w rijf nooit zeep op fijne katoenen en linnen goederen .want hier door zal het weefsel hard en geel worden. Toen de heer Marchant dit gezegd had, ontstond er heftig rumoer op de puibliekc tribune, waar een viertal aan wezigen met vele medailles op de borst hard de vergaderzaal inroepen 1 „En daar hebben wij voor moeten vechten, maar wanneer krijgen we een pensioen dat toereikend is?" De VOORZITTER roept in het he vig tumult, dat dan ontstaat, dat de ordeverstoorders moeten (verwijderd Worden. Doch de demonstranten geven geen kampterwijl de veldwachters en de boden hen trachten te verwijderen, wat niet gemakkelijk gaat, roept één hunner„Geef me liever geld, dan me dailles!" En een medaille tusschen duim en wijsvinger nemend, schreeuwt hij „Wil je 'm hebben van me?" De "heer DUYS roept gestadig j „Ze hebben gelijk" „Ze hebben gelijk, al spreekt nu het Wetboek van Straf recht tegen hen." „Ze hebben gelijk." De VOORZITTER verzoekt den Ka merleden den heer Marchant in de ge legenheid te stellen voort te gaan, wat dezen na enkele vergcefsche, pogingen gelukt. De heer MARCHANT .5 „Veie mooie dingen komen uit ludië, maar wij laten Indië betalen." De heer HUGENHOLTZ „Het tecre hart van Colijn." De heer DUYS„Voor den bruinen broeder!" De heer MARCHANT„Mofc het halve uiterste minimum vssren wij niets uit. Wij moeten wol doorbou wen I Gaat men na 6 jarct» doorbou wen, dan betalen wij 'Ie annuïteiten door. Bouwt men niet door, dan komt er wat anders, dan betalen wij dubbel. De heer Colijn zegtNederland kost 't niets, voor Indië komen de meerdere kosten er niet op aan! Spr. meent dat 't vaststaat dat de be handeling van de Vlootwet in den Volks raad in 1923 heeft plaats gehad en dat in Maart 1923 een conflict heeft plaats gehad tusschen Gouverneur-Generaal cn commandant van de Indische vloot over de Vlootwet? Maar heeft de minister-president dan piet de halve waarheid gezegd? De heer DUYS „Bij de halve vloot, hoort de halve waarheid." De heer MARCHANT„Ook de di recteur van Financiën is het met den heer Trip eens. Het gaat om ontzag lijke belangen, op een critick tijdsge wricht. De beer Colijn mocht gegevens van vroolijken aard ook voor Undifc ver strekken. De geruchten thans uit Indië gekomen, zijti geheel anders, drastische maatregelen rullen genomen moeten Korden om de begrootingen sluitend te maken. Dat moet met kunst- en vlieg werk gaan. Thans moeten de Indi sche heeren wel terugkomen op wat zij in 1922 hobbc-n gezegd over het moge lijke van de Vlootwet. De heeren Westerveld en De Graat hebben de politiek gevolgd, hen door den heer Van Karncbeek geleerd, de po litiek van „afzijdigheid en zelfstandig heid". (Gelach.) Ze zeggen niets. De democratie is in gevaar. Wij heb ben bier te doen met den heer De Graaff, wanneer wij over de Indische financiën spreken. De heer De Graaff is verantwoordelijk voor Indië, h ij moet „op de proppen" komen wanneer het over InÜie gaat. (Sociaal-democraten roepen den heer Dc Graaff toe.) Alle redelijkheid voor de nieuwe steunpunten in Indie acht spr, verdwenen. Edam wordt al direct plat geschoten. Indië heeft geen lust wat te besteden aan wat oogenblikkelijk verdwijnt. Duur is de Vlootwet aan geld, duur der aan menschenlevens Het scheppen van een fonds heeft alleen zin wanneer het eigen inkomsten heeft, niet wanneer het, gelijk hier, het Itorten van annuïteiten betreft. Zal de Kamer voor de Marine capitulecren.die allerlei moois over de Kamer zegt. Wanneer er morgen een regeering komt, die slagschepen bouwen wil, dan kan zij dat. En toch wil de regeering die vrijheid missen. Zij wil zich binden. Dit is niets dan gebrek aan zelfver