HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur DE VONDELSNG De Kabinetscrisis zijn kleine Advertentiën, in het Alg, Handelsblad WOENSDAG 7 NOVEMBER 1923 - TWEEDE BLAD (Nieuwe reeks.) No. 191 Indrukken uit Tsjecho-Slowakije. De beteekenls van de revolutie in Praag in 1918. Een monument zonder boeld. Het graf van den onbekenden soldaat te Praag. Tsjeohc-Slowakiju en Frankrijk. Het dure tag. Mijn eersto Indrukken van Praag. Het mooie Praag. PRAAG Do revolutie in Praag brak in 1918, eenig© dagen later uit dan die te Wee-' nen. Zij droeg echter een boel ander karakter. In Weenen was men in op stand gekomen, omdat men. eindelijk de ellende van den oorlog en den hon ger niefc langer verdragen kon. In Praag liad de revolutie een bepaald tfoel: de vrijmaking van Bohemeoi! Jllefc bet uitroepen van de Tsjecho- Slowaaksche Republiek kwam een oude dl'oom der Tsjechen in vervul ling: de stichting van liet eigen rijk der Tsjechen, vrij van allen Duitschen druk. Dat de revolutie in Tsjecho-Slowa kije een ander karakter heeft gehad dan in Weenen en in Dui'tsohland, be merkt men in Praag onmiddellijk. In Weenen en Duitschland "wordt men overal door standbeelden en straatna men aan de vroegere vorsten herin nerd. Er is in Duitschland geen enkel voornaam hotel, dab niet het portret van een of ander ex-vorst in alle glo rie nog in de eetzaal of in een salon heeft hangen. In Beieren gaat men zelfs nog veel verder; daar prijken de portretten der W'ittelbacliérs nog alle aan de wanden der bureaux van de ambtenaren der Beierschc Republiek. In Tsjecho-Slowakije is daarvan 'echter geen sprake. In Praag heeft men voor goed afgerekend met de vroegree Habsburger dynastie. De stra ten en de pleinen, die eens de namen van- Habsburgers hebben gedragen, zijn alle omgedoopten de monumen ten, welke aan Josefen en Karls wa ren gewijd, zijn opgeruimd en naar de kelders van musea verhuisd. Het vroe gere Josefsplein heet nu Plein van de Republiek en het Frans Jozefsstation heeft thans een nieuwen peetvader Wilson giekregen. De Mariazuil en het Radetslcy-monument, die aan de overwinningen der Habsburgers herin nerden, zijn in een kelder onder den grond geborgen en van 't Karlspiomi- ruent zijn alleen het voetstuk en de allegorische beelden gebleven. Op mijn vraag aan onzen koetsier, waar Karl nu was. antwoordde hij lachend: „KarlJ Die is met verlof! Die komt niet weer terug". Wie er voor in de plaats zal komen, is nog niet vastge steld; misschien zal het later Masa- ryk, de zeer populaire president zijn. maar zeker is het, dat een Habsbur ger nooit meer op het voetstuk zal ko men te staan. Dat de Tsjechen evenals de Elzas- sers en Lotharingers slechts gedwon gen aan de zijde van de Oostenrijkers en de Duitschèrs in den oorlog zijn ge gaan was vóór 191S al geeu geheim. Het was algemeen bekend, dat de Tsje chische troepen niet ie vertrouwen ■waren en zoo nu en dan woeien er in de oorlogsjaren lugubere geruchten over van massa-executies onder de Tsjechische troepen. Van de Slavische Tsjechen was heb to begrijpen, dat in een ooi-log tegen Ru.sland hun sym pathie niet aan de zijde van Oosten rijk was. Maar daarom is liet voor mij des to meer onverklaarbaar, dat de Tsjechen, met nog zoo veel meer. ook de. cultus van den „onbekenden sol daat" van de Entenle-mogend'heden hebben overgenomen,. Achter liet 1 ccld van den gesneuvelden „onbeken den soldaat" moet toch een gedachte een idee hoog oprijzenIn Frankrijk vereert, men, in den onbekenden sol daat heel -liet leger, dat voor de vrij heid gestreden heeft, Maar in Tsjecho- Slowakije? Nergens lijkt mij de ver- euilleton Vertaling naar het Engelsch van GENE STRATTON PORTER. 