Buïtenlandsch Overzicht De reis van de Merlandsche Journa listen naar België HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1923 DERDE BLAD De goedkoopste weelde voor iedereen, is Franken's Melkbrood DE UITSCHE RECEERING NEEMT KRASSE MAATREGELEN OM "to ONLUSTEN TE VOORKOMEN. DE OFFICIEELS BEVE'-CK TOT OPHEFFING VAN HET LIJD E- L" VERZET. DE STEM Ml;: j 1M HET ROERGEÊ'lED. DE BIJZONDERE MAATREGELEN IN BEIEREN. De toestand in Duitschland is gespannen. In een groot deel onzer vorige op laag is nog gemeld, dat een besluit ge publiceerd is van d-sn Duitschcu rijks president op grond van art. 48 lid twee van de rijksgroudwet. hetwelk bepaalt, dat voor liet herstel ver. de openbare veiligheid en orde"*van he'. rijksgebied de aitt. J14, 115. '17,. I'S, 124 en 153 van do rijksgrondwet tot later order bui ten "werking -worden gesteld. I-Iierdoor wordt de persoonlijke vrij heid beperkt, evenals -het ree'»! van lier. vrije 'woord en de persvrijheidbene vens- het telegraaf- en - telefoongeaeim; huiszoekingen en inbeslagnemingen alsmede beperking van' het eigendoms recht worden buiten de andei gelden de wettelijke grenzen toelaatibe-ar. De politieke bevoegdheden zijn den rijksminister^ van landsverdediging ge- delegeerd, die ze op de militaire autori teiten kan overdragen, Db zitting van dsn Rijksdag. In de zitting van den Rijksdag, die Donderdag voor de eerste maal na het zomer-reces weder bijeenkwam, tracht ten de uiterste partijen van beide zijden onmiddellijk een groot politiek debat uit te lokken. De Duïtsch-nationalen met hun „Deutsch-VöJ.kischen" eenerzijds, de commuüiiteii met hun aanhang van onafhankelijke socialisten anderzijds, deden voorstellen, die een onmiddellijk debat eischten, waarbij de communis ten, wien na het verbieden van de „Rots Fahne" thans de Rijksdagtribune tot eenige spreekbuis is, nog de onmid dellijke opheffing van denuitzonde ringstoestand eischten. .Alle deze voor stellen werden met groote meerderheid van stemmen verworpen, een der soci aal-democraten nam echter aan de stem ming, geen deel. Het voorstel der communisten en Duitsch-nationalen tot opheffing van de te Berlijn en München uitgevaardigde verordeningen betreffende den uitzonde- riugsloes.aiul is voor lieden op de agen da der rijksdagzitting geplaatst. Er be staat dus mogelijkheid, dat over dit voor stel tooli reeds heden een politiek debat zal worden gevoerd. Uit het Roergebied. In aansluiting op de uitgevaardigde proclamatie van den rijkspresident en de rijksregeering over het opgeven van het lijdelijk verzet, lieeft Donderdagavond de formeele intrekking plaats gevonden van de verordeningen, die tot voor het verzet door de rijksregdéring indertijd waren afgekondigd. De rijksminister voor de bezette gebie den ontving van de rijksregeering dè opdracht, de leiding der verdere maat regelen, in het bijzonder gedurende alle onderhandelingen, in handen te nemen. Naar aanleiding van het opgeven van het lijdelijk verzet, heeft de Rijksminister voor de bezste gebieden een oproeping tot de 'bevolking van het bezette gebied gericht, waarin hij' den dank van het vaderland uitspreekt voor alles, wat ia-dt laatste negen maanden door haar weid gedaan en gedragen. „Met het afbreken van den strijd." heet het verder, „richt ilc tot u allen den oproep, den®schéppenden arbeid voor het vaderland weder op te nemen. Allij verordeningen, die door het rijk zijn uit gevaardigd, zijn opgeheven. Wij willen u bij de hervatting van het werk helpen zooveel als in ons vermogen ligt. De rijksregeering heeft mij met de regeling van den overgangstoestand belast. Voor bereidende maatregelen zijn, voor zoover dat door mij kan geschieden, reeds gc? troffen, terwijl op vastgestelde plaatsen in het bezette gebied besprekingen zul len plaats hebben. Den ambtenaren zal ik binnen den kortst mogelijkcn tijd de noodige aanwijzingen geven. Uit Dusseldorp wordt geseind Een zeer goed waarneembare ontspan ning manifesteert zich tusschen de Duit sche ambtenaren èn de bezettingsauto riteiten