Muziek. Dar. wordt aU getuige gehoord me vrouw v. d. G., die allereerst enkele mcdcdceliugcn doet omtrent haar om gang met de familie B. Zij ontkent, cat zij, toen zij op een avond hij mi. v. B. was en diens vrouw later thuis kwam, vlak naast den heer v. B. bad gezeten. Later :s zij verhuisd nir. v. R, kwam wel eens bij haar en bleef dan een enkelen keer koffiedrinken. Eens was bckl, gekomen, juist enkele minu ten nadat mr. v. B. was vertrokken. Ge tuige was juist begonnen zich te klecden om uit te gaan. Er is toen een woordenwisseling ontstaan. Mr. v. B. is gekomen en heeft zijn vrouw mecgc- De bezoeken van mr. v. Tl. stonden in verband met getuige's aanhangige echt scheiding. Wel was hij niet haar advo caat, maar omdat hij een vroegere buur man was, wist hij een ca ander 7an haar 'huiselijke omstandigheden, het geen van belang kon zijn. Getuige ontkent, dat er een verhou ding tusschcn haar en mr. v. B. heeft bestaan. De president merkt op, dat mr. v. B. tegenover zijn vrouw het tegendeel heeft yerkiaard. Getuige zegt, de waarheid te hebben fcneöcgcdeeid. maar geeft toe, da: mr. v. B. nogal dikwijls kwam. Doch zij altijd blij, als er eens iemand op bezoek kwam cu mr. v. B. was zeer gezellig. 33 Juni was hij weer geweest. Bekl. "was toen ook gekomen, waarna getuige de kamer had veilatea De president vindt het toch wel eigen aardig, dat de gastvrouw zich verwijdert als er visite is. Getuige 'antwoordt, dat zij zich tusschen de echtgenooten wilde stellen. Later heeft ze mr. v. B. over de gang zien loopen. Hij zeide tegen haar, dat hij gestoken was. Zij is toen naar den kruidenier v. A. gegaan om te tclcfo- neeren. Zij was gekleed in een gewone, lichte liuïsjapou. Hierna deelt zij nog een en andei xnedc omtrent hetgeen vervolgens was gebeurd. Zij erkent, dat zij in he; ziekenhuis 'de handen van mr. v. B. gekust heeft. Zij had gedaan of zij familie was. Mr. v. B. had gevraagd hem een zoen te geven, hetgeen zij toen heeft gedaan. De president merkt op. dat de zus ters uil het ziekenhuis, die geheel ïjui- tcn de raak staan, verklaard hebben, dat zij mr. v. B. zoenen wilde, doch dat deze dit afweerde. De volgende getuige is een dame, die kamers gehuurd had bij mevr. v. d. G. aan de Schenkkade. Mr. v. 13. kwam Da- genoeg eiken Zaterdag bij mevr. v. d. G., des morgens om elf uur en bleef dan in den regel tot half vijf. Getuige heeft niets kunnen merken dat op een ongeoorloofde verstandhouding leek. Als de advocaat er Zaterdags was en er kwam ander bezoek, moest er gezegd worden, dat mevr v. d. G. niet thuis was. Toen 23 Juni mevr. v. B. was geko men. had getuige ook tegen haar ge zegd, dat mevr. v, d. G. niet thuis was. Bekl. had de jas van haar man echter in de gang zien hangen en was langs getuige heen hel huis ingeloo- pen Mevr. v. d. G. was dien morgen gewoon gekleed. Getuige heeft mr. v. B. bloedend uit de kamer zien komen. Toen zij er daar na in kwam, stond mevr. v. B. daar met den ann opgeheven, en de dolk in 'de hand. Zij had, aldus getuige, een Krankzinnigen blik iD de oogen. Toen gctulgo echter zeide „Mevrouw, wat hebt gij gedaan?" was zij zeer bedroefd geworden. Zij heeft bekl. hooren zeg gen, dat zij haar man liever zag sterven, dan aan de zijde van mevr. v. d. G. 1 Mevr. v. d. G. noemt het onjuist, dat mr. v. B. eiken Zaterdag kwam, ter wijl zij, wat betreft de order, dat gezegd moest worden, dat zij niet thuis was als mr. v. B. er was, aanvoert, dat dit ge beurde omdat mr. v. B. bang was, dal arijn vrouw zou komen. Het requisitoir. Het O. II. nam in zijn requisitoir he. Standpunt in cat bckl. den wil heeft gehad haar man van het leven le berooven. Die wil is tot uiting geko men, toen zij een woordenwisseling had me: hem in het perceel aan de Schenk kade en hü haar toevoegde „Jij gaa'. er uit en ik blijf hier." Spr. acht het niet aannemelijk, da-: het opzet was gericht op het leven van mevr. v. d. G. Deze is zij toch het eerst tegengekomen en toen heeft zij niets gedaan. Al neemt spr. nu den dood slag aan, toch wil hij zeggen, dat er verzachtende omstandigheden zijnin de eerste plaats de toestand, •waarin bckl verkeerde. De straf kan daarom een zeer cle mente zijn. al is een voorwaardelijke vcroordeeüng hier niet oP zijn plaats en spr. eiseht één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; Stadsnieuws BAZAR. De bazar ten t>ate der Kinderbe- waarpluats. heeft bruto ongeveer f 850 opgeoracJitDe prijzoa tier ver loting zijn gevallen op de nuinmer6 271. 