Buitenlandsch Overzicht Ld op'dm ÜUikm, His Master's Voice Records Schetsen uit Amerika HAARLEM'S DAGBLAD WOENSSDAG 31 OCTOBER 1923 - TWEEDE BLAD Brief van Sebastiaan Nietsdoener Over vacante Ministerszetels. Als je niets bijzonders onthanden hebt (nu ja, behalve de kippen te voeren en de klokken in huis op tijd opwinden en dan niet vergeten er een briefje bij te leggen dat je 't gedaan hebt) als je dus, wil ik maar zeggen door de daling van je inkomen, er wel wat bij gebruiken kunt, want wie nocpit me cén effect waar je op vertrouwen kunt zooals vroeger op Russen en Oostenrijkers dan is het openkomen van tien nette betrekkingen te gelijk een buitenkansje, waar je van profiteeren moet. Ik had den vorigen Vrijdag het bulletin van Haarlem's Dag blad gelezen, dat de Vlootwet verwor pen was en den volgenden dag in de courant zelf,v dat al de Ministers afge treden cn hun zetels dus vacant waren. Heel duidelijk was mij dat wel niet, want als de Vlootwet verworpen wordt, kan de Minister van Marine wel alléén aftreden maar enfin, de hccrcn zullen gedacht hebben samen uit, samen thuis en dat is een goed spreekwoord voor een net oud-Hollandsch begrip. Nog dicnzelfden middag ging ik op onderzoek uit. Ja, ik wist dat het de vrije Zaterdagmiddag was, maar voor mij maakt dat niet uit, omdat toch de an- dere middagen voor mij ook vrije mid dagen zijn. Voor den man dien ik ging bezoeken, kwam het er ook niet op aan, want die is gepensioneerd en heeft dus overvloed van vrije middagen en mor gens. Hij heet Gort. Willem Hendrik Gort en was mijn onderwijzer, toen ik tien jaar was. Na dien tijd heeft hij me altijd raad gegeven in moeilijke omstan digheden dos levens. „Meneer," zeg ik dus, „ik kom bij u op informatie." „Als ik van dienst kan zijnant woordde hij heel vriendelijk. „Er zijn tien ministerszetels vacant en daar wou ik naar solliciteercn." „Naar alle tien?" vraagt hij, en be gint te lachen, alsof dat nu zoó'n grapje was. „Nee," zeg ik, „naar één, maar daar •heeft u zoo niet om te lachen, 'k Heb toch wel eens gelezen, dat de Minister van Oorlog, behalve zijn eigen departe ment, ook nog dat van Marine waar neemt. Twee te gelijk is dus geen kunst...." „Dat kan wel, jongen, maar daarbij kijkt hij me weer aan en begint opnieuw te lachen „zou je wel denken, dat je er geschikt voor bent?" Dat lachen stuitte me wel wat tegen de borst. „Waarom zou ik geen Minis ter kunnen wezen? Moet je er voor van adel zijn?" „Dat komt wel voor, maar noodig is het niet." „Nu dan. Moet je er academische exa mens voor doen?" „Meestal hebben Ministers die wel ge daan, maar 't wordt niet vereischt." „Goed zoo. Moet je er dan andere diploma's voor hebben, boekhouden, schoonschrijven of zoo?" „Geen enkel, je moet alleen maar Nederlander wezen." „Kijk eens aan, dat tben ik nou net precies. Is 't niet toevallig? Wat ik niet hoef te wezen om Minister te worden, dat ben ik ook niet én wat voorgeschre ven is, dat ben ik. Dat komt dus uit. Mag ik nog vragen moet je er naar sollicitecren? En waar?" Mijn oude meester leek met het ant woord wat verlegen. „Zie je, 't is een Staatsambt, een Rijksbetrekking en sol- liciieeren kun je eigenlijk niet, je moet er voor uitgenoodigd worden Ik vond het vreemd een 'betrekking, waar je voor uitgenoodigd moet worden. „Dus dan maar rustig zitten wachten, tot- .dat er iemand komt? Maar hoe moet die weten dat ik bereid ben, als ilc hem niet vooraf waarschuw?" „D'at is het nu juist," zei meneer Gort. Ik vond hem lang zoo vlug van geest niet als anders.