HAARLEM'S DAGBLAD TER GEDACHTENIS Binnenland ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1923 DERDE BLAD lil. Op een tafel uitgelogd of opgehan gen aan den wand: kaarten en platte gronden; op stellingen achter glas: stadsgezichtende lezer begrijpt al, dat ik zijn aandacht vraag vxior.de afdeëling: „Plaatsbeschrijving en Af beeldingen van de stad". Kaarten verheugen zich meestal niet in de gunst van het publiek. Ann wie do schuld'? Ze 'verraden niet zelden een kunstenaarshand, en kunnen me nigmaal aanspraak maken op schoon heid. Wie dit mocht betwijfelen, be- kijke de kaart eens, die liet hoogheem raadschap Rijnland heeft ingezonden, de groote kaart van Haarlem met de omliggende ambachten, in dekverf op linnen, en hij zal een'denkbeeld krij gen van het kunnen der Rijnlandsche 'kaartenmakers uit de eerste helft der- zestiende eeuw. Toch was schoonheid het doel niet, -veeleer nauwkeurigheid, die aan de duidelijkheid niet te kort - doet. En deze is dan de beteekenis van vroegere en latere kaarten, plans en platte gronden: ze hebben den plaat- selijken toestand van hun. tijd onver anderlijk vastgelegd, en, naar tijds orde gerangschikt, geren ze een over zicht van de topografische geschiede nis dear stad De heer R. D. Baart de la Faille, hoofdcommies-chartermeester bij hot rijksarchief in Noordholland, heeft dezeafdeeling zoo ingericht, dat de bezoeker zich gemakkelijk een voor stelling kan vormen van l-Iaarlem's groei. Vier eeuwen 'zijn hier in kaart gebracht, de oudste kaart is van on geveer 1544, de jongste is van 1920, en het allernieuwste, een opneming van de Groote Markt in vogelvlucht, be wijst, dat we hij zijn.- Voor het overi ge moet ik den belangstellende verwij zen naar den catalogus, waarvan de waarde verhoogd wordt door de ann- fceckerungen, die de heer de la Faille aan de-beschrijving 'der .kaarten heeft toegevoegd. Maar in 't voorbijgaan wil ik toch even uw aandacht vestigen op den minuut plattegrond van Haar lem met den naasten omtrek, op last van koning Philips, en het bind Haar lem en omstreken van de kaart van Noórdho'lland, op last van Alva ver vaardigd (cat. nrs. 2-49 en 244); op de gekleunde kaart door H. van Zulphen met aardig bijwerk (nr. 243); op de grondt-Contréfeytinghe -der stadt I-iaerlem". zooals de was na het beleg en .den brand vau, 157S (nr. 245) en op de handschriftkaartjes (nr. 249), die, zooais dikwijls het geval is, mot den ouden toestand ook dc oude namen hebben, bewaard.- Ge zult verder den „uitleg van 1672" vinden (nm.25.l), met Zocher door den Hout (nr. 254) of met een ander door Haarlem's Omstreken kunnen wandelen (nr. 255). Hier is bet „Caert-Boeck van de Landen, toebe- lioorende de Stadt.Haerleni" (nr. 263) en dat van de landen „toebehoorende den St?-Elisabëtten Gast-kuyse" (nr. 267), nu wel'me er endeels in andere, handen overgegaan, en do éénmaal loeroemde trekvaart die onze stad niet Leiden verbond, ziet ge er ontstaan (nrs. 264—266). Het ging vlug met zoo'u trekschuit, maar de snelheid van het verkeer zou nög toenemen. Let op het „Be-rigt en grondslagen voor de Holandsche Asphalt-Spoor- Maatschappij van Amsterdam tot. Haarlem", dat op de andere-tafel iu dezelfde zaal ligt' (nor. 56G). Dit'ver keersmiddel van '1846 behoort wel ia waar tót de afdeeling: „Handel en Nijverheid", maar ik vind. liet niet erg een enkele maal uit den bond tc springen. D.e asphaltspoor geeft u vier en twintig gelegenheden daags, om „in lage en zeer gemakkelijke