80. 186. Zij kunnen afgehaald .worden Berkenrodestruat 26. H. O. V. Ledenconcert. Een avond van Russische muziek als -Jéze. veidiiwit bijzondere belangstelling. Wat "n verjonging toch hebben de Russen in <ie toonkunst gebr&ohe. Zonder hun baanbrekend werk kun zelfs de verrassen de evolutie dor jong-Fransolse muziek ou- mogelijk geacht worden. Do eigenaardig heden van hun Slavisch temperament, zich uitende in scherpe rhvthmen en folio kleuren, hebben een verfrisschenden winJ laten waaien over muzikaal Europa, dat bezig was tevergeefs de klassieke tonc> taal uit te putten, Wat danken we toch aan een Moimsorgski, aan een Borodino, die met bijna kwajongensaclitigen ïurt nieuwe wegen opgingen. De tijd heeft voor hen de kïoon gevlochten die faun toekwam. Voel 6ueccs hebben succes heb ben zij zelf niet beleefd, en toch is do zog© aan hen. Het woord van Ernest Hello ,,I.« procédé du stieeïa est de marcher avec les autres, ie procédé de la gloiro est de marcher contro los auties" heeft zich in deze pionniers bewaarheid. Riet eiïo Russische componisten hebben met evenveel kraofat en overtuiging het voorbeeld dezer twee gevolgd, voor velen was de invloed van Duitsehland te sterk. Denk slechts aan Tschaskowsky. Ook Arer.sky en Bortkicrrici, van welke heiden wij heden een pianoooncert te hooren kre gen, staan niet zoo stevig op Russische basis, Nu een dan doen ze wel met een origineel rhythmo aan hun nationale eigenaardigheid denken, dat is trouwens bij TscliuYkowtky ook het geval, doch ovc rigens zeilen zij meestal in het vaarwater van dezen componist Doch een ding heb ben zij allen gemeen, hun zin voor kleur én de o;clio5tratie, liet geheim om effect vol voor orkest te schrijven is hun allen door do muzen onthuld. AVat 'n verve 011 wat een élan b.v. in de iinalc van Bortkio- wicz' ocmcerl en ten slotte wat 'n effect niettegenstaande een zeker dee! van liet themamateriaal dat van operette-senti- mentaliteit niet vrij te pleiten is. Heer -iaii effectvol sprak mij het minenrthema too. dat door do brcede lijn die Gcrlinn: er aan gaf, magnifiek van expressie werd. Het jeugdwerk van Arensky (Concerto f. kl. t.) is eenigszins minder brillaut. Be langstelling wekt tiet eerst in het vijf- kwarts-maatdeel. De Haagsehe pianist Hugo van Dalen speelde heide cor.certeli met de technici: van den virtuoos. De bezieling waarmede, beide werken ton gehoore wérden ge bracht, ging echter groolendeels uit van Nico Gerbarz, de orchestrale begeleiding was in één woord prachtig. Van den 60- lisf hadden wij hier en daar wel wat meer souplesse 111 zijn aanslag gewenseht, een minder harde loonvorming en een meer betrachten van een verfijnde dynamiek. Do gelukkig goed bewaarde acoustïek r/nzer concertzaal laat toe dat hierin het uiterste gegeven wOTdt. Het slot van het concert bracht een vei rassonde noviteit van het repertoire van het orkest, 11,1. „Danses Russcs" van Borodine, muziek van 1 kracht. Men kan haast niet geii zulk een work geschreven werd door iemand die nu rced3 38 jaar niet meer tot de levenden behoort, zoo nieuw <1; frisch klinkt het nog. En wat 'n krach: gaat er uit van de ihytbiniek dezer ma ziek I Gerharz en zijn staf bezorgden hei onus een lian.?! niet te ovorireft'en vertolking Hetzelfde concert wordt Zondagmiddag herhaald. Ik mag lijden dat de zaal te klc-in blijkt. JOS. DE KLERK. Het Tooneel DE JUBILEUM-VOORSTELLING VAN DEN HEER H. SMITS. De lieer Smits was gisteravond gast in zijn eigen huis. Zijn vrienden had den zich opgemaakt om den heer Smits, bij gelegenheid van zijn 12-1/2- jarige echtverecniging met het amu sementsbedrijf een fecstelijken avond te bereiden. Iemand, die 12 1/2 jaar lang voor ons amusement heeft gezorgd mag wel eens jn de bloemetjes woi- den gezet. Zoo dacht het comité en jo dachten zijn vr-'e vrienden. Dat de heer Smits heel