HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT" Verricht alle BANKZAKEN Bezorgt alle ASSURANTIËN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1923 - TWEEDE BLAD PRIJSHOUDENDE MARKTSTEMMINC. OLIE-WAARDEN ONVERANDERD. RIJZING IN SUIKERAANDEELEN. 16—23 November 1926. Ia de afgeloopen berichtsperiodc nebben geen geueurleuisseu plaats gehad, dio belangrijk! genoeg geacht honden worden om het ulgeuieen aanzien der fondsemnarkt in den een of anderen zin, belangrijk to wijzi gen, zoodat, in afwachting van de ontwikkeling der politieke gebeurte nissen, een prijshoudende stemming' bewaard kou worden, welke slechts matig door de politieke berichten beïnvloed word. Do overeenkomst der geallieerden betreffende de militairo controle in Duitsc'nland, werd guns tig opgevat, niet zoozeer om de di recte gevolgen van deze overeen komst, doch meer omdat men in dit samengaan der geallieerden het be wijs méént te zien dat de gcsenilleii die' do voornaamste belanghebbenden gescheiden houden, nog niet zoo ernstig moeten worden opgevat, dat eep directe breuk hiervan het gevolg is Men blijft ondanks de tegenwer kende factoren, de hoop koestereu dat binnen afzienbaren tijd de scha deloosstelling afdoende geregeld zal worden, waartoe de berichten over de voorgenomen credietverleeoiing door Amerika, Engeland en Neder land, aan Duitschland eenigen grond un waarschijnlijkheid bieden. Deze credieten, die zullen moeten dienen om het Duitsche bedrijfsleven we der op gang te helpen, kunnen als bet bcgiii van te verwachten meer geregelde toestanden in Duitschland beschouwd worden, zoodat verwacht mag worden dat, wanneer eenmaal een gunstiger atmosfeer in do eco nomische toestanden in Duitschland geschapen is, en het bedrijfsleven, met behulp van de inmiddels, inge voerde sbabiliseering van het- betaal-, middel, weder op gang zal zijn ge bracht, de algemeen als noodzake lijk geachte regeling der schadever goedingskwestie, niet lang meer cp zich zal doen wachten. Het wordt thans vrij algemeen ingezien dab een langer uitstel voor geheel Europa noodlottig dreigt te worden, zoodab alleen hierin al reeds een aanwijzing ®kan worden gezien dab het in 'b belang van alle partijen noodzakelijk is dat de herstelkwestie zoo spoedig mogelijk geregeld wordt. Intussciheu is in Engeland de verkie zingsstrijd, waarbij zal moeten wor den uitgemaakt, of al of geen hoo- gero invoerrechten tob bescherming der nijverheid zullen worden inge voerd, in vollen gang. Engeland is door vrijhandel groot geworden winstgevende prijzen te bedingen en het is dan ook alleen in de betrokken rubrieken waar de koffie, ihec, sui ker, olio en ruhberaandeelen verhan deld worden, dat een opgewekte han del valt te constateeren. Daar onge veer driekwart der genoteerde fondsen belang hebben bij genoemdo artikelen, valt dan ook, niettegenstaande de ook hier te lunde heeirscliende malaise, een reeds reeds langen tijd opgaande beweging te constateeren, wel is waar nu en dan door reacties onderbroken, doch die toch steeds een opgaande lijn aantoonde. Ook in de afgeloopen week kon in de betrokken fondsen weder een levendige handel worden opge merkt.' Ook deze week traden weder suikerwaarden op den vóórgrond. Wos al reeds eenigen tijd, op grond van het toenemend gebruik vooral in Amerika een zekere schaarschte aan suiker te verwachten, die tot oorzaak had dat de prijs niet onaanzienlijk kon oploopen, nu de Buropeesche eui- keroogst tegenval' is do vraag naar Indische suiker belangrijk toegenomen niet alleen voor directe levering, docli ook voor den nieuwen oogst, daar ver wacht wordt, dat de huidige voorra den nauwelijks toereikend zullen zijn om in de vraag te voorzien en het volgend jaar, wanneer de nieuwe oogst op Java zal afgeleverd worden, voor een tekort gevreesd wordt. De vraag naar. suiker uiit oogst 1924 bleek thans reeds zoo dringend te zijn dab de Visp in de gelegenheid werd gesteld reeds partijen af ie doen tegen 15.40 per picol. Thans zijn reeds on geveer 18,000-000 picol tegen onge veer 15.25 voor superieur en 14.