Muziek. Het feest van den heer G. J. Kappers 41e Jaargang No. 12384 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 31 October 1923 HAARLEM ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'/j. Franco per post door Nederland f 3.87l/>. Afzonderlijke nummers f 0.15, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/»; franco per post f 0.65. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per rege'. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J.C, PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN, EERSTE BLAD WOENSDAG 31 OCTOBER. Stadsschouwburg: Tweede Jubileum voorstelling Mevr. E. de Roer-van Rijk, „Do Woekeraarster". Schouwburg Janswg: Voorstelling ToorieelwedstrijdSpaarnespelers: Het lied van alle tijden. Gemeentelijke Concertzaal H. 0. V. Volksconcert, 8 uur. Chr. Ger. Jong. Ver. „Eben Haezer 'openbare lezing Ger. kerk, Raaks, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG- 1 NOVEMBER, StadsschouwburgHet Hollandses ïooneel. Lady Wintjermeres waaier. 8 Luzor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr, Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palaco, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop voorstelling, R uur. stadsnieuws diphterie-besmetling. Een brief van de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid. Enkelo nieuwe gezichtspunten. Door de Hoofdinspectie van de Volks gezondheid in den Haag is onlangs een brief verzonden aan de practiseerende ge- neesheeren in Nederland. Doel van dezen brief was, de diphteriè bestrijding in Ne derland meer in overeenstemming te bren gen met de uitkomsten der wetenschap pelijke epidemiologische onderzoekingen van den laatsten tijd. Gebleken is dat diphterie veroorzaakt wordt door ziektekiemen (bacillen). Deze bevinden zich in het neus- en keelslijm van de zieken of bij bacillendragers, d.w.z. personen die vroeger aan diphte rie hebben geleden en na de genezing nog bacillen in neus of keel 'hebben of per sonen die, hoewel niet ziek zijn gewor den nochtans gedurende eenigen tijd diph.teriebnc.iUen uit neus en keel af scheiden. Die diphterie-kiemen kunnen uit neus- en keelslijm op gezonde personen overge bracht worden. Zijn die bacillen afkom stig van personen die reeds meer dan 8 •weken hersteld zijn, dan wordt het be- emettingsvermogen in den regel zeer ge ring geacht. De besmetting geschiedt door inademing of door het in aanraking komen met be- besmc-tte voorwerpen. In het eerste ge- va! lfeeft dit plaats in de naaste omge ving van zieken of bacillendragers door dien bij hoesten of niezen of spreken zeer veel kleine vochtdruppeltjes in de lucht verspreid worden, waarin de uitgehoeste bacillen zich bevinden. Men ga dus nooit vlak voor een pa tient staan, zonder dezen bij hoesten of niezen een zakdoek voor den mond te houden. In het tweede geval kan besmetting plaats hebben door het in aanraking ko men met voorwerpen die met neus- of keelslijm van den lijder of bacillendrager zijn verontreinigd. Tot deze voorwerpen behooren gebruikte zakdoeken, lijf- en bedgoederen, eet- en drinkgereedschappen en speelgoederen, waaraan het besmettend slijm blijft kleven. Deze voorwerpen moeten dus, vóór het gebruik door anderen, worden ontsmet. Zijn zulke voorwerpen aangeraakt, dan dienen de handen eerst te worden ge- ■wasschen. Ook kome men vooral niet met de besmette handen aan neus of mond. Gok het kussen van zieken, herstellenden of personen die in een besmet vertrek vertoefd hebben is gevaarlijk! Met