De verpachting van den Stadsschouwburg en het plan van den heer Smits Mond- en Klauwzeer Muziek. Het Gouvernementsgebouw, De asphalteering van hoofd straten 41e Jaargang No. 12425 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 18 December 1923 AARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden; Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57V». Franco per post door Nederland f 3.87'/j. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTËNTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden. DINSDAG 18 DECEMBER. Sfc&dssdhouiwburg, Wilsonsplein: Het Princesse-Tooneel: Meneer Broloa- lieau, 8 uur. Kerk Parklaan 34: Kerkconcert, 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond „De Middag-hoogte". Lezing Dr. A. II. de Hartog, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: H. O. V., Ledenconcert, 8 uur. Concertgebouw Modern", Raaks, optreden van verschillende artisten. Schouwburg Jansweg Ned. Reisver eeniging: Lezing met lichtbeelden, door den lieer E. v. Bergen, 8 uur. Remonstrantsche Kerk, Wilhelmi- nastraat, Kerkconcert, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 19 DECEMBER. Gemeenteraadsvergadering in de Statenzaal te 1.30 en te 8 uur. Schouwburg Jansweg: Abonne mentsconcert: Helge Lindberg, bari ton. Gebouw „Modern", Raaks. Optre den van verschillende artisten. Cinema Palace, Gm< ie Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater „De Kroon" Groots Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en S uur. Luxor-Theater, Groote- Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2,30 en 8 uur. Atlawba-Bioscoop, Zijlstraat: Bios eoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Velsen: Gemeenteraadsvergade ring des namiddags te 7 uur. Het interview, dat een onzer redac teuren niet den heer H, Smits, den directeur van den schouwburg aan den, Jansweg heeft gehad en dat is opgeno men in ons blad van Vrijdag 14 De cember, doet mij nog eens op de kwes tie der verpachting van onzen Stads schouwburg terugkomen. De heer Smits ziet de beste oplossing in een s^ort „naamlooze vennootschap tot het exploiteeren van de twee schouwburgen in Haarlem'', van welke maatschappij de heeren Van Gasteren" en hij dan de directeuren zouden moeten zijn. Want hierop komt toch eigenlijk zijn voor stel -neer. En dc heer Smits gelooft, dat er wel.eenige „Haarlemsche tooncellief- hebbers" le vinden zullen zijn om bet kapitaaltje bijeen te brengen, benoodigd voor deze schouwburgexploitatie. Het komt mij voor, dat de heer Smits een benijdenswaardig optimist is. Of moet ik zeggen'n beetje naief? De eerste vraag, die ik zou willen stellen is Wat voor motief zouden die tooneel- liefhebbers hebben om hun geld voor niets weg te geveh? „Er was wel indertijd een man, die 250.000 gulden gaf voor hc-t stichten van een Stadsschouwburg!" zegt de heer Smits. Zeer juist, maar deze pbi- lantroop wist dan ook, waarvoor hij zijn geld gaf. De tooneelliefhebbers, die hun goede geld weggeven voor het 'doel, door den heer Smits genoemd, weten dat niet. Wanneer het ging om het bestaan van den Stads schouwburg, o zeker, dan geloof ik met den heer Smits, dat er nog ge noeg kapitaal in Haarlem te vinden zou zijn. Maar daarvan is hier immers geen sprakel De Stadsschouwburg zal geopend blijven, verpacht of niet ver pacht 1 Hiermee zal de heer Smits en ieder het toch wel eens zijn. Het gebouw sluiten, er elk jaar ongeveer 10.000 gulden aan belasting, assuran ties, renteverlies enz. op toeleggen en 23.000 gulden aan belasting derven, zóó dwaas is geen enkel stadsbestuur! Gespeeld zal er dus in ieder geval wor