Muziek NIET ZONDER CONSENT Ned. Toonkunstenaarsbond. Drankbestrijding 41e Jaargang No. 1238S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 5 November 1923 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f 3.87'/j. Afzonderlijke nummers f-0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577»;. franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTiEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents ISI per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurJ. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 352t DIT NUMMER, BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Hedtn MAANDAG 5 NOVEMBER. Stadsschouwburg1: De I-lag bespelers Nju, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Eeuw-feest Ned. Gem. tot Zedel. Verbet, der Ge vangenen. Herdenkingsavond, 8 uur. „Zang en Vriendschap", Haart. Es perantisten Vereen. Spreker Ds. N. J. C. Schennerhoru, _8 uur. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG; 6 NOVEMBER: Stadsschouwburg, Het Scliouwtoo- neel „Als je maar een verleden hebt" 8 uur. Gemeentelijke concertzaal: sympho- nie Euterpe" feestconcert, S uur. Schouwburg Jansweg: Oude en mo derne Holl. liedjes door Mevrouw C. E. de Vogel, 8 uur. Broedergemeente Parklaan, Kerk- concerfc, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, S uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling, S uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, S uur. Scala-Theater^ KI. Houtstraat 77: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop, voorstelling, 8 uur. Of Abraham Casteleyn maar boven jvou komen. Wie een uitnoodiging had ontvangen' om „boven" o£ „ter caraere" te ko men, wist, dat hij voor burgeuieeste- ren moest verschijnen. Dezulke een stadhuiswoord dat ik in dit verband gebruik om in den toon te blijven was nalatig in het vervullen zijnér plichten geweest, misschien had hij Onvoorzichtig gehandeld, zich met re- geeringszakea bemoeid, of, erger nog, ontzag hij zich niet „van een gedebou- Icheert .en dissolut levon te lijden." Naar gelang van zaken werd liem dan 5,aengeseyt ende gerecomrnandeert" of ■t,gelast-ende geordonneert" zich in 't toekomende zus of zoo te gedragen soms werd hij „gecorfigeerb.' In deze kamer der hameren, die nog altijd op de Groote Markt uitziet, zijn menig maal harde woorden gevallen; maar pok gemoedelijke taal bedoelde kier wel eens .den verstokten zondaar te dóén torugkeeren van de dwalingen gijns weegs. Abraham Casteleyn, stadsdrukker en ïedacteur van de Haarlemsche' Cou rant, kwam boven. Het was de eerste' maai niet en het zoü dejaatste niet zijn. Sedert de verschijning zijner krant-, den 8sten Januari 1656, had hij een en andermaal met de regeerders der stad voeling gehouden, juister uit gedrukt, de regeerders met hem. Dit lag voor dc hand. Burgemeestérs von den, dat dozc courantier wat teveel -belangstelde in de stedelijke aangele- genheden, dat hij in zijn blad dingen aanroerde, waarover hij beter deed te zwijgen. Misschien was hij wel1 eens •lastig,' te openhartig, en ik houd 't er jv-oor, dat hem- daarom, nog geen jaar na de oprichting zijner krant, duide lijk werd'gem-aakt dat „hij in syne cou ranten geeno saecken sal hebben te stellen', concernerende, de stadt, dan meb consent van Burgemeesteren." Toezicht van overheidswege op alle mededeelhigen die de stad raken? Stadsnieuws met vergunning? geen wonder, dat een courantier nogal eens ten stadhuize ontboden werd, en dat zijn nieuws weinig belangrijk was. Niet vee] belangrijker dan de advertenties, die do aandacht