wat vricn den in Haarlem heeft, dat is gisteren weer duidelijk gebleken. Daar waren allereerst' de ariisten, die op en voot het podium optraden enkel ter eerc van den jubilaris. Daar was het- or kest, dat onder de opgewekte leiding van den heer Tom van der Spek fie delde, blies en sloeg dnfhet een lust was, daar waren de heer en mevrouw Zwung. die uit Amsterdam waren ge komen om hun internationale chan sons to zingen, daar was de heer Piet Groenendaal, de komiek, die den door „verhindering" afwezigen Harry Wood ward in zijn vroolijk repertoire ver ving, de heer Leenderts, de bekende operazanger, do niet minder bekende J. Boesnach, die nu zijn vrouw 011 gesteld was aan de piano voor droeg voor twee en daarmee een zeer croot en verdiend succes oogstte en daar was niet te vergeten de Jazzband Don 't Cry onder leiding van Willy Versteeg, die altijd present is. wanneer er ergens een feest geyierd wordt. En dan was er het publiek, dat dezen avond uitsluitend uit vrien den van den heer Smits bestond en dat zoo Ulrijk opgekomen was, enkel en alleen uit sympathie Yoör den ju bilaris. I Van die sympathie getuigde de beer Van Gasteren, die namens het ,iComi- té" den heer Smjts na do pauze op het tooneel toesprak. Wie kan beter weten dan de heer Van Gasteren, wat voor zorgen en beslommeringen het amusementsbedrijf meebrengt. Wii zorgen voor het genoegen van de mcnschen in de stalles. En wij raken er 2clf door in de 'Aal les 1 Zoo is het dikwijls met hen, die voor onze amusementen zorgen. Geluk kig is het zóó nog niet gesteld met den lieer Smits, die met. do opgewekt heid hem eigen ook op dat ipunfc is hij een waardig opvolger van Van Gasteren verklaarde, dut hij zich niet door de. malaise zou lat-cn neer drukken, doch vol zou houden zoo goed hij kon. En het was een aardige gedachte van den heer Smits zijn •,staf" op dat oogenblik vóór te roe pen. do heeren Wicherink Senior 011 Junior - en den bureaulist, den heer Van Heel. Met zulk personeel, personeel, w.v.r je op aan kunt-, sla je jo door alles heen 1" riep de heer Smits. Dot het- in het amusementsbedrijf ook vroeger niet altijd rozengeur en maneschijn is geweest, dagrvan ge- tuicde de heer Van Gasteren. „Toen II in het vale kwam, toen was het al '11 even beroerde tijd als nuzei de directeur van onzen Stadsschouw burg. ,.U begon met de ipraolit-film O u o V a d i s en ik herinner mij nog, dat de oude Stiphout,, die een humo rist was, na afloop van een voorstel ling naar u toe kwam en zeiMijn heer Smits, Koning van de bioscoop kun jo niet meer worden. Dien titel hebben Alberts frères zich toegeoi eend. Maar jij wordt de „sultan 1" Mn sultan ben je gebleven Een bloemstuk en een adenu over handigdo de heer Van Gasteren zijn confrater namens het coinitó. Voorts was er een krans van neef Jacques Smits, den impressarïo, en een bloemenmand van Jacob van Len- nep, welke mand door den heer Maris met een van grootc waardecring ge tuigende speech werd overhandigd. En dan waren er nog bloemen van Don 't Cry.. De heer Smits stond n'en déplnise ile. '"alaise met- oen gelukkig ge zicht, tusschen zijn bloemetjes. Het. was voor den heer Smits ook door de flinke opkomst van het publiek een prettige feestavond. J. B. SCHUIL. Gemengi Nieuws CROOTE SMOKKEL AFFAIRE. Do Parijsclie politie is een belang rijke coeaïne-smokkelaffaire op het 6poor gekomen. Een groot aantal Pa rijsclie drogisten en apothekers zou in de zaak betrokken zijn. Talrijke recep ten zijn in beslag genomen. NAKLANKEN DER WITTE TERREUR. De Sovjet-pers blijft bijna dage 'tijks voortgaan met liet pnldiceeren van berichten over liet doodschieten van personen, die deelnamen aan de campagnes van Koltchftk, Denikin en Wrangel. Gemeld wordt dat do jurist Wladi- mir Pospokkoff doodgeschoten is,, omdat hij zich in 191S in dienst, had gesteld van de actio van Koltscliftk. DE KLOETTUNNEL. Gezien de onmogelijkheid om den Kloettunnel waaraan men reeds 3 jaar heeft ge werkt en die tot nu toe ruim 1 mil- lioca heeft gekost, af te maken is iben begonnen met nieuwe tunnels te bo ren. ten einde water uit het Kloefc- meor te kunnen hevelen. De eerste tunnel, die 180 M. lang is, is