TRAMPERSONEEL 41e Jaargang No. 12421 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 13 December 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'/». Franco per post door Nederland f 3.871/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-GIro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Vefsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmulden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Directeuren: j.c. peereboom en p.w.peereboom Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Hflden. DONDERDAG 13 DECEMBER.. Stadsschouwburg, Koninklijke ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel": „Zijn we dat dan niet allemaal"? 8 u. Gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat, Declamatie-avond, de heer G. Brettani, Voordrachtkunste naar, 8 uur. Concertgebouw „Modern". De fa- inilie Speenhoff. Ned. Christen Vrouwenbond, lichb- beeldenavond van zendeling A. v. Dijk, 8 uur. Gebouw v. d. Jongelings vereeniging, Lange Margaretiha- straat. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 14 DECEMBER Getouw van den Protestanten bond: Ds. Banning over „Oorlog en Vrede", 8 uur. Stadsschouwburg: Rika Hopper, „Zegepraal", 8 uur. Gebouw „Modem", geheel nieuw programma. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling. S uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, ZijlstraatBios coopvoorstelling 8 uur. OM ONS HEEN No. 3263 De Amsterdamsche Begrootings- debatten. Als een nikker uit de binnenlan den van laat ik zeggen Abessynië, die zijn land wou brengen tot de zegenin gen van de Europeesehe beschaving, geïntroduceerd werd in de begroo- tingsvorgaderiug van Amsterdam, zou lm], na een paar bijeenkomsten de vlucht nemen en, in zijn land aange komen, tot zijn committenten zeggen.' „het gaat niet door!" Wat ellenlange debatten over kleinigheden, wat quaes- tietjes, Rauwigheden, is dat nu de ma nier, waarop de financiën van onze grootste Nedierlandsche stad worden behandeld? Alles, alles wordt er bn ge haald. Dat bij de begrooting natuur lijk al de punten van gemeentelijk be heer op de proppen moeten komen, schijnt een reden to wezen, om ook over al die zaken liet woord te we ren. Praat, praat, praat, in den bree- de, zoo weinig in het diepe, dat er ge woonlijk niet eens een voorstel of een amendement op volgt. Pract o m de praat. En wat ér gvzegd wordt is dik wijls zóó oppervlakkig, dat het even goed achterwege had kunnen blijven. De vergaderingen loopen in de tien tallen. Het zou bijna bewonderens waardig wezen dat zooveel mensohen daar den tijd voor hebben, wanneer het meer de moeite waard was. En toen de burgemeester onlangs terecht de aandacht vestigde op do eindeloos heid van het debat, hebben kwaad denkende lieden daaruit de conclusie getrokken, dat daarin de veronder stelling lag alsof er leden waren, die er zooveel mogelijk financieel voor deel uit wilden behalen. Daaraan heeft de heer van der Vlugt niet ge dacht, maar toch vond hij een ver klaring noodig, die wonderveel op een Verontschuldiging lijkt. Gaat nu ook al de burgemeester van Amsterdam verklaringen geven, wanneer zijn be doelingen verkeerd worden uitgelegd? Dan kan hij dagwerk krijgen Wat hij wilde was, Vrijdagavond uiterlijk te komen tot vaststelling van de be grooting, na ruim veertig zittingen. Veertig zitlmgen! Er is in de laatste jaren scherpe cri- tiek uitgeoefend op het parlementai re stelsel en op het evenredig kiesstel sel, ook ten opzichte van de gemeen teraden. Wel duidelijk komen de fou ten van die stelsels uit in