij' to,t opperhoofd honoris causa vaar stam 'wérd benoemd. HET DROGE AMERIKA. Dat de wet op hot verkoopen en gebruik van alcoholische dranken in Amerika op olie mogelijke wijsten ontdok on wordt is genoegzaam bekend. De ontduiking en ontdekking is voor een deel der burgers én de autoriteiten een wedurzijdsclie sport Een inwoner van een kleine Amerikaan- sclie stad vond dezer dagen bij zijn posr het volgende briefje van den plaatselijken stationschef: „Mijnheer. Op het station is aangeko men aan uw adres, een kist met boeken. Zij is 'hier opgeslagen, maar ik zou u verplicht zijn, vcor spoedig afhalen, aan gezien. zij lekt. DRAADLOOS STATION. In Beieren woult een draadloos station opgericht, dat hef eenige van zijn soort in de wereld zal wordon. In plaats van sta len torens voor de 'bevestiging der an tennedraden, zal dü. merkwaardige sta tion voor dat dool tivcc tóppen van hengen gebruiken waarra.il de zijkanten bijna loodrecht zijn. Men venvacht met dit nieuwe station vete bestaande records Ie kuuineu verbe teren, MISLUKTE TACTIEK. ("Daily Sketch,. Londen.) Wat is er met Pa? I daag zoo ongezellig. Hij is uit zijn humeur. De dokter O. dus daarom etaat hij zoo beeft bom verboden bier te drinken, voortdurend -bij dat tochtige raam. behalve als bij verkouden is.. NIEUWE TURKSCHE POSTZEGEL. De Turksohe re geering zal biinnen- 'kort een nieuwe se- ris postzegels uit- geven, om het lee kkenen van den vre de te Lausanne te i herdenken. De post zegel zal versierd i rijn met een tceke- i'i -..v/ivï nlcg, voorstellende rwXri ""v 'een verwoeste stad, ''benevens 't portret - ■■'v'®n Moestafa IComol de ïnrksche "Av\wSf\mV* nationale held in V mln irsüialkuiiüfcrm. Het is wel merk waardig, dat Turkije na het verliezen van den oorlog, reeds thans weer volkomen onafhankelijk is. Dit feit herinnert ons aan do gesohie- 'denis van klcino Lienije, die des avonds haar gebedje opzeggend, eindigde met de woorden:en mag Rome-de hoofd stad van Turkije worden s „Wat is dat nou voor een idee, waarom vraag je dat?" zei de moeder verwonderd. „Omdat ik het vanmiddag op school in (mijn opstel heb gezei," antwoordde Lienije. Van het standpunt der regeeriug is een ding te zeggen voor do centralisatie van den postcheque- ea giiodieiui. Wij zullen ons in de toekom-1 nog wel* tienmaal bedenken, voor wij om „verbetering" van een staatsdienst vragen. Aan beide zijden in het Wi'helmina- park staan thans bordjes: Rechfshouden Aangezien men moeilijk kan zeggen, dat er verkeer in het park is, zal do reden wel zij®, dat oen meerder gebruik van de nu meestal vermeden zijde, kan leiden tot het langzamerhand afslijten van do vele heuvels in de bestrating. Muskieten bijten, zegt een Engelsche krant. Wie zou het ooit geloofd hebben. Een muziokoriticus beweert: Er ie mu ziek waarnaar men niet kan, niet wil, niet behoorde en moet luisteren. De E ram seh o Académie des Sciences heeft uitgerekend, dat' de wereld over 3 1/2 millioen jaar geheel door water zal zijn weggespoeld. Eindelijk eon betrouw bare datum betreffende een oplossing van hel scliadevergoedingsproblec-m. Een aal, eenigen tijd geleden in een her metisch gesloten flcsch van New-York naar Kopenhagen gezonden, bleek bij aankomst in de Deensehe hoofdstad nog springlevend te zijn. Het dier had dus de reis gemaakt in volkomen duisternis en zonder dat het beetje lucht in de flescb Vader, wat is een tooneelspeier? Een tooneelspeier, jongen, is een in. die een loonee! kan oploopen, naar iendc l'jonceikr.cchis en ecu berg van door elkaar liggende requisietcn kan kij ken en dan vol Sandoening uitroepen: „Welk een goddelijk uitzicht heb