nu klaar. Hierdoor hoopt men het meer-niveau 7 M. te verlagen. Onder het aftappen zal respectieve lijk met den tweeden en derden tan nel worden begonnen, die ieder 7 M. lager komen dan de voorgaande. Heeft men op die wijze 21 M. water uit het. meer verwijderd dan zal de waterdruk zóóveel minder zijn dat men met den oorspronkelijken tunnel zal kunnen doorgaan. Het. nog te bo ren gedeelte gaat door zeer los mate riaal en het is te begrijpen, dat zich hierbij nog wel oons complicaties zou den kunnen voordoen. Het meer heeft- thans een diepte van 63 M. Waarschijnlijk zal de tunnelbouw onder leiding komen van „Water kracht en Eléctriciteit" Men w;l het uitstroomend water gaan benutten voor een krachtstation, zoodat zegt de Tnd. Crt. hier weer bewaarheid wordt ,.Pe een zijn dood, den ander zijn brood". D. K. (Heemstede)D.O.S. (Haarlem). Ook het le viertal van D.O.S. bleek sterker te zijn en wist alle partijen te winnen. De uitslag is als volgt: D.O.S. -500, D.O.K. 33S. Vorige stand 'iOO—253. Totaal op lieden 800501. BERG EN DAL I D. O. K. I Donderdagavond had de tweede ont moeting plaats In café „Borg en Dal" to Benncbrock. Wa3 do eerste Ontmoeting eon flinke overwinning voor D. O. K., m.m. 450340, ook mu bicken do Hoomsteders 6lerkcr; zij wonnen met 459402, xoodnt D. O. IC. met 0—743 do uitgeloofde medaille wint. Ook de Bcrleprljs werd door D. O. K. Ingezonden Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt da kopie den insondor niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rnbriek stolt de Redactie zich niot aansprakelijk. Sport en Wedstrijden BILJARTEN. OM DEN IIEEMSTEDEPRIJS, Uitslag Woensdag. De Nijs—A. Leuven 150147 MienisC. Kuil J509ï) De NijsC. Kuil 102löü NIEUWE VERKEERS BEPALIN GEN. HET OPTREDEN DER POLI TIE EN DE VERDERE GEVOL GEN DAARVAN. De vorige week to Haarlem een boodscluip moetende doen in do omgo ving va-u <lc Grootc Markt, plaatste ik mijn auto zoodanig voor liet ma gazijn van Kartïiuus, dat liet ver keer dan 1'door nergens belemmerd kon worden, en liet dezo „onbe waakt" achter, gelijk ik reeds zoo dikwijls te voren had gedaan zonder daarover ooit eene bemerking van do politie te hebben vernomen. Toon ik 11a ongeveer 20 minuten torug kwam, was er een volksoploop en bleek mij dab een beambte der poli tic op mijn terugkomst wachtte. II ij deelde mij mede dab er een nieuwe verordening in werking was getreden, waarbij het verboden is ergens binnen Haarlem een motorvoertuig onbewaakt te la ten staan. Hoewel ik dadelijk zoidc dat mij dit absoluut onbekend was, en do verzekering gaf dat het niet weer zou gebeuren, 111 0 es t proces-verbaal worden opgemaakt. Voornamen vol uit, geboorteplaats, beroep, ouder dom etc. etc. er. Woensdag 28 Nov. 10 uur v.m. verschijnen voor het Kantongerecht. Voor den Kantonrechter bevestig de ik heb voorgevallene en wees er op dat ik in de 3 jaren, gedurende welko ik een automobiel bezit, nog ninnner de geringste bemerking oi gekeuring had gehad en d--»t mij van deze nieuwe bepaling niets bekend was. De ambtenaar van het O. M. zei de bovendien nog aan den Kanton rechter, dat ook hij niets van dezo nieuwe bepaling afwist. Niettemin werd ik veroordeeld tot f 0 150 boete. Nu stel ik de vraag: Is deze behan deling van het bovengenoemde geval wel heel tactvol te noemen? Van moedwil of onverschilligheid geen sprake. Integendeel; ik iuicii eiken goeden maatregel van orde bij het verkeer warm toe. Want- ten slotte zijn die bepalingen fecli meestal in hoi be lang der autobestuurders zelf, wat door velen, dat geef ik gaarne toe, miat. schijnt begrepen te -worden. Geen waw-sciluwinja neen direct en persé straffen, schijnt do leuze. Dit juist lijkt mij zoo verkeerd; het maakt do politie zoo inpopulair. Met een goed woord bereikt 111011 m.l. veel meer. III mijn -langen militairen dienst tijd heb ik heb verderfelijke systeem van z.g. „spelden prikken" steeds verfoeid, want het resultaat was ton eenenuiale negatief en do geest in den troep werd er door verpest. Nog een opmerking. I11 het onderhavige geval schijnen volgens een ooggetuige, twee politie ambtenaren (in motorfiets met v.ij- sp?.n) gedurende mijn