de begroo- tingsvergaderlng van Amsterdam, dat een parlement in 't klein is: als ge meenteraden van kleinere steden dat navolgen, komt wel uit wat een ern stig man, die voor moderne opvattin gen en inzichten toch wel gevoel heeft, mij eens-zeide: „de gemeente raden graven hun eigen graf"* Dat de waterquaestie in Amsterdam dus ook niet onopgemerkt voorbij zou gaan, spreekt van zelf. Zij is voor Am sterdam een zeer belangrijk vraagstuk, maar ook in deze begrootinggvergade- ringen niet opgelost. Zelfs geen stap Verder gekomen. De eerste spreker, zekere heer Poe- ïer-?, wil den p r ij s van het water verlagen. Alsof dat voor de hoofdstad een punt van belang zou zijnDit is het puntzal zii op den duur genoeg wa ter hebben 1 Nog altijd wordt er ont zaglijk veel water verspild, omdat niet naar den meter geleverd wordtdaar over spreekt men n.iet, wel doet de bekende architect Gulden het ver zoek, een onderzoek naar de winplaats in te stellen. Zal er genoeg water zijn Hiermee slaat deze bouwman den spijker op d'en kop. Er wordt genoe- gelijk over doorgeredeneerd. De heer Boissevain zegt, dat er voorloo- p i g geen vrees voor gebrek aan wa ter bestaat. Yoorloopig. Minder vei lig, zoo lees ik in het verslag, gevoelt spreker zich ten aanzien van de win- plaa.tsen. Dit beteekent dan natuur lijk. dat er op den duur wel eens niet genoeg water zou kunnen zijn. We hebben een paar droge zomers achter den rug en er wordt te veel water uit de diepte gehaald, dat niet wordt aan gevuld. Nu komt de wethouder aan het woord. En wat zegt de heer Wihaut over deze zaak van allereerste levens behoefte? In de eerste plaats, dat B. en W. geen klachten over watergebrek be reikt hebben. dat er geen klachten komen bewijst natuurlijk niet, dat er geen klachten zouden zijn. Best mogelijk, dat ze achterwege blijven, omdat het pu bliek, klagénsmoe, den mond maar houdt. Overigens is er een tweede wa terkelder en een uitbreiding van de buisleiding en tegen 1930 zal moeten vaststaan, of de P rise d'eau uitgebreid zal moeten worden, dan wel een an dere voorziening nooctig zal zijn. Tegen 1930. De zaak is dus nog zes jaar in orde. Zes jaar voor een punt van zoo algemeen belang. Wat is zes jaarIn bet leven een kort moment, voor openbare besturen, die zoo uiterst langzaam werken, niet meer dan een zucht. En tiidens die zucht zal een nieuw plan ingediend moeten wor den, naar aanleiding van onderhande lingen, die gevoerd worden met de provincie Noordholland en do ge meente Haarlem. Met de gemeente Haarlem. Ziedaar de reden, waarom op deze zaak hier nogmaals de aandacht gevestigd wordt en wij niet bunnen zeggen„wat gaat het ons aan, of Amsterdam op liet gebied van waterleiding van de hand in den tand leeft!" Ons Haar- lemsche belang is er wel degelijk bij betrokken. Amsterdam zou niets lie ver willen d'an knagen aan de verbin tenis. die - het indertijd heeft aange gaan met. Haarlem over de geografi sche verdeeling van de nog beschik bare duinterreinenWH, dat wil zeg gen Haarlem en Omstreken. hebben ortk uitbreiding van onze Waterwin- piaals noodig. En zeker, de provin cie zal er niet toe meewerken, dat onze streek benadeeld wordt ten bate van AmsterdamMaar wanneer de hoofdstad straks haar watertoevoer ziet verminderen, erger nog, wanneer door den roofbouw van Amsterdam, 't voortdurend te veel water uit de diepte halen. dB zoo vaak gevreesde verzo-u- ting van. de waterleiding optreedt en die onbruikbaar maakt, wat zal het bestuur van de provincie dan anders kunnen doen, dan Amsterdam bij deze ramp