Weensche Brief. Stadsnieuws Arr. EeclitfianA Dit fle Omstreken FeMilletou DE ROMAN VAN EEN PRINSES HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 7 DECEMBER 1923 TWEEDE BLAD EEN CROOT PERSSCHANDAAL TE WEENEN. BEKESSY TECEN STOLPER EN FEDERN. DE CROOTE GELDMAN CASTICLIONI OPDEN ACHTERCROND. EEN LIJST VAN HONDERDTWEE JOURNALISTEN, DIE GECOMPROMITTEERD KUNNEN WORDEN. Sedert weken wordt het krantenle zend Weensche publiek door een pers- schandaal beziggehouden, waarover de bladen dag-in, dag-uil nieuwe kolom- menlange artikelen weten te brengen en in het midden waarvan de uitge ver van de drie bladen ,,'Dio Stunde", „Die RÖrse", en „Der Warenmarkt" Emerieh Bekessy, staat. Het lezerspu bliek zieit den (lichten rook, die voort durend aan alle kanten opstijgt; het krijgt een zeer onaangenamen geur in den neus, maar toch vermag het nieti recht de eigenlijke vlam, het eigenlijke brandpunt, tc ontwaren, Uit de ine- dedcielingen der bladen, uit de verwoe de aanvallen der ann den 'strijd deelne- menden, die elkander steeds met hefti ger bewoordingen te lijf gaan, lcnn de onbevooroordeelde lezer niet veel wij zer worden; vooral blijft het meest es- 6enlieele, de eigenlijke kern van de zaak, voor hem verborgen. Schijnbaar gaat het hiel: oiri een strijd tegen jour nalistieke corruptie; om het probleem, of een journalist tegen betaling van de een of andere financieele groep of voor een grooten geldman diensten mag verachten of niet. Tn welk laatste geval do krantenman bedoelde groepen wellicht met al de hem ten dienste staande middelen te bekampen zou hebben. In werkelijkheid gaat het ech ter om heel wat anders; de ingewijde ziet achter de elkaar zoo heilig bestrij dende partijen het grijnzende gelaat van den grooten Wecivschen gold mag naat Castiglioni, die aan de touwtjes trekt. In korte trekken geschilderd komt. de 'geschiedenis ongeveer op liet volgende neer: Castiglioni zc-cht ongeveer drie jaren geleden een handigen journalist, die liem bij zijn financieele transacties van dienst zou kunnen zijn. Vrienden hadden hem den uit Hongarije geim- migreerden Bekessy gerecomman deerd; deze was uit Boedapest gevlucht €11 zocht nu te Weenen een nieuwen journalistieken werkkring. Bekessy is een werkelijk zeer begaafd- publicist, die zeer agressief kan zijn. en niet voor een kleintje vervaard is, vooral niet, ■wanneer hij hierin zijn eigen voordeel biet. In Boedapest had hij een H011- gaarsch beursblad uitgegeven; door zijn aanvallen had hij reeds menig maal in het middelpunt van groote echandaalaffaires gestaan. Onder het régime van Bela. Kun word hij com munist. en tegelijkertijd een toonaan gevende persoon in het volkscommis sariaat voor financiën. Al spoedig had hij de zwakke plekken van het Ilon- gaarsohe bolsjewisme ontdekt; al spoe dig had hij ingezien, dat ann den glo- "rietijd van deze beweging dra een eind zou komen Van een gunstige ge legenheid maakte hij gebruik, om als tegenstander van de ICun-regeering naar Weenen uit te kunnen wijken. I-Ker werd nu, zo.oals reeds aangevoerd de grootkapitalist Castiglioni op hom opmerkzaam gemaakt. Deze verschafte Bekessy het noodige geld om zijn fi nancieel blad „Die Börse" uit te ge ven, in de meening verkeerende, dab Bekessy zich dankbaar zou toonen en zich met do grootst mogelijke toewij ding alleen aan de belangen van Castiglioni zou wijdon. In dezen tijd Blbot Castiglioni tezamen met Stinnes en meer christelijk-sociale en sociaal democratische achtermannen de be kende transacties met de Alpinen Montangesellschaft af, door welke het Stinnes-Castiglfóniconcern reusachtige bommen te verdienen kreeg, terwijl de Oostenrijksclie staat daarbij zwaar be nadeeld werd. Emerieh Bekessy, als adjudant van Castiglioni, kende alle geheimen van deze transacties en kreeg het gedaan van Castiglioni nieu we, groote sommen ter leen te krijgen. Toen de laatste daarop da terugbeta ling van deze bedragen verlangde, werd dit hem door Bekessy geweigerd 'en werd met heftige aanvallen in „Die1 Bö.rse'' (het met Castiglioni's kapitaal opgerichte blad) geantwoord. Van nu a.f aan