- Vreemd toch, dat som mige menschen zoo gauw oud en suf worden! Juist wou ik hem om nadere opheldering vragen, toen de deur open vloog en de vrouw van meneer Gort binnenkwam, al maar roepende „Gort, Gort, kom 's gauw, de kat zit in den boom en durf; er niet meer uit! Kom toch dadelijk!" „Ja, ja,- Anncmic, ik ben er al. Wees maar niet zenuwachtig, ik haal je poes uit den boom. Mijn beste Sebastiaan, je ziet het, mijn plicht roept mi.i, boven in den 'boomje neemt me niet kwalijk, een anderen keer zullen ave het gesprek wel hervatten." Zoo stond ik een minuut later op straat, terwijl mevrouw Gort aldoor maar riep „kom toch gauw, Gort, het bees: breekt zijn poolen nogEn dan de stem van meneer er achter„wees maar niet bang, Anncmic. ik kom al, ik kom al." 'k Heb nooit van katten gehouden, ze komen je altij'd op het oftgelegenste oogenblik voor je voeten loopen. Voor mijn part breekt die van de familie Gort alle vier haar pootcn te gelijk.. Het geval liet mij geen rust. Tien open zetels. En geen bepaalde vereisch- ten, dan alleen dat je Nederlander bent! Den heelen Zondag tobde ik er over, 's nachts kon ik er niet van slapen. Op Maandagmorgen nam ik een kloek be sluit, trok mijn zwarte pak aan, zette mijn hoogen hoed op en spoorde naar Den Haag. Aan 't station nam ik een taxi. „Waarheen, meneer?'' vroeg de chauf feur. Daar had ik nog zoo niet aan ge dacht. Gort had geen tijd gehad om het te zeggen, want dat wachten op een uitnoodiging was natuurlijk maar gek heid stel je voor, dat ik rit te wachten ca mijn overbuurman, die aartsdomme bluffer, intusschcn uitgenoodigd wordt. Zou ik het den chauffeur zelf vragen? Hij zag er nogal intelligent uit. Maar neen, het stond wat mal voor een heer met een hoogen hoed. „Waarheen, meneer?" vroeg de man Daar school mij te binnen, dat meneer Gort gezeid bad, dat het een Staats betrekking was. „Naar den Staal, chauffeur." „Waar is dat, meneer?" „Weet je dat niet? Het 'bureau van den Staat? Als je mij er niet heeu kunt brengen, neem ik een andere taxi." „Niet noodig, 't is al in orde," zei de chauffeur, draaide den motor op en we reden weg. Het duurde nog cl lang, we reden zeker een kwartier of twintig minuten wat woont mc de Staal ver van 't station, zeg ik tegen me zelf, wat is dat lastig als hij naar de Staatsspoor Eindelijk staan we stil voor een klein gebouw. Up den drempel staat een agent van poiitie cc rookt een pijpje. Ik ga binnen. Er hangt een lucht van tabak en natte kleeren. „Wie moet u spreken?'" vraagt de agent. „De Staat," zeg ik. ,,'t Is hier een politiebureau," zegt de man weer. „Hoe is dat, chauffeur?" vraag ik. „Ja, meneer," zegt de tman, ,als de menschen niet precies weten waar ze wezen moeten .breng ik ze altijd naar een politiebureau of naar het Leger des Heils. Dat komt altijd goed uit. Als" liever naar 't Heilsleger wil '„Ik heb met jc praatjes niets te ma lleen. Hier is je geld en maak maar je 'wegkomt." Inmiddels was er een chef. een inspec teur of zoo, uit een kamer gekomen had gevraagd „wat wil die meneer? „Ik wil den Staat bezoeken." „Den wat „Den Staat. Er is hier' toch zeker in Den Haag een bureau van den Staat?" „Gaal u liever naar liuis," zei de i specteur overredend, „Toe, het is beter voor u. Zal ik een taxi voor |U laten bestellen?" „Ik wil niet naar huis,'' zei ik, „ik wil naar het -bureau van den Staat, of van het Rijk. Als de Staat er niet kan ik dan misschien het Rijk spreken? Ik kom solliciteercn voor Minister." „O, is het dat?" zei de inspecteur, „u treft het buitengewoon. Qaar gaat juist een bode van een Ministerie voorbij. Vraagt u hem, hoe het met solliciteeren voor Minister gaat, hij weet er alles van. Van Puffelen, hoor eens hier, daar is een mijnheer, die je spreken wil. IïiJ zal graag je moeite vergoeden." Zoo zat ik vijf minuten later met den heer Van Puffelen in een taxi. die order kreeg om langzaam rond te rijden tot ik liet ophouden. Nadat ik mij had voor gesteld, den Staat of het Rijk zelf te spreken, was een bode juist niet mijn ideaal. Maar ik moet zeggen; de man gedroeg zich waardig en deftig. Hij was veel statiger dan onze huisdokter, praat- en beetje afgemeten, maar heel dui delijk en was bijzonder beleefd, ,,'k Zou wel Minister willen worden," zei ik. Dit scheen hem niet te verwonderen. >,Mag