UNITED TELEGRAPH HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 12 OCTOBER 1923 DERDE BLAD DIENST VAN DE De Duitsche financieele plannen door Dr. FELIX PINNER, hoofdredacteur van de afd. Economie van het Berliner Tageblatt. Na Langdurige overwegingen en l>e-jDeze wettelijk© standaard, die voor raadslag mgen en nadat de Ihiitschebetalingen van het rijk en voor beta- mark in het buitenland zoowel als ten j lingen aan het rijk een vasten koers dee'.e ook in Uuilschland zeif zoover zaï heli bon, is niet het roggebiijet van is gekomen, dat men weigert haar als. lleiffench, maar het is toch een door betaalmidedl aan te nemen, is de re- zakelijke waarde gedekt geld, dat met ge en ng liet eindelijk over een finan- dit roggebiijet zeer veel overeenkomst eicel programma eens geworden en vertoont. Dm fundamenten van dit geld heeft liet schema daarvan openbaar j worden gevoraid door een in goudobli- gomaakt, Het is niet het project-gr.ties beschreven, zooveel mogelijk Helffcricli van de roggowaardebank j door hypotheken gedekte .heffing van geworden, waarmede de door de lau*-.de voornaamste producen tongroepen bouwers vast te honden oogst in con- (landbouw, industrie en handel). In sump tie gebracht zou worden, noch de'dit opzicht gelijkt het regeeringspio- particuliere goudbilejltenbank, die een Ject op de roggestandaard van Helffe- van de Rijksfinanciën volkomen ge- j rich. Het onderscheid is, dat de stan daard niet aan den yoggeprijs is ge bonden, maar een algemeen door za kelijke waarae gedekt geld met auto nome waarde representeert. Daardoor is aan htt door zakelijke waarde ge dekt biljet do eenzijdigheid, de toe valligheid er. de aan politieke belan gen onderhevige beinvloeding, die het in geval het aan den prijs van ec-n enkel agrarisch product gebonden wa re geweest, ontnomen; mr.ar wellicht ook de bekoring, die juist een rogge biijet op den om zoo tc zeggen in rog ge denkenden landhovtwtoestand zou hebben uitgeoefend. Desondanks is het begrijpelijk, dal de regcering er tenslotte van heeft afgezien een beta lingsmiddel in te voeren, dat mis kien geschikt ware geweest, de slag erende circulatie weer op gang te brengen, wat in het bijzonder ton aan zien van de voedselvoorziening van be lang was, dat echter toch de waarde en ruilverhoudingen op andere,-even eens zeer belangrijke punten van het economisch proces incr name in de in dustrie, waarschijnlijk geweld zou hebben aangedaan. Het in te voeren algémcene op zake- kelijke waarde gebaseerde biljet heeft voornamelijk ten dool, de als waarde meter en ten dee'l6 ook als betalings middel ondeugdelijk geworden papier mark in de financiering van het rijk en in het kleine en middelbare circu latieproces to vervangen. Do papier mark zal als pasmunt blijven bestaan, maar. zoodanig aan het op zakelijke waarde gebaseerde biljet gebonden worden, dat zij te allen tijde tot een bepaalden koers voor dit biljet kan orden gewisseld. Daar de tegenwoor dige totale papiergeldcirculati© on danks haar duizenden biilioenen slechts een goud waarde van ten hoog ste 100 niilliccn bezit, zal de emissie van door zakelijke waarde gedekte bil jetten een niet onbelangrijken ont moeten bereiken, wil zij eener- zijds aan do c.irculaticbehoefto van et verkeer ivoor zoover deze niet door oudbiljet teil kan worden gedokt) wor den aangepast on wanneer in de twee de plaats het rijk do mogelijkheid zal