Buitenlandsch Overzicht VREEMD GELD en CHEQUES F. W. MARTIN HET IS THANS ZEKER DAT HET ENCELSCHE MINISTERIE ONDER BALDWIN AANBLIJFT TOT HET PARLEMENT UITSPRAAK CE- DAAN HEEFT. DE.. VEREENIGDE STATEN NEMEN DEEL AAN DE CONFE- RENTIES DER EXPERTS OVER DE EUROPEESCHE VRAAG STUKKEN. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. DE BEDREIGDE POSITIE DER AMBTENAREN Zal er nu 'toch éindelijk iets ge beuren om te komen tot een regeling van de Duit sche schadeloosstel ling. De Vereenigde Staten zullen zich niet langer afzijdig houden. Dinsdag is op het Witte Huis mede gedeeld. dat de regeering der Ver- eenigde Stalen gunstig gestemd is ten opzichte van de deelneming van Ame- rikaansche experts aan de door de Commissie van Herstel te benoemen oommissies van onderzoek. Er wordt op. gewezen, dal, hoewel de regeering zelf niet bij machte is of ficieel deel te nemen of officieel© ver tegenwoordigers in de .commissies te benoemen, de deelneming van Ameri- kaansclie economische experts., als par ticuliere personen, zal worden toege staan. Het feit dat do uitnoodiging aan Amerika gericht om toe te treden tol deze commissies werd gesteund door alle gealheerde regeeringen, alsmede door Duitschland, wordt beschouwd als een belangrijk feit, daar steeds op de eenstemmigheid van de Europee- sohe mogendheden werd aangedron gen als zijnde de voorwaarde tot de verzekering van een daadwerkelijke hulp voor Europa. Het Anjerikgansche belang bij het onderzoek wordt in Washington voor namelijk toegeschreven aan het feit., dat Amerika een van Duibsehlands voornaamste crediteuren is. Volgens den Engelschen draadloo- zen dienst heeft het bericht van Amerika's deelneming aan de com missie van experts te Londen groote voldoening gewekt. Het voorstel van de C. v. H. hield, zooals men weet., in dat twee com missies zouden worden benoemd, waarvan één 'belast zou zijn met het onderzoek naar de middelen tot lret in evenwicht brengen van Duitseh lands budget en het sbalbiliseeren van .de Duitsche valuta, terwijl de tweede commissie een onderzoek zou instellen naar de uit Duitschland uitgevoerde kapitalen. In Britsche kringen heersohte steeds de meening, dat waardevol werk zou kunnen' worden gèdaan door zulk een onderzoek, vooral in.dien de mede werking van de V. S. kon worden ver kregen, en deze is thans verzekerd. Naar verluidt had de regeering der V. S. voldoende zekerheid geëischt, dat liet werk der commissies practi- sche resultaten zou opleveren. Het Amerkaansche levens- middelen-orediet aan Duitschland. Na het' particulier schrijven van den minister van Handel, Hoover, waarin deze de verstrekking bepleit van een levensmiddoleucrediet aan Duitschland: groot zeventig millioen Dollars, verluïdtt. dat de Amerikaan- sche regeering hoopvol gestemd is, dat de onderhandelingen betreffende deze leening zullen slagen. President Coolidge is echter van meening. dat het werk van de particu liere organisaties voor de verstrekking van voedsel aan het Duitsche volk- dient te worden voortgezet. De meening is te Washington, aat. ongeveer de helft van de voorgestelde- leening zal werden aangewend-voor den aankoop van voedingsmiddelen in d;e v. s. Van belang voor 'de grooie wereld- quaestie de regeling der Duitsche Schadeloosstelling is dat de Engel- sc-he premier Baldwin voorioopag al thans aanblijft. Er zit nog niet veel voortgang in do oplossing van ministercrisis In Engeland. Het is thans zeker dat Baldwin aanblijft tot de bijeenkomst van