trouwen. Wanneer Japan Nederlacdsch-Indië met de uitslag van een oorlog wil belas ten, dan doen wij daartegen toch niets 1 Spr. bespreekt voorts de brochure van Prof. Struyoken. Spr. zegt, dat de inhoud van die brochure geen grondslag voor beslissing van Kamer of regcering mag eija. Spr. meent, da; bet physiek lijden van den schrijver reeds zijn schaduwen vooruit wierp op deze brochure, citeert, om dat te bewijzen, verschillende gedeel ten uit Prof. Sirueken's brochure. Hoe vee! het alles kosten zal, daarmede breekt do heer Struycken zich 't hoofd miet. Wij kunnen geon grooto internationale rol meer spelen wij moeh wij inet Indië samen. De mogendheden hebben geen recht van ons oen weermacht te eischen. Zoodanige verplïch'.ingep bestaan mie!. Men kan alleen zeggen: ons belang :s 't, «en weermacht te hebbc-n. De heer VAN BAVESTEIJN: Hoe kun nen wij dan spreken van een zelfstandig heidspolitiekt Do heer MAROIIANT zegt, dat als wij miet de mogelijkheid voorzagen van oor log met Engeland wij geen basis op Riouw noodig hadden. Hoeft de regceriing wel eens gelezen, wat Engeland gepro beerd heeft op Gailipoli? Wij kunnen eiiet op tegen b.v. Japan, wanneer het bij ons doordringt: alles wordt op haren en sna ren gesteld dan om te winnen cn dal zal geschieden. De „marine", de departementaal gesi tueerden willen de marine eteumen. Dat is de steun vam den minister. Do doel stelling is verkeerd, de hoofdkracht moet geconcentreerd worden op de verdediging me; vliegtuigen. Spr. wijst op de publi caties van overste Schepp, die een van 's ministers beste officieren is. Hoe sterker onze weermacht is, hoe meer kans op verbreking van het conve nant van Washington. Waarneer de „big four" gaan instemmen met do zienswijze der regeerlng, die do marine als element ziet voor afwerend samengaan met an deren, dan doen wij schade san Washing ton. Wij moeten zelfstandig zijn en nie'. moeten we gaan vragen: ..bij wie moeten we ons aansluiten om den besten uitslag te krijgen 1" En we moeten ook rekening hou den met de positie van ons land in Europa. Het raeht schrijdt .voort als lotbepaler van kleine naties niet het geweld heerscht meer. Men beroep; zich op de Ruijter. We moe ten de Ruijter zien in de lijst van zijn tijd, toen karakter, moed, hevarenhcid en zeemanschap waarde haddenI Thans is dat alles van geen waarde. De macht vn het geld_ geeft den doorslag. Het is volstrekt geen schande als Ne derlander te zeggen: het beroep op het glorierijk verleden gaat niet op. De kleinen moeten afzien van elke poging om op dit gebied iets redelijks te pres- teeren. Een beroep op he; recht is he: cenige, alle militaire afweer is verkeerd, de weerloosheid blijft toch. Men kan miei alles bereiken. Ook do p'Ósitie vam ds diplomaten is vc-r anderd, vroeger werden zij geacht naar de kracht van leger en marine. De erken ning van het recht komt bovenaan. Spr. wijst op de Voikenbondsredevoering van Branting. Het recht gaat Tooruit op het geweld. Maar elke vooruitgang wordt gekleineerd. Het gereohtshof vam Internationale Justitie hier te lande werkt meer preven tief dan afweerkanonnen .bij 'de Scheve- mingsche visschershavem, die de heer van Dijk hebben wil. wanneer die haven 2 c.M. dieper moet zijn. (Gelach.) Wij moeten cms doel anders 6tellen: wij moeten een poliüevloot hebben! Een waar schuwend politievaartuig. Langer dan een kwartier vechten wij niet. Een veel eenvoudiger organisatie is noodig. Bij een vrede ma oorlog houden do groo- ten alleen rekening met het belang der grooten. Dat is het noodlot waarmede de kleine mogendheden hebben to rekenen.' Aannemen van het voorstel breng; gee