den! Als het gebouw niet verpacht, kan worden, dan in eigen beheerWaarom vraag ik mij af zullen de „too neelliefhebbers" hun goede geld dan .weggooien? Dc heer Smits geeft het antwoord, als hij zegt„Dan zal men den gezon den toestand krijgen, dat zij in het tekort bijdragen, die iets voor het too- neel gevoelen en er ook van genieten. Dit lijkt mij wel heel naief. Ik ver moed, -dat de philantropisch aangeleg de tooneelliefhebbers 0m dit motief lich telijk zullen glimlachten. Dragen zij, die voor de Stadsbibliotheek voelen en er van genieten, uit pure liefde voor die inrichting, dc kosten? Betalen de liefhebbers van schilderkunst jaarlijks de uitgaven voor het 1-rans Hals-mu seum? Betalen de ouders van de school gaande kinderen de scholen? In de ge meenschap is het nu eenmaal een ons opgelegde plicht mee to betalen ook aan dingen, waarvan wij zelf niet pro fiteered ja, waarvoor wij zelfs niet eens voelen. De heer Smits is niet de eent- gc, die deze eigenaardige theorie ver kondigt. Meermalen is mij de vraag ge steld „Waarom moet ik mee betalen aan een schouwburg, waar ik nooit, kom?" en dat dikwijls op een toon, alsof het heele verlies enkel en alleen uit den zak van den vrager' moet ko men Doch als ik dan antwoordde: Waarom moet ik meebetalen voor dc scholen, terwijl ik geen kinderen lieb. waarom draagt mijn buurman, die nog nooit in de Stadsbibliotheek is geweest. belastingpenningen voor dat instituut, waarom moet mijn vriend Pieterse, die geen muziek kan hooren, zi,n pennings ke mee offeren voor de H. O. V., waarom betaalt Jansen, die anti-mih- tairïrt is en niets voor het leger voelt, belasting voor de «Mate»'1»« zwegen zij. De tooneelliefhebbers zullen dan ook wel niet zoo dwaas zijn. om die reden het plan van den heer Smits Zou een combinatie, als de beer Smits wil. het tooneelleven in Haarlem ten goede komen? In dat geval zou liet te begrijpen zijn, dat tfloncellieflrebbet er iets voor over hadden. Maar in gee: enkel opziebt zou het too n e e i Haarlem er baat bij hebben, j'a het 1 wel bijna zeker, dat een dergelijke combinatie eer na- dan voordeèllg zou werken. Het zou niet anders worden met het doel zoo veel mogelijk it of zoo weinig mógelijk vcr- te maken, niet en daar kom: het voor tooneelliefhebbers toch op om zoo goed m 0 g e 1 ij k e neelkunst in Haarlem te bren gen. De kunst, het so on eel, zou eir niet het minste voordeel bij hebben. En is het ook voor tooneelliefhebbers >0 aanlokkelijk om mee te werken tot uur? Want dat zou natuurlijk een onmiddellijk gevolg zijn van een der gelijke combinatie. Voor den heër Smits zijn schouwburg zou dat natuurlijk r yoordeelig zijn, maar zou het dat ook zijn voor de tooneelliefhebbers, de vereenigingen, de gezelschappen en de kunstenaars? Wij moeten toch deze zaak van twee kanten bekijken. Is er eenig aesthetisch of kunstbelang met het steunen van de door- den heer Smits voorgestelde combinatie gebaat, zoo als dat wel was, toen de onbekende phi- lantroop aan de stad een schouwburg ichonk? De tooneelliefhebbers, die hun geld voor zulk een combinatie zouden stor- zouden dat als een „fonds perdu'' moeten beschouwen, want van winst voor hen dat ziet ook de heer Smits in is geen sprake: En voor welk doel? Enkel en alleen uit het zeer no bele en burger-motief: de stad van haar kort van den Stadsschouwburg af te helpen. Ik zie onze nobele burgers al colonnes voor dat doel hun geld stor- 1. En als het dan nog maar zoo was, maar het plan van den heer Smits zou de stad niet een bedrag van .000 gulden winst, maar een live ton opleveren. Want de heer Smits wil de belasting op de pu