HAARLEM'S DAGBLAD Buiteniandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid. Uit de Offisirsten ALGEMEEN HANDELSBLAD WOENSDAG 28 NOVEMBER 1923 - DERDE BLAD ALBERT HEEFT AFCEZIEN VAN HET SAMENSTELLEN VAN EEN NIEUW DUITSCH MINISTERIE, EEN BURCERLIJK KABINET IN BEWERKINC. MOEILIJKHEDEN INZAKE DE WERKKERVATTINC IN HET ROERGEBIED. De mlnlstorcrlsis iq Duitsohlaivd, die eerst bijna opgelost edheen, is nu weer verward. Dr. Albert heeft den rijksp resident de opdracht tot het vor men van een zakenkabinet teruggege ven, daar hij geen kans ziet eraan 1e voldoen. De Berlijnscho correspondent van, de Telegraaf seint: Albert, hoo verhevigd ook met zijn eervolle opdracht en hoezeer ook ge neigd om het in hem gestelde vertrou wen niet te beschamen, heeft ten slotte toch moeten inzien, dat er voor de vorming van een kabinet nog iets an ders noodig is dan goede wil, en heeft zijn ijverig stroven moeten besluiten met een boodschap aan president Ebert, waarin hij, met een beroep op de partijpolitieke moeilijkheden, ver klaart geens kans te zien er iets van terecht te brengen. En intusschen zijn, heelemaal onaf hankelijk van de kwestie of Albert rin taak opgeeft of niet, de partijen voort gegaan met onderhandelingen over de mogelijkheid om oen plaats te vindon vooaeen burgerlijke coalitie met inbe grip der Duiisch-Nationalen. Hierin toch ligt de eenig overblijvende kans voor een parlementair kabinet, aan gezien de geschillen tusschen de so ciaal-democraten en de Duitsche Volks partij zich zoo hebben verscherpt, dat vooiioopig van een samenwerking tus schen deze beide partijen geen sprake kan zijn en de democraten en het Centrum hebben te kennen gegeven, dat zij een kabinet wenschen met de sociaal-democraten, maar zonder do Duitsche Volkspartij. Tegen drie uur Dinsdagmiddag was de Centrumleider Marx nog bij Ebert en al heel kort daarna hadden de lei ders van de burgerlijke arbeidsge meenschap d.w.z. van de Democmten het Centrum en de Duitsche Volks partij, een bijeenkomst, waaraan ook j}e Duitsch-Natiouale leiders Hergt en ^raafWestarp deelnamen. Het Centrum en do. Democraten heb ben hier tegenover dè Dultsch-Natio- nalen nog eens goed de puntjes op de i'B gezet. Erkenning Van do grondwet van iWeimar, voortzetting dor Rijn- en Roerpolitiek in do riclting Strese- mann, opgeven van het denkboeld, het Verdrag van Versailles ongeldig te verklaren en ten slotte .geen verder 'gepraat over do opheffing van de groote coalitie in do Pruisische regee ring. Men ziet er de Duitsch-Nationa- lon blijkbaar op aan, dat zij harde koppen en zachte gewetens hebben. Plet kan zijn, dat deze eischen, waar van de inwilliging voor de Dultsch- Nationalon niet veel minder beteekent dan een volkomen prijsgeven van hun program, alleen maw gediend hebben om den Duitach-N'alionalen het samen gaan onmogelijk te maken en daar door een andere combinatie te zoe ken. Indien dat ïutrtgetjo nl heeft be staan, clan hebben de Duilscli-Xatio- nalen het toch doen mislukken door ten slotte mede te deden dat zij zelfs hij deze eischen kans zien tot samen gaan, en dat, wat lnm angaat, de mogelijkheid val; een burgerlijke ka binet niet is uitgesloten, al zjs.1 het na tuurlijk heel wet moeite kosten om hen te houden aan de afspraak om trent de Pruisische coalitie. Zouden zij den al dien tijd voor niets tekeer gegaan zijn te-gen den so- ciaal-democratisclhen invloed in de Pruisische redering? Intu:sschön is het ze-er wel (moge lijk, en van goed ingelichte zijde wórdt dit ook bevestigd, dat do leiders van de Arbeidsgemeenschap het den Duitsch-Nalionalen mogelijk hebben gemaakt een verklaring af te leggen ln zoodanigen vorm, dat zij niet, al te bindend wa». Met dut al is nu de aangewezen weg, dat een man van liet Centrum rijkskanselier wordt en de politici la ten den wedstrijd nu gaan tusschen Braups en den Christelijken valcvor- ecnigingslsider Ste-gerwald, den vroe- geren minister-president van Prui sen. De .laatst» is tot op dit oogeiibitit