Velser Brieven Lttn ui unuuL Donderdag 27 September 1S23 DERDE BLAD (Van onzen correspondent). Frankrijk voor de f-ransohen. De eiscliFrankrijk voor de Fran- sr.ben, is vooral nu den oorlog meer dan eens gehoord. Men heeft met de al te grooie gastvrijheid te veel leer geld betaald. Duitschland had zóó van de hospitaliteit geprofiteerd dat ruen al verkocht en verraden was vóór de hostiliteiten een aanvang namen. Banken waren opgericht met Duitsch kapitaal, hotels waren Duitsch eigen dom (het meest typische voorbeeld was wel het hotel op de Champs Ely- sées geheel ingericht voor den ont vangst van Keizer Wilhelm als het „nach Paris" verwezenlijkt zou 2ijn geworden), groote ondernemingen werden of door Duitschers gedreven of door Duitsch kapitaal gesteund. Tijdens den oorlog werd alles „sous séquestro" gebracht.... en thans zijn velen weer teruggekeerd om hun oude plaats weer in te nemen, al is het dan ook onder een anderen naam. Het toe- zicht is wel strenger en een „permis de séjour" wordt niet zoo gauw ver leend, maar zelfs voor den meest „011- .gewenschten gast'' is het niet een on mogelijkheid om zich weer hier te vestigen. Een voorbeeld? 'Een majoor van den Duitschen generalen staf, vóór den oorlog een gesignaleerd spion in Parijs, is hier weer Jcalm teruggekeerd en onderneemt allerlei werken rond Parijs, waar hij juist 'bij belangrijke spporweglcruisingen en emplacementen heêl lichte huisjes op zware betonvloeren bouwt. Hij werkt z.g. in opdracht van een Zwitsersche bouwonderneming. De meneer in quaestie wordt nu overal nagegaan. Ach, en zoo zouden er honderden voorbeelden kunnen worden genoemd, hoe het oude bedrijf, weer in vollen gang is. Maar niet .alleen de vreemdelingen die hiér met minder nobele bedoe lingen komen dienen te worden ge surveilleerd. Hun aantal is te groot nu de levensmiddelen voor de bevol king te duur worden en te sehaarscli, terwijl de buitenlanders dank zij een gunstig koersverschil over het alge meen goedkooper uit zijn dan in hup eigen land. Dat Parijs duur is, is i:i vele opzichten de schuld van de vreemdelingen voor wie dingen hier bereikbaar zijn waarvan ze in eigen land niet zouden kunnen droomen. Kom eens in het seizoen in de Rivie ra... ge waant er u in. Engeland. In het heele vorige seizoen heb ik er in mijn hotel vier Fransehen gezien, een voudig omdat de prijzen hun te hoog zijn. En bleven de vreemdelingen weg dan zouden de hoteliers wel gedwon gen zijn om hun prijzen te verlagen, zoodat de Franscho bevolking zich de luxe kan betalen. Maar daartegen over staat natuurlijk dab_ het vreemde- iingenbezoek in vele opzichten een ze gen is. Een-kleine duikeling van den franc echter, en het nadeel gaat het voordeel overtreffen. Een député heeft dienaangaande schriftelijke vragen aan de regeering gedaan en nu voor gesteld om een belasting voor de vreemde bezoekers in te voeren. Hij vraagt maar liefst duizend francs voor het gezinshoofd en 200 francs voor eiken begeleidenden per soon bij een verblijf van langer dan acht dagen, in Frankrijk. We willen direct daarover onze meening' zeggen: volslagen waanzin. Ging het nog b.v. over een bedrag van- 1ÜQ francs dan zouden we er ons nog mede kunnen vereenigen. Maar wat deze député vraagt is juist voldoende om heb vreemdelingenverkeer geheel stop te zetten. Stelt u een Nederlandschen huisvader voor die met vrouw en twee kinderen veertien dagen in Parijs zou willen doorbrengen. Het -zou hem hui ten hotel-verblijf en reiskosten nog eens extra 250 gulden kosten. En de handelsman, die hier komt om zaken te doen: 150 gulden. Enfin er is door da pers en de diverse corporaties van meiischen die hoofdzakelijk van lies vreemdelingenverkeer moeten leven al zóóveel kabaal over het onwijze voor stel gemaakt, dat het ontwerp niet veel kans van slagen lieeft. De dép-u- tés van tourisme-landen, van de Midi, Pyreneeën, Bretagne, Normandie, Sa- voye en het departement van de Seine zullen er zich wel tegen verzetten. Maar waarom niet, zooals in Duitsch land. reeds lang' geleden