41e Jaargang No. 12410 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 30 November 1923 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.577». Franco per post door Nederland f 3.87l/j. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577»; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur I J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivcrs-advertcntiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsoroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz,, enz. Drlehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda VRIJDAG 30 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Pisuisse-avond. 6 uur. Gem. Concertzaal, Fcestconcert, Lie plertafel „Haarlem's ZanggenoL", 8 u Museum van Kunstnijverheid. Pa- viljoenslaan. TentoonstelI in2 van de ontwikkeling der boekdrukkunst 10—4 uur. NederL Reisvereeniging. Lezing Uoor 'dr. W. G. N. v. d. Sleen, schouwburg, Jansweg, 8 uur. Luxor-theater: 's middags .era. *S avonds concert. Bioscoopvoorstellingen. Bennebroek. Raadsvergade ring, S uur. Zandvoort: Gemeenteraads- pergadering, 7è uur. ZATERDAG 1 DECEMBER. Stadsschouwburg. Vereenigd Rot- ferd. Ilofstad-tooneel. De sterkste band, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Pa viljoenslaan. Tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst 104 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling 2.30 en 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat Bioscoop-voorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-theater's middags en "s avonds concert. Bioscoop-voor-stelling 9.30 en 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat; Bios coopvoorstelling 2.30 en S uur. KRABBELS DE HOLLANDSCHE JONCEN. Er is een tijd geweest-, tenminste onze prozaschrijvers en dichters van vorige generaties getuigen er vol vuur van, dat er in karakterscnoon- heid niets ging boven een „echten Hollandsöhen jongen". Hij haalde Weieens, zelfs veel. kattekwaad uit, maar slechts van de onschuldige, humoristische soort. Zijn guitenstre-' ken deden niets af aan den luister, dien zijn edele inborst hem verleende. Wanneer wij onze oogen sluiten, kun nen wij onzen geest het beeld van zulk een jongen voorfcooveren. Helaas, alleen wanneer wij onze pogen goed sluiten. Doen wij ze ook maar even open, gluren wij maar even tusschen de wimpers door, dan zien wij iets heel anders. De moderne Hollahdsc'ne jongen- Hij heeft zich opgesteld aan den leant van den weg en zijn, achter den rug verborgen handen bevatten elk een sneeuwbal een ijshal zou hij zelf zeggen die aan de hard heid van steen slechts tekort schiet, wat zijn handen aan kneedverniogen ontberen. Hij wacht tot het wild lcomt opdagen. Hij is kieskeurig ge noeg. De jongen, die daar voorbij loopt en in leeftijd op een paar jaar- meer dan hijzelf iste sdia.ttenkanvrij passeeren. Een man in de kracht van zijn leven gaat ook vrij voorbij. Hij wacht op vrouwen en meisjes, op oude heeren, of op slagersjongens ha et groote manden op hun fietsen, kortom op meuschen, die geen sterke handen of vlugge beenen hebben, of die, zooals do slagersjongen op an dere wijze gebonden zijn. Menschen, dier. hij in geval van nood gemak kelijk kan ontloopen. Daar komt een niet jong man meer,, een goede vijftiger misschien. Hij stuurt zijn fiets behoedzaam over de gladde sneeuw. Het is moeilijk sturen, nu de banden telkens op sneeuwrauden naast de karrespo- ren wegglijden. Hij nadert. De jon gen