favoriet, Later wordt nog gemeld, dat de Duitsch-Nationale Rijksda.gfractie na een bijeenkomst met de middenpartijen een vergadering heeft gehouden, waar aan ook Ilelfferich deelnam en waar, naar 't schijnt, menig li.ard woord is gesproken. Men is er echter in ge slaagd zijn verklaringen en beloften zóó in te kleeden, dat voorloopig de vorming van een burgerlijk bloc is verzekerd. Na een zeor langdurige discussie. Vereenigde de fractie zich met de can- didatuur-Stegerwald. Ten aanzien van de moeilijkheid der Pruisische re geering heeft men een oplossing ge vonden en verklaard hetgeen in elk geval een terugtocht van de Duitsch- Nationalen beteekent dat men ook in Prui3en zal streven naar een bur gerlijke coalitie mot inbegrip van rl» Duitsch-Nat ionalen. Zoo is inderdaad een formuleering gevonden, waarmee ieder vrede kan hebben, daar toch naar iets streven nog heel wat anders is dan iets eischen ln elk geval hebben do Dultsch-Natio- nalen de wijziging ir. de Pruisische regecring als voorwaarde voor - hun mee-doen laten varen. In een communiqué, hetwelk de Dnitsch-Nationolon ra hun vergade ring uitgaven, deelden zij, behalve het voorgaande, mede, dab onderhande lingen gevoerd worden oveir de vor ming van een burgerlijk bloc die knr.s op succes hebben en dat zoo otogelijk heden nog mei den Rijks'»; "gident over e-m rrg?i".iiig-S.tegerwald onder hrmcleld zal worden. Het Cent ruin heeft lot dr Ftv- semann gewend met liöt verzoek om in een kabinet-Stegerwald ole minis ter vau Buiteiilauüsche Zaken op to treden en, daar dit ook de wensch is van de democraten en de Duitsche Volkspartij, is het zeer waarschijnlijk, dat ook de Du'itócli-.Nationalen zich I;ierbij zullen aansluiten. Tot zoover deze correspondent. Zelf ontvangen wij nog het volgen de telegram uit Berlijn: De rijkspresident ontving den Cen trum-leider Marx, die hem het voor stel der burgerlijke partijen in over weging kwam go ven tot vorming van een kabinet op den grondslag van een burgerlijk bloc. Het Centruf svilde echter niet dat Jarres rich candidaat zou stellen van kanselier en moet even als do democraten slechts met de Duitsch-Nationalen in een kabinet willen treden op voorwaarde, dat de ze zich ondubbelzinnig voor de Grond wet van Weimar en voor do republiek verklaren. Als Contrura-candldaaf van de functie van kanselier wordt de afgevaardigde Sbernerwald genoemd. Met de quaestie der Duitsche schade loosstelling vlot het slecht. De zifting van de Commissie van Herstel waarin over het memorandum van de Duitsche regeering inzake d9 Belgische monopolie- voorstellen beraadslaagd zal "worden, is tot Vrij dag verdaagd. De Engeleche gedele geerde Brad1 bury is naar Londen afge reisd om zijn instructies in ontvangst te nomen. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal de nieuwe situatie, die ten aanzien van het schadcvergoedings- en Roerpro bleem is ontstaan, heden in een confe rentie Van Engelsche ministers en ex perts van de departementen van Bui- tenland^che Zaken, Financiën en Jus titie worden besproken. De „Daily Te legraph" verklaart, dat de nieuwe si tuatie ontstaan is ten eerste door de .verklaring van de Duitsche delegatie in de dezer dagen gehouden zitting van de Commissie van Herstel betreffende de „onwettigheid" van de Roerbezet ting en ten tweede door het sluiien van overeenkomsten Huisschen de Roer-in- dustrieelen en de ingentcursmissie. Uit Italië. Het Italiaansche kabinet besloot het parlement te vragen om een verlenging van de buitengewone bevoegdheden welke verleden jaar aan de regecring werden verleend. De vorm, waarin dat verzoek zal worden gedaan, wordt over gelaten aan Mussolini. Deze gaf in den kabinetsraad een overzicht van de bin nen- en buitenlahdsche aangelegenhe den, hetwelk ditmaal niet werd bekend gemaakt. Er hcerscht groote voldoening over de waarborgen, die Italië ontving voor, de levering van steenkolen uit de Roer, Het „Volta-agentschap" deelde in ede, dat Italië in December niet minder dan aoo.ooo ton