DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD Bewaren van Inmaak. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1923 - VIERDE BLAD Wat de winter ons waarschijnlijk brengen zal, Wanneer men de nieuwe modellen be- Irij'M, dan valt liet direct op datx de rechte lijn dezen winter nog zal triomfee- ren. Bijna alle nieuwe creaties zijn slarnik .en reclit. Soms tracht men 'het rechte sil houet eenigszins te onderbreken door volants of bonte raaiden; of men bedekt de nauwe fourreau door een klokvormige tuniek van kant, enz. enz. Het is opmer kelijk dat de ceintuur zoo goed als ver dwenen is, de rug is geheel plat, zelfs dan wanneer de ivoorkant der japonnen ge garneerd is met strooken of met ruimte. De taille heeft neiging om eenigszins te stijgen en de rokzoom stijgt mee. Over het algemeen worden er nog veel model len gezien die geïnspireerd zijn op den Chineeschen stijl. Bijna nooit is er een seizoen met zóó weinig nieuws begonnen. Alle modellen zijn van hetzelfde genre als die van het afgeloopen seizoen. Men zegt dat de Pa- ïijsche vrouw zich zooveel moeite heeft - gegeven om aan het slanke silhouette met de laaggeplaatste taille te wennen, dat men nu niet wéér met iels geheel nieuws kan komen. Het zal de Parisienne even moeilijik vallen om haar silhouet te ver anderen, dan om do kleine cloche op te geven. Hoe dikwijls gebeurt hot niet dat een jonge vrouw bij een modiste binnen komt gn „iets nieuws" wil hebben. Zij heeft nu genoeg van die eeuwige „clo che". Wanneer de modiste haar een paar nouveautés laat zien, zegt zij gewoonlijk dat d i t hoedje aardig zou zijn, wanneer er niet dit veer, die strook,-die rand aan was wat natuurlijk juist de nouveauté er van was en wanneer zij zich al eens laat verleiden om een model te kiezen, dat haar goed stond, en dat een duidelijk geaccentueerd „nouveauté" d'iaagt, dan bergt ze 'liet thuis in een kast óp, en duTft er niet mee' voor den dag te komen. De Parisienne van tegenwoordig is bui tengewoon eenvoudig. Tn den namiddag draagt zij dikwijls een eenvoudige japon y.an tricot, die eenigen tijd geleden slechts voor den morgen of voor 't golf spel geschikt was geweest. Het meerendeel der „oouluriers" weet dat het nieuwe model, dat zij lanceeren, niet door de Parisienne zal worden aan genomen en deze eenvoud is wellicht een gevolg van. de vermoeidheid die het voortdurend veranderen van h6t' silhouet jaren geleden mfet zich mee bracht. De vrouw zag zich van een dun para pluutje eensklaps veranderd in een dikke meloen, zonder eenige overgang. Om maar met alle geweld iets nieuws te creöeren heeft men. uit alle stijlen tegelijk geput en het gevolg van deze overlading is dat de Parisienine op het oogenblik aan haar slanke nauwe fourreau vasthoudt en die vuorluopig niet voor iets anders wii rui len. Toch slaagt de vindingrijkheid deT mode-createurs er in om hurn fourreau's ieder jaar een nieuw karakter te geven, waardoor men oogemblikkeliji; het. onder scheid ziet tussdhen die van verleden jaar en die zoo juist het atelier verlaten heeft. Op deze wijze creëert men tegenwoordig „urne mode", want men kan geen stijl oreëeren door iedere drie maanden te veranderen en de groole tijdperken die „uhe mode" hadden en die ons nu nog steeds imspireeren, zagen langzamerhand een vorm ontstaan, zich ontwikkelen, zijn hoogtepunt bereiken en sterven, wanneer het otnrmogeiijik was, er zich nog van te be dienen. Zoo zal het ook nu gaan. De aan dacht der couturiers is dus op de details gevestigd, terwijl de lij-n onveranderd blijft. Hierbij vindt ge een paaT schetsjes van nieuwe modellen, ge ziet het, ze zijn alle even slank en smal. Het laatste plaatje is een zeer .eenvou dig tailleureostuum van Jenny. Het heeft de bolero, die ook verleden najaar vrij veel werd gezien. Iets bijzonders van dit costuum is, dat het vest, en de rokplooi zijn gemaakt