Agsnfla Stadsnieuws NAVORDERING Over flo beuoeminff var schoolhoofden De onthulling van de Nagtzaambank. De Eéiiinanswagen 41e Jaargang No. 12412 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 3 December 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) f 3.57V». Franco per post door Nederland f 3.87V,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/»; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 33810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 3 DECEMBER. Stadsschouwburg: Het Hofsladtooneel: „Om 10.000 Dollar". 8 uur. Bovenzaal van „De Kroon". Ten toonstelling' van den St.-Nicolaas-wed strijd der Kinderrubriek van Haar lem's. Dagblad van 2'J uur. Luxor-Theater's Middags en '8 avonds concert. Concertgebouw „Modern". Jean Louis Pisuisse en zijn gezelschap. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 4 DECEMBER: Bovenzaal „de Kroon", tentoonstel ling van den Sint Nicolaaswedstrijd der Kinderrubriek van Haarlem'" Dagblad van 9.30—4 uur. Concertgebouw Modern: Jean Louis Pissuisse en zijn gezelschap. Cinema Palace. Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 -. Bioscoop-voorstelling, S uur. J.uxor-Theater. Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Theater's Middags en •*s avonds concert. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling S uur. St.Nicolaas-verrassing Do waarnemend burgemeester, Mr. Heerkons Tliijssen, verheugt ons met een Raadsvergadering op St. Nico laas, Woensdag 5 Dec. Een onpractische dag, sedert er zes wrouweu tot de vroedschap behooren, die op St. Nicolaas toch altijd nog de laatste toebereidselen voor den feest avond te maken hebben. Maar bovendien, nog ongeschikt Voor den heelen Raad, omdat er tal van belangrijke punten op de agenda voorkomen, waarvan de stukken pas Vrijdag of Zaterdag rondgezonden zijn: pensioenen H. O. V., voorstel Poppe houden van optochten, voor stellen over dienstvoorwaarden Noord- zuidhollandsche, éenmanswagen E. N. E. T., schoolgeld voorbereidend hoc- ger en middelbaar onderwijs, wijzi ging reglement. Bank van Leening. Het is, of de Raad op St. Nicolaas volgepropt moet worden met taai In ernst, hoe moet de Raa.d derge lijke gewichtige zaken nu toch hals over kop behandelen! Er ontbreekt nog maar aan, dat boven aan de agenda het gewone drei gement staat vermeld van voortzet ting 's avonds te 8 uur gelukkig beeft de waarnemend burgemeester den Raad dat niet aangedaan! TRAMZAKEN Loonen en de éénmanswagen Wij hebben reeds meegedeeld, dat B. en NV., in overeenstemming met 'uo Commissie voor de tramplaunen, al- wijzen het verzoek van de directie der N. Z. 11. Tramweg-maatschappij, be treffende verlaging der loonen met f 2 als maximum, omdat deze loonen, zoo lezen wij in 't Raadsstuk, „in 't al gemeen als niet bovenmatig moeten worden beschouwd". Daar B. en W. deze looocijfers niet mededeelen, laten wij die hier volgen, zooals ze ons officieel werden opgege ven: Bestuurder: door gemeente vastgesteld loon f 34.20 (zonder kor ting voor kleeding). C- o n d u c t e u r: door gemeente vastgesteld loon f 33.30 (zonder kor ting voor kleeding). Ónder verschillende voorwaarden stellen B. en W. voor, de verdere toe passing van eenmanswagens op de lijnen van de E. N. E. T., voorloopig toe te staan. Onder anderen, dat het rollend ma terieel worde omgebouwd wij dachten aanvankelijk dat do bedoe ling was het dak op den grond en do wielen omhoog, maar begriipen bij nader overweging, dat de bedoeling was ve rbouwd. Maar dan moet men dat ook zeggen! De andere voorwaarden regelen den verkorten arbeidstijd en bepalen, dat het publiek bij de eindpunten niet zal behoeven te wachten. Tot zoover het voorstel. Wij zijn ncoit voorstanders geweest van den eonmanswagen, omdat wij dien niet achten te zijn in het belang van het publiek, van i.et personeel en van de tram zelf. Willen B. en W. en de tram commissie de proef