is gedaan, een verbod uitgevaardigd om ouroe-, rende goederen aan vreemdelingen te verkoopen, of zulk een liooge belasting te heffen, dat zij niet van het koers verschil profiteeren? De vrees dat de „ongewenschte gasten", de Duitschers, hier „inkoopen' komen doen is niet groot, het zijn eerder onze „groote vrienden", de Engelschien, die komen profiteeren, na eerst een flinke cam pagne tegen onzen franc op touw te hebben gezet. Zoo zien we het eeno huis na het andere, bank, hotel, pa leis, m Engelsche oi Amerikaansche handen overgaan. Of men nu door den hond of de kat wordt gebeten, het blijft hetzelfde. In één week tijd "wer den drie van onze grootste hotels op de Champs Elysées aan een- Engolsch Consortium overgedaan voor een prijs je waarvoor men nog geen tweede rangs inrichting in een achterbuurt m Londen zou kunnen krijgen. En zoo gaat' het niet alleen iu Parijs, maar in alle deelen van het land. Banken en finanti-eele instellingen, bouwonder nemingen, verkeorsmaatschappij en, reisbureaux, groote magazijnen en tallooze industrieele lichamen veran deren van directie en altijd zijn het buitenlanders die de plaats innemen. Zuivere valuta-koopjes. Hiertegen, en het wordt hoog tijd, moet men maat regelen nemen. Want zóó gaat het heele nationaal bezit naar het buiten land. 't Toppunt was dat de Compagnie des Wagoiis-lits de vorige week in Engelsche handen dreigde over te gaan. De compagnie, een particuliere onderneming, levert aan de spoorweg maatschappijen, ook aan die van tien Staat-, de slespingcars en restauratie wagens. Het zijn voornamelijk de Engelsellen die gebruik maken van de- zo wagens welke de z.g. „train bleu" vormen, van de kustplaatsen naar de hoofdstad en de Riviera. Maar terecht meende de regeering zich thans met deze transactie te moeten bezighouden nu Pullmann pogingen deed om alle aandeden op te koopen. Want de Compagnie des Wagons-lits bestelt haar materiaal bij de Fransc-he in- dustrieelen on wanneer alle aandee- len naar Engeland zouden gaan. zou de Engelsche industrie hiervan in de eerste plaats profiteeren ten koste Van de Fransehe. De lieer Poincaré heeft ten ciude deze transactie onmogelijk te maken zonder dralen den minister van Binnenlaudsche Zaken en zijn collega's van Financiën en Publieke Werken bij zich ontboden om te over wegen h) hoeverre men deze plannen zou kunnen dwarsboomen. Heb is een uiterst moeilijke en delicate quaestie. •welke in het begin van de volgende maand defintief moet worden gere geld. Het is de groote fout van vorige roseeringen geweest om dezen belang rijken dienst, aan particulieren op te dragen, zoodat de regeering niet veel zeggenschap in deze aangelegenheid heelt. Of men zou Ineens met liet drei gement moeten komen, dan verbieden we de circulat ie op ons grondgebied- Maar men voelt wel dat dat te ulti- niatumacht-ig zou klinken. En zoo iets tegenover onze Engelsclie vrienden die ons „weldaden" komen bewijzen met. hun ponden sterling! PARIJS, 21 September. HENRY A. TH. LESTURGEON. De dag der interpella ties. Gas. Het nieu- wo gemeentebestuur. De raad weet geen raad. Na de vorige raadszitting heb ik geen brief geschreven. Over verkiezing au commissieleden is nl. niet veel te schrijven, vooral niet omdat al voor uit zoowat afgesproken is, wie de le den der commissies zullen zijn'. Ik heb liet daarom maar biauw-blauw gela ten. Fantaseeren over de wethouders "kiczing dient ook nergens toe. Wel was liet eigenaardig. dat de heer Landevveert alle stemmen kreeg en de beide anderen ieder maar elf of de helft plus een, maar dat was .ook al weer afgesproken werk. Al beweren anderen weer dat het juist zoo geloo- is met do lieeren Handgiaaf en Dunnebier. omdat aan de afspraken niet voldaan weitd. Hoe het zij, er was aan do wet vol daan en behoudens bijzonderheden zijn wij voor vier jaar klaar met het nieuwe college van B. en XV., lietzelf de als hei oude, en dat de functies op dezelfde wijze heeft verdeeld als- vroe ger. Behoudens, en nu kom ik bij de interpellaties terecht, de functie