hebben, zich niet behulp van deze bil jetten te financieren tot het tijdstip, waarop zijn budget -door belastingen en leerlingen in evenwicht kan worden gebracht. De minister van financiën heeft het fcourag, dat het rijk nog zal noodig hebber, eer het budget in even wicht is gchraclit, op een milliard goudmark gesclmt en heeft ook aan genomen, d it ten emissie van door za kelijke waarde gedekt geld in dezen omvang toereikend zou zijn om naast de pasmunt en de hoofdzakelijk in het groote verkeer te gebruiken goadbil- etten het economisch verkeer voldoen- lo van betaalmiddelen te voorzien. Of deze schatting juist is, valt moeilijk scheiden muntslandaard noch tenslotte de ondersteuning de papiermark, welke aanvankelijk bet eigenlijke financieele programma van den voor alles op bet verder func- tioiieeren van de staatsma-chinerie be duchten minister van financiën had gevormd, Er is veeleer een ragout uit al deze gedachten en plannen t stand gekomen, niet onhandig bijee geroerd, maar ook niet ongevaarlijk in haar vermoedelijke uitwerking. Voor dit gemengde project heeft waarschijnlijk bij de rogeoring de door slag gegeven de betrekkelijk gemakke lijke overgang, die uit de oude finan cieele omstandigheden in de nieuwe mogelijk is. De constructie van een zuiver gouden standaard met beper king van de papiermarkemissie voor een overgangstijdperk, waarin het rijk zijn begrooting nog niet geheel zou kunnen zuiveren, zou stellig duidelij ker, eenvoudiger en uit oc-n oogpunt van financieele politiek eerlijker geweest, maar ook veel moeilijker in te voeren. Ongetwijfeld ontbreekt het in Duitschlaud niet aau goud- en w: Belvoorraden voer een goud-biljette: circulatie, die voldoende is, om "aan de behoeften van het geldverkeer te voldoen, maar bij het volmaakt ge- bi ek aau vertrouwen zou het waar schijnlijk gwii.imcn tijd hebben ge duurd, eer de in particuliere handen verhogen wissels en goudwaarden be-, reid gevonden waren, de goudbiljet- tenbaaik binnen te stroomen. Zoolang dat echter niet gebeurde, bestond liet gevaar van een luchtledig, een hiaat in de circulatie van betaalmiddelen, daar eenerzijds do papiermarkemissie beperkt zou geweest zijn, de goudbil- jettenemissio echter uit gebrek aan rieklring-smiddelen zich slechts tamelijk langzaam had kunnen uitbreiden. Wel licht zou het mogelijk geweest zijn, het proces van do samentrekking van lmitcnlandsche wiesels door inschake ling van een particuliere wisssldeposi- ...tpbank, waarbij particuliere wissel- Voorraden tegen rente en waarborg van de effectieve teruggave tè allen tijde, hadden kunnen woi'deii ingele verd, to bespoedigen. De regeering is echter dezen, zij hot veel lange ren weg naar do waardevaste standaard niet opgegaan, maar hoeft er de voor keur aan gegeven, een omweg te ma ken, omdat deze naar haar meening waarschijnlijk gemakkelijker is. Het door de regeefing aangenomen project gelijkt in zekeren zin een ge bouw niet drie verdiepingen. Tueschcn do onderste verdieping, de tot pas munt gedegradeerd© papiermark en de bovenste etnge, de volwaardige goudmark, is een tussclienverclieping iugelnscht, die-de feitelijke, zij het ook slechte ais voorloopig te beschouwer, wetieiijke standaard zal herbergen. te zoggen. Do cïrótilalie van betaal middelen bedroeg in Duitschland voor den oorlog tenminste 5 milliard goud- mark. Zij zal op liet oogenblik bij het verkleind grondbezit