3 IgesSa Muziek. Het Huis te Zaanen 41e Jaargang No. 12419 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 December 1923 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f 3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57'franco per post f 0.65. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; Iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N. V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur t J.C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuirfen, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 11 DECEMBER. Gem.. Concertzaal, 4e Bachconcert, B uiur. Schouwburg JanswegEere-avond Piet Holman. 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouw too- neel. ,.Do onbekende vrouw". 8 uur. Concertgebouw „Modern". De fa milie Speenhoff. Modevakschool: Wilhelminastraat 19. Van 24 1/2 uur on van 6 1/2 9 uur. demonstratie met kantklossen. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 12 DECEMBER. Stadsschouwburg, Lehner Kwartet Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-Bioscoon. Zijlstraat: Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Tu inzaai Brinkmaan, Gr. Markt, Groninger vereeniging „Gruno". So ciëteit Geb. v. d. Protestanten bond: afdeel in.g Haarlem van 'net Ned. Bijbelgenootschap. Lezing door Prof. Dr. F. W. Grosheide. De Abonnements-quitanties voor het nieuwe kwartaal Sinds eenige Jaren worden de quitaDties voor het nieuwe kwartaal (i Jan. '31 Maart 1924) in de maand December aangeboden. Dat doen ook de andera dagbladen. Als ihet mogelijk was, zouden wij die alle willen doen aanbieden onmid dellijk vóór den aanvang van dat nieuwe kwartaal, dus op 29 en 31 December. Maar dat is in de practijk natuurlijk onmogelijk zóóveel geroutineerde quitantieloopers hebben wij niet en kunnen wij ook niet aanstellen, dat we deze talrijke quitanties in twee dagen, zouden kunnen doen aanbieden. Wij moeten er dus wel vroeger mee beginnen. Vriendelijk verzoeken wij aan onze geabonneerden, om, al is het nog wat vroeg, die bij eerste aanbieding te betalen. Voor een goede administratie kan het niet anders. Zij bewijzen er ons een grooten dienst mee, waarvoor wij reeds bi» voorbaat onzen dank betuigen, DE DIRECTIE. KRABBELS ZEEUWSCHE VEREENIGING „ZEELAND". Mefc den heer J. C. Heyblom, voor zitter van de Zeeuwscne vereeniging „Zeeland" te Haarlem hadden we 'n onderhoud, waarin deze ons een en ander van zijn vereeniging vertelde. Reeds eerder bestonden Zeeuiwsohe vereenigingen te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Nijmegen. De heer Heyblom was van oordeel, dat. een dergelijke vereeniging ook m Haarlem recht van bestaan had. Op zijn initiatief werd da.n ook in Maart van dit jaar de vereeniging „Zeeland" opgericht met aanvanke lijk een veertigtal leden. Dit aantal |is nu reeds gestegen tot tachtig en zeide de heer Heyblom ik geloof, dat dit aantal nog zal toenemen. Er moeten in Haarlem en in de omstre ken nog heel wat Zeeuwen wonen, 'die geen lid zijn van de vereeniging. Het doel van de vereeniging is: liet organiseeren van gezellige avonden. Op zulke avonden is het alsof de menschen zich weer voor een oogen- blik terug voelen in hun land, in hun oude omgeving. De avonden hebben dan ook tot doel de Zeeuwen ook in den vreemde bij elkaar te 'houden. Maar dit is niet het eenige streven der vereeniging. Zooveel mogelijk worden behoeftige leden geholpen en gesteund. In dien geest is de ver eeniging reeds praohtisoh werkzaam geweest. Do vereeniging bemoeit zich absoluut niet met godsdienstige of politieke kwesties en is door haar neutraliteit voor iederen.Zeeaiw open. In Juni werd de eerste propaganda- avond gehouden. In Juli werd een