Bloemendaalsche Krabbels Bloembollencultuur 41e Jaargang No. 12424 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 17 December 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57''-. Franco per post door Nederland f 3.87'/s. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57Va; franco per post f 0.65. Directie9 Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiËn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J.C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 17 DECEMJ5ER SbadssdhowwiburgDe II agh espe iers, „De Faun", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Doops gezind Zangkoor, Mendelssohn-avond, solistenconcert, S uur. Sdhouwtourg Jansweg: Het Holl. Toonee-1, „Allerzielen" 8 uur. Gebouw „Modern", Raaks. Optre den van verschillende artisten. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG iS DECEMBER. Statenzaal, PrinsenhofStatenzitting, 10.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Princes5e-Toonecl: Meneer Broton- neau, S uur. Kerk Parklaan 34: Kerkconccrt, S uur. Gebouw Ned. Protestantenbond „De Middaghoogte". Lezing Dr. A. H. de Har tog, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: H. O. V„ Ledenconcert, S uur. Concertgebouw „Modern", Raaks, optreden van verschillend© artisten. Cinema-P al ace, Groots Houtstraat Bioscoop-voorstelling, S uur. Theater „De Kroon" Groot© Markt Bioscoop-voorstelling, 8 uur. ■Scald-Theater, KI. J-loutstraat 77 Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Atlatoba/-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling, 8 uur. Velsen: Gemeenteraadsvergade ring, des namiddags te 7 uur. CICERO OVER DE OPENBARE BESTUREN DUITSCHE HUIZENKOO- PERS WEINIG LEERLINGEN VOOR H ER H A LIN GEO N D E RW IJS ELKE LEERLING EEN ONDERWIJZER DUUR ONDERWIJS TE HAARLEM TWEE REDENEN OM DE SNEEUW NIET OP TE RUI MEN WIE WIL COLF LEEREN? Met is, meen ik, Cicero geweest, en 'als hij het niet was, dan een ander, die placht te zeggen: „de openbare besturen kunnen nooit op lof en prijs, des te meer op smaad en blaam reke nen". Maar de scherpste criticus zal, wanneer hij weet diat de Bloemendaal sche gemeenteraad op Dinsdag den 18den vergadert over de rechtspositie van de ambtenaren en op Donderdag den 20sten weer bijeenkomt om de be grooting te behandelen, moeten erken nen, dat aan zooveel ijver hulde toe komt. Overigens zou ik met gepast© bescheidenheid aan de hoeren van den Raad willen voorstellen, op. Woensdag 19 ook maar niet naar huis te gaan- het is de moeite niet en de kost in Van Ouds het Raadhuis is goed. Naar gezegd wordt is in de bcgi'oo- tingsvergadering een voorstel .(niet van B. en W.) te wachten, om bet ge meen tep ersoneel voortaan zelf de bij drage voor pensioen te laten betalen (acht procent) en den werktijd te ver lengen van 48 tot- 55 uur. Sommige menschen gelooven daar niet aan, die zeggen: „van de vorige rekening is een half millioen overgebleven en et- zijn plannen, om het percentage van den hoofdei-ijken omslalg van 5 tot, 3 te verminderen zouden clan de om standigheden voor het gemeente-perso neel zóó moeten worden verslech terd?" H-et is goed en wel, dat. de be middelde bewoners moeten worden aangelokt, om in Bloemt endaal fe blij ven en te komen wonen (dat is een gemeentebelang), maar een tevreden gemeentepersoneel is ook van beiteeke- iiis voor Bloèmendaal. Ik heb liet al eens meer gezegd: er zijn door de malaise hier veel groote huizen te koopSommige villa's ko men er, door een groot bord, rond