en de verminder de warenproductio op ongeveer drie milliard zijn te schatten. (De tegen woordige in goudmarkt uitgedrukte zeer geringe pa.piermarkcirculatie kan geen maatstaf vormen, daar de circulatiesnelheid van do voortdurend aan waardevermindering blootgestel de papiermark tot een steeds razender tempo is gekomen eu in breede krin gen de buiten landsölie wissels de plaats van de Duitsche betaalmidde len hebben ingenomen). Neemt men met den minister van financiën aan, dat aan door zakelijke waarde gedekt geld en pasmunt 1 tot 1.1 milliard goudmark voor het verkeer toereikend zouden zijn, dan moet men het moge lijk achten, dat ter completeering van de noodzakelijke totale circulatie van rond 3 milliard dc goudbiljettenemis- sie allengs tot 2 milliard goudmark zou kunnen worden uitgebreid. Op grond van de in Duitechland aanwe zige dekkingsmiddelen aan goud er buitenlandsche wissels moet de moge lijkheid van zulk een eindresultaat in het algemeen als juist worden be schouwd, maar het gaat daarbij om een eindresultaat, dat eerst bereikt zal worden, wanneer een volkomen ver trouwen in de soliditeit van de nieuwe standaard lot alle lagen van de thans ten zeerste wantrouwende bevolking is doorgedrongen en deze er toe ge bracht zal hebben, alle rentelooze en inproductieve voorraden buit-enlaud- Bche wissels aan do goudbiljettenbanlc tot dekkiingsdoêleinden Ier beschikking te stellen. De slichting van een zuiver particulier-zakelijk geleide met bescher ining van het volledig bankgeheim too te rusten wisseldepositobauk zooals hierboven werd geschetst, zou stellig deze ontwikkeling kunnen bespoedi gen. Vooreerst echter zou de emissie van door zakelijke waarde gedékte bil- jeiten het door de regcering toereikend geoordeelde goudniiliiard meer of min der belangrijk overschrijden. Juist omdat de waarschijnlijkheid bestaat, dat de calculaties van den minister van financiën te gering zijn, is het echter noodzakelijk, een ernstig gevaar te voorkomep. dat met de emissie van op zakelijke waarde geba seerd geld is verlamden. Het gevaar namelijk, dat de betaalmiddekncircu- latie voer do regu leering waarvan bij de dekking door zakelijke waarde niet zuoa's bij de muntdekking een auto matisch werkend correctief bestaat, zoodanig kan worden uitgebreid, dar het verkeer met betalingsmiddelen overvoerd en tengevolge daarvan naar nieuwe inflatie wordt- gedrongen. Flankrijk heeft, zooals bekend is, met de eveneens op staats- en kerkelijke bezittingen gefundeerde „Mandate terriforiaux", die do assignaten aflos ten, zeer slechte ervaringen opgedaan. Deze mandaten waren na betrekke lijk korten tijd tot 2 van hun nomi nale waarde gedaald en wel hierdoor, uat zij met betrekking tot het volume van de dekking zonder beperking wa ren uitgegeven. De hoegrootheid van de dekkingsbasis is in het algemeen het groote gevaar bij ieder op zake lijke waarde gebaseerd geld, natuur lijk ook bij hel thans to scheppen Duitsche. Aan onroerende zakelijke waarde beslaat stellig geen'gebrek en de'verleiding ligt derhalve voor .de hand, dat ecu regcering, in verwar ring van het dckkingspriiicipe niet. liet uit een oogpunt van standaardpo- litiek belangrijke quantiteitsprincipe haar biljetten emissie vergroot, omdat zij van oordeel is, dat dc omvang van haar ongebruikte dekkingemiildelen toch nog een aanmerkelijke speling heeft. Men ziet, deze verleiding duide lijk voor