20) Eerst wou ik hem met mijn bijl afhakken, want hij is niet dikker dun mijn arm. Maar toen bedacht ik hoe liij in den zomer bloeide. De kleur is prachtig en ik 'vond het een naar ideó oru den boom dood te maken. Toen heb ik al het gras er'om heen kort afgesneden, en daarna alle takken er afgesneden van onderen af, tot op de hoogte van mijn schouder ongeveer. En nu had u hom vanochtend eens moeten zien! Door het afhakken van de takken is er sap uit gaan loopen en/lat is in de heete zon in een paar uur gaan gisten. Er is gewoon geen ruimte meer over nu, do heele boom zit vol, en ze zijn eigen lijk allemaal stomdronken!" „Heb je ooit!" riep juffrouw Dun can nit. „Maar wat voor soort van dingen ziften er dan op dien boom, Sproetncus?" Een heel leger zwarte mieren. Som mige zuigen er van als oude dl'cnk- aards. Sommige zitten op hun achter- coring van den onbekenden soldaat die te Praag in een- kerk is bijgezet dan ook nusplamster 'dan in de TsjeClio biowaaksche Republiek, die van de door de gesneuvelden bek dróp ten "haar vrijheid heeft verkregen. Men behoeft in Praag overigens niet te vragen, aan welke zijde .da sympa thie der Tsjechische regoerihg tegen woordig ie. Ook zonder de berichten van een Fraaisch-Tsjechisch militair verbond welke den laatsten tijd herhaaldelijk in de kranten zijn gelan ceerd voelt de vreemdeling in Praag onmiddellijk, waarom Tsjecho-Slowa kije een sterk leger op den been houdt. De vele Fransche officieren, die ik in de straten van Praag ontmoette, loo pen niet voor niets daar in de hoofd stad van Tsjecho-Slowakije rond. De invloed der ÏTanschen is er blijkbaar zeer groot en dab het juist de Fran sche officieren zijn, die in Praag ge heel thuis zijn, is wel het beste bewijs, dat de Entente met de stichting van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek ook nog andere bedoelingen had dan de bevrijding der Tsjechen en Slowaken van liet Oostenrijksche juk. De üiutschers hadden mij reeds ge zegd, dat heb in Tsjecho-Slowakije zeer duur was. "Wanneer de Duitsohera in Dresden van den Bbhmischen Schweiz spraken, zeiden zij steeds, dat een verblijf daar zelfs voor vreemde lingen niet te betalen was. Nu is he'. waar. dat de gewone Duitschèrs reeds sinds lang al liet begrip van prijzen in liet, buitenland verloren hebben- Wanneer ik hun nu en dan eens en kele prijzen van Holland in 'Duitsche valuta omrekende, sloegen zij de han den in elkaar ©n keken zij mij aan met oogén, waarin de verbazing te le-. zen stond. „Nee maar, dat. is niet te gelooveiihoe dikwijls heb ik dab Duitschèrs hooien zeggen, als ik hun vertelde, hoeveel Mark een pond boter of een pond vleesch in Hollaud kostte Reizen in Tsjecho-Slowakije was voor den gewonen Duitscher dan ook ondoenlijk. Maar ook voor een Hollander is het in Tsjecho-Slowakije zeer duur, on danks dat. de Tsjechische Kroon maar een waarde heeft van 7 1/2 cent. In Praag deed ik 'de ondervinding op, dat een land m.et lage valuta nog zeer „prijzig" kan zijn. Zelden heb ik d u u r d e r gereisd dan in Tsjecho- Slowakije, niet alleen doordat de prij zen er over bet algemeen hooger wa ren dan in ons toch ook niet goedkoop landje, maar ook, doordat de Tsjechen een verwonderlijken slag van over vragen hebben. Men bemerkt in Praag onmiddellijk, dat men in 'ri Sla visch laud is. Het was niet alleen mijn dros'clike-koetêier over wien ik in mijn vorigen brief sehreer, die met, dubbel krijt rekende. Een Panische huur koetsier is een hoogst fatsoenlijk en bescheiden man vergeleken lui zijn collega te Praag. De Prager huur koetsier wordt in mijn herinnering alleen maar overtroffen door den Ba- taviascheu sado-rijder. Toen ik van uit Dresden te Praag kwam was mijn eerste indruk, alsoi ik uit een rijk land in een verarmcie stad kwam! Zoo beclriegeüik kunnen de impressies zijn van den reiziger die een stad alleen maar even „van den