het oog op één en ander wordt aan bevolen bij verpleging van diphteriepa tiénten in 'het ziekenvertrek" een goed waschbare jas of groot schort te dragen, die in het vertrek moeten blijven. Vooral zorge men dan, alvorens de kamer te ver laten. de handen to wasschem in ver dund Kresolzccpwater. dat is een 21/2 oplossing (Kresolzeepwater is een 5 eó oplossing). Voorwerpen, welke met ineus- oi keelslijm verontreinigd zijn, worden gedurende minstens 2 uur in verdund kresolzeepwater ondergedompeld en eerst gewasschem, nadat zij minstens 2 uur daarin gestaan hebben. Eet- en drinkgerei van den patient ms, niet door anderen gebruikt worden en moet in de ziekenkamer blijven om daar met een 2 sodaop'.ossing te wor den ontsmet. Zijn bovengenoemde maatregelen in acht genomen, dan acht de inspectie dat bij herstel, overlijden of vervoer naar een ziekenhuis kan worden volstaan me; hei ontsmetten a'.'.een van die goederen welke nog niet ontsmet werden als bijv. bedde- goed. Uitgebreider or.tsmettirc ven Wo ning en kamer wordt overbed.ng geacht. Dan kan worden volstaan met het schoon maken van dc ziekeknmer; terwijl goed gelucht dieut te worden, zoo mogelijk on der ruime toelating van zonlicht. Aangezien een herstelde patient nog ge durende 8 weken besmetting kan veroor zaken moet de patient 'gedurende dien tijd oiog de noodige maatregelen in acht nemen als: bij hoesten een zakdoek voor den mond houden, de met neus- en keel slijm verontreinigde voorwerpen als zak doeken enz. moeten worden ontsmet, ter wijl eet- en drinkgereedschappen niet door andere personen mogen worden ge i Heeft na herstel een bacteriologisch on derzoek plaats en worden bij negatief re sultaat geen bacillen meer gevonden, dan zijn laatstgenoemde voorzorgsmaatregelen niet meer noodig. Krachtig wordt de wenschelijkheid van opneming van diphterie-patienten in zie- keninrichtïngen bepleit eulks iii hel be lang van de patiënten en met het oog op besmettingsgevaar voor de omgeving. In elk geval is verpleging in een afzon derlijke kamer noodzakelijk. Ton opzichte van het ontsmetten van schoolbanken, leermiddelen en schoollo kalen klinkt in d<m bri/f een ander geluid Jan tol nog toe vernomen werd. Besmetting op school komt miet zoo vaak voor als men vroeger meende. Is er een lokaal een diphterie-geval, dan dat nog geen reden om zich beangst maken over de kindereu, die in dezelfde klasse hebben gezeten. Verschillende vallen in dezelfde klasse vinden in regel hun oorzaak in de aanwezigheid van een of meèr besmettelijke bacillendragers. Door baoteriologiscli onderzoek moeten deze alsdan worden opgespoord. In die gevallen wordt het gewenscht geacht de klasse ic sluiten en de kinderen 8 dagen naar huis te zenden. Dan zal in dien tijd de ziekte bij reeds besmette kinderen zich openbaren. Dj schoolbesmettingen zijn niet gevolg van besmette lokalen, banken of leermiddelen doch van bacillendragers. Bij diphterie wordt daarom o smetting van lokalen, banken of leermid delen overbodig geacht, ook hier acht men een gewonen schoonmaak voldoende. In verband met voornoemde wenken zal voortaan bij het voorkomen van diphterie- gevallen voor het ontsmetten van wonin gen, kamers, 6cholen, barakken en van voorwerpen, die volgens dc gestelde re gelen niet ontsmet behoeven te worden geen 50 der kosten door het Kijk meer worden vergoed. De ziekteverschijnselen bij diphterie treden op door een door diphlerie-bacil- ien uitgescheiden gif. Dit gif kan door in spuiting van