oogen, wanneer men hoort, dat de "door de Duitsche regeering als :is van het-op zakelijke waarde ge- •eerd geld voorgenomen vermogens belasting een bedrag van vier a vijf lilliard goud mark zal bereiken, ter- ijl de circulatie van de biljetten voor loopig slechts op oen milliard is ge raamd. Is het budget na uitgifte van heï milliard nog niet gedekt, en ont staan op een of andere manier groote finanrieel-politieke, politieke of socia le moeilijkheden om het te dekken, don zou de tegenwoordige of een min der nauwgezette latere minister van financiën gemakkelijk cup de gedachte kunnen komen, de hem nog overgeble ven dekklngsiPtimte tot vier of vijf milliard te benutten, ja, zelfs na liet bereiken van deze grenzen nieuwe dek- kingsfundamenten te scheppen, door uitbreiding van de belasting op de za kelijke waarde. Ondanks de solide dekking zou dit een inflatie van de door zakelijke waarde gedekte betaal middelen beteekenen. Dergelijke zij wegen moeten van iiet begin af ver sperd worden en die laten zich alleen versperren door vermeerdering van liet door zakelijke waarde gedekte geld te verhinderen door een bepaald quan tum in het statuut van de valutabank vast te leggen, zoowel als door over eenkomstige bepalingen in de grond wet van het Duitsche rijk. Een van beiden: men zou een absolute maxi mumgrens voor de nieuwe emissie van door zakelijke waarde gedekt geld moe ten vaststellen tot een bedrag van on geveer 114 milliard of men zou kun nen bepalen, dat de dekking van dit geld «leckts voor een derde deel door biljeltenemissie vloeibaar gemaakt zal inogen worden. Op iedere drie goud- mark door zakelijke waarde gedekte obligaties, die bij de valutabank lig gen, zou ten hoogsle een door zake lijke. waarde gedekt biljet mogen wor den uitgegeven. Zoo alleen is de waar borg te geven, dat. do standaard van de zakelijke waarde niet in inflatie kan ontsporen. Een werkelijk noodza kelijke uitbreiding van de circulatie van Lettmimiddelen zou slec.hto door de uitgifte van goud biljetten mogen geschieden en bovendien zou ook het voorloopi-ge door zakelijke waarde ge dokt geld zoo snel mogelijk door defi nitief ge'd vervangen mcoten worden. Arr, Hacbtfiaiik Behandeling van de zaak tegen den tandtechnicus J. G. S, beschuldigd van onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Wat een patiente over het kiezentrekken in de inrichting van S. vertelde. Beklaagde ontkende. Het O.M. vroeg 1 maand hechtenis. De verdediger Mr. Pauwels - pleitte vrijspraak. Stadsnieuws EXCURSIE. Het departement Haar- m der Kederianösoho Maatschappij voor Nijverheid en Handel lioudt Donderdag 13 October een excursie nasr de jubileum :fin toonstelling in liet gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. TEAMTERTRAGIXG. "Woensdagavond eraakte te Halfweg 'i. vrachtauto, doordat :n auto, die van de tegenovergestelde ch'.ing kwam, de lichten niet bijtijds doofde, op de trambaan der E. 5. M., waardoor de train een half uur vertraging ondervoed. GEVONDEN VOORVOERDEN. Terug te bekomen bij: Wessels, h:t:rouv,ij\ urn 78, gfijz© ceintuur; Lom.;, Darnie.tcst.rnat 38, beige cein tuur; H. J. Dérogé, Leliestraat 31, directoire; J. Oudelf, lEerodrachtsbr. "4. blauw© duif: N. Geutskens, Oran jestraat 93, ascüketel; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat, gebracht door J. H. Geels, Pres. öteynstraat 3-8; varb-wilte kat gobraclit* door