buitenkant"ziet. Hoe veel grooter was de uitgestaldc luxe in de winkels van Dresden dan te PraagHoe vervallen en armoedig, i poolen, zwaaien met hun voorpooten en wi'u\ en in hun oogeij. Anderen rol len tevreden over den grond. En er zitten een massa groots bromvliegen op do schors en op liét gras er om heen, te dronken om weg te vliegen; ze gonzen er op los, net of ze vliegen, en blijven maar stil'zitten. Eu er zit ten een heelèboel insecten met h-'de ruggen een soort kevers, denk ik met bruine, blauwe en zwarte kleu ren nét ais een pauwestaart. Die han gen op den boom tot hun pooten zoo zwak worden, dat ze bet geen minuut langer kunnen uithouden, en dan val- ten ze op den grond, blijven daar op hun rug liggen en graaien in de lucht. Als het wat over gaat, staan ze o- en kruipen er weer 'heen om nog meer te gaan drinken, en dan botsen ze te gen elkaar en vajlen om. Soms kun nen z© niet eens tegen den boom op klimmen voor ze weer wat op huu verhaal gekomen zbn. En dan heb je er nog een verzameling hommels, die niets meer waard zijn on over do schors Blijden en op den grond rollen. Daar blijven ze zoo maar op hun rug liggen, en schommelen van den ceneh naar den andereu kant, terwijl ze in zichzelf zingen als dikke, tevreden kin deren. De wilde bijen slaan met hun ■vleugels en zoemen maar door. Do vlinders zi.ru nog het allerergste. Net een (•'rente V! hoeft nnonoo't, zoo veel moois bij elkaar gezien! Alle mo- Koe Oostersch-vïes leek het kleine, vuile Magarijkrstation, vergeleken bij de ruime stations van Dresden en Leipzig! De omgeving van het Masa- ryk-station miste al~ evenzeer, het le vendige. het drukke, het schijnbaar florisante van de stationspleinen in Saksen, waar ik 's morgens nog had roudgeloopen. Oo1- .was er niets te Praag, dat wees op een druk vreemde lingenverkeer. Geen groote Cook auto's, gen chars A bancs, ja, zfelfs geen gidsen, bet was ,of het interna tionale vreemdelingenverkeer aan de grens van Saksen ophield. De rond toer door Praag kon je alleen maken in een open tram. Maar wat je.in Praag niet zag. dat waren de rijen van vrouwen voor bakkerswinkels. De' van vrouwen voor bakkerswinkels, de TOagere, liol-oogige kindertjes met bun bloote voeten, de ontelbare bedelaars, die overal de banden naar je uitstrek ten. dat was de armoede en de ellende op straatPraag was niet de stad van de schrille tegenstellingen, de stad van nijpende armoede en overdreven luxe ais Dresden of Ilan.nover. Het was duidelijk te zien, dat in de hoofd stad van Tsfecho-Slownkije alles weer geordend en geregeld was. Om zijn bouw en zijn schoonheid stelt Humboldt Praag op de vierde plaats onder de steden van Europa. Om deze uitspraak naar waarde te kunnen 'toetsen, zou men alle steden van Europa «moeten kennen. Zoover ben ik helaas nog niet. Maar wel kan ik zeggen, dat liet gezicht over Praag van af een der bruggen over de Moldaiu tot., de mooiste stads gezichten beho&rt, die ik ken. In zim ligging aan de breed© Vltava zoo als de Tsjechische naam van do Moldau is onderscheidt Praag zich van de meeste andere steden door een wel zeer gelukkige afwisseling van hoog en laag. Nooit zal ik het oogon- blik" vergeten, dat wij daar stonden li"j de Karlsbrug met het gezicht op de Moldau, waarboven zich in den avond gloed machtig het H radschin met zijn ouden monumentalen burcht en den sint Veitsdom verhief. Tusschen de scherpe torenspitsen van den dom lag de gouden zonneschijf als te rus ten. Het was, alof fje hemel boven liet Hradschin in vlammen stond en tegen de hel roode lucht teekende heel die oude stad met haar burcht en_kerkto rens' in scherpe contouren zich af- Als in purperen schijn stroomde de ri vier daar beneden ons. Het was van een wondere, teere schoonheid Praag leek mij op dat oogenblik een