rijtui gen gezeten,' in 65 minuten van den Dam te Amsterdam tot op de Groote Markt te Haarlem Le komen, daarin begrepen do vier verwisselingen van paarden". J. van Oosterwijk Bruyn had al in 1839 „De rid.naar Haarlem in fleh Spoorwagen" bezongen <m liet geestige versje met een aardig plaatje voorzien in den Nederland schen Volles-Almanak" voor 1S41 geplaalst (legkast C). In '1844 ma.ak.te C. W. Bruinvis een teekeniug van het sta tion -van den Hollandscheii IJzeren Spoorweg (nr. 705), on d© „Schets der Groote draaibrug in den Holl'andschen IJzeren Spoorweg gebouwd in 1841 over het Spaarne", past pok in dit verband. Zoodat ik maar zeggen wil, dat kaarten en teekeningen samen werken om u een beeld van oud-Haar lem te geven Die teekoningen, ze zijn over bei- do zalen verspreid, zijn gezellige praatsters, die nauwkeurig weten te vertellen hoe dit was, hoe dat veran derd is, wat hier heeft gestaan, wat daar is verrezen. l-Iet is altijd de moeite waard, om te luisteren. Gezich ten op en in de stad, afbeeldingen van straten, grachten of gehouwen. Én wie de tentoonstelling bezoekt, hoort wel menigmaal de opmerking: „zoo heb ik het nog gekend", of „ik weet nog goed". Maar de meeste stadsge zichten wekken geen herinnering, zeg gen niets meer. „Er was eens", zetten we er onder. Er was eens een Keu ne merpoort eu een Papen toren, on de heer Joosten maakten ze na van kar ton en hij .zette zijn knutselwerk in een kistje met een glazen deksel (nrs. 273 en 274). Er was eens een Klokhuis „zoo oud als do wereld", dat in dén Franschen tijd werd afgebroken, na dat If. P. Schouten liet gel eekend had .en op, dyn voorgrond .zette hij jden burgemeester, in druk gesprek met een predikant en een ouderling, laat ons aannemen over de dwaasheid van lieu, die zoo n eerbiedwaardig gebouw gin gen sloopen. Een tabakskistjé, van het klokkuislioub vervaardigd, door don vader van Nicolaas Beets bezongen, is het eenïge wat ons van den toren rest (nr. 292). Zoo zou ik kunnen ver volgen en vervelend worden en u af schrikken om ook nog stil'te staan bij het „Gezicht aan den Scheepsmakers- dijk" door Milatz, „De Oude Ossen- Markt" door Van Noorde, „Gezicht bij 't Diaconiehuis" van denzelfde, „de Kamer iu dc bierbrouwerij „t Scheepje" door Van Alft'. Het is alles merkwaardig, en ik doe verder geen kous. Hot is genoeg, uw aandacht op deze afdeeling gevestigd te hebben, de afdeeling, die de geschiedenis geeft van de geleidelijke verandering der stad. De belangrijke episode uit Haar lem's 'geschiedenis, die van hèt beleg, is vertegenwoordigd door een aantal merkwaardge stukken, kaaiden _eu prenten, ter'nadere kennisneming waarvan ik verwijs naar den Inmid dels verschonen catalogus (nrs. 160 176). Mij rest nog iets t'o zeggen 'over do inwoners, hun zeden en gewoon ten', over godsdionst, wetenschap en kunst, liandol on nij verhdid, voor zoover 'deze tentoonstelling daarvan spreekt. ï-ï. E. KNAPPERT. Brieven uit de Hofstad. In December van liet vorig jaar werd eindelijk een begin gemaakt met de ufbraak van de huizou langs de Gevangenpoort, waardoor de oude en jaren-slepende kwestie van den verbiu dings weg in velband met den Hofvij ver accuut werd. Met grooten .'poed werd do afbraak voltooid: den aanne mer was het mes op de keel gezet want mij kreeg .slechts tachtig werk dagen tijd en esn boete dreigde voor iederen dag dat hij later gereed' mocht 'zijn; De aannemer kwam op tijd gereed, do nieuw ontstane grond werd keurig opgehoogd en ieder die dagelijks dooi den muizenval heen moet. d.w.z. onder de Gevangenpoort hoopte al op hot uur dat liij langs den ma-, jestueusen vijver zou gaan. Maar men nad buiten de autoriteiten gerekend.