ik vragen welk departement?" „Is er nog verschil? In de positie be doel ik en in het honorarium?" „Volstrekt niet,'' zei hij, „allemaal heel goede posities en geen verschil van sa laris. Een soort collectief contract, om- zoo te zeggen. Daar heeft u eerst nenland." „Een beetje alledaagsch, zou ik zeg gen. -We leven toch al altijd in 't Bin nenland!" „Buitenland dan? Soms reizen. Veel talen spreken, vloeiend Fransch, Duitsch en Engclsch „Liever wat anders," zei ik. Mijn Engelsen is namelijk wat zwak en mijn Fransch niet te best. Maar dat vertel je niet allemaal aan een bode. „Financiën dan?" „Financiën? Het departement, dat tc kort komt?" „Inderdaad," zei glimlachend de bode. „Neen, daarvoor ben ik geen gega digde." Ik dacht riamolijk aan de moeite, die ik heb om mijn eigen begrooting sluitend te maken. „Justitie?" vroeg dc bode, „Dat is het departement, dat altijd met boosdoeners te maken heeft? Dank je wel." .Kan Oorlog misschien dienen? Of Marine?" „Als anti-militarist kan ik aan geen ia 'beiden denken." „Onderwijs dan?" „Wacht even, onderwijs. Maar wordt daar geen onderwijsman voor genomen?" „Nooit," zei dc bode en zijn trouw hartig gezicht glansdo van vastbera denheid. „Nooit. Altijd menschen uit andere kringen des levens.'' „Waarom?" vroeg ik. „Die slaan er onbevangen tegenover. En 't hindert ook nietzij hebben toch hun adviseurs." „Laten we," zei ik, „voorloopig dan Onderwijs aanvaarden. Een heel nuttig departement. Wat is er verder?" „Arbeid?" „Is dat niet het departement, waar altijd gepraat wordt over weinig, meer ef veel arbeid?" „Juist. Ik zie wel, dat veel arbeid u niet past. Maar hoe denkt u dan ovxr Waterstaat?" Ik begreep, dal dit het departement is, waarbij jc af en toe met hooge laar zen aap in een drooggemalen schulkolk moet staan. Niets voor mij. „Koloniën?" Dit was heel wnt anders. De gordel a smaragd. Koffie, thee, tabak, suiker, petroleum, rubber. Af en toe naar Iadië te gast bij den Gouverneur-Generaal en als die bruine gezichten je vervelen, weer terug naar Nederland. „Ja, Koloniën zou mij nel lijken. Is anders nog iets?" „Wij hebbcD," zei de waardige man. vel eens gesproken over andere de partementen, maar daar is het tot dus ver bij gebleven." „En voor hoe lang wordt een Minister aangesteld?" „Tot wederopzeggens. Als de Tweede Kamer hem niet meer hebben wil, stuurt ze hem naar huis." „Zonder opzeggenstermijn?" „Tot zijn opvolger benoemd is." „Vreemd," zei ik. „Een keukenmeid wordt nog met zes weken opgezegd." „Een Minister is geen keukenmeid," zei de bode, waardig, „Neem mij niet kwalijk. Pensioen?" „Duizend gulden voor ieder vol jaar.' Dit lachte mij toe. Daar ik juis! door het porLier „Hotel de Witte Brug" zag, liet ik stilhouden en bood, daar den bode een verversching aan, die de r statig aanvaardde en gebruikte. Ik hem, dat ik beschikbaar was voor On derwijs en Koloniën en dat een uitnoo diging voor die twee departementen dus tot mij gericht kon worden. Als de bode daarvan kennis wou geven aan de be trokken autoriteiten „Het mogelijke zal gedaan worden," zei de man met een erast, die mij het beste deed verwachten. Ik drukte hem de hand en liet daarin een ritselend papiertje, als vergoeding tijdverlies, achter. Wij scheidden als goede yriendea. Zoodra ik Minister ben, zal hij promotie maken i cr zijn zooveel eilanden in onzen archipel, waarvan ik hem het bestuur opdragen knn..