vestigden op aqua's en essence's, een rubriek, die men „den bier- en broodpot" placht te noemen. Geen voedzame spijs, deze korte be richten, die afgekóokt en verwaterd werden opgedischt.. Een zeventiend' eeuwsche redacteur schreef geen „om- ons-heentjes," hij had, jpuriiaiistisch gesproken, nog niet geleerd om zich heen te zien, en, indien al, hij zou geen „consent" gekregen hebben om het publiek voor te lichten. Maar het pu bliek eischte nog niet veel, zijn belang; stelling bepaalde zich tot hetgeen wij „gemengd nieuws,, noemen, en dien overeenkomstig gaven de oude kran ten allereerst nieuwstijdingen. Ook "de „"V.'ccckelycke Co iranis v.-.n Europa", de krant van Casr-eleyn, de eerste Haariemsche krant. Welk doel stond den nndernemenden man voor oogen „De uytnemende fabuleus- heydt der Tydingen, die hedendaeghs ons de Beweginghe der woelende We- reldberichten," zoo schrijft hij in de circulaire, waarbij hij kennis geeft van zijn voornemen om een weekblad uit te geven, „heeft.mij ghedroughen voor eenighe Liefhebbers en voor mijn selfs, op inijn eygen Kosten van de voor naamste Plaetsen van Europa byson- der Nouvelles te laten komen't welk sonder moeyten en kosten niet en is gheschiet." Deze berichten had hij nu en dan afgestaan aan zijn Amsterdam- schen collega Jan van Hilten, ,,waei- door gekomen is, dat de zijne beter als d'andere zijn gheweest". Maar nu Van Hilben gestorven was, besloot .onze Haarlemmer, „om geen slaef van een ander te blijven," voor zichzelf te gaan werken. Te eerder ging hii daar toe over, „alsoo ick nieuwe ghelegent- heydb tob verscheyde fraeye Nouvelles hebbo ontfanghen, in diervoeghen, dat ick moyne, dat de Liefhebbers door de Wa.crdighcydt van dc Nouvelles sullen gheperst werden, de mijne voor andere te prefereeven, sullende indiervoeghen Weeckelyclc aen malcanderen ghecop pelt werden, dat het vervolghens eei bequacme Historie van 'b vurnaemsh in Europa sal zijn." Men ziet, waarom het hier gaat, om de „beweging der woelende wereld." En omdat destijds oorlogen en geruchten van oorlogen de wereld voortdurend verontrusten, zal de nieuwe courant voor oen groot deel berichten bevatten over troepenbewe gingen, veldslagen en belegeringen. Natuurlijk dagteekent de belangstel ling in deze dingen niet uit de dagen ■an Casteleyn, maar een halve eeuw vroeger was het aantal dergenen, die prijs stelden op een geregelde ont vangst van zulke tijdingen, niet groot genoeg om ze te doen drukken. Wie op de hoogte wilde blijven was genood zaakt de berichten over te schrijven. Voor mij ligt een brief, den 20sten De cember 1572 door Cabelian geschreven aan Euychaver, waarin hij hem be dankt voor cie overgeschreven nieuws tijdingen en om verdere berichten ver zoekt, Ziehier de krant bij haar ge boorte. Soms werd zoo'n bericht als 'liegend blaadje gedrukt, en het_„korb en waarachtig verhael", dat N. Va,n Rooswijk nog tijdens het beleg van Haarlem schreef on dat reeds in 1573 erd gedrukt-, moet onder dit soort euwg'berichten worden opgenomen. Niet zelden zijn deze korte, zakelijke ...ededeelingen de oudste gegevens om trent een gebeurtenis, en als zoodanig heeft een geschiedschrijver ze wel sens, woordelijk of gewijzigd, in zijn werk overgenomen. In zoo'n geval le verde de krant de stof voor het ge schiedverhaal, en wanneer zij thans aan dat verhaalplaats verleent in haar kolommen, doet zij dit uit oude herinneringen. Het waren in de eerste plaats 3e* regeeringen en de kooplui, die belang hadden bij een geregelde inzage van het laatste nieuws, en het 'is dan ook onder