— voor kanaalsuiker verkocht, zoodat met de resteerende 71 a 8 millioen pi col rustig de verdere loop der suiker markt kan worden afgewacht, daar reeds vaststaat, dat over 1924 zeer be langrijke winsten door do cultuur- Maatsehppijen zullen worden behaald. Op het vooruitzicht dat, na do te wach ten bevredigende uitkeeringen over dit jaar, de dividenden over 1924 zeer hoog zullen uitvallen, kon op de ver hoogde afdoeningen deze week een ster ke vraag naar auiker-aandeelen gecon stateerd worden, welke slechts tot be langrijk hoogere koersen kon worden bevredigd. Oi> winstnemingen trad te gen het einde der week een geringe reactie in, waardoor de hoogste koer sen niet behouden konden worden. Aand. Vorstenlanden kwamen het moet dan ook als een zeer ernstig 183 1/A_ tot l88 öp Hai3(L Verg. A'dam symptoom ibesvjhohwd worden van van 489 3//4 tot 5Ö3 -j/4( Java Cultuur den tegemvoordigen toestand, dat ,an 391 tot 394 1/4| Murman van men thans van den ouden beproefden 2g.2 1/2 tot 3ÜÖ 1/2, Poerworedjo van ,,-»rr te w.dvpn. in do 3/s prat|jekan Taugeraag wenscbb af te wijk hoop dat beschermende rechten eeni ge verlichting zullen komen brengen in dc groote lasten, door de werk loosheid veroorzaakt. In Duitschland moet de eene regee ring, na do andere erkennen, niet in staat te zijn eenige orde té scheppen in den chaos, die dreigt met Duilsch land. ook het overige Europa, in zijn val mede te sloepen. Dab onder déze omstandigheden in ons land de malaise niet nog groo te re afmetingen aanneemt, daar toch handel en industrie voor een groot deel afhankelijk zijn, van den/thans nagenoeg geheel stilliggend en door voer naar Duitschland, is te danken aan de gelukkige omstandigheid dab ons land in zijn koloniën een bron van inkomsten bezit die cle gevolgen der malaise niet zoo ernstig doen ge voelen als het geval zou zijn, indien de handel alleen op den doorvoer naar Duitschland en de verhande ling van biiuicnjandsche producten was aangewezen.' Onze beurs dankt dan ook haar be trekkelijk levendig karakter uitslui tend aan de belangrijke winsten, wel ke de koloniale producten opleveren. Nagenoeg voor allo door IncUë voort- a, gebrachte producten vallen thans zeer 362 tot 39Ü 1/2. In Mijnwaradèu waren de variaties onbeduidend. Het bericht dat liet negende niveau bij de Hedjang Lebong thans watervrij is gemaakt, had. geen invloed op den koers, niettegenstaande bij het bericht dat de mijn was ondergoloopen een rijzing intrad, terwijl verder geen be richten over het vinden van nieuwe ertslagen, waarop de rijzing geba seerd was, beleend gemaakt werden. De koers was tenslotte 123 1/2 .tegen 120 3/4. Hoewel de houding der Petroleum- miwkt nog vast was, kondon Konink lijke niet verder monteeren. Wel trad voorbijgaand 'n verbetering in, op het bericht dat door de Mexican Eangli eenige nieuwe bronnen zijn aange boord, doch toen werd medegedeeld dat de exploitatie niet verder zal voortgezet worden, werd hierin een aanwijzing gezien dat de verwachtin gen ovèr dep petroleum rijkdom in Mexico niet hoog gespannen zijn. Daar tegenover stonden 'de berichten, die melding maakten van. den