~ Nu zit ik weer thuis Cn wacht op het bezoek van iemand, die mij komt uitnoodigen. Als ik uitga, zeg ik aan de •buren waar ik te vinden hen. Dc bezoeker moet niet te vergeefs komen want ik ben graag beleefd voor iedereen en in dezen slechten tijd is het salaris ook niet te versmaden. Alleen aarzel ik nu en dan over de keuze van Set departement. Koloniën is aantrekkelijk, maar Onderwijs ook niet kwaad. Zouden ze misschien vcrecaigd kunnen worden? Je weet maar nictj Er is toch ook koloniaal onderwijs. En dan, misschien dubbel pensioen. Zoodra dc uitnoodiging gekomen is (ik reken vast op mijn vriend den bode, waardige man als bij is) schrijf ik een tweeden Brief over hoe het in zijn werk is gegaan. Als Harmonie—Crescendo misschien vast studeeren wil voor de serenade DE STRIJD DER SEPARATISTEN IN RIJNLAND DUURT VOORT. IN AKEN STRIJDEN TWEE REG EERINGEN OM DE MACHT. IN SAKSEN IS EEN VOORLOOPIG MINISTERIE CEVORMD. EENICE VOORTCANC IN DE QUAESTIE DER DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. De chaos in Duitschlacd duurt nog ongestoord voort. Wat i het conflict (usschen Saksen on het Duitscho rijk betreft, is men er nog niet in geslaagd een oplossing te vinden. De Saksische Landdag kwam Dinsdag middag om twee uur bijeen, doch dc zit ting werd onmiddellijk geschorst tot zes De vergadering van de socialisten was vooral van belang, omdat daaraan ook deelnam het Saksische bestuur der Duit sche sociaal-democratische partij. Tusschen dit bestuur en de beide Rijksdagafgevaar digden zouden ernstige verschillen van meening zijn ontstaan, vooral ten gevdlge van een verwijt van hot Saksische partij bestuur, dat het Borlijusoho partijbestuur de Saksische landelijke organisatie volko men in dear steek gelaten iiceft. Maar ook in ander opzloht heelt de Saksische, partij het Berlijn sell partijbe stuur de heftigste verwijten gedaan, in het bijzonder over de houding der drie sociaal-democratische ministers. De moeilijkheden, welko zich voordoen bij de vormingen van een nieuw kabinet blijken zeer groot te zijn. Van een nieuw kabinet-Zeigner schijnt reeds bij voor baat geeu sprake te zijn en do burgerlijke partijen weigerden bovendien een der mi nisters, van het sociaal-democratische communistische kabinet, in een iniouw ka binet zitting te doen nemen. De Saksische eoeiaal-democratie beschik: echter niet over zooveel ministraie ele inenten, dat zij aan dit verlangen van de burgerlijke partij kan voldocd. Bij al die zwarigheden voorzag i dat men niet vóór zes uur tot een resul taat zou komen. Men was echter vastbe sloten de zitting niet te beëindigen en desnoods zal de 'Landdag een nachtzitting houden. Do rijksweerbezetting van het Landdag gebouw is '6 middags drie uur ingetrok ken en vervangen door een politiewacht. Ia de fractiekarner der communistische partij weid. voor do rijksweer aftrok, nog een zorgvuldig onderzoek ingesteld; de militairen hadden nl. opdracht vooral zoeken naar een geheim Sovjetbureau v Brandler. Naar van goed ingelichte zijde wordt, heeft <Ie Rijksregeering op vraag uit Dresden de verzekering gegev- dat de rijkscommissaris zal worden terug geroepen, zoodra de nieuwe Saksische geering zal zijn gevormd. Nader wordi geseind; De Saksische Landdag kwam in den avond bijeen om kennis te nemen van de resultaten der fractievergaderingen, De minister van Handel van het ee: ste kaibinet-Zeigner, de sociaal-democraat Fellisch, heeft de vorming van een nieuw kabinet op zich genomen. Lie-bmann, d-e minister van Binnen- landsche Zaken in dc beide kabinetten. Zcigner, zal wederom zitting nemen in de nieuwe regeering, waarschijnlijk ook als minister van Binnenlandscbe Zaken. Ook de minister van Justitie, Neu, zal in zijn ambt blijven. De voormalige minister-president Zeignei trachtte r.og ter elfder ure, te zamen met den Dresdcnschcn politic commissaris Menke een linksch-socia- listïsch kabinet met steun der commu nisten te vormen, hetgeen echter op den INGEZONDEN MEDEOE^ClN'CEtf - a 60 Cts. per rflgel. 