HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT 7 i 31 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1923 TWEEDE BLAD AFWACHTENDE HOUDING OP DE ONTWIKKELING DER POLITIE KE BERI CHTEN. RIJZING IN KONINKLIJKE OLIE.. BETERE STEMMING VOOR SUIKERWAARDEN. Voornamelijk met het oog op de nog steeds heerschcnde onzekerheid of het. plan van Hughes tot het benoemen van een deskundige commissie wel zal kun nen wordeu doorgevoerd, hpbben de groote internationle beurzen in de afgeloopen week een afwachtende houding aangenomen. Nadat Frankrijk aanvankelijk alleen in het benoemen der commissie van deskundigen had toegestemd, indien deze orfder jeiding der Commissie van Herstel geplaatst zou worden en aan dit lichaam het eindoordeel zou. moeten worden over gelaten, heeft de nieuwe eiseh van Poincaré, waarbij aan de commissie van deskundigen slechts zou mogen worden opgedragen, de huidige beta- liu'gseapaeiteit vast te stellen, werd er een nieuwe stagnatie in den vlotten afloop dezer afingelegenheid veroor zaakt. Hen vraagt zich af, hoe 't mo gelijk zal zijn, dat het comité van deskundigen zijn taak zal kunnen ver vullen, welke bestaat uit: de middelen aangeven tot stabilisatie van het Duitsché geld, het in evenwicht bren gen van de Duitsclie begrooting en het instellen van een controle op de Brutsche financiën, indien de com missie zich uitsluitend zou moeten be palen tot een onderzoek naar de hui dige bet,alings capaciteit van Duitsch- land. Door Amerika werd daarop, z.ooals te verwachten was, geant woord" dat dit land niet in z aat is vast te stellen wat Poincaré bedoelt met dit voorstel en dat dit land vol komen bereid is genoegen te nemen met de gestelde beperking, zooals aanvankelijk door Poincaré gesteld, doch dat zij niet inziet hoe de commis sie haar taak zal kunnen vervullen indien zij niet zoowel de tegenwoor dige als de toekomstige betalingscapa citeit zou mogen vaststellen, waarbij dan -natuurlijk de bespreking der Roerbezetting onvermijdelijk zou moe- ten zijn. In plaats van dus de Ameri- kaansebe interventie aan te moedigen schijnt Frankrijk, ditmaal zonder Bel gië, allerlei bezwaren te willen opwer pen, die het bereiken van de noodza kelijke overeenstemming onmogelijk zouden kunnen maken. Waar het toch al reeds voor Amerika, uiet het oog op de weinig© geneigdheid welke in dat land afm den dag gelegd wordt om zich in de Europeesehe zaken te mengen, moeilijk is een vorm te kie zen die-heb mogelijk maakt Europa te hulp tc komen, bij de pogingen tot herstel der economische verhoudin gen in ons werelddeel, lijken de be zwaren, bij het groole belang dab op het sp.el staat, welke Frankrijk op werp r., wel vergezocht, daar toch oen pl'in hetwelk slechts cën voorloopige regeling zóu voovstellen. moei worden achtergesteld bij een regeling die de üuuizame bronnen van inkomsten van Duitschland zou kunnen aangeven, welke tot betaling van Duitscniands schuld dienstbaar gemaakt kunnen worden. Hu echter blijkt dat Amerika op den duur zijn isolement niet zal kunnen volhouden, daar het voor zijn landbouwproducten geen voldoende af zet kan'vinden cn het met een totaal uitgeput Europa geen zaken meer kan dp'en, schijnt ook heb verlangen om in het belang van hot eigen land aan. het oplossen der schadeloosstelling 2—9 November 1923. deel te nemen, de regeering te nopen tot eijn meer tegemoetkomende Jiou ding ten opzichte der door Frankrijk opgeworpeu bezwaren, dan vroeger, het De boeren in Amerika beginnen thans in te zien, dat de armoede vau ■Centraal Europa en de verminderde koopkracht van de rest der Buropee- schu stulen alleen de oorzaak is, dat zij hunne .piQducien inet verlies moeten verkoopeu en dringen bij de regeering 'tot interventie aan, terwijl de Am on ka au so he bankiers reeds lan gen tijd' voor een deelneming van Amerfka aan de herstelpogingen ijve ren en zelfs de kwijtschelding van een gedeelte 'der schuid'.propageèren, daar in de plaats daarvan credieten