grooten- in vloed welke de Koninklijke yjiell com binatie in Tuisland bij de exploitatie der olie-terreinen zal ver'werycn, zoo dat de koers goed op peil gehouden INCEZONDEN MEDED EELINGEN h 80 Cts. per regel. HSS.IUÏILEM Spaarbankboekjes met 4 pet rentevergoeding kon worden. Zij noteeren ten slotte, betrekklijk geringe tusschentijd- sche fluctuaties 392 1/4 tegen 384 1/2. Op do betere berichten uit Itumenie, wat' betreft de regceringsbe- moeiïngen, die er op wijzen dat de exploitatie der staatsterreinen spoedig 1 worden opengesteld en meer ijheid van den handel in petroleum- producten znl worden toegestaan, kon den aand. Geconsolideerde van 131 5/7 tot' 137 7/8 opkomen. Yoorf het eerst sinds geruimen tijd toont de voorraad rubber te. Londen weder een. vermindering aan en wel 60,405 ton tot 59957 ton. Hierin mag dan ook een begin van de ver wachte verbetering van de statistische positie, van dit 'artikel gezien worden, te meer daar, zooals de laatste we- bleek, do Ameriknansche fabrie ken weder geneigd waren belangrijke aankoopen op verder liggende termij nen, tegen bevredigende prijzen, af fce sluiten. De prijsvariaties te Londen' waren echter zeer gering en daar de prijs te Londen steeds sus maatstaf voor de temming van liet artikel beschouwd voïdt, was de animo voor de aandee- !on niet groot. De markt bleef dan ook tamelijk onbewogen. Alleen tegen hét einde der week konden de koersen iets opkomen, op een lichte prijsver betering voor het artikel. Aand Am sterdam Rubber noteeren 152 tegen 151 7/8, Kending Lemboe 194 tegen 191, Oost Java Rubber 230 tegen 235, Serbadjadi 298 tegen 297. Sclieepvaartaandeelon bleven ver waarloosd, terwijl ook de Indische lij nen, die op grond van de betrekke lijk gunstige resultaten de. vorige w.eek waren opgeloopen, daalden. Aand. Hol). Am. Lijn noteeren 80 1/2 tegen 82. Holl. Stoomboot 2-i tegen 20 1/2. Kon. Boot 53 1/4 tegen 57 i/2. Kon. Paketvaart 124 tegen 126 7/8. Ned. Scheepvaart Unie 115 7/8 tegen 119. Van Tabaksaandeelcn valt" een reactie in aand. Senembah van 260 tot 249 3/S te constateeren. Deli *Mij. noteeren 284 tegen 289. Deli Batavia 298 1/2 tegen 303. De belangstelling voor deze aandeelen is, nu voorloopig geen berichten te verwachten zijn, die invloed hebben op het lcoersniveau kunnen uitoefenen, zeer gering. Voor Theeaandeelen was de stem ming niet ongunstig. De prijzen welke te. Londen voor thee worden besteed, zijn nog steeds oploopend en geven aan de thee-ondernemingen een winst marge van circa 100 pCt. Bij de hier te lande op Donderdag gehouden vei ling werden prijzen betaald, welke wel iswaar iets onder de te hoog gestelde taxatie prijzen bleven, doch die niette min. ook met het oog op de onzeker heid omtrent de belasting-plannen, nog .zeer bevredigend kunnen worden ge- poemd. Aand. llongga noteeren 181 tegen 179 l/2i Goalpar.a 312 tegen 312 1/2, Banjoewangi 129 tegen 126. De berichten over den gang van zaken bij de Hollandsche industrie worden den laatsten tijd iets gunsti ger, waarom dan ook voor deze aan deelen een kalme vraag valt te con stateeren, welke voor enkele aandee len een geringe koorsyerbetoring ten gevolge had. Zoo kwamen .aand. Holl. Beton van 11S 1/2 tot 122 op, Calvé Delft van" 107 1/2 tot 112, Ileemaf 33 1/4 tot 35 1/4. 