kijkt een anderen kant op, tot de fietser vlakbij is- Dooi springt hii toe en gooit van een meter afstand (op meer meters vertrouwt hij eigen vaardigheid niet) met la-acht zijn projectiel naar liet 'hoofd van den fietser. Het treft maar half doel, lüvant de schutter is te bevreesd voor teigen veiligheid om goed te mikken. De fietser echter verliest door de (plotselinge instinctieve duiklbeweging Eijm evenwicht, „Ddkselsche kwajongen'' gromt hij en balt de vuist tegen zijn bela ger, die op een veiligen afstand van 05 meter da.pper begint te schelden en sarren, tot zijn aandacht wordt afgeleid door het verschijnen van een nieuw slachtoffer, een jong meisje ditmaal en het spelletje begint cp- nieuw. Zoo is oen groot deel van de mo derne „echt Hollandscho jongens", wier lafheid eerst met het vallen van de sneeuw duidelijk wordt gedemon streerd. De modellen van jongelings deugd, die de Gene-stet en anderen ons voorschilderen, hielpen steeds oude menschen en dames, die op ijs of sneeuw waren uitgegleden, weer overeind komen. Het is mogelijk, maar dan hebben zij. eenmaal groot (geworden, deze deugdzame principes toch niet aan hun nageslacht door gegeven. Wij schreven deze boutade niet uit de verontwaardiging van een slacht offer. Wij zijn nog te jong en te vlug ter been, om als mikpunt gekozen te worden. Dit en ons gemeenschapsge voel heeft ons in staat gesteld, een van de kleine lafaards op heeter- daad te betrappen en een klinkende mep om de ooren te geven. Zelden heeft een afstraffing ons zulk een voldoening verschaft. Stadsnieuws Het mond- en klauwzeer De ziekte tieerscht op 64 boerderijen lo de Haarlemmer meer Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in den llaaiiemmcrmeei- polder is thans tot 64 gestegen. Er komen nog steeds nieuw© gevallen hij. Bij 18 landbouwers is thans bet vee van deze ziekte genezen ver klaard. Na de verwerping der Vlootwet Een motie van een R. K. Kies- vefeeniging tegen de Kamerleden Bomans, ftlichielsen en Loerakker Een uitspraak dat daze hoeren hun mandaat als kamerlid moeten neerleggen Op de vergadering der R.K. Kies- vereeniging te Ursum hield d© heer H. Ammerdorffer, hoofd der R- K. School aldaar een lezing over de vlootwet- Blijkens het verslag dat wij in de Tijd van Donderdagavond einden kwam spr. op tegen de nou ding die de Kamerleden Romans, Mi- chielson en Loerakker bij Ce ben a 11- deling va.n de vlootwet aannamen. Volgens dat verslag zeide spr. onder Er werd een program opgemaakt door de Coaltie-regeering en op dat program kwam ook do Vlootwet. Niemand verzette zich van rechts tc gen de invoering hiervan, alleen de heer Kuiper maakte voorbehoud. De Regeering verbond haar leven aan dé Vlootwet. Nederland nroet verde digd worden en de Vlootwet. viel. En wel met medewerking van 3 le den, welke er door onze stemmen zijn ingekomen: mr. Boma-us, Miclh.ielsen en Loerakker. Wij dragen mede de verantwoordelijkheid, zegt spr. door onze stemmen op deze candidaten. Loerakker was nog kort lid dei- Tweede Kamer, Bomans en Micliicl- sen echter hebben het contract van de Regeering gekend, goedgekeurd en er zich bij de uitvoering tegen verzet. Welke be teekenis moei men hech ten aan den persoon Bomans, vraagt spreker 1 Tot de leden van de R. K. Defensie Commissie behoorde zelf rar. Bomans en deze Commissie verklaarde, dat Indië weerloos was. Mr. Bomans maakte de Regeering er een verwijt van, dat ze het Roomsche Defensie- Rapport