voor uit, andere, wat schaamachtig uitge vallen, houden zich alsof er niets aan 'de hand is, maar de makelaar weet er alles van. Lust om te verkoop en groot, lust tot koopen klein, de beste koopers zijn in onze heele streek op dit oogenblik de Duitsöhers, die eenmaal over do grenzen van het doodarme(?) Duitsch- land heen, geld genoeg schijnen ie be zitten om groote villa's te koopen, die de Nederlander niet betalen kan. „Pénétration pacifique", dat wil in dit geval zeggen: vreedzaam dringen zij door in de huizen, die de Neder landers voor zichzelf gebouwd lvebben. Het zou beter wezen, dat onze Regee ring daarop toezag, dan plagerig ieder halfjaar verlenging te eischen van de passen van Duiitsolie dienstbo den, die het gebrek aan eigen perso neel naar ons land heeft gedreven; een verlenging overigens, waarvoor tel kens zes gulden moet worden betaald. Als het waar is. 'dat er in ons land zeventigduizend Duiitsclve meisjes wei ken, dan brengt dit belastinkje acht en een halve ton op, Geen hetere reden is denkbaar, om haar niet op te heff en -waar moeten anders, vraag ik maar, de a-m'bteuaren van de burea/ux aan het Van Imhoffploin naar toe? En wij rijn er immers voor, om deze en andere heeren aan een baantje te helpen? Verdwijnt het baantje, 'dan moet door den Staat wachtgeld betaald worden, dat wil zeggen: zij ,wacliten dan op een ander baantje dat hun past en komt het niet, dan wachten zij op hun dood, wel te ver staan op 's lands kosten. Maar ilc dwaalde af, uit het Bloe men da alsolie Park, via de Duitsclic grens, naar het van Imhoffpleiu. Kee- ren wij dus per eerste gelegenheid, bijvoorbeeld de autobus, naar eon an der park, liet Kiuheimpnrk, terug. Daar is de eerste paal in den grond geheid, wat voor de wereld misschien niet van zoo groot belang is. maar voor Bloeraendaal toch wel een- beetje interessant. Ook, dat er weer 24 hui-1 zen zullen worden gebouwd. Wij heb ben aan kleine vooivallen eu kleine getallen genoeg. Aardbevingen, vloed golven eu dergelijke groote gebeurte nissen mogen nu eenmaal in de P'~n- mendaalsche duinen niet verw worden. En wanneer wij bereid zijn het Jiei'halingsonderwijs voort Ie zet- ton, dan noemen wij als voorwaarde, een buitengewoon klein getal, name lijk 6 leerlingen, als minimum. Te Overvec-n is dat ver en ver overtroffen, namelijk met drie, want daar hebben zich 2 jongens en 7 meisjes aangemeld, samen 9. Dit verbazende cijfer hoeft de buurtschap Bloèmendaal niet we ten te- halen, daar hebben zich maar 4 leerlingen aangemeld. Helaas, dezen blijven dus va,n herbal ingsondmvijs verstoken. De nieuwe onderwijswet, met haar tallooze kleine schooltjes, wordt voor duur uitgekreten hoe kan men zooiets zeggen! Als er een nieuwe editie van verschijnt (we zijn hol er nu wel over eens, dat dit Kabi net terug komt) dan zal voortaan voor ieder leergierig kind een onderwij zer beschikbaar moeten wezen en heb ben wij eindelijk, 11a zóóveel jaar waohtens, het Ideaal bereikt. Zoo ko men ook overcomplete onderwijs krachten aan de kostl Aan ouders van te Haarlem school gaande kinderen is. intusschen de schrik om 't hart geslagen: 'zij zullen voor hun kinderen die middelbaar on derwijs genieten, f 700.— per stuk moeten betalen en, zoo zij het geluk(!) hebben minder dan f 4000.per jaar te verdienen, maar 60Ö. Heb je er dus drie, dan f 1800.