Club-House HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE WERELD Papieren muren CIGARETTES fr-eaaUleSott DE VONDELING ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923 - '.M'.-DE BLAD LEVEN EN STREVEN VAN EEN CROOT MAN, Op de fabriek. Do vakrois, Op de avondschool, Expiosle-motorcn van vroeger. Hoe do gasmotor werk t. Do motor van Lenoir en die van Rcohas. Forest vindt den vler-cyün dormotor uit. stoods nlcuwo uitvin- dingenmotoren voor automcbiolon, voor vllogtuigen, vcor ondoricebooten. Miskenning on finanoiëete ondergang. Zegepraal en docd. Kort na den Frausch-Duitschen oorlog, toen Frankrijk en vooral Pa rijs «iet vurigen ijver aan het werk was. iu de overtuiging dal alleen rus- teloozc, onverdroten arbeid in staat was de geleden verliezen te herstellen, kwam een jong werkman uit de pro vincie naar de hoofdstad. Fornand Forest (zoo heette liij"). was in 1851 te Clermont-Ferrand, de hoofdplaats van Auvergne, geboren, was als veertienjarige knaap werk zaam geweest infeen messenmakerij té Thiers, daarna aan een groote fa briek. De lust om zich in zijn vak te bekwamen had hem naar Parijs ge dreven. waar hii weldra do aandacht trok van zijn mede-arbeiders en zijn chefs door zijn ongeëvenaarde vaar digheid en zijn buitengemeene vin dingrijkheid. Van rang lot rang klom hij op tot meesterknecht in een dei- eerste fabrieken, die van Thomasset, Noel en Co. Maar de begeerte om zijn vakkennis steeds te vermeerderen, liet hem niet met rust. Evenals ieder goed WorkmaP uit die dagen maakte hij zijn tor de France, doorkruiste Frank rijk van noord tot zuid-, van oost na-ar west, werkte in, smederijen,staal fabrieken, electrische_ werkplaatsen, fabrieken van locomotieven, en eerst toen hij mocht overtuigd zijn, dat hij de veelomvattende techniek van zijn vak volkomen machtig was, keerde hij naar Parijs terug. Hij trouwde en werkte hard voor zijn gezin. Maar de ipnge man, wiens hand-en niets, aneer te leereu hadden, wist wat hem ontbrak. ZooÖTa de dagtaak was afge- loopen, "keerde hij naar huis terug, at haastig zijn soep, nam een homp b.rood op de vuist mee en spoedde zich naar de avondschool van de école des Arte et Métiers (een opleidings school voor werktuigkundige in genieurs). Op de verschillende fabrieken, waar hii werkzaam was geweest, was hij tot de overtuiging gekomen, dat de stoom inde,19e eeuw alles had gege ven wat hij te o-even had, dat- de stoommotor voor verdere verbetering niet vatbaar was, 'dat de toekomst be hoorde aan' de explosie-motor. Het gi'ondidee van dén explosie-motor Was al oud. In een artikel over onzen Christiaan Huvgens hebben we in dertijd gezien, hoe deze beroemde na tuurkundige in 1680 in tegenwoor digheid van- den Frauschen minister Colbert een dooi' hem uitgevonden motor liet werken, waarvan de be weegkracht geleverd werd door de ontploffing van- lucht, vermengd met buskruit in poedel-vorm. In een ander artikel hebben we de uitvinding be sproken van het Licht- en stookgas door Philippe Lebon. Deze zelfde ver nuftige uitvinder vervaardigde m löOl een gasmotor die -terecht beschouwd kan.worden als de voorlooper van den te^enwoordigen. Wie weet, wat Lebon niet bereikt zo.u hebben als hij niet kort' daarna op 'geheimzinnige wipte vermóordi was(ISO'd). lil den gasmotor is het ontplofbare mengsel, dat den zuiger in beweging brengt, lichtgas - vermengd met lucht. D'e eerste werd. vervaardigd door den Franschèu werktuigkundige Lenotr (1800), De werking'komt hierop neer. in een cylindervonmig vat beweegt zich een zuiger op en neer. In den bo dem van "t vat bevindt zich een naar binnen opengaande- klep, waardoor het ontplofbaar mengsel in het vat kan vloeien. Verwijdert zich nu de zuiger van den bodem, dan wordt het mengsel naar binnen gezogen. Wan neer de zuiger halverwege is, sluit zich de klep, een eleci-rische vonk doet het mengsel-ontploffen, het ont ploffende gas kriisrb een geweldige spanning en drijft' den zuiger verder, zoo ver mogelijk van den bodem. De tweede beweging brengt den- zuiger terug naar dén bodem van het vat. de verbrandingsproducten worden door den terugkeerenden zuiger door