J. Prins, Pricsenbohverk 50; C. Schou ten. Nieuws Kèrksplcdn 20. muts; v. Kroft, Tulpenstraat 6a rcod, bruine ld ndërp o r tem on n ai eWngc-ninge, I-Iok- g brood; bruine daine/jportemon- naie; v. Ieperen, Barbarosaastruat 4, ozonkrans iu étui; F. J. Martens, Plein 20, rijwielsléiitel; Reitsma, Rip- 'perdastraat 14, slot; Mulder, Baan 7, haarspeld; P. Bódoux, KL Heilig land 58 rood, zwart taschje; F. v. d. Haar, N. Appel aar steeg 6, zwart taschje; Burggraaf, Gortesleeg 18, boodschapponlasch. PERSONALIA. Bij de examens voor Pitman's Steno- grafie en-Maohir.eschrijven slaagden .voor diploma A. de heeren C. Gassée, A. J. van Zenen te Haarlem en J. Peschar to Heem stede. Voor diploma Maihiiiwehrijven de da ine;: Jt. U. H. Ducrót, J. T. v. d. Mei, A. Scrphos en C. de Zaaijer. te Haarlem, en !e heoTen C. Cassée te Haarlem, J. G. an Holten te Schoten en J. Pcscliar te In appèl diende Donderdagmiddag as zaak van den tandtechnicus J. G- S., die door den Kantonrechter we gens het onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde tot 14 dagen hechte-- "s is veroordeeld. Verdediger van bek!, was mr. F. Pauwels uit Amsterdam. Het verhoor. Allereerst werd beklaagde ver hoord. President: Bent u toegelaten tot de uitoefening van de geneeslainde of tandheelkunde 1 Bekl.: Neen. Pres.: Heeft u een kamer in het perceel Ged. O. Gracht 84 waar pa tiënten behandeld worden? Bekl.: Ja. President: Hebt u op 17 April daar mevrouw Hartog— Gijaberlso behan deld Bekl,: Noen dat geschiedde door den tandarts Stark, dio in mijn dienst is, Pres.: Zijn die dame een paar kie zen getrokken Bekl.: Ja. Pres.: Is u al eens meer veroor deeld Bekl.: Ja. Daarna begon liet verhoor van de getuige mevrouw L. A. II. Hartog GijriinTtse. Pres.- Herinnert u zich dab u »»p 17 April des middags in 't perceel Ged Oude Gracht 84 zijt geweest om u ie laten behandelen Gei.: Jn zeker heel goed. Pres.; Werd u door deze mijnheer behandeld Get.: Ja. Pres.- Kunt u z:ch niet vergissen? Get.: Geen qunestio van, deze mijn heer heeft het gedaan. President: Had u daarvan veel pijn in den mond? Get.: Ja, er was een ontsteking ont staan. Ik had daar hevigen pijn aan drie weken lang en ik kon niet sla pen er van, tot dat ik naar mijn oigeii tandarts ben gegaan. Een dag na de behandeling ging ik weer naar den heer S. Deze zeide. gij moet er maar niet aan deuken, dut gaat wol over. Donderdags ging ik er wear been. De heer S. reide: zoo erg is het niet, wat. u heeft is een hel gewoon ver schijnsel, dat gebeurt bijna eiken i! ig. Hij heeft mij daarna in den mond gezien, meteen penseel do plekken der ontstoking bestreken en dan werd mij oen recept gegeven. Bekl en de tandarts Stark hebben wel samen overleg gepleegd; maar de. heer Stark Jiesft niets gedaan aan de behandeling. PresidentHebben de liecren wel met elkander overleg gepleegd Get. Ja, de- heer Stark is in een boek gaan lezen en heeft daarna een recept klaargemaakt. Pres.Eu wat gebeurde toen den eerstén keer 1 Got.Beide lieeren gingen toen te zamen praten. Roehter De Jcfeselin do Jong: U zeide voor den kantonrechter, dat de lieer Stsrk nieis deed dan de courant leizen en :iu komt u daarop terug, wat ie nu de Waarheid! Get. ïïii las eerst een courant- en is daarna zich met de Z3ak gaaa 'te- Rechter de Jossëlin de Jong: Wie lead de leiding? Iladt u den indruk dat bekl. maar aesisteerde of deed hij den boel Get.Ik had een indruk dat bekl. den boel deed. De'Leer Stark heeft al leen maar naar den mond gekeken. Mr. Pauw e 1 e Was cr ec-n mo ment. dat ieder van de heercu aan uw stoel stond i Get, Ja. Mr. P a u w e 1 sHeeft zieli dat herhaald Get. lk weet dat niet. Maar de heer Stark kwam wel eens zien. Mr. Pauwcis Werd het overleg tus- aclien de lieeren goDlcegd vóórdat de kiezen werden getrokken? Get.Ja. vóór dien tijd. Mr. Pauwels Wat u nu verklaart, is in strijd met do verklaring door u voor liet. kantongerecht gedaan. Mr Pauwels .