DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD Wat kunnen wij doen met Bananen. Het plaatsen der meubels. Chenille HANDWERKJES ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923 - ZESDE BLAD i Ook allerlei hoedjes worden van chc-' nille vervaardigd. Soms worden de dra den chenille gewoon langs elkaar op een vormpje genaaid. Soms zijn de vor men alleen van laiton, waar het chénille op kunstmatige wijze overheen gevlochten wórdt, meestal in twee kleuren, en het hoedje is dan ecnigszins ajour. Met een grove haakpen en 75 Gie ter chenille maakt ge een alleraardigst sdfcpel sporthoedje. Hier vindt ge een paar aardige motieven van chenille en hun toepas singen. "Wie kent tegenwoordig de banaan niet en haai', groote waarde als volks- voedsèl? Oorspronkelijk komt de banaan uit Engelscli-Indië zegt men, aan den voet vail den Himalaya, maar tegenwoordig wordt de banaan in alle tropische klimaten gekweekt. In 1822 ongeveer, werd zij voor.het eerstin- gevoerd, nog in zeer kleine hoeveelhe den en men beschouwde deze vruchten meer als een vreemde rariteit. In het begin van dezë eeuw werd de banaan meer populair, de hananenkweekerij nam zeer groole proporties aan. en is nu een voorname factor in de voedsel voorziening der wereld ln voedingswaarde slaat de banaan bovenaan in de rij van rauw fruit.De onrijpe vrucht bevat zeer veel zet meel. dat. wanneer de vrucht rijp is, in suiker verandert. Eiwit is ook aan wezig. Een punt ten gunste van de banaan Is. dat zij bier arriveert, ge heel vrij van eenige besmetting en zij blijft microbenvrli. zóólang als de schil intact is. De wordt altijd groen afgesneden, zelfs in de tropen, wanneer hij niet voor export is be stemd. De smaak is geuriger wanneer zij rijpt van de stam af. Eon banaan is liet lekkerst wanneer de schil ner gens meer groen is. ecnigszins heeint te verkleuren en er liebt-ouooglijk uit ziet. De geur is dan op zijn hoogst- De bafiaan kan op allerlei manieren worden toebereid. Eonigo recepten volgen hier. Gebakken bananenr Sniid de punten af en schil de la- nanen snij ze in de lengte midden door en leg ze in eon koekepan met wat boter. Bedek de pan met een dek sel en laat de bananon zacht braden, totdat ze zacht ziin. Doe het deksel van de pan af. maak de bananen los met een mes en doe er nog een stukje boter bij. zoodat do bananen goed brum gobakken kunnen worden. Ze zijn liet lekkerst, wanneer z9 kokend heet worden geserveerd op toast. Een paar druppels citroensap verhoogen den smaak. Wanneer men ze kruidt met peper en zout. kunnen ze uitstekend bij een vleesehschotel worden gegeten, bij biefstuk bijv. Men kan ze ook in ei en broodkruim rollen en bakken in heet vet. Ze kun nen geserveerd worden met sinaas appel-, citroen- of jamsaus. Bananenpudding: 180 gr. bloem. 90 gr. boter. 60 gr. suiker. 1 theelepeltje bakpoeder. I ei. 3/4 d.L. melk. 3 banapen. geraspte schil van een sinaasappel. Doe de boter en suiker in een kom en roer alles tot 't een roomigo subslan tie is geworden. Voeg de geraspte schil toe. de geschilde, in schijfjes ge sneden bananen en de eidooier en meng alles goed door e'kaar, zeef de blosm en de bakpoeder en doe er lang zaam oe molk bij. Klop allo ingrediën ten stevig door elkaar en voeg er op liet laatst het stijfgeklopte eiwit hij. Doe de pudding in 'n beboterden vorm bedek het met een vet papier en stoom hem gedurende 1 '2 uur. Dien hem op met. een sinaasappelsaus. Een voleende maal nog een paar andere recepten. Er wordt dezen winter zeer veel aan dacht aan den langen mantel geschon ken. Alle modieuze modellen, alle ka rakteristieke nouveauté's vinden we in deze soepele kleeding-stukken terug. De