stad uit een sprookje van de 1001- nacht! Zoo mooi had ik nooit nog te voren een stad gezien. J. B. SCHUIL. Binnenland Van de Brusselsche Bank Het faillissement aangevraagd De officier van justitie bij de Am- «terdamsche rechtbank mr. van Heynsbergeu, heeft het faillissement aangevraagd van de Brusselsche Bank. Voor de Bank trad 'op mr. F. Lo- kosky. Deze verklaarde, dat het fail lissement nog niet kan worden uiige- sproken! daar de Bank zich nog niet in staat van faillissement bevindt. INSTITUUT VOOR BRANDSTOF FEN ECONOMIE. De nijverheidsraad heeft den Minis ter van Arbeid op diens verzoek van advies gediend over de vraag, of in verband met den toestand van 's lands financiën het Instituut voor Brand- stoffencconomie niet zou kunnen wor den opgeheven. De raad heeft in dit advies de aandacht gevestigd op den zeer nuttigen en belangrijken arbeid, die dit instituut verricht niet alleen voor de Nederlandsche industrie, maar ook ten bate van het algemeen be lang en op de noodzakelijkheid dat het vraagstuk der brandstoffenbesparing aanhoudend wordt bestudeerd. Zonder den dringenden eisch tot be perking der staatsuitgaven te veron achtzamen, 'meent de Raad, dat .ophef fing van het instituut zeer zou zijn te betreuren, te meer daar z. i., de kosten, welke daaraan worden besteed, ruim schoots, zij het ook veelal in indirek- ten vorm, aan de gemeenschap worden vergoed. Ten einde toch tot bezuini ging te komen, heeft-de Raad den Mi nister in overweging gegeven aan het Instituut zijn huldigen zelfstandigen vorm te ontnemen en het bij een an deren tak van dienst onder te brengen. In verband met het wetenschappe lijk karakter, dat het instituut vóór alles, moet dragen, acht de Raad de Technische Hoogeschool te Delft daar voor liet meest aangewezen. ]>E VERLOREN TROUWRING. Een tiental jaren geleden verloor de tuinder V. te Sliedrechfc, bij steken vsai sla, zijn gouden verlovingsring. Hoe ook werd gezocht, de ring bleef zeek. liet land was inmiddels aan een ander overgegaan. Dezer dagen was men aan het aardappelrooien en toen kwam de ring, die inmiddels „trouw" ring geworden was, voor den dag. gelijke, kleuren en alle mogelijke vor men; ze drinken net zoo lang door tot ik ze op jaag en dan slaan ze over den kop in de lucht, terwijl ze pr.obee- ren te vliegen. Als ik ze met rust laat klemmen ze zich trillend aan het gras „Ik heb nog nooit van zoo iets vreemds gehoord", zei juffrouw Dun can. „Het is eenig om naar te kijken, en ik denk met dat er ooit van zoo iets een foto is gemaakt", zei Sproet- neus. „Neen", zei juffrouw Duncan. „Daar kun je wel zeker van zijn. Ifet vogelvrouwtje moet op de een of an dere manier gewaarschuwd worden. Al moest, ik er zelf voor naar do slad loopen. Als je denkt dat je tot van avond kunt wachten, zou je zelf eigen liik wel kunnen gaana want Duncan komt tluiis en hij zou het graag van je willen overnemen. Als hij niet komt- en er gaat vandaag niemand.voorbij aan wien ik een boodschap mee kan geven, zal ik hsusch morgenochtend vroeg "gaan, en het haar zelf vertel len". Sproetneus nam zijn brood mee en ging naar het bosch. Hij liep rond en keeje vol aandacht om zich heen. Nergens kon hij iets vinden en toch had hij een vaag voorgevoel dat er lucftüiikhcd®» zouden komen. 