maar naast zich had neer gelegd. Maar de lieer v. Vnuren ant woordt terecht, dat de Regeering dat Rapport bijna geheel trouw heeft gevolgd. En Mic'hielsen- heeft eenvoudig ma.ar tegen gestemd, evenals Loerakker, Misschien is er iets te vergoelijken, vervolgt spreker. Ieder Tweede Ka merlid moet eigenlijk maar overal verstand van hebben. Maar voor hen, die deze wet niet begrepen, jiadden we de deskundigen. En onder al de tien katholieke tegenstemmers is geen enkele deskundige. Spr. dient daarop de volgende motie in: „De R. K. Iüesvereeniging „Recht en Plicht" te Ursum, in vergadering bijeen op 27 November 1923, betreurt de verwerping der Vloobweu en het aftreden van liet rechtsohe ministe rie; is van meening, dat de R. K, Ka merleden: mr. ,T. B. Bomans, A. B. Midhielsen en N. .1. Loerakker hun .mandaat als lid der Tweede Kamer 'dienen neer te leggen. „Spreekt als baar moening uit, dat ale betrekkingen met de 'heeren mr. Bomans, A. B._ Michielsen en N. .T. Loerakker ook 111 de toekomst moeten verbroken worden; beshiib de R. K. Kieskringorganisatie „Helder" te verzoeken, deze motie over te ne men." Met op twee na algomeene stem men werd deze motie door de verga dering aangenomen. Uitgaan 3 WT.TZE GEKKEN Het alleramusantste blijspel, waarmede Ko van Dijk zijn 25-jarig tooiieeljiihileum t.e Haarlem heeft ga vierd, 3 Wijze Gokken, zal a s, Zon dag 2- en Dinsdag December weder om in den Stadsschouwburg worden opgevoerd. H. F. VAN BEUNEN. Een paar dagen geleden is te Hil versum, ten huize van zijn dochter, plotseliiijr overleden de heer I-I. F, van ■Beijnen, dien Haarlemmers van mid delbaren leeftijd zich nog wel zullen herinneren als den eersten tenor van het mannenkwarteb Loreleij. Het werd opgericht in 1SSÜ en vierde in '1911 zijn 25-jarig bestaan met een kwartet-wedstrijd in de concertzaal van de Sociëteit Vereeniging, die uit stekend slaagde; het viertal was toen nog, zooals in de-voorrede van het feestprogramma te lezen staat, „ge zond en krachtig, doch wel wat ver grijsd". Toen duurde het evenwel niet lang meer, of de dood verstoorde de harmonie: in '1917 overleed de lieer G. I). Anlonisse. in 191S de lieer L. C. do Koter en nu thans do heer van Beij nen gestorven is, blijft de heer B. Langeveld, de tweede tenor van hot kwartet, alleen nog over. Wie het kwartet niet gekend lub ben kunnen zich bijna niet voorstellen, welk een plaats het ingenomen heeft in en buiten het eigenlijke muzikale leven in onze stad en de omgeving, l.i wedstrijden was het een gevreesde me dedinger; waar liet verscheen, ver overde het meestal den eersten prijs. Maar bovendien verleende liet gul en bereidwillig zijn medewerking, wan neer die gevraagd werd; hoeveel keo- ren het optrad bij wekiadigheidscon- eei'tcn zullen wij niet tellen, hoe vaak het feesten in kleinen kring opluister de evenmin. Wij herinneren ons nog met genoegen, iioo „Loreleij" op den avond toen onze onderneming een feest vierde omdat zij 'in een naamloozc vennootschap veranderd en uitgebreid was, plotseling in de zaal verscheen en eenige liederen ten beste gaf. Een eigenaardige herinnering is de ze. dat toen op zekeren dag do ver- "i« +<-n,>r ftesinans, die op een orgelconcert in de Groote Kerk zou up hei luaiste oogenblik door ongesteldheid moest afzeggen, de organist, de heer Ezermau, het kwartet uitnoodigde in zijn plaats op te treden. Het was 12 uur, het concert zou te 1 uur beginnen, maar het vier tal was