1 ZIET ER UIT tegenstand der communisten afstuitte; Het nieuwe kabinet-Feliisca zal ongc- wïjfeld met ccq scherpe oppositie dei communisten en Duitsch-nationalen tc kampen hebben. Het nieuwe kabinet is geheel bedoeld als een overgangskabi net. De sociaal-democratische partij heeft :ch tot deze oplossing bereid verklaard, daar op dit oogenblik geen andere mo gelijkheid openstond. Wel doen reeds geruchten over de mo- gelijkheid van een burgerlijk-socialis tische coalitie de ronde Cn dc steun aan het kabinet-Felüsch door de volkspartij' en de democraten zou misschien ah ■oorbereiding voor deze groote coalitie opgevat kunnen worden. Daarover valt thans echter weinig tc zeggen, te minder, omdat bij de so ciaal-democratische partij nog op het laatste oogenblik door twee maatregelen van den rijkscommissaris nieuwe ont stemming is gewekt. De rijkscommissa ris heeft n.l. juist Dinsdagmiddag nog den sociaal-democraat Block, chef van den berichtendienst der Saksische rcgce- ring, en den hoofdredacteur van qc Saksische Staatscourant, Bomhard Jol les. uit hun ambt ontzet. De zitting van den [Landdag was slechts zwak bezet, de ministers uit het kabinet-Zeigner zaten op hun plaatsen als afgevaardigden, terwijl ook dr. Zeigner aanwezig was. De separatisten. zotten hun actie nog voort. In Aken is het thans rustig. Dec kers is tot regeerinsscornmissaris be noemd van de Rijnlnnclsche republiek en zetelt nog in het regeringsgebouw. Een bespreking met de redacties der couranten heeft tot gevolg gehad, dat deze weder uitgekomen zijn. Hun is meer vrijheid vau schrijven gewaar borgd. terwijl zijn verplicht zijn do bekendmakingen der Rijnlandsche re publiek op te nemen. Een dezer be kendmakingen luidt, dat de Rijnland- sche republiek door de Intergenllieer- de Rijnlandcommiesie erkend is. dat de staats- en gemeente-ambtenaren daarom verplicht zijn de bevelen der Rijnlandrepubliek op te volgen en dat indien Dinsdag eventueel beambten den ai'beid nog niet hervat hebben, die maatregelen genomen zullen wor den waartoe Deckers door de Rijir landeehe republiek bevoegd is. Een andere bekendmaking gelast den winkeliers bun zaken overdag minstens acht uur open te hebben en te verkoopen tegen billijke prijzen. Woeker zal zwaar bestraft worden, terwijl de winkelier, die zijn zaak ge sloten beeft, ook straf te wachten slaat. Deze „bevelen" der Rijnlandsche republiek staan aan bet hoofd fier couranten, doch liiken ironie, want nagenoeg niemand gehoorzaamt er aan. De winkels blijven gesloten en daar waar men toevallig iets koopen kan. vraagt men woekerprijzen. En de staats- en stads-beambten gehoor zamen nog steeds aan de Rijks-rogee- ring. die thans in het Raadhuis ze telt en onder de bekendmakingen der Rijnlandsche republiek in de couran ten afdrukt, dat- Deckers niets te zeg gen heeft en dat de rijksregeering nog steeds wel door de Intorgoallicerde Rijnlandcommiseie erkend is en dus de bekendmakingen van Deckers leu- Weet U reeds dat vanaf 1 Nov. a.s. DE WERELDBEROEMDE ZEER BELANGRIJK IN PRIJS VERMINDERD ZIJN? Nieuwe prijslijsten met Catalogi en {tdres van dan diehtstbijzijnden agent, FRANCO op aanvrage bij: THE AMERICAN IMPORT CIE, Amsterd. Veerkade 22a - Den Haag geus zijn. Eu tusschen beide regee- ringou leeft- het Akenschc volk een zenuwachtig bestaan, afwachtend en... hongerend. Do levonsmiddc-lenvoorzionmg is danig in de war geloopcn en nooh do Rijnlandsche republiek. Jioch do Rijksregeering weten er iets aan te veranderen. Tegen fabelachtige prij zen wordt dat. wat er nog is, en wat men over de Hollandschc grens krij gen kau. verkocht. Do milliarden Entwërtune maakt dat 90 pet. der bevolking geen gsroed gold meer heeft. Loonen zijn niet. of slechts gedeel telijk uitbetaald. Wanneer de Rijnlandsche republiek er in slagen kon 7.00 schrijft do cor respondent van de Telegraaf voed sel cn arbeid en rust te verschaffen, zou haar aanhang weldra grc-3. rijn. Doch veel kans is hiertoe niet. nu hure leiders meestal met hun staf van avonturiers alleen op eigen belang be dacht blijken te zijn cn zii slechts macht heeft op papier. Do separatisten to Aken hebben eeuigs proclamaties aangeplakt- In één vau deze proclamaties kondigt Deckers aan, dat dc Hooge lnt'.rge- allieerdo Commissaris dc door de se paratisten verkregen feitelijke macht heeft erkend- Op verzoek