—, schiet over 2200.voor al het andere! Gelukkig is de gemeentekas tot. hulp bereid, maar hoe die geregeld - zal worden, werd nog niet aangekondigd. In zoover is Blocmcndaal goed af, dat er een Lyceum is, waarvoor op terrein bij Stoop's Bad nog wel een nieuw ge bouw wordit gesticht. Iiier kunnen leorlinge-n worden opgeleid voor 1-1, B, S. en Gymnasium en bovendiou twee jaar later dan gewoonlijk, kiezen wel ke richting zij gaan willen. Bloenven- daal zou dus alleen voor de leerlingen, die de Haarlemsc.he Handolssohool be zoeken, eelnl regeling moeten treffen met Haarlem. Dezer dagen is een groote verbete ring. gemaakt in de Dompvloedslaan, die bestrating en rioleering krijgt. Misschien vergis ilc mij, maar liet lijkt mij toe. alsof ik al tallooze jaren van den slechten toestand in de Domp vloedslaan gehoord heb. Er is iets sombers in dat woord Do.mp- v leed.' alle woorden met on, om, oe hebben iets naargeestigs, luister maarde trom roffelde, het kanon donderde. Hoe dat ook wezen mag, de Dompvloedslaners zijn nu hun misère te boven en zullen wel benijd worden door bewoners van het Binnenpad, die dit veel te modderig vinden-, /oo'n Binnenpad is in hét mooie seizoen wel poëtisch, maar als je er niet droog voets gaan leunt, is de aardigheid er gauw af. Met de verbouwing van het postkan toor is begonnen, er wordt aan de achterzijde druk gewerkt, het schijnt groofer karwei te wezen dan gedacht wordt. Buitengewoon tevreden zijn de Bloe mendalers over de eneeuwopruiming niet geweest. Ik weet het wel, er zijn twee rede nen, waarom liet overgelaten kan u-orden aan de lieve natuur, die zelf altijd weer opruimt wat zij rondge strooid heeft, maar niet altijd zoo vlug als de mensahen wel zouden wil len, De eeno reden is hét zal nog wel meer sneeuwen, laat ons flus nog wat wachten en alles wat gevallen is, in eens opruimen. De tweed© reden ishet sneeuwt heel waarschijnlijk niet verder, maar de lucht is nog donker, zoodat we flinke regenbuien kunnen verwachten, die alle sneeuw veel beter opruimen, dan wij niet onze gebrekkige hulp middelen kunnen doen. Deze twee redeneeringen zijn tegen overgesteld, maar leiden tot hetzelfde doelniet opruimen. Of de Bloemen- daalsohe reiniging op deze manier tot een besluit is gekomen, weet ik niet, maar dat er niet veel gedaan werd, is zeker. Eerst op 't laatst zijn er wat menschen aan het werk gezet. En dat, terwijl wij helaas werkloozen genoeg' hebben en in Bloemendanl met zijn hellingen bet loopen oP sneeuw veel lastiger is. dan overal elders. Nu ik dan toch over hellingeu spreek, moet ik in dezen Krabbel wat zeggen over het glijden van het Kopje. 't Is c-en prachtig wintervermaak, svie daar iets kwaads van zegt., moet met zijn neus liever bij de kachel blijven. Maar het is noodio-. maatregelen te ne men, waardoor nienschelijkerwijs ge sproken ongelukken niet kunnen voorkomen. De sleden maaien letter lijk de menschen omver. Een van mijn kenuissen zei„met mijn dochtertje aan de eene hand en liet. statief van mijn camera in de andere ben ik naar het sleden gaan kijken -, ik daoht, dat ik eon veilig plekje uitgekozen had-, maar daar opeens, komt een slee mijn kant uit, rijdt mij'omver en daar lig ik, weerloos als een lam. Had ik niet dadelijk mijn dochtertje losgelaten, dan zou het kind zich zeker ernstig bezeerd hebben, nu liep bot nog goed af. maar daar kun je niet altijd op rekenen en er zijn er. die al een Tee- lijken val hebben gedaan." Tot zoover mijn vérllsal. De politie doet wel haar best. maar de regeling moet zoo zijn, dat zooiets onmogelijk wordt. Kan dat niet, dan maar een eind maken aan het gevaarlijke spel. Voor een ander snel wordt hier veel propaganda gemaakt. Voor golf na melijk. In I-Iaarlem's Dagblad is vroe ger al eens uitvoerig beschreven, wat golf eigenlijk is en daarom zal ik de zen keer maar volstaan met te zeggen, dat het neerkomt op het wegslaan van een klein, maor hard balletje in putjes, die op verschillende afstanden in het golfterrein zijn gemaakt.