- ,De nieuw'e weg-werd met prikkel draad afgezet en flink-sbatig zelfs zoo dat geen Haogsch hondje heb zelfs zou wagen zich te vermeien op het nieu we pad. Bijna drie maand&n later besloot de gemeenteraad tob aanleg van den ver keersweg. Het besluit viel in afwij- kiqg van het. voorstel van hot dage- lijksch bestuur. Wij zijn thans weer vier maanden verder 011 nog niets is gedaan om het werk aan te vangen. Als dit geen opzettelijke tegenwerking ia van de zijde van hot gemeentebe stuur -dan. lijkt het er wel veel op! In een groote gemeente zou men verwachten dat dergelijk kleine rtrs- ken' niet voorkwamen. Men ziet nu dat oe.u groote stad' ook wel eens klein kan zijn in die dingen- waarin kleine steden zoo vaak klein plegen te zijn. Van de Gevangenpoort gesproken. ook dat vraagstuk- is niet opgelost. Men weet dat er ook stemmen zijn op gegaan om dit scliandehuis van'onze vaderlandsebe historie te sloopen. In 1873 heeft het niet veel gescheeld of het was daartoe gekomen. In de Twee de Kamer stelden toen do hoer Van Eek voor geen gelden beschikbaar te stellen voor restauratie, hetgeen ge lijk te begrijpen valt-, hetzelfde was als een doodvonnis. Hat is toen alleen aan den minister van binnenlandscho zaken eii den heer Wintgens te dan ken (of tc wijten!) geweest dat d9 res tauratie wel' is doorgegan. De mi nister daverde de woorden „wanneer de natie haar historische' monumen ten minacht komt 'zij or allicht toe haar historie te vergeten en een volk dab daartoe komt, zou gevaar loopen zijn -recht op een zelfstandig' bestaan te verliezen". Dat klouk, niet waar? Een histo risch monument is wel do meest eufe mistische benaming voor de Gevangen poort, maar er zijn nu eenmaal monu menten die 1 eel ijk zijn. De Tweede Karper besloot met 40 tegen 21 stem men tot restauratie van de Gevan genpoort. I-Iet waren vooral de li Dé ren Stuers en-Bosboom die daarvoor: geijverd hadden. ('_lv T.hans zal de restauratie pas geheel tot stand gebracht kunnen worden, nu de huizen die tegsu de poort zijn aan gebouwd) gesloopt zij n. De poot van de poort .die waarschijnlijk oudtijds aan liet water stond, komt nu weliswaar langs den weg maar het uitzicht uit de poort over den Vijver zal mogelijk zijn. Op 'de sfoatsbegrob'ting voor lc'uns) sten en wetenschappen zagen we geen post uitgetrokken voor deze restaura tie zoodat te vreezen valt dat al mocht het gemeentebestuur een einde maken aan de schijnbare 'tegenwer- werking ten opziohte van den aanleg van con verkeersweg, toch. de leelijko poot van de poort nog geruimen tijd blijft bestaan. t Zoo ziet men dftt heb in den Haag in de onmiddellijke omgeving van liet Binnenhof niet mogelijk is een kleine verandering tot stand te brengen. Wiemooiit meenen dat wij hier in den Haag dicht bij het vuur der rogcering zittend ons lekker kunneii warmen, vergist zich deerlijk. Snuffelend in oude geschriften over li et' Gevangenpoort-vraagstuk, stuitten wij ook op een grimmige opmerking in één der bladen over de Tweede ICamer. „In de Tweede Kamer", aldus la zen wij, „is Woensdag besloten den post voor do stenografie met f 600 to veidioogen. Er zal een tiende steno graaf worden aangesteld." En do grimmige recensent schrijft er onder: „Het zou nog beter geweest zijn als men besloten had, het