Ratiné Winterjas J, A, STAATS, Kleermaker te Berlijn het antwoord overhandigen. Over dit antwoord valt nog niets posi tiefs tc vermelden, doch vernomen wordt, dat het duidelijk xal doen uitkomen, dat de Bcicrsche regeering bereid is tot on derhandelingen, ricl" daarbij echter op het standpunt stellende, dat Be-.eren de grondwet niet hee.fr geschonden. Wat betreft de kwcstic-Von Lossow is moet. lijk tc verwachten, dat Beieren zijn standpunt zal prijs geven. Men ver wacht een oplossing van de crisis niet voor het einde van deze, of het begin fier volgende week. Uit Beieren. Naar uit Miinchen wordt gemeld, zijn de deelnemers aan de geheime communistische vergadering van 20 October, in het geheel 34 personen, thans allen gearresteerd. Daar zich onder het in beslag gcuomen materi aal ook een uitgewerkt plan voor liet vernielen van de spoorlijnen bij het station to Münchcn bevond, is een oin vangrijk strafproces tegen de gearres teerden tc verwachten. Een waarschuwend woord van Vandervelde. >,"Wij hebben do Koer bezet. Wij hebben Duitschland voor de derde maal doen zwichten. Wij zien aan alle zijden het Duitsche Rijk instorten en onze generaals verleenen dc hulpzame hand.'' Aldus zegt oud-minister .Van dervelde in een artikel in dc „Pcuple", waarin hij het- bijeenroepen van het parlement eischt om dc jongste ont wikkeling van den toestand ie be spreken. ..Is heb niet voldoende dat de heeren Theunis en Jasper door hun officicusc ambtenaren doen mededee- len dat-alles wel gaat, dat België s faam met den dag groeit, dat zijn onafhankelijkheid tegenover JPoin- caró zoo groot is als zijn invloed bij Lord Curzon, dat Duitschland zelf de openhartigheid, eerlijkheid en gewe tensbezwaren, waarmede de Belgischo regeering onzijdig blijft tusschen de Rïjnlandsche Bormsen en het regelma tig gezag van een regeering, die zij erkent-, naar waarde schatHeeft men het niet te Duisburg gezien, waar ge neraal Bnurain de Schupo's ontwapen de? Ziet men het niet te Aken waar de Belgische gendarmen de aktivisten gewapend laten rondloopen en de Duitsche politie gevangen nemen 1" „Maar wie zal betwisten", zoo laat hij er op volgen, „dat de Fransch- Belgische politiek de schadeloosstelling eiken dag onzekerder, dus onmogelijk maakt?" En hij vraagt of er „in den schoot van de Belgische regeering geen mannen tc vinden zijn ik zeg niet om te begrijpenzij begrijpen allen maar om te durven zeggen dat, niette genstaande alles, Europa een groot lichaam is. waarvan al de deelen soli dair zijn, dat België, al ware het alleen maar voor de industrieels afzetgebie den, zich niet de weelde kan veroor loven zestig millioen zijner buren aan verval en anarchie overgeleverd to ziendat, vroeg of laat, en denkelijk eerder vroeg dan laat het verval van Duitschland in België vreeselijke ge volgen zou veroorzaken!" „Wij kunnen, wij moeten in alle ge- Val", zoo besluit Yandcrvelde, „reken schap vragen aan onze regeerders wier zwakheid eindigen zal met nog afschu welijker te zijn dan de kwade wil van hen. die hen meeslepen. Na lang over leg hadden zij besloten onzijdig te blij ven tusschen de aktivisten van Aken en Duisburg en de overheid, die ze erkend hebben. Hoe werd dit besluit nageleefd Wat deden zij met deze neutraliteit, 'die overigens slechts gekschecrderij of schijnheiligheid wasV' ""Wellicht zijn de Kamers de meening toegedaan dat uitleg verstrekt moet gorden.op al deze punten." Wat dc quaeslie der Duitsche schade loosstelling betreft, blijft dc voorgeno men conferentie van experts de aandacht vragen. De Britsche Tegeering is zeer vol daan over dc eensgezindheid, waarmede ,de Fransche, Italiaansche cn Belgische legecriagen zijn ingegaan op het voor stel inzake een commissie van experts tot'verderc bestudeering van de kwestie ider schadevergoeding, met medewerking van Amerika. Dit onderzoek zal, zooah bekend, geschieden onder de auspiciën van de Commissie van Herstel. Blijk baar wordt er geen poging gedaan om' Poincaré tc bewegen, af tc ziea van de door hern gestelde voorwaarden. Do Volgende s'.ap zal zdin de Amcrikaansche regecring in kennis tc