-Een kleine jongen met een zak vol stok ken loopt achter den speler aan en er is heel wat ervaring voor noodig, om. in de verschillende gevallen dén ge-srlnkten stok uit. te kiezen. De golf club te Velsen stelt niet alteen haar terrein beschikbaar, maar geeft er voor wie het spel willen loeren ken nen. gratis stokken en ballen biide trainer geeft les in li ei schoon© spel, maar natuurlijk tegen betaling. Golf is geschikt voor oudere heeren. die de vlugheid voor voetbal en cricket verloren hebben en toch bewe ging in de op on lucht willen blijven nemen. Zij wandelen heele afstanden ver, hun balletje achterna. In Enge land is het spel zóó geliefd, dat. de beoefenaars, naar ik hoor, elkaar een lieolen avond met niets dan merk waardige (rolfgebeurtenissen kunnen bezig houden, Voor anderen moet int minder boeiend zijn, madr die mo gen heengaan als ze willen. .Dat- merkt een golfer, die zich eenmaal in. een golfgesprek gestort heeft., niet SAXENBURGER. Stadsnieuws De uitvoer van bloembollen nam toe en de prijzen liepen op T0 voorzien is dat het welslagen der groote tentoonstelling zal zijn verzekerd Heden Maandag, is de 147© alge meen© vergadering der Algemeene Vereeiiiging voor Bloembollencultuur geopend met een rede van den voorzit ter, den beer E. H. Krelage. Sedert, einze vorige vergadering hebben wij, aldus bègon spr., het ver lies te betreuren van een achttal le den der vereeniging, onder wie de heer C. Driehuizen, vroeger te Lisse gevestigd. Ofschoon hij nimmer veel deelgenomen heeft aan het vereeni- gingslev.en, moge zijn naam hier in liet bijzonder worden herdacht als een der voorgangers bij de toepassing van nieuwere mefhoden bij de hyacinthen- teelt. Wanneer wij. ouder gewoonte, een terugblik werpen op het afgeloopeu jaar, dan geeft dit op zichzelf reeds aanleiding tot voldoening, omdat de uitvoercijfera zich in stijgende lijn liébben bewogen bii oploopende prij zen. Bijzondere reden tot dankbaar- beid ligt voor ons in het feit, dat deze gunstige uitkomst evenals verleden jaar mocht worden bereikt, ondanks de nog steeds voortdurende in zinking en uitputting van Europa. Een nadere beschouwing van de uit- voercijifers leert, dat in 1923 tot eind October zijn geëxporteerd 23.438.628 K.G., ter waarde van f 25.017-913, welke cijfers voor 1922 respectievelijk waren 22,711.2S3 K.G. en f 21.501.711 Er is dus slechte een stijging van 727.345 K.G., maar daarentegen van f 3.516.202. Het naar verhouding van het gewicht sterk toegenomen waarde cijfer is uit. twee oorzaken te ver klaren e enerzijds uit de hoogere prijzen, welke met. name voor hyacin then bedongen konden worden, ander zijds uit de gewijzigde voorschriften voor de aangifte der waarde voor de statistiek. Tijden van voorspoed gaven geree- de aanleiding om op komenden tegen spoed bedacht te zijn. Al schijnt, thans voor ons de zon, liet i9 ondenk baar, dat de donkere wolken zouden uitblijven. Zooals uit de agenda blijkt, hopen wii dat het heden een gunstig oogenblik moge zijn om een eersten stap te doen op het pad. dat leiden ban tot voorziening in hetgeen noodig zou kunnen zijn, wanneer wij zullen hebben