boottocht naar Muiden georgani seerd, waarna in October de eerste gezellige bijeenkomst plaats vond. Dan volgt de avond avn Maandag 10 December en verder zullen bijeen komsten gehouden worden in Januari en Februari. Afwisselend wordt op de avonden èf dialect óf gewoon Ilollandsch ge lsproken. Het Zeeirwsche dialect is bij zonder eigenaardig. Wel verstaan baar voor den Hollander, al geeft het soms heel wat moeite. Een typisch kenmerk is het weg laten van de „h". Een Zeeuw ver wisselt. verder dikwijls de ,,g" met de ,,h". Dit geeft hem soms heel wat moeite als liij Hollandsch wil spre ken. Hij wil dan b.v. niet Zeggen „oe" inplaats van hoe, maar maakt het dan nog erger door „goe" te zeggen. Zeer verschillende zijn de dialecten in Zeeland zélf. De eilan den bedienen zic'ir vrijwel van het zelfde dialect, en hoort een echte Zeeuw dadelijk heb verschil. Het sterkst sprekend zijn de dialecten van Walcheren en Zuid-Beveland, welke verschillen ook in de kleederdrachten tot uiting komen. Een algemeen ken- (merk is de uitspraak van de „ij" die overal als ,,ie" wordt uitgesproken, zelfs in woorden als gij en jij. Wat verder nog de verscheidenheid va.n dialecten aangaat, moet worden op gemerkt, dab zelfs Zierikzee nog een apart dialect heeft. On kleine af standen, zelfs op dezelfde eilanden, is nog verschil merkbaar. Duidelijk is dit te zien bij de planteen Middel burg en Vlissingen, steden, die een uur van elkander liggen. Dit verschil moet gezocht worden in het feit, dat in Vlissingen heele families van Belgi sche loodsen wonen, die daar oen grooten invloed op de taal hebben gehad. Zegt een Middelburger bij Wijze van uitroep ,,'t jonge, 'tjonge" een Vlissinger zegt „jongen, jongen". Het dialect van de eilanden wijkt ver af van dat van Zeeuwsen-Vaap.- deren. Duidelijk is daar de invloed, van heb Vlaamscli merkbaar. In Hulst b.v. wordt al Vlaamsch ..•esproken. Groot zijn de verschillen zelfs nog tusschen Terneuzen, Axel en Hulst. Hoe verder naar het Zuiden, hoe meer het Vlaamsch op de taal inwerkt. Als een bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat, het Zeeuw scne Volkslied in het gewone Hol- landsoh. is gesteld. De dialecten ko men het sterkst tot uiting bij de plattelanders. De stedelingen ver staan het dialect wel, maar spreken het in den regel niet. Stadsnieuws Ean wedstrijd tussahen motorbussen Daar komen ongelukken van Maandagavond half zes waren wij er getuige van hoe drie autobussen tegelijk van de Groote Markt wegre den. Het werd een wedren om 't eerst achter 't station te komen, waar in den regel passagiers staan te wachten. Daarna met 't zelfde doel naar het Scendaplein. Door do loeide grootste auto's werd A- wedstrijd voortgezet 'n de richting Santui»art-iJmuiden. Naar wij meenen moéten alle ver dunningen voor standplaatsen op de Groote Markt reet 1 lanuari 1924 ver nieuwd worden. Is .'iet net mogelijk m te bepalen dat de auto's mogen rcrelcken met tusschencuimlen van minuten? Want iieuscb, zooals het nu gaat gebeuren in de toekomst on- Het mond- en klauwzeer De ziekte neemt in den Haar- lemmermeerpoider af. In den Haarlenunermeerpolder is het mond- en klauwzeer thans, afne mende. De ziekte werd geconstateerd op 66 boerderijen, droeg steeds een goedaardiig (karakter en kan nu op 28 boerderijen als geweken worden be schouwd. Onder de aangetaste dieren kwam, voor zoover bekend, geen en- .