Parisienne drapeert deze mantels om zich heen met een alleraardigst gebaar, dat op zijn beurt wil zeggen „Wat is bet koud, vandaag!" en „Ik heb een schat van een japon aan er is niets noodig om hem even te laten zien!" De mantels met. rond geknipte volants zijn het meest in de mode deze volants zijn dikwijls van bont, dat dan ook voorkomt aan de wijde mouw, waaruit de kleine hand komt, die met een don kere handschoen is bedekt. De boven helft van den mantel is gewoonlijk nog geborduurd* maar men moet wel zeer oppassen om zich van banaliteit te vrij waren. Men heeft ze al zoo ontzettend veel gezien, die geborduurde en be werkte mantels. Toch wordt er nog veel moois gebracht. De mantels die in warme herfsttinten, bruin, rood, dof groen en grijs zijn geborduurd, meestal in strgepen die horizontaal ioopen, zijn toch wel heel mooi. De nieuwe stoffen die op zichzelf al geborduurd en be werkt lijken, leencn zich uitstekend voor geklcede mantels. Ook wordt er vee' fluweèl gedragen. De bontgarneering speelt dit seizoen een groote rol en onT der een zeer eigenaardigen vorm. Hei bont wordt in ruiten, streepen of pom pons aangebracht en maakt een zeer eigenaardig effect. Stel u bijvoorbeeld een bruin satijnen mantel voor, die ge heel doorsneden wijkd door band-en van mollebont, zoodat de mantel ge streept leek; öT een manleL van poplella, die een rand had, gevormd door groote touffen civetboni. Deze ver menging van' bont en stof is een gril die zich alleen de groote modehuizen kunnen permitteeien. liet vcreischt een meesterschap en een konnis van het vak die (^geëvenaard is. Juist daardoor is het zeer elegant. Een echt Parijsolv nieuwtje, dat bo vendien bijzonder practisch is, vinden wij in het gebruik van double-facê stof fen die het mogelijk maken een mantoJ of een japon aan twee kanten te dragen. Het effect is alleraardigst, coquet en écht-Parijsch. Het eerste plaatje dat ge hierbij ziet, geeft een afbeelding van een mantel die van deze soort stof is gemaakt. De eene zijde van de stof is roode kasha-, de andere marineblauwe rips. Het tweede plaatje geeft u een mantel die met banden, hier nu niet van'bont, maar van leer, is doorsneden. De man tel is van amandel-groene stof, en de banden zijn van heel soepel leer. De mantel is geheel met grijs bont ge voerd. i plooien zijQ geborduurd roet" bTauwe soutache in een heldere tint. Hot witte ÜDnen kraagje, de lange nauwe mou wen, de lang-afhangende linten en de wïjd-uitspringende rok, dat zijn alle d.in- gen die ge moet dragen, wilt ge mo dieus voor den dag komen, mevrouw 1 li. Een meubelstuk dat ook moeilijk te plaatsen is, is de schrijftafel o( bet bureau. Niet alleen moet men er re kening mee houden dat. de schrijf tafel goed in de kamer slaat, maar er moet ook opgelet worden, of men, al schrijvende, goed zit ten opzichtfc van bet licht. Een goede plaat-s voor een plat bureau, het bureau ministro is voor het raam, vooral wanneer het raam eonigszins erkerachtig is uit gebouwd. Is er daar geen plaats open dan moet het bureau tegen een der muren worden geplaatst, zoo, dat, heb raam aan den linkerkant is. Ileeffc men een antiek bureau, met een opstand, don is de plaats voor het raam niet geschikt, daar le de ach terkant van het bureau zichtbaar kan zijn van buiten af, eD 2e omdat men op de schrijfruimte schaduw beeft van den opstand. Wel kan een antiek bureau aardig staan tusschen de penanten, wanneer deze tenmin ste breed genoeg zijn. Een spiegel moet ge nooit vlak te genover de deur hangen, daar dit iets onrustigs geeft wanneer men do ka mer inkomt. De ideale plaats is tus- sclien de ramen. De kamer wordt er dan op een aangename wijze in weer