mid del van een naar 'buiten openslaande kien uitgedreven. Daarna begint de werking opnieuw. Groot was de geestdrift, die .gewekt, werd door de eerste proefnemingen met. den gasmotor van Lonoir. Maai spoedte volgde nog grooter teleurstel ling. "Hel nieuwé werktuig kon niet meer leveren dan drie paardenkracht, verbruikte per uur voor iedere paar denkracht 3000 liter gas, eu werkte onregelmatig. De motors, die men in die eerste opwinding in allerijl vei - vaardigd had, werden veranderd 111 stoomwerktuigen of voor oudroest verkocht. De aanhangers van do stoommachine jubelden. „De veruui- tio-e gasmotoren", schreef de onder directeur van het Conservatorium der Arts et Métier? .dienen al'een om de grocte verdienste van hot stoomwerk tuig nog helderder in het licht ie stellenenne© conourreeren kunnen zij niet." Hij wist waarschijnlijk niet, dat iu Januari van datzelfde iaar Al- phonse Beau de Kochr.s, een ingenieur werkzaam bij de Zuider Spoorweg maatschappij, een brochure had ge schreven, waarvan de oplage niet meer bedroeg dan 300 exemplaren, en die bestemd was den ten aoode opge schreven motor jaren daarna nieuw leven te geven. In deze brochure stel de liij vast, dat man, door bet meng sel van lucht en gas samen te druk ken. het een geweldige ontploffings- kracht kon geven en om die samen drukking te bewerken veranderde hij de zuigerbeweging in twee tempo's in dc thans gebruikelijke, n). 'die in vier tempo's. Eerste beweginghot mengsel wordt u; den cylinder gezo gen tweede: het wórdt samengeperst door den terugloopenden zuigerdor de oi> het oogenblik van sterkste spanning wordt het mengsel ontstoken door de electrisch" vonk eu wordt de zuiger met kracht teruggestuwd vierde bewegihg do terugloopende zuiger driift de verbrandingeproducten naar buiten. Dit merkwaardig geschrift, dat in Frankrijk onopgemerkt bleef, gaf veertien jaar na zijn verschijning den Duitscheu fabrikant Otto het idee aan'de liand een cxDlosic-motor met samendrukking en met vier tempo's in den handel te brengen (1876). Hij verdiende schatten, evenals vele, an dere fabrikanten, die zijn voorbeeld volgden. Rochas zelf. de vinder, bleef arm. Een viertal jaren vroeger had de Amerikaan Brayton motoren vervaar digd. waarbij het a as vervangen werd dooi' petro'eum, maar alle explosie motoren uit dien tiid, die van Lenoir, van -Otto. van. de Lange, van Bray ton, van Diesel, alle konden alleen ge bruikt worden voor nijverheidsdoel- pinden. niet als* vooitbewegiugs- kracht: zij waren zwaar, ongeveer 500 K.G. der paardenkracht, kon den op zijn nllerhoog»t een 150 om wentelingen per minuut voortbren gen, besloegen een enorme ruimte met hun zware assen. hun geweldige vliegwielen, waren duur in bet ge bruik door de groote hoeveelheid gas of 'petroleum, die zii verbruikten, en, not least, werkten zeer onregel matig. Zoo was de stand van zaken, foen Fortiand Forest al zijn aandacht'don- centreerde op dit eene puntdo expl rei emptor in dienst der verkeers middelen te land, op en onder water, >ri- in de lucht. De nirtor dien hii zocht, die hem voor den geest zweefde, was klein, lïoht, krachtig en werkte volmaakt regel matig. Het gelukte hem eenige moto ren te ma-ken eerst voor vaartuigen, daarna ©en benzin e-motor voor een tram; maar..hii gebrek aan een biljet 100 frank, waarmede iedere aanvraag om octrooi gepaard moest gaan. kon hij voor zijn uitvinding geon octrooi verwerven. Na iarenlan- gen arbeid had hii einde-'ile eenige spaarpenningen bijeen. Hii instal leert een van zijn motors in een kleine boot Gazelle (1848), koopt het. vol gend iaar een oude, ii zeven schuit, de Volapuk, die hem dient om verschil lende van zijn motoren te probeereu, maakt er proeftochten mee op de Sei ne. Aangemoedigd door het- succes, ve-sfigt hii een kleine fabriek óp de quai de la Rapé©, eu o'aar, in die be scheiden werkplaats krijgt hii den ge- nialên inval, die éénmaal een volslagen ommekeer zou brengen in het vei - koerswezen, Van de vier zuigeTbewe- gingen van dén motor van Rochas is er maar één productief, nl. de derde. Wat een verlies aan tiid en' aan ar beid. wat een gemis aan regelmatig