©1 sterfgeval 'Voor. HET KINDER S U P PL ET IE L O 0 N. De raadsleden Slingenberg-, Wolzak, Poppe, Willekes MacdonaldRcynvaan en Miezérus hebben het volgende voor stel ingediend „Wij hebben de eer U in overweging te geven ten aanzien van het ia deze gemeente bestaande ikinder-suppletic- loon een beslissing te neinen als is aan gegeven in het hierbij gevoegde oni- werp-besluit." f Dit ontwerpbesluit luidt De Raad der gemeente besluit I. Met ingang van 1 Januari 1924 in te trekken zijn besluit tot toekenning van kïnder-suppletie-loon. zooals dat is vastgesteld in zijne vergadering van 13 Augustus 1919. II. Te bepalen, dat uitbetaling van het bedrag, hetwelk op 31 December 1923 aan kinder-suppletie-Ioon wordt genoten, wordi bestendigd, met dien verstande, dat bet, zoodra een kind den leeftijd van 18 jaren bereikt, wordt ver minderd met het bedrag hetwelk voor dat kind genoten wordt. Oe wachtgeldregeling. Deze quaestie komt in het Georganiseerd Overleg. Het voorstel voor een nieuwe wachtgeld regeling voor gemeente-personeel is door B. en W. gezonden om advies aan het ge orga,niseerd overleg. De oomraissie vat ambtenaren, politic en werklieden zal a.s Maandag hierover in vereenigde zittin; vergaderen. DRENKELINC. Maandagmorgen om ongeveer tien uur geraakte de 6-jarige C. van D. in den Heerensingeii Zijn vader, die aaq de overzijde liep, zag bet ongeluk ge beuren en sprong onmiddellijk geheel gekleed tc water. Hij mocht het genoe gen smaken zijn zoontje te redden, die gelukkig geen nadeelige gevolgen van bet koude bad beeft ondervonden. WETEN EN WERKEN. Maandagavond hield de beer Dr. J. J. Maak voor de vereeniging Weten cn Werken, in het gebouw Zang en Vriend- ;chap, zijn eerste lezing met het ondcr- verp „Over de grondslagen der draad- looze telegrafie". Hoewel genoemd onderwerp voor de gewone bezoekers wat men noemt zwa re kost was, behalve voor werklieden in 'de electriciteit en aanverwante vakken zoor ingewijden natuurlijk, mocht het spreker toch gelukken om bel vele aandachtig© publiek dat opgekomen 5. de strekking cn werking der draadlooze telegraphie begrijpelijk tc maken. 1-Iij deed dit met: bêbulp van ver schillende instrumenten, alsook met tee- keningen op bet bord. Een applaus loonde den spreker. M u s i k a 1 i s ch e K s m m e r- spiele. Stads schouwburg. Het kleine gezelschap der Kammer- spiele gaat Nederland vaarwel zeggen om een tournee door Indië te maken. Dat het hier iets meer dan gewone her innering zal achterlaten, kon men Maandagavond opmaken uit de harle lijkheid waarmede een vrij talrijk publiek op de afscheldsvoorslelling reageerde. Er waren bloemen voor Claire Jache, de ster van liet gezel schap, eu ook hare beide medespelers Max Mensing en Herbert Neustadt, hadden met haar te deelen in een suc- s, dat warm en spontaan wa-s. Weer werden drie één-acters gege ven, ieder in de drievoudige bezetting. Jache, Mensing, Neustadt. Bn dat geeft mii aanleiding om, benevens op het voortreffelijke samenspel van het trio, ook de aandacht, te vestigen op het buitengewone uithoudingsvermo gen dezer acteurs, die om zoo te zeg gen, den ganschen avond van het too- neel niet af zijn, en toch aan hetslot nog frisch en onvermoeid lijken. Voor al "viel mij zulks op van Max Men sing, die in het slotstulcje ,,Die Weinprobe", nog heel wat te praten heeft, genoeg om bii de meeste zangers de zangstem onwillig te maken. Bij Mensing echter geen spoor van af matting wanneer hii aan het zingen gaat. Als altijd klinkt zijn orgaan vol en krachtig, eu, waar het hoeft, met warme expressie. „C'est la methode!" gt, Cochenille in „Les Contes de Hoffmann". En steeds weten deze artisten hun spel van charge vrij te houden, hoe zeer hot genre er ook toe verleidt: de distinctie waarmede zij hunne grap pen vertolken maakt ze dan ook steeds aannemelijk. Met genoegen heb ik het earrica- turaal spelletje „Die Weinprobe" nog eens weergezïeu. Dr. Erich Fischer noemt deze klucht Eine Buschiadc. En werkelijk als levend