met alle middelen te hulp schie ten 1 En vv.aar blijven de belangen van Haarlem dan? Om die reden is het van grpote be- teekenis, dat de Haarlemsche prise d'eau zoo spoedig mogelijk uitgebreid wordt. Komt daarna in Amsterdam de nood aan den man, dan kunnen wi] do stad te hunp komen met wat wij over hebben. Maar dan zijn onze eigen belangen m ieder geval verzekerd. In dezelfde zitting is een andere zaak besproken, waarbij we belang hebben. De eenmanswagen. Hét is komiek; B. en W. van Haar lem viinden Id'en Haariemsohen een manswagen goed, wanneer hij maar verbouwd wordt naair Amsterdamsen model en de Amsterdammers zelf hebben allerlei kladhten over dat mo del - Bij het openen en sluiten van de deuren schijnt een heel leeliik gehuil te ontstaan. „Huilebalken" lieetou zij in den volksmond, zei de heer Abra hams. Daar wordt aan gewerkt, antwoordt de wethouder. Wij hebben die uitdruk king meer gehoord, ze is in duizend bureaux van openbaar bestuur tege lijk uitgevonden. 1-Iet tourniquet is te nauw voor zaal-lijvige personen. Dit wordt ontkend. Ook voor cor pulente heeren is er ruimte genoeg, zegt de wethouder. Maar er zijn ook zwaarlijvige dames en die bewegen zich nog minder gemakkelijk. Het is moeilijk, om er kinderen in of uit te tillen, is het derde bezwaar. Ieder die wel eens tramt weet bij ervaring, hoeveel hon derde keeren dit per dag voorkomt. En hoe lost de wethouder die moei lijkheid op? „Moeders met kinderen kunnen door het publiek geholpen worden". Wij hooren al hoe de bestuurder, die het natuurlijk _z»lf onmogelijk doen kan, een passagier opcomman- deert, om bij te springen. „Asjeblief!, n daar, met die groene das en u juf frouw met die rose pompon op uw hoed, helpt nou es die moeder haar kinderen uit den wagen tillen! En een De wagens zijn niet populair. Daar in worden al de grieven van het pu bliek tegen den eenmanswagen samen gevat. De tram nu is een instelling, die juist aau populariteit groote be hoefte heeft. Anders gaan allerlei mensclien liever op de fiets en ge troostend zich een slechten weg of slecht weer. Of ze blijven thuis, zoo als bejaarde menschen- Of.... zij verkiezen de autobussen. Over dez9 concurrentie moe-ten tram- direc.ties niet te licht denken. Op dit oogenblilk is de tramomnibus nog in haar jeugd en sukkelt dus aan gebre ken, die het algemeen gebruik nog tegenhouden. Zoodra er orde en regel komt, solider wagens, die beter zijn ingericht, neemt het vervoer daarmee stellig toe. De eeumanswagen van de trams is dus niet alleen niet populair, ze is ook ingevoeivl op een bijzonder ongelukkig oogenblik. Daarom hoop ik nog al tijd, dat de maatschappij, ook in haar eigen belang, van de invoering (name lijk van den z.g. verbeterden wagen) J. C. P. HOE STAAT T MET 3 het werk dor Toynboe- vereeniglng? Hoewel de Haarlemsche Toyrrbee- Vereeniging nog steeds met finan cieels moeilijkheden heeft te kampen, in zij haar nuttig werk gelukkig >g altijd voortzetten. Zooals onze lezers weten, was de toestand van de kas der vereeniging van dien aard, dat het bestuur in de algemeene ledenvergadering van 17 April 1923 een voorstel indiende, cm vereeniging op te heffen, omdat het vreesde, in nog grooter schuld te geraken. Dit voorstel werd toen ge lukkig niet aangenomen. De huur van het gebouw aan bet Donkere Spaarne, aldus deelde ons de voorzitter, de heer M. E. Hessi.ng, mede, was evenwel zóó zwaar 700 per jaar), dat men besloot, de huur op te zeggen. Weliswaar wer den sommige lokalen in dit gebouw aan a.ndere vereenigingen onderver huurd, maar