stellen van de ge allieerde overeenstemming, hetzij door, middel van een Britsche n alle geallieerden of door verschillende gelijkluidende nota's der afzonderlijke geallieerden. In sommige kringen wórdt het denkbeeld geopperd, een Amerikaan- schca expert uit tc noodigen, als voor zitter van de commissie van onderzoek te willen fungccrcn. Te Parijs is dc op merking gemaakt, dat bet onderzoek, zoo al niet te Parijs zelf, te Berlijn zou moe ten plaats vinden. De Amerikaansche gezant heeft hier Dinsdagmiddag op het ministerie van Buitenlandsche Zaken een onderhoud met lord Curzon gehad. Uit Washington wordt geseind Tot op heden heeft men hier den tekst van het Franscbe aalwoord aan Groot- Brittannië nopens een internationale commissie nog niet ontvangen, alhoewel beweerd werd, dat de Fransche zaakge lastigde te Washington reeds sedert ver leden Vrijdag in het bezit van dit ant woord was.. Voor eg aleer de president en de staatssecretaris over dit antwoord heb ben kunnen oordeclcn, is er niets te ver wachten van dc houding der Amerikaan sche regeering. Ondertusschen is er ech ter weer oppositie opgedokeg tegen de kwestie van de deelneming van Ameri kaansche vertegenwoordigers aan het onderzoek naar Duitschland's betalir.gs- vermogen in ten vorm van senator Hi ram Johnson, die het het beste vond President Coolidge ccn beentje te lich ten bij de C3adidaatstel!ing voor het presidentschap. Johnson moet te kennen hebben gege ven, dat iedere Amerikaansche deelne ming in de kwestie der schadevergoe ding Amerika door een achterdeurtje zou voeren in Euroneesche verwikkelin gen. Mac Cormick. de meest vurige voor vechter van Amerika's isolatie, vergat zich zoozeer, dat hij Poincaré bitter aan- viel en het een schandalig gerucht noem de, dat de Amerikaansche bankier Pier pont Morgan zitting zou nemen in een internationale commissie van onderzoek. Stadsnieuws ZANGUITVOERING „LEGER DES HEILS." "Voor een geheel gevulde zaal gaf dé Hoofdkwartier-zangbrigadc yan het Leger des Heils. bestaande uit officie ren on goëmloyeerden, werkzaam aan het Nationaal Hoofdkwartier te Am sterdam en uit zoons en dochters van daar arbeidende stafofficieren. Dins dagavond in het gebouw van den Pro testantenbond een goed geslaagde uit voering. Het koor bracht verschillende num mers van liet rijke programma, waar uit een keuze werd gedaan, op uitne mende en muzikale wijze ten gehoo- re. De samenzang ie uitstekend er. zeer zuiver, de uit, den aard der zaak. eenvoudige wijzen (alleen gecompo neerd en gearrangeerd door Heilsol daten. onder wie vele leden der Bri gade) werden onder de kalme leiding van Komm3ndani-Kapitc-in Claeys prachtig uitgovoerd. Dat het koor over eenïge buitengewoon goede stemmen beschikt, bleek bovendien nog uit de mooie solo's en duo's van Kapiteine Claeys. zusier van den dirigent, Adju- dante Peters en broed ei- Smallegan- ge. Kapitein Claeys deed zich boven dien als geÉchoold organist kennen, (verder had hii ook de begeleiding op de piano voor zijn rekening genomen) en broeder Smallegange a!s uitmun tend solo-viohst. Er was dus afwisseling genoeg. De leider der Brigade, majoor Ro- nitz. sprak telkens een opwekkend woord en ook eenieo leden der Bri gade hielden korte tospraken, zooals dat op bijeenkomsten van 't Lager ge bruikelijk is, Er werd gecollecteerd len bate van de „Nationale aanvrage" van hst Leger des Heils. Naar vernomen wordt, hebben ver schillende mijndirectics in het Roerge bied, onafhankelijk van de onderhan delingen van de Stinnesgroc-p met. de bezetting, een overeenkomst met de Pranschen gesloten omtrent de 'leve ring van herstel kolen, volgens welke deze mijnen de door dé Pranschen ge- eischte 40 ipCt. kolenbelasting zullen betalen. Het betreft in hoofdzaak mij nen, die onder buitenlandschcn invloed staan, o.a. de „Bergwerke A. G. Dahihusch" in Gelsenkirchen. waar van het aandeelenkapitaal bijna uit sluitend in Belgische handen is verder twee mijnen, die door Franscb kapi taal gecontroleerd worden, en verschil lende mijnen op den linker Rijnoever. Wat de Phoenix betreft bestaat de kans, dat op grond van