present 01 behaalde veel suc ces; van de gelegenheid om het geld terug te ontvangen, daar de heer Rog mans niet versohenen was. werd geen gébruik gemaakt; integendeel, het kerkgebouw was zeer goed gevuld. Zoo beeft zich het kwartet op aller lei wijs een groote populariteit ver worven. Wat daarvan wel de voor naamste reden was? Natuurlijk niet zijn bereidwilligheid, wel zijn muzika liteit en voor een belangrijk gedeelte de voordracht van den eersten f end- den heer van Beijnen. Hij bezat in do goede dagen van jeugd en mannelijke kracht een mooi lyrisch geluid en tevens een zeer expressieve dictie, waarbij do andere leden zich muzi kaal aansloten. Vier mooie stemmen vormen nog geen kwartet, (en een van de zangers, de eerste bas bezat maar zeer bescheiden stemmiddelen) de hoofdzaak is, dat de stemmen éen ge heel vormen en dat de leider, de eer ste tenor, zijn taak verslaat. Dr.fc was met Loreleij het geval. Behalve de gewone repetities had het veel ge legenheid tot oefenen, omdat het ecu familiekwartet was, waarvan de le den elkaar dikwijls bij huiselijke feest jes ontmoetten dan kon het niet missen of er werd gezongen. Zoo raakten de zangers aan elkaar ge wend en vormden als het ware-éen klank. Soms trad van Beijnen ook wel als solist op: misschien zullen er nog zijn, die zich herinneren welk een verba zend succes hij indertijd behaalde met de. voordracht; van „de Nederlandsche Vlag" op een concert van den Volks bond, waaraan liet kwartet mede werkte. Alle vier waren sinds vele jaren go- trouwen leden van de Koninklijke Lie- derlafel „Zang en Vriendschap", d- eenig overgeblevene, de lieer Lange veld is het nu al 47 jaar en zingt nog geregeld mee in de tweede tenorpar tij. Van Beijnen had drie weken gele den zijn 40-jarig jubileum als lid van de liedertafel herdacht en van do lo den een gouden dasspeld, in den vorm van een G-sleutel, ontvangen. Donderdagavond is op do repetitie van de liedertafel zijn verscheiden her dacht met een woord van den onder voorzitter, den heer Kuiper; toen hij gesproken had, stonden de zangers op en zongen het Ecce guomodo raoritur. NEDERLANDSCHE CHRISTE LIJKE R.EIS VEREENIGING. Voor dis afdeeling Haarlem van deze vereeniging- houdt hedenavond rnej. J. H. Kuyper een lezing met lichtbeelden over Coïistantinopel. De bijeenkomst is in het gebouw van den Protestantenbond. Het bestuur deelt ons mede, dat Maandagmiddag 3 December het on derwerp „Afzonderlijke VTOuwenlijs- ten bij verkiezingen?" ingeleid zal worden door mevrouw W. v. Itallie— v. Emden, lid van liet hoofdbestuur der Vereeniging en van den Leidschen Gemeenteraad. Het bestuur vertrouwt dat. ondanks de Si'it-Nieolaasdriikte, vele leden en belangstellenden zich zullen begeven naar Wilhelminastraat 22, 0111 deze begaafde spreekster te hooren. Er is gelegenheid tot debat. CONTRACTACTIE BOUW ARBEIDERS. De afdeeling Haarlem van den Al g. Ned. Bo uw arbeidersbond, hield Donderdagavond een openbare verga dering in de bovenzaal van de Ge meentelijke Concertzaal. De voorzitter, de lieer E. Stam, opende de vergadering en sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de op komst zoo slecht was. Temeer, omdat deze vergadering beschouwd kon wor den als de inzet van een actie tegen de voorstellen van de patroons, die aan de arbeiders alle rechtspositie willen "ontnemen. I11 plaats van den heer v. d. Linde, sprak de lieer C. v. Achter berg, vice-voorzitter van den bond, over de