de financieele moeilijk heden bleven toc.h bestaan. Boven dien kwamen hier nog bij de kosten verlichting, het loon voor den concierge, enz. De vereeniging geeft nu haar lessen in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen aan de Lange Veerstraat. Er wordt nu nog les gegeven in de Nederlandsahe, Duitsehe, Fran- sehe en Engelsche taal; boekhouden; knippen en naaien en vioolspel. Als deze lessen door acht leerlingen wor den bezocht, dan kunnen dé kosten juist worden gedekt. Het onderwijs kost zes gulden voor 2-1 lessen, behalve voor vioolspel, aarin gedurende?het geheele jaar les gegeven wordt. De vioollessen worden druk bezocht, zoodat het be stuur daar geen zorg over heeft. „Toch blijft", zed de heer Hessing, de geldelijke zorg der vereeniging nog groot. We hopen tenminste, dat er zich nog talrijke donateurs zullen aanmelden. Daar zal de Toynbee- Vereeniging ten zeerste mee gebaat ""ezen." Secretarossa-penningmeasteresse is mejuffrouw J. A. Lefebvre, Zuider- houtlaan 2, Heemstede. Stadsnieuws Onbeduidende dooddoener, want beetje gauw, want ik moet weg."- DE ZEEUWEN, iDe heer J. C. Heyblom, voorzitter der Zeeuwschc Ver eeniging, schrijft ons Onder dankbetuiging voor het door onder „Krabbels" medegedeelde be treffende de Zeeuwsche vereeniging „Zeeland", zij het mij vergund de aan dacht op een drukfout te vestigen. Er staat„Zegt een Middelburger bij wijze van uitroep „'tjonge, 'tjonge'', een Vlissinger zegt „jongen, jongen". Het moet zijn „Zegt een Middelburger bij wijze van uitroep „'tjonge, 'tjonge", een Vlissinger zegt „joengen, joen- gen". Opmerkingen uit de burgerij DE AUTOBUSSEN, Een inzender schrijft ons o.a.'ii „Voorwaar een groot aantal auto bussen gaat onze deur voorbij, Tocli kan iemand, die des morgens om 8 8 1/4 uur aan het station Haarlem moet zijn en des avonds vijf minuten voor zessen in Haarlem arri veert, geen geregelde verbinding naar Santpoort kriigen. Zou men van den Stoomtramdienst gebruik willen maken, dan moet men ongeveer een lialf uur wachten (6 1/2 uur van het Soendaplein) en de Autobushouders vinden het beter, achter elkander te rijden, inplaata de regeling, zooals u die voorstaat, uit eigeu beweging te volgen. Rijden zij namelijk geregeld (ieder oogenblik wijzigen zij hun dienstregeling) en ook meer in samen werking met, elkander door retourbil jetten, 10-rittenkaarten en abonne menten op elkanders diensten geldig te maken, dan zou het publiek, dat op gezette tijden heen en weer raat en dat dus feitelijk de kern vormt van hun diensten, hiermede gebaat zijn, in- plaats van dat de bewoners van Sant poort-dorp verplicht zijn, om geregeld lederen morgen en avond door do Wustelaan naar en van het station ie wandelen of te fietsen."- De belastingvoorstellen van de sociaal-democra tische raadsfractie Nadere bijzonderheden Wij hebben eenige dagen geleden reeds uitvoerige rnededeelingen gedaan betreffende het belastingvoorstel van de heeren Joosten c.s. Zooals bekend wenschen de voorstellers invoering van progressie. Hier volgen nog eenige nadere bij zonderheden. Het voorstel beoogt den aflrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor on- gehuwden te brengen van f 500 op f 700. De aftrek voor gehuwden zou f Soo.blijven. Hieronder volgt het voorgestelde ta rief. Het bedrag in dc tweede kolom genoemd moet nog met een elk jaar door den gemecuieraad vast.te stellen vcrmenigvuldigingscijfer vermenigvul digd worden; Belastbaar inkomen 500.— 550.— 1600.— 1700.— 2900 3000.— 3500.- 4500.- 5000.- 5500.- 7500.