het parlement. In de Maandag in Downmgstreet ge houden kahinetszitling waren ahe mi nisters tegenwoordig. Ofschoon het standpunt van den premier in zekere mate moet worden beïnvloed door de meeningen, uitgesproken door zijn col lega's, wordt algemeen geloofd, dat na de vergadering Baldwin bij zijn gemeld be=luit zal blijven om in elk geval aan het bewind te blijven tot het parlement bijeenkomt. De bladen wijzen er op, dat de pre mier aldus een strikt grondwettig pre cedent zou volgen. Het uitzicht op een coalitie of een overeenkomst tusschen de conservatieven en een der andere par- liien is niet grooter geworden en de „Times" gelooft, dat Baldwin zich zal onderwerpen aan een beslissing van het Lagerhuis. Als de liberale en de arbei derspartij zich tegen hem zouden ver- eenigen in het parlement, dan zou, naar voor de band ligt, de regeering de ne derlaag lijden en de volgende stap zou dan blijkbaar zijn, dat Ramsay Macdo- nald als leider van dc, na de conser vatieven, grootste partij in het Lager huis zou worden uitgenoodigd een mi nisterie te vormen. Volgens de bladen wordt verwacht, dat in dat geval Mac- donald bereid zou zijn het bewind te aanvaarden. Dan zou Brhtannië net eerste arbeidersministerie in zijn geschie denis krijgen, ofschoon verschillende leden der arbeiderspartij ervaring beo- ben gehad van het ministersambt gedu rende en vóór den oorlog en coalitie- en liberale regceringen. Voor het oogenblik moet evenwel goed worden verstaan, dat alle bewe ringen nopens de toekomst louter op veronderstellingen berusten. Hed«r ontvliegen wij de volgende otfi cieele bekendmaking: „Na een zorgvuldige overweging der con- ethutionee'e precedenten en hunne betrek king lot den toestand, die ontstaan is ten gevolge der algcmeene verkiezingen, heeft bet kabinet met algemeone stemmen be sloten, dat het hun oonstitutioncele plicht is, zoo spoedig mogelijk met het parle ment te vergaderen. Het parlement zal der- ba've op 8 Jam. weder bijeenkomen, zooal6 reeds is bepaald." De „Daily News" meent dat deze be slissing ernstige ontevredenheid in het land zal veroorzaken in verband met het uitstel der behandeling van het vraagstuk der werkloosheid. De „Daily Mail" zegt dat indien Baldwin zijn vernederende mislukking erkent en thans weggaat, de conservatie* ve partij nog kan worden gered. De medewerker voor arbeidszaken van de „Daily Express" vorspelt een arbeidersministerie met MacDonald als premier. Lord Haldane als lordkanse- lier, Snowden als kanselier der schatkist en Tom Shaw voor buitenlandsche za ken. Uit Duitschland. Veel acuter nog dan in Holland, waar de val van eeii regeering den ambtenaren wat opluchting en hoop heeft gegeven, dreigt in Duitschland voor de ambtenaren een ernstige ver slechtering van hun positie niet al leen, maar ook voor een groot gedeel te ontslag. De regeering zoo seint de Telegraaf-correspondent staat op het standpunt, dat, gezien deu ui terst precairen financieolen toestand van het rijk het onmogelijk is het amb tenarencorps te laten bestaan, zooals het nu is, cn koestert dan ook aller lei bezuinigingsplannen. In de eerste plaats wil zij den arbeidstijd voor de ambtenaren verlengen tot 9 uur per dagdan wil zij de salarissen niet on belangrijk verlagen en ten slotte heeft zij het plan het ambtenaarscorps' in te krimpen door 25% der ambtenaren te ontslaan of te pensionneeren. Het spreekt van zelf, dat deze plannen on der de ambtenaren groote opwinding hebben verwekt. Hoe