kaatst en de donkere plek tusscnen de ramen krijgt er wat helderheid door. In een kleine hall kan een spie gel ook een aardig effect maken, daar de ruimte dan iets grooter lijkt. Boven de schoorsteenmantel is d e plaats voor den spiegel. Ileb lijkt me nigeen dwaas om den schoorsteen zon der spiegel te laten, maar er wel een tusschen de' ramen te hangen. Dat is natuurlijk een vooroordeel. Wanneer ge uw schoorsteen versiert met een oude Perzische sjaal, liefst met een spiegel (een gewerkt midden stuk,. verschillend van de rest) dan hebt ge verder niets noodig. Een aar dige schoorsteen-versiering is een antieke gravure, omgeven door b.v. kleine ouderwetsche silhouet-port- tretjes. Ook een schilderij doet goed boven den schoorsteenmantel. Wilt ge er met alle geweld een spiegel neer hangen, dan géén groote, zooals onze ouders die hadden, die den ge'neelen schoorsteen, bedekten. Een antiek of modern spiegeltje, in de breedte op gehangen laat nog ruimte voor een reproductie of schilderij er boven. De kleine spiegel wordt, meestal alleen uit een decoratief oogpunt op den schoorsteen gehangen, daar hij ge woonlijk boven oogshoogte is. Bij het inrichten Van de slaapkamer moet bet bed zoo staan dat het licht niet direct in de oogen van de slapende kan vallen, dus liefst aan een zij muur. De toilettafel moet een goede lichte plaats hebben, daar men er an ders niets aan heeft. Het beste is het om haar tegen de penant te plaat sen, doch wanneer liet penant te klein is dan moeten wo in vredes naam over onzen afkeer van solui in staande meubels 'heenstappc-n en- de toilettafel schuin inden hoek tusschen raam en zij wand-plaatsen. Wanneer ik u nog wat wou vertel len over het plaatsen van de orna mentjes in een kamer zou ik plaats te kort komen. Laat ik volstaan met den algemeenen. raad: verwijder alle kleinigheden die ge in den loop cl er jaren hebt verzameld en die eigen lijk „leelijlc" zijn, uil een oogpunt van kamer-versiering, photo's, brief kaarten, vaasjes, prulletjes, hand werkjes en zfit zoo min mogelijk neer op schoorsteen, kasten en buffet. Maar laat, -wat er staat goed en aesthetisch zijn en een lust voor l:ct oog! REINIGEN VAf-J JAPONNEN EN HEERENPAKKEN. Houtzec-p is een uitstekend middel om wollen stof te reinigen. Koop een ons houtzcep bij den d-rogist en laat dit, met water bedekt', een uur lang trekken. Zeef het en wrijf met ccn lapje donker goed of een stukje kóus' in de kleut van het goed, de stof stevig af met dc zeepachtige oplossing, wrijf na met een droge doek en strijk liet met hcelc ijzer en over een natiën lap. Het aldus behandelde goed is weer als nieuw. oranje, waarbij de oranje draad slijt' wordt aangehaald en dit voortgaand totdat de .5 maal 6 sleken van het rug getje gebreid zijn. Daarna weer 15 steken zwart recht. Vierde toer: Eerst 15 steken zwart recht weer, den zwarten draad averecht brengen, dan 6 steken oranje averecht, zwarte draad weer stevig aantrekken, C stoken zwart averecht-, enzoovoorls. Tenslotte weer 15 steken zwart recht. Zijn er 6 toeren zoo gedaan, dan worden de kleuren, voor het ruggetje gewisseld. Aan het einde wordt weer eeu heele toer oranje gedaan, waarna met zwart wordt afgekant. Het resultaat is dus, dat de zijla.p- jos recht averecht recht enz. wor den, maar de blokjes op heb ruggetje worden recht. En door het stijl-aan halen van de draad komt ieder blokje hoog op het -werk te liggen als een kussentje, wat het aanvatten van de theepot veel gemakkelijker maakt. Voor het afmaken wordt de rug aan de konten dichtgenaaid, waarna er aan beide zijden een balletje aan wordt gemaakt. Hiertoe worden twee ronde stukjes stevig karton, genomen met