'Ri on derzocht overal de afrastering én In geen geval een Kabinet- Troelstra. Mr. Troelstra kan niet In een ministerie plaats neman. „Minister Troelstra". Onder dit opschrift een entrefilet in Het Volk van Dinsdagavond. Er wordt in aan herinnerd wat mr. Troelstra in de Kamer zeide aangaande hei dilemma RuysTroclsira bij de behandeling der Vlootwet. O.m, werd in die redevoering gezegd „Ik wijs verder de tegenstelling RuysTroelstra af, wegens den aard van bet conflict, waarin -wij ons thans bevinden. Ik zou die tegenstelling des noods kunnen aanvaarden als het ging om socialisme hier, burgerlijke staat kunde daar. -Maar daarom gaat het thans niet. Het conflict, waarin wij ess bevin den, is feitelijk een conflict ever dc bo zuinigingstactiek in verband met de mir litaire vraagstukken en in dat conflict ben ik niet de aangewezen tegenstan der van den heer Ruys, omdat het niet ligt speciaal op mijn terrein. Wil men per se een tegenstelling, die past op het conflict, waarin wij thans verkeeren, dan is liet niet Ruys Troelstra, maar ColijnWibaüt. Dat zijn twee -beginselen tegenover elkander, dat zijn twee figuren, die elkander op het terrein van het huidige conflict, kunnen ontmoeten. Wat mij betreft, ik sta zoo gevoel ik het daarbui ten." Het blad maakt naar aanleiding daar van de opmerking dat dit betoog hier op neerkomt dat indien Troelstra even tueel tot samenstelling eener nieuwe regeering mocht worden geroepen, hij deze functie aan een ander jiarlijgenoot zou overdragen dat dus van een „ka binet-Troelstra" in geen geval sprake zou zijn. En voorts nog deze „Wij kunnen hiertegenover verkla ren, dat -.Troelstra, hiertoe eventueel uitgenoodigd, er niet aan zou. denken, in een ministerie plaats te nemen. Zijn gezondheidstoestand reeds zou hem beletten, zulk een positie te aanvaarden. Dit feit maakt elke nadere uiteenzetting overbodig." Een ant[-revclutlonnaire beschouwing. In een zeer druk bezochte vergade ring der anti-rev. kiesvereeniging te 's-Gravcnhage, spraken de Kamerleden mr. V. If. Rutgers en mr. J.- A. de Wilde, over „de verwerping der Vloot wet en de Kabinetscrisis". Mr. Rutgers vatte zijn betoog ten slotte samen in de volgende drie stel lingen I. Waar een Kabinet, "it een parle mentaire meerderheid voortkomend en daarmede verband houdend, voor de bevestiging van den volksinvloed op het staatsbestuur van de allerhoogste be- teokenis is, behoort uit een meerder heid, die een kabinet omverwerpt, een nieuw kabinet voort te komen. II. Voor ecri antirevolutionnair be staat er, nu evenmin als voorheen, re den om de -overtuiging op .te geven, da: een kabinet, dat voortkomt uit en ge steund wordt door de drie groepen dei rechterzijde voor Nederland zeer ge- wcnscht te achten is. III. De houding van de tien R.-K, leden der Tweede Kamer, die de Vloot- wet hielpen verwerpen- en het Kabinet hielpen ten ral brengen, met de daar achter liggende bedreiging van het be- zuinigingsprogram, doet het vergeef- sche moeite zijn om een rechtsch kabi net te doen optreden, dat zijn program niet zou kunnen uitvoeren en -over een maand wellicht weder ten val zou ge bracht worden. Politieke besprekingen. In verband met d-enpoliticken toestand van hel oógen-blik hadden Dinsdag de fracties der R.-K., Anli-Rcv. en C.-II. Kamerleden in het gebouw der Tweede Kamer vergaderingen uitgeschreven. De vergadering' der fractie van anti- revolutionnairc Kamerleden werd bij gewoond door de ministers Heemskerk, Colijn en Van Dijk en door den minis ter van Staat, den heer Idcnburg, lid der Eerste Kamer. De vergadering der fractie van R.-K. Kamerleden was betrekkelijk spoedig geëindigd. ,Te één uur begonnen,,was men ongeveer half drie gereed. BEN MOTORONGELUK. De, motorrijder v. d. Ven uit- Strijp, reed Maandagnacht met een duo-motor, waarop Dirks gezeten was; langs de steenfabriek „De Meierij", op welke hoogte de motor slipte, met liet- ge volg. dat heiden kwamen te vallen. V. d- V. kon nog naar huis rijden, doch nioest D. in bewusteloozcn toe stand achterlaten. Hij werd door' na- hij wonende menscheit - opgenomen. ■Een geroepen geneesheer achtte dade lijke overbrenging naar het gasthuis keek naar het riet, om te zien of er 1 ook iemand doorheen geloopen was, maar hij kon niets vinden wal hem eeiiigen grond voor zijn