voortzetten met verbeterde wagens, dan is in elk geval het woord „voorloopig" veel te vaae. Veel juister is liet wanneer de Raad een bepaalden termijn noemt, en legen dat die afgcloopen zal zijn. beslist of Öe eenmanswagen zal bliiven bestaan tof definitief wordt afgeschaft. De toekomst van de Motorbus In het gebouw Olympia te Londen is op een handelstentoonstelling voor motoren een motorbus geëxposeerd met zes wielen, die 110 passagiers kan vervoc-ren neen, het is geen zetfout: honderd en tien passagiers. Het voer tuig moei gemakkelijk ingericht zijn en kunnen draaien in een smalle stmat. De „Manchester Guardian" die het feit meedeelt, klaagt er over dat hoe wel deze soort van vervoermiddel in alle groote steden van de wereld in gebruik is, de Londensche politio voor Londen nog geen vergunning gegeven heeft. Is dat eenmaal gebeurd, dan waait deze nieuwigheid ook wel het Kanaal over en zien wij op een mooien mor gen de heele Barteljorisstraat \an de Krocht af lot de Groote Markt too bezet door één motorbus: interes sant zal het ook zijn, om die in de Gierstraat aan te treffen. Wii ontken nen niet, dat zij er bij't Verwulft in kan komen, maar om er uit te ko men, bij de Doelstraat, zal de wagen niet alleen ecu slangenbus moeten zijn, maar ook gevuld moeten wezen met slangenmenschen. 't Wordt tijd, dat er uit Den Haag eindelijk regelen voor het motorbus- verkeer kernen. Helaas, er is geen regeering. De per sonen die tot regeeren geschikt of be kwaam zijn, pruilen, kijken de kat uit den boom of houden zich afz:;dig au, wat een vorschrikkeliik germa nisme zitten aan den kant van den weg, bedoelen wij. CABARET „MODERN". Dat was een aardig gezicht in „Modern"; een volle zaal met vroo- lijk-lachende mensehen! Ais je zoo eens rondkeek, zag je duidelijK. dat liet publiek er den geheejen avond „in" was. Mn genóót.- van het oogen- blik dat Jean Louis Pisuisse want deze grootvorst van Neerland's en /ij mogen misschien wel zeggen: an Europa's conférenciers zwaait deze weolc in „Modern" den staf, bijgestaan door zijn vroolijke kame raden met een „Dames en hoeren, ik heb de eer u goeden avond te wen- sclien" het podium kwam opstuiven tot het moment waarop liij, na zijn laatste liedje en zijn laatste geestig heid, achter het gordijn verdween. Wie „cabaret" zegt, denkt aan Pi suisse. Want wie weet, als hij, steeds .frisch en oorspronkelijk te blijven, bet tooneel te vullen (het kleine po dium van „Modern" i s gauw gevuld bood hém eigenlijk geen ruimte genoeg) en élke gelegenheid met een bewonderenswaardigsvlugheid en buigzaamheid van geest aan te grij pen voor heb „plaatsen" van oen geestige grap? Op heb tooneel stond Zaterdag- ond nog de harp van den pianist, die ook wel als harpist optreedt. „O',' zei Pisuisse, op het geheel ..in gepakte" instrument wijzend, „daar lieeft iemand zijn want laten staan!" En inderdaad geleek de harp in den „zak" sprekend op een reusachtige want. Maar dat bemerkten wij, dom publiek, pas toen Jean Louis bet ens gezegd bad! En zoo ging het den ge- hoelen avond. Pisuisse was bijzonder op dreef. En dan zijn mimiek. „Ach", zal een pessimist zeggen, „welk een veelzijdig en schitterend talenti is in hem voor het tooneX»! •erloren gegaan!" Laat- ons lievei n zijn geest handelen, optimistisch zijn en juichen: „Welk een schitte rend talent, is in hem voor de caba ret-kunst behouden gebleven!" Zie hem ah de Zeeuwsche boer, zie hem pruimen en dansen en zich vol kermispret op de dijen slaan of hoor hem in „Liefde in den laatsten .