heid tengevolge van bet schokken der machine! Forest komt op het denk- bee'd in zijn motor, in plaats van één zuigei'cy'inder met zuiger, een stel van vier cylinders zoodanig te verbinden, dat .er van de vier zuigers zich steeds ééu in d'e positie voor de 3de beweging bevindt. zoodat. er geen vijftigste deel van een seconde verlorengaat. Hij vond nog iets andersnamelijk de ontsteking van de met vervluch tigde benzine vermengde lucht door middel van de magneto, d.i. de electro magnet isc-he machine. Met een motor, waarop deze twee capitals verbeterin gen waren toegepast .verliet het klei ne iacht de Ellen in Mei 1SSS de kade de la Rapée. lïet kleine dmg hep zoo prachtig, dat het na-meer dan 11 jaar in de wedstrijden der tentoonstelling van 1900. nog den tweeden prij6 bp haalde en den eersten alleen" miste door een onverschoonbaar verzuim van den bestuurder. In hetzelfde jaar vindt de geniale man een motor uit. die zonder een oogenblik stop gezet te worden op eens. naar den wil van den bestuur der, in plaats van vooruit, achteruit kan werken, en die, wanneer hii om een of andere reden heeft gestopt, op ieder willekeurig oogenblik weer on- middeTijk op gang kan gebracht wor den. Door met de hand een kleinen hefboom in beweging te brengen of met den vinger op een electrisehen knop te drukken kan iedereen, zonder eenigo kennis van bet machinevak de van dezen motor voorziene boot doen vertrekken, achteruit gaan. stoppen en weer in beweging brengen. De eersta boot, die door dezen motor gedreven werd, was d.e Jolie-Brise, die evenals de Ellen aan Forest besteld was door zijn brouwen vriend Georges GaJlice. Met de Joüe-Brise maakte hij. zonder een enkele haven aan te doen in 18SS den tocht van Havre uit, naar de Middel- land6che zee. In zijn beroemd boek ,.les Bateaux automobiles" wijdt Forest een blad zijde aan deze schitterende vinding. „Maak een mengsel van 16 liter lucht en één gram benzine (de verbranding van 1 gram benzine geeft 11 ca'o- rieën) laat een electrische vonk sprin gen in dit in een gesloten va.t samen geperst mengsel en gij brengt eon kracht voort van 62 P. K.. Herhaal dit tienmaal in de seconde en gii hebt 620 paardenkracht .waarvan wel heel wat ongebruikt blijft, maar waarvan er toch 100 werken op de maohine-as en haar 1000 omwentelingen per mi nuut geven. Bij 1000 wentelingen per minuut duren de vier tempo's der zuigerbeweging te zamen één achtste seconde. Men kan echter ook gaan tot 1500 aswentelingen per minuut en met extra-snelle kleine motors tot 3000, zoodat elk tempo dan geschiedt in één honderdste seconde." Rusteloos ging c|o vernuftige zoe ker voort op den ingeslagen weg. In hetzelfde vruchtbare jaa-r 1SS8 vroeg hii octrooi voor. den zeven-cylindér- raotor, den motor voor de luchtvaart m het volgend jaar den zes-cylinder voor de automobielen, twee jaar latei (1891) 'een motor voor onderzeeboo ten. Hii bood aan te bewijzen, dat een onderzeeër van 35 meter lang, 2 meter '5 breed, metende 150 ton. acht dagen lang zee kon houden en een afstand van 300Ö KM. kon afleggen bij een snelheid van 8 knoopenen dat niets eenvoudiger was dan een onderzee boot den Abiantischen Oceaan te doen oversteken, zonder onderweg nieuwen voorraad in te nemenMen lachte hem uit, dat men proestte Want twintig jaren lang heeft deze groote man te kampen gehad met'de onverschilligheid van den een, de idiote koppigheid of den verborgen naijver van den ander. Toen hii i« 18S9 op de wereldtentoonstelling te Pariis zijn Ellen en den motor van de Joüe-Brise exposeerde, kreeg de eer ste niet eêne een vermelding, de mo tor van de tweede, die de moderne werktuigkunde in nieuwe banen zon leiden, werd die gouden medaille niet waardig gekeurd. Met de Ellen ging het zóó. Zij lag aan de Seine-kade, schitterend proper en netdaar kwa men twee jury-leden aanstappen. Fo rest schoot toe, verzocht- huii beleefd een tocht mee te maken op zijn mo torboot. De heeren trokken den neus op'en vervolgden hun weg. Zij waren fanatieke vereerders van d-en stoom en stonden vijandig tegenover die dwaze nieuwigheidden exploisie-motor. Twintig jaren lang preekte Forest >or