Klachtenoverbezorging klaebtenoverbezorging Bloemendaalsche Krabbels Inbrekers. 41e Jaargang No. 12402 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 21 November 1923 mURlEH'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'h. Franco per post door Nederland f 3.87l/i* Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd 8 abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiön van Vraag en Aanbod van l tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l/3; franco per post f 0.65. '81 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 USTGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroc rd, Wijkeroog, IJmuiden. Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 tlirecUiirenJ.c. PEEREBOOM en P.W.PEEREBöCNl Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 Hoofdredacteur J. C. PEEREBCOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De Administratie van Haarlem's Dagblad verzoekt vriendelijk rechtstreeks te richten naar het Bureau Groote Houtstraat 93, Telefoon 724 Heden. WOENSDAG 21 NOVEMBER. Gemeentelijke Concertzaal. Volks- èymphonie-concert 8 uur. Buitengewone vergadering1 van aan deelhouders in de Alg, Nationale Bouw- en Exploitatie Mij. Brink- mann, Gr. Markt, '6 avonds 8.30 uur. Blauwe Kruis. Volkszang. Ope ning zaal. lialf 8._ Museum van Kunstnijverheid. Pa- viljoen6laan. Tentoonstelling- va.n de ontwikkeling der boekdrukkunst 10—i uur. Bioscoopvoorstellingen. Gebouw Bloemhof. De-s avonds hal. DONDERDAG 22 NOVEMBER. Schouwburg Janswég. Polikuschka. Russische kunsjfilm. 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond. Jacobstroat. Dr. A. H. de Hartog. „Waanzin of Godsdienst". 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Pa viljoenslaan. Tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst. 10—4 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, S uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling, S uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat." Bioscoop-voorstelling, S uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoop-voorstelling, S uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop voorstelling 8 uur. Het schoone plan tot stichLing van een dorpsplein in Bloemendaal is dan na een ilieel kort leven vergaderd tot vele andere schoone plannen. La rose la plus helle Ne dure qu'un instant, Mais l'amitié fidéle Dure étornellement. Of vrij .vertaald: een enkel oogen- blik leeft zelfs de schoonst© roos, maar trouwe vriendschapsbanden bewaart de rnensch altoos. In deze vergelijking is het plein de roos en de onvergankelijke vriendschap is de neiging, die de heeren Tideman en Monnik voor hun woonplaats Bloe mendaal voelen. Zij konden heb niet langer aanzien, dat de mensohen hoe langer hoe meer van elkaar verwij derd raken en trachtten den burger zin op te wekken door de stichting van een plein, waar de burgers elkaar zouden ontmoeten en dat op zichzelf door den cirkelvorm al het symbool van trouw eu genegenheid wezen zou, gelijk de trouwring aan de hand van jonge mensohen. Stel u voor: op vrije- en feestdagen zouden Overveners, Bloemendalers, .Vogelenzangers, Aerdenhouters ko men aangewandeld naar het plein (wanb'hoe liet komt weet ilc niefc, maar noch snelle auto's, noch ronkende mo toren, noch zelfs de stille fietsen pas ten voor mijn gevoel in liet pleinplan) en treffen elkander tiaar: zlij begroeten elkaar, Iwandelen eens rond, sluiten vriendschap en zetten zich, wanneer zij vermoeid zijn,, op banken neer. Want was er niet 'uitdrukkelijk bij vermeld, dat er op het plein gedegen heid tot rusten zöu wezen? Bij dit beeld komen van zelf twee andere op: de lange pijp, symbool van kalme rust en de Grieksclie wijs geer Socrates, in druk gesprek met zijn leerlingen. Om den hoek komen leden van den Ilaarlemschen gemeen teraad een kijkje nemen, zij zien en bewonderen den burgerzin