— Sooo- Bedrng der belasting. f =.r— S4-2o 58.40 62.80 67.20 96.— 106.40 261.20 „291-20 322.20 353-20 3S5.20 „417.20 8500.— „450.20 9000.483.20 9500.— „517-20 roooo.„551.20 10500.585.70 11000.620.70 11500.656.20 j, 12000.—„692.20 12500.72S.70 „13000.„765-70 13500.— S03.20 Voor elk bedrag van bet belastbaar inkomen boven f 13300.blijft liet toe nemingspercentage f 7.50. De nieuwe belasting zou met 1 Mei 1924 moeten worden ingevoerd en dus gelden voor bet belastingjaar 1924 1925. ROEI- EN ZEILVBREUNIGING HET SPAARNE. Dat. deze vereeniging vlak bij de Haarlemsche spoorbrug wel bijzonder 6lechfc. gelegen is, weet iedereen. Dc leden van de vereeniging zijn daar van wel het meest overtuigd. Een commissie, bestaande uit de hee ren Adrian, Strube en Mr van Ilin- loopen Labberton, is thans bezig een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van verplaatsing van de ver eeniging naar een terrein in Heemste de. De architecten, de heeren de Bruin Jonkheid, zijn in den arm geno men voor het plan tot slichting van een nieuw en beter ingericht boot- 'nuis. Ofschoon wij gaarne den wenseh uit spreken, dat deze plannen zullen sla gen, moeien wij toch wijzen op de eigenaardige illustratie, die dit weer verleent aan de begrensdheid van Haarlem: in de stad zelf is er voor Haarlemsche vereeniging geen plaats meer. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal plaats hebben op Woensdag 2 Ja nuari 1924. VERCADERING TRAM PERSONEEL. De verschillende organisaties van trampersoneel zullen vergaderin gen houden ter bespreking van de op de conferentie van Dinsdag door de directie gedane rnededeelingen. In den nacht van Maandag op Dinsdag vergadert do Nederlandsch e Vereeniging in de Centrale. Dinsdagavond om 8 uur en Woens dagmorgen om 10 uur komen de le den van St. Raphaël in St. Bnvo bijeen- De P. C. R. vergadert Dinsdag avond a.s. om 8 uur in het gebouw van den Chr. Besturenbond aan de Bakenessei'gracht. Belangrijke verslechteringen voor het personeel der drie maatschappijen aangekondigd tegen 1 Januari 1924 Een loonsverlaging van 8 pCt. en verlenging van den werktijd tot 56 uren per week Slechte exploitatie-uitkomsten over 1923 Een geringer ontvangst van f340.000 Men schrijft onsDe directie der N.Z.H.T., E.S.M. eu M.E.T, heeft, Diusdag tijdens een conferentie met vertegenwoordigers der personeels organisaties medegedeeld, dat zij, tengevolge van de tarief verlagingen, welke noodzakelijk waren gebleken, n de slechte bedrijfsuitkomsten, (er is f 340.000 minder ontvangen dan verleden jaar), althans voor dit jaar niet zal kunnen volstaan met het in trekken van dc jaarlijksche uifckee- ring van 1 extra weekloon op het ein de van dit jaar, de zoogenaamde jaar premie bestaanode uit één week loon voor gehuwden en kostwinners een halve week voor ongehuwden), maar dat zij daarnevens andere verslech teringen in uituizicht moest stellen. Met ingang van 1 Januari 1994 wenseht de directie over de geheele linie van haar personeel een loonsver laging in te voeren van 8%. Boven den zal voor velen de werktijd wor den verlengd. Voor hen die thans 50 of 52 uren per week werken met 2 uren per week. De maximum arbeids tijd zal 56 uren worden, echter niet voor hen, die krachtens de Arbeids wet niet langer dan 48 uren mogen werken, o.a. de monteurs en het rc- misepersoneel. Over deze aangekondigde verslech teringen zal de directie op 21 Decern bei" een nadere -bespreking h ouden met vertegenwoordigers der vakver eonigingen. Vóór dien datum zullen de vertegenwoordigers deze belangrijke qüaestie