van loco-burgemeester. De heer Handgraaf zal in het ver volg do eerste vervanger van den bur gemeester'zijn. Dat was niet naar den zin van de fractie der S.D.A.P., op zich zelf niet zoo verwonderlijk. Het is wat men een eere-baantje pleegt, re noemen. De heer Laivdleweert heeft het, sprak men, tot ieders genoegen aargenomen. De raad heeft er niets over te zege en wie loco zal zijn, net was verder een heel je de kwestie van rechts legen links en tensiotto schijnt de heer Handgraaf liet wel prettig te vinden van tijd tot. tijd waarnemend hoofd der gemeente te zijn, anders hai lhi de eer zei' wel aan den heer Lande- weert gelateu. Het incident, in den raad eindigde,, na een verklaring van den burge meester, behelzende waardeering voor den persoon cn het werk van den heer Landeweert, met de verwerping der motie van den heer Schilling. 'ii hebben ook de kwestie van de vlootwet in den raad gehad. Politieke kwesties worden niet gauw naar vo ren geschoven in den raad. en dat is maar goed ook. De raadsfractie der S.D.A.P. zag zioh wel teleurgesteld tc.en haar motie verworpen werd. al leen de eigen "mcnsóhèn stemden voor. Yan de anderen zijn verscheiden te enstanders van het vlootwet-ontwerp, naar de overweging dat men aan de Kamerleden de laiidspolitiek moet overlaten, deed de stemming zoo uit vallen. Had de Veleer raad te zeggen over het al oi niet. doorgaan der vloot.- plannen, ik twijfel niet of de_ meer derheid zou zich tegen het uitgeven der 300 millioen verklaren. Negen linksehe leden mot, de lieeren Sluiters en Groeneveld zouden al de meerder heid vormen.- De lieer Sluiters ver klaarde zelf een tegenstander te zijn en de heer Groeneveld heeft een be stuursfunctie (naar ik meen), in een nti-vlootwet-comité. De derde zaak die buiten de agen da om ter sprake kwam was de leve- ring van gas. 'In Haarlem's Dagblad van Vrijdag 21 dezer is daarover al iets geschreven- Daarin werd van de voordeelen gesproken die eventueel te behalen zijn. Een andere zijde van liet vraagstuk is juist dat de voordeelen „eventueel" te behalen zijn. Hét lïoogovenbediijf kan wel hcelemaal niet beginnen te werken, of na een paar jaar weer ophouden en dan zou de gemeente zitten met persleidingen, zinkers in het Kanaal en zonder gas. Het zou dom zijn die overwegingen niet t.e. stellen, maar alles hangt ten slotte af van de vraag of daar waar borgen tegen gegeven kunnen worden. Ik wil op de kwestie liever niet vooruit loopén en afwachten hoe de besprekingen tusscheu liet Hoogoven- bedrijf en de gemeente verloopen. Waar het gas vandaan komt waar mijn eten mee gekookt wordt doet er voor mij minder toe, alleen betaal ik er liefst zoo weinig mogelijk voor. Zoo zal ieder Velsenaar er wel over den ken. Wij bevelen ons in de welwillend heid van het gemeentebestuur aan. Wat ik tot hier heb. geschreven ..,vam op de in eerste instantie opge maakte raadsagenda niet voor. Het was toegift. Op de eigenlijke agenda stond maar één punt dat aanleiding gaf tot een uitvoerige bespreking. En juist met dat eene punt wist niemand recht aad. Het was de aankoop van grond •an dc woningbouwvereniging „Wij- keroog". Die vereniging is geboren in den nood der tijden. Woningschaarschte in Wijkeroog was oorzaak dat de fir ma Van Gelder voor haar arbeiders woningen kocht en de gezinnen die er in gehuisvest waren noodzaakte naar wat anders om te zien. In ar ren moede is toen een woningbouwvev- eeniging opgericht met een iplan voor zestig huizen. De grond werd ge kocht en steun van heb rijk aange vraagd. Edoch, de regeering stond maar steun voor negentien huizen toe. Het gevolg is dat de woningbouw vereniging met een te groote lap grond zit en moeilijkheden begint te krijgen met haar schuldeisohers. Le den van arbeiders-woningbouwvereni gingen zijn in den regel "niet kapitaal krachtig. Nu kan de gemeente drie dingen doen: le, den grond die over is kop pen, 2e- de vereniging, gelegenheid geven dat te-doen en een groote hy potheek op dc bezittingen der vere niging nemen. 