van den burgemeester van Aken heeft de Belgische Hooge Commissaris hem gemachtigd aan do bevolking mee te deelcr. dat. nóch de Hooce Iutergeallieci'de Commissie, nóch de Belgische Hooge Commissa- i-is stelling hebben genomen ten op zichte van een erkenning dér Rijn landsche republiek. Het bestuur der socialistisch© par- tij in België, dat Dinsdag vergaderde, dringt aan op een streng onderzoek naar de houding der Belgischo auto riteiten 'ten opzichte der Rijnland sche separatisten cn protesteert te gen iedere vreemde interventie iu do gebeurtenissen in het Rijnland. Op enkele plaatsen wor'dt nog ge vochten. De eerste aanval 'der separatisten! op Mayen werd door de bui'gerij af geslagen, waarop do Fransohcn den staat van beleg afkondigden. Zij hebben 35 vooraanstaande civie le ambtenaren uitgewezen. Later verschenen opnieuw' bewa-". pende separatisten vau buiten af en bezetten de openbare gebouwen. Beieren en het rijk. De Beierschc ministerraad beeft zich beziggehouden met de nota van de rijks regeering. Heden zal dc Bciersclic gezant Ervaringen van een Nederlander II. Een dag in de graanvelden van het Verre Westen vinnig naar haar spangenoot, een enormen Missouri muilezel, maar haar opgewondenheid wordt prompt bekoeld met een goedgemikten slag tegen haar dij- Overal langs de ruiven 1 aanmalen de kettingen tot do stable buck voorbij is en het eenige geluid dat ik nu verneem is het malen van de kaken onzer vrienden en -medewer kers. De waaier van zonnestralen boven de sckerpget'ande kam der Sierra Ne vada lost rich op en de zon zelf kijkt over de bergen en bestraalt ons met zijn nu al vrij belangrijke warmte. Mijn oog valt op den eetwagen, na tuurlijk ook op wielen. Een trapje leidt naar de deur in den achterwand, roojt kreukelt langzaam op uit den schoorsteen. Rondom mij liggen mijn lotgenooten. Zelden dicht bii elkaar, omdat in de eerste plaats het gevoel van persoonlijke vrijheid instinctief is. ten tweede om de meer prozaïsche reden dat enkelen do slechte gewoonte hebben van te snurken. Sommige mijner vrienden hebben eenvoudige eigengemaakte kooien, een of twee zelfs stalen ledikanten met spiraalmatrassen. Die z'iin zii, die door langen tiid van dienst óf vol doende waardeering een dergelijk weelde-artikel van den baas in bruik leen hebben gekregen, óf wel dat ge- erfd hebben van hun voorgangers. Het meerendeel der mannen evenwel brengt den nacht door. gerold in de kens er. zeildoek. op het etroo. een pakje met extra kleedingstukken on der het hoofd. 's Morgens vouwen ze hun bed dubbel om het stof er uit te houden en 's avonds slaan zij het open. en Het is eind- Juli en de tarweoogst is in vollen gang. Het silhouet van den rnajestueuzen Sierra Nevada bergketen ten Oosten van ons steekt scherp af "tegen het eerste grijze morgenlicht. De sterren vei'minderen snél in helder heid. De coyotes hebben de schelle fi nale van hun nachtelijk concert ge zongen en zijn naar hunno holen ge slopen. Het is vrij koel en de lucht is vochtig en mijn twee dekens geven geen overvloedige warmte terwiiJ. ik hier in het etroo lig, wachtend' op het geluid van de oude, ijzeren, bout te gen de ploegschaar, dooi' middel waar van de kok het komen van een nieu wen dag aankondigt en da-annede den tijd oin op te staan en ons te kleeden, het tuig te groieii op de paarden of muilezels, die aan onzen zorg zijn toevertrouwd en 'ons gereed te hou den om op liet t.weede muzikale sein het Irapjo van den kook- en eetwagen op te gaan en ons om do lange tafel te scharen. Do eenige geluiden die op liet oogenblik de stilte verbreken, zijn het resultaat van de ..stable-buck's" ar beid, Hii is al geruimeu tijd aan zijn werk dat bestaat uit bet schoonhouden van den grond rondom de lange vier wielige ruiven en het driemaal daags voeren van de dieren, die om deze heen staan gebonden. Ik hoor het knappen van de iizeren banden als hii de eeno baal hooi na