in het Roergebied. De directeur van het filiaal der Rijksbank te Dussel dorp kwam uit eigen beweging voorstel len, elke week een 'bedrag in marken, gelijk aan de tegenwaarde van 10.500 Fransche francs, ten behoeve van de te Dusseldorp liggende bezettingstroepen te storten. Het voorstel werd aangeno men. Dientengevolge zullen er te Dussel dorp geen inbeslagnemingen van mar ken meer plaats hebben,. pe vroos voor onlusten. Uit Berlijn wordt gemeld": Van de communisten gaat een intern sieve agitatie tot bereiking van een al- gemeenc politieke staking uit, In Ham burg, Maagdenburg en vele andere plaatsen wordt voor de afkondiging van de staking ggageerd. Deze beweging wordt evenwel door de sociaal-democrati sche arbeiders beslist tegengewerkt. Uit Dresden wordt geseind, dat de Saksische regeering het plan koestert de „Hundertschaften", de tegenstanders va" T-Iitler's aanhangers, met geld.van den Saksischcn staat te bezoldigen. De „Ifun- dertsckafen" zullen echter niet in den strikten zin des woords staatsambtena ren worden. De bezoldiging van" deze „Hunder'scbafen'' zal ongeveer in over eenstemming zijn met die van een trein-conductcur. Eotsittcon in een Sak sischs stad. Naar de berichtendienst van de Staats kan sela rij in Saksen mededeelt, is bet te Annaberg (Saksen) tot bloedige botsin gen tusschen rechlsradicalon en arbei ders gekomen. Eerst na middernacht keerde de rust terug. Voor zoover tot dusver is vastgesteld, zijn er 1 doodc, 5 zwaargewonden en 20 lichtgewonden. De houding van Beieren. Men weet dat Von Kahr tot dictator in Beieren is benoemd. Omtrent den in Beieren ontstaken toestand kan men uit de berichten in de Duitsche bladen nog geen duidelijk beeld krijgen, en voor- loopig moet men volstaan mèt de van "erschiilende zijden ontvangen feitelijke nededeeh'ngèn. Zoo is b.v. interessant :en proclamatie, die de Beiersche regec- ring heeft'gepubliceerd. Zij is gericht lot het Beiersche volk en zegt o.a.: „Ook de Beiersche staatsregeering heeft erkend, dat de voortzetting van den strijd boven de kracht van het Duit- solic rijk gaat, en in zooverre heeft de Beiersche regeering de besluiten der rijksregeering goedgekeurd. Minister president Von Knilhng heeft bij de be sprekingen op 35 September te Berlijn echter tegelijkertijd met nadruk' op gewezen, dat de, ook door Engeland, er kende onrechtmatigheid van de Roer- bezetting, blijft 'bestaan en dat dit feit door de rijksregeering krachtig naar n moet Worden gebracht en tot grondslag voor haar verdere houding moet worden gemaakt. Het met de be ttende mogendheden gesloten verdrag m Versailles mag ook voor ons niet meer als bindend worden beschouwd. De verslagenheid door den loop van zaken is zoo sterk, dat zij tot versto ring van de openbare orde zou kunnen leiden. In zulk een toestand moet" de staatsregeering de teugels stevig en strak in de hand houden. Zij moet der gelijke verstoringen van de openbare orde voorkomen. Zij kan en mag aan onverantwoordelijke lieden geen in vloed op den gang der verdere gebeur tenissen geven. Zij alleen is verant woordelijk. In het volle bewustzijn van haar ver antwoordelijkheid en in verband met de gevaren, aan den tegenwoordigen toe stand verbonden, heeft de staatsregee ring besloten, bijzondere maatregelen té nemen. Zij heeft tot het handhaven der openbare orde en rust een 'bijzoaderen staatssecretaris-generaal aangewezen in den persoon van den regeeringspresi- dent Von Kahr en de geheele uitvoe rende' macht aan hem overgedragen. Tenslotte heeft de heer Von Kahr zelf een manifest gepubliceerd, waarin hij zegt„Op dit ernstige oogenblik neem ik, mijn vadcrlandschen plicht vervul lend, het ambt van staatssecretaris-ge neraal voor Beieren op mij. Mijn ambis- dadeu zullen worden geleid door mijn warme liefde voor Beieren, het Duitsche volk en het groote Duitsche vaderland. Ik wil daarbij st.cuueu op alle krachten, welke van Duitschen stam zijn, die ons vaderland evenals ik willen dienen. Ter' gen alle tegenover het vaderland vijan dige