moest Castiglioni heb voortdu- rend in dit blad ontgelden; Bekessy zocht'en vond toenadering bij het bankhuis B-osel, dat hem ondersteunde bij de oprichting van een Weensch dagblad „Die Stunde". Castiglioni meende het zonder publi cistische vertegenwoordiging niet te kunnen stellen en kocht derhalve de drie Elbenühl-bladen: ..Wiener aljge- mein© Zeitung" („Sechs-Ubr-Biatt"), „Wiener Mittagszeibung" en „Extra- blatt", terwijl hij den journalist dr. Leo Lederer in zijn dienst nam. De ze journalist was de gewezen corres pondent van het „Berliner Tagblatt", een man van luxueuzen levenswandel, die tegelijkertijd communist was. Hij werd door Castiglioni aangesteld als chef van diens huis en bankzaken. Castiglioni, die de ondankbaarheid an Bekessy en diens handelwijze ten scherpste veroordeelde, wilde zich op 'Bekessy wreken en hem zoo mogelijK t journalistiek voorgoed onschadelijk maken. Bekessy echter had lont gero ken en verwierf zich zoo spoedig mo gelijk a raison van 230 millioen Oos- tenrijksdhe kronen het burgerrecht in Weenen. Hierdoor zou niemand meer in staat zijn, hem als „lastigen buiten lander" uit liet, land te doen verwij zen. Dr. Lederer begon zijn werkzaam heden bij CastiglicAt met het ophitsen der beide journalisten Stolper en Fe- dern (die den „Oesterreichischen Volkswist" uitgeven) tegen Bekessy, terwijl hij hun het compromitteerende materiaal', dat Castiglioni tegen Be kessy bezat, vertrouwelijk meedeelde. Stolper en Federn zijn twee absoluut fatsoenlijke menschen, publicisten op economisch gebied, die zich echter met beurszaken niet inlaten, en die volkomen tevreden zijn met wat uit del opbrengst der advertenties in hun éco nomisch blad voor hun overblijft. Hun, om zoo te zoggen moreéle antipat.hio tegen Bekessy, die op een gcwetenloo- ze nooit tevoren in Weenen vertoonde wijze banden en industrieele onderne mingen brandschatte, werd aanmerke lijk versterkt door de omstandigheid, dat Bekessy's veel beter geschreven „Die Börse" den meer doctrinair ge stelden „OosterreichisChen Volkswijf' bij het beurspubliek zco goed als ge heel verdrong. De strijd, dien Stolper en Federn in een zeer geprikk.elden toon tegen „Die Börse" begonnen, ving aan met een attaque op den redacteur van genoemd blad, dr. Kanfin ann, die als revanche daarvoor in zijn eigen blad de eerste fiolen van toorn over Federn uitstortte. Daarop volgde een aanval van de zijd© van Stolper en Federn op Bekessy zelf, dien zij een afperser noemden. De aanvallen in beide kampen waren zóó scherp, zóó oyervuld met scheldwoorden en belec- digingen, dat per slot, van rekening zoowel Bekessy als Stolper en Federn bij de rechtbank der gezworenen een aanklacht wegens beleediging indien den. Dit verloop van de zaak was ech ter in het geheel niet naar den zin van den bankier Castiglioni, want nu zou hij onder eede ondervraagd belmo ren te worden, en hij begreep, dat Bekessy, die toch volkomen op de hoogt© van zijn geheim© politiek was, hem zou dwingen tot het doen van be kentenissen, die niet alleen voor Be kessy zelf, doch tevens voor eien lieele rij van persoonlijkheden ?Cer compró- mitteerend zouden zijn. Met deze per sonen had Castiglioni niet alleen vroe ger samengewerkt, doCh met de mees ten hunner stond hij nog steeds in ver binding.' Wanneer ook maar éénigs- zins mogelijk, zou Castiglioni graag de openbare behandeling der processen willen verhinderen. Te dien einde kwam zljii perschef, dr. Leo Lederer, bij den hoofdredac teur van het extrablad, dr. Edmund Wengraf, een zeer ontwikkeld man, die zich ver verwijderd hield van alle beurszaken, aankloppen. Dr. Wengraf is bekleed met de hoogste journalistie ke waardigheid te Weenen, met het presidentschap van de groote journa listen- en auteursvereeniging „Con cordia". Hij verklaarde zich bereid, met Bekessy te spreken, opdat deze zijn aanklacht zou terugtrekken, want dr. Lederer had met stelligheid ver klaard, dat Bekessy eigenlijk alleen maar een aanleiding daartoe zocht en dat hij in den grond der zaak een ver handeling in de rechtzaal schuwde. Dit was een leugenachtige intrigue, nan