geopend zouden kunnen worden, die aan de industrie meer orders zouden bezorgen. .Met het oog op deze fei ten mag gehoopt Worden, dat ten slotte locli nop een bevredigende op lossing gevonden zal kunnen worden, doch alleen een onbeperkte beschou wing van de geheele situatie van Duitsohlaud zal' waardevolle resulta- ten kunnen opleveren. Inbusschen Wordt de toestand in Duitschland met den dag ongunstiger, zoodat,-wanneer nog langen tijd met onderhandelen, en da.ariia met heb onderzoek der com missie, heengaat, de hulp wel eens te iaat zou kunnen komen en in jeder geval liet tijdstip waarop weder nor male toestanden kunnen worden ver wacht, voor langen tijd zal moeten worden verschoven, want ongetwijfeld geld voor Duitschland thans, dat wie spoedig helpt, dubbel helpt. liet optimisme dat eenige' weken geleden op de beurs te constateeren viel. zich uitende in een meel" opge wekte beursstemming,op het voor uitzicht van de regeling der schade- loosstélling met medewerking van Amerika, heeft thans weder plaats moeten maken voor een meer gereser veerde houding, veroorzaakt behalve door do putcii-plannen in Beieren, door de vrees, dat deze beide- kwesties nog wel eenige onaangename inciden ten zullen kunnen veroorzaken, hoe wel in enkele a.fdeol ingen speciale oorzaken een uneer opgewekte stem ming veroorzaakten. Vooral de afdeoling der Petroleum- waa.rden, of liever de Koninklijke Olie, want tot dit fonds bleef de ani mo in deze rubriek beperkt, mocht zich in de afgeloopen week in buiten gewone belangstelling verheugen. Waren er reeds eenige weken aauwij- zingen die konden doen verwachten, dat hij deze Maatschappij bijzondere gebeurtenissen op til waren, die de belangrijke koersrijziug zouden recht vaardigen, deze week werd de beurs plotseling overstroomd met, een serie mededeelingen van den lieer Deter- ding, de directeur-generaal, die op zijn doorreis naar Mexico, en New- York een interview toestond waar bij hij in tegenstelling met vroegere gewoonte om geen tussohentijdsche mededeelingen te doen, verschillende bijzonderheden mededeelde over den gang' van zalven,'bij de Koninklijke Shell, die tot een nieuwe, krachtige opwaai'tsche beweging' aanleiding ga ven. In de eerste plaats gaf hij toe, dat mot de B'nt'sche" regeering onder handelingen zijn gevoerd over dé overneming van de meerderheid der aandeden Anglo- Persia; Ilij kon niet mededeelen of een resultaat z<m worden bereikt, terwijl, indien de overeenkomst' tol stand komt, dit een betaling in baar van .12 «iiillioen pond sterling met zich zou medebrengen. Verder verklaarde de heer Dcterding, dat er geen working-agreement" is voorgesteld tusschen de Standard- Oil en de Shell betreffende de buiten- landsche markten en dat liii ook niet voornemens is een dergelijk voorstel te doen, daar het schijnt, dat de Standard Oil meer moeilijkheden on dervindt. Wel zullen do Amerikaan- sche dochter-maatschappijen van de Shell waarschijnlijk 'deel nemen aan een algemeens overeenkomst voor de detail-oliemarkt. Betreffende de Mexican Eagle verklaarde de lieer Delerding, dat indien de omstandig heden dit noodig maken, de werk plannen gewijzigd zullen worden, in een volgend onderhoud verklaarde hij. dat de Maatschappij niet van plan is de belangen in Mesopotamia verder uit te breiden dan de 25 pet. in de Turkish Petroleum. Daar echter de Anglo Persian eveneens voor 25 pet. belang heeft bii de Turkish Pclr., zou bij overname der aandeden liet be lang toch .wel worden uitgebreid. Voorts verklaarde hij dat de zaken van de Koninklijke beter gaan dan verleden jaar. Er wordt een grootere hoeveelheid olie omgezet en de win sten zijn naar verhouding ook g.roo- ter. Vermelden we nu nog dat do heer Deterdiiig verklaarde dat noch de Shell, noch de Koninklijke op dit oogenblik een emissie overweegt, dan is hiermede het voornaamsle medege deeld. Of echter bij overneming der aand&eleii der Anglo-Persian van de Engelsc-he regeering hot daarvoor bo- noodigd