- llad newoon die u behandelde een gewoon pak aau? Get. Ik lieb niet iemand mot een witte jas aan gezien. Naar aanleiding van deze verkla ringen beweerde bekl. andermaal, dut hij de getuige niet heert behandeld. Rechter de JosSeLn ce Jong tot be klaagde Hebt u gezien, dat de heer Sturk de patiënte oehaudeldc? Bekl.lk heb hem zelf den tang ge geven. Da volgende geinige, do lieer Th. Hartog, L-rkh.i.iüe uat hij den twee den l.ior met zijn vrouw was meda- gegaau.^ Bakl itud zi.u vrouw m deu uiond gezien en daarna hadden bekl. en de lieer Stark samen gepraat en in een boek gelezen. Dan lu.d beul. met een penseel dat in een llesonje was gedoopt eenige plekken in den mond van d: vrouw van get- best rek-n. Get. had gezegd: „Dos mijn vrouw geen pijn", maar bekl. had geantwoord: „Dat is mijn ...r. Pauwels: Weet u welke jas de poz50021 aau had, die uw vrouw be- uandelde? Get.: Jk kan dat niet zeggen. De tandarts P. G Heijbiom <iie daar na als getuige werd gehoord, zeide dat nie rauw Hartog bij hem was ge komen en had geklaagd over een ont- zettenden pijn na htt nekken van drie Get. was gebleken dat de wondoa ontstoken waren. Hij had den indruk gskspgen, dut het trekken onoordeel kundig v. as geschied en mot ongiste- rilisoe.rde iusti umenten. Rechter Sluys. Wus dat op infec tie? Get. anders infecteert een wond in den regel'niet. Verder deelde got. mede dat li ij des mond met watten had gereinigd en dat hem daarbij was gebleken dat hij met een rollenden woud had te doen. Er was kennelijk niet nabehöndeld. Anderhalf a twee weken was get. bezig geweest om de wenden steriel te maken. Get. zeet neg dut wanneer Lij een tabdarts was gebeurd wat hier had plaats gehad', deze dadelijk maatre gelen had genomen. Het O. l it het feit dat die maat regelen niet zijn genomen, leidde n af, dat de behandeling niet door een taiuiaris is geschied? Get.: Ja. BABY-MTLLIOXAIR. Er gijn natuurlijk, hoofdzakelijk in - 'Amerika verscheidene babies, die mil- lionair zijn door familieomstandighe den als het ware. Maar een baby van nog geen vier jaar, die millionair is in eigen rechten, door eigen verdienste is zeker een unicum. Dit wonderkind is de bekende miniatuur filmster Ba by Peggy, die onlangs, of liever voor wie onlangs een filmcontract, g-ebee- kend is, dat haar gedurende drie jaar e-en inkomen van 309.000 pond ster ling per jaar waarborgt, een extraatje na afloop van d" a;jn van 100.000 pond. Een millioen pond sterling due voor deze dreu— mes, wanneer ftiWf!,.j zij zeven jaar is. küSsa Onnoodig te zeg gen, dat dit het 'grootste bedrag is, ooit aan een won derkind geboden, de vermaarde Jackie Coogan niet uitgezonderd. Baby Peggy schijnt er intusschen niet erg opgewonden over te zijn. De Amerïkaansche bladen, die zich ove rigens ook wel een nul aohter het be drag kunnen „vergist'' hébben (dat komt bij hen meer voor) weten te ver tellen, dat zij naar niets zoo