welke dr. Wengraf in zijn liclrtge- loovighc-id ten offer viel. Wellicht droeg ook de omstandigheid, dat Wen graf als 'hoofdredacteur van het extra- blabt eveneens bij Castiglioni in dienst is, er toe bij, dat hij zicli naar Bekes sy begaf. Deze verklaarde zich bereid, zijn aanklacht tegen Stolper en Federn terug te trekken, daar hij meende, dat dan ook deze beide heeren hetzelfde zouden doen. Doch toen dit laatst© niet liet geval bleek te zijn, viel Be kessy met vernieuwden moed op zijn twee tegenstanders aan. Tegelijkertijd sprak hij de bedreiging uit, om een lijst te publicc-eren, waarin de narnc-n van honderdtwee journalisten bij Weensche bladen voorkwamen, die door het aannemen van geld van ban ken gecompromitteerd zouden worden. Aan geen van beide zijden is totnogtoe 'de naam Castiglioni uitgesproken; ve len echter, die de zaak tot in alle fi nesses kennen, meenen, dat de kwestie nog zal verloopen. Dr. Wengraf had aangenomen, dat Bekessy na al het tot nu gebeurde uit de Weensche jour- nalistik zou verdwijnen. Deze denkt daar echter niet over. Hij voelt zich machtiger dan ooit en kondigt juist aan, 'dat hij reeds in den allereerslen' tijd een nieuw dagblad als morgen- krant zal uitgeven. Dit nieuwe blad zal „Die Welt" heelen W. M. BEKAAR. Vervoeren van het geld. Des nnmiddags stond terecht A. van A., oud 43 jaar, koopman te Haarlem. Dezo was er van beschul digd uit winstbejag het gestolen geld 'i hebben vervoerd. Bckl. zegt Ik deed het. niet uit instbejag, maar uit liefde voor de Ik bracht het naar mijn zuster, want, ik verwachtte de politie en dan zou ik de dupe van de historie wor den indien liet geld bij mij werd ge- "onden. Op een vraag van den president zei- de bekl. dat lnj het geld niet naar zijn zuster had gebracht óm haar hij was zijn zuster geld schuldig af te beta- 1 n. Het O. M. dat dezen bekl „den incest ontwikkeldo van het roovers- liol" noemde, requireerde tegen hem wegens heling 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Dq verdediger mr. Pauwels voerde r zijn pleidooi aan dat ia dezen het handelen uit winstbejag" niet is be wezen. Hij verzocht, een vrijspraak voor den bekl. en onmiddellijke invrij- heidsstelling. De rechtbank, na in raadkamer to ziin geweest, wees dat laatste verzoek af. INBRAKEN EN DE GEVOLGEN. Do medeplichtigheid. En dan weder een andere rolprent, heel langzaam en met horten en stoo ten, aan het afdraaien. Zo zou een beeld geven van een paar inbraken, die in de maand Sep tember 1.1. te Bloemendaal zijn ne- pieegd, met den nasleep daarvan. Vlot ging het niet; al in het begin haperde er wat aan. Het eerst de inbraak gepleegd in dc villa van den heer F. A. Smit Kleine, waarbij een revolver, een gou den lorgnet, drie zilveren broches en twee zilveren armbanden zijn ont vreemd. In dezen trad als de hoofdpersoon op een 28-jarig los werkman G. R., die met een paar kameraden naar Overvoen was gegaan en daar, naar de ten laste legging met een zekeren O. H. op den uitkijk had gestaan ter wijl ,T. H. het „zaakje opknapte". Een K. trad als getuige op. Hij stond op het ipunfc den eed te doen. toen bekl. opmerkte dat niet deze K.', maar J. K. met hem op zoek naar buit was geweest. Er werden daarna pogingen aan gewend om don goeden get. te doen voorleiden. Maar zonder succes. De verdere behandoling van de zaak werd daarna geschorst tot Maandag middag 2 uur. Dan volgde de inbraak in de siga- renkioslc aan den Zeeweg, waarbij sigaren en sigaretten zijn ontvreemd. In deze zaak werd tegen G. R.' we gens medeplichtigheid 6 maanden ge vangenisstraf gevorderd. Heling. Daarna weder een der beklaagden van de ochtendzitting A. van A. die met H. J. M. R. samenleeft-, in het beklaagdenbankje. Hij werd beschuldigd van heling van de bij den lieei' Smit Kleine ontvreem de voorwerpen. Bekl. zeide dat G- R. aan K. de voorwerpen had te koop geboden, dat- R. had gezegdik heb wel zin in een broche, en tegen hem, bekl., die gou den lorgnet zou je wel goed zijn. Maar dan bekl. verder op een toon, als was hij de onschuld in persoon Ik heb alléén gezegd't is niet meer dan 