een tegengif krachteloos wor den gemaakt. Dit tegengif bevindt zich in een kunstmatig bereid diphterie-serum. In de meeste gevallen verdwijnen na de irum-inspuitiïig binnen korten tijd de ziekteverschijnselen. Hoe spoediger het m wordt toegediend, na het optreden eerste ziekte-verschijnselen des te kans voor een gunstig resultaat is er Zij die reeds een diphterie-aanval heb ben doorgemaakt hebben het in het diph terie-serum aanwezige tegengif reeds in het bloed. Bij besmetting treden er geen uektesymptomenv op omdat hot gif, door diphterie-bacillen afgescheiden, gebon den wordt door het tegengif dat in het bloed aanwezig is. Is na het optreden der diphterie geruimen tijd verloopen dan kan het tegengif verdwenen zijn; doch bij we besmetting begint het 'ichaam van den patient weer tegengif te produceeren zoodra door de ingedrongen bacillen gif .s gevormd. De persoon is onvatbaar en ;r treden na de besmetting geen ziekte .-erschijnselen op. Bij miet-vatbare personen behoeft dus .•oor diphterïe-besmeuing niet gevreesd te worden. De al- of niet-vatbaarheid kan door de :oogenaamde Schicksc-ho reactie worden lagegaan. Blijken personen voor besmetting nog vatbaar te zijn dan kan door middel van enting de onvatbaarheid verkregen worden. "oor personen die met diphterieiijders aanraking komen doch ook voor kin deren (dezen worden het meest door diphterie aangetast) wordt het gewenscht ;eacht do al- of niet-vatbaarheid na te doen gaan, om zoonoodig door enting de onvatbaarheid te verkrijgen. Mond- en klauwzeer De ziekte heerscht al op 40 boerderijenlndeHaarlsmmermeer Het mond- en klauwzeer, 'dat zich ii den Ha'aiiemmerrncerpolder nog steeds uitbreidt, doet zich thans in alle deeleu den polder voor cn heerscht nu reeds op 40 boerderijen. EEN JUBILé. 1 Nov. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. P. van .Bourgonje door de Regenten van het Diaconiehuis der Ned. Geref. Gemeente alhier, al3 barbier werd ;esteld. SPIJS UITOEELINC AAN BEHOEF- TICEN, Men schrijft ons: De Commissie ter Spijsuitdeelmg aan behoeftigen deelt ons mede,, dat het aantal gezinnen dat ondersteu ning in den vorm van levensmiddelen voor den aanstaanden winter heeft gevraagd, thans reeds ongeveer drie maal grooter is dan liet- vorig jaar, en het ligt voor de hand, dat dit ge tal nog aanzienlijk vermeerderd zal worden. In verband met deze aanvragen verzoekt de Commissie ons de aandacht te vestigen op rondgezonden circulaires tot verkrij ging van bijdragen, en zij hoopt- in staat gesteld te worden onze behoef tige stadgenooten ook dezen winter te" kunnen ondersteunen, zooals zi; eeds langer dan een eeuw liccft ge daan. Penningmeester is de heer S Crommelin, Kruisstraat. Tweede Bachconcert. Het belangrijke van dit tweede Bach concert was wel in hoofdzaak gelegen in de medewerking tegenwoordig heïd van Maurice Ravel. Ravel zijn naam spreekt boekdee- len. Noemt men hem niet, in één adem met Debussy, zoo, op de manier, waar op men Bach en Handel te pas brengt. Wie kent er niet zijn Pavane, Sonatihe,, Jeux d'caux, zijne belang rijke kamertnuziekwerken, het kwar tet en 't trioherinner u den opgang, die zijn „Daphnis en Chloé" maakte gedenk de Nationaie opera, die zoo frisch van wal stak met ,,1'Heure espagnole", wie en nu komen wij op 't. programma van dit Bachconcert wie speelt er piano a quatre mains en zou niet „Ma mère l'Óie" kennen en bewonderen. Toen ik Ravel gisteravond zijn „Ma mère l'Oie" zag dirigeererl, moest ik onwillekeurig denken