■agen van lijn 11": je ziet den conducteur meesmuilen en liet bel- agnaal geven, je leeft het heele ge val mee zooals Pisuisse het aan je verbeelding vóórtoovert. Prachtig •vas ook zijn mimiek in „Dichter- leed", onbetaalbaar het BahBali— Boe-referein van dit liedje. En hoe deed hij de ouue Duitsche roman tiek voor ons leven in „Das heisze Herz" dat hij nog meer spéélde dan zong! De samenzang mét zijn vroolijke kameraden Jenny Gilliams, Hen drik St-uurop en Jan Iviveron was een aardige opening van het pro gramma. Elk der kameraden deed zich ook nog afzonderlijk hooren. Jehny Gilliams' lieve stem en aardige voordracht zijn te Haarlem reeds bekend; zij had ook nu zeer veel succes. Hendrik Stuurop deed zich als goed, „huiselijk" zanger bij de piano kennen en verdient een compli ment voor zijn uitmuntende begelei ding. Jan Kiveron is, in plaats van „cabaretzanger", nog te veel de me neer, die wel zoo goed is eens iets te zingen. Summa summarum: een buitenge woon gezellige avond, die zooals dat genoemd wordt „omvliegt". AANRANDINGEN TE HAARLEM. In verhand met het feit. dat den laatsten tijd vrouwen en meisjes wor den lastig gevallen (aangerand) is door de recherche opgespoord J. F. v d. TI.. jaar. wonende te Haarlem. Hij heeft bekend vijf vrouwen en meis jes lastig te 7."" gevallen, waar onder, één te Heemstede. i X. IJ. kreeg, volgens verordening. Van 't belastingkantoor een navordering. Van hoeveel denkt u? Van duizend pop? Neen, er stond een veel lager cijfer op. Vijfhonderd dan? Neen, dat zou niet gaan. X. IJ. geeft 't bedrag altijd zuiver aan. Dan honderd? Ook dit is nog veel te hoog. Daar X. IJ. den fiscus nog nimmer beloog. Vijf en twintig? Tien? Een enkle gulden dan? Och neen, u is er nog lang niet an. Een schelling, een kwartje? Is 't soms een grap? Neen, het was van den fiscus een ernstige stap. Maar aan al dat geraad komt toch eenmaal een end Nu, de navordering loopt over éénen cent. Begrijp goed, niet een halve, omda: die verdween. De fiscus eischt op een heelen, EëN. Daarvoor wordt beschreven een groot stuk papier, En dat weggebracht naar een buiten- kwarttec. De schuldenaar heeft nu dit plan opgevat Hij rijdt in een koets met vier paarden naar stad, Legt plechtig den cent op een bed van fluweel. En biedt aan den fiscus zijn rech.- matig deel. „Hoe dankbaar, bewonderend en vroolijk ben ik. Dat weet ik nu beter. Heb dank. TOM DE RIJMER. De jeugd weet hit en vele ouderen weten het ook: Sinterklaas is sedert eenige dogen in Haarlem gelogeerd, uitgeuoodigd door verschillende hou ders van .melksalons en lunchrooms. In die lokaliteiten hangen platen voor de ramen, waarop St. Nikolaas in vol ornaat, te paard en natuurlijk in gezelschap van zijn onafsolio'de- lijken zwarten knecht, staat afge beeld. Dat zijn gastheeren het nuttige met het aangename weten te ver eenigen blijkt wel uit wat wij lazen boven één der platen, n.l. het woord .erwtensoep", in dikke letters. Vooral Woensdag- en Zaterdagmid dogs en ook des Zondags mogen de verschillende „Sinterklaasen" zich in tamelijk veel belangstelling ver heugen, al is die belangstelling lang zoo groot niet meer als eenige jaren geleden. Toen werden de melksalons waar de goede bisschop en Zwarte Piet op bezoek waren, dikwijls be stormd en het aantal jeugdige „buitenstaanders" die elkander ver drongen om een glimp van den tab berd van den „goed-heilig man" of van Piet's zwart gezicht te zien, was meestal enorm groot. Van zulke woe lige groepen is nu niets te zien en in de melksalons is het ook niet meer zóó druk als vroeger. Is de jeugd te „wijs" geworden? Missctiien moet de reden van het verschijnsel wel in beide richtingen gezocht worden. Toch staan er altijd nog wel een paar nieuwsgierige snuiters voor de poorten van 'net tijdelijk rijk van den bisschop: anderen trachten door de ruiten naar binnen te turen. „Hè, meneer", doet u even do deur héél wijd open, even maar!" smeek te ons een kleine bengel, toen wij een lunchroom binnenstapten om een kijkje te nemen. Wij voldeden aan het verzoek en met groote schitteroogen staarde de kleine, baas naar binnen. Maar toen werd de deur weer onverbiddelijk gesloten. Het is een eigenaardig beroep, dat van Sinterklaas. Wij spraken er een, die het „vak" in dezen tijd van het jaar