opgewonden in derdaad do stemming is, blijkt o.a. uit het feit, dat gisteren de vertegen woordigers van de ambtenaren een onderhandelingsbijeenkorast met ver tegenwoordigers der regeering verla ten hebben onder protest en met de verklaring, dat de ambtenaren op de voorgenomen regeeringsmaatregelen met tegenmaatregelen zouden ant woorden. Nog een staaltje van groote opwinding is wel, dat zelfs do staats secretaris van Buitenlandsche Zaken, Freiherr Von Maltzahn. zich heeft la ten verleiden tot het schrijven .van een scherp protest tegen de regeering, waarin bij wijst op de ernstige gevol gen, welkespeciaal de salarispolitiek der regeering zou kunnen hebben. Hij heeft afdrukken van dat protest aan alle depri-tementen gestuurd en het resultaat is geweest, dat hij, even eens schriftelijk, een standje heeft ge kregen van den minister van Financi ën. Een van de bladen weet, zelfs, te verklaren, dat Yon Maltzahn naar aanleiding van dit geval een discipli naire straf tegen zichzelf zal moeien uitspreken, maar dit wordt niet be vestigd. De krachtens de machtigingswet in gestelde rijksdagcommissie van 15 heeft de bezwaren van de abmtena ren onderzocht, maar is 'nog niet tot een resultaat gekomen. De regeering erkent de gerechtvaardigheid van de geopperde bezwaren, maar houdt vol. dat de finaneieele toestand tot het uit voeren der voorgenomen maatregelen noopt. Zij tracht nu de ambtenaren te troosten met de beloften dat wellicht later de salarissen herzien kunnen worden en dat het van de inkomsten der belastingen zal afbangen of dan de salarissen weder kunnen worden verhoogd. De commissie van vijftien aan welke krachtens de machtigingsweb alle uit te vaardigen verordeningen^ moeten worden voorgelegd, opdat zij in een besloten zitting dan van gedachten kan wisselen, heeft zich heden bezig gehouden met- de verordening betref fende de vermindering van het arobte- naarscorps. Na een uitvoerige uiteenzetting van den cat.nstrophaien financieelen toe stand door den rijksminister van Fi nanciën, dr. Luther, bepaalden de partij vertegenwoordigers hun stand punt ten opzichte van deze verminde- ving. Na liet, einde der algemeene de batten werd een voorstel aangenomen waarin de rijksregeering wordt ver zocht, de daarvoor, geschikte rijksge bouwen door verandering in winkels en bureaulokalen, rendabeler te ma ken. De beraadslagingen zullen beden worden voortgezet. In Beieren is de arbeidstijd van do staatsambtenaren verlengd en wel zoo, dat het minimum aantal arbeids- uven per week 48 uren bedraagt ter wijl een maximum van 54 uur niet overschreden mag worden. Verspreid nieuws UIT GRIEKENLAND. De „Times" meldt uit Athene: Een officieel communiqué over de on lusten van Zondag bij de royalis tische demonstraties deelt mede, dat acht pc-rsoncn werden gedood en 26 gewónd. Tot de gewonden behoort Kalligns, dc minister voor het verkeerswezen in het laatste kabinet voor de revolutie, die bij het Ministerie van Oorlog door een kogel gewond werd. De commissie 'van organisatie van de royalisllsche betooging werkte de laatste veertien dagen zeer hard en ÏOO.OCO perso «en waren opgeroepen om van hun royalistische gevoelens te getuigen. Tot de demonstranten voor de monarchie be hoorden duizend boeren uit de dorpen van Attica, die gezamenlijk in hun grotes ke klecclij te Athene aankwamen. Deze boeron zijn fanatieke royalisten cn waren in hoofdzaak oorzaak vont den nederlaag van Venizclos bij de laatste a'.gcmeenc verkiezingen in 1920, Dc