3e. het heele hebben cn houden der vereniging aankoopen. I In het oog moesten gehouden wor den de belangen van de woningbouw- oem'ging, mede omdat die tóch ook in het belang der volkshuisvesting heeft gehandeld, verder de belangen van een massa leveranciers die bij fail lissement der vereniging zelf ook bankroet dreigden te gaan, en last not le.ast met de belangen van de ge meente die bypotheekhoudster is en liefst ook geen schade moest lijden. Boven al die moeilijkheden kwam nog-, dat de vereeniging eigenlijk den prijs die de gemeente wilde geven, 1'0.90 per M2-, te laag vond. Met aan- aankoop van den "groud was de ver eeniging dus wel geholpen maar niet tevreden. Het adres dat de vereni ging inzond sprak zelfs van de moge lijkheid grond te kunnen verkoopen voor f 4 per M2. De oplossing werd ten slotte door den lieer Vemieuleu aan de baud ge daan: de veveeniging krijgt het geld. dat zij zou hebben ontvangen hij aan koop, als hypotheek boven liet reeds verstrekte bedrag en kan zelf profi teeren van verkoopswinsten. Zij kan dan zien of de twijfel van den wet houder van openbare werken juist is, die meende dat de grond niet bene den 14 a f5 per vierkanten meter bouwrijp te maken is. De rondvraag was weer buitenge woon omvangrijk, evenwel niet bui tengewoon belangrijk. I-Iet is trouwens reeds méér gebleken dat in het arti kel rondvraag qualiteit en quunfci- teit niet evenredig zijn aan elkaar. VELSENAAR: HEEMSTEDE. Raadsstukken. 3. en "W. stellen voor ben te mach- igen, onder nader door hen te stel en voorwaarden, vergunning te ge en tot het bouwen van -woningen, waarvan de steenen gevels, bij wijze versiering met hout worden be kleed HAARLEMMERMEER. Perso nalia. Tot onderwijzeres aan do nieuwe R.K school te Vijfhuizen al hier, is benoemd mej. F. M. van Saazcn te Monster. De Ambtenaar bij de Neder- landsehe Spoorwegen CL J. Bogers, an Roosendaal en Nispen over geplaatst naar Hoofddorp. Hongaarscfie kinderen. Van ongeveer 50 Hongaarsche Icinde- die in de-ze gemeente verzorgd worden, zal er vermoedelijk 6 October een 36-tal naar Boedapest ver trekken. Op Donderdag 27 September a.s. zal te Hoofddorp in „De Landbouw" op Vrijdag 28 September a.s. te Nieuw-Yênncp in het verenigingslo kaal aan de Kerkstraat aldaar een eenvoudig afscheidsavondjc plaats heb ben. Inbraak. Naar wij vernemen, is vermoedelijke, dader van de bij den landbouwer v. d. L- aan den Sloter- alhier gepleegde inbraak en dief stal van een rijwiel, gearresteerd en naar het Hiys van Bewaring te Haar lem overgebracht. BLOEMENDAAL. Gemeenteraad Openbare vergadering, van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 4 October 1923, des namiddags 2 uur ten Raadhliize te O ver veen. Agenda .Vaststelling verordening tot regeling van den Rechtstoestand van de Amb tenaren in dienst der gemeente Bloe mendaal. VElLSEN. ONGELUK AAN .DE PAPIERFA BRIEK. De arbeider v. d. W., wo nende 'te Wijk aan Zee had het onge- aan de 'papierfabriek bekneld te raken tusscheu een stuk van een hout boot en een ijzeren balk. De, man kneusde zijn rechterarm ernstig en verwondde, zich aan den duim van de rechterhand. Geneeskundige hulp moest -worden ingeroepen. OP ENIN C CONSULTATIEBUREAU. Woensdagmiddag 3 uur had 'de of- ficieele opening plaats van liet nieu- e consultatiebureau van de afd. Vel- _en der Ned. Ver. tot bestrijding der tuberculose aan de Briiüostraat -te Vel seroord. Er was voor 'deze gelegenheid veel belangstelling. Wij merkten op Wet houder Dunnehier, de raadsleden Tu- senius, Dalmeyer, Roelse, Schuiteina- en ten Broeke, verschillende dok en predikanten, enkele leden van het H.B. der Ver. tot bestrijding der t.b.c., de heeren Zeeman, Dir. der ambachtsschool, Verzijlberg, dir. rei- nigings- en ontsmettingsdienst, verte genwoordigers van het Witte Kruis en der Burgerlijke armbesturen eu van de gezondheidscommissie. Nadat allen in het magazijn hadden plaats geno men trad de Burgemeester, de heer Rijkens, naar voren tot hét houden dei- volgende réde: Dames en Heeren, I-Iet is nauwelijks een jaar geleden, dat we in