steenkolen zal ontvangen en na is Januari rijn volle aandeel. Uit het Roergebied. Noor u.U de kringen der mijneigena ren vernomen wordt, bestaat de oplos sing der geschil-punten in de overeen komst der mijnclirecties met de Fran- echeu daarin, dat alle hoeveelheden kolen on cokes, met de nevenproduc ten, die sedert tie uitbreiding der Roer- bezetting in Januari 1923 door de Fransehen zijn weggevoerd, op reke ning der schadevergoeding worden af geschreven. De hoeveelheid is neg niet nauwkeurig vast te stellen doch zij zal gemiddeld ongeveer 150.000 ton per maand bedragen. Daarentegen eischen de Ireze11ings-mogendheden dat alles wat tot dusver aan belasting is gerieven en vorder geheven zal worden in de pandenkas zal worden gestort en niet op rekening der schadevergoe ding zal worden geschreven. Hiertoe behoort in de eerste plaats de kolen- belasting. De berekening der belastin gen zal geschieden volgens den Parij- sefhen koers in Fransdhe francs, op een gemiddelde basis va-n 1 goudtnark gelijk 4.25 fr. In het algemeen bere kent men do lasten voor den mijnbouw die hieruit voortvloeien op ongeveer 120 millioen goudmark per maand. De mijneigenaren blijven van mee ning, dat zonder de medewerking der arbeiders de overeenkomst niet zal kunnen worden uitgevoerd. Daar de verlenging van den arbeidstijd echter op heit verzot der mijnwerkersorgani saties is afgestuit en ook de Fra.nsolien togen een verandering van den Werk tijd door principioele afschaffing van den n-Chturendog zijn, wil men trach ten door vrijwillige overuren de pro- Iductie te verhoogen. De ervaringen, die men hiermede echter tot dusver heeft opgedaan, zijn niét geschikt om van dit systeem groote verwachtingen te doen koesteren. Tusschen de vertegenwoordigers der mijnwerkersorgauisaties en der ambte-, narenbonden zijn te Dusseldorf bespre kingen gevoerd over de vraag, op welke wijze het den mijnwerkers en ambtena ren mogelijk zou zijn de overeenkomst tusschen de mijneigenaars en de geal lieerden uit te voeten. Van de zijde der arbeiders werd de vraag opgeworpen, op welke wijze de volledige inbedrijfstclling der spoorwe g-en en de regeling van het goederen vervoer door de Fransche regie mogelijk zou zijn. De" Fransche gedelegeerde verklaar de, dat-de Franschen cr zooveel moge lijk naar streefden het verkeer te her stellen, doch dat voorloopig het aan stellen van nog meer Duitsch spoor wegpersoneel niet mogelijk was, omdai ten gevolge van de tijdens het lijdelijk verzet gepleegde sobatogedaden de technische voorwaarden voor een ïn- d'enstncm'ihg op groote schaal mei het oog op een normaal gocderenver- schen weden beoordeeld, verklaarden dero laatsten, niets te zullen doen om de werkloosheid te doen toenemen, maar nopens de bestrijding daarvan geen voorstellen te kunnen doen. De gedelegeerden der arbeiders en ambtenaren verklaarden daarop, dat verdere-^besprekingen in dit geval over bodig waren. Het resultaat der besprekingen is, dat noch de mijnwerkers, noch de employé's der mijnen aan de uitvoering der over eenkomst tusschen de Franschen en de mijneigenaars zullen medewerken. Verspreid nieuws DE ENCELSCHE VERKIEZINGEN. In het geheele land hebben thans cau- didaat-stellingen voor de algemeene verkiezingen plaats gehad. Uit de tot nu toe te Londen ingekomen ver slagen blijkt, dat 50 candidaten onbe- 'streden zijn gekozen. Van deze zijn 35 conservatieven, 11 liberalen, 3 leden der arbeiderspartij en 1 nationalist. De candidaten zijn als volgt verdeeld: 529 conservatieven, 454 liberalen, 434 Labour-candidaten, 7 conservatieven die voorstanders zijn van vrijhandel en 16 onafbankclijken, waarbij zich nationa listen, communisten, proliibitionisten en een Sinn Feiner bevinden. Een van de voornaamste van hen is Whitley, de speaker voor het Lagerhuis, die, ofschoon hij thans geacht werd tot geen partij te behooren, toch als een aanhanger der liberale partij wordt be schouwd, waartoe hij behoorde, alvo rens hij president werd van het Lager