en de se- reene rust en wannfeer zij een uurlje in deze omgeving [vertoefd hebben, zonder dat iemand hun een stroobreed in den weg legt of hen zelfs maar ont stemd aanziet, keeren zij naar de stad terug en vertrouwen elkander toe, dat zij nu van annexatie van Bloemendaal niet meer willen weten Helaas, hoe schoon zouden vele plannen zijn, wanneer er geen geld voor noodig was. De fraaie roos komt in den killen luchtstroom der werke lijkheid en lant haar blaadjes vallen. „Vijf en tachtig duizend gulden!" zei do Raad ontzet, „waar halen wij die vandaan? En nog wel zoo kort na een verkiezingscampagne, waarvan de in zet (ja, dat is immers de term: de inzet) toepassing van de grootst mogelijke zuinigheid .was geweest. Er kon niet aan gedacht worden. En met vele be tuigingen van leedwezen _besloot de raad eenparig, dab de f 85ÜÜÜ in leas zouden blijven. De eigenaars krijgen de voorkeur, die zij tob 1 December aan de ontwerpers van het plan had den gegeven, weer terug. Nu is liet natuurlijk gemakkelijk, om over eeu goed gemeend plan grap jes te maken,'maar liet is toch in ver schillend opzicht jammer, dat het niet kan doorgaan. Bloemendaal bezit 'een maal geen dorpskom, ze is een strook langs de duinen, die i n de zandheu vels op min of. meer grillige manier wordt voortgezet. Er bestaat op dit oogenblik zelfs geen gelegenheid, om een '.muziektent .te plaatsen, waarin de II. V. of liefhebberij-muziek korpsen een uitvoering kunnen geven. En toch: is nu werkelijk alle hoop verloren? Kan het plan, al is 't ook minder weidsch, niet mettertijd toch nog tot uitvoering komen. Tusschen de Zomerzorgerlaan en de Koepollann is daarvoor ruimte genoeg en de grond hohoort er aan de gemeente. Nu is de plek afgerasterd, oniriat er bollen in den grond zitten, door de omwonenden tot lieiDder gemeente cn tot vreugde van zichzelf aangeboden; zij zullen het plan dus wel niet toe juichen,, ma.at dal is des te heter. Plannen waartegen /geen oppositie bestaak komen zelden of nooit tob stand. Maar ook dit vereenvoudigde plan zou geld kosten en nu de Raad in een stemming van zuinigheid ver keert waarbij, zooals de heer Van Kessel zeide, zelfs op de kielen van de arbeiders zal worden bespaard, is er dus voorloopig geen kans op. Ook niet op heb vereeuigmgsgebouw, dab de plemheeren hadden uitge dacht en waaraan. Bloemendal ze ker nog meer behoefte heeft, dan aan een plein. De toekomst evenwel moet ook nog wat tot stand kuniieh brengen. Daarop hoopt Saxenburger nu maar, met Mr. Tideman en Mr. Monnik. Dus loopen de bloemen van den heer Hirschfeld nog geen gevaar. Aan do zorgen van onze afdeeling plantsoenen zullen ook dete worden toevertrouwd en te oordeelen naar den toestand van de pariten en per ken in dit jaar, zullen zij daar wel bij varen, want met lof mag daar over worden gespróken. Er is nog ander bloemenschoon, waarvan de voorbijgangers genoten hebben, namelijk van den tuin vóór Duin en Daal, zonder te weten, dat die was ingericht en werd ónder- bouden door de afdeeling Bloemen daalVelsen va.n de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Aldus gelijkt die afdee ling op het viooltje, dab in 't, verbor- gène haar heerlijke geuren ver spreidt. In mijn vorigen Krabbel mocht ik dankbaar wijzen op heb zoogenaam de vast-rccht tarief van de P. E. N., maar daarbij meteen verlangend spreken over een verlaging van het grondbarief. Die opmerking is inge slagen. Men vindt het tarief veel te hoog voor den tegenwoordigen tijd. Men zegt, dat het misschien paste in de periode toen electriseih. licht en elecbrisclie kracht luxe waren, maar op dit oogenblik totaal verouderd is geraakt. Men vraagt ook waarom, als de kilowatt-uren boven het voor geschreven minimum in prijs ver- lacigd kunnen worden, dat niét ook mogelijk wezen zou voor het mini mum zelf. Aldus vraagt „men". Maar wat doet men verder? Niemendal. Alle