verordeningen, bij eiken tegen stand tegen mijn bevelen, zal ik van mijn machtsmiddelen zonder pardon ge bruik maken.'' INIaato aanleiding van de verbodsbe paling voor de Tl aangekondigde ver gaderingen der Nationalisten, waarop Hitler liet woord zou voeren, hebben ■tegenwoordigers der nationalisti sche organisaties zich tot dien alge meenen sla-atsoommissaris Von Kahr end met, het verzoek dit verbod op te heffen. Aan dit verzoek werd ech ter niet voldaan. Ingevolge ecu verder bevel van den algemeenen slaatscoin- missaris zijn alle politieke vergaderin gen en bijeenkomsten in de open lucht, verboden. In de heden door dien algemeen en sfcaatscominissaris gepresideerde be sprekingen, waaraan ook "de militaire bevelhebber deelnam, is opnieuw ge bleken dat de rijksweer en de militaire politie, welke V011 Kahr voor de in standhouding van dié rust en orde in Beieren te zijner beschikking heeft, absoluut betrouwbaar zijn. 'Dat Hitier voorloopig niet geneigd is zich bii de maatregelen der Beier sche regeeting neer te leggen, blijkt duidelijk uit twee brieven, die liii uit naam van zijn Duitschen „Kampf- bund" aan den algemeenen staatscom- missaris Von Kahr heeft gezonden. In het eerste, schrijven protesteert hij tegen liet verbod der vergaderin gen, in het tweede verklaart hij uit naam van zijn „Kanipfbund" het vol gende De- houding, de wij ten ann- ,icn van den algemeenen staatscom- n.issaiis zullen aannemen, hangt af an de houding, die hij zal innemen tegenover de eiséhen van den „Kampf- buncT'. Wij stellen vest, dat rle be noeming van den algemeenen slaots- commissaris geschied is, ^zonder dat met den Duitschen ..Tampfbund" -erleg is gepleegd." Daarmede stelt Hitier dus den eisch dat de Beiersche regeeriug hem in zijn hoedanigheid van leider van den „Kampfundb" om advies fin goedkeu ring had moeten vragen. Aangaande den nieuwen politieleen toestand in Beieren schrijft de „Mun- chener Post'' o.a.: „Wat wii op het oogenblik hebben, is niet a-nclers dan een dictatuur van von Kahr. Zijn vroegere en zijn tegen woordige verhouding tot de rijks-re- gecring moet allen, die in de instand houding der van binnen en buiten be dreigde rijkseeuheid de grootste taak van liet oogenblik zien. met zorg ver vullen. De macht wan den algemeenen staiatscommissaris is echter aanmer kelijk beperkt door Voor het geheele rille den uitzonderingstoestand m te stellen .en door het feit, dat rij ksw eer minister Gessier de militaire uitvoe rende rnaolib in geheel Duitschland in handen heeft. Hetzelfde blad publiceert een op roep van liet bestuur van de Beiersohe sociaal-democratische pai'tii, waarin cle partijgenooten worden aange maand. indien dit noodig moebt zijn, met alle kracht op te treden vcor de republiek, de grondwet en de thans geldende reohten voor arbeiders en ambtenaren. De oproep besluit mei dè woorden: „Weest bereid, blijft kalm, bewaart de strengste tucht en steunt het Kijk". Von Kahr en kroonprins Ruppreoht. Uit betrouwbare bron wordt uit j München medegedeeld, dat men in de benoeming van von Kahr tot algemeen staatsconvmissaris slechts een etappe ziet op den weg, die tot den terugkeer van kroonprins Rupprecht leidt, en men houdt het voor volstrekt nooti- zakleijk, dat de opwindiug spoedig weer verdwijnt.. Woordelijk zeide mén: Wanneer de spanning nog grooter wordt, moeten wij rekening houden mot het feit, dat Rupprecht binnen acht dagen in München zit. Een verklaring van Ludondorff. Generaal Ludendorff heeft aan do „Münchener Neueste. Nachrictoten" met betrekking tob een uitlating van de zijde van de Beiersche Volkspartij, medegedeeld, dat hij er in de verste verte niet aan denkt, 111 Beieren een revolutie te maken. Alles, wat hem dienaangaande in de schoenen gescho ven wordt, berust- op verzinsels en mist eiken grond. De separatistische .bewe ging in Duitschiand. De rijksgetrouwe partijen in Rijn land en Westfalen, met uitzondering van de communisten, hebben tegen a.s. Zondag een tegen-demonstratie te Keulen op touw gezet tegen de separa tisten, die op dien dag een massa demonstratie ten gunste vau de Rijn republiek zullen houden en eventueel die republiek dan reeds willen uitroe pen. (Keu B. T. A.