te strijden voor ons goed recht, voor ons bestaan tegenover lauden, die den invoer onzer artikelen zouden willen belemmeren. Heeds veel activiteit is in die rich ting ontwikkeld, zeker niet bet minst door de vereeniging de Narcis, die in 1 uiterst korten tijd een degelijken keu ringsdienst voor de te velde staande Narcissen heeft weten in te richten en daarvoor zeker den dank en de waardeering van het goheele vak ver dient. De onlangs door de vereeniging openbaar gemaakte statistiek van de met, do hoofdsoorten der Narcissen beteoklo oppervlakte was niet alleen 111 menig opzicht een verrassing voor wat de cijfers betreft, maar gaf tege- 1 lijk een zoo volledig beeld va.n de Nar- cissenteelt in ons district, als wij nim mer hebben gekend. ITet verheugt ons. dat deze vereeni ging ziel» als groep bij oivze vereeni ging heeft aangesloten, on van harte heot ik hare afgevaardigden hier voor hot eersten welkom. Reeds eeni- gen tijd geleien hebben wij door een wijziging onzer statuten deze groeps vorming mogelijk gemaakt, on al is de Narcissenkweekers-groep niet geheel tot stand gekomen a.ls men zich in theorie had gedacht, het praktische resultaat, blijft hetzelfde, Voor onze leden en haar bestuur was 1923 een jaar van bijzondere ac tiviteit. In den aanvang van bet jaar leidde een aanbod van het gemeente bestuur van Haarlem tot liet vestigen va 110ns bureau in dit gebouw, waar de instellingen der vereoniging.tevens een onderkomen vonden. Er zijn er die betwijfelen of deze op'.ossing be ter is dan die, welke iu het laatst van het vorig jaar verkregen had kunnen worden, wanneer de vereeniging he». gebouw te Haarlem had gekocht, dat destijds beschikbaar was. Zeker had daar de ruimte voor de beurs beter aan de eischen van het steeds toene mend bezoek beantwoord dan hier. Aan uw bestuur is in den gemeente raad van Haarlem verweten, dat hc\ zich bii de besprekingen te veel op commercieel standpunt, bad geplaatst. Met leedwezen en schuld bewust moet echter uw bestuur u mededeelen, do: het toch nog niet commercieel genoeg do behangen der vereeniging heeft be hartógd. want de contractueel door de gemeente Haarlem aan de vereeniging verhuurde archiefruimte is nog steeds niet door de gemeente ter beschikking gesteld .ondanks den herhaalden aan drang dezerzijds en onze vele voorstel len 0111 tot een oplossing te komen. Op dit punt was namelijk bii de voorbespreking niet de volle nadruk gelegd, met het gevolg, dat daarom trent in het contract op minder com mercieel preciese, ofschoon op zichzelf volkomeu duidelijke wijze gesproken wordt. Voortgaand© hen"uuerde spr. aan de onderscheidene bloembollen-mani festaties in het buitenland, die voor deu tocnemenden bloei van het bedrijf van groote beteeken.is zijn. Hii memo reerde verder, dat dr Van Slogtoren zich opnieuw heeft beijverd voor de algemeene vakbelangen werkzaam te zijn, waarvoor een woord van waar deering werd uitgesproken en bracht dank aan dr. de Mol, voor bet schrij ven van zijn werk, dat aan eenige waarnemingen bii narcissenkruisin- gen is gewijd. Tenslotte werd uiteen gezet dat de werkzaamheden voor de groote tentoonstelling naar wenscb vorderen. Voer het waarborgfonds kwamen zoowel van de zijde van de vakorganisaties als van anderen vol doend© toezeggingen in. Onderbande lingen mot buitenlandsche tuinbouw centra zijn of worden ingeleid om spe ciale tijdelijke tentoonstellingen van buitenla.ndsche culturen te organi- seeren. Het programma der prijsvra gen is ter perse en zal in Januari kunnen verschijnen. Buiten program ma zijn reeds door belangrijke organi saties groot© collectieve inzendingen toegezegd. Men kan dus reeds nu voor zien, dat het wel»!