de overeen komst van het Otto Wolff-consortium met de Commissie van Herstel voor deze onderneming binnenkort de moge lijkheid geopend zal worden de kolen- productie te hervatten. Verspreid nieuws EEN KABINETSCRISIS IN SELGIë IN ZICHT? De „Métropole" weet mede te dec len dat de heer Van de Yijvere, minis ter voor economische zaken, zal aftre den. Zijn ontslag zou echter dat van '6 geheelo ministerie met zich slepen. Van de Vijvero zou in de directie eener nieuwe financieele onderneming worden opgenomen. Volgens de „Soir" betreft het slechts de opheffing van het ministe rie van economische zaken, dat over twee andere ministeries, justitie en binnenlandsche zaken, zou worden ver deeld. UIT TURKIJE. Ismct Pasja heef: het aanbod van der. nieuwen president der republiek Angora aangenomen om een kabinet te vormen. INCEZONDEN MEDEDEELINCEH a 60 Cts. per rogel. naar maat f 50. Solide stof, elegante afwerking. Pletor Klesstraat 34, gastoten huis. HET VERKEERSVRAACSTUK. De groote zaal van het gebouw „Het -Blauwe Kruis" was Dinsdagavond [voor een flink gedeelte gevuld met in specteurs en agenten van politie, uil Haarlem en omstreken, die kwamen i luisteren naar een redo van den heet IE. C. J. Staal, inspecteur van politie eerste klasse bij liet vervoerwezen te Amsterdam, over „Het Verkeersvrnag- 'stuk". Mei Ie aanwezig warcn.de Com missaris van Politie, de heer E. 11. iTenckinck; oenlga raadsleden uit I-laar lein en Schoten, de lieer Imrnink na mens de directie der N. Z. 11. T. M. Ook de inspecteur van politie te Scho ten. de heer Adriaanse, gaf een blijk, van belangstelling. De voorzitier, de lieer K. Tijstennan opende de b.jeenkomst met een woord van welkom, speciaal toe de autori teiten en inspecteurs. Hij herinnerde aan de belangrijkheid van liet ver- keersvraagstuk, mede door het steeds toenemend snel vervoer van vracht auto's en autobussen. Daarom heeft de Politie- Studie- De'lmting- en Propa- gandaclnl) „Haarlem en Omstreken" deze bijeenkomst uitgeschreven. Daar na verleende hij liet woord aan den heer Staal. Deze bepaalde zich eersc geruim en lijd lot de'geschiedenis en ontwikkeling van het verkeer in Am- i sterdam. Vroeger geschiedde het ver- jvoer hoofdzakelijk per schuit en per slee. Volgens de toenmalige Keur mocht de bestuurder niet op de slee 'zitten, maar moest hij er naast loo- ■pen. Later kwamen de koetssleden, "die niet. veel hinder-veroorzaakten. Ten slotte do reiswagens. Dit waren de ver voermiddelen buiten de slad. In de stad reden do aanzienlijke toen in hun karossen. Daar werd in 1630 al veel over geklaagd. Dit werd op het laatst zóó hinderlijk, dat in 1634 het rijden met karossen c-n koetsen geheel verbo den werd. Deze Keur werd eerst wel irouw opgevolgd, maar later .deed men alsof ze niet geschreven was. Ir. lt>42 én 1647 werd de Keur dan ook nog eens bevestigd. Het rijden met deze wagens kon evenwel niet meer belet worden. In 1663 werd van overheids wege reeds meer toegevendheid be toond. maar niet ten opzichte van nau we punten en scherpe bochten, ln'1736 werd te Amsterdam het riiden met ka rossen weer toegestaan; de eigenaars :toen reeds 435) moesten evenwel kalm rijden en belasting betalen. Van dit tijdstip af is het verkeor geheel en voorgoed vrijgelaten. In het- jaar 1890 deden de vigelante en omnibus hun intrede. In da,t jaar raakten ook de fietsen {toen nog velo cipedes genoemd) in gebruik. Veel ge- vaar veroorzaakten die evonwel niet,, waut de fietsende slagersjongens bje» stoud6n toen nog niet. Groote omkeer werd in het wezen- der vervoermiddelen gebracht, toen de benzine- en oliemotoren kwamen. Dat was in 1SS6) De eerste elecfrische mo tor in Amsterdam reed in 1879; daar achter reed een opiyi aanhangwagen. Eerst in 1200 kwam de eerste electri- scho tram. Amsterdam telt nu reeds 22 lijnen met 733 wagens. Verder 15-000 handwagens en 3200 wagens, door paarden getrokken. Dit wat het ondor- wetsch verkeer betreft. Thans rijden ook in Amsterdam gemiddeld 3700 mo torrijtuigen en 160.000 rijwiel per dag. Do heer Staal liet verschillende fo- lo's diet verkeer, betreffende) uit Am