-telegram uit Dussel- dorf in het ochtendblad heeft tegenge sproken, dat zulk een voornemen tot het uitroepen van de Rijnrepulbliek op 30 Sept. bestond). Op in het oog vallende wijze dealt; intusschen de „Köln. Z." over de aar.' de separatisten voor Zondag toege schreven plannen nadere bijzonderhe den mede. Op 15 Sept. in een vergadering van de separatistische voormannen, geleid door Matthes,die in het bezit van een pas was op naam van ingenieur Meyer uit Frankfurt, is tot. de actie besloten. Er werd op gewezen, dat al lereerst de. groene politie voor zoover nog aanwezig, moet verdwijnen; haar wapens moeten aan de gevechbstroe- pen, „Rheinwekr'' genaamd, der se paratisten worden uitgereikt. Reeds Zijn vooi' die troepen donkergroene uniformen beschikbaar. Te Dusseldorf zal een zekere Ziliuski het bevel voe ren. Matthes achtte het oogenblik van het opgeven van het lijdelijk verzet net geschikte moment om over te gaan tol de oprichting van de Rijnlandsche republiek. Voor de vergadering te Dusseldorf op Zondag zijn meer dan 30 regielrei- nen door de Fransclien beschikbaar gesteld. Reeds hebben zich 200.000 per sonen volgens Matthes opgegeven daar onder 40.000 mijnwerkers uit het Roer gebied (als dit juist is, zal'de Dussel- dorfsche vcrgadern'g een sterk Poolsch karakter dragen, rnerlctl de „Köln. Z(g." hierbij op). Onmiddellijk na de vergadering zal tot do daad worden overgegaan. On geveer om vijf uur 's middags wil men generaal Degoufte een door het ,,ge-i neraal-directoriuiji" opgestelde „pro-' teatnota" overhandigen. Over den in houd van die nota is niets beleend. Na toestemmend antwoord van generaal Degoutte zal de Rijnlandsche repu bliek worden uitgeroepen. De troepen hebben bevel zoo noodig van de vuur wapens gebruik te maken. (Volgens de „Kc-lu. Ztg." vertellen sommige lieden 'dot zij a.s. Zondag naar Dusseldorf gaan inet> Fransche legerrevolvers ge wapend, waarvoor zij 162 frs. betaald hadden, voor elke patroon één fr.) Alle separatisten in het Rijnland, tot welke richting zij ook behooren, zijn verplicht te Dusseldorf aanwezig te zijn, teg einde het buitenland door het groote aantal den wil van de Rijn- Tandsche bevolking duidelijk te ma ken. Aldus de mededeelingen van de ,Köln. Ztg." Wat men in Frankrijk van den tcestand denkt. 'De proclamatie 'van Ebert wordt te Parijs natuurlijk zeer onvriendelijk -ontvangen en niemand zegt een woord ze te verdedigen. Links oordeelt men ze dom en onhandig: huilerig, schrijft de „Humanit©", „een vrij naïef, dom en daardoor treffend stuk" 'oordeelt „l'Oeuvre", juist omdat zo Fransclien nationalisten nieuwe wapens in de hand geeft. Rechts vindt men er het bewijs in, dat men daar ginds altijd nog niet inziet, dat men het opnieuw heeft afgelegd. D© radi cale „Ere Nouvelle'' toch, gewoon vergoelijkend te oordeelen over Duit sche handelingen, erkent thans, dat Ebert het effect van de moedig© hou ding vau Streseinann geheel bedorven hoeft en acht dit een nieu-w bewijs van het gebrek aan- psychologisch in zicht, dat sinds jaren de .Duifschers zoo duur te staan is gekomen. Het blad ziet in de toespelingen op de in tegriteit van den Duitschen bodem een nieuwe poging om alsnog een beroep te doen op Engeland, een beroep, dat echter geheel doelloos is, aangezien men dit nu reeds zes maanden heeft beproefd, zonder succes. Fransche Ibladen, die gewoon zijn de officieel© opvattingen weer te ge ven, vinden in de taal van Ebert het toewijs van voortdurende kwade trouw. Wat beduiden 'deze restricties, roept Millet'in de „Petit Parisien" uit;'mis schien 'dienen ze slechts öm den over gang van weerstand tot onderwerping te Vergemakkelijken, misschien hebben' ze daarentegen practische strekking en is het mogelijk, dat de Duitsche regeering, officieel den weerstand op gevende, voortgaat dien heimelijk in den vorm van een of andere „grèvo perlée" te blijven