-^11 der tentoon stelling verzekerd, zal zijn. Toch moge ik hier nog een beroep doen op uw aller medewerking, ein digde spr. Deze tentoonstelling be hoort, evenals die van 1910, wat de bloembollen betreft, (e zijn een mani festatie van het geheel© vak zij moet gedragen worden door uw aller per soonlijke belangstelling, kan het zijn, door uwe persoonlijke medewerking. Kunt. erii zelf niet inzender ziin, wek anderen ertoe op vestig vooral oolc de aandacht van uw gemeentebesturen, van uw vertegenwoordigers in de Sta ten va.n uw gewest, wanneer gii daar toe in de gelegenheid zijt, op het groo te economisch belang der tentoon stelling voor ouz© geheel© streek en voor het geheel© bedrijf. Wij zullen eerlang een beroep doen op den financieelen steun van provin ciën en gemeenten en wij rekenen daarbij op de door u daarvoor te voe ren propaganda. 1925 zal de vooruit gang foonen van het bloembollenbe- driif sinds 1910: de tentoonstelling valt in het groot beschouwd, slechts kort na het zilveren Begeeringsjubi- 'leum van de Koningin en zal dus te vens een beeld geven van liet doorliet bloembollenbeirii.f aan liet, einde van dat. viif en twintig jarig tijdvak be reikte standpunt. Zoo moge orize tentoonstelling. naast bet meer persoonlijk gesclieuk der beplanting van den JTaagschen paleistuin, dat onze lioogc "Bescherm vrouwe onlanvs wel van de vereeni ging beeft willen aanvaarden. te vens eon hulde zijn aan Hare M-ues teit de Koningin, die steeds Hare warme belangstelling in de belangen ook van dezen tak van volkswelvaart beeft getoond door woord en diad. KINDERVOEDING. Do vereeni rïnff Kindervoeding" reikte in de ifgcloopen week anil warm voels-l Maandag 292. Dinsdag, 201, Woensdag 106, Donderdag 192. Vrij dag 199, Zaterdag 194 porties. Uitgaan BOEFJE. Wij herinneren aan de 39e voorstel ling van Brusse's „Boefje", die Zon dag 23 December a.s. te Haarlem ge geven wordt met Annie van Ees in de hoofdrol. Regia: Cor van der Lugt Melsert, Het stuk wordt overal voor volle zalen gespeeld; in deu Haag was de. zaal Zaterdagvond voor de tiende maal weder besproken uitverkocht. VIOOLAVOND JOH. STEENMAN. Donderdag 20 December zal onze stadgenoot, de violist Joh. Steenman, een vioolavond geven mot. medéwer king van de pianiste Emmy van Eden in rle Remonstrantscho kerk, Wilhel- 1 mi nasi raat. liet derde overzicht zal gegeven wor den van de ontwikkeling van liet viool spel van het einde der 17e eeuw tot op heden. Afwisselend zuilen twee ci'emona- violen bespeeld worden. Het programma bovat o.m. Ié uit voeringen van Sonate B-mïnenr Trr- tini; Slavische dans E mineur Dvorak- Kreisler: Tambour ih-Chinois-Kreisler. Ongetwijfeld zullen nu ook weder vele muziekriief hebbers dezen interes- santen avond bijwonen, HET VEREEN!CDE ADRESBOEK VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Wij hebben reeds medegedeeld dat do „adresboeken-oorlog" is geëin digd en dat nu zal uitgegeven wor den het. „Verecnigd Adresboek van Haarlem en Omstreken" door do door beide partijen tezamen op te richten N.V. Uitgevers-Maatschappii ..Hacrlcm", waarvan de heer joh. P. Koppen als directeur zal optre den. De samenstelling van het adres boek zal geschieden onder de beproef ■le leiding van den heer II. II. van Asch, oud-a,mbtenaar bij de Rijksbe lastingen alhier. Als