nerlei beveiliging, slechts zelfbedrog. De heer MARCHANT wil mog enkele politieke beschouwingen houden, maar zou dut gaarne Woensdag doen. De VOORZITTER: Ik moet U mede deelem, dat bereids 16 sprekers zijn imge schreven cn verzoek U dus voort te gaan. De heer MARCHANT gaat voort en zegt dat de overgcoc-te meerderheid tegen de vlootwet is; menschen ui; allerlei kring zijn er tegen spr. heeft nimmer echeeve voorstellingen gewekt. Spr. betreurt het ontbreken van een referendum. In ons land is het mogelijk, dat tengevolge vam compromissen een regeeringsmeerderheid een progiam heeft, dat miet door de meer derheid der stemmende partijen wordt onderschreven. Een correctief daartegen is het referendum. De eenheid in een politieke partij is goed, -maar aan do eigen overtuiging mag niet zooveel schade worden ioegc bracht, dat de leiding als leiding wegvalt. Zoover is 't gekomen met de R.K. partij Dat betreurt 6pr., wamt spr. begeert orga nisatie, democratische ontwikkeling onzer staatsinstellingen. Bij verwerpen Tan. het wetsvoorstel, zou geen Kamerontbinding door rechts wor den gedurfd. Men zegt: het gaat tusschen Ruijs en Troelstra thans. Een oppositie die thains gebrand is op 't overnemen van dc regeeringslaak is gok (gelach). De tegenstelling tusschen Ruijs en Troelstra is onwijs. Het is niet des heeren Marcliant's be doeling het rechtsche ministerie onmoge lijk te maken, hij wil hei' slechts voor fouten behoeden. De heer MARCHANT meent dat des heeren Colijn's reuzccwaai vam 1922 miet geslaagd is. Deswege thans nieuwe evolu ties. Die niet zonder fouten gaam. Spr. Wijst op art. 40 en opde vlootwet. De huidige regeering heeft iot taak de saneering der financiën. Daarvoor 1 zij eteumen op het heele volk. Met de vlootwet heeft de regeering groote groe pen van zich vervreemd, die medewerken moeten. Spr. is bereid tot medewerken, hij wil niet alleen rechts uit het moeras helpen, waarin zij zelvë is geraakt. Een crisis, uitgelokt door de verwerping van de Vlootwet, zal de atmospheer zuiveren, liet ministerie kan blijven gelijk zij dat deed ma meer crisissen 21J is ccir. tir.u. Het recept is aanwezig, niet waar! En kwam het ministerie miet altijd „ver sterkt" uit den proefoven. (Gelach.) INCEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Cts. per regel. Witte katoenen en linnen goederen, drogen het best in de zon. U kunt ze het best in LUX wasschen. welke ze zoo sneeuwwit maakt als ooit te voren, en het best mogelijke resultaat geeft met weinig moeite. NVanneer ze gedroogd moeten worden, is niets beter dan de zon om ze zacht en frisch te maken. .Is de Vlootwet TerwoTpen, dan is steen gevallen van het hait vam den mi- iïter v 1 kolo Reorganisatie is toch moeilijk. Waarom heef: de regeeriag zich die moeilijkheid op den hals gehaald. Bij aanneming van de Vlootwet heeft het parlcmentnire stelsel een knauw ge kregen, die onherstelbaar zal zijn De VOORZITTER sluit de vergadering cia te hebben medegedeeld, dat de heer Snoeck Henkemans de volgende spreker is. Lsttsren en Kanst MA3CELLUS EMANTS Weder een letterkundige van vermaard heid heengegaan! De Nieuwe Crt. verneemt uit Meran, dat Mttrcellus Emants, daar Zondag in den ouderdom van 75 jaar Is overleden. Emar.ts die 21 Augustus 1343 te Voor burg werd geboren, heeft aan do Leid- sehe Universiteit gestudeerd en vestigde zich daarna ie Den Haag. Met Smit Kleine, onzen oud-stadgenoot. 