contract-actie. Hij begon met op te -merken, dat de voorstellen van de werkgevers en werknemers zeer uiteen loopen. De voorstellen van de patroons bevatten allerlei ver slechteringen. Onschuldig lijkt de toevoeging aan art. 7. De patroons willen er aan toe voegen tenzij van overheidswege langer werktijd wordt toegestaan. Zoo onschuldig als die bepaling lijkt, is ze echter niet. Tri tegendeel! Als liet col lectief contract met die bepaling wordt aangenomen, zullen de patroons zeker stappen doen bij de regeering, om den 10-urigen arbeidsdag t» krijgen. E11 de regeering zal een der gelijk verzoek allicht toestaan. Wan neer we. zei spreker, die bepaling aan zouden nemeu. dan zouden we dus ge dwongen zijn langer fce werken, al was het ook 11 of 12 uur per dag. Er moot. een werktijd zijn, die de menschen vpl kunnen houden. Een dergelijke bepaling als de voorle st e1 de, zal door deze arbeiders dan ook niet worden geaccepteerd. Zoolans de organisatie van de bouwvakarbei ders nog goed is. zullen de patroons hot niet gedaan krijgen. Spreker cri- tiseerde de a.rgumentatie der pa troons. die volgens hem hierop neer komt. dat de toestand eerst dan beter woivht, als er langer ge werkt wordt tegen een veel lager loon. Volgens spreker blijkt uit verschillende cijfers, dat onze 111- en uitvoer verhoudingen steeds beter worden. Beweerd wordt, dat de korte werktijd en de hooge loonen. handel 011 industrie lamslaan. Het ziin vol gens hem allemaal praatjes, dab dc werktijd langer moet worden en dat de loonen lager moeten worden, om te kunnen concurreeïen met het buiteu- land. Terug komende op de contract-actie, zei spreker, dat patroons ook dikwijls komen niet argumenten. die hout snijden. Maar thans is ddt niet het ge val. Uit'heel andere dingen zal moé ten blijken, dat het. noodzakelijk is, de arbeidsvoorwaarden te verslechte ven. De kwestie van den werktijd heeft voor de arbeiders nog andere kanten. Dikwijls hebben de arbeiders veel tijd noodig om van hot werk hun woning te bereiken en omgekeerd. Di behoort eigenlijk tot het. werk. Het bouwbedrijf is een zeer eigenaardig bedrijf, wegens de verplaatsing van werk 011 door den intensieven arbeid, die steeds noodig is. Daarom moet de arbeidstiid zoo kort. mogelijk zijn. De patroons komen ook nog met kleinig heden, door des Zaterdags niet om half een. maar om 1 uur te eindigen, wal practisch neerkomt op een uur langer werken. Dit. wat den werktnd betreft. D> andere voorstellen hebben eenzelfde strekking. De drie vacantiedagen zul len niet. meer worden uitbetaald, u. verzuimde uren bii huwelijk, geboor te. regen enz., willen de patroons ook niet meer betalen. Een der meest on aangename dingen bij het bouwbec rij is de ongeregelde werktijd', wegens liet moeten eindigen bil regen, uik- vrijls liet me-n veel ie snel opnouden. Tegenwoordig is het. niet zoo erg meer, omdat het verzuim tot (0 pet. betaald moest worden. h' Als de patroons nu deze bepaling ingevoerd krijgen, brengt d'at voor de arbeiders meer verzuim en dus onge regelde inkomsten mede. Daarmede zal liet ongeregelde le ven van vroeger terug komen met alle uadeelen, daaraan verbonden. Het is niet oen kwestie van geld, maar een kwestie van principe. De bepalingen zullen weer in het collectieve con tract moeten komen, willen we 110» waarde hechten aan dat contract. Een ander voorstel van de patroons zou li6t. contract geheel op losse schroeven zetten. Ze willen namelijk invoeren, dat