geheel© afwe zigheid van ongeveer 20 minuten, in de nabijheid van mijn motorwagen, gewacht te hebben tot ik terug keerde. Te Washington zag ik bij een over eenkomstig geval het volgende: de politieagent schreef op een kleine label niet metaaldraadje dat do eigenaar van motorvoertuig No, zich op een aangegeven dag en uur hij den politierechter moest melden, hechte dezo' meded'eoTing aan liet, (suiirwiel, en ging verder zijns weegs. Duur van 't, gc-lveele drama: hoog. stens vijf minuten en. geen volks oploop waardoor oen vlot verkeer in gevaar kon worden gebracht. Een voudig en pr.netisch. Plaatsen waar geen auto's onbe heerd mogen staan, zijn daar door borden waarop- „no narking hero" of iets dergelijks, duidelijk aange geven. In Haarlem mag men" „n e r- g e n s" een auto onbeheerd laten slaan, in ecu wereldstod als Was hington, met. uitzondering van enkele punten, „0 vera 1". Santpoort, 28 Nov. '23. J. L. MOCK. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN k 60 Cta. per regel. WEDER ONTVANGEN: WOLLEN 0VERBL0USES 1.90 in alle kleuren WOLLEN DAMES VESTEN 3,90 - 5.90 - 7.75 Weener en Parljzer Nouveauté's DAMES CONFECTIE Willem van Liemt ANEGANG bij de Warmoeostraat Uit de Omstreken Z ANDVOORT. VERGADERING OVER DE ARBEIDS VOORWAARDEN VAN HET GEMEEN- TEPERSONEEL. De vergadering, door den Z. B. B. uit geschreven naar aanleiding van de voor stellen der beide wethouders omtrent ver slechtering der arbeidsvoorwaarden van et Gemeentepersoneel was goed bezocht. Bij den aanvang waren de raadsleden Van ilen Bos en Bramsan aanwezig, terwijl ipoedig daarna de beide wethouders Mo leunar en Siegers ter vergadering kwamen. De spreker, de heer Snikkers, hoofdbe stuurder van den Bond van Werklieden 111 overheidsdienst, die met het Dagelijkach Bestuur had geconfereerd, wees er op, dat door den algemeenen ohaotisohen toestand bijna overal de financiën van Rijk en Ge meente in de war zij'n geraakt. Nu tracht men de begrootingen weer sluitend te maken door de loonen der gemeentewerk lieden en ambtenaren te verslechteren en allerlei verworven voorrechten hun af te nemen, vergetende, dat in de slechte jaren liet overheidspersoneel bij looensverhoo- gingen ver achter de duurte aankwamen. In opdracht van den Raad hebben B. en W. met de besturen der organisaties ge confereerd over de versohillende bezui nigingen, die in Zandvoort de Wethouders Molenaar en Siegers ten koste van het Ge- ineontepersoneel willen invoeren. Wel werden deze besturen hoffelijk ontvangen van zaken doen was echter geen èprake. De Wethouders lieten iin twee besprekin gen met den heer Snikkers hem honderd uit 'praten en argumenteeren, bleven daar na nog stokstijf op hun vooraf ingi men standpunt staan. Op deze wijze, zegt spr. stelt hij geen prijs op dit z.g. geor ganiseerd overleg en laat den Raad liever dadelijk de voorstellen behandelen. Ook ivonschen de Wethouders de kwestie al leen van eng Za-ndvoortsch standpunt te bezien indexcijfers, loonen in andere gemeenten, enz. waren, meenden zij. niet ter zake dienende. - Spr. zal daarom nog eens, nu in hel openbaar, de bezwaren tegen de voorstel- 4 8urige arbeidsweek. De ar beiders hebben nis! een vaste 45 urenweek doch een gemiddelde, d.w.z. 's zomerg in het seizoen werk men langer, in den win ter korter. Eerst na scherpen strijd is ren 8-urendag verworven. De arbeiders zullen dozen daarom niet gemakkelijk loslaten. Zij zijn daartoe bereid, als de toestand het dwingend ëisoht, niet iiloote feit, dat op de begrooting kort is. Spr. gispt de uitdrukking 1 heer Molenaar, dat hij liever het vam da werklieden afneemt, om het aan de werk loozen te" geven. Niet de een moet be voorrecht worden boven dem ander, een sociaal voelend gemeentebestuur zal de belangen van beide categorieën behar- 8 1/2 pensioenpremie. De ze- -TOrhcid van pensioen is een voorrecht *an den werkman in Overheidsdienst boven die :n hel particulier bedrijf. Naar spr. mee ning is het da plicht -van de Overheid "oor pensioen van hun arbeiders te zorgen, daaruit volgt, dat dit pensioen premievrij inoet zijn. Spr. vertrouwt, dat bij onver hoopte aanneming van het voorstel Ged. Staten dit niet zullen goedkeuren. Over- ijsel en Gelderland gaven het voorbeeld. DE VERKIEZINGSSTRIJD. IN ENGELAND. Mr. Ghurcnill, de junior-leider der vereenigde liberalen, is speciliteit in korte speechen, llij houdt er oohter.