blieke vermakelijkheden tot de helft be perken. De gemeente kan dat dan zonder bezwaar doen, zegt de heer Smits, „want wat zij dan ontvangt is ;t, omdat dan geen tekorten meer den Stadsschouwburg gedekt be hoeven te worden." Alsof die belasting daarvoor ooit is ingevoerd. Ik zie van hier reeds het ge zicht van.Mr. Slingenberg, als ze met dat voorstel komen! Kijk, zegt de heer Smits, de combinatie voor schouwburg exploitatie neemt het verlies van den Stadsschouwburg van jullie schou ders! Geef ons daarvoor, nu het vijf dubbele terug! Want anders gaat het niet! Er moeten meer menschen in de schouwburgen komen en hef schouw burgbezoek wordt door de hooge ver makelijkheidsbelasting gedrukt! Maar de heer Smits zal toch wel be grijpen, dat men niet alleen in de owee schouwburgen van de combinatie de vermakelijkheidsbelasting kan halvee- ren, maar dat men het dan ook moet doen in de Gemeentelijke Concertzaal bij concerten, in bioscopen enz. Werke lijk. de heer Smits is een optimist, wan neer hij gelooft, dat de Gemeeenteraad in dezen tijd met zoo'n voorstel mee zal gaan Met een halve ton misschien is het een ton zal de Gemeente de verpachting toch wel niet willen be talen. „Het is niet noodig dc volksvoor stellingen te beperken, zij behoeven geen verlies aan de exploitatie op te leveren! Integendeel, er is nog wel iets uit te halen Welk: een optimist! herhaal ik al weer. O zeker, cr zal wel iets uit te halen zijn! Maar ook zoo veel. dat het de gemiddelde avondkos- tcn dekt? Want daarop komt het toch bij de exploiatie aan. Ik zou den heer Smits den knapsten stuurman aan den wal van heel Nederland durven noemen. „Het is helaas een feit. dat velen niet graag naar het Wilsonsplein gaan!" zegt de heer Smits. Heel bemoedigend klinkt dat niet voor de tooneelliefheb bers, die hun geld aan de combinatie zouden moeten storten. Maar ook hier tegen weet de heer Smits raad. Had ik ongelijk, toen ik hem een optimist noemde? „Met niet te veel kostet evenwel iets te doen!" Dat is eigenlijk een scherpe kritiek op de tegenwoordige directie en de com missie van beheer, die de middelen om het bezoek te veraangenamen niet heb ben gevonden, zelfs niet gelukkig misschien voor de financiën van de ge meente, want waai schijn lijk was het tekort dan nog grooter geweest met „kosten". Maar als de heer Smit5 komt zal dat anders worden. Dan zullen de menschen er heen stroomen, want dan zal het er „aangenamer" zijn voor het publiek! En dat alles misschien voor weinig kosten. Dan krijgen wij zelfs wellicht een betere acoustiekl Wat zoo'n verpachting al niet voor voor deden kan brengen! Maar voorloopig houd ik het toch maar met de theorie van den heer Van Gasteren, die met zijn voeten op den grond blijft, als hij zegt: „De stukken, meneer, de stukken 'moeten het hem doen!" En of de heer Smits die zal brengen? Dan is hij knapper dan Ruys, Royaards, Verkade, Musch, Van der Horst en Louis de Vries te zamen. Envoorloopig twijfel ik daar nog J. B. SCHUIL. Stadsnieuws Oe actie van het Tram wegpersoneel Buitengewoon drukbezochte nachtvergadering V3n het personeel Men schrijft ons In de Maandagnacht gehouden ver gadering van de Nederlandsche Ver- èenijring van Spoor- en Tramwegper soneel, die zeer druk bezocht was, en waar de lieer L. W. Peterse, lid van het hoofdbestuur en de heer IT. J. v. Braambeek, lid van liet hoofdbestuur en de Tweede Kamer der Staten Gene raal, een uiteenzetting hebben gege ven van de voorstellen der Tramdirec- f.ie eii de beteekenis daarvan, kwam zeer sterk de verbittering dm deze voorsteken "onder het- personeel heb ben gewekt, tot uiting. Op