bedrag van '12 millioön pond sterling zonder -emissie zal kunnen worden betaald, wordt door de beurs sterk bgtwijleld, zoodat wordt aange nomen dat de nadruk gelegd moet worden op „dit oogenblik", doch bij doorvoering der transactie hoogst waarschijnlijk wel een nieuwe uitgif te van aandeelen zal moeten plaats hebben. In ieder geval waren deze be richten belangrijk genoeg, om bij de toch nl reeds bestaande verwachting dat de olieprijzen hun laagste peil be reikt hebben, een groot© vraag naar aandeel in Koninklijk in het leven t© roepen, waardoor d© koers onder groóte omzetten van 376& tot 394 op liep, doch wegens winstnemnigen en op ongunstige politieke berichten uit Duitschland tegen het einde der week weder tot 3S0.1 reageerde. Geconsolideerde. Petr. konden van deze beter©stemming niet mede pro- fiteeren en bleven, op berichten van minder© productie, welke echter aan technische oorzaken moet worden toe geschreven-en waarin door het, aan boren van nieuwe bronnen jspoedlg verbetering verwacht wordt, nagenoeg onveranderd op een koers van 130.1, legen 133$ de vorige week. Aand. Phoenix noteerpn 76$ tegen 752- Rubberwaarden werden aanvanke lijk lagc-r afgedaan, op den opnieuw vermeerderden voorraad te^ Londen, een cijfer aantoonende van 59300 ton tegen 58423 in»de voorafgaande week. Toch blijft men in de betrokken krin gen optimistisch gestemd voor wat betreft de vooruitzichten voor dit ar tikel en grondt dit op de verwachting dat het verbruik in do toekomst voor allerlei doeleinden belangrijk zal toe nemen, niet in het, minst door de vraag 'voor autobanden, waarbij ge wezen wordt op het belangrijk toege nomen aantal automobielen, waarvan thans 1G.009.000 stuks in gebruik zijn, tegenover slechts 2.000:090 stuks in het laatste jaar vóór den oorlog. Op oen in den loop der week .ogetre den prijsverbetering voor liet artikel, konden de koersen zich weder ©enigs zins herstellen, zoodal, vergeleken bii de vorige week. de,prijsverschillen ge- zijn. Aand. Amsterdam Rubber •eren tenslotte 156 5/8 tegen 115 1/8 Oost .larii Rubber 225', tegen 221!, Sn- badjadi 288 tegen 2894, Indische Rub ber 211 tegpn 209$. Tegen bet einde der week kon in Suikei'waarden, die to voren verwaar loosd waren doordat alle aandacht op de aand. Koninklijke was geconcen treerd, en do Amerikaansche suiker markt een© geringe reactie te zien gaf weder belangrijk verbeteren op de meer en meer veldwinnende overtui ging, dat door de tegenvallj«tde bie- tenoogst in Europa, de vooruitzichten voor de Indische suiker gunstig blij ven, terwijl ook in de nieuwe afdoe ningen a f 14.40 per picol uit oogst 1924 welke door do Visp gemeld wor den, een bewijs gezien werd dat ook voor het volgend jaar weder zeer gun stige resultaten mogen verwacht, wor den. Aand. Vorstenlanden verbeter den van 172 1/8 tot 179 1/8. II, V. A. van 403.V tot 47S. Java Cultuur van 302 tot 377, Poerworedjo van 10J 4 tot 106$, terwijl aand. Koloniale Bank van 102 3/jjj tot 109$ konden opkomen. Van Mimwaaulcn viel eenige spe culatieve belangstelling voor aand. Redjang Lebong te constateeren, waar floor deze van 112V tot 1224 kondon verbeteren. Voor scheepvaart-aandeden blijft de belangstelling, op grond vau do gunstige vooruitzichten voor de scheepvaart, in verband met de ver liesgevende vrachtprijzen, nog steeds zeer gering,, waarin alleen ten op zichte van de Indische lijnen, die mo menteel nog bevredigende resultaten behalen, een 1 uitzondering gema.akt wordt. Ook bestond eenige belang stelling voor aand. en obl. Kon. l-loll. Lloyd, die resp. van S1/4 en 34 1/2 tot 10 en 38 3/4 konden verbeteren, op onbevestigd gebleven geruchten dat aan deze Maatschappij door gemeen te en Rijk een subsidie zou verleend worden. Aand. Ho'll. Am. Lijn notee ren 80 tegen 78 1/2, IIoll. Stoomboot 21 1/2 tegen 20, Kon. Boot 56 3/4 te gen 55, Kon. Paketvaart 117 1/2 tegen 116 3/4, Ned. Scheepvaart Unie' 110 3/4 tegen 1091/2. a Van tnba.ksaiandeelen waren spe