commissarissen dei' vennootschap zullen ot prod on Mr. A. M. Bos P.A.zn., directeur van do N.V. Drukkerij voornoen de Er ven Doosjes te Haarlem en Mr. C. II. van Zeggelen, advocaat en procureur lo Amsterdam. De nieuwe uitgave zal in 't begin vau 1924 het licht zien. MANDOLINE-GLUB „CON AMORE". Men schrijft ons: Het bestuur der nfdeeline Haarlem van de Nationale Chrislen-Gebeelont- li'oudersvereeniging heeft besloten tot opheffing der Mandoline-club „Con Amoro", directeur de heer Joh. Court, als onder afdeel ing clier vereeniging. Wij vernemen, dat genoemd muziek gezelschap zich opnieuw zal organ.- seeren tot een zelfstandige en nou tra Ie vereeniging- De beer Court zal van de nieuwe Man doll ne-ciu bdie eveneens den naam zal dragen van „Con Amore", weder als directeur optreden. Tot genoemde opheffing hoeft niet bet minst bijgedragen liet feit. dat. hel zeer moeilijk is geschikte en muzikaal aangelegde krachten te ree ra tee ren uit de leden van de N. C. G. O. V. liettreon dus den Moei en de ontwik keling vnn ,Con Amoro" in den weg stond. JUBILé. Do heeren F, W. Pee- tors en .1. do Herder zullen a.s. Woensdag 19 dezer gedurende 25 jaar bij de steendrukkerij der firma Jacobson werkzaam ziin. TERAARLF-BESTELLING H. A. WALLER, Onder een enorme belangstelling had Zaterdagmiddag 12 uur de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer II. A. Waller, op de algemeene begraaf plaats te Heemstede. Onder het groot aantal belangstellenden merkten we op jhr. D. E. van Lenuep, oud-burgo- meeste-r; den loco-burgemeester van Heemstede, Jhr. A. van der Poll, met den wethouder dr. E. A. M. Droog en den gemeentescretaris, den heer A. A. Swolfs en 'de raadsleden de heeren Breed. Tromp en Moolenanr. Voorts den commandant van de hur- gerwacht Jhr. A. van Lennep: Jhr. R. W. P. F. von Mühlen. gemeente-onl- vanger van Heemstede; mr. Sj. II. Vening eMinesz, griffier der Stalen van Noord-Holland; Dr. F. W. A. Korff, predikant; Ir. \V. J. Burgers- dijk, Directeur N'. Z II. en E. S. M. Mr. F. van Hasselt, Mr. D. A. E. Immink,. secretaris en chef van Ver voer N. Z. II, en E. S- M. (E. N'. E. T-) Mr. F. a van Hall. den heer E. I!. Krelage en Dr. G. Sluis. Verder was een groot 'deel van het personeel van de N. II. Z.. de E. 9. M. en E. N'. E. T- gekomen om den over ledene de laatste eer te bewijzen, o.m. alle chefs van dienst, hot kantoorper soneel en het personeel der remise. Een schat van kransen en bloemen dekte 'de baas, o.a. een krans van de directie en commissarissen van de E. S. M. en een krans van de Tuinbouw- •ereeniging Aerdenhout en omstreken. De lieer Waller, een broer van den overledene, voerde het eerst het woord. Hij wees op de goede verstandhou ding die er altijd tusschen zijn broer en hern had bestaan. Samen zijn we opgegroeid, aldus spr. We hadden geen woorden noodig om elkander to begrijpen en fe verstaan. Daarom valt het me nu zoo hard. bij het, lanisio afscheid woorden te moeten gebrui ken. Wat je leven betreft-, dat. is mooi geweest, door de liefde vau vrouw eu DAGBLAD IS DE COURANT WAARIN GIJ MET HET MEESTE SUCCES m ADVERTEERT VRAAGT CONDITIES BIJ DE ADMINISTRATIE. kinderen. Zelf bleef je een jongen niettegenstaande je ouder word. Geen tegenslagen vermochten je jon gen en frisschen moed te verzwakken, je was do eenvoud zelf en die eenvoud maakte, dat je do menschen ïuet leer de kennen. Wel leerde je ze liefhebben en wie je vriendeu ook gewc-est zijn, ze moe ien erkennen, dat, je iemand was met, ec-n