de andere open breekt. Do viervoeters hinniken vo! verwachting, slappen ongeduldig heen ©n weer, telkens omkijkend of het hun beurt nog niet is. Zij watertan den blijkbaar naar de eerste groote hap van het zoete hooi. Een zenuw achtige merrie bijt in haar agitatie kruipen er weer in. Heel eenvoudig, cok al is liet niet bepaald hygiënisch. Niemand staat nog op. Wel schij nen de meesten wakker te zijn en en kelen liggen on eed achten to trekken aan hun ochtendsigaret. Deze laatsten slapen met tabakszak en sigaretten papier onder hun hoofden. zoodat, als zii 's morgens of zelfs gedurende den nacht ontwaken, geen tijd met zoeken behoeft verloren te gaan en zo hunne longen zoo spoedig mogelijk kunnen vullen met de rook van het kruid, waaraan zij door lang en veel vuldig gebruik verslaafd zijn ge raakt. Dan. plotseling, klinkt do gong en als bloemen, of misschien beter ge zegd, als paddestoelen verrijzen over-, al gedaanten.'die zich bijna zonder eenig oponthoud naar do ruiven en hunne dieren begeven. Waarlijk, hot neemt geen tiid om zich aan te kleeden als men alleen de schoenen uittrekt bij het naar bed gaan on van „overalls" ou werkhémd de knoopen maar losmaakt. Ik geloof niet, dat er in dit. kamp één man is, de kok niet- uitgezonderd, die ondergoed draagt en wat nacht hemd of pyjama's betreft, zouden deze lui liever den gehceleu nacht i'ond- laopen, dan 111 een dergelïjken dracht te worden gezien. Wij zijn uu tusschen onze beesten en met roskam en borstel geven we hun een zoogenaamde grooming. In werkelijkheid echter doen we niet meer dan schouders en nekken van overtollig stof en los haar ontdoen. Ze geheel schoonhouden is toch onbe gonnen werk in dit land van stof en zweet. Naar gelang van hun humeur als ze opslaan zijn mijn vrienden luid ruchtig of stil. Sommigen zingen het hoogste lied uit. anderen zijn somber en hebben alleen ruwe woorden voor hun viervoetige gezellen. Maar deze laatsten hebben ook "liun humeuren en karaktertrekkenwel bekend aan hun verzorgers. De slaparige langoor of hel rcoede- locue paard wordt geborsteld en opge tuigd in minachtende stille. Maar de muilezel die gevoelig is Qm zijn ooren en c-r op tegen heeft-, dat hem het hoofdstel wordt omgedaan en er zijn er maar al te veel. die daar niet van gediend zijnof die het niet uit kun nen staan om ouder den buik te wor den geborsteld, of erger nog. om den staartriem te voelendie ezel krijgt een waarschuwend woord dat geen leeg dreigement is. want de Wester- sche skinner", zooals de drijver van muildieren gewoonlijk wordt ge noemd. heeft niet veel geduld en het bloed komt to voorschijn onder iederen scherpen slag vim zijn wreede „blacksnake". In weinige minuten gooien we de kleeren op onze beesten. Sommigen vau ons hebben 4 of 6 dieren, maar de mannen die het graan naar de schuren halen langs do spoorlijn ette lijke mijlen ver, drijven ynn 5 tot 9 span. Alleen het eerste span, de „lea ders worden bestuurd. Een van de middenspannen, do .pointersis ook speciaal afgericht zoowel als de „whee lers", het laatste span, waan'on het bij-de-handsohe dier bereden wordt door den skinner. De „leaders" zijn gewoonlijk vurig en vlug. Een enkele lijn loopt van de skinnershand naar het bit van de lin ker leider en een dunne ijzeren staaf verbindt de koppen van de beide voor gangers zoodat iedere beweging die de linker leider maakt oogenbhkkelijk merkbaar is voor zijn buur. Aldus bt-- antwoordeu zij tegelijkertijd het lange gestadige trekken aan de lijn met een „haw-" of linkerdruai en een serie korte rukken met een beweging naar réchts of „gee". Een goed leidspan werkt met succes alleen op de skinners roep van „Haw!" of „Gee!" Ieder dier heeft een naam en op het hooren daarvan zal hot dier dan ook altijd wat meer activiteit toonen. En zoo leggen deze long-linespannen hun langen stoffige» weg naar de stad af. Langzaam maar zeker bewegen zij zich voort, drie. vier