1 was hij in zijn tijd de baanbreker van ge heel persoonlijke nieuwe opvattingen van kunst en letteren, waarvoor zij den strijd voprden in het tijdschrift „Spar cn hulst" (1372—1874) en later in „De Banier" US75—1830). Hij ontwikkelde zich op veelzijdige wijze als poëet, novellist, roisschetsen- sefhrijver en tooneeldieliter. Als reisbe schrijver toonde hij zich als een man met een scherpen blik oen goed waarnemer cn a'.s iemand met veel talent vac schilde- Bc-kend zijn vooral zijn reisschetsen van Zweden 'en van zijn tocht kings deu Njjl. Van de romans, die yan zijn hand veischenen noemen wij „Jong Holland", „Inwijding" en „Een nagelaten bekente- Verschülende novellen zagen verder van hem het licht. Van zijn dichtwerken trokken zeer da aandacht „Lilith" en „Godenschemering". Emants heeft voorts verscheidene too neelstukken geschreven, Wij noemen „Jonge hnrton", „Fratsen", „Onder cats" „Een nieuwe leus", „In de praotijk" en „Adolf vail Gelder". In „De Gids" en Elzevier's Geïllustreerd maandschrift werden vele bijdragen van hem opgenomen. In al zijn werken kwam aan deoi dag zijn streven naar volmaakte kunst en zijn verlangen naar zelfstandig heid. De overledene was voorzitter van het Ned. Tooneelverband en lid van de Staats commissie in zake do schrijftaal, inge steld ander het ministerie Heemskerk geweest. Voorts heeft hij zitting gehad in het bestuur van de vereeuiging ;ot ver eenvoudiging der schrijftaal. EEN" OUDE SCHILDERIJ IN ONS LAND TERUG. Het Hbid. meldt: Een schilderstuk, dat betrekking heeft op de Amsterdamsche Agnietenkapel, namelijk het familietafreel van do priorin Grietje Korsgen Elbertsen door Jan van Hout (1506), zal aan ons laud worden teruggegeven. Na de restauratie van de kapel en de inge bruikneming door de gemeentelijke Universiteit hebben rector c-n asses soren pogingen aangewend om het stuk terug to krijgen uit het Ivaiser- Frledricli-Museum te Berlijn; deze po gingen, gesteund door de gemeente, hebben succes gehad, en liet stuk wordt geruild voor een der oudere stukken uit gemeentebezit. Een af beelding van het stuk van Jan van Hout vindt men op p. 14 van het „Ge denkboek" van de Agnietenkapel dooi den secretaris van den Senaat der Uni versiteit-. EEN NIEUW VENSTER IN DE UTRECHTSCHE DOMKERK. Heb „Utr. Dagbl." verneemt dat een com missie uit de burgerij het voornemen heeft om een gebrandschilderd venster aan te bieden voor de zuidzijde van <!e Domkerk. Het concept van prof. Roland Holst, een voorstelling van de vier evangelisten, is in een veree- nigde vergadering van kerkvoogden en notabelen aanvaard. TOONEELNIEUWS. Herman Teirlinck heeft een nieuw tooneelstuk voltooid, dat, zoo wordt aan de „)i. R. Cr(.;' uit Brussel ge schreven. „De beurs van Fortunatus' heet c-n voor dezen winter op het re pertoire van den Kon. Vlaamschen Schouwburg te Brussel staat. Kerk en School DE LEERAARSSALARISSEN BIJ HEX' M. O. De gemeenteraad van Arnhem heeft met 18 tegen 15 stem men verworpen het voorstel van B. en W. betreffende het 'invoeren van de nieuwe, door den minister voorge schreven jaarivedde-regeliug voor de leeraren bij het gemeentelijk middel baar en hooger onderwijs cn nakomen van de overige voorwaarden, verbon den aan het toekennen van rijkesub- sitüe ten behoeve van gemeld onder wijs. GERBF. GEMEENTEN. Bedankt Palersoii (N.-Am.) ds. J. Overduin, te Gouda. CHR. GER. KERK. - Bedankt voor het beroep naar Alphen a,'d. Rijn ds. P. de Groot, pred. bij de Chr .Geref. kerk te Rotterdam; voor het beroep naar Oud- Beyerland ds. D. Driessen, pred. bij de Chr. Geref. kerk te '6-Graver.zande. n ieuws J België Het gebruik eer talen aan de tienische Hoogeschooi Een Koninklijk Besluit. Het Belgische Staatsblad bovat een koninklijk besluit, waarbij het gebruik der Vlfiamsciie eu Fransche tual aan da gereorganiseerde Geutsche hooge schooi wordt geregeld. In art. I wordt gezegd, dat