< 20 op een dag, niet eens het noodig oordeelend, z'n jas uit to trekken en z'n hoed af te zetten. I n ekkii 1 a g. Met klem heeft spr. zich tegen it voorstel verzet. Vacantia zonder !oe slag kan geen tijd van ontspanning zijn. De organisatie, waarvan de heer Snikkers hoofdbestuurder is. acht vacantia en va tietoeslag van zoo hooge eultuTeele waarde, dot hij liever zou spreken over loonsverlaging, dam don toeslag te laten vervallen. Vooral in een plaats als Zand voort, die op vreemdeliingenbezoek is aam- izen, moest men deze maatregel in de laatste plaats voorstellen. 'erwerl. Hierbij toonde spr., dat hij tot overleg bereid was. Hij acht azen op overwerk verderfelijk en wil dit tegen Spr. stelde daarom voor: laat den toeslag vao 25 bestaan, doch laat de overuren later inhalen in den 6lappan :ijd Ga daarbij, door aanstellen van tijdelijk personeel het geven van overwerk tegen. De heer Slègers vond dit geen concessie. was niet de moeite waard. En loch noemde hij een geval, dat één arbeider f 700 aan overwerk verdiende. men ge«n overleg wil, roept spr. heeft de organisatie ook nog wel machtsmiddelen. Dan gaat het hard tegen hard. O.a. zou men kunnen trachten te bevorderen, dat het N. V. V. do badplaats Zandvoort boycot. Men zegt gee.if loons verlaging te willen en stelt een verminde ring voor van 6.G5 door de 48-urcn week, 1.9 door afschaffing van den vacamtie- tieslng en 81/2 door pensioenstorting, i« z.unon 17 Ia dat geen loonsverla ging? Het leven wordt eer duurder dan goedkooper. 25 jaar streed men voor eau werk liedenTcgle ment om bestaanszeker heid te krijgen, deze laten de arbeiders zich zoo maar niet afnemen. Zij zijn be reid tot overleg, doch alleen als onder handeld kan worden tusschen twee ge lijk waard igo partijen, niet als men de ge dane voorstellen van de werkgevers maat Do heer Molenaar zegt voor het roeren van de groote trom niet bang te zijn. Ook niet voor een niet-goedkeureil i'cr voorstellen door Ged. Staten. Het was een onaangename taak met verslechteringen le moeten komen. Men moet echter het tekort van 1922, groot f 104.694 wegwerken. Dit zal geschieden zonder aan edele dec- len te komen. In 1921 was het belastbaar inkomen im Zandvoort G millioen, in 1923 4 millioen, hot volgend jaar hoogstens 3.1/2 millioen. Zijn verleden als raadslid ie borg, dat hij de werklieden niet wil uilkleedon doch in deze omstandigheden, moeten ook zij een offer brengen. Uit do vele dwangbevelen blijkt, hoe moeilijk da bevolking do belasting kan 'opbrengen. Ook zullen de loonen mict dalen beneden die der geschoolde bouwvakarbeiders. Spr.' deed op do conferentie wel beloften, die de moeite waard waran. nij verklaarde, dat wie aan de loonen kwamen, met beta in oorlog zouden komen. Bij pensioen-» storting treft men allen, bij loonsverla ging loonen de hoogst-gesalarieerden. Bur gemeester, secretaris, Commissaris van Politie eu ontvanger vrij. Hij zal niet schroomcn, de post werkloozensteim te verhoogen, f 20.000 is te weinig. Wel moét een anderen weg gezocht worden, op den duur zijn de lasten ondragelijk. De voor gestelde compensatie der overuren is technisch onmogelijk. Debater is teleur gesteld in do werklieden, die aan raadsle den veel verder strekkende concessies do den dan aan hem. Naar aanleiding van deze toezeggingen: zullen do wethouders in de Raadsverga dering voorstellen, alle'voorstellen aan te houden en zoo spoedig mogelijk opnieuw een bijeenkomst met alle organisaties uit te solirijvcn. Hij hoopt dat dan de over eenstemming bereikt zal worden. De lieer Siegers verklaart, geheel met het gesprokene van den heer Mole naar mee te gaan. Zij deelen samen de ver antwoordelijkheid en willen die ook sa men dragen. Hij onderstreept de frnsn- eieele argumenten. Als slecht© zakenlui vroegen zij niets meer, dan heslist noo- dig was. Moet men teveel vragen, om dam t« kunnen laten afdingen? Na enkele merkingen van den heer Bramsom, beantwoordt