doove ooren. Men bleef hardnek kig bii den één-cylindermotor. Af en toe kreeg hii een kleine bestelling van dé Marine en dat was al. Inmiddels varen de 15 jaren, gedurende welke zijn octrooi van kracht was, ten einde en allerwege. in Duifschland, iu Fl'aukrirk. in Engeland, in Amerika, verrezen reusachtige fabrieken, uit sluitend ingericht voor de vervaardi ging van de door Forest in 1888 uitge ,-onden motoren. Eer en rijkdom, schatten," millioenen kwamen aan an deren Forest zelf, de uitvinder, zag zich genoodzaakt ziin fabriekje op de kade, dé la Rapée te sluiten. O.m nor vrouw en kinderen en voor zich ■lf het 'dagelijksch brood te. verdie nen opende hii een reparatie-zaalqe op den weg van Parijs naar het 12 kilometer westelijk gelegen stadje Su- •esnes. Maar hot zaakje nam niet op. liet werk bleef uit, de weinige spaar penningen raakten uitgeput en op den l'éden Juli, den groot en nationalen feestdag van het iaar 1909. werd zijn schamele inboedel, zijn gereedscbap- pen. iii één woord alles verkocht voor schuld vier bedden voor de kinderen .•as het eenige dat hem gc'aten ■erd. Eindelijk en ten langen leste kwam er eenige verbetering. Een drie tal mannen wisten heb nationaal ge weten wakker te schuddende re dering bood hem de ordeteekenên an het Legioen van Eer aan, de Aca demie van Wetenschaptien kende hem een barer groote prijzen toe en vier Fransche - automobielen-fabrieken, die het eenig hem overgebleven, nog niet verjaard brevet van hem kochten, ver zekerden hem een bescheiden wel stand. Enkele maanden vóór het uitbreken van den wereldoorlog zou er een wed strijd van motorbooten plaats hebben te Monaco. De regelingscommissie kwam op den gelukkigen inval om de kleine Gazelle, de stammoeder der moderne, snelvarende motorjachten, met haar vinder de eere-ploats te ge ven. Een kwartier vóór den aanvang den strijd om het wereldkam pioenschap ter zee. vertrok.de Gazelle met. de wapperende driekleur in top, met Forest aan het roer. van de kade en legde den weg af, die de racers van straks zouden hebben te volgen. Een symbolische tocht! Forest al leen, voorop, zpoals het zijn gebeele leven geweest was, Duizenden belang stellenden op de kade. op tallooze vaartuigendaverende, toejuichingen, schitterend eerbetoon; onvergetelijk oogenblik, opwegend tegen alle gele don leed, alle ontbering, alle teleurstel ling. Helaas! Toen de Gazelle terug kwam van haar tocht en den wal na derde, zag men een anderen, jongeren man, den zoon van Forest, aan het roer staan met doodsbleek gelaat, op elkaar geklemde tanden, door smart verwrongen trekken. De arme groote man was niet meer, zijn hart, zoo .sterk in tegenspoed, was niet be stand geweest tegen de overstelpende vreugde. Jansen bad zijn besluit genomen.. Hij 6tond aan zijn lessenaar in het! stoffige, bedompte, ongezellige kan toor aan de Wijnhaven. Een spoor boekje lag op.engeslagen voor hem. Op goed geluk had lui 'maar een sta tion opgezocht om heen te gaan. Het be teek end e voor hem het eerste steen tje op den weg der vrijheid. Hii ging de papieren muren, die de omstandigheden opge.worpen hadden, verscheuren. (Hij had in die phrase altijd een zekere voldoening gehad.) Hii ging Marie verlaten, anet wie bii al elf iaar getrouwd was en die niet zóo veel meer om hem gaf, en het kantoor. waar hij sedert, vijf jaar was. en waar hii het werk van den eersten klerk deed voor het salaris an den jongsten bediende. „Maar ik ga er van door" zei hij tot zichzelf. Marie mocht het huis, de meubelen eii de spaarpenningen heb ben, op zestig gulden na, die hij mee. had genomen*Bovendien kon zii uit stekend naaien, haar vroegere patroon haar zeker weer graag terug heb- oen. „Ilst. dicht bij Apeldoorn", her haalde hii. Van het plaatsje had hij nooit ge hoord, maar dat kwam er niet op aan. Hii legde het boekje weer neer en schreef een brief aan Marie en aan ziin patroon, weiken laatste hij op de lessenaar liet liggen. Toen nam hij jas en hoed, sloot de deur achter zich, en hoewel hii zijn bruggen achter zicli 'erbrand had, ging hii fluitend de trap af. Pas over een uur ging zijn trein. Hii had dus volop tijd om