eene bijeenkomst te IJmui- den op zinnebeeldige wijze de eerste steenen legden voor het gebouw waar in we ons thans bevinden. Dat is een gelukwensch waard aan het bestuur der Vereeniging tot be strijding der tuberculose in deze ge meente, dat met zoo piijzenswaardi- gen ijver en veel doorzettingsvermo gen zijn schoone doek heeft bereikt. Kl is dezer dagen geschreven, dat ik een rede zou houden bij de opening van dit gebouw. Dat is wat weidsch uitge drukt. Immers, Waarover zou ik een rede moeten houden. Als ik zou trach ten de voortreffelijkheid van een con sultatiebureau te schilderen, zou ik een open deur forceeren. Ieder weet, clat wanneer de vatbaren voor de ge vreesde ziektekiem te zijner tijd ont dekt worden, en aan de besmettelijke invloeden worden onttrokken, zij voor de ziekte kunnen bewaard blijven. Het -zou dus eigenlijk voor iedere gemeente zaak zijn een gemeentelijk consultatiebureau 'to stichten. -Maar helaas de gemeente beschikt over niet genoeg t'inantiëu om alle goede zaken zelf ter hand te nemen. Vooral tegenwoordig niet, nu liare inkomsten niet evenredig aan de uit gaven stijgen en er zoowel van boven als van onderen drang op haat' wordt uitgeoefend om steeds meer uit te ge ven. En daarom vond ik het een geluk kig verschijnsel dat er ook in deze ge meente menschen werden gevonden, die voldoende sociaal gevoel bezitten om zich het lot van anderen aan te ..rekken en er tijd en moeite voor over hebben een onbetaalden arbeid te ver richten. Daarvoor kan men ze niet genoeg dankbaar gijn. Eu ook willen wij dankbaar consta- teeren, dat er zijn, 'die het geven nooit moede worden eu steeds gaarne blij moedig hunne gave reiken voor deze zaak. Ik zou hun willen "toeroepen" blijft dat doen, cn als ge in dezo zwa re tijden moet bezuinigen, doe het dan in de allerlaatste plaats op deze uitgaven. Dt is een gave, die duizend voudig rente opbrengt in den vorni van levensgeluk Van uw raedemen- schen. Ik zou niet weten, wat ik hieraan nog zou toevoegen. Maar ik wil toch niet eindig-en zonder den dank der ge meente te hebben gebracht, aan u al len, die zoozeer hebt gezwoegd voor het tot. stand komen van deze inrich ting. Moge dan dit gebouw, in het leven geroepen door de sociale ge dachte, dal, de gemeenschap verant woordelijk is voor bet leven barer le den, door den arbeid die er in verricht wol'dt, een zegen worden voor deze ge meente en een grooie en blijvende vol doening voor u alten. En hiermede verklaar ik het con sultatiebureau geopend. Hierna herinnerde Dr. Anema er aan dat bet nu 2 jaar geleden was dat spr. kennis maakte niet liet Bestuur en na dien al.s consulent was opgetre den. Al spoedig bleek dat bet ge bouw dat voor consultatiebureau werd gebruikt ie klein was. Door het Be stuur zijn direct pogingen in bet werk gesteld een ander gebouw te krijgen, en dit is onder leiding 'van den archi tect Heykoop volkomen gelukt. Spr. heeft met veel sympathie in liet oude gebouw gewerkt," en hoopt dit in het nieuwe ook te doen. Hij lekent hierbij echter op den steun dar collega's iu de gemeente. v. Gils sprak namens het centraal bureau. Men voelt op een dag als'de zen wat 't particulier initiatief waard Er is een tijd geweest, dat dit ini tiatief erg aan het tanen was en men alles op den Staat wilde schuiven zegt Dit kon niet en vooral nu, nu do regeering zulke groote bezuinigings-: plannen heeft, zal door particulieren - weer goed werk kunnen worden ge daan. Spr. feliciteert namens het cen- •aal bureau de vereeniging met dit nieuwe gebouw. Nu was het woord aaii dsn I-Iéêr Unger, den voorzitter, die begon met den burgemeester dank brengen voor alles wat net gemeen tebestuur voor de vereeniging lieeft gedaan. Spr. memoreert het werk vun Ur. Onnen de groote kracht, der ver eeniging. Spr. gaat thans nu de ge schiedenis van het consultatiebureau, dit eerst gevestigd was te IJmui- clen in bet gebouw van heb Witte Kruis en toen aan de Willemsbeek- weg. Beide gebouw-en konden met vol doen, en het bestuur heelt alles in het "k gesteld dit