11 oil. Draad en Ka bel -noteeren 67 tegen 67 3/8. Aand. Centrale Suiker 1161/2 tegen 117 1/2, Jurgens 54 tegen 54 3/4. Philipsiam- pen 262 tegen 265 1/4. verwachtingen voor de ontwik keling der industrie in Amerika wor den to N; York gunstig geacht, niet tegenstaande op liet moment, een stil stand schijnt te zijn ingetreden. N. York was dan ook voor industrieele fondsen in de afgeloopen week gunstig gestemd. De rijzing kon echter hier te lande niet worden gevolgd, wegens de inmiddels ingetreden koersdaling van den dollar. Comm. Steels noteeren 101 1/4 tegen 101 1/2, Studebaker 112 15/16 tegen 113, Anaconda 811/16 tegen 82 3/4, Am. Smelting 63 1/2 te gen 64 1/16. Ook op Spoorwcgaandeelen had de teruglooponde dollarkoers een tegen werkenden invloed, zoodat de betere koersen te N. York hier geen navol ging konden vinden en in sommige ge vallen zelfs een verlaging ondergingen. Comm. South. Rails noteeren 38 15/16 tegen 38 7/16. South Pacific 9315/16 tegen 95 7/16, LTnions 1-113/4 tegen 142 7/S. Op eenige vraag naar Indische Trarnwegaandeelcn konden aandeelen Modjokarto van 48 tot 54 3/4, gew. Madoera van 9 1/4 tot 13 1/8 en dc preferente van 52 tot 62 opkomen. De vorige week hier tér plaatse uit sproken verwachting dat de rijzing den dollar koers van voorbijgaan- aarclfzou blijken te zijn, heeft zich reeds deze weck bewaarheid, Op de hierdoor verminderde vrees voor een waardedaling van den gulden, konden Nederl. Staatsfondsen flink in koers herstellen, o.a. I pCt. Nederland van 3/4 tot 99 3/8. 5 pCt. Holland 1918 n 87 1/2 tot 89 en 7 ipC't. N.Tndië van 99 3/4 tot 100 3/8. Geld op prolongatie noteert. 3 5/8 pCt. Dat ook officieren in deze zaak ge moeid zouden zijn, moet nog op gee- neripi wijze vaststaan. Beweerd wordt, dat do slechte geest, door do afvloeiing en andere maatregelen uit 'den laat sten tijd in het leger ontstaan, prak tijken als die van dezen Belgischen •onselaar wel zeer vergemakkelijkt. De in Den Bosch aangehouden koop man J. R. uit Rotterdam en do sor- goant-inajoor L., uit Den Bosch, zijn Donderdag naar Maastricht overge bracht, waar ze tot des nachts ruim 1 uur in verhoor zijn geweest met do dpio aldaar aangehouden sergeant-ma joors, S., C. en T. Do V. D.-Correspondent te Maastricht seint d.d. 23 Nov.: Het onderzoek in de „land-verraad- zaak" is in vollen gang De verhooren hebben plaats gehad in de marechaus- soe-kazome en in het Paleis van Justi- Sergeant-majoor T., een der drie alhier gearresteerden, is in het Huis van Bewaring opgesloten. Dc beide dere hier gearresteerden zijn in de ma rechaussee-kazerne opgesloten, terwijl •I. R. in do. soldaten kazerne zit, Tol nu too moet de schuld van de drie gearresteerde onderofficieren nog niet geheel vaststaan. Allerlei oncontroleerbare geruchten doen do ronde, o.a. dat in hot golieelo land ongeveer 35 personen zouden zijn gearresteerd en dat er ook officieren bij de zaak zouden zijn betrokken. Wel weet ik uit heel goede bron, dat on derofficieren-administrateurs niet in de gelegenheid zijn belangrijke gege vens, die bepaaalde waarde hebben voor andere naties, machtig to wor den, Deze zijn echter wel te vinden op do regihjenfsbureaux. Gisteren zijn hier in de stad een paar Belgische officieren in uniform gezien en dit als bewijs van de ge ruchten deze werden 'ook reeds in betrekking tot deze zaak gebracht, Do redacteur van de Maasbode te Brussel seint: Do spionnage-zaak werd hior eerst lumorgen uit de Hollandsche bladen Het Biime.iJ.aM spionnaga geval Hoe te eask uitkwam De N'. P.. Crt. van Vrijdagavond meldt: De dezer dagen tot ontknooping ge komen spiounagezaak was reeds Op. de departementen van Buiten- landscho Zaken en van Oorlog ver klaarde men or niets van af te weten, liet laatste beweert positief geen en kelen spionnagedieust ;in 'Nederland te onderhouden en dieu ook nooit noo- dig te hebben, wijl het geen aanvals plannen tegen Nederland