geworden tee- k-eningen van den beroemden carrica- turist; Busch, bewegen de drie vertol kers zich over het tooneel. En wat een fijne linmor geven zij daarbij in de détails. Laat mii slechts herinneren hoe Claire Jache allergeestigst de rouderde opei'a-aria parodieerde. En toch zonder overdrijving, alleen mei een evenjes aandikken van een paar vocalise-uoten ©11 een opzettelijk verkeerde ademhaling. Een effect dat reusachtig grappig aandeed. De basfuffo, Herbert Neustadt, was ook weer onbetaalbaar. Dit is zeker, liet oezelschap van Dr. Erich Fischer, heeft, met eere in Hol land een goede faam verworven, cue, laat, het 011s hopen, niet door het pu bliek vergeten zal zijn. wanneer na de groote omreis, de Kammerspie'.e weer onze aandacht zullen vragen. Mo<m intusschen Indië een goed onthaal aan het knappe gezelschap KUmien JOS^ DE KLERK. LEGER DES HETL.S. On Woensdag 12 December a.s. zal 111 de za.il van liet (Leger des Heils, Sohag rhclstrant 26. alhier, een bijzondere de monstratie gehouden worden door de meisj'estroep-padvindsters. Verschillende voordrachten, oefeningen liederen, enz. zullen ten aaraschouwe en ten gchoore gebracht worden. Aan deze demonstratie is tevens een ten toonstelling verbonden vara artikelen die vervaardigd of gegeven zijn door do meis je?.pndvi,mister?. De opbrengst dezer ar tikelen G gehrct ten bate van de meisje? troep. Voortzetting vat» den verkoop zn! plaats hebben Donderdag en Vrijdagmid dag in de zaal van het Leger des Heils, Een voorstel tof afschaf fing van de Zakelijke Belasting Thans is het volgende voorstel bij den gemeenteraad ingediend'; „Ondergoteekenden hebben de eer uwen Raad voor te stellen, het Raads besluit va,11 25 Januari 1922 in te trek ken en diensvolgens de heffing eener Zakelijk© Belasting op het Bedrijf on der volgnummer 1*19, van de Begroo ting voor 1924 af te voeren." I-Iet voorstel is ingediend door de raadsleden v. Liemt, Mizérus, Wille kes MacdonaldReynvaan, Klein Schiphorst, Adrian, de Braai, Klein. De Gemeentabegrooting Het advies der Commissie van financiën De Stadsschouwburg verpachten? Nog eenige bijzonderheden De Commissie van bijstand in het be heer van de gemeente-financiën be licht den raad, dat zij zich met de oiitwerp-begrooting dienst 1924 £an vereenigen. De Commissie is den voorzitter dank baar, dat hij' in zijn aan haar vemtrek- te afzonderlijke nota onomwonden den finantieelen toestand der gemeente heeft weergegeven. Zij is op dien grond er van doordrongen, dat de toestand, hoewel niet verontrustend, niettemin als ernstig moet worden beschouwd. Zij is tevens overtuigd van de noodza kelijkheid van een sterke bezuiniging eu is van oordeel, dat voor krachtige middelen ter bereiking van dat doel iet moet worden teruggeschrikt. Met algemeene stemmen adviseert de Commissie, te hesluiten: a 9n de schoolgebouwen, waarin twee scholeri -v-'vestigd zijn, de 7e klas- dier sAholeii zooveel mogelijk te vereenigen. wat de lagere scholen betreft, met ingang van 1 September 1924 te bevorderen dat de klassen zullen wor den bevolkt met een aantal leerlingen overeen komende met het maximum der gemeente-verordening, zijnde 10, c. ojn te beginnen met het seizcen J924'25 deu schouwburg te verpach ten, aangezien het naar hare meeniug niet toelaatbaar is dat de gemeente •1 ij les een bedrag vaq eenige betee- kenis (voor 1924 pl.jn. 20.000.gaat toeleggen op een schouwburg-exploi tatie. door conceutratio van bedrijven en diensten en ook op andere wijze liet aantal ambtenaren en werklieden bij de gemeente sterk te verminderen. In verband met den finantieelen toe stond van de gemeente is de grootst- mogelijke meerderheid van de Com missie van oordeel, dat