als in een plaats één patroon de bepalingen overtreedt, alle patroons in die plaats ook het collectief contract niet behoeven door te voeren. Daar overal wel een paar van die patroons zijn, is heb gevaar al heel groot. an gelijke strekking is het voorstel, dat hetcollectief contract alleen geldt voor plaatsen, waar een patroons-or ganisatie gevestigd is. Hiermede ver valt de moreele plicht van de niet- georganiseerde patroons. Dan stellen de patroons voor dc derde maal een loonsverlaging voor, terwijl de loo nen, zooals vaak gemeend wordt, niet zoo hoog zijn in verhouding tot die der andere vakken. Zeker niet als ge dacht wordt aan de 6 a 7 weken ver zuim of werkloosheid. Uitvoerig betoogde spreker, dat de loonen niet te hoog rijn. Hij kwam tot de conclusie, dat er eerder van 1 opnsverh00ging dan van verlaging sprake moest zijn. Dan is er nog eep voorstel inge diend. 0111 het loon voor ongeschoolde arbeiders over tc Intra aan eon overeenkomst tusschen werkgevers on werknemers. Dit komt daarop neer, zei spreker, dat we he,bis® goed te keuren, wat de patroons noodig ach ten. Tenslotte stellen de patroons_voor, om de arbitrage-commissie van 5 op 4 personen te brengen. Hierna vertelde spreker, wat de eisehen der arbeiders zijn. In de eer ste plaats de 45-urige werkweek. Een langere werktijd zou een ontzettende werkloosheid tengevolge hebben. Ook is in de praktijk een 45-urige werk week mogelijk gebleken. Een andere eiscli is, dat overal patroons en arbei ders een .commissie moeten vonuen om toe te zien. dat. het contract- wordt nageleefd. Nog een eïsch is, dat op ieder werk bouwgedelegeerden wot* den aangesteld. Dan is opnieuw dc eiscli der vacantie naar voren ge bracht. Aan het slot van zijn rede zei spro- r, dat de pat roons niet moeten den ken. dat hun ingrijpende voorstellen in hel collectief contract worden be lichaamd, Als de patroons met- zulke dingen konijn, zullen van de zijde der arbeiders krachtige protesten uit gaan. Spreker hoopt., dat de patroons zui den inzien, dat zo. den arbeiders on aanneembare voorstellen hebben ge daan. Nooit zouden de patroons met deze voorstellen gekomen zijn, als uiefc zoovelon de or ga ui sa tie hadden verlaten. Hii drong aan op organi satie. om kracht te op ts kunnen tre den tegen de patroons. Nadat no» een oogenblik van ge dachten was gewisseld, sloot de voor zitter de vergadering. MARIA-VEREENIGING EN KRUISVERB0ND. T11 do groote zaal van hel gebouw der si. Jozefsgezellen gaven de Maria-Veroeni- ging on het Kruisverband Donderdag avond een feestavond aan leden en dona tears, die vrij veel belangstelling genoot. De voorzitster, mevrouw E. J. Coenen— Disseldorp, opende den avond met een woord van welkom. Het zangkoor van het Rozenpntronan: zong daarna onder leiding van mej. Selireuderhof verdienstelijk eenige mooie liederen, die niet. applaus beloond werden. De hoer H. 13. v. d. Sando trad als feestredenaar op. Deze hield een warm pleidooi voor do R. IC, drankbestrijding, die reeds veel sympathie geniet, Toah aclure hij die sympathie alléén niet vo! doende. De liefde voor de R.