nu al dertien jaar lang uit oefent. Hij heeft zijn eigen uitrusting en „werkt" ook wel buiten de stad- Bang schijnen de kleuters over 't algemeen voor Sinterklaas niet te zijn al zet een héél enkele het wel eens op een huilen en doen de nieesten wat bedremmeld en bedeesd als hun rechterhand in die van den goeden Sint rust en hij hun de ge bruikelijke vragen doet. Eén jongmenseh van een jaar of zes was heclemaal niet bang. „Hoe heet je?" vroeg Sinterklaas. „.Tan!" luidde het antwoord, kort en krachtig. „En cta je ai naar school?" „Ja Klaas." „En pas je goed op?" „Ja Klaas." „Doe j'e altijd dadelijk wat moe der zegt?" „Nee Klaas!" Toen las Sinterklaas hem eens even de les. Hij beloofde beterschap en kreeg natuurlijk ten slotte tóch wat van Zwarten Piet uit diens grooten voorraad speelgoed. „Kost dat Kedoo geen cente Klaas?" informeerde Jan nog eens nadrukkelijk. Na op dit punt gerust gesteld te zijn ging hij tevreden heen. Wonderlijke wenschen komen er aan den dag als Sinterklaas vraagt: „En wat zou je nu wel graag wil len hebben?" „Oot sip!" zei een kleine baas op vaders arm. „Een groot schip" vertaalde vader en Sinterklaas zei handig: „Dat komt- dan nog wel in je schoentje. Neem nu maar vast deze mooie trompet mee!" Andere jongens vroegen om „osn paard"; één had als specialen wensch „'n echt sussio en 'n lévend hondje". Zijn de kinderen over 'e algemeen niet. bang voor den vriendelijken ouden bisschop, het met een gebran de kurk zwartgemaakte gezicht van Piet (één Zwarte Piet is zóó intens- zwart dafc wij hem er van verdenken „Erdal" te gebruiken) jaagt vooral den „jongeren" vaak angst aan. Wij zagen een ventje, dat aan de hand van moeder dapper kwam .aanstap pen niaar zich met een hartverscheu- renden gil losrukte en aan den haal ging toen hij de donkere tronie van Piet ontwaarde. En hij was niet meer te bewegen naar Sinterklaas te gaan! Eén eigenaardig verschijnsel ont dekten wij nog op onzen tocht: er zijn kinderen, die twee. drie melksa lons achterelkaar bezoeken voor eiken nieuwen Sinterklaas weer een even bedremmeld staan als voor den vori- gen en blijkbaar absoluut niet ver wonderd zijn dat de goede bisschop nu óók al weer nier is, gelijk met hem! Hst K. 0. G. pleit ?oor senk aoeming volj-ans anciënniteit liet Hoofdbestuur heeft in oen schrij- ven aan allo Inspecteurs van het Lagei Onderwijs uiteengezet wat bedoeld wordt met het Programpunt: „Het N.O.G. strijdt voor een vast ..promotiestelsel volgens anciënniteit, „behoudens gebleken ongeschiktheid, terwijl open conduitestaten den car.- ,didaat in de gelegenheid moeten stel den de reden van niet-benoeining te deeren kennen" liet zegt daarbij o.a. Jarenlaug is er in liet Genootschap het verlangen geweest, dal, met name de benoeming van hoofd eener school op meer ralioneele wijze pluats had, dan dit in yele districten geschiedde. Er waren districten, waarin zulk een benoemiug hoofdzakelijk afhing van "■en examen, dat in slechts verwijderd 'erband stond met het eigenlijk school onderwijs, zoodat het kon voorkomen, dal onderwijzers van nauwelijks 23 'aar belast werden met. do verant> oordelijke taak van hoofd eencr school, wat niet overal de nmbtelijko verhoudingen in de school ten goede kwam. Het ligt voor de hand, dat aan dergelijke benoemingen het euvel vast zat. dat. ouderen, niet minder geschik- ten. zich voorbij zagen gaan, omdat zij nu misschien toevallig niet. zoo goed hadden voldaan bij het ingesteld on derzoek. In andere districten stelde men weer andere eischen. ja, liet men zelfs een aantal candidaten geheel in het onzekere, of op hun sollicitatie wel eenige acht was geslagen. Dit bracht ons Genootschap tot de volgende re deneering: Al de candidafen zijn wettelijk be voegd (bezit hoofdacte) Daaronder zullen er misschien zijn, van wie ge bleken is, dat ze in het algemeen niet geschikt moeten worden geacht, of in het bijzonder niet