ciaal aand. Senembah en Arends burg gevraagd dis van resp. 236 en 2-5S tot 150 5/8 en 270 koudon verbete ren. Aand. Deli Maatij. noteeren 286 testen 2S2, Deli Batavia 300 1/4 tenen 295 3/4. Voor Tlieeaandeelen is de belang stelling belangrijk afgenomen. Aand. Amsterdam Thee noteeren 431/2 te gen 43 1/2, Banjowangi 121 1/4 tegen 121, P.ongga 168 1/2 tegen 168. Sedep 350 1/2 tegen 361 1/4. Ilollandsche industrieel© aandeelen bleven nagenoeg onveranderd. Aand. Centrale Suiker noteeren 1151/4 te gen 114 1/2. Jurgens 56 tegen 57. Phi lip! Gloeilampen 2651/2 tegen 264 1/2. Aand. Ned. Gntta Percha liepen van 301/4 'tot 261/2 terug. Amerikaansdie industrieel© aandee len konden op hel voorbeeld van N -York waar de stemming deze week op de nawerking der dividend- verhooging der Steel Corp. en de ver wachting dat op de deelneming van Amerika_dé fndusbrieele bedrijvigheid zal toenemen, verder in koers verbe teren, hierbij gesteund door de rij zing in den dollarkoers. Comm. Steels verbeterden van 95 9/16 tob 101 3/4, Sfcudebokër van 104'7/8 tob 110. ■\nn- 'Conda van 74 tot 781/8. Amerikaansche Spoorwegen konden mede iets in koers verbeteren, of schoon de vrees dat tot verlaging der graanvracliten zal moeten worden overgegaan ten einde tegemoet to komen aan de eischen der landbou wers, wel tot eenige reserve aanlei ding gaf. Nederlandsche Staatsfondsen ble ven goed prijshoudend, niettegen staande uit de kortelings door den Volkenhond. uitgegeven statistiek bleek dat ons land in vergelijking met andere landen iu» hét loopende jaar sléchts 72 van de uitgaven aan ont vangsten zal innen, tegenover 105 in Engeland, 100' in Denemarken, 87 ',o in Zweden en 80 in Italië. De nieuwe Indische leening groot S 25 milüoen wordt onder gunstiger voorwaarden afgesloten dan bij vroe gere leeningen liet geval was, hetgeen met het oog op onze credietwanrdig- heïd in het buitenland een gunsfcigen ndrnk maakte. De rente zal bedra gen 5 1/2 bij een einissiokoers van 90 Geld op prolongatie noteert 3 Binnenlaat! VAN DEN EX-KROONPRINS VAN DUITSCHLAND. De correspondent dor N. R. Crt. te Brussel meldt dat d© Belgische regee ring aan de geallieerd© mogendheden heeft laten weten, dat zij zich aan sluit bij den vricndschappelijken stap, dien deze mogendheden /.uilen onder nemen bij de Nederlandschc regeering met bet deel er op aan tc dringen, dat deze de middelen, die zij zelf geschi' achten, zal aanwenden om aan den gewezen Duitschen kroonprins te beletten uit Nederland te vertrekken naar Duitschland. In dit. verband zij er op gewezen, dat Nederland naar ons door den Belgischen minister van buitenland sche zaken werd meegedeeld noch op grond van bet internationaal recht, noch op grond van verdragen do plicht heeft er voor te zorgen, dat de ex- kroonprins Nederland niet verlaat. Om dez.e reden zal de Stap een kennelijk vriendschappelijk karakter dragen. Men voegt eraan toe, dat hot te dan ken ie aan de internationale waak zaamheid; iu heb bijzonder aan die van de Engelsohe regeering, dnt inlichtingen 'heeft verkregen over de bedoelingen van den kroonprins. Do correspondent van het blad te Parijs meldt: v Do Matin schrijft, dat de Nederland sche regeering verklaart, den gewezen Duitschen kroonprins te laten bewa ken en niet te geloovon, dat hij buiten weten van de overheid het land ver laten kan. Wel schijnt zij zich daar tegen moeilijk tc kunnen verzetten. Weer een nieuwe ge meentelijke bemoeiing Reclame in gemeente-beheer Dc gemeente Amsterdam heeft, naar do Tel. meldt, sinds korten tijd een aanvang gemaakt met de eigen exploitatie van haar reclame-afdee- ling. terwijl bet in de 'bedoeling ligt in de toekomst alio reclame, die door particulieren gemaakt woivlt op go- meente-eigendommeu als schuttingen, ponten, trams,-en/., direct te leveren en dus met uitsluiting' van tusschen- personen, reolamebureaux e.d. De .ambtenaar, belast met de organisatie van dezen dienst, is zijn arbeid reeds begonnen. TEGEN DEN