de- heer Snikkers de debaters kort. Hij verheugt zicli ten zeerste in de belofte der wethouders, op nieuw te witten onderhandelen, wijst er met nadruk op, dat dan echter werkelijk georganiseerd overleg moet worden ge pleegd. Besprekingen als gehouden rijn, zijn volkomen nutteloos. Porsonnlia. De heer G. G. Loggers, adjunct-commies ter secretarie komt als no. 1 voor op de aanbeveling voor secre taris der gemeente Beusichem (Geld.) Uit hot politierapport. Een winkelier deed aangifte, dat met sneeuwballen, zijn lichtreclame stukgegooid werd, Mededceling werd gedaan van het in werpen van verschillende ruiten. De politie gaf aan een voerman last een paard, dat voor een houtwagen gespannen door de sneeuw niet verder kon, af te spannen. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. Bij de verkiezing in het kiescollege der Nea. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren J. C. v. d. Laan, P. Bakker en G. van Dijk cn voor notabelen de heeren P, Bakker en J. d. Laan. over een huwelijk van mij heeft ge sproken voordat deze stijve saaio Franscius Henri met zijn aanzoek l;\vam. En ik kon denken aan wion ik wou. Ik zou het u nïeli vorteld hebben, als dezo, aanleiding or niet geweest was." „Natuurlijk. Lieve kind, hoe vree gelijk interessant en en belang rijk." Weor 7,wees do groothertogin. Maar verdrietig zag zo er niet uit. Alleen maar verbaasd. En Virginia zag er uit of zo zich ergerde ergerde over zichzelf. Zo ■wou dat zo haar dwazo geheim r.ict had verraden con gohoimr zoo vaag, dat het don naam nauwe lijks verdiende. Toch was liet iets kostbaars voor haar <reweest, van liaar kinderjaren af, kostbaar als het. diepst van haar ziel, waar nie mand Jiet beslaan van vermoedde. Nu had zo het verraden. En nooit weer kon de vreugde er over zoo groot zijn als vroeger. In haar kleine eigen kamer stond ccn bureautje, altijd op slot als zij |er niot was, waarin 7.0 j£l Jaren lang souvenirs ann den jongen keizor van Rhaotia had verzameld. Photo's die Virginia stilletjes Jiud welen te koo- jTui, portret.:,-11 van Leopold van ïijn Kinderjaren tot. zoonis iiii nu was: een lange donkere, energieke man .van dertig. Er waren krouteauit- knipsels bii, waarin vermeld werd welk een geniaal soldaat hij was, en hoe moedig bij het bergbeklimmen en het jagen op grof wild, met dra matisclie aneodotea over zijn moed in tijden van gevaar, zijn edelmoedig heid, zijn goed in elkaar gezette plannen voor het welzijn van ziju onderdanen. Er waren reproducties van knappo schilderijen, dio hij had gemaakt; militaire muziek, dio hij liad gecom poneerd, cn klagende volksliedjes die hij getoonzet had, en die Virginia stilletjes geprobeerd had op haar piano, als er niemand in de buurt was. Er waren verslagen vr.n toe spraken die hij gehouden had na zl.'n troonbestijging; beschrijvingen van verbeterde kanonnen, en een uitvin ding van een nieuwe springstof; or was een ©enigszins onrijp, maar geestig tooneclstnk dat hij geschre ven had, cu nog talrijke andere Neer slagen van r.ijn kunde en zijn daden cn zelfs van zijn excentriciteiten allemaal dingen, waaruit prinses Virginia haar ideaal had opgebouwd van dozen beroemden jongen man, die acht jaar geleden, na de grootc revolutie tot keizer was uitgeroepen. „Je bent wol waard oen lc.iuerin te worden." De «tem van haar moedor onder brak Virginia s gedachten. Ze schrok cn merkte dat de Groothertogin ham* nauwkeurig opnam. Eerst fronste zc do wenkbrauwen, toen lachte ze en sprong overeind, en besloot van den ernst een grapje te maken, en zoo mis schien van verdere vermaningen af te komen. „Ja, zou ik goen goede keizerin zijn?" zei ze, en stapte van de scha duw uit in de volle zomerzon. Do zon scheen op haar kapsel, ter wijl zo daar mot opgeheven hoofd stond cn wierp er een netwerk van goud over; haar donkergrijze oogen schitterden onder (le zwarte wimpers. Haar huid was in het mcedoogenloo- zo licht zoo blank als oen lelie en haar trekken waren volkomen regelmatig. „Er is geen enkele reden waarom je geen keizerin zou zijn. hoveling", zei ile moeder, vol trots op de schoonheid van haar dochter cn. als een echte vrouw, geneigd om haar kind