advies van hel, hoofdbestuur werd besloten dit college vrij man daat te geven voor de Yrtidag a.s. con ferentie met de directie. Onmiddellijk na deze conferentie zullen opnieuw personeels vergaderingen worden be legd waar definitieve besluiten zul len worden genomen. Uit de vergade ring werd met nadruk verzocht bij de directie tot uiting te doen komen de groote ontevredenheid, die onder het personeel leeft. ""a het bekendmaken van de voor stellen waren reeds vele ongeorgani seerden tot den vakbond toegetreden, tijdens de vergadering traden nog een aantal toe. Vermeldenswaard is nog, dat nog nooit een vergadering van Tramweg personeel zoo druk bezocht is gewor den. De ziekte in den Haarlemmer meerpolder bijna geweken Op ruim 40 boerderijen in dezen pol der lean het mond- en klauwzeer thans als geweken worden beschouwd. In de laatste dagen werd slechts éen nieuw geval geconstateerd, zoodat het wel te 'verwachten is, dat deze ziekte in den Ilaarlemmermeeirpolder met enkele weken weer tot het verle den zal bshooreu. lezing over het vocel- leven. Voor de afdeeling Haarlem van de verceniging „Ons Belang" hield de heer J. P. Slrijbos, uit Aerdenhoui, Maandagavond in het gebouw „De Nij verheid" een lezing over het vogelleven. In Mei heef: de heer Strijbos met vele leden een excursie gemaakt; veel van hetgeen op die fxcussje. werd gezien, werd nog eens op het doek herhaald. Op onderhoudende en geestige wijze wist de heer Strijbos de aanwezigen te boeiende serie schitterende foto's wekte aller belangstelling. Wa: een lief- de voor de natuur en voor de vogels moet er noodig zijn ons er zóó van te kunnen vertellen als de heer Strijbos. Alle vogels werden aan een bespreking onderworpen; van elke soort wist de spreker een bijzonderheid mede te dee- len. Zeldzame opnemingen van vogels waren er bij. Al de vogelsoorten op te noemen zou ons :e ver voeren. Wel kunnen we zeggen, dat de koekoek zich weer in een groote belangstelling mocht verheugen. Ook de serie uilen trok zeer de aandacht. Ook mooie brok jes natuur werden op het doek ge bracht, Stukjes echte natuur, toebchoo- rend aan de Nederlandsche Verceniging voor Natuurmonumenten. Vooral de plassen van Giethoorn vielen in den smaak. Tot slot enkele foto's in natuur lijke kleuren. Dit waren kunstwerkjes, die ieders bewondering afdwongen. Een hartelijk applaus beloonde den spreker. Het was een avond van groote leerzaamheid, maar ook een van groot genoegen.- meer en "bosch. Den belanghebbenden van onze Ru briek voor de Jeugd deelen wij mede, dat wij bericht hebben ontvangen, dat het Kerstfeest van Meer en Bosch Woensdagavond om 7 uur aanvangt. eert door Jan Bre-sser. Aanvankelijk had de solist moeite om er in te komen, doch eenmaal aam hei zangthema in 't eerste deel, werd zijn spel warm en beheersoht. De cadence W3s superb, het middendeel bezield en het fïnaie In een woord mees terlijk. Het orkest dc-r II. O. V. hield zich den heelen avond voortreffelijk; alleen het timbre der trombones die hebben in „Lobgesang" een hanig woordje mee te spreken kan mij niet bekoren. De trom bonisten moeten absoluut aan de schuif trombone. JOS. DE KLERK. Uitgaan 85 lil! |t Do nieuwe R.