OORLOC. Op een vergadering van het bestuur van het I. V. V. kwam iu behande ling een voorstel van de Socialistische Jeugd-internationale om op 31 Juli van 't volgende jaar ter gelegenheid van do tiende verjaring van het uit breken van den ooi-log in alle landeu vergaderingen tegen den oorlog te be leggen. Het voorstel werd aangeno men, terwijl echter uit verschillende overwegingen de datum niet op 31 Juli doch op den derden Zondag in Septêm her werd gesteld. DE OPHEFFINC VAN HET V ER V U L C O N t? IJS. Ged. Smten van \ers ende pro- incièu Itet'bcu ruin gemteatebêsturen ie raadsbesluiten tot opheffing vau ervolgoudërwijs ter goedkeuring bob ben ingezonden, doen weten, dot ze hun beslissing vooralsnog zullen aan houden. Zo oordeelen het* geweuscht, dat leerlingen, voor welke na het verlaten der lagere school verder onderwijs ernstig verlangd wordt, daartoe ge legenheid wordt gegeven, hetzij door j van gemeentebesturen of door sloun van de gemeente aan anderen, die die gelegenheid in hét leven roe pen. Ged. Stoten stellen zich voor, dab dergelijke cursussen langer of korter kunnen duren en meer of minder of andere vakken kunnen geven dan art. 21 O.-wet voorschrijft. Daar zulke cursussen buiten ItoE wettelijk verband vallen, zijn do ge- meentebesforen wat betreft de beloo ning der leerkrachten, niet gebonden aan wettelijke voorschriften. Ofschoon geen wettelijk voorschrift de gemeentebesturen kan dwingen in dezen, zouden Ged. Staten het zeer op prijs stellen, als gevolg zal worden gegeven aan genoemden wensch. DE PLATTELANDERSBOND. Iu verband met do ministerieel© cri sis werd deze week in Utrecht een ver gadering gehouden dbor het centraal bestuur van den Plaitelimdersbond en de voor dien bond zitting hebbende Kamerleden Naar aanleiding van de gewijzigd© statuten, waarin wordt bepaald, dat de Kamerleden geen lid van liet cen traal bestuur mogen zijn, is de beer E. Schrage uit Assen tot voorzitter gekozen in de plaats vau den heer Braat. Dit de Omstreken HILLEGOM. Gemeenteraad. Vrijdagmiddae vergaderd© de ge meenteraad waarbij de heer Hoog moed afwezig was. Het gemeenteverslag en heb verslag over de Volkshuisvesting worden oan- gebodeu. Voor do R. K. School in de Maria straat zal een ijzeren hek geplaatst worden. Do lieer J. A. Gerritsen kreeg toe stemming óra voor ziin nieuwe huizen aan den Stationsweg een afscheiding te plaatsen. Een lokaal der Openbare School werd beschikbaar gesteld voor den Tuinbouwcursus. Mede werd een lo kaal beschikbaar gesteld voor een kinderzangkoor. De begroeting van liet Burgerlijk Armbestuur voor 1924 tot een bedrag van f 18000 werd goedgekeurd. Het verzoek van den afgetreden wethouder II. Veldh. van Zanten, om in het genot van pensioen te wor den gesteld, on het voorstel van B. en W. om f 833 per jaar te geven, werd bestreden in het bijzonder dc«or den heer Klaver. Het voorstel werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegenstemmers waren «e heeren Kla ver, Van Houten, Sclhorst en v. tt. Loo. Tot; plaatsvervangend hoofd der Openbare school voor TJ. L. O. werd mejuffrouw Huuseen aangewezen. Do verordening op de heffing en in vordering van schoolgelden voor La ger-, Uitgebreid- en vervolg-onderwijs werden goedgekeurd, nadat dc heer Vermeer eenige punten had bestre den. Besloten werd tot aankoop van terreinen te Hillegom en te Sossen- heim voor het bouwen van twee wa tertorens. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE DE HALT.EPAAL SPREEKT. ik ben maar een haltepaal ©n dus niet in lel. De nteiischen'hebben geen eer- bied voor mij cn do liondcn nog veel minder Vreemd toch, daar ik voor "de ïuer.schcn een bijzonder nu werp ben hoe zouden zij weten, waar de tram stopt, wanneer ik er niet was. En toch moet ik altijd aan- opmerkingen hóoren, omdat ik niet sta op de plaats, waar zij mij zoeken. Kan ik dat helpen? Moet ik uitgeschol den worden, omdat zij niet op do hoog te zijn? Onlangs komt er nog een oude lïeer bij mij staan en klaagt tegen oen jonge vrouw, die hij bij zich had, waarschijnlijk zijn dochter: „ik ben doodop, hoelang hebben wi gezworven om die halte te vinden; altijd zetten ze die dingen op de ver keerde plaals, de directie meest wijzer wezen Zoo mopperde hij voort. De dochter had ©r geen hinder van, die antwoord de niet, ze kende vaders gebrom den kelijk al lang genoeg. Ja, ik ben een phiiosoof geworden. Dat. gaat zoo, als je jaren hing op dezelfde plaats staat en den heelen dag niet menshhèn om gaat - natuurlijk bij wijze van spre ken, omdat ik nu eenmaal niet ga. maar sta. Met een wijsgeerig gezicht lujsler ik dus «nar (1e klachten van de m'enschen. De meest olgemecne is: „kdmt dat ding nou nóg niet?" en dan staan ze er nog geen minuut. De moeste menschen, zeker negentig van de honderd, doen net alsof do train bun persoonlijk vervoermiddel is en niet een voor 't publiek. „Nel. weg zoggen r.b nok wel', wanneer ze' llijsrad precies om do bocht zien verdwijnen -- „dab ding is ook altijd weg" Dan grinnik ik een beetje in mijzelf en denk aan wat eens een jougmensch tegen zijn meisje zei, (oen hun hetzelf de overkwam: „Je moet maar denken, kind:' do vorige tram is a 11 ij d weg". „Wat flauw", zei ze, maar keek hem meteen schattig aan. D i had den geen haast. Of ze een halfuurtje vroeger of later thuis kwamen, kon hun goed humeur uiet verstoren. In tegendeel. Ik wou wel, dat do pruttelende men schen zich eens omkeerden en mij. vroegen: „wat denk jij ervan, paal?'' Of ik ze zou antwoorden. Maar zo vra gen mij ni©ts -en dus zeg ik ook niets, overeenkomstig do lessen in tact, die door de Maatschappij aan haar per soneel, waartoe ik toch ook behoor, werden gegeven. Het eenige, waarin de pruttelaars haar mijn meening ge lijk hebben, is dat zij 'a avonds mij cn mijn collega's niet kunnen vinden. Wit schilderen gaat ook niet, want dat wordt gauw groezelig en ik ben graag een nette paal. liet rood staat mij dan ook heel goed.. Maar 's avonds is heb moeilijk te onderscheiden. Waarom niet. een electrisch lampje in mijn hoofd, dat tot wegwijzer kan die nen aan zoekende reizigers? De maatschappij kan, aldus aan liet publiek een dienst- bewijzende., zichzelf bevoordeeld). En wat de kosten be treft: Aan 't bedrijf, zoo vol beladen, Kijkt men op één lampje niet. Wat mijzelf aangaat, uit den aard van de zaak zijn wij palen niet ge neigd tot voortdurende verandering. Wij mogen zeker wel stabiel heelen en stevig op onzen post. Maai' als wij .jaren lang op een en dezelfde plaats 'gestaan hebben, verlangen wij ook et1 naar een verzetje. Een goed ver- staander heeft aan een half woord genoeg. DE KOFFIEKAN SPREEKT. Ik hen de koffiekan in koffiehuizen en restaurants. Mijn familie ie groot Wij zijn zijn met. mis duizenden en wo Ijken allemaal sprekend op tel baar. Het eenige verschil tusscheh ons moet wezen (ik praat maar na. want ik zie zelf nooit een van mijn familieleden! drat de een mooier glanst dan dc ander, mnaj- dat is onr.e schuld niet, wel die van de buffotjufirouw. die ons poetsen moet. De «ene is keu rig netjes, de andere slordig. Bis van ni'ij is prima, zo rust niet vóórdat ik er keurig uitzie. Ik ben irotsch op haar. Zij is trolscb op mij. De menschen denken, dat zoo'n stomme koffiekan niets ziet. Ik weet niet hoe dom andere koffiekannen zijn, maar mij ontgaat niets van wat ei- in 't lokaal voor vak. Als de pa troon stiekum achter hel buffet zelf een hartsterking neemt-, clan zie ik het, want het spiegelt in mijn blin kend lichaam. Denk je, dat de lcellner die brutale jongen, opzettelijk een klant, die niet in zijn smaak valt, kan laten wachten zonder dat ik het zie'.1 Alles, alles weerkaatst in mijn glim mend oppervlak, zelfs do helm van den politieagent buiten op straat. Af en too ook aardige meisjes m haar prille jeugd, ik bedoel van zestien of achttien jaar die komen, zoodra ze mij in 't oog krijgen, stilletjes op mij af. duwen onderweg het haar zoo'u beetje over de ooi'en, om er