huis, Een ander is O'Connor, de beken de journalist, die „de vader van het Huis" is en zitting heeft voor het dis trict in Liverpool. Alle leiders der partijen zullen moe ten strijden voor hun zetels en in som mige gevallen zal de strijd moeilijk zijn. Baldwin heeft een- liberalen tegen stander 'bij het Bewdley-district van Worcestershire, doch zijn zetel wordt als verzekerd beschouwd, daar hij bij de vorige verkiezing een meerderheid van meer dan- 5000 stemmen boven den libe raal verwierf. Asquith, de leider der li beralen, zal voor Paisley 5 tegenstan ders hebben een arbeider, een conser vatief en een coöperatief. Bij de vorige verkiezing had hij een meerderheid van slechts 316 stemmen boven den coöpe ratieven candidaat, die zijn eenige te genstander was. Dit zal dus een zeer belangwekkende strijd worden. De zetel van Lloyd George voor dq stad Carnarvon is gedurende vele ja ren onneembaar geweest en het is lang geleden, sinds hij werd bestreden, maat ditmaal zullen de conservatieven tegen- candidaten stellen. Een nederlaag van den ex-premier wordt evenwel als onmo gelijk beschouwd. Ramsay Macdonald, de leider der ar beiderspartij, die bij de vorige verkie zingen een conservatieven en een natio- nalistïschen liberalen candidaat sloeg, 1 zal nu rechtstreeks moeten strijden met den conservatief, daar de liberale can- f didaat zich heeft teruggetrokken. Bij de vorige maal bedroegen de op hem uitgebrachte stemgicn minder dan de gezamenlijke stemmen op zijn tegen standers. Zijn vooruitzichten, om zijn eenigen tegenstander thans te slaan, schijnen niet al te schitterend. Een belangwekkende strijd zal plaats hebben te Berwick, waar mrs. Philip- son, vroeger miss Mabel Russell, de bekende actrice, om den voorrang zal dingen met een andere vrouw', mrs. Penny, die candidaat is gesteld voor de arbeiderspartij. Mrs. Philipson was een der drie vrouwen, die zitting hadden in het vorige kabinet.- DE SEPARATISTISCHE BEWECINC. 1 Do bevolking van Düreu, zoo meldt een radiogram uit Berlijn, poogde Za terdag de separatisten te verdrijven, doch clcze laatsten waren zoo zwaar gewapend met handgranaten en kara bijnen, dat zij zich na een Moedigen strijd in hun stellingen konden hand haven. Omtrent deze botsing meldt het B T. A., dat de anti-separatisten c.a 100 man sterk, een aanvul deden op een se-paratist.ischen i post in een glas blazerij. De separatisten hadden drie .dooden en elf gewonden. De controle op de werkloozen. Moeten de werkgevers in de controle worden ingeschakeld? Wij vinden in het. Tijdschrift van den Nederland sc hen werkloosheids- raad opgenomen de praeadviezen van j de vereeniging van gemeentelijke werkloosheidsfondsen over de vraag: Moet de controle op de werkloozen verbeterd worden door de werkgevers op de een of andere wijze in de con trole in te schakelen, waarbij aange nomen kan worden, dat de werkgeiVótu in de verzekering bijdragen? Zoo ja, op welke wijze? De eerste pracadviseur, de heer Jac. D akker, betoogt dat het hem voorkomt dat bijzondere bepalingen omtrent een nauwer inschakeling van de werkge-1 vers bij de controle op de werkloozen dan de reeds bestaande of op grond van een clausule in het advies van de gezamenlijke vakbonden aan den werkloosheids-raad te stichten meide werking bij de invoering van werkge- verssubsidie, niet geboden zijn. Bedoelde clausule bevat: Naast de vaststelling vart de reglementen is van belang de controle op de naleving dier reglementen. Deze controle moet plaat selijk geschieden. In deze plaatselijke organen zouden wij den werkgevers een plaats willen zien ingeniimd en dezen organen het recht willen geven uit keuringen te wraken. Daardoor zou den werkgevers een redelijke en reëele medezeggenschap in het bestuur der verzekering zijn gegeven'. De tweede praeadviseur, de lieer .1. O.' Kersing, geeft- als zijn" meening te kennen dat, zou het tijdstip aangebro ken zijn, waarop de werkgevers ver plicht zijn hun aandeel in de millioe- nen-offers der georganiseerde