geluk kig to maken. „Er zijn wel vreemder dingen gebeurd. Verleden week in Windsor zei do Koningin nog, dat het 7.00 jammer was dat Henrl niet meer was 'maar dat hindert niet, hij is goed genoeg. Maar ols En als 39 or goed 'over denkt, 13 hot misschien nog zoo onbegrijpelijk niet dat ze r-.o- pold van Rhnetia nooit, voor je ge noemd hebben, hoewel or niets tegen 't. huwelijk kan zijn. Wat een partij! Schitterend! Zelfs een meisje van k'o Tilnklijker bloede 7.0U voor hem op de I knieën vallen als..." „Ik niet", zei Virginia. ,Ik zou hem misschien aanbidden, maar hij zou voor mij op de knieën moeten vallen", „Ik twijfel or aan of die trotsche knieën zich ooit voor con man of jou vrouw zouden willen buigen", ant woordde de groothertogin. Maar dal is maar dwaasheid. Ik ben nu erns'.ig, lieveling en ik wou, dat jij hot >ok was". „Liever niet!" glimlachto Virginia, dio niet erg op haar gemak was. La ten wo liever niet meer over den kei zer praten en na vandaag nooit meer, moeder. 11 weet het nu. Meer is er niet nocdig, en „Maar er is wel meer noodig. Jij hebt me dat idee in m'n hoofd gezet eu ik vind liet niet onaardig. Boven dien, heb jij het lilijkbaar al een hb©- len tijd in je hoofd. en ik zou je graag gelukkig zien. en in een posi tie die jou waardig was. Je bent ecu lieel mooi meisje (dafc behoef ik niet voor jo fo verbergen, want je weet dat je het sprekend evenbeeld bent van Jo grootmoeder, die een beroemde schoon licid was) en je behoort tot de beste families van Europa. Je bent vnn ko ninklijken Moede, cn toch en toch zljii onze onistiinrlicrheden zóó dat wo tenminste voor het oogenblik, niet vee' nans hebben". „We zi'ii arm", zei Virginia la chend, Tan or het was geen gelukkige lach „Er zijn wel meer keizers en konin-1 gen met arme meisjes getrouwd", zei de groothertogin, „Er ziju in de ge schiedenis zulke vreemde dingen ge beurd. Mijn man was een achter-ach terneef van »len Dultschen keizer, hos wel hij behandeld werd maar daar moeten we liever niet over spreken. Dat windt me altijd op. Wat ik wou zeggen is dit; hoewel er misschien an dere meisjes zijn, die, van uit een we- reldsch oogpunt bescnouwd, geschik ter zijn, behour jij toch in ieder op zicht tot de klassen waaruit Leopold zijn vrouw kan kiezen, en als. „Lief moedertje, er is hier geen „als". En wat mij betreft, i k dacht niet aan „uit een wereldsch oogpunt". Do keizer van Rhaetia weet nauwe lijks dat ik besta. En ze'fs als llij door oen wonder plotseling ontdekken zou, dnt Prinses Virginia Mary Victoria Alexandra Hildegard van Baumen- liurg-Drippe de eenige passende vrouw voor hem was, zou ik niet willen dat hij me vroeg, omdat ik voor hem „pas te", maar omdat hij me onweerstaan baar vond. Tk zou zijn liefde willen hebben en anders zou ik zeggen: Neen, je moet maar ergens anders naar een keizerin zeken". „Maar dnt is onzin, lieveling. Per sonen vnn koninklijken bloede krijgen zelden of nooit de gelegenheid om ver liefd te worden", zei de groothertogin. „Ik heb er genoeg van om van ko ninklijken bloede te zijn", zei de Prin ses. ,,'t Bederft alles en je moet „lier- lei vervelende dingen doen, waai je het land aan hebt". „Ja noblesse oblige", ging het Saksisch porceloinen po" <f.i voort. „Als voor vrouwen van enzen stand een huwelijk in elkaar gezet wordt, moeten we ons maar tevreden stollen met de hoop dat de liefde misschien wel na het huwelijk zal komen. Eu als dat niet het geval is, moeten we voortgaan met onzen plicht te doen in den stand, waarin we nu eenmaal geboren zijn". „Dat gezanik van plicht!" viel Vir ginia haar in de rede. „Gelukkig kan tegenwoordig zelfs een Prinses niet meer gedwongen worden tot oen hu welijk tegen haar zin. Ik haat dat ga- zeur oier: „plicht in het huwelijk". Als menschen van elkaar houden zijn ze goed en vriendelijk en trouw, zoo dat ze dat heerlijk vinden en niet om dat het hun plicht is. En dat is vol gens mij de eenige soort vnn trouw tusschen man en vrouw die de moeite waard is. Ik zou niets anders van een man willen accepteoren en ik zou hein verachten nis hij van mij minder of meer eischte". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 16