toch vooral modern uit te zien en willen zich m niiju glans spiegelen, O wee, wat een Jtlelem-stelling! Nauwelijks zijn ze vlak bij mij gekomen, of ze zien zichzelf als imonster met -heel lange, mal gedraaide beencn en een inoud, zoo breed als een hooischuur; do stakkers hebben er niet aan go- dacht, dat ik met mijn gebogen vlak ken rl© rol speel van een lachspiegel in een tuin. De meeste bezoekers van het café, waar ik woon, zijn mannen. Die schij nen een dorstige!' keel to hebben dan vrouwen en nu wordt nog wel be weerd, dat vrouwen meer praten. Je moest iu mijn koffiehuis de mannen hooren! Die besturen tusschen 's moi- gens negen en 's avonds twaalf uur in mijn onmiddellijk© nabijheid de we reld. Met hun mond namelijk. Zé we ten precies wat er gebeuren moet, om den verwarden toestand weer in orde te brengen in Europa. Vreemd toch, dat Poincaré, Baldwin, C.oolid- ge, Streseman li, Mussolini, die met handen in 'L haar zitten of elkaar in t haar vliegen, nog nooit heblieh gedacht aan de politici van do stam tafel in m ij n café. Stel je voor, dat deze heeren gezamenlijk bij ons kwa men binnenstappen en onze wijze klanten te liulp riepen, ik zou glan zen ab nooit te voren, want ik heb een warm hart, wat best te verklaren is met zoo'n groote hoeveelheid h-eetw koffie hi je binnensts. En dat (ten hapten da"' Wie zou daar koud hij kunnen blijven"? Alle menschen dragen buitenshuis een mnsker, ae willen liever niet too- nen, dnt ze verdrietig zijn, of onge lukkig of uit luin humeur of tegen- spocd gehad hebben. Maar da kofiic- kan doorgrondt zo wel. Op mij letten ze uiet. Wanneer ze stil in een hoekje zitten, vlak bij mij, over een krant ge bogen. dan merk iic wel of ze lezen of niet. Sommigen weten al, (lat de ef fecten gedaald zijn en d© speculatie mis is dan bewegen hun lippen, alsof ze tellen, hoeveel ze morgen sup- plocren moeten. Anderen knijpen de. vuist samen. Die hebben thuis ruzie gehad en zullen pas opstaan om naar huis te gaap, wanueer de lcellner aan stalten maakt om op te ruimen, omdat liet tegen twaalven loopt. Weer an deren hebben een- verdachten drop pel in hun ooghoek, want mannen schreien immers niet'? Die hebben pas iemand begraven en voelen zich een zaam. Die zou ik wel willen troosten, maar ze dénken niet aan de koffiekan. Eu toch zijn zij de eenige klant van de drie: de dobbelaar en de booze man bestellen glaasjes uit flesschen met wit of geel vocht, dnt 'sterk riekt en dat ik niet uitstaan kan. Zij mij ook niet, ze noemen mij ouder eikaar dc blin kende juffrouw met het zwarte bloed. - Laat ze schimpen, ik weet win ik ben, 'te laafster van menigeen die oji- gewekt wil worden zonder naweeën Dat kan iedereen niet zeggen. I-IET WEERHUISJE SPREEKT. Ik sta op de Groole Markt cn ben pf-n geschenk van den heer A. L. Dyse- riiick, dcor zijn vrienden en kennis sen Bram Dyserinck genoemd, aan de gemeente, liet is een trotscli gevoel, te weten dal ie een cadeau bent. Veel plezieriger dun dat je ergens zoo maar cloor den eigenaar gekocht bent en daarna onverschillig neergezet. Maar verwaand zal ik daarvan nooit wor den. U moet weten, dat ik bii verschil lende goede eigenschappen een slech te eigenschap heb: ik bezit name lijk -hoegenaamd £T«n initiatief. Wat ik doe wordt mii gcia-rt, Als mijn baro meter vooruit gam or achteruit als mijn thermometer cac.lt of stijgt, den gebeurt dat op last ven de atmosfeer, ik ben wiiloos, ik ben maar een werk tuig. Weten de menschen dat well Of nicenen zij misschien, dat ik mooi en nat en droog en vriezend weer maak. Je zou hc-t wel zeggen aan de opmer kingen. die ik zoo hoor. als ze voor inijn iizoren omhulsel staan te studee- ren „Dat stcmine dino gaat altijd achteruit", zeiden zo in den laatsten regentijd. „Het zachte weer is voor bij. we krijgen alweer vorst," mop perden ze in de laatste dagen, net Is nooit goed en het is altijd mijn schuld, het mag niet warm. niet koud, en niet nat wezen. Maar het weer moet toch iets