bespreken met de organisa ties en zullen deze hun houding heb ben te bepalen. Geruststellend was de mededeeling der directie, dat mas sa-ontslag van personeel vrijwM uit gesloten is, daar fvloeiïng toch niet afdoende zou zijn om de tekorten te dekken. De directie stelde in vooruitzicht een algemeene tariefswijziging, waar door het reizen gcedkooper zal wor den. O.m. zouden op verschillende lij nen retours ingevoerd worden. Tenslotte deed de directie mede deeling, dat de drie trammaatschap- piien op 1 Januari a.s, tot één maat schappij zullen samensmelten en in verband hiermede wensclit-e zij van het personeel, op lijnen der drie maat schappijen dienstdoende, te vernemen wat het denkt van een rouleering van het personeel over alle lijnen. De personeelsorganisaties zullen zich beraden over hun houding tegen over al deze voorstellen der directie Reeds op Zaterdag 15 dezer komen de besturen der afdeelingen Haarlem, Zandvoort, Hillegom. Leiden en Voor burg van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in de „Centrale"' alhier bijeen, ter bespreking van een en ander. En in den nacht van Maandag op Dinsdag vergaderen de leden van de N-V. eveneens in de Centrale. Men maakt zich in de kringen van het trampersoneel bezorgd over deze voorstellen der directie die verbitte ring wekten. Verwacht wordt een krachtige actie van het personeel tot afweer van de aangekondigde ver slechteringen. HULDIGING VAN A. G. SOHEF- FER. Woensdagavond had de hul diging plaats van den heer A. G. Schetter, die te Amsterdam voor ae tweede maal het kampioenschap vr" Nederland behaalde. Om 7.15 werd hij door de bestuurs leden van de H. A. C. „Hercules^ aan het station verwelkomd en met een krans gehuldigd. De heer C. Schef- fer sprak den kampioen toe, waarna de oud-kampioenen Barette eu Sind den heer Scheffer eveneens geluk- wenschten. Daarna ging het naar de rijtuigen, die vóór het station ston den te wachen. Omstuwd door een groote menigte zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door het mu ziekkorps der E. S. M. Groot was de helangstelling. Auto's en trams wa ren wel gedwongen, den stoet te vol gen. Dij café ..Sportltisl" m de Kleine Houtstraat werd halt gehouden; daar zou de huldiging worden voortgezet, Het eerst sprak de voorzitter, de heer C. Scheffer. Hij wees op het groote succes van don kampioen en de moei te, die het. dezen gekost moet heb ben om het zoover ~te brengen. Ifij bood den heer Scheffer behalve den krans, een paar bloemstukken De heer \V, de Zwager sprak nan ile R.K. Athletiek- en Haltercluh ..Ex celsior": ook deze bood een prachtig bloemstuk aan. Namens de Haarlem sche Ren- en Toeristenvereeniging „De .Kampioen" voerde de heer D. de Jong het woord; ook van hem had de heer Scheffer een bloemstuk iu ont vangst te nemen. De heer J. v, d. Put ten huldigde den kampioen namens de supportersvereniging R. C. H. en schonk namens zijn vereeniging een mooïen zilveren beker. Ten slo'.te sprak de lieer P. Peper namens R. C. H, en overhandigde een bloemstuk. De heer Scheffer dankte zichtbaar getroffeu voor de hem gebracht© hul de Zijn vrienden en kennissen zorg den voor een genoeglijken avond. Maupie Staal had veel succes evenals de andere arüsten. De huldiging is mc-t een vroolijk feeet besloten. Het laatste nummer m het programma was het bal. Na de huldiging spraken we uiet den kaïnpioen, die zich zeer gelukkig voelde met de hulde, hem gebracht. Hij verleide ons uit zijn sportloop* baan o.m. het volgende: „Reeds heel jong. op 13-jarïgen eefiijd, had ik