zwaarbeladen Wagens kraken achteraan. Het zware stof in de diepe wagensporen spuit als meel van onder de wielen en loopt te rug zoodra een wiel is gepasseerd. Mijlen van graan en sloppels, ..salt- grass" prairiëèn en uitgestrektheden wit als sneeuw met alkali-zout dat de oogen doet branden, tot eindelijk hel langverbeide doel is bereikt cn het uit geputte span, met hangende tongen en met het zweet op hunne flanken drogenil in grijze plakkaten, de zwa re wagens voor de deuren van de graanschuur hebben gesleept, waar na de muildieren, die veel beter voor ziclizelf weten te zorgen dan paarden zich neervielen op den grond 011 een welverdiende rust geuiet?n« Om naar ons kamp lenig te koeren. De viervoetei's zijn opgetuigd en wij verzamelen ons om den eetwagen om ons toilet te maken. Een waterwageu een bank met blikken waschpaniien en stukken zeep, togen de wand van den wagen een verweerd spiegeltje, oen rolhauddoek en aan een touwtje een vuile kom, ziedaar de samenstelling van ons boudoir. Ons toilet is nauwelijks gemaakt als de kok naar buiten leunt en voor den vorm een flinkeu tik op zijn ge- improviseerde gong feeeft. We gaan het trapje op eu naar binnen. Een enkele van mijn collega's plakt een nst sigaretpeukje tegen den kunt van het huis. Deze zelfgerolde sigaretten gaan dadelijk uit en het zou zonde zijn een stuk weg tc gooien. Na liet ontbijt komt het. weer te pas. Het eetzaaltjo is lang en nauw, maar na het noodigo gestommel zit ten wc allen aan dc tafel en beginnen met den universeelcn morgendrank „koffie". Do tafel is. als ranchtafels bijna altijd zijn, goed voorzien. Helaas is da kwantiteit van het voedsel veel beter dan de kwaliteit of liever beter dan ue wijze waarop het door dén kok werd geprepareerd. Er is natuurlijk ham en eieren zoowel nis vteesch, ce- braden naar gewoonte tot een dusda- nigeu graad van taaiheid cn droogte, dat het de zolen onzer schoenen com pleet in de schaduw stelL Dnn ia er havermout, gebakken uanlappelen, wanne broodjes zoo Uit den oven. zoo als iedere Amerikaansche huisvrouw of kok 2e in een minuut of twintig mengt, bakt en op tafel brengt, boter, suiker en lrier en daar een blik gecon denseerde melk met een paar gaatjes er in gestoken om uit to schenken. Do oudgedienden, d.w.z. zij die van het begin van den oogst af werkzaam zijn. hebben het grootste woord. Do nieuwelingen luisteren cn vormen hun eigen opinie. Aangezien het hlgr on gemanierd is een man naar zijn naanï to vragen ls de algomcenc en best© methode om elkaar te noemen naar de meest opvallende eigenaardigheid van een man's bouw, haarkleur of Du dergelijks. Zod zi.in er „Slims" cn „Shorties" eu „Whitiescn „Rlftc- kies" met een enkelen roodharige, dus „Red". Ook is liet correct 0111, öordee- lend naar dialect of vrijwillige mede- deelingen, iemand to noemen naar do stad of staat vanwaar hij komt, zoo- dat „Bistons", „Frisr.os", „Alnbams'< en „Tenessees" veelvuldig voorkomen* Europeanen, dadelijk tc onderschei den naar hun speciale uitspraak vnn' het Engelsch heeien: „Oio" voor een Zweed, „Dutch" voor een Duitschor, wat- intussehen een algemeen gemaak te fout. is, en „Frcnchv" voor een Franscliman, terwijl een Italiaan niet anders dan „Tony" schijnt te mogen heelen. Het sesorek interessant of niet [3 meestal vol sarcastische» humor. Do Amerikaansche werkman leest in den regel voel. Zijn vrijen tijd besteedt bii veelal met het volgen van binnen- landscho politiek,© aangelegenheden', arbeidsvraagstukken enz. Het zwakke punt van het grijs "dezer lieden is whis key en vrouwen. Waren dio twee ver leidingen er niet. dnn zou menigeen dezer zwervers zich een sociale r.f ,;om- mercieele positie van beteekenis ver werven. Het feit is dut zo geen tehuis hebben: ze reizen van een eind van het vasteland naar het andore, gewoonlijk hun vervoer stellend op vracht- en

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5