steunen, met als doel Frankrijk en België tot sommige concessies te torengen betreffende de veroordeelden en vitgezetten. Ook is het mogelijk, dat de regeering herstel blijft weigeren, steunend op de zooge naamde onrechtmatigheid van de Roerbezetting. In dat geval is er feite lijk in liet conflict niets veranderd. In elk geval, besluit Millet, moeten we afwachten wat het effect zal zijn en zien in hoeverre het verzet in het Roergebied nu werkelijk ophoudt. Wat zijn dit voor condities, die Ebert schijnt te stellen 1 vraagt evenzoo Bi- dóu in de „Figaro". Het lijdelijk ver zet wordt niet opgegeven als gevolg van onderhandelingen, maar zakt in een teg£n den wil ï.m de Duit-sche re- gcering. „We zouden nog doorgaan als we maar konden", zegt Ebert-. Met welk recht vraagt dan de Duitsche ragcrruig om compensatie? Het is ons Vliet to doen ora Duitschland to verne- to" ign, maar voor het vervolg der 011- (le/.iandelihgen moet nu toCh ontwij felbaar vaststaan, dat de Duitsohe schouders den grond hebben aange raakt en dat de heele wereld dort ge tuigen kan. Pertinax meent met de noodige'ze kerheid de aanstaande houding van de Fransche regeering aldus te kun nen aanduidemDe Fransche regeering heeft t-ot dusver in geen enkelen vorm een voorstel tot onderhandeling gekre gen. Zelf denkt ze er niet aan daar toe bet initiatief te nemen. Trouwens, men zou nog niet met kans op nuttig effect kunnen gaan prat-en, zoolang de nieuwe toestand als gevolg van het ophouden van het lijdelijk verzet zich nog niet duidelijker heeft a-fgetee- kend. De voornaamste taaie van de kabinetten te Parijs en Brussel is voor- hands het programma van 11 Janua ri uit bc voeren. Duitschland heeft tot dusver die uitvoering verhinderd en men moet^ daarom nu wat voortma ken. Die uitvoering zal dan meteen een toetssteen' zijn omtrent de werkelijke bedoelingen der Duitsche debiteurs. Daaromtrent is Poincaré het gisteren in een onderhoud met dèn Belgische; gezant te Parijs eens geworden. Uit een én ander blijkt, dat de vorm waarin Ebert het opgeven van het lij delijk verzet lieeft meenen te moeten hekend maken en de nuttelooz© en machtelooze, verwijten en aanklachten van ziip -proclamatie, die de capitula tie gedeeltelijk weer te niet doen. hier veel kwaad bloed hebben gezet en niet strekken tot bespoediging van de ge- wenschte oplossing. Verspreid nieuws OVER KORFOE. De Ialianen hebben Korfoe ontruimd, De oorlogsschepen blijven echter nog voor het eiland kruisen, totdat de 50 raillioen Lire ontvangen zijn. BALDWIN'S ONDERHOUD MET POINCARé. Zooals verwacht werd, heeft de pre mier Baldwin in zijn te Norhampton ge houden rede voor studenten slechts ter loops de internationale politiek aange roerd. Reeds eenige dagen geleden we zen wij er op, dat de Brische Rijkscon ferentie, welke Maandag a.s. zal worden geopend, voor den premier de aangewe zen plaats is voor een uiteenzetting van het standpunt der Britsche regeering ten aanzien van de tegenwoordige interna- ionale politiek. Evenwel zag men hier te lande over het algemeen reikhalzend ui( naar een verklaring omtrent Baldwin's jongste gesprek met Poincaré te Parijs en het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat eerstgenoemde de eerste de beste gelegenheid om daarover eenig licht te onlstekn, heeft aangegrepen. Aan het slot van _zij'n rede zeide Bald win o.a. het volgende „Zoolang ik premier ben hetzij dit kort of lang moge duren zal ik he^ streven naar vrede boven alles stellen. In dien geest ga ik thans den toestand in Europa béspreken. Dit is niet de plaas om over buitenlandsche politiek te spreken de Rijksconferentie komt de volgende week bijeen en op een van haar bijeenkomsten zal de internationale politiek uitvoerig worden besproken. Ik wensch bier alleen maar bet- volgende te zeggen Toen deze regeering ongeveer 11 maan den geleden aan het bewind krwam, hing er tusschen Frankrijk en Groot-Brittan- nië een atmosfeer van spanning en wan trouwen, Ik twijfel er echter niet aan, dat, indien wij Bonar Law awat