lien dat wij do eerste abonné's moeten zoeken. Een iposb op de stads rekening van 1631, die „den secreta ris van der Wolff voort schrijven, van de voorgaendc couranten van 't- jaar 1636 vijftig guldens" toekent, doet vermoeden dat de Haarlemsche over heid op de hoogte wenschte te -zijn. Ook hoeren buiten de veneering -litvingen hun blad Maar Vincent Casteleyn, de vader van Abraham, die wel eens de .eerste Haarlemsche cou rant-bezorger wordt genoemd, omdat hij als stadsdrukker ook de levering der kranten had, ontving in Februari 1646 den last, „dat hij in plaètse van dat deselve tot nu toe aen verscheyde heeren buyten de Rcgeringe synde, weeckelyck de Couranten heeft ge- braght, van nu voortaen tot niemand anders weeckelyck de Couranten sal brengen, dan tot. de vier burgemees teren in Regeringe synde. aen do Heere Pensionaris, ende in de Secre- tarije, ende aen geen andoren." Zoo'n maatregel was niet geschikt om de belangstelling in de woelende wereld bij. de niet regeerende heeren bran dende te houden. Misschien echter la zen ze de krant nu kosten der stad in dit geval betrachtten burgemeesteren de zuinigheid, wat hun plicht was, En kele ja-ren later breidde de kring van lezers zich weèv uit. Toen waren het de hoeren schepenen, die verzochten, dat hun „ijder alle méde een Saterdag- sche courant soude mogen werden be stelt, dat liaer is toegestaan." Het ging langzaam met de betalende abon né's van Vincent, maar het ging toch. Anders had Abram vermoedelijk zijn onderneming niet aangedurfd. Maar sinjeur Van Hilten. dien men te Haarlem „plagh te besiglien" was nu gestorven, en diens abonné's zouden wel o.p den nieuwen courantier ove- gaan. Zoo begon hij met moed. Hij zou instaan voor de „waardigheid zijner nouvelles," zegt hij in de reeds ge noemde circulaire. Maar hij vergat, dat zijn correspondenten wel eens ver keerd ingelicht konden worden. Een vergissing van zijn Amsterdamschen berichtgever lia'd hem nu „ter camere'' gebracht. Want ik ben niet vergeten, dat hij inmiddels boven gekomen is. II. E. KNAPPERT. Erna Rubinstein. Db aangekondigde solist voor dezen eersten kamermuziekavond van Toonkunst „Jacques Thibaud" was ongesteld; men had evenwel Erna Ru binstein bereid gevonden in - zijn plaats op te treden. Net feit in aanmerking genomen, dat Erna R. midden in hare tournee door ons land zit en dat de aanvraag tot- vervanging eerst op 'i allerlaatst :on geschieden, maakt het begrijpelijk dar Kaar programma gedeeltelijk over eenkwam met dat op haar concert 23 October j.i. Voor Mozart was nu Bruch gekomen (g inoll Concert) en de gebruikelijke effectstukjes na 'de pauze vervangen door andere gebruikelijke dito's. De herhaling van de Sonate van Wer ner en de Improvisatie van Saenger geven overigens geen aanleiding tot. bijzondere opmerkingen; het samen spel (Nikolaus Schsvalb zat weder- >m aan den vleugel) in de Sonate was af, evenals den vorigen keer. Het standpunt eenmaal aanvaard hebbende, dat een vioolconcert met „klavier-begeleiding als een surro gaat is te beschouwen, kan men Erna R. en Karen begeleider zonder bezwaar nuldigen voor de wijze, waarop dit surrogaat is opgediend. Erna speelt het Concert met een prachtige, techniek (soms iet of ivat aan den ruwen kant en daardoor niet overal duidelijk) en in een© eenvoudi ge, ongekunstelde opvatting. Het Ada gio „zong" zij,- een .ontroerend getui genis nóg van een kunstenaarsziel. Na de pauze allereerst de „Sapphi- sclio Ode" van Brahms; de keus vale te begrijpen hieruit, dat 't lied v... mannenstem of donkere alt gedacht