demonstratie zelf had zonder i«c; - denten plaats, doch toen de menigten te rugkeerden van don ..Tempel van Zeus", waar de bijeenkomst plaats vond, werden INGEBONDEN MEu Een weinig V I M op een vochtigen doek maakt in een oogwenk Uw j vaatwerk prachtig helder,, De Lêvet'» Zeep MaaTschappij. Vlaardingert Fabrikanten van LUX «n T.WINK. Vraagt ons Geschenken-album. op den hoek bij Hotel Groot Brittanmië, slechts vijftig me'er van het revolutionai re hoofdkwartier, dat door een 6terke wacht bewaakt wordt, plotseling drie re- volverechoten gehoord, gevolgd door een fusillade. Een onbeschrijfelijke paniek volgde. De menigte vluchtte in alle ^ich- tiingeji om zioh in veiligheid te brengen. Lntussohen verbrak een gedeelte der menigte de militaire afzetting en drong op langs de Universiteite-aveuue, waar onge veer 500 republikeinen, meest studenten, stonden. Revolverschoten werden gewis seld, dooh de cavalerie greep in. Een der lijken werd door do demonslran ton voor de deur van do Britsche legatio gelegd, doch de politie verwijderde het, voordat de deur werd geopend. Ofschoon togen zes uur de orde was hersteld, bleven vele cafe's en theaters gesloten. Do straten waren 6poedïg ver Gedurende den nacht patrouilleerden 'sterke afdeelingen infanten* en cavalerie door de stad. Het- garnizoen van Athene was geconsigneerd voor het geval er nieuwe onlusten uitbraken. Het is moeilijk te zeggen, wie verant woordelijk is voor het uitbreken der on lusten. Het spreekt vanzelf, dat de roya listen de revolutionnairen de schuld geven en omgekeerd. Een feit is evenwel, dat sinds Zondag de kloof tusschen Beide par. tijen slechts dieper is geworden. VERCROOTINC DER LUCHT VLOOT VAN ITALIë, Bijna alle fabrieken van vliegtuigen en motoren in Italië werken op hét oogenblik voor de regcering om de luchtvloot op 66 flotiljes van tezamen 1600 vliegtuigen te brengen, hetgeen tegen het midden van het volgend jaat moet zijn bereikt. De kosten hiervan bedragen 3200 millioen lire. Deze bewa pening was noodig geworden om niet al te zeer achter te blijven bij die van Frankrijk. REVOLUTIE IN PORTUCAL. Uit Lissabon wordt geseind Maandagavond werd de stad Lissabon in hevige opschuding gebracht door het bericht van een nieuwen opstand. Des avonds om acht uyr hadden in de stad hevige ontploffingen plaats. Eerst wcr-« den drie bommen op straat geworpen, daarna vuurde de destroyer „Doyru"' van uit de haven een viertal granaten op de stad af. Terstond verliet het pu bliek de stralen en sloot zich in de huizen op. De opstand was op touw gezet door de radicalen, ten einde het huidige mi nisterie te verdrijven en door een-an dere regeering te doen vervangen. Het bleek echter weldra, dat het garnizoen van de hoofdstad de regeering trouw bleef. Des avonds laat werd getracht een aanval te doen op het paleis van den president. De paleiswacht loste aan vankelijk eenige schoten in de lucht om de aanvallers af te schrikken, doch deze beantwoordden het vuur door eeni ge bommen te werpen, waarop de pa leiswacht met scherp schoot en de op standelingen moesten aftrekken met achterlating van een doode. De aanval op het paleis werd later hervat, doch gemakkelijk door de pa leiswacht afgeslagen. Om 12 uur wier- pon de opstandelingen weer enkele bommen, die eenige personen doodden cn verwondden.. Des nachts om twee uur werd van den destroyer af een ulti matum tot de opstandelingen gericht, die werden aangevoerd door Joan Ma nuel, die indertijd als minister van