verlangt als naar een „Vliegenden Hollander''. En die mag zij niet omdat da levens verzekeringmaatschappij niet tegen liet vervaarlijke risico van dit speel-' tuig verzekert- Arme Baby Peggy! PRINSES JULIANA. Wij leven tegenwoordig in een pe riode van nou van enfin van eindeloos veel dingen en o.a. ook van vorstelijke huwelijken. Belgische prin sen verloven zich als het ware on ophoudelijk met Italiaansclie lotge nootjes, de Envelsche koninklijke fa milie deed in «ie laatste jaren op trouw gebied nogal van zich spreken misschien is dit de- reden, dat een schrijver in het Franscho blad Opi nion zich hooft beziggehouden met trouwplannen van onze eigen prin ses. Na zijn lozers te hebben ingelicht over haar cénig-kind-zijn en andere bijzonderheden, die wij allen kennen, zegt hij: „In politieke kringen honen, men zich ernstig met het onderwerp (Juliana's huwelijk) bezig, diploma ten houden cr besprekingen over, men weegt het pro eu het -contra; (Daily Sketch. LondenA Wat? Het eten nog niet klaar? Dan ga ik naar een restaurant. Kan ie niefc nog gen twintig minuten dan ga ik met jo maar men fluistert dat in deze dagen, nu prinsen eu prinsessen geneigd schijnen te zijn hun hartewenschen boven de politiek© overwegingen te la ten gelden, het niet onmogelijk zou zijn, dat ook prinses Juliana zelf haar toekomstigen gemaal kiest". Inderdaad mogelijk e:i wij hopen dat haar dit gegund zij. Maar laten wij haar, het 14-jarig meisje, in ieder geval nu nog wat met rust laten, op dat zij zooveel en zoolang als zulks bij een vorstenkind mogelijk ie, nog zal kunnen genieten van haar onbe zorgde jeugd. CIGARETTEKMODE. Er is een tijd geweest., dat ieder roo- k-r. die daaraan hechtte zijn initialen op zijn cïgaretten kon laten drukken. In fijne gouden lettertjes. Dat is voor hij gebeteivl evenals de rag© on der de Amerikaans olie rooksters, om het cigarettenpapier iu de kleur van haar japon te hebben. Het leek ons altijd een vrecselijk idee om een blau we, paarse of groepe sigaret te roc ken. Misschien vonden zij dat tenslot te ook, want die mode is weer a%e- loopen. Maar er moet iets nieuws zijn en daarom kan -de Eugelsche man- van-de-vvereld nu op z.jii cïgaretten zijn eigen handteekening lat-eu aan brengen. Waarom? Niemand weet hek Hst is weer cent iels anders voor ten blagé fat. VOORSPELLINGEN. Voorspellers van da toekomst zijn er einds onheugelijke tijden geweest. En als er eens «een paar voorspellin gen van dezelfde geheimzinnige dame (meestal zijn het dames) uitkomen, dan is de zieneres in kwestie plotse ling beroemd eu maken velen zich zenuwachtig bij iedere slechte, ver heugd bij elke vreugdevolle toekomst voorspelling. Zij zullen zich weinig bezorgd maken over den roman van den onbekenden voorspeller Turner, die voorziet dat de wereld zal vergaan door een orkaan met eene snelheid van 4000 Kilometer per uur en dat we! op 4 Februari 1929. Maar Madame Tliebes, een waarzegster die zich zoo genoemd heeft naar een nog beroem der voorgangster, is ook aan het voor spellen gegaan en dit is een ander geval voor de lichtgeloovigen. Heeft madame niet-, 'zes maanden geleden ongeveer, den dood van een staats hoofd en ecu ontzettende natuurramp voorspeld? Beide voorspellingen zijn uitgekomen, door den dood van pre sident Harding en de vreeselijko aard- beringen in Japan. Door zooveel, al dan niet verwacht, succes aangemoe digd, heeft madame Tliebes