mennen betoogen op eigen gelegen heid, het dorp weerklinkt er van. Dat duurt zoo, willen we zeggen zes dagen daarna sterft het geluid zachtjes aan weg en de hooge licht- prijs gaat door. Waar is dus, wil ik maar zeggen, de man die de kat de bel aanbindt? Of, in dit geval, die een oproeping doet aan do verbruikers, van elec- tricibeit, om bijeen te komen op een vergadering en daar de middelen te beramen tot prijsverlaging. Het ver gadergebouw op het dorpsplein is er nog wel niet, maar „Vreeburg" kaü ook dienen. En wat getuigt er nu, ik vraag het aan Mr. Tideman,, meer van burgerzin, dan samen te Komen om een van de eerste levens behoeften goedkooper te krijgen? Ik denk bijvoorbeeld aan den heer Loitii. Of aan den heer Otto Of aan den lieer Monnik Of aan den heer Tideman. Mannen van wapenen ge noeg in Bloemendaal? Zon er onder de velen, die Bloemendaal verdedigen tegen de plannen van Haarlem, niet één wezen, die de Biloemenclaalseiie beurzen in bescherm in et neemt tegen de P. E. N. Daar is te meer reden voor, om dat cle gemeente zich voortdurend uit breidt. Er is bijvoorbeeld druk ge bouwd aan de RampeJaan, zelfs op do zijwegen. Hier wordt een van de uit gebreidste wijken van Bloemendaai gesticht. En tegelijkertijd wórdt, aan den anderen kant van de gemeente, het park Kin hei m voorbereid. Er is al een stuk van 10.000 Meter aan een com binatie verkocht, die er met Februari gaat bouwen. Die er een Doctor Bak kerstraat w.ilden hebben, krijgen lnm zin niet, want de straten krijgen na men van boomen en in een park is dat volkomen op zijn plaats. Het kan toor van de Binnenlandsclie, dat er gesticht is, zal wel binnen een maand of wat betrokken worden de vlag heeft al van de kan gewapperd. Als onze brave dokter het wist, zou het hom niet deren, dat zijn naam niet op een straatbordje zal prijken. Hij was de eenvoud zelf. Maar wel zou hij met verwondering zien, wat or sedert zün heengaan al zoo veranderd is en verbaasd de autobus nakijken, die den dienst waarneemt tusschen O-vorveen cn Santpoort, In de volgende maand, namelijk op den 2Ssten December viert deze zijn eersten verjaardag. Het is dus nu wel tijd om de balans van zijn gedrag op te maken en dan zal het blijken, dat er een batig saldo overschiet, name lijk figuurlijk gezegd, in de vanrdee ring vail het. publiek; of ook de on dernemer daai'Qp letterlijk kan bogen, gaat mij niet aan. maar ik wil het voor hem hopen. De dienst was gere geld. als hot weer gunstig of ongun.- stig was en bet contact tusschen Bloe mendaal en Santpoort is er zeker door bevorderd. Oud en jong hebben er gebruik van gemaaktde oudies. omdat hun beenen geen lange wan delingen meer konden doen en de kinderen, omdat hun hersens in school moesten worden geoefend en ontwik keld. Hier raken dus de uitersten, voeten en hoofd, elkaar. En door de vorbinding met de electrische traans waren de tarieven practisch en bil lijk. Naar ik hoor houdt do gemeente ge regeld toezicht op de wagens. De on dernemer zou zeker wel wenschen, dat zii nog een stanje verder ging, cn een subsidie schonk, zoodat liij deii nursdien.st in een halfuurs kon veran deren. wat zijn ideaal is. Maar of daarvan komen zal in deze tijden? Zie de bovengenoemde opmerking van het Raadslid van Kessel. Er wordt gesproken over de indee ling van de bevolking der openbare lagere scholen naar schoolwijken. Onderwijsmannen verwachten daar niet vee! van. Zoo'n indeelincr zou onmogelijk we zen. wanneer niet de Overveensohe school in een opleidingsschool werd ,-erand.erd en daartegen bestaan' neg il moeilijkheden. SAXENBURGER. Wat zou u ervan zeggen, om op een druiligen regenaclitigen.herfstmiddag door Haarlem wandelend, plotseling verplaatst to worden in een hellichte zaal, waar heeren en dames in avond toilet- vrooüjk lachend rond kleine ta feltjes zitten, kijkend naar een bal let, uitgevoerd