aan Jean Au bry's uiting, betreffende Ravel. Ik laat haar voor de curiositeit, hier volgen. In Maurice Ravel, in zijn aard, in zijn uitdrukking, in den vorm van zijn smaak, woont iots bekoorlijks, iets on aantastbaars, iets ironisch, iets ge voeligs, iets guitigs, iets dieps, dat veel meer dan aan do mcnschelijkheid van heden doet denken aan de tijden, waarin wij, nog niet zoo lastig tal rijk over den aardbodem verspreid, ruimte konden laten aan aardgeesten en dwaallichtjes, aan dwergen en elfen, aan al die vlugge, vluchtige, welbe kende, verrukkelijke godheden, die'zoo lang onze jeugd betooverden, en wier aanwezigheid Kavel en daar zijn wij hem dankbaar voor weer in het leven weet te roepen." Tot zoover Aubry. Inderdaad, Ra- vel weet in „Ma mère l'Oie1' een sprookjeswereld voor ons te ontslui ten en al was het onder zijne sobere leiding in die, evenals in de tegen woordige wereld niet overal even pluis (het juist afwegen der klanken is in deze stukjes een eerste vereischte), zoo bleef er toch heel veel te bewon deren en waardeeren. In „la Valse", een werk uit veel lateren tijd, bleek de componist-diri gent veel meer thuis te zijn. Ook hier een zeer sobere directie, maar veel suggestiever; ik onderging tenminste de muziek tot het eind toe in groote spanning en vond de doorzichtigheid van het geheel zeer opmerkelijk, in tegenstelling met vorige executies. Ravel werd zeer toegejuichtde voorzitter der Bach-vereeniging bood hem een krans aan. Het eerste deel van het programma werd ingenomen door Haydn, Handel en Mozarteen model van samenstel ling is zoo'n programma waarlijk niet te noemener moet toch een redelijk contact, een op elkaar inwerken zijn van hetgeen zich in het 1ste en dat in het 2de deel afspeelt. Daar was hier geen sprake van. Begonnen werd met de D dur sym- phonie van Haydn, -die ik liever in eene kleinere bezetting had gehoord nu beheerschte een geest van logheid de geheele uitvoeringover het alge meen had er meer poëzie in kunnen zitten, ook meer rythme. Dat zelfs een eersterangs ensemble als het Concertgebouworkest ook wel eens uit den band springt, is eigenlijk een zoo zeldzaam voorkomend iets, dan dat ik het niet zcu vermelden (blazers in het Andante Van het orkest (onder leiding van Coraelus Dopper) hoorden wij verder Balletmuziek uit „Idomeneo" van Mo zart, deze wèl in gereduceerde bezet ting en daardoor veel doorzichtiger van klank; bekoorlijk muziek, vooral de Gavotte. Als soliste trad op de sopraanzange res Harriet van Embden met een drie tal Handel aria's en een Concert-Aria van Mozart. Deze zangeres heeft een beslist sympathieken indruk gemaakt zij wil, in haar zingen niet meer schijnen dan zij is, en dat is een groote deugd. Harries van Emden heeft een mooi glanzende stem, niet groot, maar prachtig gecultiveerd van naar zingen gaat eene zachte bekoring uit; het is muzikaal wat zij doet en vol distinctie. Men zou haar verder „gelijkmatig van humeur'' kunnen noemen. Van tijd tot tijd zong zij echter te laag en dat was, vooral in haar duet met Louis Zimmerman, zeer hinderlijk. Ik vond het jammer, dat Cornelus Dopper de begeleidingen niet wat fij ner hield; de zangstem werd dikwijls te zeer gedrukt. Prachtige aria's overigens, vooral die uit „Julius Ceasar" men hoort ze niet dikwijls. Veel succes voor de zangeres en terecht ook voor Louis Zimuievmann, die als immer prachtig speelde. GEORGE ROBERT. Chr. Muziekvereenicing ..Kunst ua Arbeid". Dinsdagavond herdacht deze muziek