aanleg voor acroba tiek; mijn oom de heer Jac Smits, merkte dit hel. eerst op. Toch deed ik nog niet aan krachtsport. Dit is nog slechts een paa.r jaren het géval. Ik ben steeds zeer gelukkig geweest op wedstrijden en heb nooit anders dan eerst© prijzen gewonnen. In 1921 deed Ik mc-de op de wedstrijden in Den Haag om hel. kampioenschap van Ne derland, wat niet mocht, omdat ik toen nog in de tweede klasse thuis hoorde. Toch had ik bijna don strijd gewonnen, als ik niet bij hef 175 pond rechtstandig drukken, de hielen van den grond had gelicht. Voor de twee de klasse kreeg ik in dat jaar de gouden medaille en het bronzen beeld voor den mooisten stijl. In 1922 be haalde ik het kampioenschap van Ne derland evenals nu. Sleeds beu ik intig pond boven den tweedeu- prijswinner gebleven. Thans was ik 4 pond onder het wereldrecord. Twee records heb ik nu geslagen, namelijk 165 pond rechtstandig drukken en 100 pond tweehandig drukken. Veel dank ik aan mijn trainer, den lieer Cigerijes. In Mei ga ik naar Parijs oor de Olympiade. Ik ben vol goeden moed en heb den vasten wil, om het •ereldkampioenschap te halen. Drie maanden ga ik serieus trainen". BESMETTELIJKE ZIEKTEN. de week van 2 tof en met 8 De cember kwam voor te Haarlem éér» geval van roodvonk. Uit Se Omstreken HEEMSTEDE, H. A. WALLER f Dinsdag is ie Heem stede m den ouder dom van 55 jaar overleden de heer 1-1. A. Waller oud-Raads lid en oud-direc'eur der E. S. M. Van de oprichting der E. S. M. in 1904 was hij al aan dezo maatschappij werk zaam. Op 15 Juni 1912 werd hij tot lid der direotie benoemd welke betrekking hij "P 1 Juli 1923 neer legde. Van dien da tum af was hij commissaris en secreta ris van den Raad van Commissarissen aan deze maatschappij. De heer Waller werd op 13 April 1912 ais candidaat der Kiesverceniging Heem stede tot lid van den gemeenteraad ge kozen. Vooral in commissies was hij een ijverig en bekwaam werker. Hij was lid van de Financieele Commissie en de laatste jaren ook van de commissie voor het grondbedrijf. De raadsvergaderingen werden door hem trouw bezocht. Hij voerde niet vaak hel woord, maar wan neer hij het deed, had hij het oor der ver gadering. Bij do laatste raadsverkioaia- een werd hij niet herkozen. In zijn particulier leven was de heer Waller nog vice-voonittcr van do Ver eeniging Koninginnedag" in Heemstede. Ook hier heeft hij vee! nuttig werk ver richt. Hij was een zeer wohvillond man, altijd bereid om «e helpen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdag- middag 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats tc Heemstede. Degenen van het personeel, die den wenseh te kennen go- ven, om de torheetelling hij to wonen, zullen daarvoor in do gelegenheid wor den gesteld. i NED. R.-K, VOLKSBOND. Woensdagavond vere-aderde d© af- deeliug Heemstede van den Ned- R.-K. Volksbond. Een adres zal cericht worden aau den Raad van Heemstede om voor de arbeiders, werkzaam bij de werk ver schaffing en de werklooze-n een toeslag van 50 procent te verzoeken. Vervolgens hield de Zeer Eerw. heer Rector Kok een rede over spaar zaamheid. Hii spoorde de ouders aan, hun kinderen het sparen te leeren, ook al is het maar zoo nu en dan ©on cent. Ook de oudere iongons en moisjea moeien leeren sparen, opdat zij. als zij tot het vormen ven ce:i cezin komen, zich niet in schulden behoeven te ste ken. Bi: de rondvraag werd druk gespro ken ovc-r de. hulp aan d© uitgesloten textielarbeiders Br zal krachtige hulp. verleend worden.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1