ik, door dit venster." DE SOHEEVE TOREN VAN CHINA. De scheeve toren van Pita, zooveel dichter bij huis, is algemeen bekend. China heeft er ech ter ook een, ge bouwd in een Iang- vervlogen tijd, gedu rende een periode van beschaving, die oud was, toen Rome gebouwd werd. In zijn schaduw heb ben koningen, kei zers en priesters ge lachen en getreurd. De „kleine vermoeide Pagode", noemen de bewoners van het naburige Peking hem daar volgens de le gende, de toren aanvankelijk in het Noor den vaal het rijk stond, tot hij naar de stad wandelde, maar juist buiten de poor- 'ton te vermoeid was om verder te gaan. De toren huist vreemde afgodsbeelden en eeuwenoude schatten van schilder- en beeldhouwkunst. DE KLOK. Te Calais staat een oud museum niet een toren. In dien toren bevindt zich eeu klok, die voor den oorlog de bewon dering opwekte van veie bezoekers. Haar attractie lag speciaal in het mechanisme dal ieder uur twee ruUertjeg deed tevcpr schijn komen, di© met gevelde lans op elkaar inreden. De beide ruitertjes stelden een Engelschen en een Eranschen koning uit een vroegere eeuw voor. In de eerste dagen van den oorlog wiefp een Duitsch -vliegtuig bommen op Calais en een dier helsche werktuigen vernielde het mecha nisme. De raiters reden niet meer 21 tnaal per dag op elkaar im en de bijge- loovigen onder de inwoners van Calais zeiden: Frankrijk en Eugelar.d hebben zich verzoend. De klok bleef buiten functio. Vele des kundigen beproefden er hun krachten op,maar geen hunner slaagde erin, het mechanisme te herstellen. De vrede tns- sclien de twee ruitertjes bleef gehand haafd. Tot dezer dagen een klokkenmaker vernuftiger dan zijn voorgangers, klok en mechanisme weer op gang wist te 'bren gen. Weer rijden de Engelsche en Fran- sche koningen roet gevelde lans op elkaar in en de hijgeloovigen onder de inwoners van Calais schudden droevig het hoofd: De samenwerking is afgeioopen, zij gaan elkaar weer bestrijden. HERINNERING. Eonigen tijd geleden worden de wan delaars in een straat te Chicago ver gast op een wonderlijk schouwspel. Eeu voorbijganger haalde plotseling een stapel bankpapier te voorschijn en gooide de biljetten overal om zich heen. Een aantal krantenjongen» maakte er zich onmiddellijk van mees ter. Toen verzamelde de man een ge zelschap straatjongens om zich heen, bracht licii naar een schoenenwinkel en liet op zijn kosten iederen jongen een paar nieuwe schoenen aanmeten. Des avonds eai hij een feestmaaltijd aan een homerdtal krantenjongens. Later bleek, dat hij een millionair was, die vroeger krantenjongen te Chicago was geweest en sindsdien' in Mexico een fortuin had bijeengegaard. Hij was zijn vroegere collega's niet vergeten. ROME. Wanneer wij den naam Rome hier- boveu zetten, zal niemand aan iet-s anders denken dan do hoofdstad van Italië en den zetel van deu Paus. Daarom zal hot wellicht vele lezers verbazen, wanneer wij mededeelcn, dat er nog 16 andere plaatsen ter we reld bestaan, die denzelfden naam dragen, hoewel natuurlijk allo naar de Italiaansclio stad ziiu genoemd. Een dorp op het Scandinavische eiland Gottland draagt den naam Rome. Zuid-Amorika liceft drie ste den, die Rome lieeten, eeu iu Argen tinië, een bij Bahia, de derde op Vuurland. Dan is er een stadje in Queensland van dien. naam. De Ma- leischo Archipel heeft een Rome, evenals Birma in Engelsch Tndië en Basufco-land in Afrika. Tenslotte telt Noord-Amerika niet minder dan ne gen plaatsen, die Rome heeten, ver deeld over Indiana, Texas, New York (Staat), Vifginië, lowa, Kansas, Pennsylvanië en zelfs twee in Ge or-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9