-K. Meisjesschool aan de Anthoniestraat, die de vorige week plechtig ingewijd is. Een muzikale climax is met Hendels sohn bezwaarlijk te bereiken als men in eerste deel van den avond reeds de Ilelri- den-ouverture en het vioolconcert gehad heeft. Slechts met liet frissche jeugdwerk, de ouverture voor den „Sominernachts traum" zou dit ecnigszins mogelijk zijn. althans zou er 'n equivalent gegeven kun nen worden, en zou er van inzinking geen sprake zijn. Met „Lobgesatig" tot slot gaat het echter bedenkelijk bergafwaarts. Maar ik neem aan, het kon-moeilijk an ders; ,,'Lobgesang" was inu eenmaal de tanleiding om \n Mendelssohn-avond ie geven, en het koorwerk was vanzelfspre kend voor de cöncertgevende vereenig ine het hoofdnummer, en moest dus de deur dicht doen. Ik kam best begrijpen dat tal van koor vereenigingen met liefde Mendelssohn's oratorio's en cantaten blijven zingen: zijn melodische en harmonische constructie is als 't ware vastgeroest ïn het muzikale ge hoor der koorzangers, het ligt hun alles zoo gemakkelijk, dat velen zich zijn gaan wijsmaken dat dit overeenkomstig onze natuur is. Wat slechts kan aangenomen worden in dien zin. dat de gewoonte een tweede natuur kan worden. Deze kam ech ter zoo kunstmatig mogelijk zijn, wat aam de hamd van de meeste workc-n van Men delssolim gemakkelijk te bewijzen zou zijn. 't Is hief echter de plaats niet óm daar over te delibereereoi. Genoeg zij het mij vast te stellen dat Mendelssohn bij de groote koorzangers-massa, nog lang niet afgedaan heeft; een muzikaal verleden, dat - zoozeer van zijn geest- doordrongen was niet het minst waren het zijn epi gonen die daarvoor gezorgd hebben schudt men zoo maar niet af, men sleept het als een zware ballast mee. ..Lobgesang" gaf aan den heer K. II. Kerkhoff gelegenheid om zijn niet te mis kennen eigenschappen a's orkestdirigent naast die van koorleider andermaal te ex poseeren wamt „entre les detix. son cootu ballance". Zullen weinig koordirigonten hem als orkestdirecteur den loef afsteken, toch ook als aanvoerder van de koormassa weet hij zeer verdienstelijk werk te leveren. .Want 'aat nu zoo'n uitvoering al niet ge beel vlekkeloos zijn, geacht de middelen waarmee het resultaat moest bevochten wordeu, spreken durf, noesten werklust en et-evïg zelfbewustzijn uit het vele dat be reikt werd. Het dameskoor, vooral de sopranen, wns mooi van kiank- De heeren, hoewel quaai- titatief sterk genoeg, waren niet in ve* houding van even zuiver gehalte. Tooh en dat typeert weer gunstig de koor'eider in den heer Kerkhoff was het a-capelia- ensemble (het Koraal) zeer goed. liter bleven de minder mooie klanken van het heetenkoor gedekt. Als soliste liet' Mevr. M. Gimbrèrevan Delden zich gunstig gelden. Haar lieve en toch krachtige sopraanstern droeg uit stekend, toen de zangeres eenigvzins inge zongen was en zich geheel bohècrscht kon geven. In dit opzicht was haar duet niet den lieer Louis van Tuhler al heel ge lukkig. Wat zou ik anders van dezen zeer mu- zik.t'en' tenor-solist kunnen zeggen, dan dat hij voornaam en artistiek work lever del Als herscheppend kunstenaar is Louis vnn-Tulder een rijk bezit voor muzikaal Nederland. De derde soliste. Mej. Joh. de Zwaan, uit Den Haag krore gelukkig nog wat meer te doen dan het kleine partijtje tin „Lobgesang" da; haar weinig gelegen heid gc-honk om haar zangkunst te laten waardeeren. I'at deed zij wel 1 ondanks 'n hinderende verkoudheid, tc merken aan den vokaal i in de groote aria uit De heer R gals Hdhlen' op zijn directie. Het hoogtepunt van hel concert wa» voor mij de vertolking van het vïooicon- Stadsschouwburg. Vrijdag 21 dezer geeft „Het Sch.ouw- looneel" in den Stadsschouwburg ie Haarlem de eerste vertooning van ,,'t Krokodilletje", een satyricke grappcrij van Karl Streckcr, „Zijn we dat dan niet allemaal?" Donderdag 20 December geeft dc Kon. Ver. „He: Nedcrlandsch Tooneel", directeur Dr. Willem Royaards, in den Stadsschouwburg wegens het buitenge woon groote succes nog een derde op voering alhier van „Zijn we dat dan niet allemaal?", blijspel van Frederick Lonsdale, met Willem Royaards als Lord Grenham. De inzameling voor kinderen van werkloozen Esn collecte door het W. A. C. geweigerd Het W.