door vier meisjes op de muziek van Amerika's meest succes volle exportproduct van de laatste ja ren, een jazz-band. Dat is precies, wat ons Dinsdagmiddag" is overkomen, toen wij, op invitatie van den heei Benno, directeur van de N.V. Dutch Film Cv., een kijkje in zijn bedrijf gin gen nemen bij de opneming van eenige scènes uit de eerste groote film van de nieuwe onderneming „Kee en Janus naar Parijs'. De bioscoopbezoekende lezer zal zich herinneren, dat de heer Benno reeds met Kee en Janus naar Berlijn geweest is, om hun wederwaar digiiedeti daar op de film vast te leg gen. Het avontuur is blijkbaar goed bevallen, want het echtpaar wordt nu waarlijk bereisd. De heer Benno regisseert-, „Nou dames en heeren, even oplet ten. Wjj krijgen nu de balletscène in do Moulin Rouge. Allemaal applaudis- seeren als het ballet opkomt. Vooruit maar. Muziek! De jazz-band op het tooneellje barst los, van links komen de vier ballet meisjes op, voeren hun passen uit op liet inspirecren-de Yes, we have no ba nanas, buigen don tegen het frene tiek applaudisscereude gezelschap en verdwijnen. .Het applaus gaat over In' geschater als van een der tafeltjes een komiek mannetje, met zijn kale groen achtigc gekleed e jas, file erbarmelijk „zit" geheel uit den toon vallend in dit mondaine gezelschap, zich uit zijn stoel omhoog werkt. Dit is Janus in do film, Piet Köler in het dagelijkse.!! leven. Stop! schreeuwt de lieer Benno. Een handschoen uit en de andere aan, Piet. En je bril opzetten. Overdoen. Nu voert Janus eeu solodaus uit, ter wijl de overige gasten liet uitschate ren, I-let- lachen gaat hun natuurlijk af, de bekende Amsterdam»,.Ko miek kent het klappen van de zweep. Tot hiertoe! schreeuwt de regisseur. Nog eens hetzelfde. De geheel© scène wordt herhaald en nog' eens voor een derde maul. Dan is de lieer Benno le- vreden. Lichten! Geweldige lampen vsn eenige hon derdduizenden lcaarssterkto zetten het atelier in een verblindend licht. Alles wat straks nog vaal en grauw wan, schittert en flonkert nu. De electriscli verlichte wieken van de beide mo lentjes aan weerszijden van liet too neellje aangebracht, beginnen te wen- tolon. Draaien! Scherp let de regisseur op. o( er nu geen fouten worden gematiki want dit is de opjienn'ng en ieder ver keerd gebaar van een hoofdpersoon, elke verkeerde stap van een ballet danseres kost ettelijke meters film. Telkens wordt gestopt om een detail te' verbeteren, maar ten slotte heeft liet gelieele gezelschap van eenige tien tallen .personen zijn plicht toch be hoorlijk gedaan. Nu nog even Piet Köler in zijn dans alleen, een spo- ciale opneming van het orkestje, welks leden zich uitputten in hot maken van de grimassen, die voor dit soort mu ziek onontbeerlijk schijnen te zijn. Zoo haalt de lieer Benno de Pani sche Moulin Rouge naar Haarlem. De Moulin Rouge, die. zelf reeds jaren in verval, nu lint echte Bohémien lo ven in de Fransche hoofdstad verdroi. gen is door de Amevikaansche dollars, toch nog altijd voor het buitenland geldt als het middelpunt van Mont- martre. Donderdag gaan wij met z'n achten naar Parijs vertelt de ijverige re gisseur ous. Kee moet droomen, dat zij van den Eiffeltóren valt en die scene moeten wij daar opnemen. En als wij deze film klaar hebben, moet zij de geheels wereld door. Wij wenschen den heer Benno met zijn jonge onderneming alles succes en zullen er zeker bij zijn als zijn jongste filmproduct hier vertoond wordt. Een enkele opmerking nog. Het meerendeel van deze filmartisten is Tlollandseh, maar de balletdanseres jes waren Duitsch en dg kei liters, en cle muzikanten evenzoo. De echte Mou lin Rouge heeft deze situatie in jaren niet meer gekénd. Stadsnieuw: Mag hei water bij de Regulierstraat niet ge dempt worden? De behandeling van de zaak in kort geding. Wij hebben gemeld dat door den heer P. Kruyer, directeur van de Ma chinefabriek