10 waard en mij verder niet meer met de zaak bemoeid. Als getuige werd gehoord vrouw <Ie R., die dezen dag al heel wat keeren als getuige is opgetreden en dan tel kens weder naar beneden werd ge bracht. Op een ochtend om 9 uur kwam G. R. aldus get. Ilij vroegIs Janus thuis? Janus lag echter nog te bod. Hij liet mij daarna de voorwerpen zien. Een broche er van wilde ik gaarne hebben. Ik met de voorwerpen naar boven. Janus zeide: Wat vraagt R,. er voor. Hij zeide daarna dat- ze niet meer dan 10 waard waren. _De president, informeerde of Janus niet boven van de trap had geroepen „ik geef niet meer dan 10 er voor". Get. merkte op, dat niet te kunnen zeggen. Zij verklaarde verder, dat ze, nadat ze met- Janus had gesproken, weder naar beneden was gegaan en aan R. voor de voorwerpen 10 had betaald. Rechter de Josselin de Jong: Heeft het van uw eigen geld betaald. Kocht u het dus 1 Getuige; Ja. Ze deelde nog mede, dat ze gaarne do broche had. omdat ze een portret van Janus wilde laten maken en dat er in zetten. C. R. als getuige gehoord, zeide dat vrouw R, aan hein Iiad medegedeeld: Janus geeft er niet meer dan 10 voor en dat zij daarna aan hem dat geld had gegeven. Get. had Janus niet van de trap hooren roepen. Op de vraag van den president of met hem niet over de gouden lorgnet gesproken, antwoordde bekl. Wat zou ik met een gouden lorgnet moeten doen. Die zou mij niet staan Ten einde nog een getuiga tc kun nen hooren werd de verdere behan deling van deze- zaak geschorst tot Maandagochtend 11 uur. De ontvreemde sigaren en sigaretten. 't einde der zitting had zich de 32-jarige loste werkman M. J- Z. te verantwoorden, die beschuldigd was het in dc kiosk ontvreemde naar A. m A. te hebben vervoerd. Het, O. M. stelde in 't licht dat de ze bekl. niet gunstig bekend staat en al meermalen is veroordeeld wegens diefstal. Het vorderde tegen hem we gens heling 8 maanden gevangenis straf. SCHOUWBURG JANSWEC. Zondagavond 9 December zal het in den schouwburg Jansweg een echte lach-avond worden. Het ensemble Sol- er en Hesse treedt op met de klucht .Kunmiel komt op thee-visite", wanr- an het succes niet alleen verzekerd wordt door bovengenoemd ensemble, doch door de medewerking van den oer- komïek Piet Kohier. Verder zullen op treden het dans-ensemble de gezusters Leinel, de excentriek Max Marcel cn Bill Baley, muzikaal excentriek. Alles te zaraen een prachtprogramma, onder lei ding van det\i bekenden impressario Jac. Smits. „DE DAGERAAD". Voor deze Vrijdenkersvereeniging zal a.s. Zondag 9 December in De Centrale als spreker optreden de heer W. de Vries, van Dord recht, met het onderwerp „Monisme" (eenheid van stof en kracht). HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENICINC. Aanstaande Zondagmiddag 9 De cember is er gelegenheid voor de leden der II. O. V. om na de St. Nicolaas- drukte weer eens tot kalmte te komen door zich te verkwikken aan een uit gezocht. muziek-programma, uitge voerd door Gerliarz en zijn orkest, met als soliste: Nelly Francken, alt-zange res uit Den Haag, geroemd om haar prachtig stcmmateriaal en hoogstaande muzikaliteit in de voordracht. Behalve een Recit en Aria uit „Se niele" en Arioso uit „Cantate con Stro men!;", beide van onzen onvergetelij- ken Hhndel, zal deze zangeres dc in drukwekkende Ballade van Victor Hugo, La Fiancée du Timbalier, ge toonzet door Saint-Saëns, voordragen.- Muziek en tekst geven de gemoeds stemming weer van de bruid, c'.ie tever geefs beeft uitgezien naar den te rugkeer van haar verloofde, die zij on der de met vroolijke muziek binnenruk kende troepen, verwachtte. Door het orkest 'begonnen met de ouverture „l'lsola disabitata" van Va der Haydn, vermeldt het programma de Bes-dur Symphonie van Mozart, welke, grootsch van inhoud, door luchtig vlot tende tempi in de verschillende deelcn, een prettig aanhooren waarborgt. Als brillant slot prijkt op het pro gramma Variaties over een Sint Nico- laas-liedje van Jan van Gilse en mag als een eer voor Haarlem ei H. O. V. gelden dat een der beste com ponisten van den lande de Haarl. Or- kestvereeniging bevoorrecht