nieuwe J sombere vooruitzichten voor 'de we reld gelanceerd. Iets vroolijks schijnt er helaas niet te verwachten. Luistert slechts; Een ongeluk ter zee met internatio nale verwikkelingen. Esn ernstige politieke crisis in Enge land. Revolutie in Oost Europa. De plotselinge dood van een man, die een groote rol in den oorlog speel de. En dit alles zal, volgens de zieneres, nog voor 1 November moeten gebeu ren. Aangezien het programma nog niet is begonnen, moet de tweede helft van October oiis dit alles tegelijk brengen. Laten wij er kalm onder blijven. Wellicht loopt het zoo'n vaart niet, v!§$£ LU CJITVLSSCH ER1J. Na de jacht per vliegtuig, die in een serie artikelen iu cms sportblad aan de orde is gesteld, is nu de vis- Bclierij per bestuurbaar luchtschip de nieuwste milhouaïrsvcrstrooiing. Ame rikanen natuurlijk, deze origineele vissohers, die echter van hun eerste experiment verklaard hebben, dat- de resultaten van deze vispartij bui tengewoon gunstig waren en dat er op commerciëelen basis geleid, een aardig zaakje 'van'te maken zou zijn. Het oordeel van Amerikaausche millio naire kan in dit opzicht maai' niet. zonder meer met een schouderophalen beantwoord worden. En daarom zien- ivy niet bel tuigt telliiiü uit iiuoj: liet oogenblik waarop 'de eerste luchtvloot onze kustplaatsen zul verlaten ter haringvangst. UIT EEN VISSCI1ENMAAG. Over visschen gespreken, liet is hoogst zonderling wat deze dieren zoo nu en dan in hun magen opbergen. Kortgeleden werd op de Eng:-Lsche kust een kabeljauw gevangen, d,e e*:n emaille broche in zijn maag bleek te hebben. Het kleinood werd geadver teerd en met succes. De eigenares was een vrouw in Edinburgh, die het ding tijdens een badreisje verloren had. Wanneer een haai gevangen is. snijdt men het dier altijd Open om te zien wat het in zijn maag bergt. Zoo had een dezer gevaarlijke dieren, in 1912 aan de kust van Mauritius gevangen, in zijn lichaam een liond, een geit, cn een waar arsenaal van beenderen- Een andere haai bij de Noord-Amcri- kaansche kust gevangen, bleek een da- mestaschje te bevatten, inhoudende vier Engelsche gouden munten, w zilvergeld, wat dollar bankpapier, diamanten ring ennatuurlijk een liefdesbrief. De merkwaardigste vondst op dit ge bied werd echter in October 1915 ge daan. Men vermoedde van geallieerde zijde, dat de Duitschers in Amerika schepen hadden uitgerust, om onder zeeërs yau y.o.oi'radeji to .voorzien. Hei, duurde- echter geruime» tijd voor dit vermoeden bewaarheid werd. Eenige Brazilianen vingen bij Per- numbuco een haai, sneden liet lichaam open en vonden een zak met papieren van het stoomschip Maria Quesada. Deze papieren lieten geen twijfel om trent de functie van liet ©chip als moe. derschip voor Duitsche onöenzeeérs- HET MIDDEL. Het is soms moeilijk, om Jantje naar bed ie krijgen, vooral als er vi site is. „Jantje, het is je tijd vént, ga nu zoet naar bed". „Hè nee, ik heb nog geen zin". „Toe nou. Jan, het is al tien uur". Maar Jantje wist wat hem te doen stond en haalde een der gasten over, nog een extra half uurtje voor hem te verwerven. „Goed dan", zei mama, „maar dan moet je stil blijven, als vader zingt". Een sombere trek kwam op Jantjes gezicht. Hij stond epijtig op. „Gaat vader zingen?" „Ja vein je Met den deurknop in de hand keerde Jantje zich om en zei droevig: „Wel te rusten, allemaal".

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9