is terwijl Erna R.'s toonvorming, die bijzonder volumineus is on bijna man lijk van forschheid (vooral haar spel op de g-snaar is enorm) heb bovenge noemd timbre zeer nabij komt. Overigens is ecne dergelijke keuze bezwaarlijk goed te keureu; is de viool literatuur werkelijk al zoo uilgepu dat men naar liedere-n moet grijpen? Verder was er nog een onbeduidend petit-rien van Axensky en een stukje van Wieniawsky, beidö fameus ge speeld met dan tot slot Saenger's im provisatie. Het was een beetje mager, da.t twee de deel van den avond en het bewijst eigenlijk, waartoe de ihtensiev.e ex ploitatie van. een wonderkind kan lei den. Het is tournee op 'tournee, met cliché-programma's weinig tijd voor uitbreiding va,u het repertoire kans op ,,'doodspelen", En dil laatste is geen denkbeeldig gevaar. Ik vond Wei-nerts' Sonate belangrijk inder spontaan gespeeld dan vorig maal en het kan ook bijna niet anders; gisteren hier, 1 November in Deven ter, 30 October Rotterdam, 28 Oct. ik eindig, het is werkelijk versclirik- ielijk; in twee maanden tijd 25 keer optreden, waarvan 23 keer met het zelfde programma? Ik noem het be klagenswaardig. GEORGE ROBERT. Stafaieuws BADEN. In het Douchebadhuis den Koudenhorn zijn 'in dé afgel-oo- pen week 353 baden genomen, in dal op het Leidsche plein 834 en in dat aan den Schotel-singel 795. EEN 'JUBILEUM. Dc lieer J. N-irn- •wegen herdacht vandaag den dag, waarop hij vóór 12Vè jaar bij den Haa.r lemschen Nacht-veiligheidsdienst en controle in dienst trad. In dezen tijd had hij 10 jaar lang de wijken Kin- derhuisvest. Nieuwe Gracht, Kruis straat-, Barteljorisstraafc en Zijlstraat voor zijn rekening. ■Hedenmiddag word hij door de di rectie toegesproken. Hij ontving daar bij een bloemstuk en een enveloppe met inhoud. Dc jubilaris kreeg den nacht vrijaf. Uitgaan „DE SABIJNSCHE MAAGDENROOF." Donderdag 3 November geeft de Kon- Ver. „Iïet Nederlandseh Tooneel" Direc teur: Dr. Willem "Royaards iin den Stads schouwburg een populaire voorstelling van ,,DaJSabijnsche Maagdenroof" klucht van Franz en Pau: von Schönthann Hubert la Roc-he a's Emanuel Striese. GERARD ZALSMAN. In Caecilia verhaalt Geertruida Vladeracken van een ontmoeting, die zij te Batavia met Gerard Zalsman had en van een door hem gegeven con cert-, da,t zij er. bijwoonde. Van 't con cert, waarop Zalsman en zijn vrouw optraden, schrijft zij: Wij hadden 't erg mooi gevonden. De zaal was siampvol en toen we nog juist op. het nippertje, stil achter-in slopen, stond Zalsman daar al op het podium, klaar om te beginnen. „Dien man zou je zoo willen schil deren", hooide ik naast me zachtjes mompelen. „Kijk hem daar staan, numentaal als een koning". Ja, daar stond hij in rustigen een voud, met zijn boek voor zich uit, zoo als dat ook bij Messchaert kou zijn. Bijzaak misschien, maar dan toch al de voorbode van iets belangrijks, een „opkomen" dat in 't geheugen blijft hangen, iemand die niet werkelijk vóel in zijn mars beeft, kan daar zoo niet gaan staan. Zekér, wal ouder is de verschijning Gerard Zalsman wel geworden, maar hoe lang is hij ook al uit Holland weg we blijven nu eenmaal niet eeuwig twintig jaar de artist echter zelfde gebleven. En de ete-m? Een paar hooge -tonen klonken misschien wat minder glans rijk. evén gevoileerd, waarschijnlijk omdat hij licht verkouden was, ma overigens klinkt het gein id nog als een klok. Gaaf en vol gaan de bronzen to nen door de zaal, fijne flageolets ko men er schitterend uit Hoe goed be- heerscht hij ook de techniek, en hoe fluweelig glijdt alles in elkaar