om het ui te voeren. Jan van Gilse gaf het ten geschenke cn Nico Gerliarz heeft zich beijverd door nauwgezete instudeering met zijn orkest deze erkenning waardig te Op het buitengewone concert Zondagavond 8 uur, wanneer hetzelfde programma zal worden gegeven tegen So cents entree zal genoegzaam blijken dat muzikaal Haarlem een en ander op prijs stelt. WAAROM EEN CHRISTEN VROUWENBOND. Donderdagavond sprak mej. G. H. J. van der Molen, presidente van den Neder], Christen-Vrouwenbond, Haarlem, in liet gebouw van den Christel ijken besturenbond, over de hierboven staande vraag: Waarom een Christen-Vrouwenbond? De voorzitter van de afd. Haarlem van den Christ. Besturenbond, de heer Souverein, opende de vergadering et een inleidend woord. Daarna droeg mej. Mien Daudey te Heemstede, begeleid door mej. Ëtnmy van Eden zeer verdienstelijk Schu bert's Sch&fer's Klagelied voor. Mej. G. H. J. begon daarna haar lezing, waarin zij eerst de positie van de vrouw in de maatschappij be schouwde, die zooveel anders is dan 'vroeger. Thans toch .is het haar taak en roeping, welbewust om zich heen te zien en zich rekenschap te geven van alle sociale en politieke proble men, die zich aan haar voordoen. Om verder op deze quaesiie in te kunnen gaan stelde spreekster drie vragen: lo. Hoe ontstond de roeping in de vrouw, voor de vrouwenbeweging? 2o. Hoe moet zij die roeping opvat ten? 3o. Iloe moet zij zich voorbereiden? Ter beantwoording van de eerste vraag, behandelde mej. van der Molen in grove trekken de geschiedenis der vrouw van den tiijd van Israël af en wat tenslotte niet nadruk op het ont staan van de vrijheid van loonarbeid. Vervolgens gaf zij weer hoe do strijd voor het vrouwenkiesrecht ont brandde, die vooral ook gevoerd word door vrouwen die zich veel op liefda dig terrein bewogen, die zoodoende t maatschappelijke mistoestanden kennis maakten, deze actie begon de vrouw zich steeds meer in sociale en politieke pro blemen te verdiepen, terwijl vele man nen zich tegen de uiting van nieuw lo ven kantten, onder anderen, omdat zij meenden, dat do vrouw, haar vrou welijkheid zou verliezen. Niets is min der waar dan dit. Integendeel, de die beurtelings, huisvrouw, eebtgenoote en moeder is, moet den man in zijn strijd volgen en bijstaan, terwijl zij trachten moet. haar kinde ren in verband met de moderne stroomingen ie hegrijpen en te lei den. Daarvoor is noodig een groot in tellect. En mogen wij ons aan dien plicht onttrekken door bijvoorbeeld te zeggen: „Wij hebben geen tijd!" Neen, wij moeten eu kunnen tijd maken bui ten het huishouden om, om onze taak vrouw te vervullen. Op de vraag: Hoe moeten wij ons voorbereiden, eeft de Christen-Vrouwenbond, antr woord die bedoelt, een in zich ver eenigen van alle Christen-Vrouwen, zonder te zien naar verschil in gods dienstige of politieke richting, met als kern als hoofdmotief; het zich la ten voorlichten door Gods woord. Zoo zullen de vrouwen loeren be wust te staan in het maatschappelijk loven. Op de vraag: Waarom kan «de man, alleen, onze belangen niet behar tigen, antwoordde spr. Bij de bespre king van zoovele problemen is vrou welijk inzicht noodig. Teu slotte vestigde spreekster de aandacht op alles wat de bond in haar 4-jarig bestaan gepresteerd hoeft. Slechts zeer weinig vrouwen woonden de bijeenkomst bi;. Toch verwierf de bond nog 7 nieuwe leden. Mejuffrouw Mien Daudey en mej. E. v. Eden, deden zich nogmaals in do pauze hooren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een der man nelijke aanwezigen, gebruik gemaakt. De heer H. Souverein sloot de verga- doring. PERSONALIA'. Op het Kon. Conservatorium voor muziek te "s-Gravenhace, is geslaagd voor het eind-examen diploma piano, mej. A, G. de Wreed e. van Hillegom (met onderscheiding voor pianistische eigenschappen). BLOEMENDAAL. Sint N i c o 1 a a s o p d e M. U, L. O. School. Wat zou ©en verslaggever graag evenals de Sint overal tegelijk zijnt Dan behoefde boven dit verslag niet te staan de naam van een enkele school, maar omvatte het alle scho len iu onze gemeente, waar het heer lijk© Sint Nicolaasfeest