arbei ders tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid bij te dragen, dan zal ook de vraag rijzen, of en in hoe verre het huidige controlestelsel wij ziging behoeft. Nu het er uit zic-t, als of de werkgevers niets willen weten van een evenredig aandeel hunner- ijds in de kosten dor werklooSheids- 'erzokoring, zon het z.i. praemafuur te achten zijn, een antwoord op deze vraag te componeeren. Intusschen zou, eindigt hij, door de bevoegde organen kunnen worden overwogen of en in hoeverre het wen- echelijk en noodig is door uitwisseling van elkaavs practische ervaringen, op tactische wijze de maatregelen van controle uit te breiden, of te perfec- tioneeireu, waar daaraan behoefte mocht bestaan. Dit zon een werk van opvoedkundige waarde óók voor vele werkgevers kunnen zijn, omdat liet zou kunnen leiden tot betere waardee- rmg van hetgeen te dezer zake door de georganiseerde arbeiders en de or ganen der Overheid reeds is gedaan. En wie weet, of deze gewekte waar deering de bereidwilligheid der werk gevers tot het. dragen van een redelijk aandeel in de losten der werkloosheids verzekering niet tot uiteindelijk gevolg zal hebben De dorde praeadvigeur, de heer A. van der Steen, oordeelt dat. bij de con- trole op de werkloosheid de medewer king der werkgevers absoluut on misbaar is en dat zonder die medewerking deugdelijke controle on mogelijk is. Hij gaat na in een breed betoog de verschillende phrasen van de controle op de werkloozen en geeft dan aan of en zoo ja, hoe de werkge vers thans medewerken en of die me dewerking moet worden verbeterd. Tenslotte maakt deze praeadviseur melding van een onderzoek, dat hij in 60 van de grootste gemeenten instel de naar do medewerking die van de werkgevers wordt gevraagd bij de con trole op de werkloosheidsverzekering. In 9 gemeenten werd die mede-wer king in het geheel niet gevraagd; in 1 gemeente werd dio medewerking wel gevraagd voor de steunyerleening, maar niet voor de werkloosheidsver zekering; in 7 gemeenten worden we- kclijksrite loonopgaven verstrekt; in 4 gemeenten worden alle ontslagbewij- zen opgevraagd; 111 6 gemeenten wordt door middel van circulaires de aan dacht "nn de werkgevers er op geves tigd, dat z'i door gebruik fe maken van de arbeidsbeurs een goede cout le bevorderen; in 11 gemeenten wordt mondeling, in 5 gemeenten schriftelijk en in 14 gemeenten zoowel mondeling als schriftelijk inlichtingen ingewon nen bij de werkgevers en in 1 gemeen te geschiedt alle controle rechtstreeks door den gemeentelijken controle dienst. Deze praeadviezen zullen alle aa de orde komen op de Donderdag 13 December te Amsterdam te houden jnairlijksche algemeene vergadering van de vereeniging van gemeentelijke werkloosheidsfondsen. Van hier en daar. CHR. NATIONAAL VAXVERBOND. Settrwri, arbeidsinspecties én bevol kingsregisters. 5. dat de macht van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling sterk dient te worden uit gebreid. ln een begeleidenden brief dringt de bond er bij den minister op aan, de instructie van den dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, hangende het eventueel in te stollen onderzoek, dusdanig to wijzi gen, dat in gevallen waarin buiten iandsch technisch personeel door Ne- derlandsche werk ge vc-re wordt, aange vraagd, alvorens pasvisa te doen ver. leenen of verlengen, het controleerend technisch personeel van de arbeidsin spectie moot worden opgedragen dcce gevallen te onderzoeken. DE UITSLUITING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE, Van do uitsluiting in de Textiel industrie weinig nieuws. Uit Enschedé wordt gemeld, dat daar Maandag al les een rustigen loop had mi dat zich geen incidenten voordeden. Alleen op en bij de organisatiebu reaus was het ecu drukte van belang. Daar worden nu de uitgesloten leden ingeschreven. In de kringen der ar beiders keerschto er algemeen voldoe- ting over dat het meereudeel der pak- lerij-aiheiders het werk niet had her- 'aL In de fabrieken rust titans