de rector en „bcheerder- opzionicr" de Vlaamsche taal moeten gebruiken bij openbare plechtigheden voor hun inwendige diensten, alsme de voor hun briefwisseling onder el kander, met het hoofdbestuur en met de autoriteiten. I11 geval üe rector evenwel een hoogleeraar is.' die mot een uitsluitend in liet Fransch gege ven faculteit is belast en die niet in staat is om zich in het openbaar iu het Vlaamsch uil te drukken, kan do minister van wetenschappen en kunst hem vergunning verleenen oni zich op openbare plechtigheden van de Fran sche taal te bedienen. Art. 2 luidt, dat de kennisgevingen en mededeeliugen van genieensehap- pelijken aard, welke door den rector en den .beheerder-opziener" aan hel publiek en de studenten eij aan do1 ouders dezer worden gedaan, in het Viaaniseh of in beïdo talen xnoeten zijn gesteld. Volgens art. 3 moet de rector in zijn betrekkingen van ïndividueclen aard raet de studenten of met de ouders dezer de Vlaamsche taal gebruiken, behalve wanneer de belanghebbende om het' gebruik van het Fransch ver zoekt or deze taal zelf bezigt. Art. 4 betoogt, dat de leden van het onderwijzend personeel in hun betrek kingen uiet den reetor of in hun be trekkingen onder elkander de laai van hun keuze moeten gebruiken. De no tulen der vergaderingen van den Aca- demischen Raad en van do faculteiten worden in het Vlaamsch opgesteld. De in het Fransch gedane mededeelin- gen worden evenwel in deze taal op genomen en gaan vergezeld van een vertaling in het Vlaamsch van dit ge deelte der notulen. Een Fransche ver taling der notulen mag ier beschik king ge9teld worden van de professo ren, die geen Vlaamsch' zouden ken nen Art. 5 zegt ten slotte, dat de admi nistratieve, aan de studenten afgele verde bescheiden zooals ïusclirijvmes- kaarteu, bewijzen van storting en an dere gelijksoortige stukken tweetalig gesteld zijn. De niet gedrukte ruimteu worden ingevuld in de "taal, die door den betrokkene wordt opgegeven. De mijnramp te Falkirk Een fantastisch reddingsplan Onder «Ie verschillende fantastische plannen om hulp te brengenaan de mijnwerkers, die nog in de mijn i>ij Faikirk zijn opgesloten, vermeldt de „Manchester Guardian", dat Smit-h uit Leilh, die onkuiss over de Firth, of Forth zwom, zich bereid beeft ver klaard een duikpoging te ondernemen om zoo in d9 schacht te komen waar de overlevenden zich bevinden EEN BIJZONDER OORLCCS- CECENKTEEKEN. Ter herinnering aan haar leden, die in deu oorlog gevallen zün, heeft de Fell and Rock Climbing Club van het Engelsche-Lake District een ge heel© groep bergen in dit district aan gekocht en deze ten geschenke gege ven aan de National Trust, roodat z;j voorlaan steeds vrij voor het publiek toegankelijk zijn. Op of b;' den top van een der bergen zal op oen weinig in het oog loopondo plaats een toepas sel.'jk opschrift worden geplaatst. Een fascistische overval in Italië Grondbezit in basiag genomen Het voorbeeld de- communisten vol gend, die naar men zich herinnert drie jaar geleden een groot aantal brie- ken bezetten -om zelf de leiding ter hand te nemen, heelt de provincial federatie van fascistische landbou wers naar aanleiding van een langdu rig geschil tusschen prins Torlonia en zijn arbeideis, de bezittingen van den prins in do nabijheid van liet meer van Fucino (Abruzzen) iu beslag ge nomen en doen bezetten. EEN VROUWELIJKE SPION VEROORDEELD. Te Leipzig stond terecht de Beier se he staatsburgeres mevrouw Bruhus Brümng uit Munchen. Zij bad vriend- schap gesloten met den leider van de afdeeling der Rossbach-brigadc, teu- eiude van hem do geheimen der lloss- baeh-organisatie uit te vorschen en