-K. drankbe strijding moet allereerst blijken door t..r -,e treden ats lid: de vrouwen tot de Ma tia-Vereenigüig en de mannen tot. fce: Kruisverband, die beide werken onder de leus: „De liefde van Christus dringt ons" Hij zette het doel dezer beide' vereenigin gen uiteen, namelijk de strijd tegen hel alcoholisme, tegen de drinkgewoonte, lie zooveel slachtoffers onder ons volk ruaakl Dc menschen inogen ziiet zeggen „Ben ïl; mijn brooders hoeder." Neen, zij moeten nelpon hun medemensohen, die door dell drank dreigen onder te gaan, „Wij moe ten", aldus eindigde spreker, „niet heb bon een maatschappij waar de drank, maar wnar do liefde heorscht." Deze TOde werd luide loogojuicht. De diumistooneelclub „Victoria" voerde hierna op „Haar offer", een oorspronke lijk familiedrama in vier bedrijven van Dit stuk'werd met groote belangstelling gevolgd, Ecu dankbaar applaus was het 'oön voor de spelenden, die hun rollen met veel ernst vervulden. De feestavond werd opgeluisterd door frnaie muziek van Ilaarletn's Mandoline- Quintet „lünergico" onder leiding van den heer J. Westerhoven. KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Er zal een vocaal concert, gegeven worden op Maandag 10 December 1923, in de Gemeentelijke Concert zaal. Als solisten treden op: mevr. Bep de Wilde-Ploeg, sopraan, do heer Cor de Wilde, cello. Begeleiding mej. Emmy van Eden (eerelid). DE NIEUWE GEDACHTE. Zon dagmiddag 2 Dec. te 3 uur zal voor „Do Nieuwe Gedachte" iu den Prol, Bond sproken G. de Groot, over Wor dende Vrijheid. HAARLEMSCIiE .TEUGDKERK VOOR OUDEREN. Men deelt ons mede, dat a-s. Zon dag 101/2 uur in de Waalsohe Kerk (Begijnhof) zal spreken Dr. S. F. H. J. Berkelbac'n van der Sprenkel. 1 De samenkomst is bedoeld voor jongens en mesjies van 14—18 jaar. WAARSCHUWING. Do Commissaris van I'olitie verzoekt oils niede to 'doelen: Alvorens handelsrelatie aan te knoopon, tliot A. do Vries, wonende op liet Heeren- wnllctjo lo Leeuwarden, wordt ean ieder aangeraden inlichtingen in te winnen aan liet bureau vau politie alhier, afdee ling recherche. Omtrent do onderneming genaamd „Particuliere Werkverschaffing' waarvan deze persoon zich directeur noemt, valt nog het volgende medo te deel011 "Door middel van advertenties, tracht zij in verbinding te komen niet partiou lieren, die voor eigen gebruik, of voor don verkoop, bij haar, tegen zéér lage prijzen artikelen kunnen betrekken. De genen die op deze advertenties inga.-vn. ontvangen in circulairevorra, offerten niet den naam A. de Vries onderteekend. Te- hem zijn in de plaatselijke bladen te Leeuwarden reeds waarschuwingen gerioht geworden. ALLIANCE FRANpAISE. Fn de bovenzaal van „dc Kroon" ield rle lieer A. E, Sorel te Parijs Donderdagavond voor de Alliance Frainjaise een voordracht., over den schrijver Francois Coppée. OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR Best© Koes, Je antwoord aan Koningskrakeli0g heb ik gelezen, ik moet zesgen, dafc je antwoord geheel juist is. Ook i U hem meermalen ondervonden dat cr peen postzegels, geen wisselgeld enz. in voorraad waren op het postkan toor te Heemstede, Daar door je gemopper er wel eena verbeteringen zijn gekomen» verzoek ik je beleefd ook eens te moppeuen over de „langzame" bediening dep lelefoon t,c Heemstede. Het komt niet zelden voor, dat men 3 tl. 4 maal moet bellen eer er antwoord komt van 'net telefoonkan toor; Donderdagmorgen kwart over acht wilde ik 28113 even opbellen, wat na tien minintcn eerst gelukte; wij waren dien dag nog niet, opge beld en hadden ook tc voren niemand opgebeld en toen wij opbelden kreeg ik steeds „Garage van. De heer Smit die tijdelijk waarne mend directeur is geweest jn Heem stede heeft, destijds dezelfde klach ten in ontvangst genomen waarna de toestand terstond verbeterde doch