over. Fijn, weemoedig komen do Kindcr- totenlieder tot ons. Bijzonder Heffen verder „Ueber Nacht" 7 n Wolf, een paar liederen van Reyunldo Halm, cn ,.No\v sleeps the crimson petal", van R&gor Guiiter. Dan wisselt- zijn vrouw liem af, de ook ten onzent goed-befaamde Marie Versleegh, die speciaal Fransch opge leid is, en indertijd van zich deed spre ken toen zij veel moderne Fransche liederen introduceerde, nog vóór Ber ths Seroen haar intree deed. Ook zij zingt met juist muzikaal begrip en een sympathieke heldere stem eenige liederen van haar reper toire met een perfecte Fransche dictie. De Hollandsche componisten zijn niet vergeten; wij vinden Landré, an Rennes en Diepenbrock op het programma vertegenwoordigd. En last not least, zanger en zangeres ae- compagnoeren elkaar om beurten. Dat beteokent dat we geen oppervla-kkig- handige of solistische begeleiding te hooren krijgen, maar een zeer muzi kaal, begripsvol volgen, een werkelijk samen-spel. Suanma summarum: een avond vau beschaafd .een stijlvol musiceeren, van ■eel hoóger orde dan men hier ge wend is, cu dan velen bier beseffen kunnen. En ach, die stem van Zals- au, die is toch maar mooi1 Toen Vladeracken hem dat vertelde trof het haar hoe eenvoudig hij zijn zang en" zijn zangersloopbaan spreekt. .Veel moeilijks heeft hij moe ten doormaken, veel teleurstellingen, .je pad gaat nu eenmaal niet over ro zen, en zeker niet in Holland. En toch, ik verlang naar mijn land. IÏ03 zou den ze er mij ontvangen? Uit het oog, uit het hart, zooals u weet". Wij veronderstellen, zegt hij: „met open armen, want wie zijn .er op het oogenhlik uw gelijken? Ze zijn te tel len, slechts een enkele jongere is er hij gekomen die van zich spreken doei". R. K. Kiesvereeniging Op de Vrijdagavond gehouden le- denvergad.erine' der R.-K. Kiesvereeni- gine is het advies der recirganis-atie- ie met groote meerderheid aangenomen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Th. Th. Koot., voorzitter; C. W. P. M. Hüffer, H. Meeusen. J. .1. Brinkman, Jac Lamp, mej. A. Smit heeren .T. Adelaar, P. Dijk en M. L. A. Klein Besloten is dat het rapport der reorganisatie-commissie zal worden gepubliceerd en in een volgende verga- lying behandeld. t Het oud-bestuurshd. déHreer Th. Broek-huizen werd als eerelid be noemd. Een aftleeling Haarlem opgericht Beroepstoonkunstenaars en dilettanten liet bestuur deelt ons mede; De' N. T. B. is een vakorganisatie. Nagenoeg 3lle ensemble- en orkest- musici in Haarlem zijn als lid tot de afdeeling Haarlem toegetreden. Tot nu waren do te Haarlem wonende le den der N. T. B. bij de afdeeling Am sterdam ingedeeld. Zij besloten lot de oprichting eener afdeeling over te gaan, omdat hun bestaan -bedreigd wordt, -hoofdzakelijk door de vele lief hebbers, die hun het brood voor den sus wegkapen. De afdeeling Haarlem denkt dit in de toekomst te voorkomen "door: le. oen minimumtarief vast te stellen, om de loonen op het peil, waarop ze vroe ger stonden, te handhaven. 2e. Door het oprichten van een arbeidsbemid delingskantoor, hetwelk voor werkge vers en werknemers gratis bemiddelt. 