koestert en men voldoende heeft aan de gewono inlichtingen van den militairen atta ché Men sprak verder de opinie uit, dat de uitgelekte spionnage wel het werk Van een" enkeling zou kunnen ziin, cjie later, wanneer hij over bepaalde do cumenten zou beschikken, zou trach ten dio aan den man to brengen. Het spreekt, vanzelf, dat wij dezo inlich tingen en opinies niet anders dan on der voorbehoud melden, Uit Maastricht wordt uog gemeld dat sergoa-nt-majoor T-, een der drie aldaar gearresteerden, in het huis van bewaring is opgesloten. De heide anderen zijn in de marechaussee kazerne opgesloten en J. R. zit in de soldatenkazerno achter slot en gren del. Uit Brussel wordt gemeld: Men heoft van het bericht over do arre- maand of vijf hangende. Indertijd had! statte van een Belg in ons land als de koopman J. K., die nu in Den Bo6Cl> j verdacht van spionnage in militaire gearresteerd is, in verbinding weten kringen met ee» glimlach kennis ge komen met een onderofficier in i nomen, want België heeft geen spion dat het zich op alle gebeurlijkheden voorbereidt en daartoe voor geen en kel middel terugdeinst. De reis van de Nederlandsen© jour nalisten naar de Hersteld© gebieden krijgt nu echter wel een erg zuren nasmaak. Maar in de internationale praktij ken schijnt, uog steeds, do rechter hand niet te willen weten wat da linker doet. Pers-Overzicht Maastricht. Deze onderofficier zorgdo op zijn beurt voor connecties onder zijn collega's in andere plaatsen en bracht ook een onder-officier iu Den Bosch aan, welke onderofficier over. geplaatst werd naar Arnhem en in zijn laatste standplaats een opperwacht meester van de marechaussee met dc orakoopingspogingen op de hoogte stel de. Van dien tijd af dateert het, onder zoek.. De Arnhemse! ïo onderofficier kreeg last door te gaan met aan J. Jt, gege vens betreffende onzo verdediging te verschaffen, welke gegevens, met opzet werden vervalschl. Zoo goed was men echter over de grens reeds op de hoog te, dat J. R., nadat hij van zijn reis tot overbrengen van het spiomiagema- leriaal Lerugkeerdo, onmiddellijk do gemaakte fouten wist aan te wijzen. J. R. stond bij do politie al jaren bekend als 6piou. Iu den oorlogstijd spionneerde hij voor Eelgië, dat hij, hoewel hij door zijn geboorte Neder lander moet zijn, als zijn vaderland beschouwt; in de laatste oorlogsjar stond hij in Engolschen dienst" De in beslag genomen brief is uit 's maiis postbox gehaald door de justi tie;, men onderzoekt thans nog. iu hoe verre aan dezen brief -waarde moet wórden- toegekend. •dienst. Do hoefijzer redacteur van het IJ b 1 d. schrijft: Over den omvang en de betcekenis der J.imburgsöhe verraad-zaa.k valt nog kwalijk te oordcelen, maar' liet schijnt wel vast te staan, dat het een geval betreft van min of meer uitgebreide spion nag©, ten dienste van der. Belgischen genefalèn staf. Wij hebben ons nooit heol veel illusic-s gemaakt over de verbetering internationale gebruiken na den oor log, maar lief ontdekken van dezen Belgische spionuagediensf in een zoo genaamd bevriend" land, doet toen wel zeer onbehagelijk aan. Moet het nu tusschen twos kleine nabuurl: den ook al komen tot die gluiper praktijken, waarvan indertijd Dreyfus-affaire de geuren over heel Europa heeft doen walmen 1 Nu do heeren Van Knrnebeek en .Taspa'r met veel geduld de betrok kingen tusschen Nederland en België' hebben verbeterd, kómt Minister Forthomme ons even toonen, hoe hij ever die betrekkingen denkt. Dc ontdekking van deze gezindheid isnicf plezierig maar. un homme averti e:i vauf deux. En we zijn nu, door liet, .Belgisch© legerbestuur, zij