geschikt zijn voor een bepaalde betrekking. '1 Ligt voor de hand. dat de zoodanigen diénen af te vallen. Onder de overigen zal ver schil van bekwaamheid bestaan: ech ter zijn allen geschikt voor de betrek king van Schoolhoofd. Welnu, laat onder degenen, die geschikt zijn geacht de oudste in dienst voorgaan. We willen hiermee geenszins 1e ken nen geven, dat daarmee een volmaakt stelsel zal gevonden zijn, maar zijn wel van meening, dat ten opzichte van de onderwijzers de eisch der billijk heid zoo dicht mogelijk zal zijn gena derd, terwijl aan de andere zijde de belangen van den dienst behoorlijk in het oog zijn gehouden. DE FUNCTIE VAN WAARNEMEND BURGEMEESTER. Naar wij vernemen heeft Mr. J. N. J. E. fleerkens Thijsscn, tijdelijk burgemeester van Schoten, reeds ten raadhuize aldaar vertoefd. Het aanvaarden van de functie heeft zonder eenige plechtigheid plaats gehad. Mr. Hcerkens Thijssen heeft nu moeten aftreden nis waarnemend bur gemeester van Haarlem. Hedenmid dag za! worden beslist, wie. der wet houders hem in deze functie zal ver- •angen. Zaterdagmiddag te 3 uur werd de. op het Teylerplein geplaatste. Nagtzaambank officieel onthuid. Reeds omstreeks kwart voor drie, hadden zich heel wat belang stellenden om het (nog bedekte monument geschaard. Eenigen tijd later, betraden de leden tan verschillende vakorganisaties, die hun groote kleurige vaandels meevoerden ir. <en lange rij bet Tevlerplein. Nadat ailen ir een kring om de bank et on den, öroe ken de vereenigineen „Excelsior" en L)*: i des Volks" respectievelijk instru mentaal en vocaal, het lied „Aan de S:ri] ders" voor. „Excelsior" werd door den heer Okel. en „De Stem des Volks" doo: heer Keja geleid. deze pleolitigUeid, nam de heer I.. .1 C. Poppe het woord. Het onthullen van een spreker, heeft iets droevigs en iels ver- büjdends in zich. Droevig is het omdat 'iet een geëerde doode geldt, verblijdend, umdat het van de liefde van het volk voor der, doode getuig), in dit geval, hem die >nzo vriend, cn medestrijder: A. bigt innin. Deze man heteekende eoo geweldig .-eel voor dé moderne arbeidersbeweginn, 'iij heeft zooveel voor ons gedaan, dat wij dein daarvoor nu nog eenmaal willen d.v.t Do heer Poppe bracht den tijd van sa- ■nenwerkirig tusschen hem en den heer N'aetzaam in den Raad, en in den Be •.urdevsbond in herinnering, Ir, dien d heeft 6preker den overledene als een rechtgeaard, eerlijk medestrijder ieeretf kennen. Hij hoopte dat do gemeente Haarlem, aan wie de bank overgedragen wordt, beseffen zou, dat zij niet een dood monumentaal stuk steen ontving, maar een levend bewijs van trouw en liefde. Tenslotte bedankte spreker den ontwer» per en uitvoerder van het monumentale artistieke werk, den heer Radsma en allea' die aan de totstandkoming hadden mode- De heer A. Reinalda. die namens B. cn W. de nu onthulde bank in ontvangst nam, verzekerde den heer Poppe, dat net Gemeentebestuur wist, dat het in de Nagt- zaambank een getuigenis van liefde liid te zien. Het neemt, zeide spr. met net aanvaarden er van een groote verantwoor delijkheid op zich. De modenno vakbewe ging kan er op rekenen dat haar hulde- blijk behandeld zal worden met de onder scheiding, dis het toekomt. Tenslotte wijdde de heer Reinalda eenige zeer waardeerende woorden nam de nage dachtenis van don overleden strijder, die in zijn strijd steeds de altruist geb'even is. Na deze rede zongen de leden van ,De Stem des Volks" vol enthousiasme het lied „Eens", terwijl „Excelsior" de „In ternationale" die luide meegezemgon werd daarop liet volgen. De Nnetzasnibnmk was onthuld. In een dichte massa trokken de (-"islan ders nog eenmaal, roer langzaam, met op geheven vaandels, om het granieten mo- Verbouwing der wagens? Blijkens een raadsstuk stellen B. en V. voor, aan de E. N. E. T. vergun ,ing tb gever, de eenmanswagens te laten voortbestaan, wanneer de di rcetie ze laat verbouwen. Wij