sterdam zien en ter vergelijking ook foto'8 uit- Parijs, Londen. Berlijn en No-w-York. Het verkeer is in Amsterdam nu zóó toegenomen, dat- gedurende heel druk ke uren het rijden met- handwagens verboden is. In ons land maken de nrorlo .menschen van het- riiwiel ge bruik, in Parijs van de autobus. Ook in New-York heeft het verkeer zoo da nige afmetingen aangenomen, dat de hoofdcommissaris van politie ovor- weegt, om geen rijvergunnningen meer tc verleenen. De voetganger, die daar op sommige uren de straat wil over- sicken, doet eigenlijk het beste, dit maar over de kappen van de auto's te doen. Ooit in Amsterdam is het autover keer soms groei. We zagen een plaatje, waarop. 600 auto's stonden afgebeeld, itnands op de ruimte bij het Stadion tijdens ilen voetbalwedstrijd Holland- Belfrië in het vorig jaar. Voor het prestige der politie, en om de wet geen doode letter te doen zijn, achtte spreker het gewenscht-, de bor den met maximum snelheid zooveel mogelijk weg to nemen, behalve na tuurlijk op heel drukke punten. De wegen en het snelverkeer zhn aan el kander ontgroeid. Daarom is het wen- schehjk, dat men bij het aanleggen -.au straten en pleinen rekening njet het snelverkeer houdt. Goed werk kan - - zoonis in Amsterdam gebeurt een Yerkeersccmmissie verrichten, als deze inaar permanent worilt. Waar eenigszins mogelijk moeten vluchtheuvels worden aangebracht, want die regelen als van zelf het ver keer cn zijii heel goed voor de voetgan gers. die tegenwoordig heb moeste ge vaar veroorzaken. De kinderen moeten op school reeds op dc beteekenis van een goed geregeld verkeer op straat attent ge-maakt wor den.' Vroeg geleerd, oud gedaan, zegl immers hel spreekwoord. De heer Staal ontving luid ap plaus. Na afloop van zijn rede kreeg de Officier van Justitie, de heer Von l.uben Seis, die even vóór de pauze gekomen was. het woord. Deze wees op do groote beteekenis van het Ned. .Genootschap tot zedelijke verbeter in? .del' gevangenen, dat thans zijn 100-ja- rig bestaan viert en in November een feestavond in den Schouwburg aan den Jansweg geeft. Spreker wekte tot bezoek aan dit feest en tot financieelci en morealen steun van het Genoot schap op. De voorzitter bracht woorden var ii: ni; tot. de heeren Staal en Von Luhen Seis" en ook tot den hoer Bak ker. onderwijzer te Schoten, die zich belangloos beschikbaar had gesteld yoM' het -bedienen der lïchtbéeldehlam' tahni. EEN BOTERBOER AANGERAND. In de Kleine Houtstraat werd Dins dnfemiddag een boterboer door twee beschonken personen aangevallen en mishandeld. De jas van den man -werd geheel stuk gescheurd. De politie stelt een onderzoek in. I-Iaav zijn de dadera bekend. EENAVONTURIER VAN 14 JAAR. Dinsdagavond bracht een burgety een jongen van li jaar aan het poli tiebureau, die zich bij Heck's lunch room voor nachblpgies had aange meld. Hij gaf voor, ec-n wees te zijn, die te Haarlem in het bloembollen- kweekersvak wilde gaan. Hij had ruim f 77 op zak, wat de politie nog al verdacht voorkwam. Na een inge steld onderzoek, bleek, dat het jong- mensch heelemaal geen wees was, maar 's Maandags het ouderlijk huis ontvlucht was, na uit vaders porte feuille f 95 gehaald te hebben. De jon INCEZONOEN MEDED EELINCEN a 60 Cts. per regel. gen had zich al racer aan diefstal schuldig gemaakt. Hij is naar de ouders teruggebracht- die in Helmond bleken te wonen. DRANKBESTRIJDING. Men schrijft ons Dinsdagavond, hield Loge „Plaafs oor AJlen" no. 64 der I.O.G.T. haar eerste openbare vergadering in dit saïz-oen. in haar vergaderlokaal in het gebouw van den Ned. Prot. Bond. Als spreker trad op Dr. Roorda, die op zeer duidelijke een leerrijke wijze uiteenzette do schadelijke invloed om het alcohol gebruik zoowel geestelijk als lichamelijk en vooral wees op do groote verantwoordelijkheid van aico- holgebruikers voor het nageslacht. Ook besprak Dr. Roordeop welke wijze zijns inziens het beste het drankgebruik kon bestrijden. Een mooie serie lantaarnplaten verduïde- Ikt-e de rede. Daar zeer velen belang stellenden wegens plaatsgebrek moes ten worden teruggezonden. lioopl ..Plaats voor Allen" binnenkort