vereeniging, afdeeliug der H. J. M. V. haar vijf-en-twin tig jarig bestaan. Het feit dat de heer Georg Schmidt sinds de oprichting onafgebroken de taak van dirigent bij het korps vervulde, gaf aanleiding om meteen ook diens zilveren jubileum als dusdanig te vie ren. Het podium in het gebouw der Lan ge Mavgn rel hes tract gaf e«u ceh! fees- teliiken sanbük door <b- mooie bloem stukken die hei versierden. Nadat eon inleidingsin arsch ge speeld was, nam do hoer Kemp hot (Zie ook elders in dit blad). Een kiek uit de ochtend-bijeenkomst in het gebouw Sint Bavo: de heer Kappers met zijn familieleden aan de tafel in het midden. woord om do aanwezigen welkom te heeten, en begeleid door het korps werd nu het eerste vers van Psalm 150 gezongen, waarna de heer Kemp het gebed uitsprak. In 't verloop van den avond besteeg Ds. C. Veen het podium, die een en ander ophaalde uit de voorgeschiede nis vau het muziekgezelschap, ui. over het vroegere korps dat hij noodig had geacht te moeten ontbinden. Daarop, nu ruim 25 jaar geleden, was de hui dige vereeniging lot stand gekomen. rvoor als directeur bereid gevon den was op te treden de heer Georg Schmidt. In warme bewoordingen prees spreker de kunde, den ijver en de bescheidenheid van den dirigent, stuurde hem zijne hartelijkste wen- schen toe en overhandigde hem een mooi geteekende oorkonde die zijne benoeming tot eerelid van het korps neldde. Ook toi mevr. Schmidt die in de zaal aanwezig was, richtte spre ker zich in de hartelijkste bewoordin- :n. Na de pauze kwamen afgevaardig den van andere gezelschappen liunno gelukwenschen aanbieden. Ook nam nog liet woord de heer Joh. Visser, remeenteraadslid, en oud- voor zitter •an „Kunst na Arbeid om de vereeni ging en vooral den heèr Schmidt te huldigen. Deze laatste spreker roemde terecht de tucht die de directeur van K. n. A. onder de leden weet te handhaven. Hiervan toch getuigen de uitvoerin gen die het korps geeft. Iloe betrek kelijk zwak bezet ook bereikt de mu- zickvereeinging door die stevige dïcï- plinaire leiding resultaten die een he ter bezet korps haar mag benijden. Zulks stelde K. n. A. op haren feest avond in staat op zeer bevredigende ij ze een viertal stukken ten gchooro te brengen waarvan de eischen voor een zoo weinig talrijk korps tamelijk zwaar waren. Buiten een mislukte in zet van het finale van „Cortège de Guerrier" van L. Blemar.t, kwamen geene bijzonder in 't gehoor vallende ongerechtigheden voor. Alleen had ik dc trompet-pistonpartij" wat minder bescheiden van toon gewenscht, en vis-a-vis het omgekeerde. Dè stem ming liet weinig te wenschen over en over rhythme en dynamiek was heel veel goéds te zeggen. De avond werd verder gevuld met 'oordrachten door den heer Sehuilen- nirg en met gymnastische oefeningen door „Turnlust", leider de heer Ver lies. Ds. C. Veen sprak het dankgebed uit. JOS. DE KLERK. Uitgaan BACH-AVOND. Men schrijft ons: Naar wij vernemen is onze stadge noot de heer Jan Bresser, voornemens in November a.s. een Viool recital te gevei, waarop uitsluitend werken van Bach voor viool-solo, waarvan de heer Bresser een speciale studie heeft gemaakt, door hem ten gehoore zul len worden gebracht. Wij juichen het ernstig streven van dezen jeugdigen Hollandsche kunstenaar, die bij velen geen onbe kende meer is en die reeds op liet Conservatorium de aandacht op zich wist te vestigen door zijn intens mu zikale opvatting, hartelijk toe en wok ken hen, die de meeste der klassike hebben leeren waardeeren, op, deze gelegenheid om van eeuige zijnor meest bijzondere scheppingen te ge nieten, aan to grijpen. EEN KOE TE WATER. - Het gebeur de 's nachts, Dinsdag op Woensdag, le één uur, dat een koe die van een boot van Bus' Stoomvaart Maatschappij op den wai gebracht moest worden, in het Spsiune terecht kwam.