verder ooi te weten te komen, of do rijksweer in relatie stond mot Hitler en Rossbach. ITet; vonnis luidde 3J' jaar tuchthuis. Ds Engelsche kranten oorlog. De verkoop vail do „Pali Mall Ga- zette" aan Beavbibrook zou thans een feit geworden zijn, hoewel een offi cieels bevestiging nog ontbreekt. Ook wordt vernomen, dat de naam veranderd zal worden in ..Evening Standard". De rehactie-leden zouden reeds ongezegd zijn. Indien dit juist is, blijven er in Londen slechts drie avondbladen over. Twee dezer bladen, de „Evening News" en de „Evening Standard"' zullen reep. onder beheer staan van Eothermere en Beavcrbróok. die bei den de redactioneele onafhankelijk heid handhaven. Het derde avondblad' de „Star" 13 een avondblad-editie van de „Daily News". Hierdoor blijven de Conservatieve, de Unionistische, Nationale en Libe rale Partijen geheel zonder steun van de avondbladen. Tegen ds vermoedens, dat de uitgif te van een avondblad, gesteund door een dezer partijen veel kans zou heb ben. wordt aangevoerd, dat de enor me kosten dit onmogelijk maken en er een verlies van een half millioen pond sterling geloden zou worden, voordat de verkoop iets zou opleve ren. Het Ophouden van de „Pall Mali Gazette" beteekent het einde van een groot- nieuwsblad. Het blad werd opgericht door Fre derick Greenwood, in 1S65, een be roemd journalist. Deze adviseerde Disraoli, den toen- maligen minister van buitenlandsche zaken, de Suezkanaal-aandeëlen op t© koopen. Hij verzamelde een staf van bekende schrijvei-s om zich. waarvan wii noe men Anthony Trollope, Lawrence OÜ- pbant, Charles Austinand. Hij was de pionier in de ko'oinir.en v3n de poli tiek van de „Pall Mal Gazette". „Zijn „Occasional Notes" zijn be roemd geworden. Zijn verslagen waren steeds een praolitig voorbeeld'van goede journalistiek. Na Greenwood belastte de overle den Lord Merely zich met de redac tioneele leiding en gaf hii het blad iete van zijn eigen "gedistingeerd ka rakter. Hij werd opgevolgd door NV. T. Stead, die gedood werd in do ramp met de „Titanic". Zijn ijver als hervormer en vooral zijn ui leen ze tin g van de blanke sla- vinnentoestanden schrikten de Lon- densche wereld op. William Waldorf, de latere eerste baron Asier. k-j-bt liet blad en onder liet. hoofdredacteurschap van Henry Cokayne C.usfc herkreeg het blad zijn ouden, schitterenden vorm. George Washington Stevens was een van Cast's jolige helpers. Andere bekende redacteuren waren Sir Douglas Straight. F. J. Higgin- botham en J. L. Go rein. In 1914 verkocht Lord Astor het Wad. Sinds dien tijd sing de Pall Mali door verschillende handen 011 verloor hierdoor meer en meer zijn oude positie. Echter in 1921 absorbeerde het blad een ander avondblad nl. de „Pinkshea- ted Globe". De laatste eigenaar wa6 Sir John. Leigh. De toestand in Ierland. Onthullingen? Sensationeel© onthullingen worden verwacht in verband met den dood van Nool Lemass. een republikein, wiens in staat van ontbinding verfcee- rend hik in de bergen nabij Dublin werd gevonden. De eerste teokenen daarvan bleken reeds, toon verschillende getuigen werden gehoord. Zij verklaarden, in dien zij getuigeuisen zouden afleggen, voor hun leven te vreezen. Driegbrieven waren door hen ont vanger.. waarin werd gezegd, dat zij reeds ter dood warn veroordeeld, doch dat hun ver- weid gespaard op ze kere voo!waarden, waarvan de voor naamste was. dat zij geen bewijsma teriaal voor het onderzoek zouden le veren. Men verwacht nog 6ensationeelo verklaringen. Een medisch onderzoek wordt ingesteld en een rapport wordt verwacht. Het lijk van Lemass is naar den Marlboro Kathedraal overgebracht waar Dinsdag de