bij de Regulierstraat, de N. V. Houthandel „Het Spaarne", in liquidatie, en de heer J. Ter-hagen, architect, gesommeerd zijn, op te hou den met het demipen van het water bij ,de Regulierstraat, Dinsdagmiddag diende deze zaak in lcort geding in de Raadkamer der Ar- rondissementsRechtbank voor den President'dier Rechtbank. De zaak was aanhangig gemaakt door Mr. J. Deenik, rechtskundig raadsman van den heer Kruyer. Voor gedaagden trad Op Mr. Dr. W. P. Vis, Mr. Deenik vestigde' er in zijn plei dooi de aandacht oji dat de vaart van het begin af beschouwd is ais een uit- vaan naar het Spaarne. Er js nu een .ieel van die vaart dichtgegooid dc .demping is zoover gevorderd dut er een lorriespoor naar 't Snai.vne loopt. Voorts besprak pleiter de quaes'-ie van het servituut. Bij de oprichting der Ijzergieterij, op 5 November 18SC, is een servituut gevestigd ten bate van het gelieele vaarwater. De vaart is altijd geweest een „gemeene beurt- vaart", ook voor de buren en het gaat iiiet aan, het water nu maar zoo voor iemands neus en voor de riolen dicht te gooien. Mr Vis besprak de dagvaarding. Spr. ontkende nadrukkelijk, dat er een vaart ter plaatse is. "W el is er w a t e r, maar dat is een doodloopende tak van de haven van de Werf Conrad. Het is nu eeu moddersloot, waarin 2a c.M. water staat en die zelfs niet bevaar baar is voor een vlot. Voorts is volgens pi. de hoer P. Kruyer niet bevoegd om een actie ln te stellen. Eigenaar is toch niet de heer P. Kruyer maar de Commandi taire Vennootschap Machinefabriek, voorheen P. A. Kruyer. Verder moet ipl. ontkennen dat het water al minstens 50 jaar, voor vaart is gebruikt. Er is wel eens een enkele maal gebruik van gemaakt, maar clan onder erkenning van het recht van den eigenaar en tegen betaling van recog nitie. Voor heb vervoeren van werk stukken was de vaart trouwens niet noodig; liet weinige dat de fabriek m cle laatste jaren te vervoeren had kon vervoerd worden langs de Regulier- straat. Wat het servituut betreft: de erf dienstbaarheid heeft bestaan maar is bij 'akte van 25 Mei 191S voor f 100 af gekocht. Na dien datum was Je vaart geen „gemeene doorvaart" meer van cle Machinefabriek naar het Spaarne. Tenslotte zeide f>). dat de heer Ver- hagen de Patrimoniumbuui't wn ver binden niet Schoten en daarbij de volle sympathie heeft van de Gezondheids commissie die reeds lang gewensclit heeft dat de moddervaart werd dicht- geworpen. Replieeerende hield Mr. Deenik vol dat wel -degelijk van een vaart moet worden gesproken. Bij servituut is zelfs aan den heer Kaaien, c!en rechtsvoor- ganger van „Het Spaarne" de verplich ting opgelegd, die vaart op 'n zekere diepte te houden. Op 1 Juni en op 1 September 1922 is o. m. gebruik van de vaart gemaakt, later ook nog wel. PI. gaf toe dat door de „Conrad" het ser vituut in quaestie was afgekocht op den door Mr. Vis genoemden datum, maar dit betrof slechts een stukje langs de „Conrad". Een servi tuut ten laste van „Het $pa»vnc-M be staat nog wel deee.üik In zijn dupliek merkte Mr. Vis op, dat niet is vast komen te staan, dat er een vaart is. Spr. ontkende dat in Januari en September 1922 de vaart is gebruikt. De erfdienstbaarheid, be toogde Mr. Vis, js indertijd alleen door de „Conrad" verleend en ook dooi' haar weer afgekocht. Vrijdag a-s., te drie uur, zal de Pre sident in deze zaak uitspraak doen. Uitgaan „Zijn we dat dan niet allemaal"? De directie der Kon. Ver. ,,Het Nc- derlandsch Toonee!" verzoekt ons te willen mededeelen, dat, de eerste, op voering te Haarlem van „Zijn wc dat dan niet allemaal is bepaald op Donderdag 29 November c.k. in den Stadsschouwburg. Ernstig Tramongeluk. Een vrouw op het Stationsplein overreden en gedood. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur reed een éénmanswugen van liet Sta tionsplein den Jnnsweg op. In dezelf de richting liep een oude vrouw, tus schen cle andere rails. De wagenvoer- d-er belde eenige malen. Plotseling echter wilde de vrouw - op "n drafje de rails naast haar oversteken.Hoe wel de wagenvoerder hetzelfde oogen blik „magnetisch" remde, kon een aanrijding niet verhinderd worden. De linkerwielén gingen de vrouw over het onderlichaam. Zeer spoedig na het ongeval werd de tramwagen opgevij zeld. Het slachtoffer werd voorloopig naar de Haarlemsdie Auto Centrale aan den Janswég vervoerd. Dr. P. Ozinga constateerde den dood, die waarschijnlijk dadelijk na het ongeval ingetreden was. Het liik werd naar het SintDlisa- beths Gasthuis vervoerd. Het bovenbeen-bekken werd ver brijzeld, terwijl mede inwendige verbloedingén den dood veroorzaak- ten. Bij nader onderzoek lileek de vrouw te zijn de 66-jarige Magdalena Worm- houdt. wed. Plunjes, zii was koop vrouw en woonde in de Korte Hof straat. De ongelukkige was doof en aan één oog blind, het andere oog was ontstoken, AUTO-ONGELUK. Dinsdagavond reed een vracht-auto komende uit Haarlem op den Kleinen Houtweg. Ze werd bestuurd d-oor een Hagenaar, die doou de donkerte mis leid, de wagen tegen het hek vim den Hertenkamp liet loopen. liet. hek werd vernield en de auto kwam in de sloot terecht. Met de hulp der HeemsteedscJie politie werd de wagen weer op den weg góbrr-'Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet. voor. DE NIEUWE GEDACHTE. Sten schrijft ons: A.s. Zondag zal voor „De Nieuwe Ge- daotile" optreden Gerard Arbous, die spre ken zal over Boedhislme on Christendom en voor zal dragen Akedysséril van Vil ders do l'Isle Adam, iri de vertaling van Van Deyssel. Wij maken er beiajig-siollen- den opmerkzaam op, dat dit een middag van kunstgenot zal worden, nu een kun stenaar als Arbous een kunstwerk ais Akedysséril zal weergeven. We verwach ten dan ook een groeien toeloop. VERTELMIDDAG VAN MEVR. \V. BLOMBERG—ZEEMAN. De 2e vertelmiddag van mevr. W. Blomberg-Zeeman mag een groet suc ces voor haar genoemd worden. Het gezellige zaaltje in het Remonstran tenhuis was bijna geheel gevuld met aandachtig, luisterende kinderen Hoe leefden vooral de grooteren onder hen mede met de geschiedenis van een verloren vingerhoedje dat in „Het ge heim van de Sneeuwkoningin" een hoofdrol vervulde. En wat genoten de kleintjes hij het grappige vertelsel van „De muts van Siufc-Nicolaas", waarbij alle Haarlemmers te pas kwa men om te helpen zoeken naar dat ver lorei» hoofddeksel. Moge mevrouw Blomberg zooveel succes hebben, dat op den 3d en vertelmiddag liet zaaltje te klein blijke. VERDRONKEN. Maandagavond is in het Noordzee- kanaal tegenover het Zijkanaal F dus onder Haa-rlcmmerliede en Spaarnwoude, een schippersgezel van een motorboot gevallen en ver dronken. ONGESTELD. Dc heer A. G. Boes, lid van den ge meenteraad, is ongesteld. Zware ver koudheid en koorts bindt hem aan hc'. bed. Bloembollencultuur De forensenbelasting en het Bloembollenbedrijf Dc 144e algemeens vergadering der Al gemeen* vereeniging voor Bloembollen- cultuur wordt Maandag 17 December al hier gehouden. De agenda bevat een voorstol van het Hoofdbestuur om het te machtigen uit de middelen der veroeniging met een be drag van tienduizend gulden in te toeke ren op het wnarborgfonds voor de ten toonstelling 1925. Verder een vin hel Hoofdbestuur om nol g'e.nome V«gJlering"'* «m"'\w!tei 'te bestrijding van de kosten, verbonden aan do behartiging van den invoer van bloem- De afdeeling Oegs:gecst cn Omstreken Heli voor het Hoofdbestuur te verzoeken pogingen in het werk te stollen, om een billijker regeling der foronsenbeUistiiig in bet bloembollen bedrijf te verkrijgen. Toelichting van dé afdeeling. Bij «enige leden onzer afdeeling hecrsclvt momenteel ontevredenheid over do regeling van de aansiagen in de forensenhelasling, zooa's deze Pions wordt toegepast. De forensonhelastïng is in hoofdzaak er op ingericht om