een tweede avond over dit onderwerp te kunnen beleggen. VOLKSBOND TECEN DRANK- MISBRUIK. Aangemoedigd door de groote waar deering. die daaraan in den vorigen winter ten deel viel. besloot- het be stuur der afdeeüng Haarlem van dezen bond ook thans weer tot-het organiseeren van een z.g.n. bloembol Ienwedstrijd onder srhoolkinderen on voorts om. behoudens goedkeuring der betrokken autoriteiten, voor de be volking der strafgevangenis een zang uitvoering te doen houden door het dameskoor, dót zich ook thans, even als de vorige maal welwillend daartoe beschikbaar stelde. ORGELBESPELINC CROOTE KERK. De orgelbespelingen van Dinsdag- en Donderdagmiddag in de Groote Kerk door den heer George Robert, zijn terecht vermaard. Dinsdagmiddag sine het laatste concert van dit sei zoen. Daar werd heel veel belangstelling voor betoond. Een groote menigte kwam luisteren naar het spel van G. Robert'en Jos. de Klerk. Het is trou wens 'altijd tlë moeite waard, in de Groote Kerk té zijn, want daar" krijg ie. 'li'éhalve het muzikale genot, an tieke mooie dingen te genieten. Hoe mooi valt niet het licht door glas-in-lood-ramen. Tiet wordt ver deeld gebroken en gekleurd, en vult met heel veel tinten de groote. stille kerk. Het eerste nummer van het pro gramma Ciacona d. kl. t, van Joh. Paclielbel. werd met groote vaardig heid en veel toewijding uitgevoerd. Aan het Largo uit de eerste Sonate- van J. S. Bacil, verleende Jcs. de Klerk als fluitist zijn medewerking. Het was van een groote schoonheid. De Groote Kerk-acoustiek leent zich goed voor een fluit-nitvoering. De klank was vol en warm en ging ge dragen door heb kerkgewelf. Op inge komen verzoek speelde George Robert het Concert F. gr. t. van G. Handel. Het adagio vooral boeide. Het deed denken aan orchestrate muziek en werkte suggestief. •Tbs. de Klerk deed zich nogmaals hooren in Adagio uit het le Concert an W. A. Mozart. Zijn talent kwam hier meer tot uiting dan in Largo. De begeleiding was af. Ook op ingekomen verzoek, deed George Robert nog Pnssacoglia c. kl. t.. van J. S. Bach hooren. Dat was zeer mooiMen gonoot daarvan. Tenslotte dit: Een kerkconcert heeft iets voor op een schouwburgbezoek, omdat er door banaal handgeklap. die fijne, licht breekbare stemming die ontstaat door contact tusschen kunstenaar en toe hoorder, niet moedwillig gebroken ■ordt. PERSONALIA. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen zijn geslaagd de dames A. Schollz. M. '.an Nieuwcnhuizen en A. Tol en de heeren A. SaLÏeé, H. v. d. Wacrdt en E. van Zcest, allen te Haar lem. - De Bisschop van Haarlem heoft benoemd tot kapelaan te Haarlem (J. Joes de Deo; den weleerw. heer C. Vis, die kapelaan was te Middel- Uitgaan - BUDAPESTER STRIJKKWARTET. Op het eerste der vier Abonnements concerten van het Concertbureau Hans Auguslin in den Schouwburg Jansweg te Haarlem op Donderdag 8 November xai optreden hei hier te lande zoo ge vierde Bucapesier Strijkkwartet (tHauser- Pogany-Ipolj-i-Soc). waarover de Nieuwe Courant in Den Haag liet volgende schrijft: „Hei Budtipesier Strijkkwartet neemt voor ons een geheel aparte plants in onder de groote Strijkkwartetten, die wij hot voorrecht hadden te leeren ken. nen. Allereerst door zijn innerlijke cul tuur. Het wezen dezer vier kunstenaars is anders, naar 'het ons voorkomt, geestelijk van meer beteekenis en van dieper in houd. De Eudapesters geven ons muzi kale schoonheid en spontaniteit, verpuurd cn veredeld, gekristalliseerd tot een schoon heid van hooger orde. Op do volgende concerten zullen optre den de Finsche bariton Hclgo Lmdbcrg met dén Fbisclien pianist Kosti Vehanen, Amerika's grootste violist Albert Spalding met den voortref'felijken Franschen pianist Aiidrfi Benoist en het fijne Wendling- Qifarieu (Beethoven-avond). KAMER MUZIEK.A VOND TOONKUNST. Vrijdagavond a.s. za! in den Stads schouwburg, de eerste Kamermuziek- avond plaats vinden van de 5Iij. lol Be vordering der Toonkunst. Ais soits: zal optreden de vioitsl Jac ques Th:baud. Tot een beperkt aantal zijn nog abon nementskaarten voor de concerten (Thi- baud, viool; Leauer Kwartet; Lidia Kin- derm arm. zang; Mevrouw Chailley, piano; Jeanne JIccijovet, zang), verkrijg- baar bij het concertbureau 'Vermout. Edith von Schrenck, De Russische danseres Edith von Schrcnck komt volgende weck weer in ons land en maakt onder auspiciën der Intern.