van astrakan. Er zal ont zettend veel bomt gedragen worden, dit seizoen en hst zal op de vreemdste wijze woTden aangebracht. Mairy Pickford. Mary Pickford, de beroemdste filmster der wereld, „the world's sweetheart" zooals de Amerikanen haar bij voorkeur noemen, is waarschijnlijk de meest be scheiden ster in haar professie. Haar in komen van eenige honderdduizenden dollars per jaar heeft haar niet bedor ven, zooals zoovelen harer zusters. En toch heeft zij roem en aanbidding ge noeg ondervonden om de sterkste der sterken het hoofd op hol te brengen. Op haar vijfde jaar moest Mary reeds meehelpen, om den kost voor het gezin te verdienen en sindsdien heeft zij ge leerd wat hard werken as, want het film bedrijf moge haar succesvollen beoefe naars groote inkomsten brengen, altijd moet hiervoor hard gewerkt worden. Dat de bekoring die van Mary Pick- ford's filmspel uitgaat, niet louter een gevolg is van haar ontegenzeggelijke schodnheid, heeft zij bewezen met het succes van de film „Soapsuds", waarin zij optrad als een armelijk gekleed meisje met piekerige sluike haren. De glorieus© krullen, die haar erfdeel zijn, waren zorgvuldig Vermomd voor dit speciale geval. Mary Pickford, of eigenlijk Mary Fairbanks, daar zij met den vermaarden filmacteur Douglas Fairbanks getrouwd is, vervult de functie van presidente eener vereeniging, die tc Los Angelos gevestigd is en zich bezighoudt met den steun aan collega's, wien de fortuin den rug heeft toegekeerd (want dezulken zijn er ook) en die zich verder beijvert met het streven naar en instandhouding van de goede reputatie van het filmbedrijf, waarvan de presidente zelf in alle op zichten het grootste sieraad is. Toen'Mary's bekende film Polyanna, die later een triomftocht door de ge'heele. wereld zou maken, in een theater ie Los Angelos werd proefgedraaid, had de heldin van het stuk 500 weezen uitge- noodigd bij deze speciale gelegenheid haar gasten te zijn en na afloop der voorstelling werden de kinderen ont haald óp een tuinfeest.' Geen wonder, dat Mary door collega's en bewolking in Los Angelos en Hollywood buitenge woon gezien is. Hst knopen san stof. Iedereen wil de mode volden en vol gens de mode gekleed gaan, in zoo verre haar middelen haar dab veroor loven. Ik wil u helpen in de keuze dei- stoffen die mi u aan zoudt willen schaffen, zóó, dat ge er het meeste :iut van hebt, bij de kleinste uitgave. Laat ik beginnen met het linnen goed. Hierop moet ge niet willen be zuinigen. Goed linnen en katoen is duur, maar do. goedkoops kwaliteiten zijn slecht en gauw weg, men moet voortdurend nieuwe stoffen koopen, waanbij de manufacturier lieusch niets verliest,. Het is verstan dig om voor uw lakens, uitgezonderd een paar mooie exemplaren, die ge van fijn linnen maakt, die ge zelf ver siert met borduurwerk, ongebleekt linnen of katoen te nemen. Het \\Wdt na een paar keeren in de wasch te zijn geweest, geheel wit, wanneer men 'la kens kiest van linnen gemengd met katoen en ge bekijkt dit goed met een; vergrootglas, dan zijn de linnen en ka toenen'-draden 'van een geheel ande-r aspect. De linnen draad is glad en de" katoenen draad is eenigszins ruw on pluizig. Wanneer ge (iets wat ge natuurlijk niet in een magazijn kunt doen, maar wel met een staaltje thuis), walt weten of uw laken van zuiver linnen is, dan levert het verbranden van de staal het beste bewijs. Een katoenen draad brandt geheel op zonder geur, en n linnen draad verbrandt met eon geur van hooi of gras, en, hoewel het staaltje wel tot ascli wordt, blijft het toch intact. Soms maakt men gewone katoenen lakens en versiert die dan met mooi borduurwerk of linnen kant. Ik zou dit altijd afraden, het is een verkeerde luxe. Wanneer het 1 aken nieuw is, ziet het er met heb apprêt mooi glanzend en blank uit, maar wanneer het eenmaal gewasscheu is. verdwijnt het apprêt het laken wordt veel