te beperken den uit- roclst van gropt-industriee'.en uil groote plaatsen me', lager belasting-percentage. Du bloeuibollenkweókêc behoudt zijn woonplaats, doch is genoodzaakt zijn teelgronden meestal geheel of gedeeltelijk so zoeken in omliggende plaatsen» Beide- categories! va'.leu .onder dezelfde regeling, wat dc- afdet'.ing Ocgstgcest en Omstreken onbillijk voorkomt, daar op deze wijze voor hun bedrijf 4/3 van iiet inkomen be taald wordt. Billijker zou het o.i. zijn, dat belasting geneven word op do plaats van Hot hoofdbedrijf, wal door de gemeenten cn liet Rijk onderling geregeld wordt. Pracadvies van het Hoofdbestuur. Ook naar de meening van het Hoofdbestuur werkt de foronwnbnlastiug ten opziehto van bloemhollen ondernemingen, die in meer dan één gemeente bedrijfsgebouwen in gebruik hebben, onbillijk. He: is be kend, dat een wijziging van do forensen belasting in voorbereiding is en ook dat do Kamer van Koophandel eu Fabrieken voor Rijnlsnd, gevestigd to 'Leiden, juist in verband ook met de belangen der bloetn- bollenondcniemingen over dit onderwerp een adres heeft gericht tot den Minister van FiüMiciSn. Het Hoofdbestuur is voor nemens om zioh, hetzij hi aansluiting bij de -actie van genoemde Kamer van Koop- handel, het zij zelfstandigtot de be voegde autoriteit te wenden met liet ver zoek om bij de aanstaande wijziging der forejiseiibelaslülg met dc rechtmatige be zwaren van hei bloembollenbedrijf reke ning te houden, mede aan de band van de terzake in deze Algemeeno Vergade ring te voeren gedachten wisse ling. De motorbrigade der Haarlemsche Politie. Een goede uitwerking Hoewel dezo brigade morgen pas drie weken bestaat 1 November werd zij in werking gestéld kon de Commissaris van Politie ons tocli reeds mededeelen, dak de dienst Hem tok groote tevredenheid stemt. Voor- ai wat het verkeer op straat betreft rechts houden en maximum snel heid -- is er al veel goeds tot stand gebracht. Mst peper gegooid Aanslagen op vrouwen Een persoon, dio tot nu toe onbe kend is gebleven, heeft in het Hortus plantsoen te Amsterdam niet peper ge worpen naar een juffrouw, dio op 't Amstelveld woont. Gelukkig mikte hij niet goed, waardoor een gcdcelt" van de specerij op dc wang-van de juffrouw kwam. Terstond na zijn daad zette de man het op een loopen. Ongeveer twintig minuten later deed zirh dergelijk geval voor op den Bin- nen-Amstel. Hier was het een bewoon ster van Haarlem. Eenig poedel' trof haar in de oogen, ten gevolge waarvan zij in bet Binnengasthuis moest wol den behandeld. Daarna kon ze weer vertrekken. De dader is onbekend gebleven. De aanslagen hebben vermoedelijk dezelfde drijfveeron ten grondslag ais het inktwerpen meldt de Te!. Amsterdammers die In onze omgeving komen stelen. Eenige daders aangehouden. Hoe twee inbrekers op heetordaad betrapt werden. "Maandagavond werd door de poli tie te Haarlem R. C. wonende te Amsterdam aangehouden, die een zak met verschillende klcedingstuk- ken en liuisnoudgoedoren vervoerde. Het bleek dat dio goederen te Heemstede ontvreemd waren. Hij is daarop door de llecmsteed- sehe politie overgenomen nan wie hij bekende met nog twee andere te Amsterdam wonende personen al hier te hebben ingebroken in een on bewoond perceel nan den Heere.nweg en daaruit die goederen tc hebben cint.vrcömd. iToen de politie aan bedoeld per ceel kwam om een plaatselijk onder zoek in te stellen, kwamen plotseling twee personen door een kelderraam uit dat perceel kruipen. Na oen worsteling werden zij ge arresteerd en naar het bureau ge bracht. Hot bleken twee zwervers te zijn die van Amsterdam waren gekomen en bedoeld perco i waren binnenge gaan om ti' stelen,, doch door. de komst vun de politic waren verrast. Deze twee personen waren niet de zelfde waarmede R- C. den inbraak, in dot perceel bad gepleegd»

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1