het dan ook zijns ondanks gewaarschuwd, Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE HET CONCERT. Het is nu kwart voor acht. De H. u. V.scne leden Komen bij oeu oi meer heel rustig aangetreden, En zoeken naar ©en plaatsen groeten er elkaar. „Dag mevrouw Prins, juffrouw; zacht voor den tijd van ,t jaar, Hoe gaat het bij u thuis 1 Geen kwalen en gebreken?" „O neen, 't gaat alles best of schoon wel is gebleken Dat Jantjes keelpijn laatst wol heol gevaarlijk was. '_tj Werd nog bij tijds ontdekt door dokter van der Plas." Ja, 't is een beste arts, dat moet men van hem zeggen En hij weet alles ook zoef duidlijk uit te leggen. Nicht Anna had onlangs een ern stig© bronchite, En ieder was beangst, maar dok ter vrecsdo niet Eu t is ook goed gegaan." „Pardon, wil me excuseeren, Ik moet noodzakelijk mijn tante salueeren." -T- O, ga gerust uw gang." Men lacht en buigt en groqt Terwijl, de wijzer staag naar uur van achten spoedt, Daar is op 't podium een nv kant verschenen, Zijn fidel in do hand; weldra na dezen eeue'ü Komt nog een tweede aan en draagt zijn klarinet. Dan volgt de heele groep, 't Or kest. heeft zich gezet-.* 'b Publick gonst zachtjes door. Elk weet: op klokke achten Dan is, precies op tijd; de diri gent fce wachten,. Daar komt ter rechterzij Gerharz de deure door En schuift door het orkest raet kalme stap naar voor En buigt voor het applaus, waar mee bij elk ontmoeten De hoorders iu de zaaHhem harte lijk begroeten. Dan st-apb bij op 't schavot en kijkt zijn mannen aan, Elk grijpt zijn instrument: het zal beginnen gaan. Maar even moet vooraf dé leider nog zich keeren, Om tob volmaakte stilt 't publiek to suggereeren. De laatste babbel stokt, 't-buffet gaat schielijk dicht. Voor 's dirigenten wil is iedereen géz wicht. Vóórdat iets onverhoopt die stilte w eer zou storen, Gaat Gerharz's stole omhoog men zal den marsch nu hooren Daar klinkt fel' en schel nu de koopyeu trompet Tra, ra, ta, t-a ta, ra, ta 'ta, tet- teretet, Piu, piu, piu, en de fluit valt er in Tsjing, tsjing, hoor daar maakt ook de cel een begin. Concertmeester schoudert nu vlug zijn viool Eu alles wat strijkt fiedelt ferm on vol jool Tra, ra, ta, ta, ta, tsjing, tsjing, gaat het luid De piccolo gilt er heel hoog boven uit, De paukenman.rang. tgeeft oen hevigen slag Do trom bommelt mee, op heer Gerharz' gezag Fagot en hobo blazen ook nu hun deel En alles te zaam maakt een dreu nend geheel Ta, ta, tetteret, piu, piu, tsjing boem De cel helpt verwoed met een ste vig schroem schroein# Je ziet het haast voor je, hier hoe de soldaat Heel niet mopprend of ba.rsch Op zóo'n dreunende marsen, Ra, 'ta, ta; op de maat Daar, bóem, rang, boem, gaat Over straat. En op eens, mot Trompet En gebom Van de trom' En een gil van de fluit, Zoo luid"' en zoo bang. Rébtet boem rang Is het uit. Nauw is de marsch ten eind of ieder gaat aan 't klappen. En Gerharz buigt tot dank. 't Pu? bliek gaaf weer aan 't snappen Over het laatste nieuws, vooral ook over 't weer. Een laatgekomen paar zet zich wat schuchter 'neer. De keilners zien in 't rond of iemand soms mocht wenken. Of zij hem the© of bier of koffie moeten schenken. En op het podium zit rustig men en wacht En zamelt voor 't vervolg alweder nieuwe kracht. Dat strijkers moede zijn zal nie mand wel verbazen, Maar wel, dat 't blazers baat om samen uit te blazen. De dirigent, in rok, kijkt vorschenJ in de zaal En zoekt zijn trouwe bent: hij vindt ze allemaal. Maar plotsling staat hij óp, de rust poos is verstreken, (Hoe voelt hij 't, daar hij niet op 't- uurwerk heoft gekeken!) En tikkelt met