langer als premier hadden behouden, hij mot zijn kennis, zijn helder doorzicht en zijn oprechtheid, die atmosfeer voor goed zou INGEZONDEN MEDEDEELINCErf 80 Cts. per regel. •hebben verdreven, d-ocb hij verliet ons, alvorens de zaak haar beslag had gekre gen. Het was derhalve mijn „good for- tune"- bij het onderhoud, hetwelk ik met den Franschea premier had, een stem ming van vertrouwen te vestigen. En dat is van het grootste belang voor den toe stand in Europa. Baldwin voegde hier nog aan toe, dat zoowel de Britsche als de Fransche re geering thans het belan'g: van de Entente 'beseffen. Immers, indien deze niet be- stond, zou de regeling der Europeesche kwesties veel moeilijker zijn. SiafeBMws «?S £3? UKKEN. Naar aanleid.nc var. een ingekomen brief van J. J. Verhagen Jz., stellen B. en W. voor 'hen f" machtigen voor de gemeente om niet ito eigendom te aan vaarden een gede-;t i grond g-elegen aan den Kloppersingel, groot pl.m. 5S c.A., welke grond is bestemd voor open baren weg. Voor drie leden der commissie van beheer van den Stadsschouwburg wor den aanbevolen de heeren M.. Merens^ J. M. C. Hoog en J. Joostcn. Voor de benoeming van een on derwijzeres aan school no. 25 is de vol gende voordracht opgemaakt1. mej. E. Barendse, te Osdorp2. mej. H, F, van Beijen, te Spaarndam en 3. mej. L, M. C. Caalcn, te Haarlem. Naar aanleiding van een ingeko men brief van G_ E. G. Klaasen en J3 W. de Keyzer stellen B. en W. voor hen te machtigen voor de gemeente om niet in eigendom te aanvaarden een gedeelte grond gelegen aan den Kloppersingel, groot pl.m. Sz c.A., welke grond is be stemd voor openbaren weg, Suppletolre Begrooting dienst 1922. B, en W. bieden ter vaststelling aan een ie suppletoire Begraoting dienst 1922 'tot een totaal bedrag van f 34.528.7S4.45. Uit de Memorie van Toelichting stip- pen wij aan dat de ontvangsten ter 2ake van de gemeentelijke concertzaal hebben bedragen f 3S-473-55- De uitgaven voor bet gemeentelijk grondbedrijf hebben bedragen f 56.752.12; de kosten voor de gemeen telijke concertzaal f 24.740.09; de bui tengewone uitgaven voor publieke wer ken f 1.091.671. Sol-L Verder bieden B. en W. ter vaststel ling aan een staat tot af- ca overschrij- ■ïDg op dc Begrooting dienst'1922 tot :en totaal bedrag van f 264.269.64. Vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor voor bet tijdvak, gerekend van 1 September 1923 tot 1 September 1924 fe benoemen A. aan den Vervolgcursus no, a. "tot tijdelijk onderwijzer, de heeren M. A. van Heuven. J. D. Boes en D. Peere boom; en to. tot tijdelijk ofiderwijzeres, de dames M. H. Veldheer, C. J. Jenny Weijerman, E. Elffers en E. W. P. Troll- Van Schailw De veiligheid m het verkeer De instelling van een motor- brigade bij de politie Voor da aanschaffing van dria motorrijwielen met zijspan eGn crediat van f4500 gsvraagd Het steeds toenemend verkeer in deze gemeente heeft ons. zoo doelen B. en W. den raad mede, in den laatsten lijd voortdurend doen uitzien naar middelen om de veiligheid der voetgangers zoo wel als van dc bestuurders en inzitten- den van voertuigen zoo goed mogelijk te verzekeren. Nadat reeds ten vorigen jare een aantal bepalingen door den Raad met dat doel waren vastgesteld, is TWEEDE DAG. - Dinsdagmorgen is het betrekkelijk al vroeg dag. Halfacht ontbijten, acht uur per spec:alen trein uit- Antwer pen vertrekken naar Kortrijk, om van daar uit te gaan zien, wat in een gedeelte van het zoo deerlijk verwoes te gebied nu al weer fRorsteld is. In den trein wordt met een mooie kaart, waarop de kleinste dorpjes vermeld staan, een uitvoerig overzicht rond gedeeld van wat voor het herstel van deze gewesten door de Belgische lte- geering gedaan ii al deze cijfers tc vermelden zou onmogelijk zijn, maar de voornaamste mogen met achterwege blijven. Over het geheele land was het aantal totaal vernielde oi zeer beschadigde woningen ongeveer 78000, waarbij nog geteld moeten wor den 22000, die minder beschadigd zijn, in ronde cijEers dus 100-000. Tot nu toe werden ongeveer 