wordt ge vierd. Helaas moet hij een keus maken en deze is gevallen op de school aan den Vijverweg. Als het- open rijtuig niet Sint en een buitengewoon zwarten Biet den Vijverweg op komt rollen, beiert de schoolbel van je welste en verdrin gen zich nieuwsgierige gezichten voor de ramen, om hen te zien komen. Allen trekken nu naar de vestibule om Sint een welkom toe te zingen: „De goede Sint komt weer in 'c land!" Statig stapt de goede man het ge bouw binnen, waar hij wordt ver welkomd door den heer IJzerman, die buitengewoon erkentelijk is, dat Sint het ruwe winterweer en do vuile straten heeft durven trotseeren. De kleintjes begeven zich nu naar de klassen, waar Sint ze een bezoek brengt c-n kennis maakt niet deugden en gebreken. Voor velen heeft hij een prijzend, voor allen ©en aanmoedi gend N woord. Zwarte Piet tracht aan <Ie disci pline te onsnappen en wordt dieswe- ge tot groot vermaak van de jeugd in den hoek gezet Hierop begeven allen zich naar het gymnastieklokaal, waar ook de ouders het feest kunnen bijwonen. Sint weet door zijn beminnelijk heid gauw de harten der jeugd te winnen. Door het goede te waardee- ren en het minder goede niet te Onze lachfioefc EEN LASTIG GEVAL. Jeanne: Dus' Jan heeft je gevratgd' Kitty: Ja. Jeanne: En heb je eijn aanzoek aaivge- Kitty: Ik was zoo vrceselijk opgeY.-on- den, dat ik niet weet of ik ja of neen ge zegd heb. Als hij vanmiddag komt heb ik „ja" gezegd, anders is het „neen" geweest. UIT DE RECHTSZAAL. Rechter (verontwaardigd)Als slechts de helft van wat de getuige verklaart, waar i«, moet uw goweteu zoo zwart zija ais uw haar I Beklaagde; Als u iemand» geweten maar zijn haar beoordeelt hobt u hcelemaal geen geweten I TEGEN DE MOTTEN. ..Dit, mevrouw", zei een winke lier tot een klant, „is zuiver wol". „Maar als het zuiver wol is, waar om staat er dau katoen op het kaart je dat er aan hangt?" vroeg de dame. „Dat is om de motten te mïslei- deul" antwoordde de winkelier. Naar het Engelse h van C. N. en A. M. WILLIAMSON. „liet wapen van Rliaetia!" riep hij uit, toen hij een schild van zwart en groen emaiile zag, bezet met kleine, maar buitengewoon heldere diaman tjes. „Ho© vreemd! Ik verbaasde mij er al over, dat u onze taal zoo goed gprak „Hel; is heuscli heelemaal niet vreemd, maar heel eenvoudig", zei Virginia. „Nu moet u", ging ze voort jberwijl haar stem een beetje trilde „op den voer aan den linkerkant van het schild drul:ken, en als li gezien heeft wat daar onder zit. zult u wel overtuigd zijn dnl u mijn kloine gave piet zult kunnen weigeren Met zijn bruinen wijsvinger vond hij een uitsteeksel zoo groot als een speldenknop; hij drukte er op. cn liet schild sprong omhoog en een klein, maar prachtig geschilderd miniatuur tje van Leopold de eerste van Rliaetia spronkelijke wilde lezen. En uu zult druppel melk uit komen. Ellendige werd zichtbaar. De gemzenjager keek er naar en zei niets, maar hij bloosde tot op zijn voorhoofd. „Is u zoo verbaasd?" vroeg Virgl- zwaar te laten wegon, ontstond er weldra een vertrouwelijk verhouding. Lustig werd er gezongen, ijverig gegrabbeld. Piet kreeg slaag wegens zijn schurkenstreken. Drie meisjes moesten extra bij den Sint- komen, om een pakje in ontvangst te nemen en toen brak het uur van scheiden aan en bracht men Sint zingende tot aa-n de deur. Een mooi feestl Ook op andere scholen heeft men opgewekt feest gevierd. In Overveon hopen dat 'net volgend jaar de toe- hopen. dat- het volgerd jaan de toe standen zoo zijn gewijzigd, dat 'net; personeel ook hier weer een echt heerlijk kinderfeest kan organi- Cevonden voorworpen. Terug te bekomen bij B. Sleeman, Talmastraat 4, Haarlem, een lederen portefeuille in houdende a bankbiljetten van 25. een rijbewijs ten name van A. J. Schoof, te Utrecht, Willem Barentszstraat 66, en eenige naamkaartjes; A. P. J. Trap, Zuider Stationstraat 16. te Bloemen- daal, een gouden of double horloge in lederen armband; H. Blankenvoort, De Gcnestetweg 4. te Bloemendaal, een bobslede D. van Duin, KennemerstraaJ 9 zwart, Haarlem, een schooltasch mc{ inhoud en een paar grijze handschoe nen Visser, Kleverlaan 166. te Haar lem, een padvindersmes W'. Voerman, Kinheimweg 65, Bloemendaal, een por- temonnaie met 10 ritenkaart van do tram Mej. Straver, Grebberstraat 24: Haarlem, een 10 rittenkaart voor do autobus OvcrvccnSantpoort; Van der Voort, Westergracht 53, Haarlem, etens- zakje met drinkkruik P. C. van der Maas, Kinheimweg 67, te Bloemendaal, een kinderportemonnaie, inhoudende eenige postzegels en3 centen J. II. de Vries, Zuider Tuïndorplaan 34, Over- vcen, een kraansleutcl; P. Bremer, Zui der Tuindorplaan 26, Ovcrveen, een schroevendraaierM.