de zakelijke belasting op het bedrijf voor 1921 ïiog niet kan worden afgeschaft. Eenzelfde meerderheid meent, dat de vacantie- toeslag moet vervallen en dat in over weging moet worden genomen, ook de kindertoeslag af te schaffen in dien zin, dat geen bijslag meer wordt gegeven voor kinderen, die na 31 De cember 1923 zullen worden geboren, zoodat vanaf 1 Januari 1924 deze toe slag uitsterft. Een minderheid in de Commissie achtte het gewenscht te breken met het stelsel tot uilgife van grond in erfpacht; de noodzakelijkheid werd betoogd, zoo spoedig mogelijk tot ver koop van grond over te gaan. Eenzelfde minderheid meende nog, dat de gemeente moet overgaan lot pensioensbijdrage voor het gemeente- personeel In de vergadering was de heer Pop pe afwezig. BEPERKING VAN HET AANTAL AMBTENAREN'. Uit goed© bron vernemen wij, dat er zeer ernstige plannen bestaan, om heb aantal gemeente-ambtenaren tot het uiterst, mogelijke te verminde ren, ter wille van bezuiniging, die het gemeentebestuur onvermijdelijk acht. Bij het behandelen van de begroe ting zal deze zaak ter sprake komen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: C. v. d. Steeg, Gen. Joubertsbraat 57, dames-armbandhorloge; 11. Ben- raadt, Hoogstraat 4, schakelarm band; v. Gog, Spaarnwouderstraat 46 z\v., bruine ceintuur; Politiebu reau, Smedestraat, ceintuurs; Wijk huizen. Doelstraat 14. étui met schrijf behoetfen; Vierseveldt, Oostvest, woonschip G. 377, hond, bruin met zwart; ,T. Schouten. Krom 7, bruine kinderiiandschoen; X. Elshout, Hooi- markt, noodwoning, wollen dames- handschoen; T. v. Dom, I.eidsohestr. 24, kmderhandeshoen; Knyk, Schouw tjeslaan 67. handschoenen. 1 grijs wol en 1 bruin wol; r. Groot, Gast huisstraat 1, paar wollen dames- handschoenen; v. d. Burg, N. Gelde- loozepad 47, bruine dn mespor temen- nn.ie; .1. Hemen, Berckheijdcstraat 32 rood, pakje met portomonnnie enz.; J. Schol te, Gierstraat 59. zwarte heerenporteraonnaie; H. v. Egmond, Olycanstraat 1, rozenkrans in étui; J. v. d. Wateren, Patrimoniumstr. 18, zegelring; Kruijer, Fabrieinsstr. 26, riiiwïellantnarn; Trappel, Zijl wég 61, damesschoen: Kpimcl Fauna, Bartlnnm griit-wille L"b, gehraAhl. door Visser, Zijlweg 59: grijs-wilt" kat gebracht, door .1, Verstegen. Park laan kat, gebracht, door T. V. Delft, Ged. Schalkburgergracïit 6 HET HUIS TE ZAANEN AAN DEN ACHTERKANT GEZIEN, Wij zijn in de gelegenheid gesteld, hier nog eenige foto's en bijzonder heden te geven van het Huis te Zaanen, dat nu, wegens den aankoop door Haarlem van de gau- scho bezitting weldra gesloopt zal worden, einigen van de groote drommc-n nenschen, die bijna eiken Zondag op hun tocht naar de voebnlvolden deu Schoterweg passeeren, zullen vermoe den, welk een mooie buitenplaats plaats daar ligt. Ook de drie kieken au deze buitenplaats leggen daar weer getuigenis van af. De oorspron kelijke fotoo's zullen (welwillend door den heer C. J. A. Bredius daarvoor beschikbaar gesteld) met nog een ren tal andere van heden af in onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 93, ter bezichtiging worden gesteld. Zaanen was reeels vóór het jaar 1100 een Heerlijkheid, die toebéhocr- aan het ouda es edele geslacht Van Zaanen. De Heerlijkheid strekte zich toen uit van Zaandam af tot aan de Vredesloot, die thans den naam Delft draagt. Het adellijk geslacht Zaanen of Znondeu was toen zoowel gevestigd aan de boorden van de Zaan als bij het dorp Schoten. Ook zijn er nog landerijen bij Woerden. die du nog bekend staan onder den naam Polder 'an Zaanen. De plaats, waar om streeks 1100 liet kasteel of burcht der Zaansche edelen gestaan heeft, niet met zekerheid hekend. Soeteboom wijst in zijn werkje