- Concertdirectie Ernst Krauss een tournee door ons land. De reeks dansavond-en zal beginnen op Maandag 5 November te Haarlem in den Jansweg- schouwburg. Een tweede avond met een nieuw programma zal aldaar plaats heb. ben op 15 November. zelfs passagiorstreinen, met zich dra gend een paar dekens in zeildoek ge rold. Zij zijn onafhankelijk en trotsch en als zij wérk aannemen is heb om dat hun laatste geld uitgegeven is. Maar dab is geen reden voor hen om zich nederig voor te do?n, want in dat geval zouden zo geen wjre leden van hun stam zijn. Onafhankelijk gezind als steeds, is er maar weinig noócüe, oiu ze te doen opstappen. Is bijvoorbeeld het voedsel niet naar hun zin, of veroorlooft de baas zich een opmerking jegens lien die zij ongepermitteerd achten als vrije burgers van een vrij land, dan, of zo een uur of een week hebben gewerkt en al is de spoorlijn een dag gaans verwijderd, aarzelen ze niet. Ze rollen hun bed. op.cn gaan, ook al beteekenb het ontboriyg en hons^r. Een rollende steen vergaart geen mos en deze „stiffs" zooals de Westerner ze noemt, zullen langs landwegen en spoorlijnen loopen, tob ouderdom hun trots breekt en ze bedelen moeten om te -kunnen bestaan. Zo beschouwen hot als een verlaging in stand om eon vol jaar in dezelfde plaats to werken en een skiff die dat doet, wordt uitgelachen en ge hoond door zijn collega's. Neen, dan liever den oogst gevolgd, beginnend in California sonts ai in Juni. dan Noordwaarts naar Oregon of Washington en later Oostelijk door Idaho of Montana- naar Kansas tvaar graan uit do schuur wordt go- dorschfc zelfs zoo laat als in Decem ber. Dan, tenzij men voor do verlei ding bezwijkt-, is het oen gemakke lijk leventje tot den volgenden zomer, wanneer er weer volop werk is en de loon en hoog zijn. Do hoofdonderwerpen van het ge sprek aan tafel zijn: politiek, de kan sen op drooglegging beschouwd van een alcoholisch standpunt, de laatste groote boxing-match en het voor en tegen vftn verschillende staten voor dit of dat soort werk. De een of an der vertelt van een werkgever, die probeerde hom tot arbeiden over to halen en als men sarcasme en droge humor apprecieert, dan kan men be paald genieten, van een dergelijk ver haal. Zijn we klaar, met ontbijten, dan gaan we naar buiten, stoppen pijpen en vollen sigaretten, halen onze tosi- nanten en ezels en geleiden hen naar do waterbak, waarna de bitten in hunne druipende monden worden ge schoven en we werkwaarta tijgen. Tot dusverre speelt onze opzichter de rol van stillen waarnemer. Hij is met zijn baantje vertrouwd en daar om slaapt- en eet hij met ons, speelt 's avonds een beetje poker en lacht raeo om de grappen ten koste van andere opzichters en patroons. Hij lout zijn superioriteit zoo min moge lijk blijken, commandeert nooit maar vraagt dikwijls met een „please"; hij ziet eens wat door de vingers en blijft niet te lang staan kijken terwijl wij werken. Bovenal berispt hij niemand in de tegenwoordigheid van anderen. En daarom heeft hij do reputatie van „allright" te zijn en wordt door sommigen zelfs een „prince" genoemd wat wel de hoogste graad van „all- rifthtness" voor ecu Westerschen op zichter of haas is. Waar zulk een man 3an het hoofd staat komen weinig- moeilijkheden voor. De stiffs werken tot de oogst binnen is en zij hun laat yte cheque ontvangen. En met al hun onafhankelijkheid en hun inner lijk verlangen rara- den open weg, vrij van financieel e beslommeringen, tenminste voor cenigen tijd; gevoelen zij zich toch wel een beetje alleen, ou- geveer zooals een hond die niet on vriendelijk maar onherroepelijk wordt weggezonden van de plaats die li if begonnen was als zijn tehuis te be schouwen. We behoeven niet ver te gaan om het tooneel onzer werkzaamheden te bereiken. Het pi rsonee! dat- do dorsch- machine bedient is al bezig om deze te verzorgen, zoodat -we later niet, on- noodig behoeven te steppen. Kleina reparaties worden gedaan; met gulle hand wordt geolied en gesmeerd. De machinist inspecteert den motor van zijn tvéeteur, die straks door middel van een drijfriem do in- en uitwen-', dige raderen van de dorschmaohine) gaande moet hóuden Wij werken n.l. met een z.g. sta tionaire dorschmachine die de tarwe aren ontvangt uit diepe wagens, wel ke op hun beurt worden voorzien door de „headers" of toppers. Meer en meer raakt de gecombineerde dorscnmachine in gebruik; degene die, zelve voorzien van een moteur en voortgetrokken door een tracteur of zooals iu sommige streken door tus schen 30 en 40 paarden, allen bestuurd door één mau met eeu handvol leid sels _en oen schijnbaar eindelooza zweep; om het graan heenrijdt en er steed3 een snede van 24 of meer voet in breedte afneemt. Deze machine snijdt, dorscht en zift het graan al rij dende, terwijl op een overschaduwd plat boven op de machine tten of twee man den gouden oogst opvangen in zakken, welke zij doorgeven naar de naaiers die achter hen zitten. De zen naaien met enkele steken do zak ken dioht eu doen die daarna met een behendige beweging van knie en pols in kou afvoerbak tuimelen, wan langs ze naar beneden glijden en ii de. stoppels worden gedeponeerd 'tot de „long-lino teams" komen om zo naar de stad te transporteert». Toen wij het veld bc-gonnen te snij gen eerst de „headers"' er in tot het gen eerst de „leaders" er in tot het midden bereikt was, waarna zi.i in een steeds wijder wordenden cirkel voort bewogen. De dorschmachine nam nu haar plaats in in dezen schoongesne- den cirkel en om dit middelpunt heen trokken nu zonder ophouden wagens en' headers, steeds naast, elkaar. De headers snijden en de afgesneden aren klimmen dadelijk door de zeildoeklift naar boven, waar zo worden uitge spuwd in den wagen, die, wanneer hij vol is, vertrekt, terw.ijl zijn plaats dadelijk wordt ingenomen door een leegen wagen, pas terug van den dor- scher. Po headervoerman heeft geen gelegeuheid tot droomen, want behal-1 ve het mennen van 6 muildieren, alle naast elkaar, welke de header voort duwen en niet trekken, noemt hij ook een groot gedeelte van het besturen voor zijn persoonlijke Tekening. Tus-, schen zijn knieën n.l. heeft hij een roer, dax verbonden is door middel van oen ijzeren staaf met een wervel wiel, jdat op den .grond loopt Draa.it hij I zijn roer naar links, dan gaat de boeg van de header dadelijk als hij het roei' beweegt. Als de header minder snijdt dan de volle sikkelwijdte, wordt [er tijd verloren; gaat hij te dioht in i het graan, dan mist hij er een gedeel- [te van. Ook inoel de headerman de afstand van zijn sikkel tot den grond voortdurend berekenen c-n veranderen terwijl hij rijdt. I.aat hij zijn sikkel tel laag, dan suijdt hij meer stroo dan noodig, is het mes fe hoog, dan gaat hel over de aren heen of neemt deze gedeeltelijk en waar graan, zooals hier, dikwijls niet wordt geirrigeerd en dus zijn vollen stand moet verkrij gen door den Tegenval, die bijna nooit voldoende is in het Westen om een mooien oogst te verzekeren, daar va- rieert de hoogte soms veel en op kor-; jte afstanden, zoel at de headerman al i zijn gedachten bij zijn werk houden I1 moet. Een late regen, gevolgd door eenige donkere dagen, is oorzaak geweest, dot- de tarwe is gaan roesten. Deze z.g. roest is een roodbruine schimmel. ,<i:o zich op bladen en stengels heeft j vastgezet en nu, na volkomen droog te zijn, loskomt als het graan wordt gesneden. Als eeu roode wolk hangt het ora ons heen, liet prikkelt neus en 'Oogen.cn doet de huid ondragelijk jeu ken, J^ëtgeen door transpiratie nog \Vordt verergerd. Het hindert do puur den eu ezels zóó, dal zij herhaaldelijk weigeren voort to gaan en keer op keer moeten we ophouden om hunne neusgaten uit te wasschen, waarbij kluiten van het irriteerende slof te voorschijn komen. Reeds om negen nur morgens geeft- de zon een brandende hotte, verergerd door verblindende reflectie in dö dro ge. glanzend gele stoppels. Het is moei lijk om zich te bedw ingen eu niet le vee] water le