dunner en kramkelb gauw. E11 al spoe dig maakt men van deze goedkoope lakens stofdoeken, terwijl al het kost- 'baree borduurwerk vervalt! Wanneer ge lijfgoed koopt, denk er dan aan dat. n i e t liet model of de garneering de hoofdzaak zijn, maar het goed. Spaar niet op de kwaliteit van het linon, nansouh of batiet- Het is van groot belang, dat de draad van het katoen heel regelmatig is. en dat er, wanneer ge het tegen het licht houdt, géén dunne plekken in zijn. Deze lichte plekken worden veroorzaakt door fouten in het weef sel, die veel voorkomen in de goedkoo pe stoffen, en elk van die dunne plek ken zal heel spoedig een gat zijn. Wat de japon- en mantelstoffen be treft, daar is de keus niet zoo moei lijk. De mode 6telb zijn eischeu en men koopt wat er gedragen wordt. Er zijn evenwel een paar .Uleeding- stukken die om zoo te zeggen het „fond" van uw garderobe vormen. Lu daar komt het wel degelijk op goede kwaliteit stof aan. Een tailleur b.v. moet van goede wollen stof zijn, want ge kunt er versoheiden, seizoenen mee doen. Vooral wanneer ge handig ge noeg zi.it om een kleine verandering 0' Twe® taüleurs naar de laatste mode. Deze plaatjes toonen u twee up to date tailleurs. Het eerste Bakje is van donker en licht bruin. Het manteltje met cle aardige halssluiting en de nauwe heupband is van donkerbruin jacquard velours de rok is van dun nere lioht-bruine stof. I-Iet tweede mantelcostuum is van donkerblauwe serge, met blokvor mige inzet stukken in de heup en aan de manchetten. De kraag is hoog ge sloten. Kinderjurken. Een paar nieuwe jurken moeten er tegen den winter meestal wel ge smaakt worden. Die van lipt vorige jaar zijn óf versleten óf té klein ge worden. Hoe lastig is het dikwijls voor de moeders om het haar dochters naar den zin te maken. Ze willen, kleine ijdeltuiten als ze zijn, nu niet weer precies hetzelfde van verleden jaar, ze willen, zij het uit de verte, toch ook „de mode" volgen. Ziehier ten tweetal aardige jurken die zelfs de lastige nuf wel zullen bevallen. De eerste jurk is gemaakt van effen en gestreept flanel. Men kan tegen woordig zulk alleraardigst flanel krij gen in frische gekleurde strepen. Kost- Laar is dit flanel in 't geheel niet en liet is zoo aangenaam wanneer de kin deren voor school een paar wasch- bare jurken hebben. De tweede jurk is van ribbelfluweel 'gemaakt, in de moderne amandelgroene kleur. Ook dit materiaal is goedkoop en duur zaam; juist wat we Voor de hard- groeiende en alles-afslonsende meis jes noodig hebben. De jurk is heel sim pel gemaakt met als eenige garneeriug een wit kraagje. modernisatie aan te brengen. Een eerste raad is om altijd stof van 130 of 140 breed te koopen. Wol len stoffen van deze breedte zijn altijd van een goede kwaliteit, daar minder waardige wol niet in staat is 0111 zulke lange draden te leveren die do trek king doorstaan van het weven. Ook is breede wollen stof beter te verven, wanneer de tint u verveelt, katoe nen stof geeft dee onaangenaamste surprices. Een bijzonder sterke etof is het z.g. fil-a-fil. Dit is werkelijk bijna onverslijt baar en uw rok eindigt zijn loopbaan nog als broekje voor uw kleins boy, Cheviot en dergelijke stoffen hebben het nadeel dat ze gaan glimmen in het gebruik. Men kan het glimmende gedeelte weer goed krijgen door het vochtig te maken nadat het eerst goed is afgeborsteld. Men zet nu een hee-t ijzer (niet direct, maar op een vochti- gen doek) op de plek, en borstelt daar na nog eens flink tegen de keer in waardoor de fijne haartjes van de stof weer op ruan staan. Heb weefsel van dunne stollen of ze van wolzijde katoen of linnen zijn most altijd zeer regelmatig zijn. Vertrouw ook geen opgemaakt en geappreteerde stoffen. Dit opmaken verbergt dikwijls ernsti ge fouten, die de stof anders onver koopbaar zouden maken. Iedere stof moet soepele plooien vórmen in de