informeerden bij de tramdirec tic, of zij tot verbouwing denkt over te gaan. De beer Burgersdijk deelde ons mede, dat de directie dit nog niet. heeft overwogen, daar zij nog niet in bijzo:.derheden weet. wat B- en W. onder die verbouwing willen verstaan hebben. MONTESSORI-SCHOOL. Hedenmorgen ls <ie nieuwe Montes sori-school aan de Middenlaan nr. 70 geopend met 86 leerlingen, waarbij 45 leerlingen voor het Lager Onderwijs. De opening had plaats zonder eeni ge officieele plechtigheid, daar de school nog niet geheel gereed is. Tiet ligt in de bedoeling het gebouw in de Kerstvaeantie af te maken. DIEFSTAL. Zaterdagmorgen is door den piano handelaar, den heer P. v. O. alhier, bij de politie aangifte gedaan, dat. hij hem in den nacht van Vrijdag op Za terdag een bedrag aan geld is ont vreemd. Hoeveel is nog niet bekend. BEKENDMAKING. De Commissaris van politie te Delft maakt bekend, dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen omtrent een rieten reiskoffer, inhoudende een witte damesnachtjapon, andere da mesgoederen, toiletgereedschap en eenige gemerkte zakdoeken. Deze, ver moedelijk aan een Duitsche dienstbo de behoorende koffer, is Zondag 11 Nov. jl. des namiddags abusievelijk meegenomen uit de plaatselijke ves tibule van liet station te Delft. GEEN PAPIEREN. De Duitsche dienstbode M. H. A., die niet in het bezit was van de vereischte papieren, is over de grens gebracht. BAPTIST EN-CEMEE NT E. Door dit kerkgenootschap, dat den laatsten tijd hare samenkomsten hield in het lokaal Parklaan 21, werd door gebrek aan ruimte gedwongen) eeni gen lijd geleden aangekocht hel per ceel Bakenessercracht 65. Het beneden gedeelte van dnt perceel wordt tot vergaderlokaal verbouwd De inwjj- dinz zal vermoedelijk reeds vóór Kerst mis kunnen plaats hebben. Geen Rijkssubsidie voor het Gymnasium en de H. B. S. MEDEDEELIMCEN VAN B. EN W. OMTRENT DE CEVOLCEN DAARVAN. VERMOEDELIJK CEEN PROVIN CIAAL SUBSIDIE MEER VOOR DE HOOCERE HANDELSSCHOOL. DE FINANCIEELE LASTEN MET PL.M. 170.000 PER JAAR VER- ZWAARD. LEERLINCEN VAN BUITEN GEMEENTEN ALLEEN TEGEN BE- TALINC VAN ONCEVEER DEN KOSTENDEN PRIJS OP DEZE ONDERWIJSINRICHTINGEN. Gelijk bekend heeft de raad inder tijd besloten de nieuwe voorwaarden ter verkrijging van Rijkssubsidie voor het gymnasium, de Ff. B. S. en voor de Hoogore Handelsschool niet te aanvaarden. Als ecu gevolg daarvan zal. naar B. en kV. den rand mede deelen voortaan de Rijkssubsidie moe ten dervon. Dit brengt met zich. nat ceen beroep meer kan worden gedaan on art. S punter der boogere- en art. 36 quater der middelbaar onderwijs wet. TTct le en 2e 'id van elk dezer ar tikelen schrijft imneratie' -.-nor. rèü buitengemeenten öO rW hebben hij tg dragen in de nottokosten der done kin- deren uit die pem-enten bezocht wor dende onderwijl-inrichtingen eener naburige gemeente, m 1 s d i e in richtingen van Rijkswege gesubsidieerd ziju. Nu dit met het gymnasium en de H. B. S. sedert 1 Sept. id. niet langer het ge val is. is de verplichting om in de kosten der 'Cholen I ;i te dra gen voor de buiten-gemeenten éven eens vervallen. Een tweede gevolg van het intrek ken van het Rijkssubidie zal vermoe delijk zijn. doch alléén ten opzichte van de Hoogere Handelsschool dat het provinciaal subsidie voor die inrichting evenmin wordt uitge keerd. omdat de toekenning er van eveneens afhankelijk g-ste'd werd van het genieten van R'-kssubidie. Het college van C. n W. heeft nauwgezet overwogen. welke maatregelen be hoorden te worden genomen nu door de houding der R cw-ring de fi nanciën der gemeente een aanzien lijke schade zu'len liiden en in de eer ste plaats kwam het hun gebiedend noodzakelijk voor. dnt door don ver anderden toestand de verhouding tot de buitengemeenten nader moet wor den geregeld De gelijkstelling toch van kinder ren uit die gemeenten met Haarlem-»

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1