(erkloozen) A.(gitatie) C.(omité) 'had aan B. en \V. toestem ming gevraagd, om een collecte en inzameling op lijsten te houden voor eon uitdeeling niet Kerstmis aan kin deren van werkloozen. Naar ons wordt medegedeeld heli- hen B. en W, daarvoor toestemming geweigerd. •Rij informatie bij het gemeente bestuur vernamen wij. dat het W. A. C. medegedeeld had, dat de Chris telijke Besturenbond en ook U.K. vakorganisaties voor dit doel met lijsten zouden werken. Daarnaar is een onderzoek ingediend, waarbij, ■leek, dot deze organisaties van deze medewerking niets afwisten. 11. c» \V. hebben toen toestemming gewei gerd, omdat de zaak blijkbaar niet •oldoende was voorbereid. Do Provinciale Griffie naar het Paviljoen? Het Museum van Kunstnijverheid wordt dan eiders gevestigd. Zijn wij wel ingelicht, zoo is het rider dat ten dezen nog een beslissiug werd genomen wel waarschijnlijk, dat de Provinciale Griffie naar liet Paviljoen in Den Hout zt*! worden overgebracht. Het verhuizen van een deel dof Griffie naar het Belastingkantoor op liet Klein Heiligland is slechts een tij delijke maatregel. Het gevaar dat de bekende Ilaar- lemscho School voor Kunstnijverheid (School voor Bouwkunde, enz.) aan de Dreef, als immers gehuisvest in een Rijksgebouw in den tuin van het Pa viljoen, zou worden gedupeerd schiint uitgesloten. De School zal kunnen blij- en waar zij thans is. Hoewel toch het Paviljoen voor Griffie te klein is, ook doordien het Rijk gelukkig de historische vertrek ken zal sparen, is uitbreiding in het gebouw van de School niet mogelijk. Aanbouw van een vleugel achter het Paviljoen of bouw van een dépendan ce in den tuin zal wel do oplossing ge ven. waardoor in ieder ceval van den bouw van een nieuw Gouvernements gebouw en dus van een uitgave van ver over liet nrillioen zou worden nfgezien, en het mooie Paviljoen een vaardige bestemming zou krijgen liet Museum van Kuikri nijverheid lou'dan niet langer to Haarlem tnaar elders gehuisvest worden. Omtrent de toekomstige huisvesting van het Museum van Kunstnijverheid is nog niefs niede te deden, Ilierom- 'ent kan ijamers oarst worden beslist, nutteer liet Rijk tofc het. vorenstaan de definitief zul hebben besloten. Hoogstwnavschljnlijk zal deze he- dissing niet lang op zich laten wach ten. zakkenrollers. Een 19-jnrigo loopjongen, stond Maandagmiddag op de Botermarkt te luisteren naar de schijnbaar, héél interessante causerie, van een koop man. die zijn waren aan den man bracht. Hot Jongmensch geraakte zoo onder den indruk, dat het aan één of under individu niet. moeilijk viel, hem f35 uit één zijner zakken te luilen. Op aanwijzing van den bestolene, werd een drietal personen aangehou den, en gefouilleerd, echter zonder De recherche stelt een onder- B. en W. willen' den raad in beginsel doen uitmaken of nu tot aspbaltcering moet worden overgegaan. Alléén thans asphalteering van den Kruisweg en de Kruisstraat? Tn d.i maand Augustus stelden de raadsleden Van Liemt en v. d. Kamp den raad voor B- en W. uit te noodi- gen maatregelen te treffen, opdat iu bet voorjaar van 1924 uitvoering zal kunnen gegeven worden aan 't reeds genomen besluit van uwen raad tot osfalfrering van Kruisweg, Kruis straat n Groote Houtstraat. B. en \Y. die thans den raad praead- vics uitbrengen' merken op, dat b.i. niet langer moet worden gewacht mot het geven van uibvoeriug aan het plan om de hoofdstraten te voorzien met eene bestrating van