angst gaf. Hij zette zijn hoed schuin zoodat schaduw over zim gezicht viel zocht naar zijn zwarte ikuiUeus. Ze waren zoo hoog in de lucht dat hij ze bijna-niet vinden kon. „O!" zei hij „als ik daar kon komen, en ik had julli© scherpe oogen zou ik niet zoo hoeven te tobben". IIij kwant in zijn kamer en bekeek - nauwkeurig den ingang voor hij naar binnenging. Toen duwde hii met zijn rechterarm de takken opzij en ging naar binnen, met in zijn linkerhand een van z'n revolvers. Dadelijk wist hij dat er iemand geweest was. Hij liep naar het midden en bekeek alle wanden en den vloer. Nergens kon hij iets -vinden en toch was hij er van overtuigd. Hop hij het wist, had hij niet kun nen zeggen, maar hij voelde dat er iemand zijn kamer was binnen ge gaan, op zijn banken had gezeten en over zijn vloer had geloopen. Ilij was er vooral zeker van bij de kist. Alles lag er nog precies zoo. maag liet- scheen Sproetneus toe dat hij zien kon waar ze aan het slot gepeuterd hadden. Hij liep achter de kist om, bekeek nauwkeurig den grond er om l'er'i en vlak b:i den bcom waaraan de kist was vaetgemaakt voncl bij een nöo'cfzakelljR, V. 3. V.,- 31 e TiïJ zijne thuiskomst zich zeer zonderling ge droeg. en ook de toedracht van het ongeluk zich niet juist meer herin nerde, werd ook onder geneeskundi ge behandeling gesteld, waarbij een hersenschudding werd geconstateerd. Bijeenroeping der Tweede Kamer. Het wetsontwerp Fleskens tot verlenging van het Schoenenwetje Het ligt in de bedoeling, een open bare vergadering van de Tweede Ka mer bijeen te roepen tegen het mid den van de volgende week. Dit houdt verband niet liet dezer dagen bii de Kamer ingekomen initia tief-wetsontwerp van den heer Fles kens, nopens verlenging van het z.g. Schoenenwetje, van welk inkomen, naar parlementair gebruik, wanneer het betreft een door een Kamerlid in gediend ontwerp, in opeiïbare verga dering niededeeling moet worden ge daan. Tevens moet een beslissing worden genomen omtrent het zenden van het wetsontwerp naar de afdee l-in gen. DEN PLEEGKIND OF EEN HOND. Ze waren allebei niet zoo jong meer, kinderen hadden ze nooit gehad en de hond, die hun dit- geniis een -beetje vergoed had, was pas doodgegaan. Het was nu wel erg eenzaam zoo met z'n tweeën en ze misten hun gestorven lieveling zeer. Nu gebeurde het op een goeden la-vond, dat lui ar oog toevallig viel op een advertentie, waarin een tehuis voor een kindje van zes weken ge zocht werd. Ze bespraken liet geval in al zijn bijzonderheden uitvoerig, „Tochstumperig hè, zoo'n klein wurm en dan al zonder vader. Wat naar voor die vrouw, dat ze haar kind niet bij zic-h hield; maar affijn, dot kon zeker niet anders." „Ach ja", mlosophéerde ze verder, „als zoo'n schaapje nou tenminste nog in goede handen komt en tot een fatsoenlijk mensch opgroeit, dan is het misschien zóó toch nog maar het beste. Een. heele gezelligheid als je een klein kind in huis hebt, een heel gemis als je d'r zonder bent." Haar echtvriend was het roerend er mee eens, be dacht dat zij het wel erg stilletjes liad. Wanneer hij overdag aan zijn. iwe-rk was en nog al wat aanloop had en menschen sprak, zat zij maar in haar eentje in haar ordelijk huishou dentje. En zoo kwamen ze na wijd- loopig overleg tot het besluit voor de gezelligheid en afleiding op de be wuste advertentie in te gaan. Den volgenden avond presenteerden zij zich als liefderijke pleegouders aan liet opgegeven adres, doch zoodra ze vernamen, dat het kleintje een jongen was, betrok beider gelaat aanmer kelijk.'Ja, dat trof nou wel heel on gelukkig, maar ze hadden zoo vast gedacht, dat het een meisje was; zoo leuk' hè, om netjes aan to kloedc-n (want ze konden het goed doen hoor!) en me© uit wandelen te gaan; zoo'n steun eu gezelligheid voor den ouden