3e. Door binnenkort te besluiten, de zoogenaamde losse werkzaamheden al leen met géorganiseerden te verrich ten. Aangezien de N. T. B. overal afdee- lingen heeft,zal door nauiwe samen werking speciaal met de afdeeling Am sterdam, het engageeren van musici van elders zonder moeilijkheden door de afdeeling Haarlem mogelijk zijn. Alle werkgevers: vereenigingen, c; féhouders, -zaalbezitters zoowel als particulieren, die muziek voor uitvoe ringen of bals enz. verlangen, kunnen zich tot de arbeidsbemiddeling wen den (tijdens de kantooruren event, te lefonisch) die dan (le musici onder haar controle levert De keus van be paalde personen blijft voor den werk gever vrij, mits geen liefhebbers bij de werkkrachten gevoegd worden. Het is te hopen dat algemeen erkend, wordt» dat aan den onhoudbaren toe stand een einde gemaakt moet wor den, waarbij mensc-hen die de toon kunst. als beroep uitoefenen werkloos worden, terwijl arbeiders, die lang en zwaar gestreden hebben voor een acht-urigen arbeidsdag, 'hun vrijen tijd gaan gebruiken om anderen, die er van leven moeien, hot werk weg te nemen, gewoonlijk nog tegen prijzen ver beneden het minimum. Maar niet alleen in deze richting, ook in ander opzicht- zal de afdeeling Haarlem werkzaam zijn. Reeds zijn stappen gedaan om do H.O.V. te steu nen bij haar pogingen om voor haar orkest, rijkssubsidie to ontvangen. Zoodra de afdeeling het in den aan vang onvermijdelijke tijdperk van strijd, zoowel naar binnen als naar buiten, zal hebben doorloopen, zal zij haar bemiddeling verleenen om ook in artistiek opzicht iets bijzonders voor Haarlem tot stand te brengen. Hierover en over andere wetens waardige zaken, do TIaarlemsoho mu sici betreffende, zullen wij af en toe berichten. De Jeugdbeweging De Chr. Jeugd Geheelontliouders- vereeniging „De Schakel" hield Zater térdagavond een propagandaverga- inde'n Landré," Cafch.dering onder voorzitterschap van den eer F. Denijs. Met gezang en gebed erd clc bijeenkomst geopend. De voor zitter heette daarop allen welkom en sprak er zijn voldoening over uit dat de zaal geheel gevuld was op dezen eersten p ropaganda-avond'. Nadat het fluitkoor van „Hoop der Toekomst," onder leiding van den heer A. G-. Pront eenige aardige num mers ten gehoore had gebracht, sprak de heer W, P. J. Ovremeer, voorzit- jter der N. C. G. O. V. te Haarlem over „De jeugdbeweging en de drank bestrijding". De heer Overniecr wees op het nut der drankbestrijding bij ,dc jeugd, om dot veJe, jonge kinderen nog, reeds n!t:ohöl te drinken krijgen, in vc-le ge- vellen als z.g. versterkend middel. Maar bet middel is niet versterkend. Integendeel, vele ziekten zijn er het gevolg van. Vele kinderen worden he laas nog niet drankvrij opgevoed. Ve le ouders kunnen c-r nog niet toe be sluiten geheel-onthouder te worden, ter wille van en uit liefde tot hun (kinderen. Vele kinderen vervloeken, later soms hun ouders omdat dezer hun - het drinken hebben geleerd. 'Spreker deelde mede dat do kinderen op zestienjarigen leeftijd reeds mogen worden toegelaten in lokalen, waar drank verkocht wordt en vestigde de aandacht op het gevaar,.dat dit met zich brengt. De jeugd is nog niet in staat het kwade, van het goede- en het echte van den schijn te onder scheiden. In de periode van „wijs en dwa-as" staan dc kinderen 'aan vele gevaren bloot. En reeds op jeugdi gen leeftijd zijn vel© menschen „ver dronken". Om aan de jeugd de helpende hand te reiken is de jeugdorganisatie op gericht. Dez© helpt- haar door dc moeilijkst© jaren. De jeugdorganisa- in het belang der geheelonthou- b'eweging Want telken jare zul len hoelo scharen geschoolde krach ten in de gelederender ouderen tre den. De kinderen gaan dan den strijd in, toegerust niet de wetenschap der drankgevaren. is het een geruststelling te we ten, dat, als wij, later niet meer kun nen werken, er anderen klaar staan, om 'het werk voort te 'zetten, aldus de Jieer Overmeer. Spreker zeide verder dat er men schen zijn zelf drankbestrijders, die tegen zelfstandige jeugdorganisaties