een gat. in het midden eu nu worden deze om woeld met zwart en oranje door elkaar totdat de opening geheel gevuld is. Dan Worden de draden aan den bui tenkant op de scheiding der'kartonne tjes doorgeknipt, een stevige draad wordt eromheen getrokken en wan neer dan het karton er afgeschoven wordt, zijn de balletjes klaar, i Natuurlijk kunnen deze aanvaller- 1jes van allerlei andere kleuren ook gemaakt worden, wanneer zij maar sprekend en frisch zijn. Een ander handwerkje dat niet groot is, is het haken van een kant-je om ccn -wollen kleedje door den steek die om dc Vork gemaakt wordt. en hoe we dit als garneering kunnen gebruiken. Er wordt dezen winter ontzettend veel chenille gebruikt. Als garnëcring is het dan ook alleraardigst. Het is voldoende om het langs de lijnen van een eenvou dig figuur met een steekje op de stof te naaien om een bijzonder effect le verkrijgen. Men moet voor deze soort garneeiing niet de fijne chenille ge bruiken, maar een veel dikker soort, waarvan een draad al een goed zicht bare lijn vormt. Van allerlei aardige en zeer eenvoudige randen en motiefjes kunt ge in minder dan geen tijd een chenille-garnecring maken. Op lie; I kleedingstuk dat ge wilt borduren, merkt ge met een rijgsteek de plaats waar ge wilt gaan borduren. Ge prikt dan uw borduurpatroon, dat op stevig papier moet ziin geteekend, met een dikke speld door. en 'stuift dan doof dc gaatjes, ""anneer liet patroon precies op zijn plaats ligt, voor donker goed met meel of poudrc dc viz en op lichi goed met ulirarnarijn-blauw. Langs de stippellijn'-; kunt ge nu gemakke lijk liet. patroon volger.. Er zijn allerlei aardige kleurcombinaties te bedenken. Op zwart fluweel staat bijv. witte ciicuille he.el fijn. Ook blcu-wit op zwart, opgenaaid met een fijn goud-draadje, maakt een aardig Chinecsch effect. Torsaden van lichtbruine, lichtgrijze of zwarte ehenille wprden veel gebruikt om japonnen le versieren en het maakt dan het effect van een bonten rand. Ook een kraag van lusjes ehenille is een. aard-ig imitatie-bont. Niet alleen worth ehenille voor garnëcring van japonnen gebruikt, men haakt er ook jumpers van. Deze jumpers zijn het allernieuw ste; hier zag ik ze nog niet dragen. Er gaat ook wel veel ehenille in. cn de prijs is in Parijs ongeveer f 1.75 de 25 Meter. Met 25 Meter komt ge Voor een jumper niet ver! Poppen zijn in de 1110de en iedere vrouw, die wrang een beetje meedoet, heeft een |>aa-r grappige poppen, meestal van wol gemaakt, in haar ka mer. -Ook de kinderen vermaken zich met deze soort poppetjes. Ik geef u hier nog eons een manier om ze te maken. Zc zijn vervaardigd van een Wollen kwast, die ge maakt op eeu stukje karton van 15 bij 8 c.M. Wind nu twintig a dertig draden wol om bet karton heen bind een dei- kanten bij elkaar met een stevige draad. ITet is lil. ons plan liet popje hieraan op te hangen, terwijl het af gemaakt wordt. Aan deze kwast maakt ge twee dunne witte Iaitons vast. Het eene carbon, dat voor de armpjes moet dienen ie -ongeveer 20 c.M. lang, dat voor <le beeneu moet ongeveer dertig c.M. zijn. Deze twee cartons worden 111 tweeën gevouwen en met een ste vige sleek 111 liet bovenstuk der kwast bevestigd. Nu wijst het zich vanzelf den weg. Ten overvloede ziet g.c nog op de plaatjes precies hoe alles in zijn werk gaat. Figuur J1I laat u de kwast zien waar ge mee begint. 