hand. Natuurlijk moet men een uitzondering maken voor de stoffen die niet zonder apprêt na liet wasschen dus: (stijfsel) gedragen wor den, zooals oi'gandiiia en glas-batist. Het is voor deze stoffen wel aan te ra den een staaltje te vragen en dit goed nat te maken om te zien hoe liet zich houdt. Goede stoffen van dit genre wasschen uitstekend en nemen zonder andore bewerking 11a het wasschen die stijfheid weer aan, die hen zoo bekoor lijk maakt, en volgende maal vertel ik u nog eens wat over de verschil lende kwaliteiten eii kleuren, die het njeest aan te bevelen zijn. VAN ANDERE VROUWEN. Op denzelfdeu tijd dat Mrs. Whar ton in Frankrijk benoemd werd tob of ficier van liet Legion d' lionnc-ur" werd zij uitgenoodigd om in haar eigen land aan de Universiteit van Vale, den graad van doctor in de let teren te komen ontvangen. Dit is voor liet eerst dat een vrouw in de Ver- eenigde Staten dezen graad behaalt. Professor Plielps en president Angel die haar de doktersbul uitreikten feli citeerden haar met de eer die haai' in Frankrijk te beurt was gevallen en waarop men in haar eigen land trotseh is. Mrs. Wharton is een zeer verdien stelijke schrijfster, die uitstekeude romans heeft geschreven. 1-Iaar repu tatie werd gevestigd met het boek dat tob titel heeft-: „De gelukkigen der wereld". Op het oogenblik is zij aan een oorlogsroman bezig die hoofdzake lijk haar eigen ondervindingen weer geeft. Keuken en eetkamer tegelijk. Niet alleen is het houden van een dienstbode tegenwoordig zeer kostbaar, men kan ook bijna geen goede dienst meisjes meer krijgen. Wanneer ge een groot gezin^hebt vao 4 h 5 personen, dan zal het u heusck heel wat moeite kosten om een gedienstige te bemachti gen, die geen boos gezicht zet, wanneer ge haar zegt dat ze niet iedcren avond uit mag, die er niet voor bedankt om de wasch te doen en die eenigszins dra gelijk kan koken. Een gezonde, jonga vrouw kan ook best buiten een dienst bode. Wanneer men er desnoods nog wel het geld voor zou kunnen uitgeven, maar het onmogelijk blijkt om een hulp die voldoet te krijgen, dan steekt men zelf de handen maar uit de mouwen cn bespaar', daardoor op uw huishoudelijk budget een bedrag van ongeveer f 1000. Ge kunt dit nu bestemmen voor een aangenaam buitenverblijf gedurende do zomervacantie, ge kunt er uw huis voor verfraaien en veraangenamen, ge kunt er uw kinderen allerlei lessen voor laten geven. Allicht bezwijkt ge voor deze voordeden cn waar het toch zóó moeilijk is om\cen goed „meisje" tc vin den, besluit "ge het er maar zonder tc doen. Laten we nu eens zien hoe ge het best uw keuken, waar ge uit den aard der zaak heel wat uurtjes verblijft, zoo aangenaam cn gomakkelijk mogelijk kunt inrichten, In een vorig artikel schreef ik u al uitvoerig over het gezin zonder dienstbode, ik raadde u aan eenige uitgaven te doen die u liet werk vergemakkelijken en u vooral niet la verbeelden dat ge, nu ge geen hulp hebt, bepaald een huissloof moet zijn met onverzorgd uiterlijk. Hierover dus niet meer. Ik wil u nu een idéé aan do hand doen om van uw keuken een aar dige eetkamer te maken, waardoor ge u zelf het loopen heen en weer bespaart en ge onder al uw werkzaamheden niet het onpleizierige gevoel behoeft te hebben van „Ik zit hier maar alleen in de saaie keuken, terwijl de anderen gezellig bin nen zitten!" Natuurlijk zal de inrichting van uw keuken-eetkamer van de grootte van uw woning afhangen Zijt ge samen met UW man of zijt ge een alleenstaande vrcu dan zal het ,,keuken"gcdeelte van uw eetkamer verreweg het onbelangrijkste deel van de kamer innemen, Ik zal u eens vertellen hoe ik een alleraardigste keuken-eetkamer zag ingericht bij een van mijn kennissen, een jonge, getrouw de vrouw zonder kinderen. Als keuken heeft zij een vrij groot vertrek ingericht. De muren zijn niet behangen, maar ge verfd in een grijs-witte tint. Het hout werk