dag- Je liad toch ook veel langer plei- zior van een meisje; jongens zijn al vroeg- uithuizig en gaan dan Tuin eigen weg! „Ja ziet u, juffrouw, hét is jammer, maar nou 't een jongen is hebben we d'r geen zin in. Dan nemen we maar weer eenhond. Dag juffrouw" en daarmee trok hef. liefderijk echt paar af. Zijdelings kwam het geval aan een instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon'ter oore. Of het ook noodig is, dat op de uitbesteding van kinderen het oogi wordt gehouden, concludeert het Tijdschrift voor Armwezen, Maat schappelijke Hulp en Kinderbescher ming, waaraan" het bovenstaande is ontleend. DE LUCHTVAARTCONFERENTIE. De luchtvaartconferentie, die deze week te Den Haag gehouden wordt is opend met een rede van den secretaris- sperd met een rede van den secretaris generaal van het Departement van Waterstaat dl'." SalVerda de Grve, DE VERKOOP VAN SIGAREN IN VERGUNNINGSLOKALEN In den Raad van Tilburg is- behandeld een adres van den Bond van Tabaks- vergunninghouders, houdende het ver zoek, den verkoop van sigaren in vev- gtinningslokalen-te verbieden. Het al- gemeene gevoelen was, dat zulk een verbod buiten bevoegdheid van den raad ligt. 'GASONTPLOFFING IN EEN BISCUITFABRIEK. In de biscuit-fabriek van de firma Helder te Zwolle, heeft Maandag ochtend een gasontploffing plaats ge had, tengevolge van het spriugeu van een gasbuis. De vijf op dit moment aanwezige arbeiders bleven onge deerd. Ongeveer veertig' ruiten zijn evenwel gesprongen- Bovendien moest het heele bedrijf worden stopgezet. diepen, verscben indruk -van een voet in den vochtigon grond een lange, smallen indruk, die niet door V.'èss- ner's voet gemaakt kon zijn. Zijn hart bonsde, terwijl hij den voetindruk bekeek; maar hij bleef er met ltmger bij stilstaan, want hij voelde nu dat er iemand naar hem keek. liet was of hij de oogen van den een of ande ren indringer in zijn rug voelde. Hij wist dat hij alles 1e nauwkeurig be keek en als er iemand naar hem stond te kfjkeu. inocht die toch niet mer ken dat hij -het voelde. Hij dacht even na. wat hij doen zou en begon toen, net ais gewoonlijk, wa ter aan te dragen voor z'ijn bloemen en zijn mos; maar hij zorgde er wel voor dat- hij niet op een open plek Hej> en hij greep voortdurend naar zijn revolver. Ten slotte werd hij rus teloos door de voortdurende spanning en ging vol moed het -bosch in. Het doorzocht alles in de buurt van zijn kamer, maar hij kon niets ontdek ken. dat hem reden gaf om aan on raad te denken. Hij maakte zijn kist open, nam er zijn fiets uit en de rest van den dag reed hij rond en keek scherper uit dan ooit. Hij was voor zichtig omdat hij wist dat er gevunr dreigde, en lette speciaal op de rich- ring waaruit hij dacht dat het komen moest. Verscheidene keeren.dacht hij er over oiu een boodschap aan Mo Lean te sturen, maar hij kon er niet Onze lacMoek AANGENAAM VOORUITZICHT! Aanstaande huurder: Ja, dit huis bevalt mij wel, maar 't is jammer, dat dat leelijko groote ge bouw zoo dicht in de buurt ataatl Huiseigenaar: 0, maar dat' is een buskruitfahriek, die springt deu een of anderen dag wel eens in do lucht! Heer (die een nieuwen huisknecht huurt): Je gezicht komt mij bekend voor. 't Is, of ik je meer heb gezien* Huisknecht: Ik ken u toch niet meneer! H e e r: Wat was je dan vroeger? Huisknech t,: Gevaugenbewaar der, meneer! ENFANT TERRIBLE. T o m m y (tot oom, die bij Tom my's ouders dineert): Ik wou dat ik u was, pom! O o m: En waarom wou je dat zoo graag? T o m m y: Omdat ze u geen standje maken als u met uw mes eet! Men koopt een Trefferbiljet hij de advert.bur., boekhandel, de kiosken of onze agenten a j 2. waardoor de advertentie is be taald. Op het biljet wordt de adv. geschreven en aan ons op gezonden. Agent voor Haarlem: Fa. A. Vernout, Warmoesstr. 