gebouw le krijgen. Wij hebben r.u ons eigen huis, zegt spr. en het is voor ons een buitenge woon gewichtige dag. Nu kunnen wij onze bezoekers g-oed ontvangen en on derzoeken. Spr. dankt Jhr. Boreel van Hog-elanden voor het ter beschikking stellen van een terrein,, waar ligten- ten voor herstellenden kunnen worden geplaatst, li-et zou spr. te ver voereu, elk afzonderlijk te bedanken, waarbij dan ook weer do kans bestaat dat iemand wordt vergeten. Eeuigen moe ten hierbij een uitzondering maken en wel de architect, de opzichter en de aannemers, die ons zoozeer terwille zijn geweest. Met den wensch dat alten mogen blijven gevoelen voor de vereeniging, zooals dit totuutoe is geweest, eindigt spr. zijn met luid- applaus beloonde rede. Ter gelegenheid van dezen dag wer den bestuur en genoodigdeu voor het gebouw gephotografeerd, terwijl daar. na het egbouw kon worden bezichtigd. liet gebouw maakt een zeer soliden indruk, hoewel alles zeer sober is ge houden. Treedt men binnen, dan heeft men aan zijn linkerhand eerst de be stuurskamer en daarachter het ïnaga- ijn, rechts ,-een ruime v-eslibule, dan waohtkamer, vervolgens on'derzoekka- -, 2 kleedkamers en hoogtezonka- mer, terwijl boven een woning is voor concierge en een woning "die kan worden verhuurd. De gemeente Vel- seu is een inrichting rijker geworden, die naar wij hopen voor de lijders aan de vreeselijkste aller ziekten, gunstige ,'evolgen zal hebben, en tevens heeft de Vereeniging zich een blijvend mo nument gesticht-. ORGELCONCERT. Iu het kerk gebouw der Ger. gemeente aan de Burg. •Weertsfcraat werd Dinsdagavond door den blinden organist, den heer H. J, Kruithof uit Kampen een orgel concert gegeven. Het gebouw was flink bezet met een zeer aandachtig publiek, dat heeft genoten van het inderdaad schitterende spel van den organist. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat iemand die het voor naamste zintuig, het gezicht, mist, zoo.ie-ts kan presteeren. Het is niet de gewoonte in een kerk te applaudissee- ren, maar anders was dat zeker na elk nummer geschied. Ook werd door den heer Kruithof onder algemeene aandacht en diepe ontroering een meditatie in hlindeu- schrift gelezen. De bijeenkomst werd geopend, geleid eu gesloten door Ds. Boerkoel. Lijsl vïn onbestelbare brieven en briefkaarten van weike de afzenders on bekend zijn, 2e helft September. J. Zar:, Amsterdam, JUSTUS DIRKS, ons uummoi' van gisteren 'druk ten wij af een afbeelding van liet nu-ment dat Vrijdagmiddag op het Sluiseiland te lJmuiden zal worden "Onthuld ter nagedachtenis van hoofd ingenieur J. Dirks. Door de welwil lendheid van Prof. Mr. 'D. Josephus Jittii, lid van den Raad van State, secretaris van het huldigyagscomité zijn wij in staat bovenstaand portret op to nemen. Het stelt Ingenieur Dirks voor op middelbaren leeftijd, in late re jaren droeg hij een vollen vitteu baard. Het portret zou dus een ,,jeugd"-portret- genoemd kunnen worden. Professor jitta deelde ons nog de volgende bijzonderheden mede, die belangrijk genoeg zijn om te verniel den reeds vóór het monument wordt onthuld, onze lezers weten dan waar om het gaat. Justus Dirks werd in 18G4 Ingenieur der eerste klasse bij den Rijkswater staat en kreeg als zoodanig verlof om zich te wijden aan het Noordze-eka- naal. Onder Ingenieur Dirks werd het Kanaal gegraven, welk werk werd vol tooid in 1876. In 1383 werd het Kanaal door de Amsterdfiinsche Kanaalmaat schappij overgedragen aan het Rijk. In het buitenland heeft liigenieut Dirks naam gemaakt in Spanje, Bel gië, Denemarken, Centraal en Zuid- Amerika. In 1879 raadpleegde de Les- seps, de ontwerper van het Su naai, Ing. Dirks over de mogelijkheid van een Kanaal door de landengte Panama, waarvoor beiden een reis door de landengte van Panama maak ten. Bij de verbreeding van het Suez- Kanaal werd wederom gebruik ge maakt van het advies van Ingenieur Dirks. Grooie havenwerken op Chili wer den' ook door hem ontworpen. Justus Dirks stierf te Scheveniiigen op twee den Kerstdag 1886. Een zoon van hem woont