gepraat in de Kamer met een tiende te ver minderen." Dat was in 1873. Is do toestand thans na 50 jaar anders 1 Ten slotte het derde punt li it het zelfde jaar. Men kont de geschiedenis van het standbeeld van Willem II op heb Bui tenhof. Het zal eindelijk verdwijnen en vervangen worden dcor een rui terstandbeeld. Reeds in 1S73 pleitte Van Vloten voor heb omsmelten van dnt. stand beeld bot. oan ruiterstandbeeld. He' thans bestaande noemde hij „een op- ziclibelijk gewrocht-, dab thans, t> spot van Nêerlands hofstad en kunst diet Buitenhof ontsiert". Heb Itev. tccli nog meer dan een halve eauw ge duurd oor men algemeen deze ziens wijze is gaan deelen en de ontsie ring ten doode is opgeschreven. Van Vloten heeft het niet meer mogen he ieven maar juist daarom herinneren \ve met des te meer instemming aan zijn woorden,'die ervan getuigden dat hij een goed inzicht 'had in .kunst zaken. Ei' is in den loop dor laatste jaren heel wat veranderd in het oude ge deelte van de Hofstad. Er blijft zoo zoetjes aan niets van heb oudo 'over. Maar. het kost kracht om den toe stand te verbeteren want hardnekkig in zijn bestaan is alles, wat maar even op ©en „historisch" verleden weet te wijzen. Er is een tijd geweest dat als groot ste merkwaardigheid in' ons gemeente museum werd bewaard en tentoonge steld een kootje van een vinger vau Jan de 'Witt. Zeer gaode schilderijen stonden iu dat zelfde museum in den kelder orn aat c-r geen plaats was. Gelukkig verandert alles op 'den duur al kost het kracht en veel tijd. Vandaar dat wij zelfs niet aan de Gevangenpoort wanhopen. HAGENAAR. -herclassificatie bij de Neder- SCHILDER SPAT ROONSPO ND. Op de te Utrecht voortgezette alge meen© vergadering van den Bond van Nederlandscho Schilderspatroons -wer den als bestuursleden herkozen de heeren L. de Groot uit Rotterdam en E. J. Bruins uit Kampen. De lieer A. F. Noest uit Middelburg is als nieuiw bestuurslid gekozen. Vragen aan dan minister Heb Eerste Kamerlid tl© heer P. Moltmaker heeft, aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Wil de minister de redenen mede- deelen. die hebben geleid tot goedkeu ring van een nieuwe klasse-indeeling van de gemeenten -voor het spoorweg personeel en verhoogde slandplaats- a ft rek daarvan? Is het den minister bekend, dat do rijksclassificatio-commissie, waarin ook do vertegenwoordigers van de di rectie der spoorwegen en van de vak- vcreenigingen zijn opgenomen, nog niet met haar advies gereed is'J Tg het juist, dat de nieuwe classifi catie voor het spoorwegpersoneel zou zijn geschied, omdat (lit mot- do direc tie zou zijn overeengekomen? Is den minister dan niet hekend, dat deze reden geheel onjuist is en dit deel van die overeenkomst Blechts do strek king had, do loonsvermindering- die uit een eventueel© wijziging, van de voor rijks- en spoorwegpersoneel gel dende classaficatie zou voortkomen, voor laatstgenoemd personeel te be perken? Wil de minister hiernaar een on derzoek iustellc-n bij de vakveroenigin gen van het personeel en bij «-ebleken juistheid zorg dragen, dat deze her; classificatie niet doorgaat? Acht do minister het geoorloofd, deze loonsverlaging to doe» ingaan, nadat slechts ten hoogste enkele da gen vóór den aanvang daarvan aan betrokkenen werd kennis gegeven en absoluut geen rekening is gehouden mot, den termijn van vier.weken, die de directie der Nedorlandsc-he Spoor wegen in acht hooft te. neineti bij do opzegging, dus ook bij eenzijdige wij zigingen van de