zijn stok. Elk speler, wper attent, Grijpt 't instrument opnieuw. En Gerharz, 't hoofd gewend, Beduidt zoo het publiek; dat hij weer gaat beginnen; Een juffrouw, dood verschrikt,- slikt gauw haar thee naar binnen En daar zij aTs gevolg, benauwd er over proest, Wacht Gerharz fronsend af het' eind van dat gehoest. Gelukkig, 't is wear stil. Daar spe len de violen Beethovens Symphonie met kleuri ge triolen. De cellisten strijken 't thema na, Klarinetten nemen t over, De bassisten volgen dan aldra In een klank- en kleur geloover. En daar tusschehdoor doet hoorn geschal Triomfantelijk zich hooren, In Allegro juicht en jubelt 't al, Als de mensch in vreugd verloren. I-Ioor, de buglo zingt de melodie Als d© echo jubk-n fluiten ln een opgewekte harmonie Als de vogelen daar buiten. Vreugde, vreugde schildreu overal, D© vol-lieflijke accoorden, Op de bergen hoog, in het diepe dal Aan der stroomen groene boorden. .Vreugde, vreugde om den zonne schijn, Vreugde, vreugde om 't geklater Van den stillen zilvren waterval En. der vooglen luid geschater En zoo langzaam aan Hooren wij hot gaan Naar omhoog, in vuurger klanken, Tot de zuivro vreugd. Om voor 't zoet geneugt Als con Godsgeschenk te danken. Nu is 't Allegro uit. De staf op nieuw gelieven t Zal ons de dirigent nu Ret Andante geven. Klagend drijft een wolk van droeve smarto Tot de ziel van wie daar zwijgend, luistren. Wee-moed zweeft er, dringt- hun diep in 't harte. Als de instrumenten droevig fluistren. Fluistren van der menschen zorg pa yi'ocum* Om hen Zélf, maar meer nog voor hun kindren. En de klanken dringen in lnm diepste wezen. Waar zich schuilhoudt al wat hen kan hindren, Wat. hen bij de koel grijpt en benauwen Kan in lange, stille, donkro uren, Tot het kilj<? daglicht aan komt grauwc-n. Na een nacht die eeuwig scheen te duren. En de monsch, die gaat langs droeve banen. In de oogen voelt de lieete tranen. Zacht 6fcerft 't Andante weg. Nauw ging er tijd verloren... Of nu zal het orkest de Menuet doen hooren. Dat hippelt En trippelt Op vroolijken toon, Dat gaat ei- En staat er, Zoo fleurig en schoon, Dc handen omhoog En lachend het oog In 't statig Menuet. Zie buigende heeren Zich wenden en keeren, Zie stralende meisjes, vol jeugdige pret. Gracieus avanceeren. En weer rotirëeren, Het voetje zoo fraai OP den dans vloer gezet. Uit is de Svmphonïe. En bij het laten zinken. Des dirigeerstafs hoort men 't luid appLius nl klinken. 't Publiek, door de muziek tot in ziin hart ontroerd, Ruaki nu. uit dankbaarheid tot hulde roep vervoerd. Het roept bravo, bravo en blijft applaudisseftren Om onz© musici op 't warmste te vareoren» DE KABINETS-CRISIS. In De Maasbode van Vrijdag avond schrijft het Tweed© Kamerlid do 'beer A. B. Michielscn een artikel over de Vlootwetcrisis. Hij merkt daarin o.a- o», dat tijdig en tactvol overleg voor dat do Vlootwet in open bare behandeling kwam veel had kunnen vermijden. En dan gaat' hij voort: Het feit ligt er nu oen keer toe. Do Ministers hebben aan 11. M. de Koningin ontslag gevraagd en daar op valt waarschijnlijk niet meer t.o rug te komen. Ik betreur dit feit, maya" laat de ve-rantxvoordclijk'neld- voor dit gebeiireu terugvallen op da Hegeoring zelve. Er moet echter weer een nieuwe Regeering komen en liefst een recht- scliu. Wanneer men zich alsnog aan dc rodevoering van den heer van Schaik met betrekking tot do Moot wet weet aan te passen, zal de op lossing niet moeilijk zijn. Er is echter in deze dagen meer dan een hard woord gevallen en dat zal de oplossing niet gemakkelijker maken. Do unti-revol. zijn ©enigszins te'- leurgesteld. Wij