Ma- rine optrad. President Gomes legde groolen moed aan den dag, maakte tochten door de- stad en bezocht de kazernes. Kort voor vijf uur Dinsdagochtend publiceerde de regecrinjr een verkla ring waarin wordt gezegd dat de revo- lutionnaire beweging van Maandag avond snel werd onderdrukt door hei krachtig optreden der regcering. die over voldoende, middelen beschikt ter handhaving van de openbare lust en orde. Uit Madrid wordt geseind Bevestigd wordt, dat de opstand -in Lissabon niet veel beteekent. de regee ring had niet veel moeite de rust te herstellen. De president van de republiek ver toonde zich vrij op straat, eo wcrtl door hel publiek hartcliik toegejuicht. Deze berichten werden uit particuliere bron ontvangen. Dc Portugecsche ge zant te Madrid heeft over hel gebeurde geen officieele mcdedeeling ontvangen. HET EERSTE SEPARATISTEN PROCES VOOR HET STAATSGE RECHTSHOF TE LEIPZIG. Donderdag a.s. zul voor het Staats gerechtshof ter bescherming der re publiek het. eerste proces tegen een Rijnlandseh separatist worden ge voerd en wel tegen graaf Von der Schulenburg .Beklaagde beeft in lf)20 en 1921 actief deelgenomen aan de separatistische beweging, liet proces zal met, gesloten deuren worden be handeld. BETOOCENDE POLITIEMANNEN. Te Parijs hebben 600 politic-agen ten gedemonstreerd om verhooging van tractemont. ARBEIDERS MANDOLINECLUB „APOLLO. De Arbeiders Mando lineclub Apollo' zal op Zaterdag avond 12 Januari een feestavond ge ven in den Schouwburg Jansweg. Naast verschillende medewerkers zal ook de adspiran ten-af deeling optre- den. liet secretariaat van „Apollo' is thans gevestigd bij Piet Vooren, Oran jestraat 163. LANDBOUW. De afdeeling Haarlem on Omstre ken van de Hollandselie Maatschap pij van Landbouw vergadert op Vrij dag 14 December 1923. De agriida vermeldt o.a.: Punten beschrijvingsbrief Buiten gewone Algemeene Vergadering te Amsterdam, o.m. de Werkloosheids regeling in verband met den toestand in den Nederlandschen Landbouw en vrijhandel of protectie. Benoeming afgevaardigde. Benoeming Bestuurslid. Mededeeling der resultaten van het Comité van Act,ie inzake do verzeke ring der varkens. Veearbitrage. Belangrijke mededeelingen van net bestuur. EERE-AVOND PIET HOLMAN. Piet Holman kan tevreden zijn over ziju eereavond in den Schouw burg aan den Jansweg. De zaal was wel niet stampvol, maar toch hadden eenige honderdtallen vrienden van den conférencier en voordrachtkunst^ naar zich opgemaakt om liom «/an hun sympathie te doen blijken jn hem toe te juichen. De heer Jac Kolderie opende den avond met een kort cabaret-speeolije, Waarin hij de aandacht vestigde op de groote verdiensten van den held van den avond en toen deze zelf ver scheen werd hij met een langdurig en donderend applaus ontvangen- Dit was hem een prikkel om „zijn beste beentje voor te zetten" en hij toonde zich den geheelen avond den cpgewekten. geestigen conférencier, die elke gelegenheid welke liem ge boden wordt, gebruikt om zijn. ver nuft en zijn luim den vrijen teugel te vieren. Ook met zijn verschillende voor drachten heil hij veel succes, al zette hij voor de niet groote zaal zijn stem wat te voel uit. Vóór de pauze werd hij gehuldigd. De lieer J. van Maris overhandigde hem. sprekende namens den heer Van Gasteren die verhinderd was en '.iet. eornité een groote krans en de heer Kolderie deed hetzelfde namens den Jnzz-Band „Don 't Cry". De lieer Yon der Spek. de leider van liet trio Van der Spek, dat vroeger in „Mo