zoo goed als alle arbeid. Hier en daar worden nog enkele reparaties uitgevoerd en een enkele fabrikant heeft de gehuw de arbeiders terug laten komen orr fabriek schoon te maken. Dat is even wel alles. Op een. bestuursvergadering van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond met. algemeene stemmen besloten de textielarbeiders, behoorende tot het A. N. V. zoo krachtig mogelijk finnn- tieel te steunen. Varia. Volgens de Maasbode moeten bespre kingen gaande zijn over e-en fusie tus schen den Ned. R.K. Fabrieksarbai- derebond en den Ned. R.K. Lederbe werkers bond. Te Veeie-rveen zijn ingaande 1 De cember ongeveer zestig arbeiders der aard a ppelmeel f abriek \Vesterwoldo ontslagen. Inzake het contract in de bouw vakken is het tusschen de patroons en gezelleuorganisaties in Friesland nog niet tot overeenstemming gekomen. De patroonsbonden in het hout- bedrijf hebben het collectieve contract aan dè arbeidersorganisaties opge zegd. De werkgevers achten wijziging ln de arbeidsvoorwaarden noodzake lijk. Het orgaan van den Bond van ho tel- café- en restaiirantpersoneel meldt dat de opheffing van het rijksplaceo- ringsbti.reau voor het hotel- en kotfie- lruisbedrijf wordt overwogen. De raad van Middelburg besloot tof invoering van de 43-urige werk week voor het gemeentepersoueel; Te Utrecht is een sociale conferentie, gehouden voor da hoofdbestuurders van de bij het Christ. Nationaal Vak verbond aangesloten organisaties, waarin mej. mr. E. C. van Dorp, lid der Tweede Kamer, haar standpunt ten opzichte van do economische vraag stukken heeft uiteengezet. Zij behan delde o.ra, de volgende stellingen: Alles wat het bedrijf benadeelt, be nadeelt den arbeider. -Afgedwongen looneverhoogingen strekken derhalve slechts uitzonderingsgewijs ten bate van do geheele arbeidersklasse. Gelijk te stellen met het loon zijn alle uit keeringen, die het bedrijf ten bate van d-en^ arbeider belasten.. De sociale verzekering moet derhalve beschouwd worden in dit licht-, dat zij geen direct economisch voordeel voor cle arbeiders klasse oplevert, maar alleen de moree le voordeelen van een gedwongen ver zekering. Bij de beoordeeling van de invoering vau den achturigen arbeidsdag moet men in aanmerking nemen, dat z" het levensonderhoud van de arbeider klasse met ongeveer 20 pCt. heeft doen dalen. De groote en abnormale huidige werkloosheid wordt voor een groot deel veroorzaakt door onjuiste loon- oischen in verband met andere op de industrie gelegde lasten en aöhturi- gen arbeidsdag. Steun demoraliseert, en in een maat schappij, waar het private eigendom te eterk wordt aangetast, gaat do beidersklasse economisch achteruit door gebrek aan kapitaalvorming. Overheidssteun behoort, uit een mo reel en economisch oogpunt alleen in aanmerking te komen: a. voor die al gemeene belangen, welker behartiging zonder dien steun door kortzichtigheid zoude lijden (b.v. onderwijs); b. voor diegenen, die niet in staat zijn hun le vensonderhoud te verdienen Werkloosheidsverzekering kan alleen dan geen bron van nadeel scheppen voor de arbeidersklasse, wanneer een scherpe controle bestaat door de werk lieden onderling. Overheidssteun is derhalve een gevaar, daar het de con trole verslapt. Op de rede van mej. Van Dopp volg de een uitvoerig debat, waaraan o.a. deelnamen prof. dr. J. R. Slotemakev de Bruine en mr. A. D. van Rhijn. die als gast de vergadering bijwoon den. DE BUITENLANDSCHE WERK KRACHTEN. De Bond van Technici heeft een uit- voerigen brief geric-ht tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, waar van de conclusies zijn: 1 dat de belangen der Nederlnnd- sclie hoofd- én handarbeiders zeer ernstiggeschaad worden door vreem de, inzonderheid Duitsche werkkrach ten in Nederland. 2. dat de officieele gegevens van de tewerkstelling van vreemde arbeiders ten eeneiunale niet juist zijn. 3. dat arbeidsbeurzen geen bevoegd heid bezitten, te beoordeelen of een werknemer die zich opgegeven heeft, geschikt is. den door den werkgever geëisrhten arbeid to verrichten. 