85.000 wonin gen nieuw opgericht of hersteld. Al leen hieraan besteedde de Regeering al 725 millioen li ancs. Meer dan 1100 openbare gebouwen werden totaal vernield of zwaar be schadigd, 100 bovendien gedeeltelijk vernield. Daarvan werden er onge veer 1000 nieuwe gesticht of hersteld. En als gevolg van liet een en ander keerden de bewoners van lieverlede terug. West-Vlaandercn, dat vóór den oorlóg ongeveer 318.500 inwoners tel de, had er op 31 December 1010 nog maar 180.225 over en op 30 Juni 1023 was dit aantal tot 2S5.000 aangegroeid. Het spreekt wei van zelf, dat de ;rooüe sommen die voor het opbouwen an particuliere woningen werden uit gegeven, niet door .evenredige huren de rente en aflossing konden opbren gen- Vooral in plaatsen, die met den grond gelijk waren gemaakt, waar dus niemand 'had kunnen blijven wo nen, die geen wegen meer bezaten, die zoo totaal vernietigd warén, 'dat de vroegere bewoners de plek waar hun huis gestaan had, niet konden terugvinden, kwam het er op aan de raenschen terug te lokken: zoo wor den woningen met 6 kamers, die van bouwen 13000 francs gekost hebben, Voor 35 francs per maand verhuurd. Bij deze weinige, maar welsprekeu- dc cijfers biijve het voor boden! Als dc treiu te Kortrijk aankomt, staan twintig auto's met Belgische en Nederlandsche vlaggetjes vevsie-d, op het Stationsplein te wachten. Ook een aantal' nieuwsgierigen, in wier .voor ste rij (treffend symbool) een oud soldaat, met éé'n been, op krukken. De groep wordt even gekiekt en de auto's rijden weg. Dc tocht, zaj eerst gaan over Meenen, Worvik, Komen, Waestsne, Meessen, Wuiverghcm, Keramel, Vorraesseele, naar leperou. Minister van dc Vijvere heeft Maandagmiddag meegedeeld, dat er nog (Irulc aan de wegen gewerkt wordt cn dat dc deelnemers aan den tocht nog wel eens zullen schudden. Hij heeft het juist gezegdaf en toe snijden de wielen van dc auto's door Üikkc klei of gaan door h-mveltjos és kuilen. Maar groepen arbeiders zijn druk aan de wegen bezig. Overal lig gen de Deeauville-spoortjes en nau welijks is de stad Kortrijk uit, of hier en daar merkt het oog aardige, kleine woningen "op met vuurroode daken. Te Meenen wordt den eersten keer halt gehouden tot bezichtiging van de nieuwe woningen- De bewoners hebben er niets tegen, wanneer de vreemde bezoekers hun huisje biunen- gaan en het bekijken. De huisvrouw kookt de pot voor den noen, in de typisch Vlaamsche schouw, de man geeft inlichtingen de familie is tevre den met de woning en gewend aan den tegelvloer, die ons, Noord-Nederlan ders, wat eigenaardig aandoet. Ruim cn breed zijn de kleurige woningen niet aardige voortuintjes en flink ont worpen pleinen gerangschikt. Als wij verder rijden komen de kin deren huppelend van school. Zij zijn de ellende van de oorlogsjaren al lang 'vergeten. Toch bewaart de omgeving er nog de duidelijke sporen van. Hon- derde boomen staan als kale bezem stelen in het landschap, een enkele maakt nog blad aan zijn overgebleven stomp, maar ziet er daarom juist nog tragischer uit. En niet alle ruïnes konden opgeruimd worden. Opengere ten woningen, halve muren, brok ken van gebouwen staan overal. Voor al in de buurt1 van Kenimcl- V/ie herinnert zich niet den vermaarden Kemmelberg, nauwelijks meer dan een heuvel, maar waarom zoo ver woed gestreden is? Juist uit Kemmel ziet er totaal nieuw uit. Eeu vreemd gezicht. Iets als een kant- en klaar uit dc lucht gevallen plaats. Nuchter zegt de staat die- ons verstrekt wérd aan taal woningen vóór den oorlog 373, •anti verwoeste woningen 373. Hier is niets van het oude overgebleven. De bewoners hébben zich gevestigd in huizen zonder geschiedenis. Alle be kende plaatsen en hoekjes, die aan blijde of droeve dagen deden denken, zijn er verdwenen. De geschiedenis van hun huis begint opnieuw. Het is nauwelijks mogelijk, deze tragiek goed te omvatten. Maar die indruk klimt tot hot hoogst, wanneer de Nederlandsche gasten Ieperen zien- Ieperen, dat recht in de vuurlijn lag, Oortdurend werd gebombardeerd, aairvan geen liuis ie lieel gebleven en dat al zijn monumenten li6effc verlo ren de lakenhal, de St.