10 DE STRIJD TECEN MOND- EN KLAUWZEER. Over een ernstige proef met do Le- handelings-methode van dr. D. M. Hoogland, veearts te Breukelen, liecft dr. II. 't Hoen te Utrecht, aan wien verzocht was, van den heginne af deze proefneming le willen controleeren, en die deze taak gaarne op zich had ge nomen, een rapport uitgebracht waar in hij tot de volgende canclusie komt* De groote verdienste van de metho de-Hoogland is gelegen in d© mogelijk heid om een geheel veebeslag, zoodra er mond- en klauwzeer in voorkomt, in den korist mogelijken tijd te latent doorzieken, zonder groot verlies aan melk en lichaamsgewicht en met abso lute uitschakeling van complicaties aan de klauwen. Tusscheuklauw-pa- naritium en phlegmoneuse infilratio der boven de klauwen gelegen deelen kan met zekerheid worden voorkomen en, niocht dit lijden zich al eens door verzuim van den knnt der veehouders openbaren, dan is liet met het genees middel van dr. Hoogland spoedig te achterhalen. Een en ander zal, volgens dr. 't- Hoen, ontegenzeggelijk van hij zonder groot economisch belang zijn voor het veeteelt- en veehouderabedrijf indien do methode algemeen in toe passing wordt gebracht. Ook verdient deze aangelegenheid z.i. uit eén oog punt van veehandel en export, de bij zondere aandacht van alle belangheb benden. INDISCHE -VERLOFCANCERS, In een gehouden vergadering van dc Vcrceniging wan indische Verlofgan gers is ter sprake gekomen dc vraag of de verlofgangers al dan niet belas- lingplichtig zijn in ons land. Dc voor zitter, de heer Van Geuas, wees cr op, dat ie dezen aanzien steeds weer ver schillen van mecning bcsiaau. Dc heer Schalie vei klaarde overtuigd te zijn, dat d-e verlofgangers wel belas- Üngsckuldig zijn. 13ij een bezoek aan hei Departement van Financiën is deze meening beveiligd geworden. erschillcndc gevallen werden naar voren gebracht. Dc voorzitter noemde hei een onbillijkheid, dat studeerende zoons, die van hun vader een iociagc omvangen, voor deze toelage belasting, moeten betalen terwijl de vader voor zijn gclieele salaris (waarvan de toelage wordt afgenomen) reeds belasting heeft betaald. V ervolgens wees de voorzitter op de geldende schoolgcldrcgeling.- Wanneer de vrouw en kinderen van ecu Indisch ambtenaar m Nederland wonen cn de kinderen daar naar schooi gaan, dan wordt het schoolgeld eenvoudig bere kend naar het salaris van den man in lndië. Spr. stelde voor een ac:ie te. voe ren, dat hierin wijziging wordt ge- too komen, omdat hij niets meer had kunnen vindon, dan die eenc voet stap. Hij waclitle niet naar huis gaan tot hij wist dat Duncan er zijn zou als hij dien avond thuis kwam. En'het eerste wat hij zag toen hij dg open plek overstak waren de groote paar den op het erf. Er was dien dag niemand voorbij gekomen en Duncan nam dadelijk op zich om de wacht te houden, terwijl Sproetneus naar de stad reed. Ilij ver telde Duncan van de voetstap, en drong er op aan dat hij goed uit, zou kijken. Duncan zei dat hij gerust kon zijn, en gewapend met een groote re volver ging bij liet bosch in. Sproetneus knapte zich wat op en reed toen zoo hard mogelijk naar de stad, maar hel was al avond en de sterren stonden al aan den hemel voor hij hij het huis van het vogelvrouw tje kwam. Van de verte uit kon hij zien dat het huis hel verlicht was. la den tuin en op de veranda hingen lampions en het was ei" vól menschen. Hij vond zijn boodschap van veel he- lung en het.kwam geen oogenblik hij Sproetneus op om terug te gaan. Dit was de eenige tijd en de eenige gele genheid die liij hebben zou. Hij moest het vogelvrouwtje nu spreken. Hij zette zijn fiels tegen het hek cn liep naar den hoofdingang Toen Ilij bij het huis kwam, zag hij rial liet cr vol

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5