drinken. Amp'er heeft men gedronken of het voclil breekt uit alle poriën en een groote blauwe of roode zakdoek moet iu actie wor den gebracht om do oogen vrij te hou- den van zweet, Werken in het zweet zijns aanschijns is hier waarlijk geen ledig6 phrase. Geen wonder dat het „Time, boys"! van den voorman het teelten is voor ec-n race ufuir het kamp. Met ver rassend-en spoed zijn do viervoeters uitgespannen en elke drijver is op den rug van den besten stapper in zijn span. Draven is natuurlijk niet ge oorloofd en zou ook niet wijs zijn uit eeu oogpunt van veiligheid, want een troepje dravende, muildieren is zeer genegen om onhandelbaar te worden en te eindigen in een verwarring van vliegende hoeven en gebroken tuig. Het is dus eeu wandelraco. En hoe die muilezels stappen! Zoo langzaam en hangerig als ze zijn met het uitgaan, zoo vlug en enthousiast zijn ze bij hel teruglees ren naar kamp. Hij die de waterbak het eerst be reikt, heeft zijn dieren ook het- eerst aan de ruif en vleit zich clan, na zich ge wasschen te hebben, neer in de schaduw van dein kookwagen. De schrandere en vérziende muildieren schijnen iets op te merken, dat voor ons nog bi.i na onzichtbaar is Alle wen den hun kop in dezelfde richting en steken hun groote ooren op en voor- En nu zien wij het ook, een stof wolkje aan den horizon. Het werdt steeds grooter en eindelijk kunnen wij een automobiel onderscheiden. Een der oudgedienden geeft nis zijn opinie te kennen, dat het de baas is, die met ons komt lunchen. En zoo blijkt het te zijn. De groote wagen nadert snel eu weldra bereikt hij ons. De eigenaar van dit kamp. zoowei al3 van al het graan mijlen iu het rond. sluit zijn motor af en groet ons. Don neemt hij uit de car eenige boodschappen, die do kok be steld heeft en ook de post heeft hij meegebracht. Meestal kranten, want het is maar zelden dat deze lieden [zonder tehuis of goede vrienden iets 'zoo persoonlijks als een brief ontvan gen. Baas Cn workers praten onder hand over den oogst eu dingen die daarop betrekking hebben. Ook krij gen wij het laatste nieuws uit de 1 et ad te liooreu en het is een plezier om den democratischen ona'fhankelij- ken en toch eerbiedigen toon op te merken, die ieder aanslaat, liet heeft nicer van een gesprek tusschen vrien den of kennissen dan tusschen kapi taal en arbeid. En kapitaal is er ver tegenwoordigd door dezen man, dio tien jaar geleden eeu „stiff" en een zwerver was. Nu is hij de voornaamste eigenaar von eeu onderneming, die honderdduizenden hectaren land ex- Eloïteert in verschillende staten: maar ij wordt het liefst bij zijn voornaam genoemd en loopt in overalls Als Ifij later met ons eet. onderscheiden zijn manieren hem niet van werklui, noch aarzelt hij zijn handen vuil te maken, als hij later in het veld met hot een of ander kan helpen. Wij verlaten het kamp weer om één uur na een rust van anderhalf uur eti zijn terug cm zes, betgeen maakt dat we ons avondmaal al hebben ge borgen lang voor de zon ondergaat. Deze maaltijd is warm evenals de andere twee en bestaat uit twee soor ten vleesch en groenten, aardappelen, warme Johnnvcake 'een soort mais- meel-brood). de keuze tusschen ijsthee cn koffie en voor dessert geconserveerd fruit en cake. Daarna hebben wij niets Ie doen tot den volgenden ochtend- We zetten misschien oen knoop aan onze kleeren hier of daar, lezen de bladen, spelen kaart, en rooken. tot do sterren komen en een koele bries uit het Noord-Westen opsteekt. Dan zoeken we langzamerhand onze legersteden. Ik kruip m miju dekens en lig op mijn rug, heel moe, maar kalm en tevreden iu de voldoening die hard werk geeft. Plotseling, ver weg, heft een een zame coyote zijn kop op naar de maan en huilt, schel en huiveringwekkend. Hij kondigt het begin zijner nachte lijke jachtpartij aan en van alle kan ten wordt zijn kreet beantwoord. Onwillekeurig rillend trek ik de de kens wat diohter om mijne schouders, Do vriendelijke nachtwind stroelf mijn voorhoofd en het huiselijk malen van de gebitten onzer viervoeters sust mij in slaap, H. E. D«

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6