- Kokkelkoren, Bloemend, weg '2S5, Overveen, een duimstok; J. H. Niemuller, Klooster straat 4 zwart, Schoten. een zilveren manchetknoopA. Kohier, Bloemend, weg, Bloemendaal, een kinderjekker, een paar grijze handschoenen, een flu- weelcn meisjesmuts cn een lange kin- derhandschocn Firma Gras en Spoor, Genestetwcg 25. Bloemendaal, een bruin wollen kinderhandschocn Schippers,- Bosch cn Duinlaan 1 B, Bloemendaal, een mantelccitnuurB. v. d. Wensen, Uitcndar.lstraat 16. Jan Gijzenvaart. een schoolelui met inhoud L. Huig, Bloe- mendaalsche weg 17. Jan Gijzenvaart, een kinder overschoen; aan het bureau van politie te Overveen, een rozen krans, een boek, een nameshandscboei. een lederen raotorliandschocn, een cein tuur, een broodmandje, een wollen en een grijs wollen handschoen, een huis sleutel, een kindcrwant. een notitie boekje ten name van A. Vermeer. SPAARKDAM. DE INBRAAK. Hef is gebleken dat de dieven', bij de inbraak bij den heer B. in den polder niet veel van gum gading gevonden hebben. Geld was er blijkbaar niet, zij hadden alle bedden zelfs doorzocht, en hebben wat si garen en zilveren lepeltjes meegenomen. Z ANDVOORT. Personalia. De heer G. G. Loggers, adjunct-cominiea ter secretarie is door den Raad der gemeente Beusichem met aïgemeene 6temnien tot secretaris en ont vanger benoemd. HILLEGOM. Gaan vervolgonderwijs. Het vervolgonderwijs aan de open bare school verdwijnt; «r is niet vol doende belangstel lins voor. Twee jongens en vijf meisjes hadden zicli aangemeld. Do gemeenteraad zal te besluiten hebben over de opheffing eu eervol ontslag aan hot hoofd en het, personeel van dit vervolgonderwijs. „Ik ben verbaasd, omdat ik eigen lijk dacht dat u oen ongunstige mea ning over onzen leeizer liad'k „Ongunstig' Hoe komt u bij die ge dachte?" „Och, omdat 11 spotte met zijn opinio over de vrouwen". „Denkt 11 lieusch dat. ik zou dur ven „spotten" met een keizer, zelfs over een zaak. de hij zoo onbelangrijk zon vinden'? Integendeel, ik mort be kennen dnt ik, evena's dg meeste meis jes die ik ken. geweldig veel belang stel in Uw grooteu Leopold, al was liet. alleeu maar omdat ik wij hem wel graag zouden willen leeren dat hij ongelijk had. En wat dien ring bo- treft, zulk soort dingen verkoopen ze in verscheidene steden in Rliaetia, waar ik on weg hierheen door geko men ben. Wist u dat niet?" „Neen juffrouw, ik heb er nooit zoo een gezien". „En wat nv.in kennis van liet Rliae- t.iaansch betreft. ik heb 1110 alt.i'd lot de talenstudie aangetrokken ge voeld. Vreemde telen hebben iets be korend s; en de litteratuur van uw land is zoo mooi, dat ik ze 'ui het oor den riug aannemen, niet waar, en hem bewaren, al was bet alleen maar tenville van uwen keizert" „Mag ik hem ook niet tenville van u zelf behouden". „Zooals u wilt. En hoe staat .het met do melk?" De gemzenjager greep een kan en liep do hut uit, zonder verder iets te zeggen. Toen hij weg was, stond de prinses op; zo nam het nies, dat hij gebruikt had om liet brood en d' beesten. Ik had ze wel kunnen moorden maar dan zou u nog geeu melk gehad hebben" De prinses kon niet nalaten om te lachen, hij zag or zoo wanhopig uit. Als die koeien eens hadden kunnen weten wie hij was, zouden ze de eer dan gewaardeerd hebben?" „Trekt u er zich maar niets van aan", zei ze. „U heeft moer gedaan, dan de meesle mannen zouden hehbeu kunnen doen. Ik denk dat ik toch ham ta snijden en kuste het handvat maar een glas bier met u zal drinken, hij het liad op de plek waar hij het liad vastge houden. „Je bent een