zijri- Zelf is de heer Overmeer er voor, mits er in bepaalde gevallen samen werking mét de ouderen plaats heeft. Een organisatie, die door ouderen moet worden gesteund, zou tenslotte, toch in elkaar storten. Zo moet gebaseerd zijn op haar eigen 'tracht om verantwoordelijklieïdsge- 'oel te krijgen. Samenwerking moet .r wel zijn, want, de jongeren hebben de ouderen noodig en de'ouderen de jongeren. Na het doel en het werk der vereeniging uiteengezet to hebben, wekte spreker de aanwezigen op, om lid te worde 1,1 van de vereeniging. Na de pauze hielden enkele dames ui heeren een samenspraak en wed den voordrachten en iuandoline-mu- ziek ten beste gegeven. Tot slot enkele tableaux: „David en Saul". „Het litis" en „Geloof Hoop en Lief- Eenvoudige voorstellingen, maar juist door hun eenvoud indrukwek kend: De l'iihteffocten gaven 'iet ge heel een -ongewone bekoring. Met ge zang en gebed werd de avond be sloten. - PERSONALIA. - Tot lid van het genootschap to bevordering van natuur-, genees- en heelkunde, is op' voordracht van het al gemeen bestuur benoemd dr. W. van Bemmclen door clc secties zijn geko zen: ie sectie: dr. D. Coster; 3e sectie: J. Ph. Joosten I-Iattink, P. Scheffelaar Klots en 4e sectie; K. Edel, allen te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Warmerdam, Kenuemerstraat 8, bril in étui. G. Tim mer, Wagenweg 2G, broche. Kryer, Zijlstraat 38, breimandje; portemon- naie. v. d. Veldt, Harmenjansst-raat 60, foto's. Haak, Regulierstraat 33, grijze dameshandschoen. Krijiie, Kla- renbeokstraat 55 rd., witte doeshond. Vernou't, Barenclsestrnat 60 honden- halsband 111. penning. Kennel Fauna, Parklaan, gele hond, gebracht door J. Scherpenhuizen, S p a anscke v a ar ts fc r. 2(1. Bruine hond gebracht door L. v. Zutphou, Amsterdamstraat 3 L, YV'it- zwarte kat, gebracht door J. Kuiper, P. Kies'straat 45. Kennel Haerlem. ter- spijtotraat: Wit-zwarte kat. gebracht I door v. Oever. Sumatrastraat 2'J, .grii- e. Schol6 EEN JUBILEUM OP HET, CONSULTATIEBUREAU. Men schrijft ons: IIet. was Zondagmorgen, feest op het bekentle bureau der Tuberculose- Verc-eniging aan de Ged. Oudé Gracht. De heer G. van Waard herdacht zijn 12-Ljaiig jubileum als onder-admini strateur bij die vereeniging. Het dagelijksch en het medisch be- stuur, (Ie dames-huisbezoeksters, nis mede het personeel, aan het bureau verbonden, warén om 11 uur voor do huldiging aanwezig. Bij afwezigheid van den voorzitter, Dr. Kersbergen, sprak do secretaris. Dr. Land, clc-n jubilaris cu zijn vrouw op hartelijks wijze toe. Hij roemde den heer van W'aavd als een zeer ver dienstelijk man, die als het ware dag nacht klaar staat en steeds met de meeste bereidwilligheid, om do ver eniging naar zi'ii bost© krachtan t© dienen. In die jaren heeft men hem leeren kennen als iemand, niet ai leen met een groot plichtsgevoel, maar die ook met ec-11 warm hart en met ken nis van zaken het streven der Vereeni ging behartigde, geheel in de lijn zoo als het bestuur der wenscht. Aangenaam was liet spreker daar om den jubilaris en zijn vrouw na mens het bestuur geluk t© wenschen met dezen bijzonderen dag en den weuscli uit te spreken, dat hel hein gegeven moge zijn nog vele jaren zijn nuttigen en loffelijken arbeid voor de T. B. C. bestrijding te verrichten. Als aandenken werd den jubilaris een theetafel aangeboden, met nog eenige kleinere geschenken en een paar blo'emstukkon. waarvoor hii ziiu hartelijken dank betuigde, zich aan sluitende bij de wenschen door Dr. Land geuit. HERDENKINGSAVOND „NIEUW LEVEN". Zaterdagavond