- Met een lier werd de dren kelinge weer op 't droge gebracht. Zij on dervond van het bad geen nadeelige ga- YRIJV.'ILLIGERS C0MPACNIE CORPS BRANDBLUSSCHERS. Wedstrijden. Dank lij dc medewerking van militaire autoriteiten. konden dere wedstrijden Dinsdagmiddag, op het ven. De groep onder leiding van sergeant H. Daudey behaalde dan eersten prijs met da vrijwilligers Belkega, Brakol, Spiekorman. Amdreoli, Reitsma, en de Boer. De groep onder leiding van sergeant Kerkhof!' plaat st» zich tweede me; Torringa, Roest, de Jong, Storm, Ilolt en Hessen. Na afloop sprak de commandant der Brandweer, de C. J. van den Broek de vrijwilligers toe, die zich in de tuin zaal van CaféBrink- mamn verzameld hadden. Hij drukte zijn grooie tevredenheid uit, over de erkregea resultaten. Weder een ernstig auto-ongeluk. Een knaapje den schedel verbrijzeld Wij lezen in de N. R. Ct. van hedenochtend Gistermiddag na het uitgaan der scholen kwam de quto van den heer R.. directeur van een fabriek te Haar lem. met een matio-» snelheid door de f Papesteèg te. Tiel rilden. De chauffeur gaf ter waarschuwing van daar spe lende kinderen de gewone signalen, toen. een meisje en een jongetje van V. vlak voor den auto den weg rstaken. De jongen werd gegrepen en raakte onder de auto. waardoor hem de geheele schedel verbrijzeld werd. De dood trad onmiddellijk in. Bij de pogingen om op het laatste oogenblik het kind te mijden, reed de auto tegen een boom. De. beide inzit tenden liepen geen letsel op. TelegraSscb Weekbericht naar waarnemingen verricht in den mor gen van 31 October. Medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. to Dresden en Munch en; laagste stand 736,0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 Nov.: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijkon tot Noord-Westelijken wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen re gen; aanvankelijk kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uden Deze Vergadering Midden- standsraad voor Haarlem Een middenstandstentoonstelling in het voorjaar. Dinsdagmiddag 3 uur werd in het Hanzegebouw een vergadering van den Middenstand-siaad voor Haarlem gehou den. Dc voorzitter, de heer J. N. Hensen, uitte ia zijn openingswoord zijn vreugde over de goede opkomst. Van heden tot ultimo December 1924 zal het voorzitterschap worden vervuld door den heer C. ten Boom, voorzitter van „Boaz"; in 1925 door den voorzitter der Haarlemschc Handclsverecniging in 1926 door den voorzitter der „Hanze". Daarna -weder in dc boven aangegeven volgorde, aldus besliste de loting. De heer C. ten Boom nam hierop den voorzittershamer ter hand. Hij hield een korte toespraak, waarbij hij constateerde, dat er slapheid heerscht op elk gebied. „Laten wij," zei spreker, „waar leven digheid zich openbaart, deze met beide handen aangrijpen. Een goede plooi voor werkzaamheid zie ik in dezen Midden standszaad. De tijden zijn voorbij, dat geen enkele stand zich behoefde in te spannen en zeker geldt dit voor den middenstand. Daarom is het goed, dat wij elkaar steunen, want er zijn zooveel gemeenschappelijke belangen. De M;d- denstandiraad moet zijn doel bereiken, namelijk den leden een min of meer