is ook gelakt in een frissche kleur rood, afgezet met zwart. De grond is bedekt met grijs zeil. De schoorsteen be vindt zioh in 't midden van de langste muur. Aan den eenen kant bevindt zich naast den schoorsteen het gasfornuis, gemaskeerd door een aardig Japansch scherm. Aan den anderen kant bevindt zich een groote kast, ook lak-rood ge schilderd. Wanneer men deze kast opent, komt de gootsteen voor den dag, met er onder een berging voor emmers, teilen en vuilnisbak enz. Naast het gasfornuis zijn planken gemaakt waar pannen, pot lepels eu ketels worden neergezet. In een diepe muurkast bevinden zich de verdere keukengereedschappen, netjes op planken gerangschikt en aan haakjes opgehangen. Verder is er nog een gla zenkast, zooals wij die ook in onze ge wone keuken aantreffen. Alleen zijn de ruiljes hier bedekt met gespannen cre tonne gordijntjes. Er ia bevinden zich d-e borden, schalen, het servies. Een een voudige wit-houteu tafel dient voor aan recht. Wanneer de keuken niet gebruikt wordt, is er niemand die zou denken dat hij in een keuken was. Geen enkel ding verraadt liet. De gootsteen is ver borgen, evenals het fornuis. Op den schoorsteen staan wat bloemen en pul letjes. Op de tafel, die met een aardig kleed is bedekt, liggen een paar boe ken. Is het etenstijd of tenminste tijd om den maaltijd gereed te maken, dan wordt het kleed van de tafel genomen; de gootstcenkast wordt geopend en het kamerscherm in een hoek gezet. Alles is hij de hand cn ge behoeft geen onnoo- dige stappen te doen om uw benoodigd- heden voor de kokerij tc halen. Natuur lijk kost het wel wat geld om een keu kenkamer aldus in :e richten..Maar, ge moet bedenken dat ge iedere maand heel wat spaart op het loon van uw vroegere dienstbode! Zijt ge met een groot gezin, dan is 'iet onmogelijk om uw keuken zoo te mas- kecren. Richt dan een gewone keuken in, maar ruim en lucluig. Een groote tafel in het midden, er omheen de noo- digc stoelen, en een paar fauteuils van riet. Een keurige witte gootsteen, een glanzend fornuis, een kast waarin het boeren-servies zichtbaar is opgesteld. Al les ordelijk en netjes, een paar bloem potten in de vensterbank en vroolijk ge kleurde gordijnen voor het raam, en uw keuken ziet er aangenaam uir. Uw gezin zal er zich met genoegen om de tafel scharen om er de maaitijden te gebrui ken. Een vrouioe lieft of wel sy had, Want selclen houdtse middelmaat. Cats. v -v v w w vvv v ww Linnenkast en inmaakkast Hoe cle inmaak bewaard moet worden. De trots van de 0ikl-Hollandsclie huisvrouw op haar kourig-ingerioMe linnenkast is spreekwoordelijk gewor den, en sommigen van den ouden stempel betreuren het nog zeer, nat deze eigenschap met het oog op oen dergelijk bezit heel wat minder is ge worden. Zou de moderne tijd nu wer kelijk zoo veel wufter zijn dun cle oude, wat sommigen ons willen doen gelooven! Wij meen en van niet, want ook d© trots on de linnenkast jï aan mode, of noemt heb aan gewoonte, onderhevig gewet-cl. Dal die c-ewoe.ibo is afgesehafl, valt eigenlijk niet te be treuren met den tijd veranderen ook de, gewoonten van den menscli, en het zou niet goed zijn 0111 alle oude ge bruiken per °Z v°st willen houden in den nieuwen tijd. Dat de linnenkast intussehen goed voorzien moet zijn. spreekt vanzelf, maar de angstvallige liefde er voor, gepaard aan een overdreven netheid, zijn meereudeels voorbij. Toch moeten wij nu niet denken, dat de moderne huisvrouw geen trots meer heeft in haar huishouden, al is de linnenkast er dan niet meer. Want wie kijkt niet met genoegen naar den inmaak die er zoo frisch en aanlokkelijk uitziet, dat ze schijnt uit te nooc'iigeii cru ervan te gebrui ken. L'o gelukkigen die een geheels muurkast over liohben voor H.m in maak, behoeven zich over de ruimte niet druk te maken, hoewel een kel der ook uitstekend is, maar toch moet do kast wel aan eenige