4. dat voor de beoordeeling van den' Ie Verrichten arbeid innige samenwer king noodzakelijk is, tusschen arbeids- BLOEMENDAAL. De financieels toestand dsr gemeente. Een onderhoud met den heer J. C. Laan. De toestand op het oogenblik goed, maar zuinigheid is geboden." Naar aanleiding van het verschijnen van de gemeentébegrooting en het feit, dat volgens de raming te Bloemendaal volslaan zal kunnen worden met bedrag aan hoofdelijken omslag van' f 600.000 (3 berekend naar een be lastbaar inkomen van f zo.000.000) hebben wij een onderhoud gebad me: den heer J. C. Laan, onlaügs benoemd tot wethouder der gemeente. Wij vroegen den heer Laan, hoe de financieele toestand der gemeente op het oogenblik is. ,.Op 't oogenblik is die toestand hécl goed," antwoordde de wethouder. „Er is hier een hoog belastbaar inko men en wij hopen thans met het heffen van '3 daarvan te kunnen volst Maar....: Bloemendaal, is een hoogst eigenaardige gemeente. Wanneer 1 twintig van de hoogst aangeslagene gemeente zouden verlaten, zoudca wij ons spoedig gedwongen zien de 3 2" brengen op S! Het is dan ook in allereerste plaats gewenscht dac wij de menschen hierheen lokken en hier houden dooi laga belastingen. U moet denken de meeste menschen die hiei wonen, zijn niet gebonden aan het wo nen te Bloemendaal. Er zijn hi- r onge veer 300 forensen uit Amsterdam en de trek om te gaan wonen in de plaats waar men werkt wordt, ook al ondi den drang der tijdsorastandighedc steeds grooter. De forenscnbelasting 7. nu wel e- n wijziging ondergaan, maar op het oogenblik bestaat de bepaling betreffende het betalen van 2/3 :n de woonplaats en 2'3 in de plaats waar men werkt nog in volle kracht. Bloe mendaal moet kunnen concurreeren met goedkoope plaatsen als Heemst-de. Laren, Wassenaar. Buiten ontbeert men nu eenmaal het een en ander en de dingen moeten dikwijls veel duurder worden betaald dan in de stad, nood zakelijke vervoermiddelen voor een be zoek aan de stad kosten g-.-ld. Wan neer wij tegenover deze bezwaren geen lage belastingen kunnen stellen, lokken en houden wij de menschen hier niet. Vóór alles moeten wij zorgen, dat rente en aflossing minder worden. Bloemen daal betaalt op het oogenblik aan rente en aflossing 2/3 van den hoofdelijken omslag. Dit is te veel. Altijd maar lee nen acht ik dan ook niet alleen i de gemeenten, maar ook voor het Rijk een groot gevaar. Er moeten geen nieuwe schulden worden gemaakt, alle overbodige luxe is in dezen tijd uit den booze. Het is hoog noodig, dat de ge. meentebesturen zuinig worden en bij het bepalen der door hen uit te betalen salarissen en loonen rekening 'houder» met de salarissen die in het particu lier bedrijf worden betaald. Ik geloof dat de gemeenteraad van Bloemendaal nu ook wel gaat begrünen (en dat.doe; mij genoegen) dat bczulnieieg drin gend noor'ig K niet door hef drukken vau de arbcidcrslooncn maar door yec- INCEZONDEN MEDEOEELINGEtf A 60 Cis. per regel. 1 wordt te Haarlem en om streken tusschen 57 uur bezorgd, met volledige beurs. Het ochtendblad tusschen 5H—uur- Abonnementsprijs f 6.10 1 per kwartaal. Agent voor Haarlem. Overveen, Bloemendaal, Heemstede, Aerden- hout en Schoten Fa.A.VERNOUT Haarlem - Warmoesstr.10 lenging van den werktijd. En dan ho pen wij, dat de wet op het Lager On derwijs spoedig zal worden gewijzigd, want het stichten van scholen, zoodra cr maar veertig kinderen voor gevon den worden, kost aan de gemeente veel geld." „Vindt u, dat op 't oogenblik nog geld aan verbeteringen in de gemecnia moet worden besteed?" vroegen wij. „Neen," antwoordde de heer Laan, „absoluut niet. Alles is hier perfect in orde. Ik moet dan ook zeggen, da; er in de laatste jaren aan overbodi ge luxe (behalve den aanleg van den Zeeweg, die alleeo aan ien;e en aflos sing jaarlijks f 100.000 kost) geen geld is ui:gegcven. Ik heb mij daar altijd met hand en tand tegen verzet en zal dat blijven doen. Gelukkig heeft het pLn voor het aanleggen van een dorps