11 toont dc ijzer draadjes. IV toont u hoe dc ijzerdraad jes voor beenen en armen hek leed worden en V laat de bijna voltooide pop zien. Op het tweede plaatje ziet go wat een alleraardigste markies ge zoo kunt maken. Ziin 'witte pruikje is vau witte kunstzij gemaakt. De drie rollen op zij worden in een fijne festonsteek uitge voerd. .terwijl heb hoofd eenvoudig met lange steken bewerkt ie. Eeu grappig staartje bengelt achter nan ziin hoofdje. De armen-en boenen zijn bij dit popje' geheel van zii gemaakt, die er gewoon omheen gewonden wordt. De voetjes ziin van liet carton gemaakt dat even is omgebogen, zoo- als co op •liet vórige plaatje'zien kunt. Op het blauw 15 liij gegarneerd met roode biesjes en omgekeerd op hel; rood met blauwe banden. De revers is gegarneerd met een breeden band rood op blauw. De- krtfag. is van agnella. De Parisienne is, in tegenstelling met wat men gewoonlijk 'van haar deukt, uiterst eenvoudig gekleed. Het beste bewijs hiervoor zijn wel de meer dan simpele „pctilcs robes", die zij het liefste draagt. Ons plaatje geeft een japonnetje dat zeer eenvoudig is en toch bijzonder elegant. De zeer in het oog-loopende „gpdets" of blokvormige Groote handwerken voor Sinter klaas De waardeering van het kleine werk Enkele voorbeelden Meestal is hel niet moeilijk om hand werken voor Sinterklaas te bedenken, die nogal groot zijn,zooals bijvoor beeld een kussen of kleedje, een schoorsteenkleed, en dergelijke. Degene voor wie zoüiets bestemd is, hoeft dan ook wel een bepaalden weuseh, die op deze wijze gemakkelijk uitge voerd kan worden. Maar moeilijker is heb om een aardige kleinigheid te bedenken, voor iemand, die nu niet zoozeer in de termen valt voor een groot geschenk en wie men toch graag iets aardigs wil geven. Want dat is oen feit met het geven vau handwerken: doordat er door de geefster zelf moeite aan gedaan is, heeft het meer waarde dan een klaar- gckoclit cadeau. Ieder heeft weieens bijgewoond hoe degene die het kreeg, met vreugde zei, wanneer zij het ge schenk toonde: „Het is eigen werk", terwijl er nooit bij verteld wordt: „het is klaar gekocht/'. Dat eigen drukt er een stempel op van do in spanning, die de geefster ervoor gehad heeft en die zeer gewaardeerd wordt. Maar om 1111 iets to vinden, dat de moeite waard is, en toch ook weer eens wat anders is dan gewoonlijk, ziedaar de moeilijkheid. Zakdoekjes, hetzij met. een gehaakt kantje of een van frivolité, hetzij met een gebor duurd hoekje of een geschulpt randje zijn altijd aardig, en kunnen natuur lijk ook altijd goed gebruikt worden. Speldekussens zijn eveneens onmis bare voorwerpen, ook naaldenboekjes, ou theepotaanvattors. Zelfgemaakte ceintuurs zijn meer aan mode onder hevig, zooals ook trouwens taschjea dergelijke. Maar toch willen wij hier een theepolaanvatter noemen, waarschijnlijk niet zoo bekend is. I-Iet onderstaande plaatje geeft er u een beeld van hoe heb aanvattevtjo eruit ziet. Zooals liet hier op het plaatje staat, is liet gedacht van oranje en zwart: de lapjes waarmee de theepot aange pakt wordt, zijn zwart gedacht, het ruggetje afwisselend in blokjes van zwart en oranje en de balletjes ter af werking ook iti beide kleuren. Het voorwerp wordt 'gebreid met tamelijk dunne wol op bijpassende stalen pen- :neii en dan volgens helonderstaau- de récópt: Eerst worden 15 steken zwart opge zet, dan 5 maal G steken zwart voor den rug fin vervolgens weer 15 stoken zwart voor den anderen zijkant. Tweede toer: Eerst weer 15 steken zwart recht, dan 5 maal 6 steken oranje averecht en weer 15 steken zwart recht. Derde toer: 15 steken weer zwart recht, dan G oranje recht, daarna wordt dc zwarte draad stijf achter de ze 6 oraujestekeu omgehaald en breit men G steken zwart recht, nu weer Zooals op liet. plaatje, dat- nagetee- kend is uit. Beyer's II and werkboekje: HSkel-Arbeiiten, Ileft IV, te zien is, wordt deze steek gewerkt 0111 een twee- landige vork, die men zelf van eeu ouden spaak uit een wiel