dem" speelde, bracht ook een bloe menhulde, Piet Holman dankte allen met. een geestig woord. De .Taizzi-Bnnd „Don 't Cry" met haar leider Willy Versteeg en haar „enfant terrible". JaCJ Kolderie, over trof zichzelf. Juist luidruchtig genoeg om Jazz-Band te kunnen héét,en er toch w-eer niet zóó „.Jnzz-handerig" dat liet gebodeno zooals met zoovele muziekgezelschappen vnu dezen aard het geval is. met kunst niets meer uitstaande heeft, Integendeel de mu zikale prestaties van deze „bende" (Het woord is van den heer Kolde riek staan op hoog peil- Hetzelfde kan 'gezegd worden van 'iet bekende quartet „Euphonin", dat reeds zoo menïgen feestavond te Haarlem door zijn schooneng.ang op luisterde 1 en nu vooral uitbundig succes oogstte met deti Chineesdien niarscli. Mevrouw Wenny Holman—Wisn, die haar sierlijke toiletten niet zoo veel gratie weet te dragen, bekoorde door haar uitstekende zangstem, waarmede zij één Engslsch en twee Hollandsche liedjes voordroeg. de laatste met een nauwelijks merkbaar Engelsch accent. Dat Jac- Kolderie met zijn optre den als cabaretier veel succes had, behoeft waarlijk niet gereleveerd te. worden, Hij is te Haarlem geen cn- bekende I Het Hongaarsche Tzigane Orkest „Losso" liad niet willen achterblij ven op dezen avond en nog eens met I-'iet Holman willen samenwerken nis van ouds in „Modern". liet was er expresselijk voor uit Hilversum overgekomen. Wat dit drietal thans, in samen werking met de pianiste Uonka Bicheiten gehoore bracht, vond al gemeen waardeering en was die ook ten volle waard. Na afloop van den eigenlijken eere- avond volgde nog in den foyer vnu den schouwburg oen gezellig samen zijn dat tet 2 Uur zou duren! Onze wensen is vervuld! Piet Hol man kan met genoegen en voldoe ning on dezen zijn eersten eere-avond terugzien'. Vernielden wij nop dat. hel looncel door de- goede zorgen van de firmn Boskamp te Overveen artistiek was aangekleed en dal. aan de uitvoeren- do dames een bloemenhulde werd gebracht. Op Donderdag 13 Dec. hoopt voor de aid. Haarlem en ometreken van den Ned. Chr. Vrouwenbond zende ling A. van Dijk van Heemstede, een lezing met lichtbeelden te houden, over „De Zending en de Vrouw". Vóór de pauze zal het leven der Inlandsche vrouw in beeld worden ge bracht, terwijl na de pauze meer in 't bijzonder het werk der vrouw ln de zending aanschouwelijk zal worden oorgesteld. Het belooft een Interessante avond te worden. Trouwe opkomst wordt dan ook verwacht. De netto-opbrengst van dezen avond zal ten bate der zending strekken. Geen toegang wordt verleend aan kinderen beneden 16 jaar. EEN FEESTELIJKE INTOCHT. Het bestuur der Haarlemsche Ath- leten-Club „Hercules" deelt ons mede, dat de heer A. G. Scheffer, die heden avond in het café Sportlust aan de Kleine Houtstraat gehuldigd zal wor den wegens het behaalde Neder- landsoh kampioenschap in gewichthef fen. hedenavond. 6 uur in Amsterdam zijn kampioensjerp in ontvangst zal nemeu. To 7.15 keert de lieer Scheffer aau het Stationsplein alhier terug; hij zal door het muziekkorps der B. S. M. worden verwelkomd. Daarna maakt hij, begeleid door dit muziekkorps, een rijtoer langs de volgende route: Stationsplein, Kruisweg. Kruisstraat, Bartel jorisstraat, Groote Markt, Ko ningstraat. Gierstraat, Groote Hout straat, Anegang naar het café Sport- t-ust aau de Kleine Houtstraat. HET CARNEGIE HELDENFONDS. We ontvingen het verslag over het jaar 1922 van het Camegie-Helden- fonds, Hieraan ontleenen wij. dat een bronzen medaille is toegekend aan Jan Jongkind. Rijksveldwachter brig.