herdacht de Geheel onthouders Tooneelvereén. „Nieuw en" in de groote Gemeentelijke Concertzaal haar 121,'2-jarig be staan. De zaal was bijna geheel gevuld met feestviereuden. van wie velen zich get-ooid hoddeu met bloemen, die uit ©en blijkbaar onuitputtelijke» voorraad door vriendelijke jonge da mes werden „gedistribueerd". De voorzitter van de jubileercudo vereeniging, de heer L. Kroon opende de bijeenkomst xnet een kort. woord, waarin hij gewaagde van den steeds toenemEiiden bloei vnn „Nieuw Le- ardig was de bloemenhulde die daarna gebracht werd door den joug- st-en spruit van een der kunstlievende leden. De kleine baas werd opgetild om hem in de gelegenheid te stollen zijn bloemenmand aan den voorzitter te overhandigen cn daarna onder applaus weer naar zijn plaats ge= dragen! De heer Kroon had den aanwezigen een genoeglijken avond gcwenscht. Nu aan genoegen ontbrak liet niet! De werkende leden van „Nieuw I.c-wen" hadden voor dezen éénen avond het „werken" maar eens aan anderen overgelaten, n-1. aan artisten van liet Bureau Pisuisse, dat een heel aardig cabaret-programma hod samengesteld. Als programmaleider trad op de heer Lou X ij land, die er den slag van heeft zijn publiek aangenaam bezig te houden met een mop en een gezel lig praatje en ook als cabaret-zanger zeker zijn verdiensten heeft, liet danserspaar Nelly en 'Charles Psy lander, dat moderne excentrieke dan sen zou uitvoeren, was door onge steldheid verhinderd maar vond uit muntende vervangers in Joo en Ine Matscheck, die versfyhilUndo dansen met veel „Schwung" en gratie, uit voerden en óók nog een „excentriek" nummer ten beste gaven." Jeanne Horsten, Hollantlridie voor- d rachtku ïistcna ros, wist inderdaad (de programmaleider had bet al aan gekondigd) haar ondeugende liedjes goed „over liet voetlicht te werpen" en ook de ernstige uitstekend tot hun vecht te doen komen. En Max Dek ker, lyrisch, tenor en operazanger, had veol succes met de. door hem ge zongen aria's uit Tosc» en de Bohè me en met „Serenata" en „Adio" van Tosti. De begeleiding was hij den heer Anton van der Mey in goede handen. Vermelden wij noe dat de Haarl. Muzikale Vriendenkring onder lei ding van den heer B. Engelenberg op zeer to waardeeren wijze door het ten gehoore brengen van vier num mers het programma opende. De voorzitter bracht don Vriendenkring dank voor hun medewerking. Na. het cabarctprogramma volgde een bal onder leiding van gelirs. Kwekk&boom, dat tol drie uur zou duren en waar zeker wol een pret tige feeststemming zal geheerscht hebben! kal. gebracht door Maehielse. tersingel 101. Koper, Ted. v. Berk- houtstraat 12 rd., lantaarnouderdeel v. motorrijwiel, littien, Berkenrode- steeg 4 rrl., bruine dam'esportemon- naie. Wed. Oosten, Auég'ang 24. brui ne damesporiemonnaie. Kuiï, Baljuws- laan 14, portemonnaic. Ilumme, Ko ningstraat 33, rozenkrans in étui. M. Terhorsr. Geu. Bófliastraat 76, gladde ring. Meyer, M. v. lleemskerkstr. 83, sportriem. G. v. d Berg, Hofclijkpieiu 35, bus verf. FILMS VAN NOORD-AFR1KA. - Onder do hooge bescherming van den Franschen gozam. zal de Compngnio Générale Transatlanfiquo Zaterdag middag 10 November a.s. 111 he*. Bii i'oopthe-ater ,,D? Kroon touris'.cn- films doen vertooncn, di© kijkjes ge ven uit Noord-Afrika. Bij dezegelegenheid zal de heer Louis Robin, dirocleur van het biad „L'Atlan'ique", een causerie houden. VEEL REGEN. Ce v.-aiermachiiie te Spaarndam maalt al eenige weken dag en nacht door, wel een bewijs liocv.ee! water cr gcva'.'.en is.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1