ge lukkig leven te bezorgen. Dan kan later gezegd worden hoe gelukkig, dat we in 1923 den Middenstandsraad hebben opgericht 1" Hoewel de heer Van Telering op stem ming aandrong, werd hij tocli door dc vergadering bij acclamatie tot secretaris benoemd. Er waren ingekomen stukken van „Boaz". van dc Haarlemschc Handels- vereeniging en van „dc Hanze", waarin wordt medegedeeld, dat dc ledenverga deringen de oprichting van den Midden standsraad met algcmccne stemmen heb ben goedgekeurd. De heer Van Lïcrnt deelde o.a. mede, dat in het vervolg toestemming tot vcr- koopen na S uur avonds op tentoon stellingen niet meer zal gegeven wor den. B. en \V. zullen zich evenwel uit zonderingen voorbehouden, bijvoorbeeld voor fancy-fairs. Betreffende het in huurkoop geven van gaskachels op afbetaling door het gemeentelijk Gasbedrijf, deelde de heer Van Tet-ring mede. dat het helangheb- van Koophandel over deze aangelegen- beid aan den gemeenteraad af te wach ten, alvorens door dén Middenstandszaad n heden OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, Optician HAARLEM - BA8TELJ0RISSTR. 21 Therraometerstand 31 October Hoogst# gisteren F 55 Laagste hedennachtF 60 Heden 12 uur Ffc 5J per adres aan den Raad tegen dit systeem geprotesteerd wordt. Goedgekeurd werd, dat van de oprich ting van den Midden standsraad aan do besturen der aangrenzende gemeenten zal worden kennis gegeven. De Haarl. Handelsvereeniging stelt haar gebouw gratis ter beschikking voor de bestuurs- cn. de Hanze haar gebouw voor de ledenvergaderingen van den Middenstandszaad. De heer Smit bracht ter sprake het organiseeren van een tentoonstelling op initiatief van den -Middenstandsraad, waaraan alleen en uitsluitend de Haar. lemsche middenstand en de Haarlemscho bedrijven zullen kunnen deelncmen4 Den besten tijd hiervoor achtte spreker het voorjaar, wanneer de hyacinthen en de tulpen bloeien. Aan deze tentoonstelling zou kunnen verbonden worden een eta lage- en een bloemenweek. Voor deze Haar lemsche Bloemen- cn Winkelweek kan dan aan B. cn W. opheffing der winkelsluiting worden verzocht. In Arn hem en Leeuwarden werden in zulke weken batige saldi gemaakt. De heer Van T.ctering herinnerde er aan, dat door hem in Haarlem dergelijke tentoonstellingen in 1909 en 1914 ge leid zijndeze hadden een batig saldo respectievelijk van f 1800 a f 1900 en f 1200 f 1300. Dc heer Van Liemt juichte het denk beeld toe,1 omdat dit een tentoonstelling zal zijn, die niet door particulieren wordt georganiseerd cn dus winstbejag niet als drijfveer heeft. Hij achlic her succes verzekerd, wanneer tenminste de zaken flink en niet krenterig worden aangepakt. Overeengekomen werd, dat vóór 10 No. vember in den Middenstandsraad de be slissing hierover zal vallen. In beginsel besloot de vergadering, dat de onder» neming zal plaats hebben met medewer king niet alleen van Haarlem, maar ook van 6e aangrenzende gemeenten. Besloten werd, voortaan op Dinsdag middag drie uur te vergaderen. Aan de exploitanten der autobus- ondernemingen zal verzocht worden, dienstregelingen ter beschikking van dc leden van dea Middenstandsraad te stel len, omdat deze diensten van groot be lang zijn wegens het aanvoeren van veel personen naar het centrum der stad. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING AFCESCHAFT. I'e zakelijke belasting op het bedrijf is te Kuinre afgeschaft met terugwer kende kracht tot 1 Januari j.l.. meldt de Tel.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1