te Euenos Aires, terwijl een dochter- gehuwd is met den bekenden schilder Jan Veth. Ten slotte dient nog te worden ver meld, dat de eerste voorzitter van de Kanaalmaatschappij is geweest de heer Josephus Jitta, een familielid van den secret-uris van het comité. ZANDVOORT. Personalia. De heer M. J. Manneke, deurwaarder bij de directe belastingen, alhier, is met ingang van 1 October a.s# bij den zelfden dienst overgeplaatst naar Rcheveningen. Lijst van onbestelbare, brieven er. briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in het tijd vak vim. 10-25 Sept. 1523. Brieven binnenland; Beyer Mcyenblom Yelp, Jtcj. Corri Kruid, Joop Randeraad, Jo Wiüems v. Gondel, allen te Anistcr- Briefkaarten binnenland: L. Barkclau, Zand voort, Marie Kop, F-am. van Frnay, Mej. M. Sanders, allen te Amsterdam. Briefkaarten buitenland. Mevr. v. Buu- ren, Kom, K. Cohen, Dresden, frau Km- ma Paul, Heidelberg. inbraak in Zuid-Limburg Ds daöer(s) voortvluchtig Uit'Heerlen wordt aan De Tel. ge schreven Een brutale inbraak met roof heeft Dinsdagnacht plaats gehad op liet onbe woonde kasteel „Kortenhocf' onder de gemeente Voerendaal. Tegen acht uur 's avonds merkte een tuinman dat een ruit van de keuken ge broken en de achterdeur geopend was. De poiitie werd gewaarschuwd, en een onderzoek werd in het kasteel ingesteld. Twee of meer dieven bleken het onbe- woond-rijn benut te -heben om hun slag te slaan. Een brandkast van oudenvet- scke constructie was openg-ebroken en alles wat zich daarin bevond ontvreemd. De dieven hebben vermoedelijk, eerst met een steekvlam en toen di: niet goed gelukte met een bijl een gat zien te krijgen Den bijl hebben zij uit een schuur gehaald. Zij schijnen hierbij zeer verwoed te werk te zijn gegaan de kast is in stukken geslagen, nadat zij eerst ecnige meters in de kamer verschoven is. Er heerschte een groote wanorde pa pieren en andere zaken waren over den grond verspreid. Eenige kasten, koffer!; en bureaux werden met valsche sleutels opengebroken. De eigenaar, de heer Florijn, die zich te Brussel bevond, werd telegrafisch ge waarschuwd hij constateerde, dat vele kostbare voorwerpen, vooral antiqui teiten, gestolen waren Enkele eikenhouten kasten, waarin zich eveneens kostbaarheden bevonden, ifcebben de dieven niet open kunnen krij gen. Geld was op het kasteel niet aan wezig. Een knecht, die in de garage sliep, had tegen vier uur wel eenig rumoer ge- hoord, doch denkende dat dit van een in de nabijheid gelegen boerderij kwam, is hij niet opgestaan. Twee personen hebben tegen vijf uur licht in het kas teel zien branden. De rechter-commissaris mr. Gadiot, uit Maastricht, heeft Woensdag een on derzoek ingesteld. Vier jaren geleden werd in dit kasteel eveneens een inbraak gepleegd de hoofddader daarvan bevindt zich wegens andere feiten nog in de gevangenis. DE ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING. Door de afdeeling /Amersfoort van de „Vereeniging tot opheffing der zake- lijkeb elasting op dc bedrijven" is een INCEZONDEN ME3EDEELINCEN a 60 Cis. por raset. I Als ge Uw kind gezond, vroo- lijk en frisch van geest, wilt j zien epgrooiea, geeft het dan Dr.HomrïtersHaematopn I Alom verkrijgbaar a f2.50 per fl j schrijven aan dén raad van Amersfoort gericht, waarin zij verzoekt deze h. i. grivendc belasting in te trekken. VOET AFGEREDEN. - Woens dagmiddag geraakte het 11-jarig zoontje van den lieer spelende in de Hoogstraat, te Eindhoven on der de stoomtram, die om 4 uur naai de Belgische grens vertrekt- Het slacht offer, wien een voet was afgereden, werd per politie-brancard naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht. iiUrM m? ffragsa VRAAG Hoe kan ik uit een bruin zijden japon een eiwit/vlek verwijde ren? Benzine helpt.niet. ANTWOORD Doe in een schaaltje drie deelen lauw water en één d/eel geost van salmiak. Bevochtig hiermee een schoor, stuk ontvette watten en wrijf hiermede over cle vlek tot deze verdwenen is. Vil A-UiKaar aanleiding van een buis, waarin geen waterleiding en geen elcctri- selie