kan maken, maar die ook wel te koop is. Dc beide teekenmgen toonen den steek duidelijk Eerst wordt een losse steek opgezet, dan wordt de haakpen uit dé lus ge haald, de cl raad van voren naar achte ren om den eenen tand gelegd, de pen weer in de lus gestoken, de draad erdoor gehaald en een vaste steek ge haakt, zooals het tweede plaatje aan geeft. Weer wordt deepen eruit ge haald, de vork oen kalven slag omge draaid eu een vaste steek gehaakt, zooals het hier te zien is. Dit wordt steeds herhaald; tenslotte wordt heb werk van de vork geschoven, en wan neer dit 1111 om een rond kleedje wordt, genaaid, zoodat de lusjes tegen het kleedje aan dicht .naast elkaar bevestigd worden, dan worden daar door de buitenste vanzelf wat uit el kaar getrokken en krijgt men een al leraardigst effect. Tenslotte nog cm geschenk voor de heeren op Sinter klaas, namelijk eeu zelfgebreide das. liet recept hiervoor is zeer eenvoudig: Het aantal steken wordt berekend iiaur de breedte die men hebben wil en de dikte der kunstzijde. Eerste loer: 2 recllt, 2 averecht. Tweede toer: 1 recht, 1 averecht. Derde toer: geheel averecht. Vierde toer: gelijk aan dc eerste, vijfde aan de tweede enzoovoorls. Dit geeft een alleraardigst effect. Het achterste gedeelte dat onder den boord komt, wordt gewoon recht ge breid, en is iets smaller 'dan hei an dere, zoodat hiervoor geminderd moet worden. De dassen worden even lang gemaakt als de gekochte zelfstrikkers. liet menu voor deze week is: Ilaclié, Roode kooi, Aarcla/ppelon, Sneeuwballen. Hadié wordt bereid van overgeble ven rundvleeech, dat eerst. 111 dobbel steentjes wordt gesneden. Verder is er noodig: Ongeveer Mi L jus mot water, 1 ui. Laurierblad. Kruidnagelen. Eén kleine d.L. azijn. Bloem en boter voor het hinden van de saus. De gesnipperde ui wordt in vet van jus of botei liclitoi'uin gefruit en don wordt met bloem en verdunde jus een saus gemaakt, waarin liet vleesch met de kruiden nog een- tijdlang (ongeveer drie kwartier a een uur) zachtjes te stoven wordt gezet. Do kruiden wor den er dan uit genomen, waarna de iiaché wordt afgemaakt met azijn en zoo noodig soja of Mnggi-aroina. Voor de roode kool zijn de ingre diënten:- 1 roode kool, 1 groote zure appel, Een half kopje xijst, Een half kopje suiker. Kruidnagelen, Wat zout. Al deze velschillende dingen wor den Iegelijk opgezet met weinig koud water en dit langzaam aan don kook gebracht. Dan laat men. hel steeds zachtjes doorkoken, terwijl liet alleen 7.00 nn en dan eens wordt omgespoeld. Een matig heet plekje van een stoolc- fonmis is hiervoor zeer geschikt, en ook een petroleumstel geeft de ce- wenschie warmte, maai een gaspit is er niet zoo prncfcisch vooi. Van hoc •opzetten tob liet gaar-zijn toe duurt clan ook wel vifci uur. Voor dc sneeuwballen wordt ge bruikt: (iO gr. boicr, 120 gr. bloom, 2 d.L. melk, 4 eieren, 20 gr. 6iiiker, Mi ons krenten en snippers, Wat zout, Reuzel. Melk en boter wórden verwarmd tot dal do laatste gesmolten is. waarna het zout en al de gezeefde bloem, tege lijk toegevoegd worden. Dit wordt sa men oj> de kachel tot een dikken bal geroerd. Wanneer het deeg bekoeld is, wordt de suiker erbij gevoegd en stuk voor stuk de eieren, waarna het be slag nog 5 minuten geklopt wordt. Daarna gnnn krenten cn snippers er door. Met twee lepels worden er nu ronde balletjes van gevormd, die in do niet te heoto reuzel worden gelegd. Do reuzel moet langzamerhand heeter wor den en dan blijven do sneeuwballen er in totdal zo gaaf zijn. Nadat zo op oen grauw papier zijn uitgelokt war den ze op een schotel opgestapeld en met poedersuiker bestrooid. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13