arbeidsovereenkomst? Meent de minister in verband hier mede niet, dat in elk geval geen ver lagingen iu de loonen bobooren plaats te "hebben' dan met inachtneming van dozen termijn van vier weken? DROEVIG ONGELUK. Te Noord- wïjkorhoul werd eon vier-jarig knaap je door een motorfiets aangereden en met gespleten schedel opgenomen- VERMEERDERING VAN PERSO NEEL BIJ DF, FOKKER-FABRIE KEN. In verband met de vele or ders. die dc N.V. Nederlandsche Vlieg- tuïgenfahriek voor liet binnen- en bui tenland hooft uit te voeren ,\vas de Fokkerfabriek genoodzaakt haar staf van personeel belangrijk te vergroo- ten. Kort geleden werden woei- 200 man aangenomen, zoodat heb totale aantal van employe's op 1 September Sliet getal 1200 reeds heeft overschre den. Als de nieuwe fabrieken op het vliegterrein „Waalhaven" bij Rotter- ;dam gereed zijn, zal dit aantal na- ibuutiljk nog belangrijk, grooter Wor den. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. iOp fde te Amsterdam gehouden al gemeen e vergadering van de Broederschap van mo tarissen -werden tol leden van hot hoofd bestuur in dc plaats van do heeron N. Tm.Tni.Tig en M. Treub. die niet herkios- Iwar waren,, gekozen dc heei'en H. van O'pstall tc Enschede on mr. S. K. D. Sf. van Lier te 's-Gravenhage. Tot scorei.v ris werd herkozen dc heer Th. C. L. Smit te Amsterdam. DE MELK WORDT DUURDER, - Met ingang van 1 October worden te Den Haag de melkprijzen met 1 ets. per Liter verhoogd. Cte ISÊMoêï Gast (die al herhaalde malen ver geefs een kellner heeft geroepen).: Koll- ner, hoeveel maal heb ik je nu al S6" roepen K o 11 n e r (uit do hoogte): Dat zult u zelf boter weten dan ik, meneer. Ik heb er geen aanteekeniug yan ge houden! NIET 7.00 EENVOUDIG. M o y o r: liet i3 zoo.eenvoudig, dat een kind het zou kunnen doenl Muller: Ja, maar waar halen we nu in eens een'kind vandaan? P. II. VAN DE WEYER. Gisteren' is to Brussel, waar hij sedert korten tijd woonde, na een korte ongesteldheid over leden dc hoer P. W. van de Meyer, uit gever van de „Utrcchtseho Courant", het. „Dagblad van Noord.-Brabanl" te- Breda, de „Limburger Koerier", de „Nedorland- selio Iliusiratie" en vérdere periodieken. BLIKSEMINSLAG OP VRIJE BALLONS EN VLIEGTUICEN. liet Kon. Ned. Met. Instituut schrijft ons-. Naar aanleiding van de betreurens waardige ongevallen bij den Wedstrijd om den Gordon-Beuuetboker voor vrije ballons is het van belang na te garin in hoever er gevaar voor bliksemin slag zou zijn voor vliegtuigen. Zoowel op statistische als oj. alge meens gronden mag vastgesteld wor den, dnt dit ook voor vrije ballons, uiterst gering is. Gevallen jjnu blik- seminslug op vrije ballons zijn ons slechts zeer enkele beleend. Voor het grootste deel vindt dit zijn oorzaak hierin, dat een ballon, niet "aar do aarde afgaand op zichzelf geen groo te trefkans biedt; verder dat ieder luchtvaarder het gevaar ontwijkt door direct te landen als de ballon een on- wecrsbul dreigt le geraken. Voor vlieg tuigen jnrt vee! geringer afmetingen lil vorticale richting geldt het eerste eveneens in sterke mate; ook de gele genheid om oen bui te ontwijken is veel grooter en uit de statistiek zijn ons Cl (in ook geen gevallen bekend, dat een vliegtuig door don bliksem werd getroffen, liet, feit, dat de vliegtuigen in groote getale bij alle weer vliegen en ook bij slecht weer )rw£ onweers neiging hun weg rustig vervolgen, zon der dat zich ooit een noodlottig on geval door onweer veroorzaakt voor deed, bewijst, dat de trefkans van den bliksem op epn vlicgluig ultcr-st ge ring is. VAN FRAUDE VERDACHT. Dc N. R. Crt. meldt nader: Naar aanlei ding van het bericht over de arresta tie van don heer A. L. F. 13., te Lei den, die verdacht wordt van fraude, kan nader worden medegedeeld, dat deze verdenking op'hem rust als di recteur van de N.V. Confectiefabriek' Holland. Ilij bevind zich nog steeds in arrest. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld. GRAAN UIT'RUSLAND. De export van. graan maar Nederland uit Rusland bedroeg volgons een V.D, be richt uit Moskou tot 1 September 60.802 ten. De totale uitvoer naar do verschil lende landen bedroeg ongeveer 600.000 HET KAMERLID TER HALL. Naar het IJbld. verneemt moet het Tweede Kamerlid, de heer Ter Hall op advies van zijn: geneesheer gedurende eenigen tijd NEDERLANDSCHE REDDERS. Dikwijls hebben' 'wii reden als volk Irotsch te zijn op de eenvoudige helden, die aan onze kusten in levensgevaar de bemanningen, van in nood vcrlceerendc schepen redden. In het jubileumboek van de uitgevers Fongers Co., to Voor schoten, is zeer te pas ecu staat opge nomen, die ons ten volle kan doen be seffen, wat de-ze dapperen in de laatste 25 jaar voor drenkelingen en voor den naam van het Nederlandsche ras in de geheels wereld bobben gedaan. In dit tijdsverloop werden op 31 Nederlandsche kustplaatsen niet minder clan 200 reddin gen bewerkstelligd, met in totaal 1822 geredde menschen of 73 per jaar.- Hoek van Holland blijkt de gevaarlijkste plaats te zijn (en natuurlijk de meest bezoch te).' Hier vielen in 25 jaar 34 reddingen voor met 527 geredden. Daarna komt [Terschelling met 30 en 233, Ameland met 20 en 114. IJmuiden en Zanilvoort staan beiden vermeld met 'drie reddin gen, respectievelijk met 23 en 19 gered den, -■-) V- OVER LLOYD GEORGE. Als een Engelschman in-het openbare leven wil slagen moet hij voor alles een gevoel voor humor helblben. Geen won der das, dat Lloyd George dit in ruime mate bezat. Op n dag hoorde kennis van I hem tot zijn ont- 1 zetting -twee voor- bijgangers spro- I ken over het feit, I dat de ecrste-imi- 1 nister vermoord zou zijn. .Onmid- I dellij'k rende hij 1 naar de dichtstbij zijnde telefoon en liet zich imet den huize Lloyd George verbinden. De vrouw vau den minister antwoordde. Nadat hij voorzichtig naar Lloyd George's ge zondheid had geïnformeerd,- -bleek s-poe-. dig de ongegrondheid van zijn schrik, maar mevrouw Lloyd George kon niet nalaten de telefoon met haar man zelf te verhinden. Toen vroeg zij „David, ben je vanochtend vermoord?" En dc premier antwoordde„Ik weet het niet, lieveling, koop even een krant als je er benieuwd naar bent." Het is ook bekend 'geworden, dat Lloyd George, toen heni bericht werd, dat een belangrijk wetsontwerp van zijn hand, in het parlement was aangenomen, met een hoed van een van zijn dochters op en een mantel van een andere aan, in uitgelaten opgewondenheid door zijn „officiéele ambtswoning" danste. Minis ters zijn ookmenschen. DE EERSTE MILLIONNAIR. In dozen tijd van vernietigde valuta kan een millionna-ir van honger omko men en zelfs-een miliiardair behoeft nog niet goed af te zijn. En toch is het neg (Daily Sketcli, Donderi.) -Nou, Llentje, noem jij nu eens een. getal en zeg dan of ik iets verkeerd doe. 1 Zes en zeventig, juf. Nog een, - Vier en vijftig, juf. - Nog een, - Twee en négen tig, juf. -Nog een. 1 Vier en veertig, juf probeert u daar nu eens mee tc knoeien, - l geen eeuw geleden, dat de