plein enz. voor f85.000 geen gunstig onthaal bij den Raad gevonden. Het had jaarlijks f 10.000 Sten rente en af lossing gekost! Zulke dingen zijn niet voor dezen tijd. Ik kom altijd maar weer terug op den cisch van den zaken man (en een gemeente moet mijns in- ziens bestuurd worden als een „groote zaak" 1zorg, dat rente en aflossing minder worden, dan kan hel belasting percentage laag blijven Dit moeten wij zien te bereiken, dat wij zeggen kun nen als de groote kapitalen de ge meente uitgaan, kunnen wij tóch onï laag percentage handhaven. Als het eenmaal zóó ver is, kunnen wij er aan denken (en dan zou ik er ook zeer zeker voor te vinden zijn) den inwoners meer genoegens aan te bieden, de gemeente te verfraaien, nog meer wegen ie ver. breeden enz. Maar op het oogenblik is het daar de tijd niet voor. Wanneer een gemeente van 12000 in woners (eigenlijk maar 10.000 als men d^ verpleegden, ambtenaren enz. van i het Provinciaal Gesticht er aftrekt) een begrooting heeft van ruim f 1.700.000, dan behoeft er mijns inziens niet zoo heel veel te gebeuren (ik noemde al het vertrekken of overlijden van bezitters van groote vermogens) of er komt een kink in den kabel en als het lage hef- fingspercentage niet meer kan gehand haafd blijven, dan is het eind van de verhoogingen vaa. dat percentage niet Wat hier ook veel geld kost, vervolg de de heer Laan, dat is het onderhoud der wegen ér> mijns inziens zou alleen het feit dat Haarlem bij annexatie van onze gemeente 130 K.M. weg méér te onderhouden zou krijgen, een herwaar voor Haarlem ziin om to annexatie over ;e gaan. Misschien zou Haarlem dan wel méér belasting moeten gaan heffen in plaats van minder en- wanneer daar door dan de bezitters van groote ver mogens „wegliepen", zou de annexatie voor Haarlem eerder ccn „strop" dan een voordeel zijn 1 Ik kan besluiten met te herhalen, zoo eindigde de wethoudervoor elk ge meentebestuur dat zich zijn verantwoor delijkheid bewust is, ook voor he; onze, is zuinigheid over de geheele linie een dringende c-isch. Wij stellen óns nu wel, na raming, voor dat een heffing van 3 voldoende zal zijn, maar ik vrees wel eens dat het niet zal mee vallen, ook al in verband ni"t he; feit, dat door de malaise zooveel kapitalen in den jongstcn tijd belangrijk zijn ver minderd." Ds. J. C. van Dijk. In de feestelijk versierde zaal van de Christelijke Jon gemannen Vereeniging te Den Haag heeft ds. T. C. van Dijk. die gelijk men weet als predikant naar Bloemendaal is vertrokken, met een hartelijke toespraak afscheid genomen van de. Vereeniging, aan welke hij sedert eenigen tijd als voorzitcr was verbonden. In een kern achtige toespraak wees hij op de zware, maar schoonc taak van de Vereeniging an wekte hij op tot volharden in het werk. HEEMSTEDE, - De Eendracht. Het bestuur van de Pluimvee- en Konijnenverecniging „De Eendracht'' te Heemstede, hield Woens dagavond een vergadering met de com missie van bijstand voor de op 1 cn 2 December a.s. te houden tentoonstel ling. Bij 't nazien der inschrijfbiljettcn bleek, dat er niet minder dan 500 die ren ingeschreven waren. Ook is er door den heer E. Lohmann, te Heemstede, met een mooie collectie Angora-katten ingeschreven, waarvan enkele exempla ren pas uit Engeland geëxporteerd zijn; Als ccn bijzonderheid deelde men ons mede, dat dit hier te lande op slechts ccn enkele groote tentoonstelling ge schiedt. Dit is dus een bewijs voor dc vooruitstrevendheid van het bestuur van „De Eendracht". Tevens zullen cr ook nog verschillende stands van kippen voerders en pluimveebcnoedigd'ncden worden ingericht. Cevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Van der Horst, Meerweg 3. een koralen halsketting P. Voorder- haak. Iepenlaan 33, een rijwieltnsehje j De Jong, Cloosterweg 37, een geel-grij- ze hond Waldkottcr. Raadhuisplein 23, een zilveren damesketting, Bureau van Poluie, Raadhuis, een blauwe hand schoen Hulshof Pol. Wec-ii-cu'.s'.iw

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9