- tib.die op 17 November 1921 een meisje heeft gered, dat in de Zomer- vaart onder Haarlem door liet ijs was gezakt. Jongkind, die als burger ge kleed was en dadelijk te hulp snelde, zakte eveneens door het ijs. Tot zijn hals in het water staande, heeft hij zich tusschen het iis voortbewogen en slaagde er in. de drenkelinge ie grij pen en in veiligheid te brengen. Ee<n bronzen medaille is eveueens toegekend aan den musicus E-Eder, die op 2 Augustus 1922 te Zandvoorb een drenkeling uit zee heeft gered, ter wijl de zee onstuimig was eu zwaar trok. Eeu getuigschrift in lijst en een be drag van f 50 is geschonken aan den badknecht A. Koper, te Zandvoort, die zich 20 Augustus 1922 onderscheidde bij een ongeluk met een zeilboot, die in de branding was omgeslagen. Hij sprong in zee en slaagde er in, een drenkeling onder het zeil vandaan te halen. Ook een andere drenkeling, die zich aan hem vastklampte, bracht hij in veiligheid. Zalf werd Koper onwel wegens bet vele water, dat hij binnen had gekregen. JUBILEUM. Op den 22 December hoopt de heer J. C. Blaas, bedrijfsleider bij de firma Frans Perquirr, alhier, den dag te herdenkeji, waarop hij voor 25 jaar op het. kantoor dier firma in dienst KoGrsen tot hedenmiddag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging te Haarlem) BILJETTEN (a) Marken Kronen Francs (Fransch) Francs (Belgisch) Pond Sterling Dollars CHEQUES (a) Berlijn Ween en Parijs Brussel Londen New-York (Cable) (a) PER BILLIOEN Woensdag van lot f 0.50 f 0.70 14.05-14.25 12.03—12.20 11.45-11-50 2.67J/j -2.65 f 0.50 f 0.70 0.0036O.OOllSJj 14,00-14.16 12.05—12.80 11.44—11.47 2.61^-2.62)-; Eigen Telegrammen ran Haarlem's liaijliiaii HET VERKEER IN OOSTENRIJK STILGELEGD. BERLIJN, 11 Doc. Door de sta king von de post- en telegraaf-geëm- ploycerden is het \erkeer in Oostenrijk geheel stilgelegd. KELLOGG AMBASSADEUR, WASHINGTON, 11 Dec. De Senaat heet: heden do benoeming goedgekeurd vai Kellogg tot ambassadeur der T.ereonigdi Staten te 'Londe-n. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO WASHINGTON, 11 Deo. President Cuo üdge hooft het ontwerp-verdrag met Mexi oo, betreffende de erkenning van dit land. bij den Senaat ingediend. Officieel wordt gemeld, dat de rcvolutionnaire beweging in Mexico geen uitstel van de ratificatie door den Senaat ton gevolge behoeft te hebben. REVOLUTIE IN PORTUGAL. LONDEN, 11 Dec. Een te'egram ui: Madrid ontvangen, meldt, rt.it in Portu gal een revolutie is uilgebroken. LISSABON. 11 Dec. Maandagavond had eer. revolutionuaire bewoging plaats welke spoedig door de krachtige maatregelen der regeering was onderdrukt. Alles is thans weer rustig. De rebellen hebben Zlol) Dinsdag onderworpen, zonder dat het tot bloedvergieten kwam. Ook dc beman ning van den torpedojager Douro, o.w. dc kapitein Carvalho, do vroegere marine- attaché van Portugal te Londen, heef: zich overgegeven. AANVALLEN CP HET PRESIDENTS PALEIS, MADRID, 11 Deo. Ui! Lissabon wordt gemeld, dat Maandagavond door de op stamde linger. een aanval is gedaan op liet presider.'.spaleis. welke werrl afgeslagen- Tegen middernacht werd de aanval her haald, doch ook deze werd door dt wacht afgeslagen. Eenige personen werden g<. dood en een groot aantal gewond. Dc Par- iugccs.he regcering neemt krachtig:- maatregelen en blijft den ic-eüar.d beheer- «chen, itiugiaflicü weurbertGht naar wanmeminc^n, verricht in den morgen va.n 12 December. Medege deeld door het Kom, Meteorologisch. Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 777,9 m.M. te Neufahrwasser; laagste stand 732,9 m.M. te Vestmnnoer. Verwachting tot den avond van 13 December: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot imlf of zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag; lichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM OUGAVR VAN JOH. M. SCHMIDT, Opticien HAARLEM - BARTEUORISSTR. 21 Thermometentand 12 December F 40 Hoogste gisteren Laagste hedennacht. Heden 12 uur INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. GROOTE HOUTSTRAAT 105 TEL. 1273 TEL. 1273 Een moeilijk probleem opgelost. 1 2.- Een aardig en zeer geschikt cadeau voor Heeren een mooi plat prima nikkel etui voor lucifers, ter ver- vervanging van een slordig doosje Het~pijltje| wijst op een strijkt lak dat geschikt Is voor alle lucilers en jarenlang goed blijft. Financiëele Berichten Disconto-verhooging Neder!. Bank Het wisseldisconto met een half procent verl De Rentestand van de Nederland- sche Bank werd met ingang van be den (12 December» verhoogd, waar bij, zoo ineldr het, Ilbkl-, het wisseL disconto werd gebracht van 4 op i 1'2 heb promessen disconto van ■112 op 5 de beleeningsrente van biunenlandsche effecten van 4 op 5 van ImiteulandscVio effe.-t.en vnn 4 1/2 op 5 1/2 van goederen van i op 5 van voorschotten in reko- uing-courant van 5 op 6 N.V. „DE TIJDGEEST" Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. M U L 1 DINSDAG 11 December 1923 Prijs van f 2000 19351 1000 19315 200 4323 8108 100 2375 10594 16792 17552 19328 f 90(eigen geld.) 7450 9Ö3G 12072 14208 16291 18339 53 (51 76 Si 16313 71 514 63 85 14302 42 18401 90 75 12114 3 65 20 Ö30 9737 4ó 4 16436 Prijzen «i 2185 47S3 I 5U 2373 4905 138 98 65 1 54 2436 72 214 90 81 1 334 2565 9U 73 78 5017 403 2616 83 17 39 6171 7 61 80 88 77 27.12 5203 32 86 08 Co 62 62 2S 2810 69 64 40 5395 768 45 5156 69 2902 5522 817 8 23 91 23 904 40 41 6 84 55S7 31 3050 90 62 52 5767 1037 3156 5920 79 3275 31 1152 91 75 58 3329 6012 72 59 49 73 80 6145 1204 3484 6232 45 10061 12228 14415 61 63 29 63 16541 1S537 7736 85 74 90 68 18627 59 10133 1231.: 97 16t-lS 18724 80 8(1 5714539 84 188111 81 10235 87 88 16701 19070 7802 61 12422 93 23 19107 0 10324 2314602 73 34 21 63 37 37 16908 62 79731045.1 58 33 34 i 9251 8120 77 12553 80 41 64 61 1C>:4 12730 14725 170S7 19324 87 10673 44 53 64 41 93 10719 55 84 74 19420 8222 2! 59 85 17125 43 27 67 12333 1487.' M 32 45 75 12946 14962 74 19503 8356 1034213072 65 83 92 78 68 97 7917308 19634 8439 10528 13103 15018 12 62 47 37 17 28 24 19708 61 11025 94 33 4119857 65 37 97 59 47 19950 82 11102 13202 I525Ó 17404 66 88 4 10 88 II 20108 20 15344 I75t/i 20217 55 3514 63 30 30 4: 71 30 94 25 6346 1313 41 97 37 3810 6-124 86 24 60 87 3908 6672 92 47 6810 1451 4043 S600 w 54 93 13323 98 80 78 55 11247 25 15413 9220320 877211330 13-141 5717659 31 86 5S 13655 15500 17716 37 78 79 51 1517 4110 1643 17 6915 6-1 32 40 1709 60 87 3-1 43.17 91 83 22 7118 1919 '0 11455 94 1551217834 8572 11510 13704 23 38 20402 69116! 1 7 32 I7S09 96 M48 29 1215737 10 20615 74 37 97 15805 52 22 911170013S24 51 77 32 9107 14 23 67IS034 41 41 8-1 40 74 207i16 5-5 81 2035 4448 82 7214 4722 75 51 7353 2136 84 7429 42 11857 13916 9331 76 5615901 58 3R 76 31S1I3 20S18 9424 91 14012 13 20 70 70(1905 49 27 44 9510 58 14141 77 86 57 12047 69 I609S 18250 S612 54 74 16179 18304 J

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7