iets to gaan (bruiken. Hij stapte de lunchroom binnen, waar hii gewoonlijk koffie dronk. „U is vanmorgen vroeg, is 't niet? zei de juffrouw, toen ze zijn bestelling op kwam nemen. „Ik ben juist veel te laat" ant woordde Jansen. Maar zij. bedoelden niet hetzeltde. In het drukke seizoen wonen veel pensiongasten, die niet in Apeldoorn een plaats kunnen vinden. in list. Maar het was nu November en er was niemand. Hii liad nu te kust en te keur. Het pension- van juffrouw Van Dalen stond hem het beste aan. Na het eten ging hii een wandeling doen Het-was stil in de lucht en er was eon mooie zonsondergang. Jansen stond het wisselend spel van de kleu rige lucht gade te slaan' en hii be dacht, dat. 'de papieren wanden, welke hii tens'ótte verscheurd had. even on vast waren als de veranderlijke wol ken. Hii bleef net zoo lang tot het kleu renspel was overgegaan in een vaal grijs, toen ging hii naar zijn kamer, die op de tweede verdie-ping was, van een smal huis, dat rook naar zeepsop en waar een etenslucht hing. maar het as er goedkoop eu van de kamer uit had men een wijd uitzicht. Hii deed liefc raam open en keek een poosje erg vergenoegd naar buiten. Voor hii zijn kaars aanstak en zijn tasch ging uit pakken. Hii had maar heel weinig meegenomen, niet meer dan hij had kunnen bergen in zijn oude, versleten actentasch. die hij altijd mee naar kantoor nam, en een klein nakie in bruin papier gewikkeld. Een paar boorden en zakdoeken, zijn sclieer- gerij, pyaïha's en een pantalon, 'dat was alles. Wat bii nog verder noodig moebt hebben zou hii moeten koopen van het beetje. dat hij van de zestig gulden over zou houden of van ziin moyoliike verdiensten. Hii deed zijn rijkdom men in een van de laden van een oude kast. Onder in ziin tasch ontdekte llii plotseling zijn sleutels. Er waren ei' een stuk of twaalf aan den ring. maar twee kwamen er op aau. de eene was van de voordeur en de andere van het oude schrijf bureau in ite eetkamer, waar hii ziin papieren in bewaarde. Hii moest de sleutels natuurlijk zoo gauw mogelijk' aan Marie sturen met een briefje. Er bestond alle kans. dat zo zou denken, dat, hii ze met opzet had meegenomen. Onder een dergelijke verdenking wilde hij zijn nieuwo leven niet begin nen, dab denkbeeld was onduldbaar. Van een boordendoos maakte hii een label en ging toen naar heneden om be vragen hoe laat de buslichtingen waren. De laatste buslichting was al ge weest. maar over tien minuten zou do bus in Wiek gelicht worden. Als er haast bij den brief wa9, dan zou het zoontje hem wel even per fiets naar Wiek brengen. Het geluk was met hem. Hii gin? weer naar boven, ont kleedde zich en viel spoedig in zoo'n heerlijke slaap, dat hii pas over ach ten den volgenden morgen wakker werd. t Het was heerlijk weer en hii was veel buiten. Toen hii zoo genoot van het rustige buitenzijn, liet hii zii" ge dachten even teruggaan naar de woe lige stad en het duffe kantoor, en dat alles scheen hem veraf en onwerkelijk. Twee dagen latei* sloeg het weer on verwachts om. Hii was nog geen vijf minuten van huis of hij werd door een regenbui overvallen, Hij vond een schuilplaats onder liet afdak van een hooischelf, en toen hii naar huis ging brak er een tweede bui los. die hem tot op de huid natmaakte voor hij thuis was. „Een whnbof. miitiheer," zei zijn hospita,, „geeft u mij maar gauw uw natte kleeren dan zal ik ze drogen bii de kachel in de keujken." Jansen was nu genoodzaakt in bed te blijven, tot zijn kleeren droeg wa ren. Hii had er niets op tegen. Hii rilde over zijn geheele lichaam en had een algemeen onlekker gevoel. Hij viel in en zachte sluimering en hij werd niet een schok wakker, toen zijn kostjuffrouw op de deur klopte om bom zijn avondeten te brengen. „En wanneer komt uw vrouw?" vroeg zij. „Mijn vrouw?" echóde Jansen ver schrikt. „Ja zekerU zoudt mii toch zeker niet wiis willen maken, dat pw vrijge zel bent? Alleen een man die getrouwd is. heeft sokken, die op een dergelijke manier gestopt zijn." Jansen trachtte te glimlachen, ,,U had detective moeten worden, juffrouw van Dalen. Ik geloof niet, dat mijn vrouw zal komen. Zij... zij heeft