begrafenisplechtig heid zou piaate hebben. heen op weg naar de vaedorplaats. Voor Februari waren ze zó6 aan hem ge.wend. en zoo hongerig, dat. ze op zijn hoofd en op zijn schouders gingen zitten en de brutale gaaien probeerden zelts in zijn zakken te pikken. Toen deed Sproetneus bij liet graan en de kruimels nog ieder stukje etens- af-val dat hij vinden kon. II ij bracht zijn vrienden schillen en klokhuizen van appels, rapen, aardappels, losse koolbladen, en wortelen, en bond aan do struiken vleeschbecnen vast waar nog wat vet en wat merg aan zat. Toen hij eens op een ochtend onge woon vroeg op de voaderplek kwam, vond hij daar een prachtige kard;- naalsvogx-1. en een konijn naast el kaar knabbelend aan een koolblad en dat bracht hem op het idee om wat noten neer te leggen, van den voor raad dien hij voor Duncan's kinderen had verzameld, voor de eekhorens, cm zoo te probeeren hen ook bij zijn fa milie te voegen. En al spoedig kwa men z© roode, grijze en zwarte; cn hij werd er ongeduldig onder dat hij hun namen cn hun gewoonten niet kende. En zoo ging de winter voorbij. Iede re week reed Mc Lean naar het bosch; en pooit op denzelfden dag cf 'op het zelfde uur. En altijd vond hij Sprost- ncus aan het werk. trouw en dapper, nl was het nog zulk slecht weer. Zijn verili.n ten waren het eenige gold dat de jongen bezat en toen de Baas hem uitlegde, dat hij het veilig naar een bank kon brengen, en dan een stukje papier meekreeg, dat hel volle bedrag waard 'was, ging hij er op iederen betaaldag regelrecht heen en bracht er alles behalve het hoogst noodzakelijke voor zijn eten en klee- ren. Wat hij met het geld wilde dam wist hij niet, maar liet- gaf hem een zeker gevoel van vrijheid en macht, dat het daar was; heb was van hem, en hij kon het krijgen als hij het wil de hebben. In navolging van Mc Lenn kocht hij een klein kasboekje, waarin hij zorgvuldig iederen dollar dien hij verdiende, en iederen stuiver dien hij uitgaf, opschreef. En daar hij weinig noodig had, en do Baas hem goed be taalde, groeide zijn bezit verbazend gauw. Dien winter was Sproetneus voor het eerst werkelijk gelukkig. Hij was vrij. Hij deed zijn werk als een man, trouw, zonder zich te bekommeren om reeen, sneeuw en wind- Hij werd licha melijk starker, kon zichzelf onderhou den en hield zijn geld over. Alle man nen van den ploeg cn iedereen in de buurt wist, dat hij onder bisehcrming van Mc Lean stond, die veel macht had en dat maakte het in allerlei na zichten gemakkelijker voor Sproet neus. En juffrouw Duncan betoonde hem die vriendelijkheid wr.ar 1 ij zoo mr.r verlangd had. Ze had iets warms voor hem te drinken, als hij thuis kwam na een koudon dag in het hosoh. Ze brei de een dikke handschoen voor zijn lin kerhand, eu naaide de rechtermouw dicht, zoodat de verminkte arm in hei slechte weer beschut was. Ze verstelde zijn kleeren, die vaak door het prik keldraad scheurden en bewaarde keukenafval voor zijn vogels; niet om dat ze iets van hen af wist of er zich om bekommerde, maar omdat zelf dicht genoeg bij liet moeras woonde om te beseffen hoe ontzettend een zaam het er was. Toen Duncan er haar om uitlachte antwoordde ze: „Man, als Sproetneus ile vogels en de beesten met had, zou hij altijd alleen zijn. Het is niet goed voor een mensen om zóó eenzaam te zijn. llij zou zijn verstand verliezen, als hij de dieren niet had om over. ie denken «en mes te praten". „Eu wat voor antwoord denk je dat hij op al z'n gepraat krijgt, meid?" lachte Duncan. „Hij krijgt het antwoord dat z'n oogen helder houdt, en z'n hart ge lukkig maakt, en liet geeft hem moed ,oni trouw het moeilijke pad te blijven