hier er de plek aan slechts op grond der traditie en op den naam van do vaart, die ,,'s Tfeeren Watering" ge noemd werd. Die plek zou men moe ten zoeken bij Zaandam, bij het ein- "de van het Vinkepad. Toen Willem van Zaenden, één der eedgenooten tegen Graaf Kloris V in 1296 den dood gevouden had, moet zijn slot hij Zaandam verwoest zijn geworden, zijn geslacht verbannen en zijn goederen «au de Graaflijkheid vervallen verklaard. Later is het kasteel weder her bouwd, doch nu aan de Westelijke grens van de Heerlijkheid en wel bij de Vredesloot. Wegens het inslaan van den blik sem schijnt toen het slot voor een groot deel verwoest te zijn geworden. Bij het weder uitgraven van de gracht om liet tegenwoordige huis kwamen oude dakleien, groote mop pen, ja zelfs steenen kogels, Jacoba- knnnetjes, scherven van steenen pot ten, munten enz. te voorschijn, even als bij de Ruïne van Brederode in de gracht gevonden zijn- De Ambachtsheerlijkheid was leln- roerig aan de St,aaien van Holland en West-Friesland, aan wie iedere nieuwe Ambachtsheer hulde en man schap moest bewijzen. Dit heeft voor het, laatst plaats gehad op 14 Maart U/5. Vandaar dat van ongeveer 1100 alle namen der leenmannen van de Heerlijkheid in registers opgenomen zijn en daardoor bekend bleven. Nog op 20 Februari 1818 werd hef Wapen van Zaanen. zijnde een kruis van keel op een zilveren veld, door den IToogen Raad van Adel be vestigd- Het Wapen van Schoten is dat van Zaanen gevierendeeld met dat van de heerlijkheid Heemstede, zijnde dit laatste een zilveren klimmende leeuw met rooflo tong en klauwen in een larn ren veld. Op de zandsteenen schouw i EEN MOOI KIJKJE IN HET PARK, zaal van het huis zijn geschilderd de wapens van Heemskerk, Zaanen en Schoten, waaronder de spreuk: „Heemskerk eu Zaanen moeken Schoten te samen'. Dit doelt op het ontstaan van dit dorp door genoem de heerlijkheden. De oude handvesten, rechten en privé-legiën zijn met den tijd verlo- reu gegaan, o.a. het recht van vrij plaats van drie dagen voor misdadi gers tot 1795; daarna het recht om een Sijhout aan te zetten, evenals het oude recht van Zwanendrift» Zaanen schijnt ook bij de Spaau- sche belegering van Haarlem betrok ken te zijn geweest,, althans aan de beide zijden van het achter het huis omzoomde mooie uitzicht op de Bloe- mendaalsche kerk en Koepel van Wildhoef heeft men de Spa.ansche akkers, waar destijds Spanjaarden begraven moeten zijn geweest. Hot, tilans met zand opgespoten weiland van Zaanen, achter het ge boomte van Zaanen gelegen, draagt steeds den naam vau Brederoo's Zaanen. Eigenaardig is het, dat, een daar langs liggend watertje nog de Brede- lOsche Beek heet- Waarschijnlijk ?eft deze beek, die in het Spaarne 'tliep, met "net kasteel Brederode I velband gestaan Tiet, is ons niet bekeud, of de keer Bredius hij het verlaten van het Huis te Zaanen zich in IIa3.rlem of op zijn bezitting onder Woerden zal vesti gen. Wij kunnen het, ©venwel niet anders dan toejuichen, dat., nu de lieev Bredius (wegens den steeds toe nemende» huizenbouw om de bezit ting heen) het Huis te Zaanen ver laat, deze gronden in goede huiden 7.Ü11 gekomen en wel in lift bezit van de gemeente Haarlem, wier Raad daartoe met 30 legen 3 stemmen be sloot. Tenslotte nog een afbeelding ©en mooi oud bruggetje, dat Romaanschen stijl gebouwd is. 1IAARLEMSCI1R ORKESTVEREENI- GING. Wij herinneren hiermede aan liet Volkconccrt a 30 ets., dal Woensdag avond 8 uur zal gegeven worden. Op verzoek van velen wordt een geheel I.iwl - Wagner-programma ton gehoo- re gebracht Er komen o.a. daarop voor: Rhapsodie nos. 1 en 2 T.iszt. zoor Mei ede Ta uhai -i S-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1