belangrijker dingen te doen." „Neem mii niet kwalijk, mijnheer, maar dat kan niet," zei juffrouw van Dalen. „Zelfs niet, al hebt u het er naar gemaakt.' Ze zette zijn eten hii zijn bed en ging weg. Toen ze weer terug kwam, vertelde zii. dat zijn kleeren droog waren. „Het heelt anders geen haast!" mom pelde Jansen. ..Hii vond het. wel firn in bed. al wilde hii niet slapen. Hij voelde, clat als hij in slaap viel, hij zeker van Marie zou rlroomen. Maar eindelijk, in weerwil van hemzelf, slui merde hii m en de droom kwam. Het leek hem, of hij op een heuvel stond, een pad liep naar beneden, naar een sombere kleine vallei. En in die vallei stond zijn huis. Marie stónd hem dear op te wachten, een klein, onmogelijk, uiterst verwaand figuurtje, dat mis ar niet wilde aanne men. dat hun levens nu elk een ge heel anderen kant uitgingen. Plotseling moest hij gaan loopen, eerst heel langzaam daarna vlugger, tot hii tenslotte Marie in een vaart-je bereikte en..., wakker werd. 's Middags viel hij in ziin eerste droomlcoze. slaap. Door het, kraken van de deur werd hii wakker. Op de houten vloer board© hii voetstappen naderkomen, die bii liet bed stil hiel den. Nieuwsgierig opende hij zijn ooecn. Marie stond daar. Ze had haar beste kleeren aan. meer kleur dan ge- woon'ijk en haar oogen schitterden. „Waarom... waarom ben je geko men vroeg hii zacht. Zii glimlachte en zette haar hoed af. Zoodra ik de boorden en die audcro" dingen miste, begreep ik. dat er iets gebeurd was of ging gebeuren. Daar om ging ik direct naar ie kantoor en vond daar je patroon, die juist bezig was ie brief te lezen." „Ik heb jou ook geschreven", viel hij haar in de rede. „Ja, maar die brief kwam pas den volgenden morgen. Hanzen en ik had den een.... een gesprek. Hij gaf toe, dat hii je te hard liet werken voor te weinig salaris, en ik heb hem zoo'n INCEZONDEN MEDEDEEL INCEN h 60 Cts. per regel, beeije verleid hoe ik over hem dacht! Als hij nu dat soort patroon was ge weest waarvan je leest- in de boe ken dan had hii ic een grooter salaris of een compagnonschap aangeboden. Maar daar hii tol een ander soort, be hoort. gaf liij slechts ziin typiste or der om een advertentie op te geven •oor ecu anderen klerk." „Ga verder!" zei Jaraen. „Toen ging ik naar huis en wachtte. Je brief kwam en toen de sleutels, met het poststempel Wiek. Ik hen met den ochtendtrein gekomen. Wiek is maar een klein plaatsje eu ik had niet veel tijd noodig. om mii te overtuigenj dat io daar niet was. Maarrik dacht wel. dat ie dichtbij zoudt zijn. Apeldoorn leek rnii Ie duur. daarom wandelde ik hierheen en vond je. Heb ie misschien nog iet3 noodig. voor ik wit pak?" Janeen schudde liet hoofd. „We zullen hier bli'vcn tot het eind van do volgende week", zei ze. Je behoeft pas in het eind van deze maand in je nieuwe betrekking te ko- „Nieuwe betrekking..,, i" „Ja. ik had ie al moeten vertellen, dat ze bii Pietersen een boekhouder noodig hebben. Toen ik in de stad was, ben ik er even aangeloopen. Ik vertelde den chef. hoe- je behandeld was. en dat ic een zenuwachtigen tijd had gehad...." ,,Hoe wist je dat?" „Dat raadde ik. Hij wil jou aanne men op een salaris van twaalf gulden per week hooger, dan je bii Hansen had. Toen ze daar bii ziin bed sjond, om haar pakje uit te pakken, viel het heni voor het eerst op. hoe ruw en grof haar hauden wareu geworden. En ze was zoo trotsc-h op haar handjes ge weest. toen zij trouwden. „En Jan," haar stem had een onge- „onen klank, „als ik... ik misschien niet. voor ie geweest beu, wat ik had moeten ziin, wil je dan probeeren het mii te vergeven, en willen we opnieuw beginnen?" Een trajm viel oP zijn arm. die hii naar haar uitstrekte. „Want... weet je..., ilc houd toch heusch van je." Mevrouw Jansen droogde haar tra in af en gingverder met uitpakken. „Het is toch gek met papier" merk te zii op „ie denkt, dat je het makke lijk kunt. verscheuren en dat gaat toch niet." Jansen knikte nadenkend. Hij dacht aau een zekere phrase. De muren, dio lui had willen verscheuren, waren t© sterk geweest voor hem. Misschien wa zij altijd te sterk. Binnenland IS KEGELBILJARTSPEL HAZARD? Men schrijft aan Cegedieco: Be caféhouder it. B., te Bolsward, oi- ;erde een zoogenaamden kegel-bib arlwedstrijd. Alvorens hiermede te laten 3MtvAT)gen', roeg hij den inspecteur van politie of liervoor ook nog een bijzondere toestem- g.