eerste mensch met een millioen werd „uitgevonden". Hij was een Fransch zeeman, Etienno Girard geheeten, die ziichin 1772 te Phi ladelphia vestigde-als koopman in wij-- :nen. Na eenigen tijd Ibezat hij huizen, liét schepen bouwen en stichtte tenslotte een- bank, die de voornaamste van het land werd. Girard stierf in 1832 en liet als rijk» ste man van de wereld een vermogen van tien .millioen dollar na. Het gehccle vermogen van dezen eersten millionnair.x die als verstokt vrijgezel gestorven was, kwam aan instellingen yan liefdadig heid, V 1 I. vil-;., „A..,. I-IET LAND DER' KRANTEN. Het zal waarschijnlijk verbazing wek ken dat in Egypte, een land dat men' zich soms voorstelt als een eindelooze woestijn, met hier en daar een oase, niet minder dan 166 dag- en weekbladen worden uitgegeven. Hiervan zijn er 94 in de Arabische taal, 6 'in andere Oos- tersche tallen, 63 -in Europeesche talen en 3 in combinaties vau Oosterschc en Wcstersoho talen, Cairo heeft er van dit aantal 103, Alexandria 46 en de rest van het land 15. Cairo, dat een bevolking heeft vau tus- sche-n de- 6 en 700.000 zielen, heeft daar voor 24 dagbladen, wat belangrijk meer is dan bijv. Londen, HET MEEST VERTAALDE ROEK. Over talen gesproken. De werken van Homerus zijn in 20 tongvallen uitgege ven cn die van Shakespeare in ongeveer 40, maar de Bijbel gaat hier; zooals te verwachten was, ver beven uit. En' hoe VerHij is in niet minder dan bijna 700 vormen van het menschelijk woord ge publiceerd. De Engelsche Bible-Society alleen heeft hem in 538 tongvallen en dialecten .doen verschijnen, BETALING IN EETWAREN. Na de bioscoops, cii'cussen e.d, in Duitschland bobben de Duitsche medici thans ook hun tarieven in eetwaren, Het tarief van een dokter in een provincie stad moge hier volgen 1 Voor een dagconsulteen groot brood. Voor een (nadhtconsult I twee igroote brooden. Voor een Röntgen-behandeling: dertig bfooden. Een boer, die een been had gebroken en dezen dokter tc hulp riep, moest twee pond boter, twintig eieren en een kool betalen. .Voor een 'geval van rheu- matiek echter-werd een zak aardappelen voldoende honorarium geacht. De aard vau de als betaling geeischte goederen varieert met de betrekking.van den patiënt. Een slager betaalt in vleesch, 'een -kleermaker in stof. Het is nog onbeslist wat de medicus zal ver gen van den directeur van een. ijsfa briek, dien hij in het hartje van den winter behandelt. Iniusschea heeft de. Duitsche dokter gelijk, Plet is de een i.ge manier om het hem toekomende te verwerven, voor -het reeds weer een tiende van de waarde heeft, die het 'hozat op den vervaldag. Eu hij is niet aan zulk risico blootge steld als de-doktoren in het oude Japan, die ook in goederen, in ossen of ezels betaald werden, wanneer hun behande ling succes had. Wanneer de patiënt stierf, moesten -zij een hand, soms zelfs het hoofd r.'.s compensatie geven. DE SCHRIJFMACHINE. De schrijfmachine jubileert. Haar stammoeder heeft den vijftigjarigen leeftijd bereikt. Zij is eeiF.van die pro ducten van de techi nisch zoo wondere laatste halve eeuw, die onmisbaar zijn geworden in dc moderne samen leving. Het is moeilijk "te besef fen, dat zij nog zoo kort geleden het eerste levens licht aanschouwde. Haar geboortehuis was een 'klein win keltje in de Ameri- kaansche stad Milwaukee, Hier woonden drie mannen van middelbaren leeftijd, die door hun buren als zonderlinge dwa zen werden beschouwd. De eerste en tweede waren drukkers en werkten aan