eischen vol doen ze moet goed droog zijn en koel, liefst met een ventilatie-raampje van traliewerk er in en ze mag vooral niet te dicht bij de warmtebron in huis zijn. Verder moet ze goed afgesloten lcunnen worden, zoodat er geen stof Lij kan, en ook zoo, dat het licht er goed in komt, dat men niet bij het opeud'.en in het donker moot tasten om op het gevoel uit te maken waar de verschil lende "levensmiddelen slaan. Op de planken in de kast moet pa pier gelegd worden, wat netter staat dan cle witgeschilderde planken, maai de flesseheu en potten moeten oak flink afgeveegd zijn, zoodal u niet het stuk papier van de plank meetrekt, of een kleverige pot er nit haalt als do inmaak gebruikt moet worden. O elke pot of flgsch wordt een eti ketje geplakt, waarop duidelijk do naam van d.n inhoud geschreven slaat en de datum van inmaken. Vooral voor haar, dia veil inmaken is cut van belang: hebben zii teveel voor een seizoen, dan blijft tl it staan tot het volgend jaar, maar dan is het natuurlijk verstandiger om het eerder te georuiken dan do pas inge maakte flesschen. Wordt een potje jam bijvoorbeeld uit de kast gehaald, dan gebeurt het wel eens dat er schimmel op de fam ligt, die er echter uitstekend in zijn geheel afgeschept kan worden, liet is uan evenwel het beste dit van te vo ren even to doen: voor oningewijden staat het niet smakelijk, hoewel hei volkomen onschadelijk is, maar men zou de kans loopen, dat er voor be dankt werd. Tenslotte is het wel 't beste, gere geld den inmaak na te zien: den zou ten op de zoogenaamde „kim", waar over wij al schreven, en die schoon maken van steen, doekjo en plankje noodzakelijk maakt en de toevoeging ven wat meer zout. Maar ook gebeurt liet wel dat da flesschen door onbe kende ommak opengaan: het oen:ge is dan den inbond op te eter zal da lesle gevalle» iet afdoende meer helpen. Het menu voor deze week bestaat Kalfsnierstu'k, Groene kool, Aardappelen, Griesmeelschoteltje. liet vleesch wordt gewasschen en in boter gebraden: hierbij moet vooral opgelet worden, dat de boter niet te bruin wordt, wat door liet zaksel licht gebeuren kan. De jus en het vleesch zouden dan echter een bran- clerigen smaak krijgen. De braadtijd van dit vleesch is 20 nunuten per pond in den oven en 2b minuten bovenop de kachel. I11 het eerste geval moet het vleesch zoo nu en dan met het vet overgoten worden, in het tweede gekeerd. Wanneer het vleesch klaar is, moet het mooi licht bruin van kleur zijn, waarna de jus met water wordt afgemaakt. Groene kool is de eerste kool die te krijgen is. De buitenste bladeren zijn zeer taai, en moeten er'dus afgehaald worden, evenals cle harde stronk eruit genomen wordt. Daarna wordt ze met een koolschaaf in reepjes gesneden, of als deze niet aanwezig is, met een ge woon mes in eenige stukken verdeeld. Ze wordt met kokend water en zout opgezet en gedurende ruim een uur gekookt. Op oen vergiet moet' ze dan uitlekken, waarna ze, wanneer ze al leen in stukken gesneden is, op liet halcbord wordt gehakt en tenslotte met boter nog een kwartiertje ge- 'stoofd. In den schaal wordt er nog wat nootmuskaat overheen geraspt. Het schoteltje wordt gemaakt van 1 L. melk, 80 gr. griesmeel, '1 ons sui ker, 2 eieren en oen stukje citroen schil of pijpkaneel. Dc melk wordt met liet smaakje langzaam aan dei» kook gebracht, waarna suiker en griesmeel erin worden gestrooid onder voortdurend roeren, totdat het gries meel gaar is (na tien minuten). Do dooiers en de witten worden ieder afzonderlijk geklopt, en daarna de eersten geheel, de laalstcn slechts voor do helft door de pap geroerd. Een vuurvast schoteltje wordt er dan mee ge-vul dj het overige eiwit er in vlok ken, opgestapeld en bet gered.t in den oven lichtbruin gebakken. Tenslotte wordt er voor het opdoen nog wat grovo suiker overgestrooid. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 11