vreeselijk mal kind, Virginia", zei zo „Maar 0, wat liouc! je veel van hem! Eu hij is het waard, dat je veel van hem houdt( en wat een heerlijk uurtje beleef je.l" Tien minuten of iets langer bleef ze alleeu zitten; toen werd de deur open gegooid en haar gastheer kwam bin nen, niet zoo vro.olijk en opgewekt, maar warm en brommerig; de kan, die hij in de hand hield, was nog even leeg als loen Ilij uit ging „Het is mij niet gelukt," zei hij somber. „IU ben niet geslaagd, al had ik u ook da melk beloofd":' „Kon u geen koe vinden?" vroe? Virginia. ,0 ja, ik heb er een, zelfs meer dan een, gevonden, cn gevangen ook. Ik dwong 7.c zelfs om stil te staan eu greep haar bij haar uiers, maar er wou geen op uw gezondheid en op die van den keizer. Tussehen twee haakjes, zou hij. die er zich op beroemt dat hij alles kan, een koe kunnen melken?" „Als liij het niet kan, behoort luj liet te leeren", zei de gemzenjager nij dig. „Je hebt zulke dingen soms op do vreemdste oogeublikken noodig en liet is vernederend als j£ ze niet keut". „Niet vernederend!" verzekerde Vir ginia hein. „Het is altijd leerzaam als men zijn tekortkomingen leert kennen. En 11 is erg vriendelijk voor mij ee- weest. Kijk, terwijl u weg was heb ik liet brood en de ham. die u voor mij heeft afscsneden, opgegeten, eu nooit heeft een maal mij beter gesmaakt. Nu. u zult wel veel te doeu hebben, weer terug te brengen langs den cn ik houd u maar van uw werk af. 1 dien n erkomen is en ook den hwc af" Ik heb u al veel ie lang opgehouden". ..Will u dat hciisch doen?" Ik duvf- „Tleusch, juffrouw, het lijkt me nog de liet 11 niet ip vragen, want ik was maar eeu oogenblik geleden, dat u beng, in weerwil van uw gastvrijheid kwam, en ik heb geen werk meer te doen", zei de gemzenjager. „Maar op den berg zit een vriendin op mij te wachten", bekende de prin ses. Gelukkig had ze haar brood bij zich; ze zal liet wel opgesreten hebben en zo heeft zich ongetwijfejd ook nog wel een poosje met hanr Raedeker ge amuseerd. Maar ik vrees, dat zo nu 'toch ongerust begint te worden en mij zou komen zoeken, als ze zich durfde bewegen. Ik moet naar haar toegaan. Wilt li mij vertellen onder welken naam ik aan mijn redder kan den ken, nis ik mij dezen dag herinner?" ,,7M hebben mii naar den keizer ge noemd". „Dat was verstandig Tiet past bij li. Dus ik zal aan u denken als Leo pold. Leopold wat? Maar neen uw anderen naam moet u mij niet ver tollen. Zoo mooi als de eerste kan hij niet zijn: want weet 11 wel dat ik don naam Leopold meer dan iederen an doren naam bewonder? Dus, Leopold, wilt u mii goeden dag zeggen eu een hand geven'" Onmiddellijk drukte hij haar hand je stevig 111 de zijne. „Dank u, Frau- iein maar u goeden dag zegcen wil k nog niet. I' moet mij loosiuan u dat u, ovenals uw naamgenoot, een 'vrouwenhater was". „Dat is zelfs voor eeu keizer een ie hard woord, juffrouw. iEn wat mij betreft, als ik ooit tegen mij zelf ge zegd heb: „Een vrouw kan als echte kameraad piet veel voor eon man be- teekeneri' dan ben ik bereid om dat te herroepen". „Dat doet 1110 plezier. Gaat u dan maar met mij mee, om mii te helpen; en 11 kunt ook mijn vriendin helpen, die zoo lief is, dat u door haar mis schien een betere oninie over onze sekse kriigt Als u «dit mnoat u gids zijn naar heneden nanr Alleheili- fi'ou, waar we sinds gisteren in dc her berg logeercn. En als 11 heel lief ia, moogl u hoven dl qn de mantels en rug zakken dragen, dio wij zoo zwaar vin don, maar die voor uw sterke schou ders wel niets zullen beduiden". Het gezicht van den gemzenjager veranderde telkens en telkens weer toen hii al haar eischen hoorde en Virginia moest het hoofd afwenden 0111 nivt !o lachen, cn zoodoende te verraden, dat ze wist \yLe hij was. Zijn bereidwilligheid om kacic-nlier- der te worden cn nu een lastdier voor Ie vreemdelinge, die hij gezien had, ui haar vriendin die hij niet gezien had vas ongetwüfold echt. Het avontuur xjviel hem best biina zoo gord nis liet Virginia beviel. De jager was <Io "i'ste paar uur vrij, naur liet scheen*

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5