gezond karakter, eenvoud op rechtheid. opgewwektheid en heel veel liefde, Je verstoud de kunst zonder afgunst iets in anderen te bewonde ren. Je leven is rijk geweest, riik aan liefde. Je hebt altijd jezelf kunnen zijn cn we danken je voor alles, wat je voor ons bent geweest. Na den heer Waller sprak Dr. Korff die wees op de vele goede eigenschappen van den ontslapene. De overledene wist aldus spr. dat we noodig hebben het geloof in Jezus Christus. Daar ben ik blij om, omdat. \v© aan dit graf kunnen spre ken van de hoop der opstandig en des eeuwigen levens. Mr. F. v a n Hasselt bracht den ovei'lenede namens zijn vrienden' dank voor de warme vriendschap, steeds door den heer Waller betoond. De heer Burgeredijk sprak na mens de commissarissen en directie dor N' Z, H. en E. S. M. en wees eveneens op de vele goede hoedanig heden van wijlen den heer Waller Hij herinnerde aan diens aangeboren vriendelijkheid, dit aan zijn persoou oen bijzondere charme gaf. De heer W. H a r t m a n, voorzit ter van de Tuin bouwverven i ging Aer denhout en omstreken dankte den overledene, die eerste-voorzit ter was van deze vereeniging, voor aiies, wat deze in het belang van het vereenï- gi 11 gel even had gedaan. De oudste zoon van wijlen don heer Waller dankte mede namens zijn moe der, zuster en broertje voor de betoon de belangstelling. N.V. HANZEBANK IN KET BIS- OOM HAARLEM. Vanwege liet bestuur van de Ilan- zebauk wordt nnn liet Hbld. medege deeld. dat terwijl op 1 Januari 1923 liet gestort kapitaal dezer instelling f 810.000 bedroeg, dit bedrag op 1 De cember j.l. was gestegen tob f 1.600.000, terwijl binnen korten tijd do algcheele volstorting van bet ge plaatste kapitaal, ten bedrage van 2.159,400, een voldongen feit zal ziij 11. Op initiatief van een aantal r.'.a- ties der bank heeft het bestuur ge meend builen en behalve dezen waar borg gelegen in het kapitaal, zelve nog een extra-wanrboi'gfonds t.e stich ten voor spaarders, deposanten en crediteuren, dio do voortzetting van het. bedrijf helpen bevorderen. Dit waarborgfonds is een vrijwilli ge inschrijving waarbij ieder itvteeke- nanr tot een door hem zelf bepaald maximum zich borgsto.it tegenover ge noemd© crediteuren voor hetgeen bij buitengerechtelijke liquidatie na het te gold maken van ale bezittingen der vennootschap mocht, ontbreken om span rders, relt on i ng-couran t hond ore en deposanten volledig te voldoen. Een aantal bestuurderen en ver trouwensmannen van de Hanzebank, die uiteraard volledig met het bedrijf bekend zijn, hebben Mi eerste kennis neming van dit plan onmiddellijk voor belangrijk© bedragen ingeteekend. Dn belangstelling welke fn verschei dene kringen nu reeds voor dit plan bestaat, wettigt do vorwnehliïig dat de totstandkoming van dit fonds bin nen korlcn tijd verzekerd kan zijn. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug tc bekomen bij: Rüekev, N. Gracht 9, Armband: Saves, Lnngo- dijksrrnafc Tl, donkergrös Bontje; C Xalb. Raamvfist 45, Bril in étui; Politiebureau. Smedestraat, Hals band met penning; Zuster Clara, Aer denhout, Tramweg 13. Hond, airdalo terrier; Politiebureau, Smedestraat,- donkergrijze Dameshandschoen Ken nel Fauna, Parklaan, Smoushond, ge bracht door v. Fsvrld, \V Apnelaar- rtecg ■:-.1. V'iote'ink. Magdnlcna- rtr.-Kit 1 dril ._I'i.n-e ncz C. ,1e Lang,- a Ik est ra at. 7. bruine Porfcmonnaiè F. v. d. Rroek. ten Ca testraat bruine PortcnionnaieM. Biiderbeeku

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1