bewandelen dab hij gekozen heeft", antwoordde juffrouw Duncan ernstig. Duncan liep vveje, en scheen in ge dachten verdiept 10 zijn. Den volgen den mergen'gaf hij een aar van het ko ren, dat hij vóór zijn kippen eau 't pellen was, aan Sproetneus, en zei, dat hij het maar aan zijn wilde kuikens in het bosch moest brengen. Sproet neus begon verrukt te lachen. „Mn kuikens!" zei hij. ..Waarom heb ik daar nooit eerder aan gedacht? Natuurlijk zijn ze dat! Het zijn net kleine, kleurige haantjes en henne tjes! Maar „wild" moet u zo niet noe men. Wat zou u er van zeggen als mijn „wilde kuikens" veel tammer waren, dan de uwe, hier op het erf?" „Malligheid, jongen!" riep Duncan uit. „Laat die van u maar eens op uw hoofd gaan zitten en uit uw handen en zakken eten", daagde Sproetneus hem uil. „Vertel die sprookjes van je maar aan de kinderen! Die gelooven dol graag zulke dingen", zei Duncan. Je kunt ze niet zoo'n onmogelijk verhaal doen. of ze vragen je nog óm een er- „Ik tart je om te komen kijken antwoordde Sproetneus. „Aangenomen!" zei Duncan. „Als je kans ziet om een vogel op je hoofd te laten zitten, of uit jo hand te laten eten, mag jo dezen heelen winter ne men vvut je wilt uit mijn koren en graan voorraad". Sproetneus sprong van vreugde de lucht in. „O, Duncan! Jo weet niet 'wat je zegt!" riep -hij uit. „Wanneer kom je?" „Aanstaanden Zondag", zei Dun can. „En voor ik het zie geloof ik mot dat, üe vogels in het bosch even lam zijn als een huis-kip! Daarna sprak Sproetneus altijd over zijn vogels als zijn kuikens, eu de Dun can's volgden zijn voorbeeld. Deu vol genden Zondag volgden Duncan met zijn vrouw en kinderen Sproetneus naar liet moeras. Eu daar zagen ze zoo iets wonderlijks dat zo er hun le ven lang over zullen praten en dat hen voor goed tot vogelvrienden heeft gemaakt. De kuikens wachtten Sproetneus np. bij de open piek. Ze vlogen in cirkels en bogen om hem heen iu de- koude luclit. Ze joegen elkaar van Sproet neus weg, en vlogen zoo dicht lang:, hem dat hun uitgespreide vleugels hem raakten. Op de voederplek zette Sproetneus zijn oude emmer met afval neer en veegde van een klein plekje de sneeuw weg, met een bezem, die hij zelf van twijgen gemaakt had. Zoodra hij zich omdraaide vlogon do'vogels op liet voedsel af, en vlogen met iets in hun bek naar do dichts, bijzij tide struiken. Een paar van do biutoalsteii, een grooto kraai en een paar gaaien, gin gen op den rand zittc-n.cn deden'zich op hu 7 gemnk te poed, terwijl een kar- dinaatevogel, die dit niet durfde tc wa gen. schold eu krijschte van zijn tak Toen gooide Sproetneus zijn voor raad op den grond, en dadelijk leek het alsof daar de mantel van Monte zuma werd uitgespreid, behalve dat deze massa gekleurde veeren' <n> den rug van levende vogels zat. Terwijl ze zien to goed deden, greep Duncan dc arm van zijn vrouw, en staarde vol verbazing, want uit de struiken en liet droge gras, piepend en met vreem de keelgelüidjes, alsof ze elkaar wil den aanmoedigen, kwamen groepjes kwartels. Eu voor iemand tiet had zien aankomen zat e:-n groot, grijs ko nijn midden in het gezelschap en kuab belde tevreden aan ren koolblad. „Wel, heb jc ooit!" fluisterde juf frouw Duncan. „Sssst", waarschuwde Duncan, Tenslotte 11am Sproei neus zijn pet af. Hij begon haar te vullen met han denvol graan uit zijn. zakken. In een grooto zwerm kwamen do graaneters naar hem toe, als een troep tamme duiven. Zo zaten op zijn armen en op de pet en een kardinaalsvogels en een de pet en e-en kardinaalsvogel en een wind en vochten om een zitplaats op zijn hoofd. (Wordt vervofgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6