asphaJt. Vooralsnog zouden zij daarbij echter niet verder willen gaan dan de asphal leering van den Kruisweg en de Kruis straat. Alvorens in deze met een uit gewerkt voorstel te komen, meenden zij 'den raad te moeten voorleggen de vraag of.in beginsel wordt aangeno men, dat nu tot asphalteering moet worden overgegaan doch dat die aspbelteering zich vooralsno- tot ge- I noemde twee wegen zal moeten beper- I ken. V,ii' doen daarom heE voorstel om in beginsel te besluiten en over te gaan tot asphalteering van den Kruiswc* en de Kruisstraatben uit to nocHigen spoedig een voorstel le doen tot uit voering van genoemde werken. H. O. V. De Zangvereeniging der Maatschap pij tofc Bevordering dor Toonkunst ie Dordrecht geeft op IS en 19 December met medewerking der Haarlemsche Orkest Voreenjgïng onder leiding van den heer Edu-.rd Endelniann, eene uitvoering van Max Bruch's Odysseus, henri dekkinc in „weten en werken". Maandagavond trad voor de verceni ging „Weien en Werken" ia het gebouw „Zang cn Vriendschap" als spreker op de heer Henri Dekking uit Rotterdam. Spr. droeg voor he: looneelstnk „Ar me Hendrik" van Gerhard Ilauptmanni begaafde voordrachtkunstenaar wist alle acht personen, die in dit stuk voor- konten, prachtig uit te beelden. Zijn toehoorders luisterden me: gespannen aandacht en de spreker werd met een daverend applaus beloond, Z OND A Gésf.HO OL V ER EEN IGIN G „SAMUEL". Naar men ons mede-deelt bracht dé bazar, ten bate dezer vereeniging gehouden, na aftrek dor onkosten 1 3C0 op. Morgen, Woensdag, kan men den kinderen dus een mooi kerst feest bereiden. j. v. o. In ons nummer van Maandag, werd abusief medegedeeld, dat de voorzitter de lieer Kaan bet openings woord sprak. Voorzitter is echter de heer J. v. 't vlie. DUITSCHE HERDERSHONDEN. Maandagavond gaf de afdeeling Haarlem der \ereeniging van fokkers en liefhebbers van Duitsche herders honden voor de leden, donateurs en begunstigers een lichtbeeldenavond over den Duitschen herdershond in het gebouw „Olympi.t." De voorzitter, de beer J. D. Duyts, opende de hijeenkomst. Hij dankte de aanwezigen voor hun opkorust, die werkelijk de verwachtingen overtrof fen had, sprak een woord van dank lot den heer O. Fris, ten toonstellings secretaris tc Zaandam, die dc voor dracht zou houden en betuigde zijn erkentelijkheid jegens de jonge musi ci, die den avond op wilden luisteren, Dc voorzitter zette vervolgens hefc doel en de inrichting der verceniging uiteen, en wees cr op, dat op het aan brengen van leden premies gesteld zijn, zooals een bedrag van 2.50 een bock, of een kunstvoorwerp. De jaavlijkschc contributie bedraagt slechts G. Na deze zakelijke uiteenzetting nam de heer G. Fris bet woord. Rij zijn zeer interessante lichtbeelden van be roemde Duitsche herdershonden, zette hij in een gezellige causerie technische vraagstukken, betreffende bouw, ras cn dressuur van dezen hord. duidelijk uiteen, pc voordracht stond ook uit kynolociseh oogpunt on hoog peil Voor de leden van e V. D. 11 en speciaal voor eigenaren van Duitsche herdershonden, was dezo avond dan ook buitengewoon nuttig cn leerzaam. De heer Duyts sloot de bijeenkomst en dankte den heer Fris voor zijn medewerking. PERSONALIA. Voor het examén apotheken-as sistent is geslaagd mej. E. E. Brouwer, te Haarlem. Bij het machinistenexamen is ge slaagd voor het voorloopig machïnis- tcn-ó-.ploma dc heer G. A. Visser, to IJmuiden. Mejuffrouw G. F. M. Smils al- bier is anit cl" Universiteit te Amvter- n geslaagd voor het cundidaats- inen iu de Gematuischo taal- etf letterkunde.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1