- Marteoskerb, tie St.-Pieterskerk, beroemd in heel de wereld. Het is al verwoest. Muren, torens, bojon, vensters, het kunstig geheel werd een puinhoop.' De St.- Marteiiskerk wordt weer opgebouwd, er rijze-u weer machtige kolommen op, er wordt druk in gearbeid. Maar de prachtige lakenhal, beter gezegd haar droevig overschot, staal da-ar nog on aangeroerd. En tegenover deze tragi sche puinhoop eeu hecle rij groote ge bouwen, nlle fonkelnieuw, een groot hotel, winkels, kantoren, garages. Hier vooral is duidelijk, wat er in doze ja- reu door de Belgische Regeering ge werkt iseen nieuw© stad is o p s e b o u w d. Het griiot den toeschouwer bij'de keeldit tooneel van verw(.vesting aan den eenen, dit taai streven naar nieuw leven aan den anderen kant. Straks, na het middagmaal in het nieuwe hotel, waar nog de ai'beïdeis bozig zijn, rijdt hot- gezelschap bezoe kers de hceds stad rond en slaat ver steld over wat hier weer als liet' ware uit den grond getooverd werd. Maar de tocht gaat weer verder. Door Boesinghe, tooneel van de hevig ste gevechten, door Zuydischoote, door Reninghe. Daar, in dat laatste plaatsje, bezoeken wii de kerk. totaal nieuw opgebouwd. In het voorportaal hangt- de naamlijst van de inwoners, die als soldaten hun leven lieten, van de burgers die er omkwamen, tien tallen te zamen, in een plaatsje van 1800 zielen. Eu eigenaardig is hetde gaetheeren dlie 0119 geleiden, spreken niet meer van de landgenooten, die (vaak onder diep tragische omstandig heden) in den oorlog omkwamen wat zij met 011s willen hespreken is de ar beid van het herstel. Zoa begraaft het verleden zijn dboden en ziet de levende menseh vol lioop en' verwachting de toekomst in. Vroolijker schouwspc-l levert 't mooie dotp Veurne op. Hier werden wel vele huizen licht, maar weiuige zwaar beschadigd .geheel vernietigd. On der de laatste is een groep op de Markt, die in nobelen stijl werd her bouwd. midden tusschen gespaard ge bleven oude gebouwen, de vleesohhal, het Soaansoh paviljoen, de St.'Nico- laaskerk en viif vermaarde historische huizen met trapgevels. Samen een droom van oude architectuur. Hier had' Koning Albert vier jaar lang zijn hoofdkwartier. Merkwaardig is, dat in tegenstelling met cle meeste andere plaatsen, die hun vroegere inwonertal nog niet bereik ten, Veurne van 6500 tot 8000 inwo ners gestegen is. Nu gaat de stoet op weg naar de Panne, liet einddoel van den tocht op Dinsdag. Voor liet eerst spoedt zich do rij auto's door lommerrijke lanen. De avondzon. een poos door een ferme regenbui verjaagd, lieschijnt opnieuw- het Vlaamsche landsoha-p met zijn ver ren horizont. Dc boer bebouwt er den akker weer. de volheid van het leven keerde er terug. Halfzeven zien de toclitgenooteu de badplaats de Panne, waar nog het verkeer heerscht van heb na-seizoen. Morgen. Woensdag, gaat het verder naar Nieuwpoort, Rainscapelle, Pervyse. Diksmuide, Clercken, het bosoh van Houthulst, Poelcapelle, "West Roosebeke, Passoliendaele, Monslede. Oostnienwkerke en vele an dere plaatsjes, naar" Blankenherghe en Oetende. Het was een interessante tocht, die van Dinsdag. Do Nederlandsche jour nalisten zijn vervuld van bewonde ring voor de energie van 't Belgische volle, oeliik onze medewerker, de "heer J. B. Schuil, toonde te zijn in de arti kelen die hij in de maand Juni van dit jaar aan het herstel van deze streken wiidde. Aan zijn gevoelige schetsen doen zokor deze nadere artikelen geen afbreukintegendeel, ik had gelegen heid op te merken, hoe juist- ook in deze artikelen zijn krik op deze stre ken is geweest. De Belgische autori teiten. aan wie ik zijn schetsen toon de, waren daarmee hijzonder ingeno men. De vertegenwoordiger vau den Mi nister, de heer Mcohant, was Dinsdag weer een bijzonder opmerkzame gastheer. Hii sprak aan tafel vele woorden vanh hartelijk© sympathie, die bii ons Nederlanders oprechten weerklank vonden. J. C. P.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9