gaandeweg weder slechter is ge worden. Toe Kees mopper eens en tracht ons ook hierin eens eenige verbete ring 1e brengen. TELEFOON ABONNé. Naschrift: Mopperen over de telefoon ih Heemstede is een dankbaar onder werp, maar... of het helpen zal? KEES. Mevrouw Simone '1'aver trier, te Pa rijs, zou ziju lezing, met het citeeren van verzen en fragmenten uit Gop- péo's werken illustreoren. Met oen vlot gesproken rede, rpen- do de voorzitter, do lieer J. H. Sauveur de bijeenkomst? Hij heette ulien welkom, dankte me vrouw Tavernior en den heer Sorel vóór hun bereidwilligheid ou besprak 'en slotte nog eenige quacstiej van huishoudelijUeu aard. De lieer A. E. So.et. wien hij vérvol gens liet woord gaf, deed zich spoedig kennen als een geestig causeur. Hij verleide hoe hij, vóór liij naar Holland het land waar h:; zon n-u tel ijk ontvangen was als het ware een pelgrimstocht had ondernomen, naar Francois Coppéo's standbeeld ia Parijs. Vlak Voor dut beeld was lui gaan stann, ca hij liud het verteld dat hij 1111:1 r Holland ging om over Fran cois Coppéo te „lezen". Maar deze had hem geantwoord, dat dit niet noodig was, daar Holland hom al kende, la dat land had men over zijn werk, over zijn loven en over zijn karakter al zpo veel geschreven. Maar spreker vond dit hcelemuol geen bezwaar en was dus toch geko men 0111 zijn landgi r.oot aan allen die hier tegenwoordig waren, meer ver want te doen worden. Zoo liet spreker ons kennis maken met den grootvader eu vador van den schrijver, met den vader vooral, omdat deze waarschijn lijk al in zicli had de kiem van het talent die door den zoon geërfd werd. Daarna schetste spreker ons Francois Coppée, als leerling op het, gymna sium, een jongen van middelmatige»! aanleg, die tenslotte ulieen maar goed genoeg bleek, 0111 op een kantoor to zitten. Toch schreef hij reeds. Op ecu goeden dag. hoorde hij van een des kundige, dat zijn work niets wau'd was. J-IU verbn vide dit daarom eu begon opnieuw. Vier en twintig jaar was hij toen Sarah Bcrnardt ziju eerste tooneelstuk speeldo. Hij was denzelfden avond eou be roemd man geworden. Zijn talent was zeer vruchtbaar. Bij voorkeur bezocht hij volkstheaters, waar echte .„draken" gespoeld wei den, die je schateren of huilen deden. Daarin vond hij veel stof voor zijn werken. De heer Sore] deed ons den schrij ver ook kennen, nis een man uiet een nobel goedhartig karakter, die zelf uit bescheiden kring Kekomen zoo goed voelde de armoede van andoren. Ook bleven heel zijn leven zijn gods dienstige neigingen hem bij. Toen de groote man begraven werd, stond spreker tusschen do dichte drom men menschen waaronder vele ar men die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen. Paul Déroulède, do Fransclie schrij- r. groot eu forsch gebouwd, had den lieer Sorel gewenkt, en beiden wisten ze toen dringend en duwend de kata falk te bereiken. Op zeer levendige wijze had de heer Sorel deze situatie voorgedragen, hij werd dan ook met een dankbaar ap plaus beloond. Mevrouw S. Tavernlcr, bad Intns- schen vele malen blijk gegeven, van haar declnmatie-tnlent. Op sobere wij ze zeide ze eenige van Coppco's verzon 011 fragmenten irit /.'in próza. Ho heer I. II. Sauveur, dankte haar dan ook harte!Pk. Ook d-n heer A. E. Sore] was hii zeer dankbaar mr zijn interessante, geestige voordracht- Namens allo leden kon spr. zoggen} „Wij zijn gelukkig en tevreden"."

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1