-uv adat «leze het ontworpen icgloment ingezien, gaf hij toestemming deze partij te doen houden van 1 Oct. tot l November. Bepaald was o.a., dat voor ike partij 10 cem moest worden betaald door den speler en dat van de totale ia- iggelden 70 zou bestemd worden voor prijzen. Er b'eek animo te zijn, want in de eer- u 5 weken werden ruim 3700 partijed gespeeld. I" nu concurrentie of broodnijd van collega den ondernemer patten epofi!» in elk geval werd rondgebazuind, dat grof- gespeeld werd. Het gevolg was, Zaterdag 27 October door den inspec- r en een wachtmeester der marechaus- geld en boeken in beslag werden ge nen en dus do zaak stop gezet. Imtus- sehen was het aantal partijen tot boven 4700 gestegen. Hoewel de ondernemer zieir beriep op ie toestemming der po'itie, het baatte Hij vervoegde zich bij het bestuur zijner plaatselijke vereoniging, dat er dc Drank- .vct op mazug en in ar;. 45 het punt eag, vn ar méde hij dan in conflict moest zijn tkomen. Vertaling naar het Engelsch vau GENE STRATTON PORTER. bproetneus kwam tot de opening en liet zich toen vlug naar den grond glijden. Hij was bijna buiten adem en zi|n oogen schitterden. „Do schors is afgesneden met een mes 't sap weggeschrapten er is een diep,, smal stuk uitgehaald. De stam i s v reessl ijfc knoestig 1 I-Iot meisje danste en schudde hom bij de hand. „O, Sproetueusl" riep ze, „ik ben zóo blij dat je hem gevonden hebt!" Maar ik heb hem niet gevonden", zei de verbaasde Sproctrieus. „Jij hebt hem gevonden. Ik vergat hem en wou. doorloopen en jij wou het niet on be gon ei' osei' te jiralen en ging terug. Jij hebt l.om gevonden!" „J.3 mag wel eens oppassen op je reputatie Van eerlijkheid!" zei het meisje. „Je weet best dat jij dat- kleine boompje liet eerst gezien hebt „Ja, nadat jii me mee terug geno men had, en mij cr naar had laten zoeken stribbeldo Sproetneus te gén.! liet geluid .van sterke bijlslagen- klouk' dóór het hosch. „liet is Mc Lean's ploegl" nep Sproetneus. „Ze maken een open plek om er hun kamp to hunnen opslaau. Lal en wa hen gaan helpen!" „Moesten we dien boom niet liever weer merken?' vroeg liet meisje. „I-lij staat nog al achteraf en er .zijp er zooveel van hetzelfde soort hier- Het zou verschrikkelijk zijn als we hom nu weer zouden verliezen Sproetneus lichtte het kleine,boom pje op eu wilde dat er weer tegen aan zetten, maar het meisje hield hem togen. „Neen, zoo niét", zei ze. „Ik heb een idee dat dit de kostbaarste boom uit het heele bosch is. Jij hebt hem gevonden. Ik ga net doen of jij mijn ridder hent eu.jij moet er miin kleuren aan vast maken". Ze trok een blauw lint uit haar haar, streek het glad cn gaf het hem- Sproetneus wendde de oogen van haar af en maakte met'trillende vin gers het lint vast. Het meisje had hem haar ridder genoemd! O. wat hield hij veel van haar! Ze mocht zijn gezicht niet zien, au'lers zou ze zeker in. zijn opgen lezen wat hij voor haar probeerde te verbergen. Hij durfde op dat oogenblik ijn' lippen niet óp dat lint.'te drukken maar 's avonds zou hij er weer heen gaan. Toen ze een eindje geloopen hadden, keken ze alle bei om, .en, het blauwe lint fladderde heen en weer in den wind. Zij liepen flink door, Het is jammer, dat de vogels ver jaagd zullen worden", zei het meisje, „maar het is toch bijna tijd voor lieu om weg te gaan Ik vind liet verschrik kelijk dat het bosch nu bedorven wordt, maar is liet niet heerlijk om het krachtige, volle geluid van die bij len te liooren, in plaats dat je je ooren moet inspannen voor- allerlei kleine geluiden? Is het niet heerlijk om zoo vrij te kunnen loopen zonderdat je iets anders te vreezen licht dan een slang?" „01" zei Sproetneus en hij haalde diep adem, ;,het is,nog heerlijker dan je je voor kunt stellen. Niemand kan er zich indenken wat ik allemaal heli doorgemaakt, om mijn belofte aan den Baas na te komen en liet vol te hou den. En is het niet