kunnen dit begrij pen, omdat liuu allereerste man na een bewind van ecu paar maanden naar huis werd gezonden, nadat hij zich voor dc mecsr. verantwoordelij ke plaats in het Kabinet had beschik baar gesteld. Dat is inderdaad pijn-* lijk.' Al zou ik niet gaarne ieder woord dat in die .kringen over deze materie de laatste weken is geschre ven en gesproken en dat is heel wat voor mijne rekening nemen, toch lca.n ik veel daarvan verstaan, mits men het nu maar niet al te et-g make,want homs nadert men daar wel eens bedenkelijk dicht de grens "an het redelijke. In onze eigen Roomsehe kringen kon men over liet algemeen een juist inzicht in deze kwestie aantreffen hij uitzondering overtrad men daar echter volgens mijne meening wel eens do grens van hét redelijke. In do journalistieke producten van mijn hooggeachte» collega den heer van Vuuren kan ik helaas niet altijd ont dekken dien gedachtengang, svelk© er op gericht is in de eerste plaats het helang van land en partij te dienen. Onwillekeurig denk ilc bij -'iet lezen zijner overigens schitteren- pounevruchten waarbij hij een volharding, een beter© zaak waar. dig, aan don dag legt dat blinde ijver ook wel eens schaadt. En er moet nu niets meer geschaad worden. Wij moeten geen verwijde ring, doch toenadering brengen, zij het dan ook zonder opoffering van Wederzijdsch inzicht. Wij moeten niet lijmen en niet krammen, wij moeten geen schïjn- herstol der brcuke, maar een dui(le lijk accoord, thans zonder misver standen. Dat eisclït vóór alle© liet economisch herstel vnn het land, 'aaröp vóór alles ons aller aandacht oct zijn gevestigd. Maar laten wij dan ook niet lan ger gescheiden houden, wat vereend behoort te zijn- Laat iéder onzer tor rechterzijde alles achterwege houden, wat de breuke kan vergrooten, maar inte gendeel naarstig bouwen aan de so- iid© brug. Aan den bouwheer Kooien zij bij voorbaat in alle bescheidenheid een vruchtbare arbeid toegewenscht. Kerk en School GEREI. KERKEN'. Beroepen ;e Oosterend c.a. dc heer J. J. Ruskes, cand. te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. BcdanVt voor Mocrcajiell-; ds. R. Kok te Aag. te kerke. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lage /waluwe ds. H. J. Hak te Dom- u.rg- - !e Dcih (vacat-.ire-ds. J. BenesJ' «-U. H. A. Let-yininns te Bodegraven- te Dcurne ds. L. Plette te Utrecht: te Ettca (Gelderland) ds. Dc Haan ie V isvhct. En Gerharz buigt, buigt weer. maar uog- wordt het niet stil. De dirigent begrijpt, wal het' publiek nog wil, (Ilii is het best instaat om dat nu te beseffen) En wenkt de musici zich dankend te verheffen. Weer barst de geestdrift los, die komt i an alle kant, En het bravo-geroep dat onder streept de hand, Wij zien de musici het podium verlaten, En hooren hoe 't publiek opnieuw gaat aan het Draten, Vol lof voor bet orkest en voor zijn dirigent. -..Een maai van groote kunde es ongewoon talent, „Een man (li© do muziek voor ons weet te doen leven, „En die de musici steeds alles kan doen geven, „Wat er wel aan techniek en muzikaliteit, „Door aanleg, oefening in ziel on vingers leit." Zoo spreekt men overal. De heeren, lang verstoken Van 't Nieotia.niM-ho kruid, gaan een sigaartje rooken. Dc dames, niet verslaafd, gaan wel niet met hen me©. Maar ziin toch, op haar beurt, verslingerd aan de thee. Elk kuiert zoowat rond. totdat zij op liet bellen. Dat weer de pauze week, naar liunne plaatsen snellen. Ik zelf heb mijnen voet maar naar de deur gericht, Ging vredig naar mijn huis en schreef daar dit gedicht. FIDEI.IO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5