de constructie van een machine, die de witte bladen van kantoorboeken opvol gend zou nummeren. De derde zocht naar een mechanische ploeg. Toen de nummer-machine bijna klaar was, maakte een der werkers de opmer king „Waarom zou op dezelfde wijze niet een machine geconstrueerd kunnen worden, die letters en woorden schrijft cn niet alleen cijfers?" Dit wijze woord leidde tot .dc construc tie va-n dc „Ptcrotype", waaraan zij met z'n drieën gezamenlijk gewerkt -hadden. Dit model beviel niet cn eerst nadat 30 andere modellen gewogen en tc licht be vonden waren, brachten deze onvermoei de zwoegers iu 1873 de eerste schrijf machine op de piarkt, waarvan w;ij hier een afbeelding geven. De „kar" werd te ruggezet door een voetbeweging, die spoedig echter door dc nu nog in ge bruik zijnde handgroep werd vervangen. Toch worden dc beginselen van het tod- stel van 1873 in de nieuwste modellen van thans nog onveranderlijk toegepast. Aanvankelijk werd- de machine niet vriendelijk ontvangen en de verontwaar-' diging van een Amerikaanschen land bouwer, die 2ijn eersten „getiklen" brief terugstuurde aan de afzenders met de bemerkng „Je -hoeft je brieven aan mij niet te drukken, ik kan geschréven schrift lezen", is historisch. OCEAANPALÉIZEN. De grootste stoomvaartlijn ter wereld is do Cunard Line. Drie en tachtig jaar geileden ving 7.ij den dienst van Liver pool op Boston en Halifax met de Brit- taania, een schip van ongeveer 69 Meter lengte, een snelheid van SVj knoopen eu in staat om 63 passagiers in 14^ dagen over tc brengen. Thans doet de Mauretania, een van de snelste schepen der wereld, er ongeveer 4/4 dag óver.. Daarvoor.is éca snelheid van bijna 3° knoopen noodig. Vroeger werd een olielamp als ver lichting voldoende geacht voor twee hut ten, de gewéldige Acjuitania heeft thans 10,000 eleclrische lampen en een kracht, station dat voldoende zou zijn, om Haarlem van licht tc voorzien. DE/TELEFOON IN DE VER- EEXIGDE STATEN. ITet land van de wolkenkrabbers en dc automobielen, is evenzeer hei land van de telefoon. Op 1 Januari 1921 waren er in de Vcrcehigde Staten 7.595.938 abonne's op de telefoon, die tezamen voor hun aansluitingen ruim 16M mil lioen mijl telefoondraad noodig hadden. De aanleg hiervan kostte een milliard, niet marken, maar dollars. JAPANSCI-IE GEZEGDEN.,1 Ieder land heeft zijn eigen spreek woorden, maar de groote .gedachten, die er in zijn neergelegd, komen in dc meeste overeen. Zoo-zal dc opmerkzame lezer uit dc volgende Japanschc gezeg den, het Nederlandsche equivalent kun nen vinden Val zeven keer, sta den achtsten keer op. Een weg van duizend passen begint met één pas.. Aan den voet van den vuurtoren is het duister. Een bekrompen, mensch -bekijkt het uitspansel door een rietje. Paarlcn voor de zwijnen werpen.is in het JapanschGoudstukken aan een kat geven. Als een Japanner wil zeggen, dat iets onmogelijk uit' te voeren is, zegt hij: „je kunt evengoed over een grasveld lccrctt zwemmen" of „den Oceaan leegdrinken met een napje". Dc Japanners geloovea niet aan. het feminisme, zooals de uitdrukking „wan neer dc hen begint te kraaien, valt bet huis iu elkaar", bewijst. EEN LUXE ARTIKEL. Dc Fransche douane belastte dezcir da gen een houten been, dat uit Brussel1 aan een kreupelen officier werd gezon den niet 200 franken, omdat zij het als luxe beschouwde, waarop invoerrechten dienden tc worden betaald. Dc bureaucratie bloeit allerwegen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9