geleirliing aanwezig was. enz. ANTWOORD: Neen: omdat gij er van wist of althans van het ontbreken kennis had kunnen drag en. Wacht des verhuur ders maatregelen af en wend U te zijner tijd tot een rechtskundige. VRAAGHoe kan ik een wïtvilten lioed. schoon maken 1 ANTWOORD Maak een dikke pap van pijpaarde en koud water en leg hiervan een dikke laag over de heele hoed. Haal den volgenden dag de goed hard geworden pijpaarde er af cn ge zult verbaasd staat zoo schoon als de hoed is. Ook 'fc1 volgende is een zeer goed middel: maak een papje van magnesia en benzine en bedek de hoed, die ge eerst goed afgeborsteld hebt, er geheel moe. Laat drogen en schuier dan niet seliooue schuier af. VRAAGHoe maakt men Augurk jes en komkommers in I ANTWOORD F Maak de augurken schoon door het kroontje er af te snijden en verder schoon te borstelen of te wrijven met vochtigen doek- Zet ze .een nacht met zout bestrooid weg en doe ze den volgenden dag op een vergiet cn laat zoo droog mogelijk uitdruipen. Vul er daarna de goed schoon gemaakte potten of iiessehen mee. Doe er augurken kruiden (cayennepeper, gemberwortel, laurier bladen, mierikswortel, dragon, venkel en mosterdzaad) op of tusschen en doe zooveel azijn op, dat de augurken goed onderstaan. Sluit goed af met perkamentpapier. 2. Schil de komkommers dun af en snijdt ze overlangs in tweeën, schep met een lepel heb zaad uit en snijdt ze m blokjes. Verder behandelen als de augurken, maar met komkommer kruiden, nl. curcuma, gedroogde gem ber, cayennepeper, mosterdzaad, dra- jn cn venkel. VRAAG: Mak een kruideniersbedien de, iu Schoten werkzaam, na slui tingstijd nog winkel of magazijnwerk verrichten? ANTWOORD: Neen; tenzij deze ar beid wol'dt verricht zonder overschrij ding van den vastgestelden arbeids tijd. VRAAG: Ik ben 15 Mei wettig ge scheiden. Hoe lang moet ik wachten, om te kunnen hertrouwen? Ik bcif iu den burgerlijken stand neg niet inge schreven. ANTWOORD: Is u man of vrouw (Want daarvan hangt de beantwoot- ding af). 1. In het eerste geval kan een nieuw huwelijk worden aangegaan zoodra liet gewezen vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, d.w.z. niet meer kan worden te niet gedaan. b'e. In het tweede geval 301) dagen ia dien waaróp dat echtscheidings- ounis is ingeschreven in de registers an den Burgerlijken Stand der ge meente, alwaar liet huwelijk werd vol trokken. VRAAG naar aanleiding van een doehtertie dat niet goed oppast. ANTWOORD: le. Wat u aangeeft rechtvaardigt het verzoek om plaat sing in een inrichting niet; daarvoor is noodig gewichtiger reden van misnoegen naar het ons voorkomt. 2e. Zoodanige opneming gescliiedt ten koste van dengene dio de ouder lijke macht uitoefent en niet dan na verhoor van den Officier van Justitie, Voogdijraad en van het kind zelf. VRAAG: Hoeveel levensmiddelen mag ik aan een llollandsche familie m Duitschland zenden? Zouden de goe deren, wegens het hezetto gebied, goed aankomen ANTWOORD: Verschillende firma's hier ter stede belasten zich met de verzending van levensmiddelen naar het buitenland. VRAAG: Welke is de kortste weg voor een luxe-auto van Haarlem naar Almelo ANTWOORD: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Wierden, Almelo VRAAG: Welke is de kortste ficts- weg van O verveen naar Oosterbeek ANTWOORD: Ovei'veën, Haarlem, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoven, Wil li is, Breukelen, Utrecht, Zeist, Maan), Ede, Oosterbeek. VRAAG: 1. Welke is de kortste weg voor een motorfiets van Haarlem over Leiden naar Sittard? 2. Via Sittard over Ede naar Haar lem ANTWOORD: 1. Haarlem, Hillegom, Leiden, Gouda, Schoonhoven, Gorcurn, Woudrichem, Heusden, 's-Hertogen- bosch, Vechel, Helmond, Weert, Sit tard. 2. Sittard. Snateren, Echt, Roer mond, Venlo, Gennep, Mook, Nijme gen, Eist, Ede, Maarn, Utrecht Breu- kelen. Abcoude, Amsterdam, Halfweg, Haarlem. VRAAG: Waar en wanneer iikl men men gewichten? ANTWOORD: Dezer dagen zal hier over een kennisgeving wórden gepu bliceerd.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9