zijn. Soms maken de men schen opmerkingen, die ik niet be grijp. Zoo zei onlangs een heer, toen bet. hard woei „het stormt in heel Europa," Als ik het goed begrijp, moet Europa een heel erooto stad we zen, maar ik kan niet verder kijken den de Groote Markt. Die ken ik dan ook op mijn duimpje. De ambtenaren van het Stadhuis, de arbeiders, de kantoorbe dienden, de patroons, die op hétzelfde uur hier langs komen, om naar hun werk of naar huis te gaan. Ik ken ook de leden van den Rsa:i, den Burge meester, die met groote stappen naar binnen gaat. den Secretaris, die er nog jonger uitziet, dan menige commies op 't Stadhuis en de wethouders. Raads leden en wethouders veranderen nog al eens. precies als mijn barometer 't kan vriezen en 't kan dooien. Bur gemeester en secretaris zijn stabieler. Wonderlijk tochwat voor den een zonneschijn is, heteekent voor den ander regen. Sommige menschen op 't Stadhuis waaien als het stormt, omver: deze wijsheid heb ik niet uit mijzelf maar van menschen, die bij mij blijven staan kijken. De menschen waar ie vast op rekenen kont zijn do Als ik de heeren zoo aankijk, lijkt mij dat lieel begrijpelijk, zij zien er zoo bedaard' en rustig uit. als fat soenlijke menschen waar je op bou wen kunt. Maar genoeg gebabbeld voor van daag. Als gij over de Groote Markt komt, verzuim dan niet mij een 'bezoek 1e brentten. Ik mag dan geen initia tief hebben, oo last van de atmosfeer doe ik toch mijn pliclu. Daar gaat juist de thermometer een graad om laag. liet weer zet zich tot vriezen. Nu krijg ik. als dat doorgaat, gauw mijn levendigste, klantjes. De jeugd. In hoop en spanning. Als ik minder dan vriespunt aanwijs. ben ik de besle. innar wee wanneer zij, met de schaatsen in de hond, opmerken dat de temperatuur stijgt. „Akelig ding. Naar ding! Draak! Eng dingl" zijn wel hef. minste wal ik te hooren l.iijg. Kan ik het heipen? Laten zij lie- ver hun teleurstelling op den damp kring koelen. Maar de mist. en de wind. de wolken laten zich niet 'toespreken. Die blijven schotvrij. De boosheid komt op mijn ijzeren hoofd neer. Daar gaat zoowaar dc barometer vooruit. Ik moet er bij zijn. Gegroet. Reken op vorst. DE KATHEDER SPREEKT. Ik ben de katheder in een verga derzaal en speel dus een rol iu alle groote bijeenkomsten. Voorkeur heb ik niet. Ik omsluit dus evengoed een spreker die pro redeneert, als contra. Toen ik pas in deze zaal was neerge zet heb ik geprobeerd, te profiteeren van wat er in mijn houten samen stel al zoo werd meegedeeld, maar dat heb ik gauw moeten opgeven, om dat mijn houten hoofd ervan duizelde. Als de eene weck met grooten nadruk betoogd was dat Nederland een leger ep een vloot moest hébben, kwom er dé volgende weck een andere spreker, die met «iet minder nadruk het, tegen overgcsteld© verzekerd^: daarom heb ik mij er toe bepaald, mijn plicht te doen,' die hierin bestaat, dat mijn vloer stevig genoeg was o:n te voor komen, dat dc spreker er doorzakte, al trappelde nij ook van geestdrift. Sommigen sloegen met bun vuisten op mijn tafeltje, wat mij niet deerde omdat ik van hout ben c-n wat hen niet scheen te hinderen, hoewel zij van vlceseh cn bloed zijn samengesteld. Als zij vertrokken waren, Heb ik ruimschoots gelegenheid gehad cm over hunne woorden na te denken, maai' liever ging ik in de duisternis van de zaal slapen, omdat ook een katheder zijn krachten sparen moet. Wanneer ik er ooit toe kwam, allo redevoeringen die ia den loop der tij den in mijn houten omiiulsel uitge sproken zijn, achter elkaar in dezelf de volgorde te herhalen, dan zou de- wereld verbaasd staan. Ik zal dat niet doen. Liever blijf ik getrouw aan mijn rol, die van nederïgen houten dienaar. Ik geloof dat zij ook haar verdienste heeft, al willen in dezen tijd de moesten liever hoerschen, dan dienen. En ik kijk rond en zwijg. War, goud is, zeggen do menschen. Daarom maken zij er zo© weinig gebruik van. want goud is zeldzaam. F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5