heerlijk dat er niaar een boom is omgehakt en dat wo daar het hout nog van terug go- vonden hebben, en dat we nu weer een nieuwen boom gevonden hebben? Mis schien vergeet meneer Mc Lean dien omgchakteu boom wel, als hij dezen boom ziet!" „Hij kan. hem piet vergeten", zpi liet. meisje, en omdat Sproetneus zoo Verschrikt keek, voegde ze er rij. „om o'nt luj «ooit reden heeft gehad om er aan te o'cnken. Hij had het zelf geen liaar beter kunnen doen. Dat zegt mijn vader ook. Je hebt gedaan wat je kon, Sproetneus!" Ze gaf hem haar hand en sis twee kinderen begonnen ze te hollen, toen ze dicht hij de ploeg kwamen. Ze lie pen laDga het pnd tot ze de mannen gevonden hadden. Het meisje vond het prachtig. Op een beschaduwd plekje aan den westkant, vlak bij iiet moe ras en bij de kanier,van Sproetneus, hakten ze struiken omruimte te maken voor een grocte teut nis slaapplaats voor do war.uen. een andere voor eet zaal cn een Iplankon Ihut von den kok. De voerlui waren aan 't afladen, do paarden knabbelden aan bladeren van de bosc.i.jes, en alle mannen v.-erklea mee om zoo gauw mogelijk het nieuwo kamp in oide te maken. Sproeh'.eus hielp het meisje boven op oen wagen vol tentlinuen, in de schaduw. Ze deed haar beenkappen af, veegde :.aar warme geziciit drc„g en straa.de van geluk <n belangstel ling. Do ploeg was zorgvuldig van alL- .slechte elementen gezuiverd en Mc Lean was er nu zeker van. dat er geen. man meer bij was, dien hij niet vertrouwen kon. Ze -hadden allemaal gehoord van den moedigen tocht- van het meisje om Sproetneus te redden en een paar van lieu waren ook met haar me: ge reden. Anderen, die er na dien tiid bij gekomen waren, hadden 's avonds, o.ls ze om het vuur zaten, in kleuren en geuren het verhaal gehoord. Bijna allemaal kenden ze haar van gezicht, door haar tochten met het vogel vrouwtje door a\Je bossciien. Ze ken den haar vader en wisten dat ze heel rijk was. Zo zouden het heel gewoon gevonden hebben als ihet meisje .op hen had neergezien, maar dat was niets voor haar. Haar vriendelijkheid was haar aangeboren. Ze hield van iedereen en voe'de met iedereen mee. Ze wou altijd geven.voor zoover ze liet in haar macht had. Ze kwam het pad af, hand in hand met den roodharigen sproetigen bosch wachter, voor wic-n ze een paar we ken te voren haar leven had gewaagd zo liep hard om gauw bij hen te zijn en zei lachend: „Goeden morgen", to gen iedereen. Toen ze boven op den wagen met tenten zat. leek ze net een koningin op haar troon. Er was niemand bij de ploeg die niet voor haar zou willen vechten. Ze was een levend voorbeeld van alge meen© broederschap'. En de mannen ibehoefden heusch niet maar ha.'vr mooie gezichtje of haar kostbare klee ren te kijken om te weten dat ze met onderscheiding behandeld moest wor den. Ze vonden het een eer om haar een plezier te doen. Toen ze naar den wagen liepefl. vroeg ze: „Mag ik van den boom ver» tellen, Sprooliieus?" „Ja, natuurlijk!" zei Sproetneus. Dat zon hij waarschijnlijk ook ge zegd hebben, als ze voorgesteld had, ont zijn hoofd af te snijden. Toen Mo J-cnn aan kwam rijden, vond hij hut meisje blozend en verrukt boven op den wagen zitten, met- volle handen. Eeu van de mannen dio een eiken struik aan 't omhakken was, had liaar een handvol vuurrood© bladen ge bracht. Weer een ander had oen bos moeras gras voor haar geplukt. Zo stak haar schatten omhoog en begroette Mc Lean: Goeden morgen, meneer de Baas van liet bosch!" De ploeg juichte en Mc Lean hoog diep voor huar. „Luister eens allemaal!" riep hot meisje, terwijl zo op een rol tentlin- nen klom. „Ik heb wat te zeggen! Sproetneus heeft hier nu moer dan een jnnr de wacht gehouden en hij geeft jullie nu het bosch inet alle boo- men er in: eu qm hot nog mooier te maken heeft hii vanmorgen den kost baarste van allen ontdekt, een aan den oostkant, waar Wessner dien eer sten dag over sprak vlak bii dn-n eene, die jullie, er uit hebt gehaald. En nu allemaal ho?ra voor Sproet- •noual't Met .gloeiende wangen en schitte- rende oogen 2ette ze drie hoera's in. Sproetneus sloop hot moeras in en

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9